Knippen, paaldansen en grasmaaien bij Wampex 'Je verzuipt maar in je erwtensoep Geschoren kop Kikkert goed voor overwinning ■TEXELSE J COURANT DINSDAG 28 OKTOBER 2003 - Van Beek: 'De goede teams komen wel allemaal wel op de juiste locaties, dus wil je beter zijn dan de anderen, dan moet je het hebben van de doe- opdrachten. En je moet natuurlijk een beetje geluk hebben.' Het team Van Beek/Kikkert krijgt in ■Tor. de winnaars Jan van Beek, Wally van Beek, Nanning Kikkert en Cees van Beek. Het kaalscheren van Nanning Kik- kert maakte volgens teamgenoot Wally van Beek het verschil. Kik kert kaal en het team voldoende punten voor de eindoverwinning in Je24ste Wampex. Bijna twintig uur lang waren 135 deelnemers in de «eer om al puzzelend van de ene «aar de andere plek op het eiland Ie komen, terwijl diverse extreme, absurde en vooral originele op drachten moesten worden uitge- j| werd. 'Je gaat een grens over en doet dingen die je anders niet doet.' Ze zeggen dat de gemeente ons dankbaar zal zijnnou mijn rug is dat iet', zegt Ed Witte. In het donker eeft hij net met nat zand over het irand bij Kogerstrand lopen sjou- ■en Met de blote handen een idsuppletie aanbrengen is één van onderdelen uit het eerste van de lier blokken waarin de Wampex is ledeeld. Bij de vloedlijn moeten de ilnemers zand in een kruiwagen leppen, naar de voet van de enrij kruien en daar in specie- ien storten. Als vijf kuipen vol zijn, ide opdracht voltooid. 'Het zeewa- is lekker', zegt teamgenote Marjan lerheijde, terwijl ze zich afdroogt, [•aar ik heb geen gevoel meer in mijn len.' ndertig ploegen beginnen 'agavond om 19.00 uur aan de ite Wampex, nadat Willem rling in de kantine van Texel'94 st nummer Hotel California van The igles heeft gespeeld. En masse sgeven de deelnemers zich naar tesidentie Californië aan de aliforniëweg waar de eerste op tochten worden uitgedeeld. De re- ■enbui die onderweg valt, blijkt geen joorbode van 'echt Wampex-weer' sworden. Het grootste gedeelte van Ie expeditie blijft het droog. Wel is el pikkedonker doordat er geen taan staat. Ie groepen krijgen dit jaar voor het erst geen noodbrieven mee. Mo- iele telefoons, die in voorgaande iren vaak al clandestien werden teegenomen, zijn nu verplicht. Het rgamserende Kwapsma hoeft daar- bor geen noodbrieven meer in el- aar te zetten en heeft meteen het ebruik van de mobiele telefoon ge- igaliseerd. Komt een groep er niet teer uit, dan kunnen ze, mét aftrek an punten, bellen voor de oplossing, 'er blok is volgens Andre van der liet van de organisatie ongeveer tien ot vijftien keer gebeld. 'Vaak hoorde t dan gevloek op de achtergrond, imdat ze het toch goed hadden m- ieschat. maar met zeker wisten. En r werd natuurlijk ook veel met het huisfront gebeld. Een deelneemster heeft bijna de hele tijd een online ver- linding met haar moeder gehad. En «waren groepen die via het mobiel- ie met elkaar samenwerkten.' Elk tam krijgt een eigen wachtwoord om ich te identificeren. Van tevoren rordt ze op het hart gedrukt dat met i handen van andere groepen te la in vallen. Koog. Hoe meer kleren uitgaan, hoe meer punten de jury uitdeelt. Bij een aantal groepen gaat, onder gejoel van het publiek, alles uit. Frans Hopman, Daan van Sijp, Antoine Kersten en Walter Oskam gaan tot hun onder goed. De kledingstukken vliegen links en rechts door de zaal. 'De Wampex zorgt er toch voor dat je een grens over gaat en dingen doet die je an ders met snel zou doen', zegt Hop man. Van Sijp meldt dat het waar schijnlijk wel de eerste en de laatste keer is dat hij een dergelijke voorstel ling in het openbaar geeft 'Ik kom hier maandelijks', zegt Lucas Tijssen van een ander team droogjes. 'Nee, dit was de eerste keer dat ik dit deed, maar het is wel een schitterende er varing. En het is makkelijker dan het scheppen van dat zand.' den die kon branden En een groep was zo slim om het grootste deel van de bovenkant van het blok weg te zagen. Die hielden alleen een klein puntje over dat zo brandde.' Meege brachte gemeentegidsen die in het vuur gaan, blijken met echt goed te branden. Een groep heeft een kaars bij zich, waardoor ze het houtblok ook snel in de brand hebben. Een overhemd strijken in wasserij Wassis onder toeziend oog van een twee dames in folklore, vlinders herkennen op het natuurpad voor mindervaliden, een ingewikkelde fietstocht van een vakantievierende familie oplossen en met een lint van zestig meter een 'huis met een kruisje' leggen zijn an dere opdrachten in het eerste blok. Internet Een aantal keer is een beroep op internet noodzakelijk. Om bij Wassis te komen, moet een nummer van de groep Travassi worden gedownload van de Wampex-website en in het tweede blok verwijst een foto op internet naar de vissteiger bij de Rogsloot. Nadat bij de varkensschuur van Marcel Wijtten, waar rond twaalf uur de eerste tussenstop wordt ge maakt, de nieuwe opdrachten zijn uitgedeeld, worden meteen diverse thuisfronten gebeld om op internet te zoeken. Bij de vissteiger ligt een vlot klaar, waarmee de ploegen naar overkant varen. Daar moeten ze een stuk door het veld struinen om vervolgens met een tweede vlot achter café De Rog uit te komen. Doordat het lang duurt voordat het vlot terug is bij vissteiger, moeten groepen soms lang wachten. In De Rog staat het speulen van een Ouwe Sunderklaasvoorstelling op het programma. Onderwerpen zijn het Hanenhuus, de zendmast, de brand stichter van De Cocksdorp, de Het paaldansen in discotheek De Wijsneus deed Wampexers soms het onverwachte doen. Het team van Edwin van Egmond, Rossano Marei, Bram Fey en Bart Witte komt pas in de loop van de avond aan de eerste opdracht toe. Zij schatten hun eerste opdracht, waar bij een plaatje van de vuurtoren van Ameland in het spel is, volledig ver keerd in. Bedoeling is dat ze achter halen dat de Amelandse vuurtoren Bornrif heet en dat ze dus naar ma nege Nieuw Bornrif aan het Mienterglop moeten. In plaats daar van fietsen de vier naar de vuurtoren in De Cocksdorp om er daar achter te komen dat ze weer terug moeten naar De Koog. Ook Bram Brouwer, bewoner van Nieuw Bornrif, heeft moeite met de opdracht Als hij via de telefoon de organisatie te hulp roept, hoort hij dat hij naar zijn eigen huis moet gaan. Bij de manege krijgen de deelnemers vijf lucifers, waarmee ze een stevig blok hout in de brand moeten steken Veel groepen maken gebruik van de verplicht meegenomen zaag om in kepingen in het hout te zagen. Met behulp van takjes, stro en ander brandbaar spul worden kleine vuur tjes brandende gehouden. 'De da mes waren in het voordeel', vertelt begeleider Rudolf Weijers. 'Die rolden meegebrachte tampons uit elkaar, zodat ze een flinke bol watten had coupures bij de rotonde en de peri kelen rond het nieuwe bedrijven terrein in De Cocksdorp. De Bowe- ma's (Marcel Wernand en Douwe Kuipers) jureren. Het Hanenhuus en de zendmast zijn de meest ge speelde onderwerpen. De teams uit De Cocksdorp leggen zich toe op het speulen van de brandstichter. De Bowema's geven na afloop gesig neerde eieren mee, die zorgvuldig worden bewaard Op het eind blijkt pas dat de eieren nergens meer voor nodig waren. Marijke Stark heeft pech bij het nachtgolfen met verlichte balletjes in het duingebied langs de Krimweg Een van haar teamleden mist de bal, maar raakt Stark vol onder haar linkeroog. Ze houdt er een flinke blauwe plek aan over. 'Het was wel goed gemikt', zegt ze achteraf la chend. 'Het was precies onder mijn bril. Maar ze wilden me natuurlijk ge woon uit het team hebben.' Het on gelukje weerhoudt haar er niet van de Wampex te voltooien. Dirk Eelman, met zijn 65 jaar de oudste deelnemer, laat zich evenmin kennen. 'Ik heb wat last van mijn heup. Dat komt door dat lopen in de duinen, maar verder gaat het prima', vertelt hij, terwijl hij met zijn teamgenoten midden in de nacht bij de vissteiger staat te wachten. 'Op Paaldansen meest in het oog springende op- cht in het eerste blok is het paal- isen in café De Wijsneus in De mijn zestigste heb ik wel eens gezegd dat ik ermee zou stoppen, maar ik doe nog steeds mee.' Hoe belangrijk de punten zijn blijkt bij de post van Theo Hln en Erik Bakker aan de Krimweg nabij de Slufter. De heren hebben in hun keet erwten soep in de aanbieding en menig deel nemer heeft daar wel trek in De soep kunnen ze echter pas krijgen als ze van de keet in het pikkedonker naar een post van Klaas van der Duim en Adri Westerlaken op de Palenbol zijn gelopen. Het enige wat ze hoeven doen is een koers van 195 graden aanhouden en 783 meter lopen. Als na een barre tocht door kreken en ruigte de erwtensoep weer te ruiken is, krijgen de deelnemers te horen dat per kop wel een punt moet worden ingeleverd De trek is meteen weg. 'Verzuip maar in je erwtensoep', klinkt het buiten als de zoveelste deelnemer ontstemd de keet verlaat. 'We had den twintig liter gemaakt en hebben nog zo'n negentieneneenhalve liter over', vertelt Bakker. 'Maar twee groepen hebben soep genomen. In een groep deden ze met zijn tweeën één kop.' Hin: 'Ze verdommen het gewoon. Die punten zijn veel te be langrijk voor ze.' Hin en Bakker heb ben dikke schik. 'Misschien moeten we volgend |aar maar gaan gour metten of zo', filosoferen ze hardop. Het tweede blok blijkt pittig. De meeste groepen komen met toe aan alle opdrachten. Ook hebben sommi gen pech. De groep van Selma de Koning, Sandra Rouwenhorst, Cees Daalder en Marcel Winder komt vast te zitten op de Rogsloot bij de over- k Witte, Marjan Hogerheijde en Marjan Nicolai scheppen nat zand in een kruiwagen om bij de duinvoet een suppletie aan te brengen. steek naar De Rog. 'We hebben het touw moeten doorsnijden om los te komen', vertelt Winder. 'We balen er wel van, vooral omdat er niemand bij dat onderdeel stond.' De Kiekendief is het eindpunt. Een hal met bijna honderdvijftig paar schoenen kondigt aan dat het druk is. Binnen wordt chili con carne gesej^eerd en in het eer der dit jaar geopende kinderspeel- paradijs kan twee uurtjes worden gerust. In, op en rond de speel toestellen is het rond half vijf een klu wen van Wampexers die zich in de slaapzak rollen. Voorsprong De groep van Joost Albers, Otto Goenga, Menno Goenga en Rien Brouwer staat zaterdagochtend bij het begin van het derde blok op kop. Het team verspeelt echter zijn voor sprong en ook de kans op de over winning door bij Ora et Labora aan de Zaandammerdijk bewust de water opdracht over het Eierlandsche Ka naal te laten schieten. Het resultaat is dat ze bijna een uur voor tijd al klaar zijn met de etappe. Alle deelnemers weten het blok op tijd af te ronden Frans Hopman, Antoine Kersten, Walter Oskam en Daan van Sijp staan tot hun eigen verrassing bovenaan na het derde blok Dat Hopman en Ker sten eerder onbedoeld een bad heb ben genomen in het Eierlandsche Kanaal doet daar niks aan af Met autobanden en planken moeten de deelnemers bij Ora et Labora het water oversteken om een ballon op te halen. 'Ik vraag me nu wel eens af wie ons heeft opgegeven en dan be denk ik me dat ik het zelf was', zegt Jonna Zijm als zij en Eva de Graaf koud en wel weer op het droge staan. Samen met Carst Komdeur en Martin Splinter doen ze voor de eerste keer mee. De eerste ontberingen hebben inmiddels toegeslagen. Zijm: 'Ik heb pijn aan mijn kont van het fietsen De Graaf: 'We hebben tandems. Die hebben een ander zadel en ook geen versnelling. Maar het is erg leuk om te doen.' Bij het team dat voor niks naar de vuurtoren fietste, laat Bram Fey zich vervangen door Carlo Witte. Fey heeft teveel last van zijn meniscus om door te kunnen gaan. Water speelt eveneens een belang rijke rol bij de quatrothlon langs de Sommeltjesweg. Het parcours be staat uit waden door de sloot, met de mond een speelgoedautootje vooruit blazen, met flippers om de voeten langs de sloot rennen en hoepelen met een fietswiel. Waar ze dat laat ste vandaan halen, mogen de deel nemers helemaal zelf uitzoeken. 'Op een gegeven moment stonden hier drie fietsen zonder voorwiel op een rijtje', vertelt begeleider Victor Zuyd- weg. 'Bij mountainbikes zijn ze ge makkelijk eruit te halen, bij tan dems gaat het een stuk lastiger. Maar er word onderling ook veel uitgewis seld.' Ab Witte, die samen met zijn dochters een team vormt, legt het hoepelparcours soepel en in een hoog tempo af 'Dat hebben we vroe ger nog op school geleerd', roept hij in het voorbijgaan naar omstanders. 'Kun je meteen zien hoe oud ik ben.' manege Akenburg aan de Akenbuurt uit handen van oud-winnaar en sport ambtenaar Gert Pansier de wissel beker. Wally van Beek gebruikt de gelegenheid om een voor zijn team gevoelige zaak uit 1999 recht te zet ten. Toen wonnen zij de Wampex ook al, maar die editie werd bestempeld als 'Wampex voor watjes', omdat het zulk mooi weer was geweest. Vol gens Van Beek is hen dat lang blijven achtervolgen. Deze keer was het ze ker geen 'Wampex voor watjes'. Van Beek kwalificeert hem zelf als middel matig. 'Qua weer was het makkelijk, maar er waren veel doe-opdrachten bij met veel water. Maar Jan ligt er al bijna in als hij al water ziet en zulke moet je er bij hebben.' Voor Kikkert is het de vierde keer dat hij winnaar is van de Wampex In 1988 en 1989 won hij ook al met andere teams. tekst en foto's Jeroen van Hattum Uitslagen Wampex 1 Cees van Beek, Wally van Beek, Jan van Beek, Nanning Kikkert. 525; 2 Immetje Duin, Jeroen van der Sar. Maroes Albers. Bonne Klein Woolthuis. 522; 3 Frans Hopman, Daan van Sijp, Walter Oskam. Antome Kersten, 520; 4 Joop Rommets. Erwin van der Linde. Arie de Ridder. John Zoetelief. 518; 5. Joost Albers. Otto Goénga. Menno Goenga. Rien Brouwer. 508; 6. René Jager, Folmer Jager, Ron Broersma. Stevan van Vliet. 501, 7. Koos Tjepkema, Peter-Jan Geus. Kees Schuyl. Jan Zijm. 497.8 Nico Zoetelief. Harry Witte, Remco Nagtegaal. Willem van Tatenhove. 479; 9. Ingnd Uitgeest. Colmda Brouwer, Marijke Stark. Erna Kuip, 478.10. Wim-Piet Eelman, Ab-Jan Witte. Dirk Eelman, Uesbeth Eelman. 477; 11. Cobie Bremer, Kees Bremer, Dirk Westerlaken. Janme Wierda. 477; 12. Kasper van Kraay. Mariken vd Laan, Lard Piasmans. Lucas Tijssen, 476, 13. Bram Brouwer, Bert Huisman. Axel Wetsteen, Peter Wetsteen, 472. 14. PJ. Kooger. J.D. Vermeulen. N Leyen. J Zijm. 461; 15 Marco Witte. Wilfried Vendel. Riewert Pol. Richard Koopman 459. 16 Arco Eelman, Bart Bakker, Martien Witte, Rutger Zoetelief. 456; 17 D. Kooiman. P Witte. F. Zijm. F. Meijer. 451; 18. Gerrit-Jan Betsema. Cees Vermué. Nico Kikkert, 445; 19. Sandra Rouwenhorst. Cees Daalder. Marcel Winder, Selma de Koning. 437; 20. Marja Goslinga. Rina Daalder. Annemiek van Beek. Rose Goslinga. 430; 21 Anneke Hoogenbosch, Eva van Zoonen. Inghd Fontijn, Kim Appelman. 417. 22 Petra de Vnes. Jeanette ter Steege. Jeanet Graaf. Angeline Tjepkema 408; 23 Carst Komdeur. Jonna Zijm, Eva de Graaf. Martin Splinter, 407; 24. Dirk Witte, Marjan Hogerheijde. Marjan Nicolai, Ed Witte. 407; 25 Martin Daalder. Dennis Kuiper. Charlotte Boeijen, Marleen Bakker. 399.26. Ab Witte. Sandra Witte. Unda Zoetelief-Witte. Esther Dumker. 394. 27. Enk Kalverboer. Erik Jan Geus. Perry Bakker Peter Wiersma, 387; 28. Ene Venneker. Chris Schlepers. Koert Vermeulen. Bart Bakker. 384. 29. Peter Haker. Alfred Hollenberg, Nico Barhorst. Colmda Vla ming, 378 30. Patncia Mosk. Jeroen Rouwen horst, Eddy de Vries. Linda Keijzer. 378. 31 Marco Kossen. Rob van der Spek. Johan Zijm. Peter Jan Kossen. 376; 32 Bart Witte, Bram Fey/Carlo Witte. Rossano Marei. Edwin van Egmond. 355; 33 Lesley Krop, Ingmar de Boer. Willemijne Keyzer. Albert Houthoorn. 343. 34. Jasper Buis. Martijn Kuiper. Bart Bakker. Leander Blom. 330. Manken van der Laan ontdoet Kasper van Kraaij van zijn haar bij de 'thuiskapper'. De deelnemers overnachtten in het nieuwe Bij Seed and Oils van de gebroeders De Wit aan de Laagwaalderweg dui ken de deelnemers het laboratorium in om de zuurgraad van oliemonsters te meten, er worden aquarels ge maakt van het landschap nabij hoeve Plassendaal, bij hotel Rebecca wordt croquet gespeeld met basketballen en aan de Westerboersweg wordt met tennisballen op nagemaakte grauwe ganzen gegooid Petra de Vries, Jeannette ter Steege. Jeanet Inderspeelparadijs op De Krim. uit kindergel die met een wasbeurt goed te verwijderen moet zijn Johan Zijm wordt voor de helft kaal geschoren Daarna houden zijn team genoten ermee op, omdat ze een halve haardos ook wel mooi vinden. Overwinning Nanning Kikkert laat zich volledig kaalscheren. Door Wally van Beek wordt dat later aangewezen als hét verschil tussen zijn team en de num- Graaf en Angeline Tjepkema zijn net klaar met de ganzen als een fikse re genbui losbarst. Een aanbod om even in de keet te schuilen wordt van de hand gewezen. 'Zijn we Wam pexers of met', zegt De Vries resoluut, waarna het groepje in de stromende regen naar de Agneshoeve vertrekt Grasmaaien Op het oude veld van SV Texel in Den Burg komt bij menig ploeg de ver moeidheid boven drijven in een sim pele opdracht van het vierde en laat ste blok. Het enige wat de ploegen er hoeven te doen is met een hand- mer twee in het eindklassement. 'Dat heeft die paar punten extra opgele verd. waardoor we hebben gewon nen.' De nummers twee, Immetje Duin, Jeroen van der Sar, Maroes Albers en Bonne Klein Woolthuis, ein digen met drie punten minder. Van Sijp, Oskam, Kersten en Hopman worden derde. De overwinning van de gebroeders Van Beek en Kikkert is een verras sing. In het algemeen klassement staan ze vanaf blqk één gemiddeld op de vijfde, zesde plaats, maar in het laatste blok pakken ze veel punten door goed te blijven samenwerken. Jonna Zijm en Eva de Graaf steken het Eierlandsche Kanaal over met banden en twee planken. maaier hun groepsnummer in het gras te maaien. 'Maar er zijn er veel die dat in spiegelbeeld of op zijn kop doen', vertelt begeleider Dirk Eelman 'Bij een groepje maakte ik het grapje dat ze een zes in plaats van een ne gen hadden gemaaid. Een flauw grapje, maar er begon me er toch een te reageren.' Een nieuw nat pak kan gehaald wor den in de vijver achter de Schou- dieck. Met een houten vlot maken de deelnemers de oversteek naar een rubberbootje waar ze vijf sportvragen beantwoorden. Met de voeten ped delend in het koude water wordt de tocht gemaakt. Eva van Zoonen springt als enige met kleren en al op het vlot en gebruikt een houten balk om te roeien Droog bereikt ze de rubberboot. Ingewikkeld is de puzzel van num mers op lantaarnpalen die leidt naar de schuur van bureau Zandbank aan de Abbewaal. Bovenin de daar opge stelde klimwand ligt een wiskundig probleem te wachten. Hilariteit is er in de huiskamer van Riet Pansier aan de Waalderstraat, waar 'de thuis kapper' is gevestigd. De deelnemers knippen en verven er eikaars haren. Kaalscheren levert de meeste punten op. 'Ik moet van de week nog naar klanten', zegt Kasper van Kraaij op eens, terwijl Mariken van der Laan hem met de tondeuse al half kaal heeft. 'Kun je tegelijkertijd met strop das en een pet op lopen?' Ab-Jan Witte heeft zijn haardos al laten ver wijderen door Dirk Eelman, voordat hij zich bedenkt dat zijn ouders bin nenkort hun veertigjarige bruiloft vie ren. Op zijn voorhoofd is met haarverf groot het logo van de Wampex aan gebracht. De verf bestaat overigens

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5