Cjrocn '^warL- Jexels tn het harL If L JJ Koks doen mee aan Waddenkookwedstrijd Brandstichter is niet toerekeningsvatbaar Hennepkwekerij in PH-polder opgerold .woon tïlain Dieptepunt in Texelse estuurlijke geschiedenis ollege blaast rotonde De Waal af Hoorzitting Oudeschild Qnder de pomp Meldweek van klachtenbureau Texelaar bedreigd en beroofd in trein Familiegroep GGZ Raad sluit rijen Parkeren op ijsbaan? m Brandweerkazerne Dwangsom Dorpentocht college start in Den Hoorn Ambtsketen TE\ELSE"^COUR\NT Moerbeek JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11821 EEXELSE VRIJDAG 17 OKTOBER 2003 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg college heeft de plannen voor lanleg van een rotonde bij De I afgeblazen. Reden is dat de leente en Jan van der Haas het eens kunnen worden over de van de benodigde onder- id. De €210.000,- subsidie die irovincie beschikbaar had ge- d, gaat nu aan de neus van tl voorbij. dieptepunt in de Texelse be- irii|ke geschiedenis', verwoordt leentesecretaris Piet Zoon de mg van het college. 'We praten m ti|d over die grondmaar er zit oon een veel te groot gat tussen hij vraagt en wat wi| bieden', ver- «ethouder Corrie Heijne. Haast geboden bij de aankoop, want iubsidie vervalt op 1 december idag bracht de gemeente een ui- lebod uit aan Van der Haas, met oodschap dat de landbouwer uit Vaal nog diezelfde dag moest ssen. Toen dat besluit uitbleef, jhet college de knoop door en de rotonde af. Van der Haas legt shuld bij de gemeente: 'Het is :echt dat dit mij wordt aangere- I Ik heb er alles aan gedaan om ■ens te worden, steeds snel ge- eerd, maar de gemeente bleef de feiten aangelopen. Ik heb de deur open gehouden.' grariêr heeft een indrukwekkend isropgebouwd. Drie dikke pak- bapier Cruciaal stuk daarin is de te door makelaar Cor Klaver. Hst in agrarisch onroerend Hij stelde vast dat een groot ien de 1000 vierkante meter die Haas zou moeten afstaan |ivan het huiskavel, het erf. grond taxeerde Klaver op '9 per vierkante meter, vele ma- tjer dan de €10,- die het college omdat het volgens de ge- i agrarische grond betreft, de gemeente bij me aanklopte, ik het advies een makelaar in m te nemen. Wie ben ik dan om iet oordeel van een deskundige ïjfelen. Maar nu zegt het college >en w dat ik de verkeerde ma- ir heb gekozen. Maar uit deze van de gemeente (van 29 juli red.) maak ik op dat die taxa- ilemaal niet zo verkeerd is', ci- hij enkele financieel-technische ages. Hij voelt zich op onplezie- wijze onder druk gezet door de sente en doelt op een citaat uit Ifde brief van de gemeente Uil- de van de door uzelf erkende al-maatschappelijke instem- met ons voornemen zullen wij xrde aanleg noodzakelijke ruim- procedure binnenkort starten, hoop dat we aan het einde van 'ocedure niet moeten constate- ■fkan in De Waal m'n draai niet r ren dat u als enige belemmering de uitvoering van de rotonde zou tegen houden. Ik ben sociaal gezien inder daad vóór de rotonde, maar privé heb ik andere belangen Daar heb ik re kening mee te houden.' Rechtsgelijkheid De gemeente bleef bij het bod van €10.- Om uit de impasse te komen stelde de gemeente voor om arbi trage toe te passen. Van der Haas wees dat af, omdat het oordeel bin dend is. Zijn voorstel aan de ge meente om net als hij een adviseur in de arm te nemen en er via onderhan delingen uit te komen, werd door het college van de hand gewezen. Heijne: 'Daarvoor zitten we veel te ver uit elkaar.' Van der Haas: 'Waarom heeft ze mijn makelaar dan toege zegd dat ze wél een adviseur in de arm zou nemen? Bovendien: ze heb ben voor de aanleg van een andere rotonde wel honderd gulden de vier kante meter betaald. Waarom hier dan niet? Het mag daar dan een klein stukje zijn geweest, er bestaat wel zoiets als rechtsgelijkheid.' Dinsdag bracht de wethouder een laatste bod uit van €12,50 per vier kante meter, met de boodschap dat Van der Haas nog dezelfde dag moest beslissen. Omdat hij eerst met zijn adviseur wilde overleggen, die hij pas 's middags te pakken kreeg, lukte dat niet.' Heijne: 'Als je er al zolang mee bezig bent, dan weet je echt wel welke prijs je voor die grond wilt heb ben.' Van der Haas past er voor om, als er in de toekomst een ongeval op de kruising plaatsvindt, hiervoor ver antwoordelijk te worden gehouden. 'Dat ze nu in tijdnood zitten, is niet mi|n schuld.' Nog niet eerder gebeurde het dat Texel GDU (Gebundelde Doel Uitke- ring)-gelden die voor verkeers- projecten zijn binnengehaald, moet terugstorten De subsidie mag name lijk alleen aan de betreffende rotonde mag worden besteed. De bijdrage is de helft van het bedrag dat met de aanleg gemoeid is (£420.000,-). Ge zien het te verwachten financiële be leid van de overheid wordt ervan uit gegaan dat het niet alleen uitstel betreft, maar ook afstel. Chef-kok Rieks Westerhuis van grandcafé-restaurant Noordzee en leerling Sander Trap bereiden zich voor op de culinaire wedstrijd. (Foto Gerand TimmermanI Chef-kok Rieks Westerhuis van grandcafé-restaurant Noordzee uit De Koog, geholpen door leerling kok Sander Trap, en chef-kok Aart Wijker van hotel Opduin strijden maandag 27 oktober om de titel 'Waddenkok van het jaar 2003'. Ze doen mee aan een culinaire kook- wedstrijd tussen restaurateurs uit de Waddenregio, waarbij het eten wordt bereid van streekproducten van de Wadden. Beide koks gebruiken in hun restau rants veel Texelse producten. 'In onze zelfgemaakte appeltaarten gaan bij voorbeeld Texelse appels. We gebrui ken ook Texelse lamsham, kwark en allerlei andere producten van het ei land. Maar ook vis die hier wordt ge vangen'. vertelt Westerhuis, die vijf jaar op Texel werkzaam is en sinds dit voorjaar de scepter zwaait in de keu ken van Noordzee. 'Ik probeer zoveel mogelijk streekproducten te gebrui ken. Er is redelijk vraag naar en de gasten waarderen het. We maken hier ook zoveel mogelijk zelf. Slagroom, de koek bij de koffie en noem maar op..' Eerdere wedstrijdervaring deed Westerhuis op in Oosterend, toen het Wijnhuis in Oosterend koks uit daagde iets lekkers met Strender Stropertje te maken. De kok uit De Koog deed dat met zeewolf met saf fraan Ook Wijker betrekt zijn ingrediënten zoveel mogelijk van Texel. 'Al onze zuivelproducten zijn van Donatus, de kaas van Wezenspyk, vis van Van der Star, asperges van Bert Keijser, ijs van Labora en ga zo maar door. Zoveel mogelijk producten uit de regio, dat hoort gewoon. De gasten reageren er goed op.' Waar Westerhuis zijn ge rechten voor het driegangenmenu nog even geheim houdt, wil Wijker deze wel prijsgeven. 'Als voorgerecht Waddenzeegarnalen in gelei, gepe kelde harderfilet, licht gerookte Texelse oesters en een brioche broodje met Texelse mosterd. Het hoofdgerecht bestaat uit lamsvlees, lamsfilet in een zoutkorst gebakken en warme paté van orgaanvlees, ge stoofde lamsschouder en een lams- rek met duindoornsaus. Als nage recht. crème brullé, van schapenkaas met schapenkaasijs.' Doel van de Internal Waddensea Gastronomy Award die in Leeuwar den wordt uitgereikt is het geven van een kwaliteitsimpuls aan regionale voedselproducenten, gastronomen en restaurateurs in het Wadden gebied. Verder is de competitie - waaraan koks uit de hele Neder landse Waddenregio meedoen - om de marktpositie van Waddenstreek producten en -restaurateurs te ver sterken. Ook hoopt de organisatie een bijdrage te kunnen leveren aan de versterking van de regionale be drijvigheid. De winnaars van de gastronomische Waddencompetitie en de nummers twee en drie worden uitzonden naar de wedstrijd om de International Waddensea Gastro nomy Award, die donderdag 13 no vember in het Friesland College te Leeuwarden wordt gehouden. raadscommissie Grondgebied It dinsdag 21 oktober in dorps- 't Skiltje een hoorzitting over het ve bestemmingsplan voor ischild. De mensen die begin een schriftelijke reactie indien- op het voorontwerpbestem- splan kunnen hun bezwaren mondeling toelichten. De ge- ite ontving vijftien reacties toen voorontwerp ter inzage lagen, eers van Oudeschild kunnen de zitting bijwonen. Deze begint om 3 uur. De reacties worden mee- J men in het ontwerpbestem- ■splan dat volgens planning in wnber vier weken ter inzage II gelegd. De man die in de nacht van 12 op 13 mei brand stichtte in een schuur in de Weverstraat moet wat betreft officier van justitie P. Groenhuis een jaar in een psychiatrisch zie kenhuis worden opgenomen. Om dat de 33-jarige Texelaar ontoe rekeningsvatbaar is, kan de man wat Groenhuis betreft worden ont slagen van verdere rechtsvervol ging. De brandstichter moest zich dinsdag in de rechtbank in Alkmaar voor zijn wandaden verantwoorden. Het feit dat hij naar eigen zeggen al twaalf tot dertien jaar geld tegoed had van de toenmalige bewoner van de schuur had hem tot de brandstichting aan gezet. Die was volgens hem met be doeld om iemand van het leven te beroven, maar een waarschuwing voor de persoon die hem nog geld schuldig was. Maar het gevolg was dat ook omwonenden gevaar hadden gelopen. Hij had ook bekend dat hij tussen 1 en 23 mei een zwart met roze damesfiets had gestolen 'De De landelijke organisatie van Informa tie en Klachtenbureaus in de Ge zondheidszorg (IKG's) houdt van 27 tot en met 31 oktober een meldweek over indicatiestelling. Gedurende deze week kunnen zowel positieve als negatieve ervaringen over de be oordeling van een zorgbehoefte wor den doorgegeven. Eind november worden de resultaten van de actie bekend gemaakt en besproken met de zorgverleners. Zonodig kan ge werkt worden aan het verbeteren van de kwaliteit. De IKG's zijn bereikbaar onder het centrale nummer 090- 2437070, of via website www.klach tenopvangzorg.nl fiets heb ik meegenomen als onder pand.' Volgens de psychiaters die de be klaagde onderzochten, lijdt hij aan een 'ziekelijke stoornis aan zijn gees telijke vermogens'. Daaruit wordt ge concludeerd dat hij toen hij de brand stichtte met nadacht over de moge lijke gevolgen en kan de verdachte volgens het Openbaar Ministerie als ontoerekeningsvatbaar worden be schouwd. De verdachte erkent dat hij geestelijk met in orde is, maar dat het beter met hem gaat sinds hij in de gevangenis zit. Hierdoor kan hij geen drugs gebruiken, wat volgens hem een van de grootste boosdoeners is voor zijn geestelijke gemoedstoe stand. De onderzoeker acht opname in een psychiatrisch ziekenhuis hoogst noodzakelijk, zeker omdat er kans op herhaling is. De verdachte heeft geen moeite met behandeling, maar gaf aan te hopen dat er ruimte overblijft voor een sociaal leven. 'Ik heb katten en ik ben al viereneenhalve maand met meer thuis geweest, omdat ik op gesloten zat. Ik ben een kat kwijt. Ik denk dat hij bij mijn oude huis zit en wil hem zoeken.' De advocaat van de verdachte. H. Teumsse, kon zich wel vinden in de eis van de officier van justitie Hij achtte beide feiten bewe zen. De uitspraak is dinsdag 28 oktober. De politie heeft dinsdagavond een hennepkwekerij ontmanteld die was ondergebracht in een bloem- bollenschuur in de Prins Hendrik polder. Er werden zo'n 900 planten en een grote hoeveelheid techni sche apparatuur in beslag geno men. Een 44-jarige Hoornder, die eigenaar is van de schuur, is aan gehouden. De professionele kwekerij van circa negentig vierkante meter was ver stopt achter een dubbele wand in de schuur van het bloembollenbedrijf en van buitenaf niet te zien of te ruiken. Ook buren en familie hadden geen idee van de activiteiten. Naast wietplantjes van amper kniehoogte, werden ruim negentig assimilatie- lampen aangetroffen, koolstoffilters, ventilatoren en andere kweekspullen. Volgens de kweker betrof het zijn eerste teelt, er was nog niet geoogst. De politie kwam hem op het spoor bij een drugsonderzoek aan de vaste- wal. Bij een overkantse verdachte werd informatie aangetroffen die naar het bedrijf aan de Rede leidde. Toen de politie dinsdag aan het eind van de middag poolshoogte nam. was de kwekerij in bedrijf en de eigenaar zelf ter plekke en bereid om medewerking te verlenen aan de agenten. Met in zet van onder meer de gemeentelijke milieudienst werd de kwekerij in de loop van de avond en nacht ontman teld. Planten en technische en andere apparatuur werden met een vuilnis wagen van de gemeente afgevoerd. Woensdagmorgen zijn de hennep planten in opdracht van de officier van justitie in de verbrandingsoven in Alkmaar vernietigd. De verdachte is na verhoor in de loop van woensdag vrijgelaten en donderdagmiddag weer aan de tand gevoeld. De politie heeft aanwijzingen dat de kwekerij op Texel deel uitmaakt van een groter netwerk. Het gebeurt de laatste tijd regelmatig dat de politie in de Kop van Noord-Holland hennepkweke rijen oprolt. Justin Meinis uit Oudeschild is maandagavond in de trein in Anna Paulowna het slachtoffer gewor den van een brutale roofoverval. Hij werd met een pistool bedreigd en gedwongen zijn jas, portemon nee en rugzak af te geven aan de overvallers. De 41-jarige Meinis, leraar natuur kunde op de OSG, was op de terug weg uit Amsterdam, waar hij een be zoek aan zijn moeder had gebracht 'Rond een uur of negen zat ik een beetje te dommelen in de zes- persoons coupe van de oude inter- citytrein, toen op het station van Anna Paulowna de deur werd opengerukt en een jongeman met een nylonkous over het hoofd een vuurwapen op me richtte. Een ander riep geld, geld. Ik wilde mijn portemonnee uit de zak van mijn jas pakken, maar om tijd te winnen rommelde ik wat aan de rits. Het draaide uit op een sjorpartij, maar toen die overvaller riep dat hij me zou doodschieten heb ik losgelaten. Ze pakten ook mijn rugzak. Daarin zaten onder meer cadeautjes van mijn moeder voor mijn kinderen en mijn sleutels In mijn portemonnee zaten pasjes en zo'n 25 euro. Aan die pas- ies hebben ze niet veel gehad, die heb ik direct geblokkeerd. Toen ze er vandoor gingen, keerde er eentje om en spoot pepperspray in mijn gezicht- Dat is heel gemeen spul Ik kreeg De GGZ Kop van Noord-Holland start op dinsdag 28 oktober in het gebouw van CGG Noorduyne aan de Huis- duinerweg in Den Helder met een familiegroep voor familie en naaste betrokkenen van mensen met psy chische problemen. De bijeenkomst vindt plaats van 20.00 tot 22.00 uur, aanmelden is niet nodig. Geïnteresseerden wordt verzocht tij dig aanwezig te zijn. Voor meer infor matie: E. de Leijer, tel 0223-650127, of per e-mail e.leijer@corbisplus.nl. Losse nummers 0.90 Met een soms emotioneel getint be toog heeft wethouder Nel Eelman dinsdagavond tijdens de raads vergadering de politieke rijen weer gesloten. Haar oproep om een punt te zetten achter de discussie over het functioneren van het college en het vertrouwen tussen het college en de coalitiepartijen vond gehoor bij alle politieke partijen Pagina 5 De ijsbaan in Den Burg is in beeld als mogelijk 'overloopgebied' waar toe risten in de zomer hun auto kunnen parkeren als elders geen plek meer is. Het is één van de opties die worden genoemd in de startnotitie parkeren die het college heeft gepresenteerd. Pagina 7 Laat de brandweer blijven in garage Reij aan de Bernhardlaan als de cen trale hulpverleningspost met door gaat. De ambulancedienst kan dan haar intrek nemen bij de brandweer. Dat heeft de WD voorgesteld tijdens de raadsvergadering. Pagina 8 De gemeente treedt op tegen iemand in De Cocksdorp die zonder vergun ning bij zijn huis een schuur heeft gebouwd die strijdig is met de regels van het bestemmingsplan. Het bouwsel moet voor 1 februari 2004 zijn gesloopt, anders wordt een dwangsom van €200,- per dag opge legd, wat kan oplopen tot maximaal €20.000.-. bijna geen adem meer en het duurde een tijd voordat ik weer helder kon denken De mobiele telefoon in zijn broekzak lieten de overvallers ongemoeid, zo dat hij de politie kon bellen. Die arri veerde vrijwel gelijktijdig met de con ducteurs. Er waren geen getuigen, ook doordat Meinis alleen in een ge sloten zespersoons coupé zat. Maar een medepassagiers heeft de over vallers wel zien wegrennen over het perron. 'De politie vertelde me dat ze zijn opgestapt in Schagen.' Meinis schat de overvallers op een jaar of twintig. 'Ze maakten een geoefende indruk Het ging allemaal heel snel. Eentje hield wijdbeens een pistool op me gericht, een ander stond op wacht.' Een woordvoerder van de politie kent geen eerdere gevallen van treinreizigers die op een dergelijke wijze zijn overvallen. 'Wel op straat.' Ook dit najaar gaat het college van b en w op bezoek in de buiten dorpen om met de respectievelijke dorpscommissies van gedachten te wisselen over vraagstukken van lokale en algemeen Texelse aard. De gespreksonderwerpen worden door zowel het gemeentebestuur als de dorpscommissie op de agenda gezet. De bijeenkomsten zijn openbaar, worden gehouden in het dorpshuis en beginnen om 19.30 uur. Den Hoorn is op donderdag 30 okto ber als eerste aan bod Dan volgen Oosterend op dinsdag 4 november, De Waal op maandag 24 november. Oudeschild op woensdag 26 novem ber en De Koog op donderdag 27 november. De bijeenkomst in Eierland moet nog worden gepland De Stichting Duurzaam Texel zal deze keer van de dorpentocht gebruik maken om aan haar activiteiten meer bekendheid te geven. Vooraf of na afloop wordt een presentatie ver zorgd. 'Waar is hij?', moeten burge meester Joke Geldorp en diverse anderen op het raadhuis dinsdagavond ongetwijfeld heb ben gedacht. De ambtsketen van de burgemeester was weg en zonder de keten kon de raads vergadering eigenlijk niet begin nen. Enige naspeuring leerde dat de keten nog bij edelsmid Peter Tromp lag. Pogingen om het klei nood alsnog in de raadszaal te krijgen, hadden geen resultaat. Na een vertraging van twintig minuten besloot Geldorp dan maar zonder ambtsketen de ver gadering te openen. Ze zei de commotie te betreuren en liet weten dat er sprake was van een 'interne organisatiefoutwaar nog over zou worden gesproken. De ambtsketen, viereneenhalf jaar geleden in gebruik genomen bij de installatie van Geldorp als burgemeester, was naar Tromp gebracht voor een onderhouds beurt. De vakantie van de burge meester was een geschikte gele genheid daarvoor. Maar volgens een woordvoerder waren er al leen geen duidelijke afspraken gemaakt over het ophalen. (Advertentie) Hoe kun je die lui van de Rotary dinsdag aan het werk zetten en ze toch de zak geven? Doe uw afgedankte kleding en schoe nen in aparte zakken, bind ze stevig dicht en zet ze tijdig en goed zichtbaar aan de straat. De Rotary zorgt voor de rest ten bate van het Tesselhuus en an dere goede doelen De beloning voor uw inspanning: een opgeruimd gevoel. Bij voorbaat dank voor uw medewer- kingl (Advertentie) yrHt Jrirli tt brl IrjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan b

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1