'Mensen op andere wijze naar kunst laten kijken De omgekeerde wereld van Waantij Ëi Ontroering en vrolijkheid bij Amici Cantus Agenda E teso Drossen vermaken theedrinkend publi( TEXELSE 2 COURANT Waantij: boycot Tusse de Banke oud Papier ÉMBBjy Collecte voor diabetesfonds Wat ik zeggen wou.. Gemeentehuis Instuif GVT Texel'94 vergadert Revanche Piet Zijm Spanning bij zaalvoetbal Darttoernooi Job Schuring signeert CD Wandefen rond De Cocksdorp Hoogwater te Oudeschild Colofon DINSDAG 28 OKTOBER 2003 K Een bruiloft is doorgaans een vro lijke aangelegenheid. Een trouw jurk die huilt geeft te denken. Net zoals de offsetplaten uit de druk kerij, waarmee folders, geboorte kaartjes en ander drukwerk zijn gemaakt. De afbeeldingen zijn on zichtbaar, alleen de achterkant wordt getoond. Het is de omge keerde wereld van Waantij, de kunstenaarsgroep die met 'Deel 7' tot 8 november exposeert in Tusse de Banke. Veel harde afspraken hebben de le den van Waantij tevoren met ge maakt. 'Inhoudelijk leggen we elkaar geen beperkingen of verplichtingen op Daarvoor is iedereen veel te ver schillend', vertelt Eric Hercules. 'Het leuke met zo'n diverse groep is dat het een gevarieerde tentoonstelling is geworden Wel denk ik dat we elkaar stiekem beïnvloeden. Robert (Kamp huis, red.) doet iets met een bruids japon. Hij is er voor het eerst bij en wist niet dat Waantij al een paar keer eerder bruidsjurken heeft gebruikt, in een heel andere context. Het is ge woon een sterk symbool. Belangrijke drijfveer voor ons is mensen uit te dagen om op een andere manier naar kunst te kijken. Een bruidsjurk in tra nen, maar ook een vrolijke vlinder tegen een deprimerende achter grond Schaap? Zoals volgens velen bij mensen vooral de binnenkant telt. is dat ook het geval bij het geëxposeerde kunst werk ...Schaap? van Eric Hercules. Hij verknipte oude offsetplaten van drukkerij L&R en monteerde ze op een bolle vorm. Hij deed dat met de glimmende kant naar buiten, waar door de afbeeldingen onzichtbaar aan de binnenkant zitten 'Ik hou die beelden expres verborgen, al kun je aan sommige dingen wel zien dat het drukwerk betreft, ledereen krijgt die kaartjes en folders in de bus, ik pro beer dat te vangen in kunst.' Het is niet het enige kunstwerk waarvoor Hercules de metalen platen ge bruikte. Aan de wand hangt een werk waarbii ze tot schubben zijn geknipt en voor een tentoonstelling op het NIOZ maakte hij er veren van. Voor het raam hangt een kleurig, doorschijnend werk van Michel Jan sen, nieuwkomer bij Waantij. Hij laat zich inspireren door foto's die hij maakte van pornografie op televisie. Het platte, flikkerende beeld vormde hij om tot een groot kleurig beeld. De aandachtige kijker herkent er met enige fantasie twee gezichten in die een bepaalde handeling verrichten. Doel van Jansen is om goedkoop entertainment tot hoogwaardige kunst te verheffen. Grappige bijkom stigheid is dat door het kleurige beeld heen de beweeglijkheid van de Groeneplaats is te zien. Daarnaast, op de vloer, een holle boomstam, een stuk moereik van 2000 jaar oud, en andere voorwerpen, zoals een gewei en een plaat verroest staal. Ze sym boliseren het thema Vergankelijkheid en zijn verzameld door Piet Vos uit Heemskerk, een kunstenaar die door zijn werken op het eiland onder ken ners al enige naam begint te maken. Zo'n 150 bezoekers van het herfst- concert van het koor Amici Cantus waren zondagmiddag getuige van een even hoogstaand als afwisse lend optreden. Het Texelse koor kreeg versterking van het vocaal ensemble Quintessens en diverse instrumentalisten. Momenten van ontroering en vrolijk heid wisselden elkaar zondagmiddag af in de hervormde kerk van Den Burg. Hiervoor putte Amici Cantus rijkelijk uit het werk van componist Henry Purcell (1659-1695), een gebo ren en getogen Londenaar. Hij schreef veel kerkmuziek, maar ook instrumentale voor uiteenlopende bezettingen en wereldlijke vocale werken. De stukken die zondag wer den vertolkt, waren vooral van kerke lijke oorsprong. Ze werden afgewis seld door instrumentale composities voor strijkers en klavecimbel. Zo tra den achtereenvolgens het koor en de strijkers en organisten voor het voet licht. Opmerkelijk was de vertolking van The second part of music's hand made 1689, waarbij werd gespeeld op een zelfgebouwd klavecimbel De compositie werd muisstil aange hoord, waarbij het publiek de stilte en concentratie zelfs met met applaus durfde te onderbreken. Pas toen om Onder het motto 'Geef 's voor diabe tes' wordt deze week de landelijke collecte voor het Diabetes Fonds gehouden. Dit fonds doet onderzoek naar de oorzaken van diabetes en hoopt daarmee bij te dragen aan het stoppen van de 'verjonging' van ouderdomsdiabetes. Deze vorm van diabetes is tegenwoordig geen uit zondering meer bij mensen tussen de Kunstenaarsgroep Waantij roept collega's op de gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke volgend jaar te boycotten. Reden is dat de gemeente de ruimte niet meer gratis beschikbaar stelt, maar per week €130,- vraagt. 'Veel kunstenaars exposeren niet voor zichzelf, maar leggen het zich op om hier éen keer per jaar te expose ren, zodat mensen kunnen zien wat ze doen en kennis kunnen nemen van kunst. Daarvoor is het een openbare ruimte. Je kunt het met maken om daarvoor te laten betalen. Dat is prin cipieel onjuist', vertelt Dimitri Gazan. 'Bovendien is het zo dat de huur voor de gemeente eigenlijk geen zoden aan de dijk zet. Maar voor minder- kapitaalkrachtige kunstenaars is het wel een flink bedrag. De gemeente verhoogt daardoor de drempel voor kunst. Ook dat vinden we principieel onjuist. Wij als kunstenaarsgroep wil len hier bijvoorbeeld samen iets doen en iets laten zien. We kiezen daar met opzet een laagdrempelige plek voor uit. Mensen lopen hier nét iets ge makkelijker binnen dan in een gale rie. Maar op deze manier gaan wij hier volgend jaar niet meer exposeren.' De oproep tot een boycot werd za terdag gedaan, tijdens de opening van de tentoonstelling 'Deel 7' in Tusse de Banke. In het kader van de lessen culturele en kunstzinnige vorming nemen leerlingen van klas 3 VMBO een kijkje bij het kunstwerk 'Verganke lijkheid' van Piet VOS. (Foto Gerard Timmerman) Schoonheid in verval, is het thema van de bewerkte foto's van Dimitri Gazan. Hij beeldt dat uit door bijvoor beeld fraaie, kleurige vlinders te mon teren tegen de achtergrond van een vervallen schuur, een omgeving die in zwart/wit neerslachtigheid uitdrukt. Het is een van de vele kunstuitingen van Gazan, die op vorige exposities met installaties present was. Drie zwart/wit-foto's van Pieternel Geurtz hebben te maken met haar studie naar het sociale leven van alleen staanden op Texel. Ze tonen een enorm hoge stapel lege pizzadozen, de inhoud van een koelkast en de achterkamer van een vrijgezel, die op z'n zachtst gezegd als 'rommelig' kan worden omschreven. De vraag die opborrelt is: wiens huishouding is dit? Nieuwkomer op de expositie is Sandra Meerlo. eveneens docente culturele en kunstzinnige vorming aan de OSG Haar schilderij toont onstuimige zeegezichten. Op één daarvan is ze er in geslaagd om met behulp van een dikke laag acrylverf golven te maken die nauwelijks van echte zijn te onderscheiden. Golven zijn ook te herkennen in het werk van nieuwkomer Robert Kamp huis uit Wageningen. Voor zijn onge wone kijk op het huwelijk toont hij een film van een zwemmend bruidje, dat langzaam in de golven verdwijnt. Wat resteert is de bruidsjapon, die als gevolg van een mechaniek tranen weent. Schilderijen tonen een vrouw, liggend op haar bruidsjapon in het water. half vijf de kerkklok sloeg, gingen de handen op elkaar. Opvallend onder deel was ook The Indian Queen, waarbij afwisselend werd gesoleerd. Amici Cantus zorgde voor de vocale ondersteuning. Solo's werden uitgevoerd door so praan Ingrid Wage, mezzo-sopraan en alt Lida Wels, tenor Rens Bijma en bas Kees Deij. Violisten Floor Deinema en Anne van Eek, altviolist Jacco Hermsen, cellist Menno van Woerkom, organist Dyo Wassink en Rens Bijma (klavecimbel) zorgden voor de instrumentale begeleiding. (Foto March Heijnen) dertig en veertig jaar en wordt zelfs bij nóg jongere mensen aangetroffen. Diabetes kan leiden tot problemen met hart- en bloedvaten, ogen en nie ren. Vandaag is het de dag dat u weer voor een periode van dertig a veertig jaar bij de neus wordt genomen. Van avond wordt in de raad vastgesteld waar het nieuwe raadhuis komt. Nu gaat het mij niet om de plaats, maar om de manier waarop. Een paar jaar geleden alweer was er wel degelijk discussie over de plaats van het nieuwe raadhuis en wat er moest gebeuren op de Groeneplaats. Die discussie is bewust afgekapt. Vervol gens werd een commissie gevormd, met daarin ook alle fractievoorzitters. Met ander woorden: wat daann wordt beslist gaat dóór. Er moet natuurlijk inspraak zijn, dus werd op 2 juli een hoorzitting gehouden. Daarin hebben de sprekers duidelijk aangegeven waar de voorkeur van de Texelaars naar uit gaat. Maar toen werd ook duidelijk dat er al was beslist. Daarna mochten wij vorige week maandag nogmaals ons zegje doen. Er was nog steeds niks beslist, zei wethou der Nel Eelman. Dames en heren, dit is uw laatste kans. Bel of fax naar één van de raadsleden en geef uw mening over de plaats van het nieuwe raadhuis. Bellen naar de heren Groeskamp en Visman lijkt overbodig. Die hebben al in het achterkamertje beslist. Maar met de anderen weet ik het nog niet. Kees Dros, Waalderstraat, Den Burg. De jeugdraad van Gymnastiek vereniging Texel houdt zondag 2 no vember instuif in de gymzaal aan de Beatrixlaan. Deze instuif is niet alleen voor leden van GVT, maar voor alle kinderen die van gymnastiek houden. Peuters tot en met groep 3 van de basisschool zijn welkom van 14.00 tot 15.15 uur; leerlingen van groep 4 tot en met groep 8 van 15.30 tot 17.00 uur. Deelnemers dienen hun eigen sportkleding mee te brengen. Leden, donateurs en supporters van Texel'94 komen maandag 3 novem ber in kantine De Kletskeet bijeen voor de najaarsvergadering. Op de agenda staan onder meer de jaarver slagen van de penningmeester en de secretaris, alsmede de ontwikkelin gen rond de aanleg van een vierde veld. dat mogelijk kunstgras krijgt. Er zijn geen bestuursverkiezingen, aan gezien deze altijd worden gehouden in de voorjaarsvergadering. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Tijdens de competitieavond van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp heeft Piet Zijm revanche genomen op zichzelf. Nadat hij de eerste drie weken zeer matig had gespeeld, wist hij nu zijn drie partijen overtuigend te winnen. Alleen in de partij tegen Fred Klok had hij het zwaar. Toch wist hij ook deze partij met één carambole verschil te win nen. Met tien caramboles had Zijm ook de hoogste serie van de avond. Martien Boon viel op door zijn partij tegen Wil Homan in tien beurten uit te maken, en zo op een gemiddelde van tweeèneenhalf uit te komen. Uitslagen: J, Smit-R. Steenhuizen 0-2, F klok-H Laan 2- 0, S Dijkstra-P. Zijm 0-2. M. Boon-W Homan 2-0, H. Laan-J. Smit 2-0, M. Boon-R. Steen huizen 2-0, F Klok-P Zijm 0-2, W Homan-S Di|kstra 2-0. M. 8oon-FI Laan 2-0, R. Steen huizen-P. Zijm 0-2 Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijk- straat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Het blijft spannend in de hoofdklasse van het zaalvoetbal. Alle koplopers wisten hun wedstrijd te winnen. Klif was te sterk voor Casino (4-0), Oosterend maakte evenmin een fout en versloeg De Krim 2 met 3-0. J'elleboog 1 tenslotte won met ruime cijfers (9-0) van het 'eigen' tweede team. De vierde koploper, Mantje, kwam afgelopen week met in actie. Klif, J'elleboog en Oosterend hebben nu zestien punten uit zes wedstrijden bij elkaar gespeeld. Mantie volgt met dertien punten uit vijf wedstrijden. Uitslagen De Krim D1-De Koog D1 3-2; De Krim C1-De Krim C2 1 -2; Texel 6-Texel 7 1 -8. Klif 3-Ooster- end 4 2-4: NIOZ-De Krim 3 0-4; De Koog 1 -De Krim 6 4-3. Texel 5-Klif 4 9-2, RAB 1 -Jelleboog 4 5-3; Oosterend 2-Klif 2 7-5; Texel 3-Texel 4 2-7; Mantie 2-2DH 5-4, Casino 1-Klif 1 0-4; Oosterend 1-De Krim 2 3-0; Jelleboog 1- Jelleboog 2 9-0; Texel 2-Jelleboog 3 2-2 In restaurant Bosch en Zee nabij De Koog worden zondag de eerste darttoernooien van de Texelse Dart Organisatie gehouden, waarbij pun ten zijn te verdienen voor de Texelse Masters. De jeugd speelt vanaf 13.00 uur, in de categorieën 9 tot en met 11 en 12 tot en met 15 jaar. De volwas senen spelen vanaf 20.00 uur. Opge ven voor dit toernooi kan aan de ba lie van Bosch en Zee of via tel. 321202. Cabaretier Job Schuring signeert za terdag van 14.30 tot 17.00 uur bij Nauta Boek de CD Kareltje en Sjonnie. Kareltje en Sjonnie vertelt over een hamster en een giraffe die in de dierentuin wonen en allerlei avonturen beleven. De CD is de eer ste van een serie, de tekst is van Job Schuring, de muziek van Paul Hoek. De illustraties in het bijbehorende boekje zijn van de hand van Eva Pop- pink. Dankzij zijn regelmatig verschij nen in Klif 12 in Den Hoorn en zijn Texelse familiebanden is Schuring geen onbekende op het eiland. De jaarlijkse Najaarswandeltocht van wandelsportvereniging Het Gouden Boltje voert zondag 2 november door de weilanden rond De Cocksdorp. Bij regen kan het wat modderig zijn, van daar dat de organisatie de deelne mers aanraadt stevige stappers aan te trekken. De langere afstanden lo pen daarnaast door het Krimbos en de duinen. Wie voor de tocht over 15 kilometer kiest, loopt ook over het strand en via de golfbaan weer terug. Startlokaal is het Eierlandsche Huis. Deelnemers gaan er tussen 13.00 en Dinsdag 28 oktober Gymnastiekvereniging GOS houdt van 16 30 tot 18.30 uur onderlinge wedstrijden in de sportzaal van dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. De gemeenteraad bespreekt de gemeentelijke begroting voor 2004. De vergadering, die wordt gehouden in het gemeentehuis en om 19.00 uur begint, is openbaar toegankelijk. In het NIOZ op 't Horntje wordt vanavond de algemene vergade ring van Rabobank Texel gehou den. De zaal is open vanaf 19,30 uur. In Tusse de Banke aan de Groene plaats in Den Burg komt om 20.00 uur de afdeling dialect van de His torische Vereniging bijeen. In Cinema Texel draaien Bad Boys 2 (aanvang 20.00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Woensdag 29 oktober Het Katholiek Vrouwengilde en de Plattelandsvrouwen hebben een gezamenlijke bijeenkomst in de Witte Burcht in Den Burg. Dames van het hoedenmuseum 'Zet 'm op' uit Andi|k vertellen over hoofd deksels. Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draaien Bad Boys 2 (aanvang 20 00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Donderdag 30 oktober Texelaars van 55 jaar en ouder strijden in de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg om het Texels kampioenschap sjoelen. Deelname kost €2,50. Aanvang 14.00 uur. Gymnastiekvereniging GOS houdt van 15.30 tot 18.45 uur onderlinge wedstrijden in de sportzaal van dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. In Buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Deelname kost €1,50. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers houdt haar jaarverga- Di. 28 10,25 en 22.45 u. Wo. 29 11.05 en 23.00 u. Do. 30 11.25 en 23.40 u. Vr. 31 12.10 en - u. Za. 1 0.15 en 12.47 u. Zo. 2 1.15 en 14.00 u. Ma. 3 2.34 en 15.30 u. Di. 4 4.00 en 17.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 2 november op om 7.35 uur en gaat onder om 17.09 uur; 2 november eerste kwartier dering in Hotel Den Burg. Aanvj 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Bad 6 2 (aanvang 18.30 en 21.45 uur Phileine zegt sorry (19.00 en 2i uur). Vrijdag 31 oktober Om 20.00 uur begint in hel bouw van Kotex aan Paelwerck in Den Burg de e« avond van het Texels klaver kampioenschap. Sportvereniging ZDH komt 21.00 uur in kantine De Spil bj voor haar jaarlijkse leg vergadering. In Cinema Texel draaien Bad 6 2 (aanvang 18.30 en 21.45 uu( Phileine zegt sorry (19.00 en 2l uur). Om de drukte het hoofd te bie: zet TESO vrijdag een extra b<x en verzorgt dan van 9.35 tot 11 uur ieder half uur een afvaart, wel vanuit Den Helder als v: Texel. Automobilisten moete Den Helder tussen 13.00 en 1j uurevenwel rekening houdem een half uur wachttijd. Op deo rige dagen worden in prim geen wachttijden verwacht, dere informatie kan worden vel gen via tel. 0222-369600 of e-: info@teso.nl. De veerdienst h ook een eigen wet» www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den 6u Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecouranU Gerard Timmerman (hoofdredactew Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al ooze advert en tl econtracten en aantvedin^ toe zi|n van toepassing de Regelen voor het Ad.» wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amp zoals gedeponeerd txj de Kamer van Koophandd brloken te Amsterdam onder nummer 4 exemplaar van de Regelen voor het Ad verten» wordt op uw vetzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (auton Per |aar 62,70 t 60,70 wo- Bi| verzending naar het buitenland zii portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode 14.00 uur op weg voor 5, 10 of 15 kilometer. Deelname kost €2,30 voor leden en €3,- voor anderen. Wie geen prijs stelt op de bijbehorende herin nering, betaalt €1,15 respectievelijk €1,85. Meer informatie kan worden ingewonnen via tel. 313740 en staat ook op de website www.hetgouden boltje.nl. Het volgende wandeleveneme eerste tocht in de Wintersent wordt zondag 14 december g den en gaat van start in Happe Turfveld in de Dennen. Voorin ving is komende zondag mog het Eierlandsche Huis. 'Nog nooit vertoond.' Een aankondi ging alsof het een circusvoorstelling betrof, maar die betrekking had op het dubbeloptreden van Jaap en Nico Dros, afgelopen zondagmiddag in eetcafé De Vliegende Koe. Beide broers, Jaap de zanger en liedjes schrijver, en Nico - schrijver, histori cus en publicist - waren afzonderlijk al vele malen voor het voetlicht getre den, maar hadden nog nooit samen op de planken gestaan. Jaap ver maakte de aanwezigen in het gezel lig gevulde café met liedjes van zijn onlangs uitgebrachte CD en met nummers van de CD die binnenkort gaat verschijnen. Behalve eigen werk coverde hij ook liedjes van de Golden Earring, uit een grijs verleden toen de naam nog met een s werd geschre ven. Vooral herkenbaar voor de vijf tigers dus. Broer Nico droeg op inge togen wijze een verhaal voort boek Afscheid. Verder een g van zijn overgrootvader S' Eelman, van zijn grootmoeder Dros en een gedicht dat hij zi geschreven. Hij slaagde er int bliek muisstil te houden, maan zaakte ook hilariteit. Het op werd besloten met een same door beide Drossen. Jaap Dros luistert terwijl broer Nico voordraagt uit eigen werk.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2