I Oudeschild bezorgd om uiterlijk De Ruyterstraat Politiek dubt nog over subsidie voor Catalpa Ornamenten kondigen komst feestdagen aan m )een uitbreiding centrumvoorzieningen Gemeente eist betaling dwangsom van Beachpark Boeienlandje blijft autovrij TEXELSE ycOURANT- Hoge score voor invallers Randstad andcompetitie Bouw herberg stap dichterbij Twee soorten slootruigte? 'Parkeerplaats AH doorgaande weg' Vroege borrel jwÉ S^P.v. -fo#SöjF-£ X&e r. vrijdag 24 OKTOBER 2003 Invallers Muus Smit en Jos Veeger hebben hun periode bij klaverjas- club Den Burg in stijl afgesloten. Dankzij hun score van ruim boven de 8000 punten staan Gerda en Freek Veeger - voor wie zij tijdelijk de kaarten overnamen - bovenaan in de competitie. Smit en Veeger beheersen het spel goed en hadden één van die zeld zame avonden dat de kaarten goed gedeeld zijn. Dankzij drie regelmatige spellen van bijna 2200 punten en een uitsmijter van ruim 1900 punten, speelde de invallers een score van 8508 punten bij elkaar. Dit is de op vier na de hoogste van acht jaar com petitie. Dankzij deze invallers staan Gerda en Freek Veeger nu op de eer ste plaats in het algemeen klasse ment. Sjaak Slpsma en Jelle Wiersma pak ten met 7382 punten de tweede plaats Deze score was vooral te dan ken aan een uitschieter in de derde speelronde van de avond, waarin zij ruim 2300 punten bij elkaar harkten. Met deze uitslag stijgt het debu terende koppel van een negende naar een vierde plaats in het alge meen klassement. Slachtoffers van hun dadendrang werden Arend Dijker en Piet Moree, die het in de derde ronde met 862 punten moesten doen. Door een goede laatste partij wisten zij hun score op te krikken tot 6583 punten, goed voor een vijfde plaats. De derde plaats van de avond werd bezet door Erik Boogerd en Rob Stapersma, die in vier regelmatige partijen 7077 punten behaalden. De vierde plaats was voor Frans Stark en Jan Saai, die vaste maat Bas Tromp verving. Zij scoorden 6655 punten, goed voor twee plaatsen winst in het algemeen klassement. Er werden 33 marsen gespeeld, de gemiddelde score bedroeg 6286 punten nieuwe bestemmingsplan voor Oudeschild voorziet, net als het huidige, in de mogelijkheid om kleine winkeltjes m een deel van de kuyterstraat te openen. Mmr[ vln HMam] SJ De Ruyterstraat, het Buurtje en Barentszstraat in Oudeschild eten blijven zoals ze zijn. Inwo- s van het dorp willen niet dat uiterlijk en de leefomgeving vooral de karakteristieke De /terstraat ten prooi vallen aan toerisme. Die zorg kwam naar en uit de bespreking van het irontwerp van het nieuwe be- mmingsplan van Oudeschild tij- is de vergadering van de raads- nmissie Grondgebied die sdagavond in 't Skiltje werd louden. nieuwe bestemmingsplan voor in een centrumfunctie voor de mers 8 tot en met 26 aan de De lerstraat Eigenaren van die hui- mogen een winkeltje in hun wo- beginnen. Het college wil Oude- II daarmee de kans geven :elf als 'toeristisch product' ver- verbeteren. In het voorontwerp gedacht aan galerietjes, ver van eilandproducten en kleine ijes: •-"»! Boom liet namens diverse be ers weten dat zij daar helemaal op zitten te wachten. 'Uitbreiding de dorpskern doet afbreuk aan gedeelte. Het is gericht op de imercie. Wij hebben geen zin om als De Koog, de Kikkertstraat of Weverstraat te worden. Laat het egedeelte ongemoeid.' Hij kreeg al van de commissieleden van de tieke partijen, die onomwonden den dat de De Ruyterstraat en de entszstraat van centrumfuncties token moeten blijven, tiouder Nel Eelman (Grondge- d| reageerde stomverbaasd. Tot assing van velen merkte zij op dat ie nummers 8 tot 26 volgens het iige bestemmingsplan een ge- tgde bestemming zit en dat de gelijkheid om er winkeltjes te be ien al ruim twintig jaar bestaat, udt u er rekening mee dat er nogal planschade ontstaat als je die Stemming eraf haalt.' Ze vond het ver gaan om ook terrasjes toe laan aan de De Ruyterstraat. De imissieleden lieten daarop weten ie al bestaande winkelmogelijk- Üeybalprogamma 28 oktober JA, heren en gemengd 50 Agrifirm-Super Tatenhove 1 '5 OSG-Tatenhove 1 Super 50 Balcken-CVI Tevoko jeugd *5 Ecoteam-Tevoko jeugd CVI 50 Albert Heijn-Beverdam Ecoteam '5 De Wit-NIOZ 2 Beverdam dB, dames en gemengd 50 Westerlaken-Otto's Rival '5 Rival-Smash'68 Otto's 50 NBC 1-Zeilmakerij NBC 2 J5 B&B-NBC 2 NBC 1 50 Swier-Wessels Ontwerpt! B&B dC, dames 50 Smash K.-Salon M. Sportshop 1 '5 Haarstudio-Sportshop 1 Salon M, 50 Eierl Huis-Klif 12 Durper Drup Jozefschool-Durper Drup Klif 12 50 Natuurw. -Timmer lepe de Boer 5 De Krim-lepe de Boer Timmer dstnjdleiding; sterlaken en Frida. togen 21 oktober Beer-Remco Oostra de schilder 1 -2 Sh 68-NBC Eelman partners 2 verplaatst 4 oktober; In den Grooten Slock-NIOZ 1 Maarco Bouw-Texelse Autocentrale 2-1 ^8/0e Krim-Kobeko 1-2; Cocky s Kapsa- ^Portshop Texel 2 1-2, Super de Boer- s Balcken 1-2, Tatenhove 1-CVI 3-0, leugd-OSG 1-2; Ecoteam-TESO 0-3, Museum-Zandbank 2-1, Bouwcenter De Lindeboom 0-3. De Rival-Westerlaken Srnash'68 Piet Kooger-NBC Eelman ters 2 2-1. Sportshop Texel 1 - Jozefschool «rlandsche Huis-Haarstudio 0-3, Durper De Krim 3-0; Timmer's Bakkerij-Slaqerij Nam 2 3-0. heden in de De Ruyterstraat en de Barentszstraat niet moeten worden aangetast, maar dat er geen verdere uitbreiding mag plaatsvinden Hans Eelman, makelaar in ruste en bestuurslid van de dorpscommissie stelde dat het wel mee zou vallen met de planschade. Volgens hem zou de bestemming centrumvoorziening beter op panden aan de andere kant van de Heemskerckstraat kunnen worden neergelegd. Uit een geza menlijke brief van bewoners van de Barentszstraat en de De Ruyterstraat blijkt dat de meeste bewoners van het gedeelte 8-26 tegen uitbreiding van detailhandel in hun straat zijn. Beschermd Simon Hemelrijk uitte de vrees dat de gemeente nieuwe ontwikkelingen in De Ruyterstraat toch mogelijk maakt door er geen beschermd dorps gezicht van te maken zoals in Den Hoorn en Oosterend. Het college wil de bescherming van de De Ruyter straat opvangen in de nieuwe Welstandsnota, die waarschijnlijk begin volgend jaar wordt gepresen teerd. Hemelrijk oogstte applaus van een groot deel van de zaal en kreeg steun van commissielid Jan Koolhof (CDA) die Eelman vroeg of het toch met mogelijk was het beschermd dorpsgezicht te gunnen aan Oude schild. Alfred Schaatsenberg (PvdA) en Joop Groeskamp (Texels Belang) wezen op de risico's die kleven aan die status. Groeskamp: 'In Den Hoorn hebben we ook een be schermd dorpsgezicht. Een aantal mensen is er blij en een aantal ook niet, omdat het problematisch is als je ook maar iets aan je huis wil ver anderen.' Wethouder Eelman wierp de veron derstelling dat het college de De Ruyterstraat met zou willen bescher men ver van zich. De omgeving krijgt volgens haar in de nieuwe Wel standsnota de status van bijzonder aandachtsgebied, de zwaarste status die mogelijk is. Mensen die een bouwvergunning aanvragen, moeten straks voldoen aan de voorwaarden in de Welstandsnota, die uiterlijk juli 2004 in gebruik moet zijn genomen Het eiland is in de nota in 34 afzon derlijke deelgebieden opgedeeld. Eelman stelde veel belang te hechten aan het uiterlijk van de De Ruyter straat 'Er is in het verleden niet zorg vuldig omgesprongen met andere plekken op het eiland.' Ze zegde toe het verschil tussen de Welstandsnota en een beschermd dorpsgezicht op papier te willen zetten. Wonen Het nieuwe bestemmingsplan biedt met veel ruimte voor uitbreiding met woningen. Wethouder Eelman liet weten dat op het Mieland nog zes woningen mogen worden gebouwd de komende tien jaar Hans Eelman van de dorpscommissie vond dat er voor Oudeschild toch meer mogelijk heden moeten worden geschapen om woningen te bouwen. De moge lijkheid om op het nieuwe bedrijven terrein woningen toe te staan, vond weinig steun bij de commissieleden. Koolhof haalde het voorbeeld aan van de noodslachterij die twee keer verplaatst moest worden na klachten van buren. Wethouder Eelman sloot niet helemaal uit dat het nieuwe streekplan (ontwikkelingsbeeld) mo gelijkheden biedt 'De contouren die aangeven waar wel en niet gebouwd mag worden, liggen nu strak om de dorpen heen, maar we streven ernaar om ze wijder om de dorpen te krijgen. Het college staat bij de provincie met de neus vooraan om uitbreiding smogelijkheden te bespreken.' Hans Eelman vond dat het college een kans had laten liggen om één bestemmingsplan voor geheel Oude schild op te stellen. Het dorp telt er momenteel negen. Het voorliggende voorontwerp vervangt vijf plannen die ten zuiden van de Heemskerckstraat gelden. Zowel de commissieleden als wethouder Eelman vonden dat min der plannen beter zou zijn, maar wil den liever eerst het voorliggende plan afmaken dan alles alsnog te bunde len. Wethouder Eelman: 'De nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening bepaalt dat bestemmingsplannen met ouder dan tien jaar mogen zijn. We hebben daarom de oudste eruit gepikt, maar we gaan meer bundelen in de toe komst.' Makelaar Eelman vroeg de gemeente ook nog eens goed naar het overgangsrecht in het nieuwe plan te kijken. In november wordt dat, na verwerking van de reacties, op nieuw in de commissie Grondgebied behandeld en in december wordt het opnieuw ter inzage gelegd op het raadhuis. Het nieuwe bestemmings plan van Oudeschild is de eerste in een rij van diverse verouderde plan nen die de komende jaren worden herzien. De gemeente heeft nog steeds een hevig conflict met de vereniging van eigenaars van het Beachpark Texel in De Koog. De vereniging liep dwangsommen op wegens het niet afbreken van illegale con tainerunits die onder meer worden gebruikt als receptieruimte en kreeg met bestuursdwang te ma ken wegens een evenmin toegela ten schaftkeet. De vereniging kreeg geen gelijk van de Alkmaar- se rechtbank en is nu in beroep gegaan bij de Raad van State. Het bedrag is inmiddels opgelopen tot €27.000,-. De gemeente eist on middellijke betaling, maar de ver eniging weigert. Advocaat Mr. Duijsens heeft namens de vereniging getracht de kwestie in overleg tot oplossing te brengen, maar de gemeente heeft geen be hoefte aan een (nieuw) gesprek. Vol gens het college is er al genoeg ge praat en zijn in de juridische procedure alle relevante argumenten uitgewisseld. Het feit dat de zaak nu loopt bij de Raad van State is geen reden om de invordering van de dwangsom uit te stellen. De ge meente komt daarom binnenkort met een dwangbevel. Mocht de juridische actie die de vereniging daartegen onderneemt succes hebben, dan kan het geld altijd nog worden terug gestort. Het wordt echter principieel verwerpelijk gevonden om gedu rende de beroepsprocedure met in casseren te wachten. De schaftkeet wordt als apart geval beschouwd. De gemeente past hier geen dwangsom toe. maar zal het bouwsel op 6 november slopen op kosten van de vereniging. Secretaris Joop Doornbos van de vereniging van eigenaren begrijpt mets van de harde aanpak van de gemeente. 'We willen die containers zelf ook weg hebben, maar als dat direct gebeurt komen we in de groot ste problemen. Het is de bedoeling dat er vervangende nieuwbouw komt, maar eerst moet het eigendom van de ondergrond nog worden ge regeld. We waren in gesprek en had den de stellige indruk dat de ge meente begrip had en respijt wilde geven. Dit valt ons erg tegen' De gemeente mag een bouwver gunning afgeven aan Stayokay voor de bouw van het nieuwe hostel aan de Haffelderweg in Den Burg. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben van de week vrijstelling verleend. De gemeente voerde bij de provincie een artikel-19 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening, omdat op de toekomstige locatie van de nieuwe herberg nog een bestemming voor sportterreinen ligt. Stayokay wil aan de Haffelderweg een onderkomen met 240 bedden bouwen Het nieuwe hostel vervangt jeugdherbergen Pa norama en de inmiddels gesloten Eyercoogh De provincie verleende volgens een woordvoerder een ver klaring van geen bezwaar, omdat re creatie een zogeheten speerpunt van beleid is. Bedoeling is dat de locatie in het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg uiteindelijk de bestemming horeca/categorie groepsverblijven krijgt. De bouwvergunning wordt zes weken ter inzage gelegd, voordat ze definitief wordt verstrekt. Momenteel worden overal op Texel de sloten ontdaan van riet en andere begroeiing, zodat de waterafvoer optimaal blijft. Ver antwoordelijk daarvoor zijn de eigenaars/gebruikers van de aangrenzende gronden. In veel gevallen is de sloot de grens tus sen twee eigenaars, leder moet de sloot aan zijn kant tot in het midden onder handen nemen. Dat betekent dat de gemeente verantwoordelijk is voor een der oevers van sloten langs gemeen telijke wegen. Daarbij komen aanzienlijke hoeveelheden slootruigte vrij, die volgens de re gels voor een groot deel als 'af val' moeten worden beschouwd en dus moet worden afgevoerd naar De Hamster om te worden gecomposteerd. De gemeente betaalt daarvoor €61.88 per ton en aangezien het om honderden tonnen per jaar gaat, betekent dat een flinke structurele kosten post. Wonderlijk is dat de agrariërs aan de andere kant van de sloot ruigte van precies de zelfde samenstelling niet hoeven af te voeren en het op hun land mogen verwerken, bijvoorbeeld door het als bollendek te gebrui ken. De gemeente zou een hoop geld kunnen besparen door de slootruigte van de eigen helft aan de boeren over te dragen, maar dat mag dus niet. Mede naar aanleiding van een kritisch artikel over deze toestand In een agra risch vakblad beraadt het college zich over stappen om tot een meer zinnige regeling te komen. Een juist gemaalde bermsloot, die de grens vormt tussen gemeentelijk en particulier ei gendom. De ruigte aan de gemeentelijke kant geldt voor een groot deel als afval die tegen hoge kosten moet worden afgevoerd, terwijl de ruigte aan de andere kant door de betrok ken agrariërs op eigen land mag worden verwerkt. Catalpa hoeft niet op al te veel ge meentelijke steun te rekenen bij het runnen van de peuterspeel zalen. Dat bleek woensdagavond tijdens een vergadering van de raadscommissie Welzijn, die vast hield aan het vorig jaar genomen besluit om de gemeente vanaf 2005 nog maar eenderde (in plaats van tweederde) van de kosten te laten betalen en de ouders de rest. Wel toonden sommige leden zich bereid het subsidiepotje voor min- der-draagkrachtige gezinnen aan te spreken. Catalpa weet al sinds het de peuter speelzalen van de gemeente over nam dat de subsidies worden afge bouwd en heeft dus ruim de tijd gehad zich daarop in te stellen. Hoe is het dan mogelijk dat de organisa tie nu toch om extra geld komt vra gen? Dat was de vraag die menig commissielid woensdag op de lippen lag en die door Astrid van de Wete ring (D66) werd gesteld. Geen van de partijen voelde er veel voor de ge meentelijke bijdrage toch weer op te schroeven. Maar volgens woordvoer der Nel Pijlman valt de organisatie weinig te verwijten. Catalpa had geen ervaring met het runnen van peuter speelzalen en kon daardoor met vol doende inschatten tegen welke za ken ze zou aanlopen. Bovendien heeft het bedrijf de laatste tijd hoge kosten moeten maken voor achter stallig onderhoud, het vervangen van oude tafeltjes en stoeltjes en om de ruimtes te laten voldoen aan diverse brand- en veiligheidseisen, vooral omdat de besturen van de dorpshui zen waar de meeste peuter speelzalen zijn ondergebracht wei gerden mee te betalen. Om die reden moet de gemeentelijke bijdrage wel op peil blijven. Een alternatief waar voor Catalpa minder voelt is een ver dere verhoging van de kosten voor ouders. En in het slechtste geval moeten onrendabele speelzalen wor den gesloten. Volgens Pijlman draait alleen de speelzaal in Oudeschild zonder problemen, zijn die in de an dere dorpen maar matig bezet en zijn de problemen in De Koog zelfs groot. Pijlman wees erop dat gemeenten elders veel meer subsidie uittrekken voor peuterspeelzalen. Het college had eerder al laten weten geen extra geld te willen uittrekken en wat de meeste commissieleden be treft was dat een correct besluit. Enige hoop mag Catalpa koesteren op basis van het plan dat Marian Merkelbach (CDA) presenteerde en dat ze had bedacht met Roelie Bak ker (Texels Belang). De woordvoer ders van de2e"Coatttiepartners wilden het bedrag van €22.689,- dat mo menteel als tegemoetkoming in de kosten beschikbaar is voor minder- draagkrachtige ouders gebruiken. Niet om het Catalpa rechtstreeks in handen te geven, maar om deze va ders en moeders de kans te geven hun kind een extra dagdeel naar de peuterspeelzaal te laten gaan. waar door ook het gemiddelde aantal kin deren per groep omhoog gaat. Ook andere partijen leken na een lange discussie wel voor deze suggestie te voelen. Wethouder Annie Hin hield zich op de vlakte, maar moest beloven de mo gelijkheden van deze suggestie te onderzoeken. Maar de positie van Catalpa werd later ondergraven door Merkelbach, die had uitgerekend dat ouders gemiddeld €3,50 per uur gaan betalen als de gemeente, niet extra bijspringt. 'Voor opvang door gedi plomeerde mensen. Dat is niet eens zó waanzinnig duur. Ik denk dat ouders dat er maar voor over moe ten hebben.' Eerder had Eric Hercu les (PvdA) al geconstateerd dat het in stand houden van een peuter speelzaal in elk dorp 'bedrijfskundig misschien wel helemaal met haalbaar is'. In de raadsvergadering van volgende maand wordt verder gediscussieerd over de financiering van de peuter speelzalen. De doorgaande route Wilhelmina- laan-Waalderstraat is bij de aanleg van het parkeerterrein bij Albert Heijn weliswaar verdwenen, sommige au tomobilisten trekken zich daar op rustige ogenblikken weinig van aan. 'De snelheid die je op het parkeerter rein kunt ontwikkelen is enorm', ver telde raadslid en omwonende Frans Visman (D66). Een soortgelijke klacht is afkomstig van overbuurvrouw Jet Drijver. Ze vergeleek het parkeerter rein met een doorgaande weg Een situatie waaraan volgens de ge meente alleen een einde is te maken door obstakels neer te leggen. Maar daardoor wordt het terrein minder voetgangersvriendelijk, wat met als gewenst wordt ervaren. Naar aanlei ding van een evaluatie van afgelopen zomer komen er aan de Waalder- straat wel een aparte in- en uitgang en verdwijnt het doodlopende stukje vanaf de entree aan de Wilhelmina- laan. Bedoeling is dat er een een- richtingssituatie ontstaat. Nu is dat niet het geval. Een 53-jarige man uit Den Burg bleek donderdag in de ochtenduren al met een borreltje op achter het stuur van zijn auto te zitten. Bij een alcohol controle op de Pontweg om 10.00 uur gaf de blaastest 345 ug/l als uit komst, waar 220 nog net is toege staan. De man kreeg een proces-ver baal. Het 'Boeienlandje' in Oudeschild blijft in ieder geval de komende tien jaar gevrijwaard van auto's. De mogelijkheid om het stuk grasland voor de De Ruyterstraat eventueel om te zetten in een parkeerterrein komt niet in het nieuwe bestem mingsplan voor het dorp. De commissieleden van de politieke partijen zeiden dinsdagavond tijdens de bespreking van de ingediende be zwaren op het voorontwerp unaniem dat het Boeienlandje een groen voorziening moet blijven. 'We praten er al jaren over', aldus PvdA'er en Oudeschilder Alfred Schaatsenberg. !Het moet voor altijd groen blijven. Dat is het enige dat we hier met z'n allen willen.' 'Er is genoeg parkeer gelegenheid. Het is niet overal dicht bij. maar met vijf. zes minuten lopen ben je van de IJsdijk ook bij de ha ven', aldus Joop Groeskamp (Texels Belang) De commissieleden beslo ten daarop dat een bevoegdheid om de groenvoorziening van het Boeien landje eventueel te wijzigen in een parkeervoorziening uit het bestem mingsplan moet Wethouder Nel Eelman (Grondgebied) ging ermee akkoord. Het nieuwe bestemmings plan geldt voor tien jaar. Er werd nog geopperd om in het dorp duidelijkere verwijzingen aan te brengen naar de grote parkeerplaats bij de IJsdijk. Het Boeienlandje wordt zowel door kinderen uit het dorp als opvarenden van de bruine vloot gebruikt om te spelen. De ondernemersvereniging verplaatste een paar maanden gele den de baskets van basisschool De Bruinvis naar het landje, zodat kinde ren er voortaan ook kunnen basket ballen. Dat heeft tot minder vanda lisme bij de school geleid. Een groepje kinderen, onder aanvoering van de 9-jarige Myren Helleman, had een bnef aan de gemeente gestuurd om te voorkomen dat hun speelplek een parkeerplaats zou worden Het college gaat optreden tegen Oudeschilders die langdurig parkeer plaatsen voor toeristen bezet hou den, liet wethouder Eelman weten. 'Dat heeft een hoge prioriteit bij ons.' Ze zei dat, nadat Jaap Kreeft een oproep had gedaan aan zijn dorps genoten om met te parkeren op par keerplaatsen voor toeristen. Hij refe reerde onder meer aan twee Dafjes die al geruime tijd op dezelfde plek staan. Serge Stolk van het bedrijf ID Light monteert in het centrum van Den Burg verlichte ornamenten. Een te ken dat de feestdagen in aantocht zijn Dat de festiviteiten met altijd zon der wanklank verlopen, bleek de af- gelopen jaren. In 2001toen 11 no vember op een zondag viel. ontstond na een bericht van de gemeente ver warring over de vraag of Sint Maar ten op zaterdag of zondag moest worden gevierd. Sommige kinderen gingen twee keer. In 2002 ontstond ergernis doordat de intocht van Sin terklaas te snel op Sint Maarten volgde. Om herhaling te voorkomen voerde Ben Zegeren, coördinator van de Intocht, overleg met critici. Uit komst is een formule waarbii de Sinterklaasintocht met in dezelfde week als Sint Maarten wordt gehou den Uitzondering wordt gemaakt als 11 november op een zondag valt. Dan is de intocht de zaterdag erna Dit jaar betekent dit dat Sint Maarten op dinsdag 11 november wordt ge houden en dat Sinterklaas op zater dag 22 november voet aan wal zet op Texel. Om tegemoet te komen aan de wensen van de middenstand mogen de Zwarte Pieten - ter voorbereiding van de intocht - alvast een week eer der de straat op. maar niet eerder dan een uur nadat Sint landelijk zijn en tree heeft gemaakt. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7