^999 Voor energiebesparende en duurzame installatietechnieken 3 'exel'94 in blessuretijd ten onder €3?o F amilieberichten Mm, XM itvliet jes van Rijsselberghe was 'rode' zakenvrouw 50 k GEUS Dak Water Sanitair .TEXELSE COURANT' In Memoriam GMA-leden naar edstrijd Lelystad Natuurwerkdag Collecte voor Alzheimer 't Amateurtje speelt klucht Programma zaalvoetbal Pï ',V STICHTING VLUCHTELING rpexelaaitjes Megaburger 200 gram K.J. van der Vis y Agter elektrotechniek JEROEN HAAK Vof DUINKER Elektro DE WIT [3 COq Installatie 2000 gas, water en cv INSTALLATIETECHNIEK DINSDAG 28 OKTOBER 2003 was een succesvolle zaken- quw, samen met haar man rijk ■worden met de radiozaken die In Rotterdam hadden gesticht, aar onbekommerd geld uitgeven as er voor haar niet bij. 'Het geld as het bloed, zweet en tranen van arbeiders, vond ze. Dat was niet haar, dat moest ze besteden betere doelen', vertelt Mark m Rijsselberghe over zijn moe- ir, Lijsje Johanna van Rijssel- ■ghe-Verboom, die het Maarten en Sint Donatus stichtte en mderdag op 93-jarige leeftijd erleed. as van Rijsselberghe werd in 1910 horen in het gezin van een 'rode' rktuigbouwkundige, die ooit was gonnen als arbeider van een heepswerf in het Rotterdamse jenoord en zijn 'eenvoudige' af- mst nooit verloochende. Zijn doch- bleef de socialistische beginselen uw, ook nadat ze als ondernemer il geld had verdiend. In haar woon- iats begon ze een dagopvang voor bbelgehandicapte kinderen. Dit jize Thomas' kreeg .onderdak in ar eigen huis in haar woonplaats, tterdam. Toen ze een vakantie- derkomen voor 'haar' kinderen :ht, vond ze een plek op Texel, op plaats waar elf jaar lang het iderdok gevestigd was geweest. het Maartenhuis, geleid naar Iroposofische inzichten, juist op Lies van Rijsselberghe in 1974, toen ze haar plannen voor een biologisch-dynamische boerderij bekendmaakte. (Foto archief Texelse Courant Texel van de grond kwam, was niet helemaal toevallig. Van Rijsselberghe had zelf veelvuldig op Texel vakantie- gevierd, samen met haar man, die een groot liefhebber van jagen en vis sen was. Daaruit was een vriend schap ontstaan met Maarten Mantje, boswachter bij Staatsbosbeheer, dat eigendom was van de ondergrond waarop het vakantieonderkomen stond. Het Maartenhuis had zijn naam niet alleen te danken aan de heilige Sint Maarten, maar ook aan deze Mantje. Van Rijsselberghe was niet alleen de stichtster, maar voerde ook een kleine vijftien jaar de direc tie van het Maartenhuis, dat in 1980 eigendom van Camphill Christophorus werd, die er een antroposofische leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten van maakte. Ondertussen was ze in 1975 op hoeve Sint Donatus bij Den Hoorn een biologisch-dynamisch boeren bedrijf begonnen. Idealisme lag ook aan dit initiatief ten grondslag. Ze moest er veel tegenwind voor over winnen. 'Donatus was één van de eerste vier grotere biologisch-dyna mische landbouwbedrijven. Er waren wel een paar kleinere tuinbouw bedrijven, die zich nog wel aardig konden redden. Maar vooral op het gebied van zuivel was er helemaal niks Er was geen markt om de producten af te zetten en de weer stand was enorm', herinnert Mark van Rijsselberghe zich. In een bericht in de Texelse Courant van 28 juni 1974 staat te lezen dat Lies van Riisselberghe dergelijke projecten als enige redding voor de slechte consumptiegewoonten van de mo derne mens beschouwde. 'Wij krijgen enorm veel vergif naar binnen Al die agressiviteit en voedingsziekten zijn er het gevolg van.' Opmerkelijk was dat ze tot dan toe weinig tot geen kennis van de landbouw had, maar dat ze daar door het volgen van al lerlei cursussen razendsnel verande ring in bracht. Desondanks speelde ze vooral een dienende rol op de boerderij. 'Ze kookte voor de mede werkers, maakte schoon. Koeien melken heeft ze nooit gedaan.' Van Rijsselberghe kreeg twee kinderen, die allebei nauw betrokken raakten bij haar werk. Haar elf jaar geleden over leden dochter Bep was onder meer directrice van Huize Thomas, zoon Mark is één van de mensen die Donatus tot een bloeiend bedrijf maakten Lies van Rijsselberghe voelde zich tot aan haar dood betrokken bij 'haar' twee Texelse projecten. Van Donatus was ze nog altijd bestuurslid. In de pauze van de bestuursvergadering van donderdag kwam plotseling het bericht binnen dat ze was overleden. In het Maartenhuis werd gisteren de uitvaartdienst gehouden. 'Het was een bijzondere dienst', vond Mark van Rijsselberghe 'Het is niet zo ge woon dat er meer dan honderd men sen komen voor iemand die 93 is geworden Maar ze heeft altijd erg open gestaan voor jonge mensen en is in staat geweest om het leven van een hoop van hen te veranderen. Mensen zochten haar op voor raad en heel vaak gebeurde het dan dat ze voor een compleet ander leven ko zen. Ik sprak een man die ooit pro theses maakte. Mijn moeder vertelde hem dat ze vond dat hij de gave van het woord had en daarna is hij leraar geworden. Heel bijzonder dat ze die invloed had op mensen.' wijl de officiële speeltijd in de dstrijd tussen Schagen en «el'94 al verstreken was, sloeg noodlot toe voor de Texelaars, eper Bart Heerschap bracht dding op een aanval van de nisploeg, maar kreeg de bal niet mvast, waardoor spits Fiellmich it een klein tikje de tweede en slissende treffer kon scoren, erschap protesteerde dat hij op jeoorloofde wijze was aange- len, maar de scheidsrechter sniet te vermurwen. lagen en Texel'94 bezetten voor aftrap de zevende en achtste lts op de ranglijst, zodat een inende wedstrijd mocht worden («acht. Inderdaad bleek al direct aftrap dat beide ploegen uitste- aan elkaar gewaagd waren. Met m in de rug probeerde Texel'94 en rustige opbouw het vijande- lloel te bestoken, terwijl de thuis- fg met verre trappen van achter- de aanval zocht. De eerste auze mogelijkheid was omstreeks ieventiende minuut voor de gast- sn, toen de bal over het Texelse werd gekopt. minuten later ging een Texels ijot net voor het doel langs Een fout in de achterhoede van Texel'94 bracht even later de rechterspits van Schagen in stelling, maar ook zijn schot was niet doeltreffend. Na een half uur spelen kreeg de thuisploeg met meer pressie gedurende korte tijd het betere van het spel, maar af gezien van een paar corners was het resultaat gering, terwijl ook de Texelaars kansen bleven krijgen. Een misverstand in de verdediging van Schagen bracht de doelman in pro blemen, maar de Texelse aanval wist er geen gebruik van te maken. Even later probeerde Maurice de Groot vanuit de draai het doel te belagen, maar deze omhaal leverde mets op. Vijf minuten voor de rust was het dan toch raak. Texel'94 kreeg vanaf de rechterkant een hoekschop te ne men, Edgar Klippel bracht de bal voor het doel van de thuisclub, waar de hoogopspringende Martin Koorn on berispelijk raak kopte: 0-1 Op de aanval Meteen bij aanvang van de tweede helft gooide de thuisclub alles op de aanval, op jacht naar de gelijkmaker. De thuisclub speelde feller en agres siever dan de bezoekers, die fysiek duidelijk in de minderheid waren Barry de Vries, die met helemaal fit was, kwam de verdediging verster ken, maar Texel'94 moest zich beper ken tot enkele uitvallen. Vijf minuten na rust kregen de gasten één van de weinige mogelijkheden een tweede treffer te scoren, maar de defensie van Schagen bracht redding. Een steekballetje van Maarten Broekman op Maurice de Groot kon een paar minuten later ternauwernood door de doelman worden onderschept. In de zestigste minuut, in een rommelige fase van de wedstrijd, moest keeper Heerschap capituleren op een door spits Fiellmich goed ingekopte bal uit een hoekschop. De spits van Schagen leek een kwar tier voor het einde al de beslissing te brengen, maar Heerschap voorkwam een vrijwel zeker doelpunt. Met nog ruim tien minuten te spelen gaf trai ner Rep ook de talenten Pim Siebinga en Maurits Lap de kans aan het grote werk te ruiken, maar fel op de huid gezeten door de verdediging van de gastheren, kwamen dèTexelaars niet meer in kansrijke positie. Op de val reep kreeg spits Fiellmich van Schagen nog wél zo'n kans en hij benutte deze zonder aarzelen: 2-1. Zondag speelt Texel '94 thuis tegen Berdos uit Bergen. Gerritsen, Jan Wiering en uke de Jong van het Texelse MA-team hebben zaterdag in jstad meegedaan aan de eerste delijke wedstrijden voor SIG- -teams. Dat zijn Snel Inzetbare iepen ter Medische Assistentie kunnen worden opgeroepen ir hulpverlening bij calamiteiten rampen. drie Texelaars maakten deel uit i een gezamenlijk SIGMA-team de Kop van Noord-Holland. Op amenwerking met de IVN-afdeling iel houdt Staatsbosbeheer zater- van 9.30 tot 16.00 uur een luurwerkdag in het duinpark bij )Mare. De heidevelden in de dui- dreigen dicht te groeien met bo- n, waardoor de voor de binnenste nen karakteristieke biotoop kan dwijnen. Naast de beeld- lalende struikheide groeien hier i klokjesgentiaan en zonnedauw vinden dieren als wulp, heide- illen, veldsprinkhanen en wilde n zich er thuis. Deelnemers aan de uurwerkdag kunnen verzekerd zijn een aangenaam bestede dag in buitenlucht. Meer informatie is te krijgen bij EcoMare, tel. 317741of website www.natuurwerkdag.nl. ir de tweede keer in haar bestaan idt de Stichting Alzheimer Neder- 1 volgende week een collecte. De ihting houdt zich met alleen bezig onderzoek naar de oorzaken en andelmg van dementie, maar pro nt de ziekte van Alzheimer ook op politieke agenda te krijgen. Door toegenomen levensverwachting Jen steeds meer mensen met de- ntie te maken. Mensen die voor de ihting in eigen wijk of buurt willen tecteren, kunnen contact opne- n met Monique van den Brok, tel. ®44, of met Tineke Schutte, tel. 1708. Meer informatie over de ihting Alzheimer Nederland is te ben op website www.alzheimer- terland.nl. het terrein van de brandweer van Lelystad moest zo snel mogelijk een hulpverleningstent worden ingericht voor zes gewonden, met hulpverle ningswagens moest een parcours worden afgelegd en de teams moes ten met een brancard een hindernis- parcours afleggen. Op de brancard lagen zogeheten Advanced Life Sup port-koffers, die na het parcours aan gevuld moesten worden met ontbre kende onderdelen. Ook kregen de tien teams die het tegen elkaar opna men een theorietest en ze moesten een aantal assisterende handelingen verrichten. Het Noordhollandse team met de Texelse deelnemers werd laatste bij de wedstrijden en won de eerste prijs met een zelfgemaakt logo. Gerritsen (Lange Ben) nam daarvoor een prijs in ontvangst van oud-minister Annemarie Jorritsma. Niet parkeren op het terras is de naam van de klucht die Waalder toneelvereniging 't Amateurtje zater dag 15 november opvoert in dorps huis De Wielewaal. Het stuk is ge schreven door Gerrit Voskes. De voorstelling begint om 20.00 uur, na afloop is er bal. Voor iedereen die za terdagavond met in de gelegenheid is, wordt de klucht zondagmiddag 16 november nogmaals gebracht. Dan begint de voorstelling om 14.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal of telefonisch te bestellen via 315277 en 315248. Woensdag 29 oktober 18.00 Krim C2-Krim C1 v. Putten 18.45 SVO C1 -Teijel C1 v. Putten 19.30 Klif dames-Óld Stars 3 20,20 SVO 4-Texel 7 Kuipers 21.10 De Krim 5-pe Koog 1 Kuipers Zaaldienst: Texel, Donderdag 30 oktober 18.15 Texel D1-De Krim Texel 19.00 De Krim 6-Klif 4 Molanus 19.50 Texel 8-De Krim 4 Molanus 20.40 Texel 4-De Krim 3 Douma 21.30 Texel 5-Texel 6 Hoogendijk Zaaldienst RAB Vrijdag 31 oktober 17.30 J'boog E2-De Krim E2 J'boog 18.15 SVO 2-Texel 3 v. Putten 19.05 Mantje 3-Mantje 1 v. Beek 19.55 Texel 1-De Krim 1 Bakker 20.45 J'boog 1-ZDH 1 Sangers 21.35 J'boog 2-Casmo 1 Kuipers 22.25 RAB 1 -Texel 2 Hoogendijk Zaaldienst: Oosterend Na een kortstondig ziekbed is over leden mijn lieve man, onze zorg zame vader, opa en grootopa Johannes de Zwart (Joop) echtgenoot van Grietje van der Meer op de leeftijd van 83 jaar. G. de Zwart-van der Meer Lies en Paul Els en Hans Kleinkinderen en achterkleinkinderen Texel, 27 oktober 2003 Thijsselaan 55 1791 VE Den Burg Gelegenheid tot condoleren donderdag 30 okto ber van 19.30 - 20.30 uur in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 Den Burg en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 31 oktober om 12.00 uur in cremato rium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Dag lieve opa Jo en Bernt Kevin, Nikki. Mike Monique en Gerrit Brian, Rosalie Elja Daniel. Jeanette Mariska en Martin Peter Ik neem afscheid van de aarde met haar ruzies, verlaat mijn ego en illusies en vind diep in mij de Bron die mij zolang al riep Ik kom! Na een langzaam verval van krachten is rustig in geslapen onze lieve moeder, schoonmoeder en oma Grietje Johanna de Waard-Dalenberg sinds 1990 weduwe van Leendert de Waard 29-5-1916 t 26-10-2003 Roel en Tiny Léon en Michaela Pauiien en Terry Jannie Rozendaal Moeder is in haar appartement nr. 28 van verzorgingshuis Gollards, De Zes 12 te Den Burg. Woensdag 29 oktober is er van 19.00 tot 19.30 uur gelegenheid tot condoleren in „De Carrousel" van de „Gollards". De crematieplechtigheid wordt gehouden op donderdag 30 oktober om 14.00 uur in cremato rium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de plechtigheid kunt u de familie ontmoeten in de koffiekamer van het crematorium. Correspondentie-adres: R. de Waard, Noorderhaaks 1 b, 1797 SJ Den Hoorn-Texel Dag buurvrouw De Waard Wat blijft zijn de goede herinneringen Rust zacht buurvrouw. Dick en Nel Drijver Met ontroering hebben wij gisteren afscheid ge nomen van Lies van Rijsselberghe Zij legde de grondsteen van en voor het Maarten huis. In dankbare herinnering, De Maartenhuisgemeenschap. Een kond, een woord, een gebaar doen je zo goed als je iemand die je liejkebt vediezen moet Ons verdriet is nog groot, maar de wijze waarop u met ons heeft meegeleefd na het onverwacht overlijden van mijn man, onze hait en pake C\e.vrif Dijkstra geeft ons de moed en de U»*ocKt om vefdef te gaan. B.J. Dijkstva-/\)ijt?oe»* Kindeken en kleinkinderen Anno T->aulov\'na/ oktober 2003 Vol bewondering van het nieuwe leven hebben wij gekregen: Meintje Frederiek Geboren 21 oktober 2003 Pieter, Inke, Anne Maartje en Gijs Dros Wilhelminalaan 98 1791 AR Den Burg S 0222-312369 Voor bezoek graag eerst even bellen Dit lieve meisje wordt morgen Hoe groot is de Papoea pompoen van Harry Bak ker9 Maak €5.- (of een veelvoud) over op bankre kening 36 25 91 040 ten name van Stichting Nieuw- Gumea in De Koog en ver meld de omtrekt in centi meters. Het meest juiste antwoord wordt beloond met €1,- per geraden cen timeter. De Wampex-kapper op nr. 10 was misschien geen slechte, maar op nummer 15 zit toch de enige echte: Qnipp Kapsalon, Waal- derstr. 15, tel. 312227, ook zonder opdracht! Naar de wintersport. Ski jacks, -brillen en -sokken vindt u bij Mantje Sport. LCD/plasma tv's. Verkoop/ reparatie Stiehl, 311 777. Ron's kinderwinkel (voor heen Always Different) voor al het speeldgoed van Nijntje. Winnie the Pooh. Sesamstraat en Bob de Bouwer. Weverstraat 70 (naast de Music Store). Een lang houdbare coupe?! Natuurlijk Astrid Haar Atelier, tel. 310914 Ook op zondag kunt u uw bestelde hapjes, salades, gebak en taarten ophalen bij Texel Catering Service Ruud Boom, tel 313791, www.texelcatenng.nl Satellietinstallaties Ver koop/reparatie Service Center Texel, 311 777. Ouderwets lekker! Am bachtelijk gemaakte taar ten en gebak, www.texel banket.nl, tel 313791 Voor platenspelers, casset terecorders Service Cen ter Texel, 311 777 7 nov bazaar Herv. kerk Den Burg. Wie heeft er nog goede spullen? Even een tel. naar 315099/313052 of 314277 en we komen het bij u ophalen Voor bruidsmake-up Schoonheidssalon Els van der Slikke, Noord wester 50. tel 314287, ma. t/m vr., ook 's avonds. Te koop NF-vosmerrie 1 45, 12 jr.. kan M dres en N sprheeft superconditie. Ideale kinderpony i.v.m. superkarakter. 06- 28207109 Beloning- €75,- voor tip aan mij naar daders van autoslopers zat nacht Hollewal. Info: 322786, S. Boogaard (na 17.00 uur). Baby geboren! Verras de kersverse ouders met een ambachtelijke geboorte taart van Texel Banket Service Ruud Boom, tel. 313791. Voor een subliem beeld een (breedbeeld) tv van Stiehl, 311 777 De mooie warme winter- laarzen van Meindl staan weer voor u klaar bij Mantje Sport. Heeft u het nog steeds druk, druk, druk, ondanks de wintertijd? Wij hebben onze openingstijden uitge breid! Vrijdagavond tot 9 uur open, bel even of kom gewoon binnenlopen Qnipp Kapsalon, Waal- derstr. 15, tel, 312227 Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (0222)317333 Haarstudio Binnenburg is op maandag en donder dag gesloten. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Voor verkoop en repara tie van al uw merken tele visie, stereo, video, dvd, satelliet, enz. kunt u te recht bij Voordeelland Oudeschild. Eigen tech nische dienst. Tel. 322398 Goede (digitale) fotografie is onontbeerlijk bij het promoten van uw bedrijf. Pieter de Vries, dé Foto graaf helpt u hiermee. Tel. 06-53165794 www.rgacomputers.nl Tel. 322740, In één week uw rijbewijs B. Bel rijsch. Westerhuis. Bovag-rijsch. rijsch. met stip! Motoropleiding in 2 dagen' Tel 0223-612328/ 615485 of 06-51122775. Karate. Elke vrijdag van 18.30 tot 20.30 uur in de kleine zaal van Ons Ge noegen. Sendra boots. Wereldwijd de meest verkochte laars Made by hand. (IM-Texelaartje) Dinertje bij u thuis! Ook dat kan bij Texel Catering Service Ruud Boom, tel 313791, www.texelcate ring.nl Wij repareren alle merken tv, radio, video, dvd, cd, pu. satelliet, camera, scanner, etc. (ook niet door ons ge leverd) met 3 maanden garantie Service Center Texel, 311 777. Geluidsversterking. Stiehl Entertainment, 310 320. De Koopman Koerier, voor bedrijf en particulier. Tel. 315001/06-20073394. Feestje, of plotseling visite? Feestpakket van Eetcafe Parkstraat 22. Ne gen warme borrelhapjes met currysaus. bacon- nugget, kipstick, bamibal, kip-nugget, partybal. nasibal, kaas- soufflé, hai fongbal €3,50 (9 happen met saus), Eetcafe Park straat 22, telefoon 314890 Voor verkoop en repara tie van al uw merken tele visie, stereo, video, dvd, satelliet, enz. kunt u te recht bij Voordeelland Oudeschild. Eigen tech nische dienst. Tel. 322398 DEZE MAAND BINNENBURG 13 TEL. 32 21 45 Tenten voor evenementen. Stiehl Partyverhuur, 310 320. Zeilmakerij Texel, ge opend van di. t/m zat. Truien met fleece gevoerd. Lekker warm! Heems- kerckstr. 20, O'schild. Thai Chi. Elke donderdag van 20 00 tot 21.00 uur in de kleine zaal van Ons Genoegen. Partyverhuur. Tenten met verwarming, verlichting, meubilair en muziek. Stiehl, 310 320. Feest? Toernooi? Kam- peerweekend? Perso neelsuitje? Verenigings dag? Tenten (in soor ten en maten), tafels, stoe len. banken, verlichting, koelkasten, kookgerei, kapstokken, kassawagens, verwarming, etc., etc. Nu ook geluidsapparatuur! Tentorent Siem Zijm, tel. 311741/06-54796617. Al meer dan 10 jaar de ba sis voor een geslaagde activiteit. dakbedekking lood- en zinkwerk riolering Fa. Zijm en Blonk INSTALLATIEBEDRIJF Marco Zijm water i dekt ra t rT-N IN STALL ATI EBURO IBSb.v OELEk» SCHOOb,

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3