Fontein deels plat voor nieuwbouw 1 aadhuis gaat weg van Groeneplaats Cjroen 2 rwzrLrJ~exels Rabobanken Texel en Den Helder bespreken samenwerkingsverband Werkloosheid groeit sneller dan gemiddeld Nieuws van de provincie 1 mi <y ieuw plek nog niet vastgesteld rankrijker moet bewijs afstaan Van Tunen kweekt heilige boontjes jJÊ* - ▼c Qnder de pomp Lidj op Texel m Parken uit TVL? Nicotineverslaafden Auto's en tuinen mikpunt vandalen TEXELSE ^COU RANT DUINEN VAN TEXEL VM ii:i ^RUNNEL MEUBEL Kijk in deze krant! eERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11825 VRIJDAG 31 OKTOBER 2003 rschijnt dinsdag en vrijdag Groeneplaats kan opnieuw den ingericht. Tijdens de rotingsvergadering heeft de eenteraad dinsdagavond op raadsleden na met grote ■rderheid definitief besloten dat irs een nieuw raadhuis moet den gebouwd. De nieuwe ilie wordt het voormalige A- Ivan SV Texel of de ijsbaan. Een litieve beslissing daarover is niet genomen. meerderheid van de partijen wil een meningspeiling onder de (king houden, voordat zij defini- de locatie aanwijst. Geopperd om in de Texelse Courant een utentie te zetten waarin Texelaars en aankruisen of ze voorstander ran de i|sbaan of het voormalige balveld. Het college bekijkt nog ielke manier de meningspeiling leste kan worden gehouden, solitieke partijen hopen zo een «ar het ongenoegen weg te ne- iover het gebrek aan inspraak. 'Ik et dat ons veertig jaar lang wordt dragen dat we het er doorge- hebben'. zei GroenLinks-frac- orzitter Arthur Oosterbaan. Zijn steunde daarom een voorstel je WD om Texelaars alsnog de te geven hun mening te laten Ook de andere partiien stem- iaarmee in. Texeis Belang op- zelfs een referendum te hou- maar daarvoor kreeg roorzitter Piet Standaart de n niet op elkaar bij de andere t Volgens wethouder Nel i zou het €17.000,- kosten om te zetten. artijen besloten de keuze- ijkheid in de meningspeiling te rken tot alleen het voetbalveld ijsbaan. De andere genoemde es komen niet aan de orde. roor is ook geen steun in de Een kleine meerderheid van Belang, PvdA en GroenLinks msdagavond nogmaals de voor aan het voetbalveld. CDA en hielden vast aan de ijsbaan. D66 (te een draai en vond als enige dat het raadhuis toch op de neplaats zou moeten blijven. Islid Gerard Weijers, die een irheidsstandpunt innam binnen DA-fractie, vond dat eveneens, oorkeur die de bevolking uit- ikt over de locatie is met bin- maar de partijen gaven aan niet onderuit te kunnen bij de itieve locatiekeuze, was de eerste keer dat nLinks zich duidelijk uitsprak het voetbalveld. Tot nu toe had irtij ook de deur opengehouden andere locaties. Volgens Ooster- is het echter met verstandig de ijsbaan te kiezen, omdat loor een stukje groenvoor- igzou wegvallen. Ook maakt de 44-jarige automobilist uit Den moest dinsdagavond zijn rijbe- ileveren bij de politie. Bij een olcontrole op de Postweg nabij ocksdorp werd agenten al gauw li|k dat de man had gedronken, ia hij werd naar het bureau in drg werd meegenomen om een test te doen. Hij blies maar liefst g/l, waar 220 nog net is toege- Dat kwam hem op een proces- lal te staan en een verbod om de nde tijd auto te rijden. ledereen kent de uitdrukking 'hei lig boontjevoor iemand die zich schijnheilig gedraagt. Weinigen weten dat er echt een boon be staat met deze naam. Jan van Tunen kweekt ze met veel succes in zijn tuin in Zuid-Haffel. Hij kreeg zes heilige boontjes van zijn schoonzus Nel Groot uit Heerhugowaard. die ze uit een bedevaartsoord in Hongarije had meegenomen. Het bijzondere is dat op elk boontje een sepiakleurige tekening is te zien die doet denken aan een monstrans, een zilveren of gou den ornament waarin op feestda gen in de RK kerk de hostie wordt uitgestald. Ze worden daarom ook wel sacramentsbonen ge noemd. Nadat de zes bonen dit voorjaar waren geplant, groeiden ze voorspoedig, veel beter dan andere soorten die het door de droge zomer moeilijk hadden. Ze werden zo groot dat ze onder steund moesten worden, bleven fris en groen en leverden per peul ook meer bonen op. 'Er rust blijk baar echt zegen opaldus Van Tunen, die nu 1041 heilige boon tjes heeft met een gezamenlijk gewicht van bijna een kilo. Dat is dus voldoende om een flinke teelt op te zetten. Als de heilige boon tjes nu ook nog zalig smaken, zal Van Tunen dat zeker doen. (Foto Harry de Graaf/ Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Thijsseschool er regelmatig gebruik van. De WD vond de i|sbaan juist wel geschikt, omdat mensen dan niet de Emmalaan hoeven over te steken en vanuit het gemeentehuis makkelijk het centrum in kunnen gaan. Van der Spek: 'Uit de reacties die ik per fax heb gehad, kwam de ijsbaan ook dui delijk naar voren.' Ze liet wel meteen weten dat iemand haar had verteld dat de ondergrond van de ijsbaan een slechte veenlaag zou zijn, waar door er mogelijk moet worden ge heid. Fractievoorzitter Jan Koolhof van het CDA stelde heel duidelijk dat ge schaatst moet kunnen blijven worden als het raadhuis op de ijsbaan zou ko men. Vóór de vergadering had hij Jan Hopman van de ijsbaan laten weten desnoods persoonlijk het water naar de ijsbaan te brengen. Van der Spek deed het college de suggestie om de locatie een gespreksonderwerp te laten zijn tijdens het rondje langs de dorpen. 'Het gebouw staat er toch niet binnen een week, het kost der tien miljoen euro, dus neem er nog even de tijd voor.' Raad en college vonden dat zij bij de invulling van de Groeneplaats, die nu aan de orde gaat komen, de bevol king beter bij de planvorming moeten betrekken. Daarvoor wordt een projectcommissie opgericht, waarin ook burgers moeten kunnen plaats nemen. Er zijn nog geen data ge noemd wanneer het huidige raadhuis tegen de vlakte kan gaan. v.:;w 1 Met een hijskraantje wordt een oude vloer verwijderd bij de deels gesloopte basisschool De Fontein. Op de achtergrond de wand met kindertekeningen. 'Ben ik er een paar dagen niet van wege een cursus', zegt directeur Freek ten Klooster van De Fontein in Den Burg droog, 'wordt mijn school half afgebroken.' Een groot gat gaapt op de plek waar tot de herfstvakantie de ingang en enkele lokalen waren gevestigd. De pro testants-christelijke basisschool aan de Burdetstraat wordt dit schooljaar ingrijpend verbouwd. Een wandplaat met kindertekeningen herinnert aan het oude speellokaal. De tekeningen hangen nu in de open buitenlucht Werknemers van hoofd aannemer TEBO zijn er omheen be zig met het verwijderen van een oude vloer. 'We laten de tekeningen han gen', vertelt Ten Klooster. 'Bij die wandplaat komen straks wc's en dan mogen de kinderen ze zelf verder versieren.' Twee nieuwe groepslokalen, een speellokaal, een nieuwe ingang en een nieuwe centrale ruimte keren te rug op de plaats waar gesloopt is. De nieuwe centrale ruimte vervangt de huidige. die zich achter in het gebouw bevindt. De nieuwe wordt groter, waardoor kinderen en ouders weer met zijn allen vieringen kunnen bijwo nen. 'In de oude hal kan dat met, die is daar te klein voor geworden. Bij de nieuwe ruimte kunnen we ook het speellokaal betrekken als we dat wil len. Er komt een schuifwand tussen beide ruimten.' De Fontein telt iets meer dan 260 leerlingen. De oude centrale ruimte wordt omge bouwd tot groepslokaal en er komt een aparte ruimte voor individuele begeleiding van leerlingen. Dat ge beurt nu op zolder. Boven de nieuwe entree komt een werkkamer voor concierge Ben Witte, zodat ook hij niet meer op zolder hoeft te zitten. 'De entree wordt breder. In de oude situatie moest je door een lange smalle en benauwde gang lopen. Dat ging al lastig met één kinderwagen, laat staan met twee.' Een bestaande groepsruimte wordt omgebouwd tot personeelskamer. Andere lokalen worden gerenoveerd, de toilet- blokken worden vernieuwd en de elektrische installatie wordt groten deels vervangen. 'Het is voor ons nu soms ook een raadsel wat waar loopt.' De verbouwing betekent een kleine stoelendans voor de leerlingen. Groep vier zit tot het eind van het schooljaar in de units van de voorma lige Regenboogschool (omgedoopt in de Apenboet). de kleuters zijn on dergebracht in voormalig kinderdag verblijf de Buitelboet en groep acht gaat naar de leegstaande ruimte van de voormalige buitenschoolse op vang naast de Buitelboet (omge doopt in Puberboet). Alleen groep drie hoeft met te verhuizen. Zij zit in het lokaal dat vier jaar geleden werd aangebouwd. De werkzaamheden worden uitge voerd door TEBO, Westerlaken, CVI, IBS en schilder Van der Gracht. De gemeente coördineert het werk. De kosten bedragen €885.000.- In het voorjaar besloot de raad vooruitlo pend op een nieuwe huisvestings verordening €161 000,- toe te ken nen. Volgens de nieuwe verordening heeft De Fontein daar in de toekomst recht op. Door dat geld alvast te be steden. wordt voorkomen dat binnen korte tijd twee keer zou moeten wor den verbouwd. De nieuwbouw moet in maart gereed zijn. De renovatie van de lokalen moet rond de zomerva kantie klaar zijn. Bijna 100 jaar na de oprichting van de Rabobank in Den Burg komt het eind van de zelfstandigheid in zicht. Het bestuur treft voorberei dingen voor een nauw samenwer kingsverband met de Rabobank in Den Helder. Het gaat de Texelse bank momenteel voor de wind, maar de verwachting is dat ze op termijn te klein wordt om de klan ten zelfstandig te kunnen bedie nen. Bestuursvoorzitter Jan van der Vis vertelde dit tijdens de alge mene ledenvergadering, dinsdag avond in het NIOZ. 'Organisato risch kunnen we veel samen doen. Dit zal ons in de toekomst sterker maken.' De toekomst is een terugkerend gespreksonderwerp binnen de bank. Voor het bestuur wordt het steeds duidelijker dat niet valt te ontkomen aan intensieve samenwerking met een andere bank. Van der Vis: 'Er komt een aantal in- en externe veran deringen op ons af. We moeten ons afvragen of we de Texelse markt inde toekomst nog wel kunnen bedienen en blijven werken aan verbetering van de organisatie en dienstverlening.' Directeur Leo Timmers schetste een aantal ontwikkelingen. 'Bijna 25 jaar geleden telde Nederland nog zo'n 1000 Rabobanken, inmiddels is dat aantal gedaald naar 350.' De coöpe ratieve bank gaat ervan uit dat er bin nen met al te lange termijn nog een kleine 150 overblijven. 'Rabobank Texel was vroeger een middelgrote bank, nu gaat het tot de kleinere be horen. Maar adviezen en producten mt op rotondes: Jise de Berme De werkloosheid op Texel groeit sneller dan in de rest van het land. Het aantal werkzoekenden zonder baan nam in het afgelopen kwar taal toe met 16 procent, fors meer dan het landelijk gemiddelde van 6 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Den Burg. Absoluut gezien lijken de cijfers niet al te verontrustend, aangezien er in het derde kwartaal 'slechts' 30 werk loze werkzoekenden op Texel bij kwamen. Maar dat er wel degelijk re den is voor enige ongerustheid, blijkt ook uit de cijfers voor het district Noordwest-Nederland van het CWI en voor Den Helder, die stijgingen te zien geven van respectievelijk 6 en 9 procent. Voornamelijk als gevolg van de afgenomen vraag naar seizoen krachten nam de vacaturevoorraad de afgelopen drie maanden af van 231 tot 172 De categorie jongeren tot en met 24 jaar werd het zwaarst getroffen door de stijging van de werkloosheid. Bij hen steeg de vraag naar een baan met 57 procent. Onderverdeeld naar opleiding groeide de werkloosheid het snelst bij mensen met een MBO- HAVO- of VWO-diploma (35 pro cent). Ook HBO'ers (20 procent) kwa men minder makkelijk aan een baan. Losse nummers 0,90 (Foto Jeroen van Hattum) Discountbedrijf Lidl gaat in De Koog een winkel openen. De gemeente heeft volgens projectontwikkelaar Ed Momberg van MO Project vergunning verleend om te bouwen op een stuk braakliggend terrein achter slagerij De Boer. Boven de winkel komen acht appartementen van de Stichting Wonen Texel (SWT). Pagina 2 De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers grijpt mogelijk naast de bijdrage van enkele grote vakantie parken. Ze overwegen uit de vereni ging te stappen omdat ze vinden dat ze volgens de nieuwe methode van classificatie te weinig sterren krijgen. Dat bleek donderdagavond tijdens de ledenvergadering van TVL in Hotel Den Burg. Pagina 5 De beheerders van De Hof in De Koog, De Wielewaal in De Waal en De Bijenkorf in Oosterend protesteerden op ludieke wijze tegen het anti-rook- beleid. Ze vroegen het college ver gunning om hun dorpshuizen te mo gen veranderen in een opvang voor nicotineverslaafden in groepsver band. Pagina 7 Vandalen hebben het afgelopen weekend een groot aantal auto's en tuinen in Den Burg beschadigd. Het betrof onder meer voertuigen die geparkeerd stonden aan de Haffel- derweg, de Hollewal, de Beatrixlaan en de Vloedlijn. De daders trapten spiegels er af en richtten andere schade aan. Toen een bewoner van de Haffelderweg hiervan zaterdag nacht getuige was, achtervolgde hij een groepje van circa drie jongelui naar het centrum, waar hij het spoor bijster raakte. Ook werd schade aan gericht in tuinen. Het betrof onder meer stukgegooide pompoenen en het omvergooien en slopen van tuin meubilair en lampen. De politie roept getuigen op zich te melden, tel. 0900- 8844 (Advertentie) die de klant vraagt, worden steeds complexer. De exploitatie vergt dat de klant wordt bediend met steeds minder medewerkers, maar die moe ten over steeds meer kennis beschik ken. Ze moeten specialist op meer dere terreinen zijn. Op de lange duur kunnen we daardoor geen kwaliteit meer leveren Daarnaast willen we als lokale bank een goede werkgever Lees verder pagina 5 De werkloosheid groeide onder vrou wen (37 procent) sneller dan onder mannen (14 procent). Het aantal niet- werkenden nam het afgelopen jaar toe met 25 procent. Op dit moment voert het CWI lande lijk een vacatureoffensief uit onder de titel Ga voor werk. Onder meer werd op 27 september een grote banen- markt gehouden. Omdat een gemid delde sollicitatieprocedure een paar weken duurt, verwacht het CWI dat de resultaten van deze actie in de cij fers van november tot uiting zullen komen. De nieuwste cijfers over de arbeids markt in Nederland, met specificaties naar regio, beroepsgroep en andere kenmerken, staan in de rubriek CWI Actueel op de website www.cwi net.nl. mirL-J/rrf bef bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Informatiekrant i i Ax 98 inmoiDwiinnt Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) \.ee* Gedeputeerde staten presenteren begroting 2004 Wandelen met gedeputeerde Schipper mxO óe 0*e' Noord-iTTollond

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1