n ZEÊEi Cjrocn Tjwartsjexels het harL, vee jaar celstraf na ntucht stiefdochter Venijnig prikje TBC-test doet even zeer Pompoen actie voor ingezet bij goed doel KNMI meet trillingen bij De Cocksdorp X èso: toeristenbelasting op ootkaartje geen goed plan Qncler de pomp Maximaal vier appartementen in stolpen Armeense familie Oudeschild Aangespoeld KNRM haalt Durper vrouw van het water texelse'Ücourant Wampex op Radio Texel Texelse Media ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11823 fEXELSE VRIJDAG 24 OKTOBER 2003 COURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg voelt er vooralsnog niets voor leristenbelasting via het boot je te innen. Een dergelijk plan gelanceerd door TVL-voorzit- arry Wuis, die verwacht dat ïeer oplevert dan de huidige 10de. v is het plan van Wuis niet. s ik bij Teso werk, ben ik er al eer of drie mee geconfronteerd', (directeur Rob Wortel. Ook zijn anger Theo Hoogerheide kreeg iken met soortgelijke voorstel- alle gevallen liet Teso weten er voor te voelen. Wortel: 'Er zijn jere argumenten om het niet te Hoe moet je bijvoorbeeld be- wie toerist is en wie met? Wie niliebezoek komt of wie voor z'n naar Texel gaat? Ander pro- i is dat we bij automobilisten persoonstarieven meer heb- Dat laatste betekent dat onge- let aantal personen in een voer- hetzelfde bedrag aan Itenbelasting zou worden be- Ander probleem is dat de voor- nen automatisering bij het pas van de kassa in Den Helder met gesteld op het innen van itenbelasting. Naast deze tech- 5bezwaren, heeft Teso ook een ipieel argument om geen extra gop het bootkaartje toe te pas sen. 'Als we het bootkaartje duurder maken, wordt de drempel om naar Texel te gaan hoger.' Wuis refereerde aan het systeem op Terschelling, waar op het bootkaartje een extra bedrag van €3,70 in reke ning wordt gebracht, ongeacht of de bezoeker één of meerdere dagen op het eiland verblijft. Dagjesmensen moeten daardoor naar verhouding extra betalen. Volgens het huidige systeem op Texel, waarbi| per nacht €0,68 wordt geheven, betalen dag jesmensen geen toeristenbelasting. Toch gaat het om flinke aantallen. Volgens Teso komen er op een fraaie zomerse dag gemiddeld zo'n 2000 dagjesmensen naar het eiland. Op jaarbasis loopt het dus al snel in de honderdduizenden. Over de vraag in hoeverre het rechtvaardig is om dag jesmensen toeristenbelasting te laten betalen, verschillen de meningen. Wortel. 'De meeste mensen zijn maar een paar uur op het eiland en gaan dan weer terug. Ik vraag me af of het eerlijk is om ze daarvoor een flink be drag aan toeristenbelasting te laten betalen.' Wortel ziet meer in de invoe ring van het forfaitaire stelsel, waar bij per bed een vast bedrag aan toeristenbelasting wordt geheven. Maar ook aan dit systeem kleven be zwaren, reden waarom de politiek het tot dusver met heeft ingevoerd. ehtbank in Alkmaar heeft de ge Texelaar die ontucht met zijn stiefdochter dag veroordeeld tot 24 den gevangenisstraf, waar- ;ht voorwaardelijk en met af- an voorarrest. De uitspraak onform de eis van officier van e H. Donker. :htbank acht bewezen dat de larenlang ontucht heeft ge ld met zijn minderjarige stief- er. Het slachtoffer was op vier- leeftijd met haar moeder en ingetrokken in de woon- lerij van de man in Den Burg. Hij de dat zijn stiefdochter grote ele aantrekkingskracht op hem ende. Het misbruik van het nu een vrouw van 28 jaar, in september 1982. Ze was zeven jaar oud. Het duurde tot nber 1990. Toen ze zestien jaar vas vluchtte ze het huis uit. Pas dit jaar deed ze aangifte bij de In het vonnis staat verder dat eigen dochter op haar zeven- dwong tot seksuele gemeen- Vervolgens viel hij vriendinnen aar lastig door ze onzedelijk te ten. Ook heeft hij volgens de >ank tenminste één vrouw bin- e afdeling Texel van D66 lastig en. eerder stadium van het onder- heeft hij gedreigd zelfmoord te n als hij de gevangenis in zou sn. Daarom vroeg zijn advocaat :liënt te veroordelen tot een itraf en een voorwaardelijke igenisstraf, met speciale thera- ls bijzondere voorwaarde. De )ank heeft dat verzoek naast eergelegd en veroordeelde hem zijn straf tot verplicht reclas- jscontact Zijn stiefdochter een vordering van ruim €4.100 wezen. Het enige punt waarop chtbank het openbaar mimste- it ontvankelijk verklaarde, is de ht die hij met zijn stiefdochter ijdens een verblijf op Mallorca. Reden was dat ontucht in het Spaanse strafrecht destijds niet straf baar was. De rechtbank zegt in de uitspraak de leeftijd van de man en de lange pe riode tussen de ontucht en de aan gifte te hebben meegewogen, maar oordeelde desondanks zwaar over de Texelaar. 'In plaats van dat u het slachtoffer als lid van uw gezin een veilig onderkomen gaf, bent u lange tijd ontucht gaan plegen. Verdachte heeft geen blijk gegeven inzicht te hebben in de laakbaarheid van zijn handelen. Recidivegevaar is zeker niet ondenkbeeldig', aldus het von- Met beer Flip had juf Marijke Snijders de jongste kinderen van basisschool De Akker gisteren voorbereid op de mantoux-prik die alle leerlingen kregen. In de klas had ze de beer op schoot geno men, laten zien dat hij traantjes kon hebben en dat hij getroost kon worden. Ter geruststelling ging Flip mee naar die meneer en mevrouw die iedereen een prik in hun linkeronderarm gaven. Kinderen die het eng vonden, konden even bij een juf op schoot en als het zeer deed, mochten ze gerust even huilen. Niemand die ervan opkeek of er aanstoot aan nam. Medewerkers van de GGD Kop van Noord-Holland gaven gisteren alle 93 kinderen van de protestants-christe lijke basisschool in Oosterend een kleine injectie met mantoux-vloeistof om te testen of zij mogelijk met TBC zijn besmet. Ook vijftien leerkrachten van De Akker, dertig hulpouders, twintig oud-leerlingen en vijfentwintig docenten van basisschool De Fon tein in Den Burg, waar De Akker veel -mee'samenwerkt, kregen een prik. De GGD besloot het onderzoek uit te voeren, nadat bij de vonge week overleden meester Elias Hordijk open long-TBC was vastgesteld. Jurre Daalder is al eerste aan de beurt. Rustig pratend spuit arts San Lie hem de vloeistof in de arm. 'Het kan een beetje bobbelig worden', zegt hij. Onder de huid vormt zich een kleine ophoping. Bij verpleegkundige Christie Huitzing mag Berend Barnard als eerste. Het prikje doet bij beide kinderen even zeer en dat geldt voor veel kinderen die na hen komen. Volgens Huitzing is dat niet verwon derlijk, want de vloeistof wordt in de huid aangebracht en dat voelt venij nig aan. ledereen krijgt 0,1 milliliter mantouxvloeistof toegediend. Huitzing: 'We kijken hoe er wordt gereageerd op antistoffen in het lichaam. Als iemand besmet is, vormt zich een dikke bult op de plaats van het prikje.' Een bult betekent dat ie mand de tuberculosebacil bij zich draagt, maar betekent niet dat die persoon dan ook besmettelijk is voor anderen. Dat kan alleen als iemand open longtuberculose heeft 'Van de mensen die besmet zijn, komt dat slechts bij ongeveer tien procent voor.' De screening verloopt rustig en orde lijk. De kinderen worden allemaal geregistreerd en krijgen voor hun ouders een brief mee, waarin staat dat de GGD maandagmiddag terug komt naar school om de linkerarmen te bekijken. Voor degenen die posi tief reageren op de vloeistof wordt een nieuwe afspraak gemaakt om een longfoto te maken bij de GGD in Den Helder. Jellie van Dijk ondergaat de prik zonder blikken of blozen. 'Ik voelde niks', zegt hij. 'Ik hoefde met eens te huilen.' Annemarie Kuiper krijgt het prikje in de rechterarm. Haar linkerarm zit nog in het gips vanwege een ongelukje bij het gymmen In november volgt een uitgebreid onder zoek onder mensen die dit jaar nauw contact met Hordijk hebben gehad. Harry Bakker uit Den Hoorn toont met trots de reuzen pompoen die hij in zijn tropische tuin bij Martha's Hoeve in Den Hoorn heeft gekweekt. Hij heeft besloten de enorme vrucht te gebrui ken bij een originele actie om geld bij een te krijgen voor het papoeastudie fonds van Harry de Graaf. Wie de omtrek van de pompoen raadt of daar het dichtst bij is. krijgt van Bak ker €1 ,- per geraden centimeter. Ge zien het feit dat de pompoen een doorsnee heeft van ongeveer een meter, kan dat een bedrag opleveren van tegen de €250,- Voor €5,- mag men één keer raden. Wie meer gokjes wil wagen, betaalt naar rato. Dat geld gaat naar het goede doel en Harry Bakker doet daar zelf nog €1.000,- bij. Hij wordt er dus zelf niet rijker van, in tegen deel. Men doet mee door het bedrag vóór 5 december over te maken op bank rekening 3625.91.040 of post bankrekening 109410 ten name van stichting Nieuw-Guinea te De Koog. Op het overschrijfformulier moet de geraden omtrek in centimeters wor den vermeld, liefst met minstens twee cijfers achter de komma, waar bij dus meerdere pogingen kunnen worden gedaan. Deelnemen kan ook door het geld en een briefje met de geraden omtrek per envelop aan Bakker te sturen of bij hem te bezor gen: Diek 11,1797 AA Den Hoorn. De trekking is op 12 december. Zorg... Harry Bakker kwam al vaker in de publiciteit met opmerkelijke planten uit zijn beschutte en op het zuiden gelegen tuin. Ook kweekte hij al eens een enorme pompoen, maar de vrucht die nu tot wasdom is gekomen zou wel eens een Texels record kun nen zijn. Bakker heeft geen idee wat het gewicht is, maar het ding is in elk geval niet te tillen. Het heeft de plant nadat hij op 12 april was gezaaid dan ook met aan zorg ontbroken en het langdurige warme zomerweer heeft ook een gunstig rol gespeeld. Bakker werkte met met kunstmest of bestrijdingsmiddelen, maar gaf de plant een mengsel van paardencompost en zaagsel. Regel matig werd water uit de sloot gege ven, waarbij werd gezorgd dat vrucht en blad droog bleven om rotting te voorkomen. Slechts één vrucht kreeg de gelegenheid om uit te groeien. Alle andere werden letterlijk in de kiem gesmoord. Bakker benaderde zijn plant steeds voorzichtig op blote voe ten, omdat blad en ranken geen en kele schade mochten oplopen. De afgelopen week was duidelijk dat de groei tot stilstand was gekomen, zo dat de finale omtrek kon worden be paald. ft ■burgemeestergeeft les in vei- uitgaan. sf wordt gemeentepils drinken. De afdeling van het KNMI die zich bezig houdt met seismisch onder zoek zal binnenkort in Texels noordpunt een meetpost inrichten, om gedurende vijf jaar met behulp van zogeheten microbarografen laagfrequente trillingen in de bo dem te registreren. De gemeente heeft belang bij dit onderzoek om dat met de apparatuur ook de tril lingen worden vastgelegd die wor den veroorzaakt door de schiet oefeningen op de Vliehors. In de strijd tegen de overlast daarvan kunnen de meetresultaten als bewijsmateriaal dienen. In verband met dat belang gaat het college in op het verzoek van het KNMI om voor dit onderzoek facilitei ten beschikbaar te stellen (graafwerk, telefoon, computer etc waarmee totaal EUR6 500,- is gemoeid Voor de onderzoeksopstelling is de keus gevallen op een terreintje van Staats bosbeheer dat aan een agrariër wordt verpacht De afkoop van de pacht is een deel van de kosten van het pro ject Het verzoek van het KNMI was een tijdje blijven liggen omdat er aanvan kelijk nog onzekerheid was over de toekomst van de schietoefeningen op de Vliehors Door het vernietigen door de Raad van State van de be treffende milieuvergunning waren de oefeningen van het Cavalerie Schiet kamp al van de baan en gezien de bezuinigingsdrift van Defensie zou dat mogelijk ook het geval zijn met de oefeningen van de luchtmacht. Het zou dan weinig zin hebben om geld te steken in het KNMI-onderzoek. Maar nadat Prinsjesdag was afge wacht, stond vast dat de luchtmacht oefeningen gewoon doorgaan. Juist deze oefeningen hebben de afgelo pen jaren schade en hinder veroor zaakt en hoewel door aangescherpte regels verbetering is opgetreden geeft het werpen van bommen nog altijd aanzienlijke geluids- en tnllings- hinder, zo meent het college. De ge gevens die door de KNMI-post wor den verschaft worden daarom beschouwd als welkome objectieve ondersteuning van klachten B en w hebben een maximum ge steld aan het aantal appartemen ten dat straks in monumentale agrarische stolpen mag worden gemaakt. Niet meer dan vier appar tementen worden toegelaten en aangezien een appartement min stens 55 vierkante meter moet zijn, zal dat aantal in lang niet alle ge vallen kunnen worden gehaald. Dit is een gewijzigde regeling die het college na inspraakreacties en be handeling door de raadscommissie heeft opgenomen in het natuur- en landschapsbeleidplan dat op 11 no vember door de gemeenteraad wordt Losse nummers 0,90 Elf jaar nadat ze het oorlogsgeweld in Abchazië ontvluchtten, hebben de leden van de sinds vijf jaar op Texel wonende familie Kalaidjan meer ze kerheid gekregen over hun toekomst in Nederland. De twee oudste kinde ren krijgen een verblijfsvergunning. Pagina 5 De De Ruyterstraat, het Buurtje en de Barentszstraat in Oudeschild moeten blijven zoals ze zijn. Inwoners van het dorp willen niet dat het uiterlijk en de leefomgeving van vooral de karakte ristieke De Ruyterstraat ten prooi val len aan het toerisme. Pagina 7 In 1959 kreeg Kees de Graaf het aan bod om op Texel bij bakker Freek Blom te komen werken. De 28-jarige banketbakker uit Alphen aan den Rijn hoefde daar niet lang over na te den ken. Pagina 8 De reddingsboten van Vlieland zijn woensdagmiddag uitgevaren voor een vrouw uit De Cocksdorp die in de problemen was geraakt op de Noordzee. De vrouw was samen met een hond in de open rubber boot Escape op weg van De Cocksdorp naar Vlieland. Door tegenwind en hoge golven raakte zij volgens een woordvoerder van de KNRM halverwege de tocht de macht over de boot kwijt. Het woei windkracht zes en er stonden golven van ongeveer tachtig centimeter hoog. Haar vriend, die op de Vliehors was, waarschuwde de Kustwacht en reed daarna via het strand met haar mee op om haar bij te staan. Met behulp van reddingboot de Leng die een paar minuten na alarmering te water werd gelaten in de buurt van de Escape werd de vrouw overgezet op de Graaf van Bylandt en naar de haven van Vlieland gebracht. De vrouw en de hond mankeerden mets. Een vrijwilliger van de KNRM bracht de rubberboot aan land. Een maand geleden was de vrouw ook al in de problemen geraakt. Ze had het eiland toen via de Waddenzee benaderd, waarna ze met haar bootje was vast gelopen op het wad. (Advertentie) L/nti ^iKirL- Jr> '11 a ba blrt_ vastgesteld. Appartementen worden (inwendig) toegelaten als de betref fende stolp op de monumentenlijst van gemeente, rijk of provincie staat en behoort tot een functionerend agrarisch bedrijf op een A-blok. Eventuele slaapplaatsen voor kam peren bij de boer worden verminderd met het aantal dat in de appartemen ten komt en er moet worden gezorgd voor een goede inpassing in het land schap. Radio Texel (106.1 FM) doet vrijdag en zaterdag rechtstreeks verslag van de Wampex. De uitzending begint vrijdag om 19.00 uur en eindigt zater dag rond 16.00 uur. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: *5* S"VDS 19®3 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1