Cor Smit uit De Hele dag bezig met uitzoeken hoe te lopen' Waal maakt voettocht naar Romu 'Franse politie hield me twee keer aan Meiden Tevoko spelen voor plezier Kleine nederlaag voor gehavend ZDH ^aMtsiag. TEXELSE COURANT' Bowling DINSDAG 28 OKTOBER 2003 Met gladiolen werd hij opgewacht door familie en vrienden bij de Trevi-fontein in Rome. Na dertien jaar voltooide Cor Smit uit De Waal vorige week zijn 2900 kilometer lange voettocht naar de Italiaanse hoofdstad. Bij elkaar opgeteld deed hij er 111 dagen over. 'Op een dag dacht ik: laten we het maar proberen.' In zijn jonge jaren zag hij de film La Dolce Vita van Federico Fellini. In deze film zit een beroemde scène waarin Marcello Mastroianni en Anita Ekberg een bad nemen in de Trevi- fontein. Het was een beeld dat voor ogen bleef staan van Smit, mede omdat La Dolce Vita de eerste cultuurfilm was die hij zag. Toen hij in 1990 het besluit had ge nomen zijn voettocht te maken, vond de Waalder dat de Trevi-fontein, die in een oude volkswijk van Rome staat, dan ook het eindpunt van zijn reis moest worden. Niet het Vaticaan, want voor Smit hoefde er geen reli gieuze tint aan de voettocht te zitten. 'Ik wilde wel een pelgnmstocht lopen, maar het hoefde met té katholiek te worden. Ik had een boek gelezen van Herman Vuijsje over een voettocht naar Santiago de Compostela (het beroemde bedevaartsoord in Galiclë, red), maar nadat ik het uit had, wist ik dat ik daar maar met heen moest. Ik vond dat té worden.' Dat hij na dertien jaar uitgerekend arriveerde in de week dat de paus zijn 25-jarige pontificaat bij de rooms-katholieke kerk vierde, was een toevallige sa menloop. Lachend: 'Het was niet mijn bedoeling daarom op dat moment aan te komen in Rome Maar je kon het wel goed merken. Het was loei- druk in de stad en ik heb op een klein stukje maar liefst 21 kardinalen ge scoord.' Ongeveer twee jaar lang broedde Smit op het plan de voettocht te on dernemen. 'Het zat al een tijdje in mijn hoofd en het sprak me aan, omdat het een stukje meditatie zou kunnen brengen. Op een gegeven moment dacht ik: laten we het dan maar pro beren. Op 16 juni 1990, de dag dat de Ronde om Texel werd gehouden, heb ik hier de deur achter me dicht getrokken en ben ik begonnen Via het Waalenburger dijkje en de Den nen ben ik zo de eerste dag naar de boot gelopen Eén van de eerste fo to's in een reeks van zeven plak boeken herinnert aan dat moment. de tocht door België en nog een klein stukje Nederland in de buurt van Baarle-Nassau. 'Je merkt aan de omgeving en de huizen dat je even de grens over gaat.' In één van zijn plak boeken heeft Smit een apart plekje vrijgehouden voor foto's van de meest wonderlijke huizen die hij in Belgie zag. Met veel plezier toont hij woningen met garages op rare plaat sen, huizen met bijzondere vormen en zelfs een huis dat het midden lijkt te houden tussen organische bouw en een dramatische verzakking in de grond. Nachttrein Via de Ardennen, de Vogezen, de Jura, de Franse Alpen, de Po-vlakte Aan de overkant volgde een aaneen schakeling van dagtochtjes langs de kust richting Hoek van Holland. Oostvoorne ('daar ging ik heen uit sentiment, omdat ik er nog een paar maanden heb gewerkt') en daarna richting Breda, waar hij het wandel pad van Hoek van Holland naar Nice op ging. 'In het Westland was het bij zonder om in de sneeuw tussen de kassen door te lopen. Terwijl jij daar in de kou loopt, zie je aan de andere kant van het glas de slaplantjes groeien. Je staat er dan trouwens nog niet bij stil dat je op weg bent naar Rome.' Vanuit West-Brabant voerde en de Italiaanse westkust vervolgde Smit in de loop der jaren zijn tocht richting Rome Naarmate hij verder kwam. gingen de dagtochtjes over in uitstapjes van een week in het voor- en najaar Hij reisde meestal met de nachttrein naar België of Franknjk om tijd te winnen en liep dan bepakt met rugzak, tent en wandelgidsen een dag of vijf stevig door, voordat hij weer terugkeerde naar Texel. Aan de hand van de fotoboeken doemt een gevarieerd beeld op van de plaatsen waar hij langs liep. 'Van Luxemburg naar Metz in Frankrijk zou ik door een gebied met veel zware Gdansk ^amsurg UjN Magd "o LtipZigO Dresden' y.y--" C"T7jO PUNCHEN '^neolfLYoiti Grènot>i *rscilfc NAPELS Twee dagen voor aankomst bij de poort van Sutri. industrie lopen, maar ze hadden de wandelpaden er zo uitgezet, dat je daar weinig van merkte.' Niettemin maakte hij de nodige foto's van ver vallen en armoedige dorpjes in de streek. Over de wandelvoorzieningen in Franknjk niks dan lof. De wandel paden waren duidelijk aangegeven, de gidsen waren duidelijk en onder weg kwam hij veel gites tegen, waar hij kon overnachten. 'Die onderko mens waren redelijk simpel, maar je kon er lekker een glaasje wijn bij het eten knjgen en het was verder prima.' Meestal overnachtte hij in zijn tent. 'Ik heb verschillende keren op campings gestaan waar helemaal niemand was. Dan zette je je tent maar op en ver trok je de volgende dag weer zonder ook maar iemand gezien te hebben.' Smit liep het overgrote deel van de tocht in zijn eentje. Slechts acht da gen liep hij met anderen op. In de buurt van de meer dan tweeduizend meter hoge Col de Bonhomme in Frankrijk sloot hij zich een keer be wust aan bij vier Franse wandelaars, omdat er sneeuw werd verwacht. 'En daar wilde ik met in mijn eentje door heen lopen.' Smit had het goed inge schat. Met zijn viiven ploegden ze de volgende dag over de berg door een laag versgevallen sneeuw. 'Dat was midden in juni.' Het meditatieve ele ment dat Smit had verwacht te ont dekken in de voettocht bleef uit. 'Je bent toch de hele dag bezig om uit te zoeken hoe je moet lopen.' Niet temin kon hij de omgeving volop tot zich nemen en ook veel vogels waar nemen. In zijn dagelijks leven werkt Smit als vogeldeskundige bij onderzoeksinstituut Alterra. Knieën Tot zijn verrassing beleefde hij de zwaarste dag van de tocht in de Ardennen in de buurt van het plaatsie Vianden. 'Dat was een stuk waar je telkens honderd meter omhoog en honderd meter omlaag ging. Ik was aan het eind van de dag werkelijk helemaal kapot. Ik heb daarna zelfs nog een half jaar lang last gehad van mijn knieën.' De eerste keer verdwa len deed hij in de buurt van Maast richt. In de Jura raakte hij een keer hopeloos de weg kwijt. 'Dat vond ik toen met leuk meer, omdat ik nog geen mobiele telefoon bij me had. Als er dan iets met je gebeurt, heb je echt een probleem. Wat dat betreft zie je veel veranderingen in veertien jaar. Toen ik vertrok, waren er nog geen mobieltjes, mijn zoon was net drie maanden oud, mijn beide ouders leefden nog en vliegen was duur. Nu is dat goedkoper dan reizen met de trein.' In Frankrijk werd hij tot twee keer toe aangehouden door de politie. La chend: 'Dat is me in Nederland nog nooit overkomen, maar met die rug zak om zag ik er kennelijk toch ver dacht uit. Beide keren wilden ze mijn paspoort zien en dan hoorde je ze 'pb pb' van Les Pays-Bas mompelen. Ze wilden ook mijn rugzak controleren Ik heb gezegd dat dat goed was. maar dan wilde ik wel een foto van ze maken.' De foto's prijken in de al bums. In de Elzas ondervond Smit aan den lijven dat Duits spreken daar nog steeds gevoelig ligt. 'Het werd niet op prijs gesteld. Ik heb maar snel duidelijk gemaakt dat ik een Neder lander was.' In de Alpen liep hij soms met verbazing langs skioorden. 'In de nationale parken is het wel goed ge- Met gladiolen werd Cor Smit na de voettocht van 2900 kilometer feestelijk binnengehaald bil de Trevl-tontein in Rome. regeld, maar aan de randen daarvan zag je dat er nog steeds hard wordt gebouwd. Op veel plaatsen zie je dat er nog steeds Alpenweides worden geëgaliseerd om nieuwe skipistes aan te leggen. En soms hoorde je midden juli boven in de bergen nog bulldozers rijden om het beetje sneeuw dat er nog lag te prepareren voor mensen die zo nodig nog in de zomer moesten skiën. Wacht dan toch een paar maanden.' Fietskaarten In Italië was het afgelopen met de prettige wandelvoorzieningen die hij Frankrijk gewend was geraakt. On derkomens waren moeilijker te vin den en voor het laatste gedeelte was hij zelfs aangewezen op fietskaarten. 'Ik had wel een tocht via de Apennijnen kunnen maken, maar ik had al genoeg bergen gezien. Ik wilde juist graag via de steden van Toscane lopen, maar Italië kent helaas weinig goede wandelpaden.' Om het zichzelf met al te moeilijk te maken met overnachten, veranderde hij van tactiek. Smit sloeg op één plaats een basiskamp op en reisde van daar elke dag 's morgens met de trein naar de plek waar hij de vorige dag was gebleven en aan het eind van de dag ging hij weer naar zijn basiskamp. 'Dan liep je van station naar station, maar het scheelde wel. Je hoefde geen rugzak van twintig kilo met je mee te torsen en je hoefde ook met elke avond op zoek naar een hotel of camping. Daar word je op een gegeven moment flauw van. Als je een dag gelopen hebt en 's avonds hoort dat je nog vijf kilometer verder moet om een slaapplaats te vinden, word je daar niet vrolijk van. Eén keer heb ik in mi|n tent onder een viaduct van een snelweg moeten overnach ten. Gelukkig heeft Italië wel een goed spoorwegnetwerk en ik ben een treinofiel, dus dat kwam mooi uit.' De tochten door het Italiaanse land deden hem denken aan andere Itali aanse films die hij zag. 'Van die lang gerekte en weidse landschappen waar niks gebeurt, totdat er opeens iemand op de fiets uit de nevel op duikt. En dat gebeurde daar dan ook.' De overgang van Frankrijk naar Italië was een abrupte. 'In de ochtend loop je nog in de bergen, daarna ga je via kleine ezelpaadjes steil naar beneden en opeens loop je in een totaal ander landschap met een mediterraan kli maat van 25 graden, hoor je cicades tsjirpen en staan er oleanders langs de kant van de weg.' Contact leggen met de Italianen ging moeizaam. In Frankrijk vormde de taal nog geen barrière, omdat hij redelijk Frans spreekt, maar in Italië werd het las tig. Het Italiaans van Smit was net zo goed als het Engels van de meeste Italianen die hij ontmoette. 'Dan moest je meestal met handen en voe ten gebaren.' Lopend Vorige week toog Smit met zijn fami lie en wat vrienden naar Italië om het laatste deel af te leggen en vakantie te houden. 'Mijn vrouw Lida was al een dagje naar Rome geweest, voor dat ik er lopend zou uitkomen. Ze had gevraagd of ik ook mee wilde/ dat heb ik geweigerd. Ik wilde even van tevoren zien, waar ik log aan zou komen. Dat wilde ik bi ren voor de laatste dag van delg De laatste 35 kilometer legde hj men met een vriend af Fami! vrienden togen met moeizaam vonden gladiolen en een bek» de Trevi-fontein om Smit triomli lijk binnen te halen. Terug in Dei had de buurt een spandoek gj hangen om hem te feliciteren rre voltooien van de tocht Via do krant de Weelder had Smit zi|ndo genoten al enkele jaren op de ha gehouden van zijn ondernes Nieuwe wandelingen heeft de# der met op het programma staa heeft inmiddels wel de fiets on! 'Dat gaat wat sneller en je zieti veel van het landschap.' Jeroen vanfi Op het eindpunt van zijn voetreis wordt Cor Smit verwelkomd met een eremeda i*.ior nöi bnnc Hp vwkpprrifi kant van zaterdag zo OKïODer Sporthal Ons Genoegen in Den Burg vormde zaterdagochtend het decor voor een jeugdtoernooi van volleybal vereniging Tevoko. Het toernooi wordt eens per maand georganiseerd bij een van de deelnemende vereni gingen uit de Kop van Noord-Hol land. Op Texel speelden gemengde ploegen drie of vier wedstrijden van een kwartier. De tweeentwintig teams waren onderverdeeld in D-jeugd (tot 12 jaar) en E-jeugd (tot 9 jaar). De jeugdleden van Tevoko waren ver tegenwoordigd met twee teams van de oudste categorie. Tramster Connie Joling had twee formaties samenge steld, willekeurig gevormd. Op een vorig toernooi aan de overkant won een van de teams van Tevoko alle wedstrijden en ook nu boekten de meiden goede resultaten, onder toe ziend oog van familie en vrienden op de tribune. 'Je ziet ze vooruit gaan. Ze spelen leuk, al moet ik zeggen dat je in sommige wedstrijden alleen maar goed hoeft te serveren om te winnen.' De speelsters zelf volleybal den vooral voor hun plezier. 'Het is een teamsport, ik vind het leuk dat je goed moet samenwerken', vertelde Ananda de Steur (12). 'We zijn met vriendinnen en we zitten ook bijna allemaal bij elkaar in de klas. Het gaat vooral om de lol', vond Maxime Kni|f (11). Alise van Heerwaarde (11) vulde aan: 'We denken ook niet dat we prof worden, hoor.' De jeugdafdeling van Tevoko telt momenteel vijfentwintig leden. 'Die aantallen gaan altijd een beetje op en neer', aldus Joling 'Volgens mij werkt het een beetje per school. Nu doen er bijvoorbeeld veel atletiek, dan gaat iedereen weer basketballen. En als er eén uit de klas op volleybal gaat, heb je gelijk vijf nieuwe leden. Het zou leuk zijn als deze meiden als groep doorgaan met volleybal, dan kunnen we straks misschien een C-team maken.' (Foto Mictvel Dekker) Een door blessures en vakanties zwaar gehavend ZDH heeft z'n huid zondag duur verkocht. Het hoog geklasseerde WSW moest op eigen veld in Wijdenes diep gaan, maar slaagde er tenslotte toch in de Hoornders eronder te houden (3-2). De vooruitzichten waren met al te best. WSW was vorig jaar nog een flinke maat te groot geweest voor ZDH (7-0), terwijl ook de personele bezetting zorgen gaf. Oudgedienden Daan van der Slikke en Richard de Leeuw moesten er aan te pas komen om met een elftal en één reserve naar Wijdenes te kunnen reizen. Onder hen Jan-Willem Bakker en Sjoerd Oosterhof, die met een ingepakte enkel aan de wedstrijd begonnen. De start was niet al te best. De Hoornders leken zich bij voorbaat al verzoend te hebben met een grote nederlaag, want ze gaven de gasthe ren alle ruimte en elk begin van een tegenaanval srrloorde in bescheiden heid. Desondanks had WSW een gelukje nodig om na een kwartier op voorsprong te komen. Ronald Bies- boer tikte een tegenstander op de rand van het strafschopgebied aan, waarop de scheidsrechter de thuis ploeg een penalty toekende. Deze werd door de boomlange spits vol overtuiging langs keeper Christiaan Stolk geschoten. Toen dezelfde spe ler van WSW even later uit een cor ner snoeihard raak kopte (2-0), leek het einde van ZDH inderdaad nabij. Maar de thuisploeg zette niet echt door, terwijl het bij de Hoornders ein delijk een beetje begon te lopen en de eerste kansjes zich voordeden. Enigszins onverwacht werd het zelfs 2-1toen Fedor van Elk de bal vanaf het middenveld naar voren knalde, Ronald Biesboer uit een lastige hoek ineens op doel schoot en de keeper van WSW compleet werd verrast. Het was precies het steuntje in de rug dat ZDH nodig had, want ineens be gon het ergens op te lijken bij de Hoornders, die in de tweede helft fa natiek op jacht gingen naar de gelijk maker. Prompt bleek WSW ook geen superploeg, want het storen van hun opbouw bezorgde de verdedigers de zenuwen. Dichtbij een doelpunt was Mike de Bruijn, die een verre uittrap van keeper Stolk op de juiste waarde schatte, met grote stappen de vrije verdediger zijn hielen liet zien en de bal toen beheerst langs de keeper plaatste, helaas voor de ZDH'er ech ter net langs de verkeerde kant van de paal. Enkele minuten later werd het dank zij de lange spits van WSW 3-1 en leek de wedstrijd opnieuw beslist. Maar toen Sjoerd Oosterhof de bal met een prachtige boog vanaf een meter of vijfentwintig over de keeper krulde (3-2) was er met een kwartier tje te gaan toch weer van alles mo gelijk. ZDH nam meer risico en moest daardoor ook beducht zijn voor een vierde treffer, maar voorkwam in ie der geval dat WSW rustig achterover kon leunen. Met nog een paar minu ten te gaan werd De Bruijn met een duwtje gevloerd op de rand van het strafschopgebied. Maar waar de scheidsrechter de gastheren voor rust nog een penalty had gegeven, floot hij nu voor een vrije trap, te ne men vanaf een paar centimeter bui ten de beruchte lijnen. Erwin Klein- veld plaatste zich achter de bal en knalde deze buiten bereik van de keeper net naast het doel, waardoor de nederlaag een feit was Mits het veld het nu wél toestaat, speelt ZDH zondag na vijf uit wedstrijden de eerste thuiswedstrijd van het seizoen. Tegenstander is Twisk, dat met een overwinning kan worden achterhaald op de ranglijst. Ondank s hun jeugdige teeltijd speelden de volleyballers zaterdag menig snelle rally in sporthal Ons Genoegen. (Foto Michiel DekMor) Na een weekje herfstvakantie won bowlingteam Juttertjes donderdag ochtend van T-Forts en liet Flair WBZ zien dat in deze competitie niets nog zeker is. Koploper De Pins speelde een mooie partij tegen de nummer drie. Klaver 4, dat dankzij een game van 183 van Tiny Kok een gelijk spel wist neer te zetten. Ook donderdagavond bleek de vorm niet onder de vakantie geleden te hebben. Andre Koops van De Jutter gooide een game van 234 en zorgde er samen met teamgenoot Eddy Witte voor dat zijn team won van Speelkwartier. Rinse Dijt gooide een serie van 737 en ook André Barhorst was met een game van 200 op dreef. Hij zorgde er mede voor dat Badweg Sportief op de eerste plaats blijft. TZN won met volle cijfers van Sommeltjes, in welke wedstrijd Martien Roeper een serie van 704 gooide In de competitie staat Vis- vogels nu op een tweede en De Koogel op een derde plaats Uitslagen: Ochtendleague de Pins-Klaver 4 2-2. Flair- WBZ 3-1T-Forts-Juttertjes 0-4. Avondleague: Schouwstra Transport-Badweg Sportief 1-4. Heksenketel-Automatiek PP 1-4 TZN- Sommeltjes 5-0; de Koogel-Visvogels 1 -4; Van Beek-AII Stars 4-1; Speelkwartier-Jutter 2-3 Zaterdag 25 oktober W'meer B1-Texel'94 B1 Texel'94 B2-LSW B2 afc Oosterend B1-VIOS W B2 De Koog B1-BKC B2 Hollandia T. C1-Texel'94 C1 Succes C1-Texel'94 C2 Texel'94 C3-W'waard C1 Winkel C1-Oosterend C1 a Geel Zwart D1-Texel'94 D1 Texel'94 D2-W'meer D1 Texel'94 D3-Kreileroord D1 HCSC D2-Texel'94 D4 Texel'94 D5-JVC D6 Oosterend D1-BKC D2 De Koog E1-SRC E4 G-voetbal Koedijk-Texel'94 Meisjesvoetbal Berdos MB2-Oosterend MB1 Texelse pupillencompetitie ZDH F1-SVOF1 De Koog F1-SVC F1 De Koog E1-Texel'94 E1 SVC E1-SVO E1 Zondag 26 oktober Schagen-Texel'94 De Koog-Schellinkhout WSW-ZDH Berdos 2-Texel'94 2 Texel'94 3-N. Niedorp 3 Texel'94 4-SRC 3 Kreileroord 2-Oosterend 2 Meisjesvoetbal Always F. MA1-Texel'94 MA1 Recreatievoetbal Texelse Boys-De Koog

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6