Dirk de Lugt in Raad van Beheer Royal Cosun 'Meer loos dan ik me tevoren reali Vanuit de Statenbankjes: 'Echte werk is begonnen' Geknipte; .TEXELSE ^7COURANT' Caravan in irand gestoken Hip-hop en pop Motorrit Museumbende in Maritiem Museum Maritieme Academie Bowling Boon op dreef Onderzoek naar huisartsenpost DINSDAG 14 OKTOBER 2003 Texelse akkerbouwer die elke ,and aan tafel zit met oud- atssecretaris van Economische ken Yvonne van Rooy en Isaac Melle, tot voor kort eigenaar i het zoetwarenbedrijf dat intos en Fruitella maakt. Onder op van bespreking is het beleid Royal Cosun, een coopera te multinational in voedingsmid- len met een omzet van €1,4 mil- i Dirk de Lugt uit Eierland iakt sinds mei deel uit van de ad van Beheer - het hoogste or- an - van dit concern. suikerbietenteler en lid van zo'n jperatie wist ik natuurlijk wel een il|e wat zich bij Cosun afspeelde, ar er is veel meer loos dan ik me ioren realiseerde. Na de eerste igaderingen die ik bijwoonde am ik met enorme oren thuis. Co- nis dan wel ontstaan uit de Suiker- i, suiker vormt maar eenderde van omzet. Éénderde komt uit de ver- tong van aardappelen en een- de uit de productie en verkoop samengestelde ingrediënten. De e op de Suikerunie is een heel Jere visie dan op bijvoorbeeld dappelspecialiteitenbedrijf Avico. ds vorig jaar een volle dochter van sun. Het kost mi] een jaar om die es op een rijtje te krijgen, het be- jgoed te leren kennen, te weten «elke markten ze actief zijn en hoe structuren zijn. Het betekent dat uitzettend veel moet lezen en do- -entatie bestuderen. Ik heb me oren best afgevraagd of ik de ca- iteit heb om in de Raad van Be- ?van zo'n enorm bedrijf te gaan en. Maar ze hebben me grondig icreend en hadden allemaal het- le advies: dat ik er geschikt voor Als het er op aankomt, kan ik wel m'n woordje doen en ken- iheeft mijn kijk op de zaken hen ^sproken.' Nuchter keukentafel zit een akker- er, net terug van het land, de lammen maar nauwelijks ach- fe kiezen. Een nuchtere Texelaar, •ondanks z'n verantwoordelijke niet naast z'n schoenen loopt. Op tafel liggen kleurige brochu res van Cosun, een jaarverslag met klinkende cijfers en kengetallen die voor het gemak in miljoenen euro's zijn afgedrukt. De Lugt geeft uitleg over de tientallen bedrijven die onder deel zijn van de onderneming. Na men als Suikerunie, Aviko, Dintel- oord. Van Gilse, SVZ en Nedalco passeren de revue. Cosun is een in ternationaal bedrijf, dat natuurlijke voedingsmiddelen en -ingrediënten ontwikkelt, produceert en verkoopt, voornamelijk ten behoeve van de voedingsmiddelenindustrie, de food- service en het grootwinkelbedrijf De activiteiten omvatten basisingre diënten (zoals suiker, industriële alco hol en fructose), aardappelproducten (zoals voorgebakken frites en een scala aan voorbewerkte aardappel- specialiteiten) en samengestelde in grediënten (zoals banketspecia liteiten, sauzen en dressings). Verder heeft het bedrijf een belang in de productie van zaaizaad. Internatio naal is Cosun één van de grotere coöperatieve ondernemingen, actief in Europa en Noord-Amerika en met 4700 medewerkers in dienst. Gebeld Wel wat anders dan de vijf medewer kers op het Eierlandse akkerbouw bedrijf, dat de 42-jarige Texelse on dernemer runt met zijn broer Cor. Op 275 hectare, voor Texelse begrippen flink aan de maat, worden suikerbie ten, pootaardappelen, graan, worte len en bloembollen geteeld. Daar naast hebben ze nog een koppel Rose-kalveren, Privé heeft hij de zorg over een gezin 'Vóórdat ik aan Cosun begon, heb ik me natuurlijk wel afgevraagd of dat thuis en op het eigen bedrijf wel kan. Want als ik hier weg ga, dan valt er een gat. Ik heb het met mijn broer Cor doorgepraat en vastgesteld dat mijn tijdelijke afwe zigheid goed is op te vangen. Natuur lijk kan het onder extreme omstan digheden wel eens problemen geven, bijvoorbeeld in een nat voorjaar. We hebben afgesproken dat we dan extra menskracht inschakelen.' De Lugt was eerder dit jaar één van de zes kandidaten die door de hon derd man sterke ledenraad van Cosun naar voren werden geschoven om lid te worden van de Raad van Beheer. Het waren de vertegenwoor digers uit Noord-Holland die de Texelse suikerbietenteler graag in de top van het bedrijf wilden. 'Hoe ze aan mij zijn gekomen? Ik weet het met precies, dat proces is achter de schermen verlopen. Johannes van Heerwaarden (ook een Texelse land bouwer, red.) zit in de ledenraad, wellicht heeft dat een rol gespeeld. Ik werd op een gegeven moment ge beld of ik er voor voelde.' Gescreend Vanaf het moment dat hij 'ja' had gezegd, doorliep De Lugt een inten sieve procedure. Want bij Cosun wil len ze tevoren graag weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Hij onder wierp zich aan onderzoeken en tes ten, waarbij onder meer een bestuursondersteunend bureau was betrokken. 'Er wordt in zo'n positie wat van je verwacht. Je moet bijvoor beeld een brede kijk hebben op aller lei ontwikkelingen rond het bedrijf en in staat zijn de belangen van de coöperatie en de leden te behartigen. Je moet in grote lijnen kunnen den ken en initiatieven kunnen plaatsen in perspectief van meerdere jaren Ver der wordt een maatschappelijke be langstelling verwacht.' Uiteindelijk is hij als enige overgebleven en in mei door de ledenraad benoemd.' Bijzon der is dat De Lugt de eerste landbou wer in het bestuur van Cosun is die met uit de ledenraad is voortgeko men. Deskundigheid De basis voor Cosun werd honderd jaar geleden gelegd, toen suiker- bietentelers in Nederland hun krach ten bundelden in coöperaties. In 1968 werden ze bijna allemaal sa mengevoegd tot Suikerunie, die de suiker ging verwerken. Begin jaren negentig wilden de telers de basis onder de coöperatie verbreden, waarna Suikerunie zich ook bezig ging houden met verwerking van uien, fruit en noem maar op. De be sluitvorming in die tijd was met altijd even gelukkig. Reden om de bestuur lijke organisatie eens goed tegen het licht te houden. De leden raakten er van doordrongen dat zo'n grote coöperatie met alleen kon worden geleid door goedwillende boeren, die wel veel verstand van suikerbieten en aanverwante zaken hebben, maar op andere terreinen tekort kennis heb ben. Besloten werd in de Raad van Beheer drie externe leden te benoe men, die op basis van hun deskun digheid en expertise werden aange trokken. Yvonne van Rooy, Isaac van Melle. maar ook Hans Megens. oud topbestuurder van de Rabobank, behoren tot die categorie. Ze zitten er als aanvulling op de zes interne be stuurders met een landbouwachter- grond. Vanaf halverwege de negentiger jaren ging het snel met het bedrijf Suiker unie nam belangen in andere onder nemingen, met als doel de afzet van suiker zeker te stellen. Met name in de samengestelde ingrediënten is de laatste jaren veel geïnvesteerd. De Lugt: 'Doordat praktisch al die onder nemingen ook suiker verwerken, voe gen ze waarde toe Deze bedrijven bedienen weliswaar geen grote markten, maar wel specifieke Daar mee bouwt Cosun binnen Europa, maar ook daarbuiten, een betere po sitie op. Omdat de naam Suikerunie halverwege de negentiger jaren de lading van het concern met meer dekte, werd die veranderd in Cosun. 'Als suikerbietenteler en lid van zo'n coöperatie wist ik natuurlijk wel een beetje wat zich bij Cosun afspeelde, maar er is veel meer loos dan ik me tevoren realiseerde. (Foio Gerard Timmerman) Wat bleef was de coöperatieve basis met twaalfduizend leden, die stuk voor stuk suikerbieten telen, een eis voor het lidmaatschap. Winst die met al die bedrijvigheid wordt gemaakt, vloeit terug naar de leden in de vorm van een verhoging van de bietenprijs. Met als gevolg dat de leden van Cosun een kwart méér voor hun sui kerbieten incasseren dan wat in Eu ropa gebruikelijk is. 'Dat komt puur voort uit het rendement dat wordt gemaakt op producten en ingrediën ten die van de suiker worden ge maakt.' Vertrouwen Waar veel beursgenoteerde bedrijven de afgelopen jaren door een diep dal gingen, is Cosun er in geslaagd een behoorlijke winst te blijven genereren. Vorig jaar boekte het bedrijf zelfs de grootste winst van de afgelopen ja ren 'Het is een kerngezonde onder neming, die minder last heeft van schommelingen in de economie.' Eén keer per maand vergadert de Raad van Beheer in het hoofdkantoor in Breda, om te discussiëren over zaken als beleid en visie. 'Het streven is het opbouwen van een sterke positie op de markten waarin we actief zijn. In al die bedrijven gebeuren zoveel din gen, dat er voortdurend aanpassin gen van beleid nodig zijn Als be stuurders mag je met achter overleunen, Zelfgenoegzaamheid is zo ongeveer de slechtste gemoeds toestand die je je kunt voorstellen.' De Raad van Beheer neemt niet alle besluiten. 'Er moeten vrijwel dagelijks belangrijke beslissingen worden ge nomen. Daarom is heel veel de direc tie gemandateerd Naast de maan delijkse vergaderingen bezoekt De Lugt eens in de drie maanden een bedrijf van Cosun in binnen- of bui tenland. Kort geleden bijvoorbeeld in Polen, een vestiging van groente- en fruitverwerker SVZ. 'Daarnaast heb ben we de vergaderingen met de ledenraad. Want een coöperatie is gebaseerd op vertrouwen. Dat kun je alleen krijgen als je veel contact hebt met de ledenraad. Die bestaat uit honderd vertegenwoordigers uit de achttien districten in het land. Die koppelt het beleid weer terug naar de leden. Dat vertrouwen is ook het mooie van een coöperatie Want als er iets moet gebeuren, dan zetten heel veel mensen de schouders eron der.' De vraag is of er in de snel verande rende wereld nog wel is te werken met de coöperatie als bedrijfsvorm. 'Het heeft wel eens een nadeel. Bij voorbeeld als je een buitenlandse 'gen vijf uur zondagochtend erd ontdekt dat een stacaravan 3 het terrein bi/ zwemparadijs 'alluna in De Koog in lichterlaaie 'ond. De brandweer was er snel, ëar kon weinig méér doen dan sf doven van de laatste resten, 'n groot verlies is het niet, want s caravan, eigendom van Kust- 3ik Texel, was afgedankt en zou menkort worden gesloopt De Mie heeft uit sporen afgeleid sf de brand is aangestoken. (Foto Harry do Graaf) In jongerencentrum Time Out in Den Burg spelen vrijdagavond de bands Cafiar en Whatever, afgewisseld met een keur aan hip-hop-mc's. De pop/ rock-coverband Cafiar bestaat uit Pim Frank (drums), Jip Frank (bas, zang en toetsen), Boite Witte (zang en toetsen). Hidde Nieuwland (sax, zang Texelse motorrijders houden zondag 19 oktober een motorrit over het ei land. Gestart wordt om 14 00 uur op vanaf het verzamelpunt aan het par keerterrein aan de Emmalaan. Voor de rijders hebben Harry Bakker, Han Keijser en Cor Barends een rit uitge stippeld waarbij alle dorpen worden aangedaan en waarbij in elk dorp een paar vragen moeten worden beant woord. ledereen is welkom. Na afloop wordt in strandpaviljoen paal 9 nage praat. Bij slecht weer wordt de rit in gekort of uitgesteld. Meer informatie bij Harry Bakker, tel 31 47 38. en toetsen) en Thijs Bol (gitaar en zang). Whatever speelt moderne rock 'n roll en bestaat uit Jean-Paul Snij der (gitaar), Martes Brons (gitaar), Jip Frank (bas en zang) en Pim Frank (drums). De beide acts worden afge wisseld met hip-hop, verzorgd door onder meer Rubberaap. Extatisch, D, Doodgewoon Bert, CK en Lubo. De avond begint om 21.00 uur. de toe gang is gratis. Kinderen van het televisieprogramma De Museumbende van de AVRO be zochten vrijdag 13 juni het Maritiem Museum. De toen gemaakte opna men zijn te zien op zaterdag 18 ok tober om 9 20 uur en donderdag 23 oktober om 16 40 uur De Museum bende bestaat uit vijf kinderen tussen 9 en 12 jaar, die het museum beoor deelden op de punten doen, leren, bijzonder, service en uitstraling. Het tijdschrift Check Point, voor oude en jonge veteranen, besteedt in het laatste nummer uitgebreid aandacht aan oorlogsvlieger Harold E. Kious. Zijn toestel werd op 4 maart 1943 neergeschoten, waarna hij door vier Texelaars uit zee werd gered. We kre gen het artikel van Jaap Bakker uit Oudeschild, die als jochie zag hoe Kious aan land werd gebracht Kious bleek in de buurt van de veer boot in het water te zijn beland. Stuurman Kees Krijnen vroeg aan kapitein Piet Vlas of bij de boot zijn kant op kon sturen. Maar de Duitse luitenant die aan boord was, gaf het bevel om de Amerikaan niet te hel pen 'I aat die 7êrror^7/'egermaar ver drinken. zei hij. Vlas trok zich daar echter niets van aan. Met de woor den 'Donder op, dit schip is van mij' wist bij de Duitsers te overbluffen. Sascha van den Brakel maakt sinds dit voorjaar deel uit van Provinciale Staten. Vanuit de Statenbankjes doet ze verslag van haar belevenissen in de Haarlemse politieke arena. In deze aflevering trekt ze de ver gelijking tussen dualisme op provinciaal en lokaal niveau. schip 'Prinses Irene' van het Mzee College voor binnen- en vaart, ligt dinsdag 21 oktober van 30 tot 20 30 uur in de haven van deschild. Aan boord wordt infor- 'ie gegeven over de cursussen het college, die opleiden voor een 80- of MBO-diploma op het ge- 11 van binnen- en zeevaart. Het O'dzee College is onderdeel van Maritieme Academie, is gevestigd farlingen en biedt huisvesting aan 'lirigen die met op reisafstand nen. 'Eén keer in de maand, op donder dagochtend, komt de commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting bij elkaar. Het eerste punt op de agenda is gelijk een heel belang rijke, namelijk het Ontwikkelings beeld Noord-Holland Noord, voor heen het streekplan. Hierin wordt bepaald hoe het gebied Noord-Hol land Noord, van Texel tot Alkmaar, er de komende jaren uit komt te zien. Waar gemeenten mogen bouwen, waar ruimte komt voor bedrijven terreinen, waar de bollenteelt mag worden uitgebreid, maar ook hoe de economische situatie van Den Helder kan worden verbeterd. Kortom, een plan dat niet alleen grote gevolgen heeft voor Noord-Holland Noord, maar ook specifiek voor Texel. Voor de politieke partijen is van belang dat het ontwikkelingsbeeld overeenkomt met het eigen verkiezingsprogramma en eventuele beloftes die tgdens de campagne zijn gedaan. Om die reden vinden mijn PvdA-collega's en ik het belangrijk dat het concept, zoals dat er nu ligt, besproken wordt met de achterban. Wie interesse heeft kan via de website van de provincie (www.noordholland.nl) het concept opvragen. Wie vragen heeft, ook over andere zaken dan het ontwikkelings beeld, mag ze uiteraard ook aan mij stellen Via e-mail (sachabag& hotmail.com) of telefoon (32 13 66). In de komende Statenvergadering wordt de begroting van 2004 bespro ken. Net als de gemeenten en het rijk moet ook de provincie bezuinigen. Deze bezuinigingen zijn minder groot dan in juni werd vermoed, maar toch zullen verschillende organisaties de bezuinigingen voelen. Persoonlijk heb ik daar altijd wat moeite mee, vooral als je nagaat dat Noord-Hol land een rijke provincie is en voorlo pig nog reserves heeft om deze be zuinigingen op te kunnen vangen Maar net als in de landelijke politiek zijn er partijen die het belangrijker vin den om de schuld zo klein mogeli|k te houden en de reserves zo groot mogelijk om eventuele nog zwaar dere tijden op te kunnen vangen. Ik ga daarentegen uit van het principe dat als het economisch niet goed gaat er geïnvesteerd moet worden, in plaats van dat mensen er door aller lei bezuinigingsmaatregelen nog ver der op achteruit gaan. Op zo'n mo ment is het moeilijk om in de opposi tie te zitten, omdat het dan met mak kelijk is om er voorstellen doorheen te krijgen. Hoe goed het voorstel ook is, je hebt nog altijd een meerderheid nodig. En dat we die meerderheid Sascha van den Brakel'Afstand tot burger in provincie groter dan op lokaal niveau niet altijd krijgen, bleek ook weer ti|- dens de afgelopen Statenverga dering. De PvdA diende een voorstel in over de aanbesteding van de accoun tantsdiensten, waar ik u verder niet mee zal vermoeien, maar het voorstel leidde onder de andere partijen tot wat onduidelijkheid. Hieruit kwam duidelijk naar voren dat ook de Statenleden nog wat moeite hebben met het duale stelsel. De voorzitter van de staten, in ons geval de Com missaris van de Koningin, ging naar mijn idee te snel over tot stemming, zonder het voorstel inhoudelijk toe te lichten. Daardoor kreeg het geen meerderheid. Hieruit blijkt ook hoe belangrijk de rol van de voorzitter is. Dit geldt met alleen op provinciaal niveau, maar ook lokaal. Met veel interesse volg ik de ontwik kelingen in de Texelse gemeenteraad. Uit alles blijkt dat alle betrokkenen nog veel moeite hebben met hun nieuwe rol De vraag is of het nieuwe, duale systeem met tot meer proble men heeft geleid. De voorzitter be vindt zich in een dubbelrol, als lid van het college en voorzitter van de raad. En de raadsleden hebben moeite met hun nieuwe positie. Het doel van het dualisme was dat raadsleden zouden gaan besturen op hoofdlijnen en een controlerende taak hebben ten op zichte van het college. Het eerste kan alleen als raadsleden meer bereid zijn uit handen te geven en het laatste alleen als het college de raadsleden intensief informeert over de voort gang en ontwikkelingen Bedoeling was dat raadsleden meer tijd zouden krijgen voor hun volksvertegenwoor digende rol en de afstand tot de bur gers zouden verkleinen Het pro bleem hierbij is dat vooral in kleine gemeenten, waar de afstand van de raadsleden ten opzichte van de bur gers klem is, de raadsleden te veel volksvertegenwoordiger worden en zich opwerpen als belangen vertegenwoordiger van bepaalde groepen in de samenleving. Hierdoor wordt het voor een raadslid steeds moeilijker om te besturen. In de pro vinciale politiek loop je dit risico min der snel. Dit komt doordat de beleids onderwerpen burgers vaak minder direct raken en de afstand tussen burger en bestuurder, hoe graag we dit ook willen veranderen, groter is dan op lokaal niveau. Toch weten belangengroeperingen ons wel te vinden. Dat merk je nu vooral bij een belangrijk onderwerp als het ontwikkelingsbeeld Milieu organisaties, landbouworganisaties en gemeenten proberen op alle mo gelijke manieren de Statenleden te overtuigen van hun belang. Ik ben van mening dat een objectieve op stelling daarin makkelijker is wanneer ie dezelfde personen in het dagelijks leven, bijvoorbeeld in de supermarkt of bij je kind op school, met hoeft te gen te komen. Deze kans is in een kleine gemeente veel groter. Toch denk ik dat het dualisme zeker kan slagen, het heeft alleen tijd nodig. En dit zijn toch de dingen die de politiek spannend houden. coöperatie wilt overnemen, kan het nodig zijn dat duizenden leden hun handtekening zetten. Het samenvoe gen van coöperaties is dan een pro bleem. De Rabobank loopt er te genop, net als de Melkunie. Maar er wordt nu gewerkt aan een vorm waar mee beter is te werken, een Europese coöperatieve vennootschap, met aandelen.' Dubbelrol Als lid van de Raad van Beheer zit De Lugt in een dubbelrol. 'Aan de ene kant ontwikkelen we in samenwer king met de concerndirectie beleid en een toekomstvisie. Maar we moeten ook de directie controleren. Het ene moment zitten we dus op de stoel van de directeur en op het andere moment moeten we afstand nemen. Dat is wel eens lastig.' Deze manier van besturen verschilt wezenlijk met de functie die hij als commissaris bij Teso vervult. Daar bepaalt de direc teur het beleid, overigens in samen spraak met de Raad van Commissa rissen 'Wij hebben bij Teso alleen een controlerende taak. Maar als in een extreem geval de Raad van Commis sarissen bijvoorbeeld rechts wil en de directeur links, dan gaat het linksom. De Ftaad van Commissarissen con troleert namens de aandeelhouders Als zij problemen met het beleid heb ben, dan kunnen ze de directeur wegsturen, of de Raad van Commis sarissen, als ze vinden dat die haar controlerende taak niet goed uit voert.' Heeft zijn commissariaat bij Teso hem voordeel opgeleverd in zijn nieuwe functie? 'Jawel We praten in Breda veel over beleid en visie. Bij Teso gebeurt dat weliswaar in iets minder grote vorm dan bij Cosun, maar ik heb er wel van geleerd.' De bowlmgdames van de ochtend league lieten zich donderdag van hun goede kant zien. Zo zette Chris Krijnen van WBZ een score van 206 en een serie van 545 neer, waardoor haar team met 3-1 van Juttertjes won. Door van Flair te winnen bezet Pins nu een tweede plaats, die het team moet delen met Klaver 4. dat van T-Fords won. Bij de avondleague werden veel 200- games en hoge scores genoteerd. Henk Plaatsman gooide met 221 de hoogste game van de avond, wat er mede oorzaak van was dat zijn team De Koogel won van De Jutter, waar Eddie Witte de sterren van de hemel gooide. Deze kon met een serie van 772 niet voorkomen dat zijn team in het stof moest bijten. Rinse Dijt gooi de een game van 220 voor Speel kwartier. dat met gering verschil wist te winnen van Sommeltjes. Will Rovers van All Stars moest halver wege de wedstrijd opgeven door een blessure, wat resulteerde in een nipte overwinning voor Visvogels. Badweg Sportief blijft nog even koploper door een mooie game van 208 van Chris Dobber. Uitslagen: Ochtendleague. T-Fords-Klaver4 1-3; de Pms- Flair 3-1; WBZ-Juttertjes 3-1 Avondleague Sommeltjes-Speelkwarlier 2-3; TZN-Schouwstra Transport 0-5, Badweg Spor tief-Heksenketel 4-1Eduardo's-Pets Place 5-0; All Stars-Visvogels 2-3; Jutter-de Koogel 1 -4. Tijdens de tweede competitieavond van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp was Martien Boon goed op dreef. Hij wist zijn partijen tegen Piet Zijm en Wil Homan over tuigend te winnen. Ook had hij met acht caramboles de hoogste serie van de avond. De spannendste par tij was die tussen Fred Klok en Piet Zijm. Deze eindigde in remise, wat op de clubavonden van De Doorstoot niet vaak voorkomt. Uitslagen: S Dijkstra-J Smit 0-2. M. Boon-P Zijm 2-0. R Steenhuizen-J Smit 0-2 F. Klok-P. Zi|m 1-1, F Klok-R. Steenhuizen 2-0, W Homan-M.Boon 0-2. P. Zijm-R. Steenhuizen 0-2 Te laat opnemen van de telefoon, niet serieus genomen worden en assis tenten die kortaf reageerden. Dat waren enkele klachten die het Regio naal Patiënten en Consumenten Plat form Noord-Holland kreeg bij een on derzoek naar de centrale huisart senposten in Den Helder, Alkmaar en Hoorn. De Texelse huisartsen zijn aangesloten bij de centrale huisartsenpost in Den Helder Texelaars komen er terecht als zij 's avonds, 's nachts of in het weekend naar de dienstdoende dokter bellen. De meidactie, die van 8 tot 18 sep tember werd gehouden, leverde 163 klachten en 43 positieve reacties op. De laatste groep vond dat zij snel en adequaat werd geholpen en dat de huisarts snel ter plaatse was Ook de vriendelijkheid van de assistenten werd geprezen. De resultaten van het onderzoek zijn met onderverdeeld per gemeente De huisartsenposten willen ze gebruiken om de kwaliteit te verbeteren.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7