Budgetsubsidie dwingt tot nauwere afspraken urt in actie tegen an woning Bondje latalpa vraag afstel ezuiniging in 2005 Nieuw subsidiebeleid voor Texel Hotel De Zwaluw openbaar verkocht Leden TVL kunnen stukje vliegveld kopen Aegon biedt bijna negen ton .TEXELSE J COURANT irens bereikt voor peuterspeelzaal ïijeenkomsten ver ME en cara rVL vergadert in discussieert Veldloop scholieren Wie zijn dit? Subsidies DINSDAG 21 OKTOBER 2003 e verenigingsgebouw Het Bondje wordt momenteel verbouwd. gemeente is niet van plan me tering te verlenen aan plannen de familie Van Beek uit Maars- iroor een dienstwoning bij ge nt Het Bondje, achter de pas- e aan de De Ruyterstraat in leschild. Omwonenden van de ms-katholieke kerk zijn er niet jst op en hielden een hand- mingenactie tegen de plannen. lanks de buurtperikelen, werken wakkers stevig door aan de ver ging van het voormalige vereni- sgebouw. Het werd enige tijd ge- naangekocht door de familie Van k, die er naar verluidt een spiri- Icentrum in wil beginnen. Omdat plan past bij de bestemming openbare en bijzondere doeleinden van het pand verleende de gemeente in maart medewerking aan een sloop- en bouwvergunning. Maar toen Van Beek een week of twee ge leden een verzoek indiende voor een woonbestemming, weigerde de ge meente die. Volgens een woordvoer der omdat de gemeente vindt dat een woning in strijd is met de bestem ming van het gebouw. Maar dezelfde woordvoerder vertelde gisteren dat een advocaat al heeft laten weten zich niet neer te leggen bij deze wei gering. 'Hij vindt dat een dienst woning wél past bij deze bestem ming. Hij had hiervoor tamelijk technische argumenten, maar de toe lichting hierop hebben we nog met ia heeft de gemeente ge- af te zien van de geplande iging op de peuterspeel- in 2005. De organisatie heeft imeente ook verzocht het van €22.689,- in zijn geheel de jaarlijkse subsidie voor de erspeelzalen toe te voegen, srs kunnen daar sinds vorig een beroep op doen voor een moetkoming in de kosten. Ipa hoopt op die manier een ver stijging van de tarieven van het erspeelzaalwerk te kunnen be en. Als de politieke partijen ak- d gaan met de verzoeken zou de eentelijke bijdrage vanaf 2004 jks €117.606,- gaan bedragen. ens de huidige plannen van de leente krijgt Catalpa volgend |aar subsidie van €94.917,- en in i€70.917,-. Vanaf dan betaalt de eente niet meer tweederde van >sten, zoals voorheen gebruike- las, maar eenderde. De partijen en zich uitspreken over het erspeelzaalwerk tijdens de scommissie Welzi|n, die woens dagavond wordt gehouden. Volgens Catalpa wordt met een subsidie van €117.606,- al een grens aan haar mogelijkheden bereikt. De oude gemeenteraad ging er eind 2001 mee akkoord dat de gemeente in 2005 nog eenderde van de kosten zou betalen en de ouders tweederde. Dat gebeurde tegelijk met het besluit om de peuterspeelzalen over te dra gen aan Catalpa. Toen werd even eens besloten het potje van €22.689,- in het leven te roepen voor ouders die weinig verdienen. Van dat geld is sindsdien mondjesmaat ge bruik gemaakt. Uit een enquête on der de ouders van 117 kinderen blijkt dat slechts 5 procent van hen een be roep doet op dat geld. Voor 80 pro cent is het inkomen te hoog en 14 procent bleek het hele potje niet te kennen. Burgemeester en wethouders voelen er weinig voor om de €22.689,- aan de jaarlijkse subsidie toe te voegen. Zij zijn wel bereid de inkomensgrens te verhogen naar een gezamenlijk bruto jaarinkomen van €40.000,-, zodat meer ouders gebruik kunnen maken van de regeling. Het college stelt, aan de hand van een evaluatie, de partijen voor om vooralsnog geen wijzigingen door te voeren in de ver deling tussen kosten voor de ge meente en ouders. Uit de enquête valt op te maken dat veel ouders niet gelukkig zijn met de gestegen kosten Helemaal duidelijk is dat niet, omdat de vraag 'vindt u de huidige kosten te hoog?' met is ge steld. Wel geeft 44 procent van de ouders (52 ouderparen) aan dat zij hun kinderen minder dagdelen sturen dan ze zouden willen. De kosten worden als reden aangevoerd Van de 191 ingeschreven kinderen komt iets meer dan de helft twee dagdelen in de week naar de peuterspeelzaal, iets minder dan de helft één keer en een paar kinderen komen drie keer in de week. Gevraagd naar de mening over het huidig inkomensafhankelijk tarief systeem zegt 44 procent dat het an ders moet, 35 procent vindt het prima zo en 21 procent heeft geen mening. Een soortgelijk percentage tekent zich af bij de vraag hoe mensen te gen een niet aan inkomen gebonden tariefsysteem aankijken. Voor de peuterspeelzalen gelden sinds dit jaar twee tarieven. Een hoogtarief van €36,50 per dagdeel en een laagtarief van €25.50. De grens ligt bij een gezinsinkomen van ongeveer €30.000.-. Een mogelijkheid die Catalpa ook heeft om kosten te besparen is het sluiten van peuterspeelzalen. Dat zou (Foto Gerard Timmerman) ontvangen.' De buurt volgt een en andere met argusogen. Ze vrezen dat de dienst woning er alsnog komt en voelen zich daarmee tekort gedaan. Enkele Oudeschilders hadden in het verle den ook interesse in Het Bondje, maar omdat er niet in mocht worden gewoond, werd van de koop afge zien. Als de advocaat van de familie Van Beek wél een vergunning los zou weten te krijgen, wordt dat als on recht gezien. Het vermoeden bestaat dat de overkantse familie er niet zelf gaat wonen, maar het voor een veel voud van de aankoopprijs door verkoopt. Naar eigen zeggen op ad vies van wethouder Nel Eelman van Ruimtelijke Ordening, zijn ze een handtekeningenactie gestart om de plannen tegen te houden. Dertien bewoners hebben een brief van Gerd-Jan Roos ondertekend. Ande ren sympathiseren volgens hem met de actie. Strakker, gestroomlijnder en over zichtelijker. Zo laat de nieuwe subsidieverordening die de ge meente heeft opgesteld zich kort omschrijven. Dorpshuizen, wel- zijnsinstellingen en musea krijgen vanaf 2004 geen raamsubsidie meer, maar budgetsubsidie. De gemeente subsidieert de instellin gen voortaan op basis van een overeenkomst, waarin omschre ven staat welke producten en ac tiviteiten worden geleverd. De po litieke' partijen laten woensdag tijdens de raadscommissie Welzijn hun licht schijnen over het nieuwe systeem. De nieuwe budgetsubsidie dwingt de gemeente gesubsidieerde organisa ties voortaan duidelijke afspraken te maken met elkaar. Bij het systeem van raamsubsidie kregen de instellin gen jaarlijks een vast bedrag dat gro tendeels naar eigen inzicht kon wor den besteed. Bij de budgetsubsidie spreken de gemeente en de betref fende instelling duidelijk af welk sub sidie waarvoor is bestemd is. 'Dat moet meer duidelijkheid geven over de diensten en producten die worden geleverd. Bij de raamsubsidie was het soms met helemaal duidelijk wat er gebeurde. Daardoor kon soms ook beleid niet helemaal worden doorge voerd', aldus een woordvoerder van de gemeente. De budgetsubsidie wordt ingevoerd bij de Muziek- en Dansschool, de Welzijnsstichting, de Stichting Welzijn Ouderen, de Openbare Bibliotheek en EcoMare, het Maritiem en Jutters Museum, de Oudheidkamer, het Agrarisch en Wagenmuseum en het Luchtvaartmuseum. Hij gaat ook naar alle dorpshuizen en het Muziek centrum in Oosterend. D'Ouwe ULO in Den Burg krijgt geen budget subsidie, omdat begin dit jaar de dorpshuisfunctie werd beëindigd. Volgens de gemeente gaan de orga nisaties er in het nieuwe systeem fi nancieel niet op achteruit. De ge meente is nog met ze in gesprek over tegen de wens van de raad in zijn om in elk dorp een peuterspeelzaal te behouden. De (jorpscommissies hebben er eveneens op aangedron gen om de peuterspeelzalen open te houden. Uit de enquête blijkt dat 68 procent (80 ouderparen) van de on dervraagden niet bereid is hun kinde ren naar een ander dorp te brengen. Vervoer en kosten worden daarvoor als belangrijkste argumenten ge noemd. 24 Procent heeft er geen moeite mee en 8 procent zou hun kin deren éen dagdeel minder inschrij ven. In De Koog en Den Burg heeft Catalpa het aantal uren dat de peuterspeelzaal open is inmiddels al teruggebracht. In het voorstel van het college wordt de mogelijkheid geop perd om de groepen uit te breiden naar maximaal zestien kinderen. Op die manier zou ook bespaard kunnen worden op de exploitatiekosten. Bur gemeester en wethouders noemen eveneens de optie om de zalen in De Cocksdorp, Den Hoorn en De Koog te sluiten, maar refereren daarnaast aan de Structuurvisie 2020 om aan te geven dat er in elk dorp een peuter speelzaal moet zijn. ezondheidswijzer houdt op 10 imber een themabijeenkomst het chronisch vermoeidheids- Iroom ME in 'De Koploper' aan rins Hendriklaan in Den Helder. 2 november wordt op deze lo- een bijeenkomst gehouden COPD (cara) en voeding. iieenkomst over ME wordt geleid J. van Loo, regiocoordinator en ichter van de ME-stichtmg. Tij de bijeenkomst wordt behan- wat ME is en welke verschijnse- renstenbelasting, de naam van nieuwe Teso-boot, het (ver- ide) gebrek aan solidariteit on- toeristische ondernemers, de Izaak van een wethouder voor sme en het behoud van het Ise karakter zijn enkele onder ren waar leden van de Texelse mging van Logiesverstrekkers herdag 30 oktober over discus- n. Dat gebeurt na de pauze van idenvergadering, die wordt ge len in Hotel Den Burg. De discus- lordt geleid door Pip Barnard en en de Bruijn van het Cabaret- Voor de pauze wordt onder gesproken over de contributie, itichting Duurzaam Texel en de mjving op de aandelen Vliegveld De vergadering begint om Ouur len bij de ziekte horen en wordt gesproken over mogelijke oorzaken en behandel ng. Op de bijeenkomst over COPD (een overkoepelende naam voor chronische vernauwingen van de luchtwegen - voorheen be kend als cara) behandelen twee long verpleegkundigen en een diëtist het verband tussen COPD en voeding. Beide bijeenkomsten duren van 19.30 tot 21.00 uur, deelname kost €2,-. Abonnees van het servicepak ket betalen €0,50. Voor aanmel dingen en inlichtingen: Gezondheids- wijzer, tel. 0223-650135, of pere-mail gezondheidswijzer@corbisplus.nl. Op en rond de atletiekbaan in Den Burg doen woensdag 22 oktober tweehonderd kinderen uit het Texelse basisonderwijs en de eerste twee klassen van de OSG mee aan de eer ste editie van de scholierenveldloop. De deelnemers zijn verdeeld in zeven categorieën en lopen een afstand van 1000 meter. Om 14.00 uur gaat de eerste ploeg - meisjes tot en met acht jaar - van start. Alle deelnemers ontvangen een her innering. Startvolgorde (aantal deelnemers): 14.00 u. meisjes t/m 8 jaar (32); 14.10 u. jongens t/m 8 jaar (24); 14.20 u. meisjes en jongens 9 jaar (23); 14.30 u. meisjes en jongens 10 jaar (22); 14.40 u. meisjes en jongens 11 jaar en ouder (33); 15.05 u. meisies en jongens 1 ste klas OSG (39); 15.15 u. meisjes en jongens 2de klas OSG (21). Hotel De Zwaluw in De Koog is vrij dag openbaar verkocht. Een verte genwoordiger van verzekerings maatschappij Aegon was met €890.000,- de hoogste bieder. Het hotel- en appartementencomplex werd verkocht omdat eigenaar Fred Bakker niet meer aan zijn fi nanciële verplichtingen had kun nen voldoen. De openbare verkoop voltrok zich in de Schoutenzaal van De Lindeboom. Enkele tientallen belangstellenden waren erop afgekomen. Vijftien men sen hadden zich ingeschreven als gegadigde om mee te kunnen bie den. De executieverkoop werd geleid door notaris Jan Dogger en veiling meester Hank Witte. Volgens Dogger was het bijzonder dat de verkoop doorging. Aangekondigde openbare verkopen worden doorgaans voortij dig afgeblazen, omdat de bank en de particulier eruit komen of omdat er onderhandse aanbiedingen worden gedaan. 'Dit is derde keer in acht jaar dat er wel een wordt gehouden.' Op het complex werden de afgelopen weken ook onderhandse aanbiedin gen gedaan, maar die werden met geaccepteerd door de bank De Zwaluw is per opbod en afslag verkocht. De verkoop startte bij €700.000,-, waarna enkele gegadig den met telkens €10.000,- tegen el kaar opboden. Nadat C. Veenendaal €890.000,- had geboden, werd hij niet meer overtroffen. Voor de aanwe zigen was met bekend dat hij namens Aegon optrad. Na overleg tussen Dogger en Veenendaal werd besloten vanaf €2.000.000,- te gaan afmijnen Veilingmeester Witte noemde telkens een lager bedrag. Degene die 'mijn' zou roepen, voordat Witte bij de €890.000,- was aanbeland, zou de nieuwe eigenaar worden. Omdat dat met meer gebeurde, ging De Zwaluw definitief naar Veenendaal ging. 'Het komt vaker voor dat we als hypot heekverstrekker een pand moeten kopen van iemand aan wie we een hypotheek hebben verstrekt', laat een woordvoerster van Aegon weten. De verzekeraar is eigenaar geworden van het pand en de onderliggende grond. De Zwaluw beschikt over ze ven appartementen, drie studio's en acht hotelkamers. Het interieur blijft eigendom van Bakker. Hij nam het hotel begin 2002 over van Theo van Hoorn die er ruim dertig jaar de scep ter zwaaide. Door het pand te kopen, houdt Aegon in eigen hand wat er met het hotel gebeurt. De verzekeraar verkoopt het, na afhandeling met de vorige eigenaar, weer door. Veenend aal deelde na afloop al visitekaartjes uit aan andere gegadigden. de invulling van de overeenkomsten De budgetsubsidie wordt in principe voor twee of vier jaar vastgelegd 'Dan hebben de organisaties wat meer zekerheid voor de lange ter mijn.' De budgetsubsidie wordt jaar lijks aangepast aan de inflatie correctie en eventueel aan ver anderingen in de CAO Investeringssubsidie Als welzijnsinstellingen en musea nieuwe activiteiten willen opzetten, waarvoor in de budgetsubsidie geen geld is opgenomen, kunnen ze voortaan een beroep doen op de nieuwe zogeheten projectsubsidie. In totaal wil het college daarvoor jaar lijks €10.000,- beschikbaar stellen. 'Dat is met veel, maar er zijn ook di verse andere fondsen die aange schreven kunnen worden voor sub sidie. Die vragen vaak of die gemeente ook wat geeft en dat kan straks met behulp van de project subsidie.' De gemeente verstrekt eenmalig projectsubsidie voor een nieuwe activiteit. Wil een organisatie die voortzetten, dan moet de nieuwe activiteit worden opgenomen in het activiteitenprogramma, zodat subsi diering via de budgetsubsidie kan verlopen. De raad kan die op voorstel van het college tussentijds aanpas sen. De invoering van de budgetsubsidie betekent voor de welzijnsinstellingen en de musea dat zij vanaf 2004 geen investeringssubsidies meer kunnen aanvragen bij-de gemeente. Met be hulp van de budgetsubsidie moeten ze zelf reserveringen aanleggen voor onder meer groot onderhoud aan een gebouw of de aankoop van nieuw materiaal. De musea en welzijnsin stellingen kunnen evenmin meer een beroep doen op incidentele subsidies (bijvoorbeeld voor jubilea, opleiding, manifestaties of buitengewone lasten door onverwachte gebeurtenissen) 'Daarvoor in de plaats komt de mo gelijkheid om een projectsubsidie aan te vragen.' Dorpshuizen De dorpshuizen kunnen wel aan spraak blijven maken op inves teringssubsidies en incidentele sub sidies. Voor hen worden de mogelijkheden uitgebreid. Bij renova tie en groot onderhoud kunnen dorpshuisbesturen voortaan een subsidie van maximaal vijftig procent van de investering aanvragen. Tot nu is dat maximaal vijfentwintig procent 'Er is met de dorpscommissies over legd of zij ook via de budgetsubsidie willen reserveren, maar dat wilden ze liever niet. Tijdens die gesprekken kwam ook aan de orde dat die vijfen twintig procent wel wat weinig is.' Een besluit over het verstrekken van dergelijke subsidie voor groot onder houd en renovatie moet door de raad worden genomen. Dat is vanwege de hoogte van de bedragen Een tweespan voor een tankwagen, een fietser met nette das en twee straatjongens waarvan één met een gebroken rechterarm. Dat zijn de figuren op een oude foto, afkomstig uit een Texelse verzameling. Het staat echter ter discussie of het hier een Texels tafereel betreft, want het ge bouw op de achtergrond komt verza melaar Maarten Stoepker niet be kend voor. Wie meent te weten wat op deze foto is afgebeeld, kan con tact opnemen met Stoepker. tel 312940. De vorige foto werd gemaakt in Oosterend De straatversiering was waarschijnlijk opgehangen ter gele genheid van de intocht van prins Hendrik in 1911. Op de foto staan (van links naar rechts): Aris van der Vis, mevrouw en kapper Winkelman, Klaas Eelman, Jacob Burger en Willem Bakker De investeringssubsidies voor nieuw bouw zijn ook verruimd Zowel dorpshuizen als andere verenigingen en organisaties kunnen voortaan eenderde in plaats van een kwart aanvragen bij de gemeente. De mu sea en welzijnsinstellingen zijn uitge sloten van deze mogelijkheid. De nieuwe budgetsubsidie voor de dorpshuizen wordt vastgesteld aan de hand van het aantal inwoners. De dorpscommissie van De Waal krijgt een toeslag, omdat zij anders te wei nig zou krijgen. Met de dorpshuizen worden geen overeenkomsten geslo ten over de te leveren diensten en producten. Zij moeten wel jaarlijks een activiteitenplan en een begroting inleveren. 'En ze moeten het tijdig aangeven als er groot onderhoud of renovatie aan zit te komen. Daar kan daar rekening mee worden gehouden op het investeringsplan van de ge meente.' Fonds Het Fonds voor Kunst en Cultuur is ook in de nieuwe verordening opge nomen. Verenigingen en organisaties kunnen een beroep doen op dat fonds voor een tegemoetkoming in publicaties en uitgaven, het doen van cultuurhistorische aankopen en cul turele evenementen. In totaal kan het fonds jaarlijks €18.750,- uitkeren. Daarvan is €7500,- bestemd voor publicaties en uitgaven, €5000,- voor cultuurhistorische uitgaven en €12.500,- voor culturele evenemen ten. Alle genoemde musea, behalve het Luchtvaartmuseum, kunnen een beroep doen op het fonds. Volgens een woordvoerder is het Luchtvaart museum met opgenomen in de rege ling, omdat dat ook met in de regle menten van het fonds stond Het fonds keert uit, nadat de adviescom- De gemeente heeft in de nieuwe verordening de subsidies grof weg onderverdeeld in langdurige subsidies en kortdurende, een malige subsidies. Onder de lang durige subsidies vallen de nieuwe budgetsubsidies en de waarderingssubsidies voor on der meer de sportverenigingen. Onder de incidentele subsidies vallen de subsidies voor jubilea, opleiding van vrijwilligers, buiten gewone lasten door onverwachte gebeurtenissen, manifestaties en evenementen en garantiesub sidies. Voor de incidentele sub sidies is jaarlijks in totaal €9500,- beschikbaar. Voor investerings subsidies is jaarlijks €58.067,- beschikbaar. Tot een bedrag van €9.000,- beslist het college over toekenning. Een uitzondering wordt voortaan gemaakt voor groot onderhoud en renovatie aan dorpshuizen en de bouw van nieuwe accommodatie Omdat dan het beschikbare budget van €58 076,- wordt overtreden, heeft de raad het laatste woord. Het Fonds voor Kunst en Cultuur kan jaarlijks in totaal €18.750,- aan subsidie uitkeren. Voor de nieuwe projectsubsidie voor mu sea en welzijnsinstelling wordt vanaf 2004 jaarlijks mogelijk €10.000,- uitgetrokken missie Kunst en Cultuur is gehoord Voor andere verenigingen en organi saties die wel jaarlijks subsidie krijgen van de gemeente, maar met in de budgetregeling vallen verandert er niet veel. Zij blijven een jaarlijkse waardenngssubsidies krijgen Zij ko men ook in aanmerking voor inciden tele subsidie en investerings subsidies Het verstrekken van de subsidies ligt grotendeels in handen van burgemeester en wethouders. De raad stelt de financiële kaders waar binnen het college mag opereren vast. Burgemeester en wethouders geven jaarlijks verantwoording over de verstrekte subsidies, zodat de raad kan controleren of de uitgaven ook resultaat hebben gehad. Leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) kun nen gecertificeerde aandelen in het vliegveld kopen. TVL biedt haar leden aan om voor bedragen van €50,- of €100,- mee te doen aan het verwerven van de aandelen die door de overheid worden afgesto ten. Het ministerie van Verkeer en Water staat en de provincie hebben beiden in 2001 hun aandelen in de NV Luchtvaartterrein afgestoten. De twee hadden een belang van respec tievelijk 65 en 5,8 procent. De aande len zijn echter nog niet in handen van derden gekomen, omdat het vlieg veld en de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Financiën nog met el kaar aan het onderhandelen zijn over de voorwaarden waaronder ze wor den verkocht. Teso is één van de gegadigden om de vrijgekomen aandelen over te nemen. Vertegenwoordigers van het vliegveld hebben er al meerdere malen met Teso-directeur Rob Wortel over ge sproken. Bedoeling is dat er een nieuwe stichting Vnenden van het Vliegveld wordt opgericht, waarin naast Teso andere Texelse bedrijven en organisaties komen die alle vrijge komen aandelen overnemen. TVL is eén van die organisaties 'Met deze actie en door de leden erbij te betrek ken, willen we zorgen voor het be houd van het vliegveld', aldus TVL- voorzitter Harry Wuis. Leden die meedoen ontvangen een gecertifi ceerd aandeel. Ze hoeven niet te re kenen op winstuitkeringen, maar er wordt volgens Wuis wel aan be paalde pnvileges gedacht. TVL heeft minimaal €5000,- nodig om mee te doen aan de plannen van de stichting in oprichting. TVL-leden kunnen zich aanmelden via een coupon die in het leden bulletin is opgenomen. Tijdens de jaarvergadering op donderdag 30 oktober maakt TVL bekend hoeveel leden meedoen. Het vliegveld over legt volgende maand voor het eerst met alle organisaties die betrokken zijn bij de stichting Vrienden van het Vliegveld io. Het vliegveld heeft tot nu toe alleen met Teso gesproken.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5