Op de Fat Boy 5300 kilometer door Amerik Tranen bij aankomst in Harley-Davidsonstad teso Wat ik zeggen wou... Rust als mythe Herfstrit Hercules grijpt naast TV-prijs Voorlichting over slapen Opgeven voor kerstmarkt Medium Tuinavond bij Vrouwen van Nu Rommelmarkt Agenda TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild Colofon stroomi Amerii d op Ha in vtn bzcr» Bullen >.-rjAi».<«dcli|lh«Kl van dc redox Oc Ik moest wel even lachen toen ik op de voorpagina van de Texelse Cou rant van 23 september las dat het niet goed met Texel gaat. Het eiland zou 'binnen afzienbare tijd' in een 'druk herrieachtig oord' veranderen, waar zuipende jongeren' de dienst uitma ken. Hoezo veranderen? Helaas is Texel (tenminste De Koog) al laren geleden - het begon al in de laren zestig - veranderd in een herrieachtig oord met zuipende |ongeren. Toen ik een tijdje geleden de oproep las mi|n mening te geven over de stand van zaken op Texel, heb ik daar niet op gereageerd omdat ik in het verleden al verschillende keren elke kritische opmerking (niet van mi) overigens) over de gang van zaken heb zien stranden in reacties zoals die van Joop Groen (Texelse Courant van 26 september): men probeert het eiland of bepaalde bevolkingsgroepen in een kwaad daglicht te stellen. Het zou prettig zijn als er wat meer inhou delijk op kritiek zou worden gerea geerd en zou worden begrepen dat men minder prettige ervaringen juist vermeldt in de hoop dat daar iets aan gedaan kan worden zodat er een beter situatie ontstaat, zonder de schrijver kwade bedoelingen te ver wijten. Laat ik voorop stellen dat Texel een prachtig eiland is met een open en vriendelijke bevolking. Ik kom al sinds 1950 elk jaar verschillende keren per jaar om te genieten van de zee, het strand, de luchten, het landschap. Kortom, van de hele atmosfeer. Toch voer ik elk jaar een innerlijk gevecht tussen de oude gehechtheid aan het eiland en de werkelijkheid waarmee ik word geconfronteerd: lawaai ('s nachts), overbevolking (het stikt van de toeristen), aangesproken worden in het Duits (in winkels zelfs als je al iets in het Nederlands hebt gezegd), overbebouwing (al die zogenaamde landelijke puisten in het landschap; bouw daar dan liever gewone huizen voor de plaatselijke bevolking). Als wi| een eindje gaan fietsen, plannen we dat altijd vroeg op de dag zodat we met in een file hoeven te rijden. We mijden de stranden van de Californiéweg tot De Koog, bood schappen in Den Burg doen we vóór tien uur, naar de Slufter gaan we 's morgens vroeg of 's avonds laat. Het is allemaal met zo erg, maar wel te kenend. Misschien geloven Texelaars en de toeristen uit de verstedelijkte gebieden nog steeds in het idee van rust en ruimte, maar het is een my the. Als wij vanuit het oosten van het land naar Texel komen, gaan wij met vakantie in de drukte In tegenstelling tot wat Joop Groen schrijft, ontmoet ik wél regelmatig mensen die Texel te druk vinden en niet meer terugkomen. Maar net als deze mensen wacht ik er wel voor deze mening in het openbaar te ver kondigen. Je bent altijd bang voorde dooddoener: 'Nou, als het je hier niet bevalt, blijf je toch lekker thuis.' Dat is echter het punt niet. Mensen uiten kritiek omdat ze hopen dat er iets verbeterd kan worden. J. Kuiper, Ommen. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag een herfstrit. Gestart wordt om 11.30 uur bij manege Aken- burg, deelnemers dienen zelf voor een lunchpakket te zorgen. Scenario-schrijver Eric Hercules uit Den Burg heeft de Kinderkast- Televisieprijs 2003 zaterdag aan zich voorbij zien gaan. In de categorie fic tie werd de enige prijs voor kmder- televisie in Nederland uitgereikt aan de Club van Sinterklaas, een serie waarin te zien is wat Sinterklaas alle maal beleeft, voordat hij in Nederland aankomt. Hercules was genomineerd met de speciale Sinterklaas-afleve ring die hij vorig jaar voor Sesam straat schreef. Hij won de prijs al wel een keer in 1998. In samenwerking met de Texelse apotheek houdt de Stichting Welzijn Ouderen Texel woensdag 12 novem ber een voorlichtingsmiddag over slaapproblemen. Er wordt gesproken door huisarts Hetty van Dijk, apothe ker Jan Klok en fysiotherapeut Henk de Steur. Deze laatste vertelt over ontspanningsoefeningen die tot een betere nachtrust kunnen leiden. De middag begint om 13.30 uur. Voor aanmeldingen en inlichtingen: SWOT, tel. 312696. In Oosterend wordt zaterdag 13 de cember van 15.00 tot 20.00 uur de Oosterender kerstmarkt gehouden. Wie een kraampje op deze markt wil, wordt opgeroepen dat zo spoedig mogelijk door te geven aan de orga nisatie. Ook mensen die op de markt muziek willen maken wordt verzocht dit aan de organisatie door te geven. Dit jaar wordt veel aandacht besteed aan de mogelijkheid elkaar te ont moeten. Bij kramen waar oliebollen, wafels en chocolademelk worden verkocht, worden daarom vuurkorven en bankjes geplaatst. Op de markt komt ook een tentoon stelling van zelfgemaakte (kerstj engelen. De engelen moeten mini maal twintig centimeter hoog zijn en mogen van elk materiaal worden ver vaardigd. In verband met de organi satie en de indeling van de markt, moeten engelen uiterlijk 1 december zijn ingeleverd. Voor aanmeldingen en meer informa tie: fam. Hurkmans, tel. 318341, of Ankie de Klerk, tel. 318582. Medium Lia Schippers verzorgt vrij dag een avond in hotel De Linde boom in Den Burg. Deze staat in het teken van Allerzielen en er wordt uit sluitend met foto's van overledenen gewerkt. Alle bezoekers wordt ver zocht een bloem mee te nemen De avond begint om 20.00 uur In samenwerking met het tijdschrift Groei en Bloei verzorgt de afdeling De Cocksdorp-Eierland van NBvP-Vrou- wen van Nu donderdag een voor lichtingsavond over tuinieren. De avond wordt gehouden in het Eierlandsche Huis en heeft als onder werp 'Mi|n tuin, het hele jaar rond'. De toegang bedraagt €1,-, abonnees van Groei en Bloei hebben gratis toe gang. De rommelmarkt die zaterdag op het erf van Axel Lap in Den Hoorn werd gehouden, heeft het fraaie bedrag van €4600,- opgebracht. De markt werd volgens woordvoerder Ferry Zwanenburg door opmerkelijk veel jonge mensen bezocht, die afkwa men op de mooie meubels, die wer den ten toon gesteld in de nieuwe toonzaal Vorige week kwam al zo'n €1500,- binnen, toen op een aparte markt alleen meubels werden verhan deld De opbrengst gaat naar de restauratiecommissie van het Hoorn der kerkje. De commissie, die wordt gedragen door vele vrijwilligers, blijft actief. Uiteenlopende tweedehands- artikelen kunnen onder het afdak achter de schuur worden neergezet. Meer informatie is verkrijgbaar bij Zwanenburg, tel. 319272. DINSDAG 21 OKTOBER 2003 Dinsdag 21 oktober Om 13.00 uur begint de actie Geef ons de zak. Huis aan huis worden op heel Texel door Rotaryclub Texel zakken met afgedankte kle ding en schoenen opgehaald ten bate van goede doelen. In dorpshuis 't Skiltje begint om 20.00 uur een inspraakavond over het bestemmingsplan Oudeschild, onderdeel van een vergadering van de raadscommissie Grondge bied. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstel ling van de nieuwe muziektheater- groep 'Five Easy Pieces'. Toegang €11,50. In Cinema Texel draaien Bad Boys 2 (aanvang 20.00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Woensdag 22 oktober In EcoMare begint om 14.00 uur het kinderprogramma 'zeehond binnenstebuiten' voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50. Op de nieuwe atletiekbaan in Den Burg gaat om 14.00 uur een veld loop voor scholieren van start. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergade ring van de raadscommissie Wel zijn. In Cinema Texel draaien De Kame leon (aanvang 13.30 uur), Knorre tje (14.00 uur), American Pie 3 (16.00 uur), Lizzie McGuire (16.15 uur), Bad Boys 2 (20.00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur) Donderdag 23 oktober In het televisieprogramma Zappe- lin zijn vanaf 16.40 uur opnamen te zien die de Museumbende deze zomer maakte in het Maritiem en Jutters Museum. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergade ring van de raadscommissie Mid delen. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de NBvP- Vrouwen van Nu. Thema is 'Mijn tuin, het hele jaar rond'. Om 20.30 uur begint in discotheek Question Plaza in Den Burg een optreden van de Ierse folkgroep Legacy. In Cinema Texel draaien Bad Boys 2 (aanvang 18.30 en 21.45 uur) en Phileine zegt sorry (19.00 en 21 30 uur). Di. 21 Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 Za. 25 Zo. 26 Ma. 27 Di. 28 4.10 en 5.54 en 7.16 en 7.55 en 9.00 en 8.50 en 9.46 en 10.25 en 17.20 u. 18.50 u. 20.06 u. 20.45 u. 21.56 u. 21.41 u. 22.21 u. 22.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 26 oktober op om 7 22 uur en gaat onder om 17 22 uur. 25 oktober nieuwe maan Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vri|dag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den8 Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourart Gerard Timmerman (hoofdredacted Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onzo advertentiecontrocten en aanWidfl toe zijn van toepa»s|ng do Regelen voor het k wezen van do Stichting ROTA, gevestigd lo zoa's gedeponeerd bij de Kamer van KoopAart bneken to Amsterdam onder nummer *11" exemplaar van do Regelen voor het Adv®* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half |aar 32.20 30,70 i«e Per jaar 62.70 60,7010^ Bij verzending naar het buitenland1 portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken* afloop van de abonnementsperiode 'Dit had ik niet verwacht.' Tranen lopen bij Joop Steenvoort over de wangen als hij naar een foto kijkt waarop hij poseert voor het hoofd kantoor van Harley-Davidson in Milwaukee. Een emotioneel mo ment tijdens het interview, type rend voor zijn binding met het motorfietsenmerk uit Amerika. Samen met zoon Maarten maakte hij - met 500.000 andere rijders - The Ride Home, de jubileumrit naar de stad waar honderd jaar geleden de eerste Harley-Davidson in el kaar werd gesleuteld. Het verhaal over een tocht van 5300 kilometer in 16 dagen. 'Toen ik voor dat gebouw van Harley- Davidson op Juneau Avenue in Milwaukee stond, werd ik door emo tie overmand. Heel moeili|k om te be schrijven, want je hebt het over een fabnek waar motorfietsen worden ge maakt. Maar voor mij is het helemaal niet raar. Daar begon het. Het was voor mij één van de hoogtepunten van de reis naar Amerika.' Steenvoort vertelt in superlatieven over zijn belevenissen in de States. 'Gigantisch enorm, geweldig, fantas tisch en verpletterend.' In ieder geval nog veel mooier dan hij zich in de tien jaar dat hij voor de reis had gespaard had voorgesteld. 'Ik had tevoren een hele hoge verwachting, maar die is echt overtroffen.' Het begon al op Long Island, toen de Steenvoorts in de trein werden geconfronteerd met de grootste stroomstoring uit de Amerikaanse geschiedenis, die de boeken in gaat als The New York Blackout. Via een e-mail brachten ze de lezers van de Texelse Courant er van op de hoogte. Bijzonder moment was toen Steen voort de gehuurde motorfiets, een Harley-Davidson van het type Fat Boy van 1500CC, uit de showroom haalde Wel wat anders dan de Liberator die hij al vanaf 1967 bezit. 'Mijn hartslag steeg met sprongen. Het was hartstikke spannend.' Echt genote Ineke: 'Joop belde me mid den in de nacht. Hij vertelde er zó opgewonden over, dat ik er hier ge woon in mijn bed van zat te huilen.' Het was een motor zonder voor- scherm. 'Wauw!, zeiden die Amerika nen. Ze vonden het hartstikke stoer. Dat mocht zo zijn, maar het had wel een nadeel: het barstte er van de vlie gen en die komen met zo'n snelheid hard aan. En we zagen helemaal •zwart van de uitlaatgassen. Boven dien: het was me er toch heet. 36 tot Maarten en Joop Steen voort met de Fat Boy voor het Cap/tool in Washington. Om de drukte het hoofd te bil zet TESO geregeld een extra in en verzorgt dan in die pe ieder half uur een afvaart, vanuit Den Helder als vanaf Dat gebeurt vrijdag en maa van 9.35 tot 16.05 uur en zo van 14.35 tot 20.05 uur. Di danks moeten automobiliste dag rekening houden met ee: uur wachttijd. Deze kan op ontstaan tussen 9.00 en 13.0 en in Den Helder tussen 13.1 16.00 uur. Op de andere d hoeft waarschijnlijk met te w gewacht. Op maandag 27 ok zijn de afvaarten van 10.0 vanuit Den Helder en 13.35 Texel uitsluitend bestemd va vervoer van gevaarlijke st Nadere informatie kan worde kregen via tel. 0222-369600 mail info@teso.nl. De veeid heeft ook een eigen we www.teso.nl. Onderweg naar het feest ter ere van het honderdjahg jubileum van Ford in Dearborn (Detroit). 38 graden! De motorjas ging uit, we reden in spijkerbroek en T-shirt.' Naast wat ongemakken was er de hectiek van het verkeer. Toen we in New York aankwamen en die enorm drukke straten zagen, dacht ik: moet ik hier met de motor doorheen njden? Dat durf ik helemaal niet. Met al die daar alleen een nummer. Het ging dus wel eens mis.' De rit naar H-D-stad Milwaukee be gon in Washington 'We hadden af gesproken, zodat we met een groepje zouden kunnen meerijden. Maar toen we er aankwamen was er niemand meer. We zaten wat beteuterd te kij- buurt Maar het viel allemaal best mee. Wij hebben nergens narigheid ondervonden. Integendeel. Die Ame rikanen waren zó vriendelijk. Dat wij van zó ver waren gekomen en de moeite hadden genomen om naar dit evenement te komen. In Portridge, zestig mijl onder Chicago, ontmoet- De grootte van het land verraste het tweetal. 'Een dealer wees ons op de kaart de weg naar het hotel in Dearborn, een wijk in Detroit. Wij heb ben nooit naar de schaalgrootte van die kaart gekeken. Wij schatten dat in naar onze Nederlandse maatsta ven, maar hebben ons dus behoor lijk vergist in de afstand. Dat kleine stukje op de kaart was heen en weer wel 120 mijl, ruim 200 kilometer. En dat was nog maar een stukje van de stad. Het is gewoon dramatisch groot Als we onze motor ergens neerzetten, maakten we eerst een foto van de straatnaam. We waren bang dat we de motor anders nooit meer konden terugvinden.' In Dearborn hield Ford, waarvan de fabrieken ook honderd jaar bestaan, samen met de H-D fabriek, een feestje. 'Daar kwam de burgemees ter van Detroit opdraven. Een meer dan twee meter grote neger die op z'n Harley kwam binnenrijden. Zon der kenteken, met een paar van die al even zwarte bodyguards om zich heen. Zó'n geweldig gezicht. We waren bekaf, maar dit maakte onze hele dag goed.' Na Detroit volgde Chicago, ook een enorme stad 'Eén grote snelweg dwars erdoorheen. En dat duurt maar.' Riders on the Storm Hoogtepunt van The Ride Home was Milwaukee, de stad waar het voor Harley-Davidson allemaal begonnen is. 'Op de weg er naar toe werd het alsmaar drukker. Op de bruggen wer den we verwelkomd door een massa mensen. Spandoeken met Welcome Home! Toen we 's avonds over de zelfde brug terugreden, stonden ze er Joop Steenvoorl met een speciale editie van 14 augustus. The Blues Brothers. Best bewaarde geheim was de hoofdact van de slot- avond, The Birthdayparty of the Century. 'Er werd gefluisterd The Rolling Stones, U2 of Bruce Spring steen. Allemaal artiesten die wat met Harley hebben. Maar het werd Elton John. Een afknapper, want hij heeft helemaal niets met motorfietsen. Desondanks was het een enorme belevenis. De sfeer, de feesten en de New York Sun over de natuurlijk het motorrijden, moment was toen we van naar het hotel in zware ingehaald door vijf motoragenten, uiteraard op Ze blèrden ons voorbij, ter elkaar. Een prachtig Riders in the Storm.' Tekst Gerard Timi Foto's Joop en Maarten Headwraps Daarna wachtte een lange rit naar Buffalo. 'We waren er met tienduizen den, ook veel motorrijders uit Ca nada. Bijzondere belevenis was een optreden van Chuck Berry, op een feest van de H-D-dealer. En we maakten een uitstapje naar de Niagara-watervallen. Via Canada re den we naar Detroit. Naar Detroit?, vroegen die Amerikanen. Daar was het volgens hen niet zo best. Net aisof je hier zegt dat je naar Amster dam gaat. Toen we vertelden waar ons hotel stond, reageerden ze hele maal afkeurend. Niet zo'n beste Verzamelen voor de grote parade van Harley-Davidson in Milwaukee. Vrijdag 24 oktober Deelnemers aan de zamelen zich om 18.00 uuti kantine van Texel'94 in Den 6 In buurthuis Bethel in l Eierland is er kinderdisco, 19.00 tot 20.00 uur voor kirt tot en met 9 jaar, van 20.0! 21.30 uur voor de oudere jeu In het Rode Kruisgebouw as Jonkerstraat in Den Burg ven René Pop een dialezing Vogelwerkgroep Texel. Aar 20.00 uur. SV Oosterend houdt haar li vergadering in de eigen ka aan de Vliestraat. Aanvang, In hotel De Lindeboom in Di begint om 20.00 uur eenl met het medium Lia Schippi In Cinema Texel draaien Bai 2 (aanvang 18.30 en 21.45 u Phileine zegt sorry (19.00 en uur). claxons en sirenes het is gewoon een teringherrie. De eerste rit van het vliegveld zaten we in een busje met een Pakistaanse chauffeur. Alleen maar scheuren, voorrang nemen en de hand op de claxon. Toen er een file stond, donderde hij het busje zo van het talud af, een andere weg op.' Net weg Op de motor deden ze het aanvan kelijk een stuk rustiger aan. 'Dat ver keer is zó anders dan hier. We waren er in het begin helemaal beduusd van. Je mag er maar zestig mijl njden. Maar vrachtwagens, wel een paar keer zo groot als hier, scheurden ons links en rechts voorbij. Die reden te gen de honderd mijl. Waf gebeurt hier?, dacht ik. Wij zijn op het laatst ook maar iets harder gaan rijden. De bewegwijzering is ook zoiets. Hier staat de plaatsnaam aangegeven, ken, toen er een Amerikaan aan kwam rijden. Hey man, where is the party?, vroeg hij. Wij: The party was yesterday! They left this day to Harnsburg. Ze waren net weg dus. Hij kwam uit Washington en stelde voor dan maar samen op te rijden. Wii blij, want hij wist precies de weg. We re den in noordelijke richting naar Harrisburg. De route was prachtig. We reden door de bergen van de Appelachen en zijn bij de fabrieken in York gestopt voor een rondleiding. Daar hebben we gezien hoe de Harley-Davidson motorfietsen in el kaar worden gezet. Eenmaal in Harrisburg werd het al aardig druk.' ten we een oud, tandeloos vrouwtje- Ze was zó verbaasd. From the Netherlands? Ze maakte headwraps, hoofddoekjes voor motorrijders. Ze ging terug naar huis en kwam hier mee terug', zet Steenvoort een doek van de Amerikaanse vlag op het hoofd. 'Op zo'h moment had ik de Nederlandse vlag wel achterop de motor willen zetten Want ze rijden daar allemaal met de Amerikaanse Stars and Stnpes.' nog. Het leeft daar zó enorm. Het ontroerde me gewoon.' Het slotfeest duurde vijf avonden en werd bezocht door naar schatting een half miljoen H-D-rijders. De massaliteit is te zien aan een luchtfoto van een parkeer plaats, waarop een onafzienbare hoeveelheid motoren is te zien. De festiviteiten in Milwaukee werden opgeluisterd door popveteranen als BB King, The Dooby Brothers, Step pen Wolf, Billy Idol en Dan Acroyd van

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2