:linke financiële aderlating Grote parken stappen wellicht uit TVL s aardbeienijs wei f niet zelfgemaakt? WV: mogelijk forse daling van toerisme Burgemeester geeft les op OSG Nu bij Nuon: minder energie! ÜZQniSI Ireca vecht verkoop Zelfpluktuin aan Rabobank Wie heeft de wijsheid in pacht? Promotor wil meer geld gemeente Herinrichting Dorpsstraat wordt niet duur Texels Belang naar De Waal Snel en gemakkelijk energie besparen. .TEXELSE J COURANT' RHTOON GOÊS. (C) 31- 10- ZO03 Texelse Vereniging van Logies- strekkers grijpt mogelijk naast bijdrage van enkele grote antieparken. Ze overwegen uit vereniging te stappen omdat ze den dat ze volgens de nieuwe Ihode van classificatie te weinig irren krijgen. Dat bleek don- dagavond tijdens de leden- gadering van TVL in Hotel Den rg-' basis van de regels van de Stich- Classificatie worden wel de huis- maar niet de voorzieningen mee- ,ogen. Hierdoor zouden bijvoor- te de bungalows van vakantie- i Sluftervallei van Landal Green cs minder sterren krijgen. Wuis mde ook het Beachpark in De ig, die zich hierdoor nog met op- v hebben laten classificeren de Stichting Classificatie. Pro- ■m is dat de VW niet in bunga- bemiddelt die niet zijn geclassi- lerd. Dit om klachten te ikomen. Als zowel de WV en TVL regels strikt zouden hanteren, jen deze parken geen lid zijn van jrganisatie. 'Dat scheelt ons be dijk veel geld', verteldeTVL-voor- vHany Wuis. De situatie zit in een telling, maar om toch te probe- om een doorbraak te krijgen, is rieg gaande tussen Recron en de kgroep Classificatie van TVL. lardit kan nog wel enige tijd du- Het is niet voor het eerst dat er ike is dat grote parken uit TVL jpen. Ze beschikken over een lede promotieorganisatie en zijn niet afhankelijk van de VW. moet dus rekening houden met linke financiële tegenvaller. Re- voor Wuis om te benadrukken -Je verhoging van de contributie 2,5 procent echt nodig is. Dit =nks een reserve van €80.000,-. buffer is volgens Wuis ook no- lim eventuele extra kosten voor lotieacties te kunnen betalen. Elke vijf jaar wordt het contract met de WV, waarin TVL één van de parti cipanten is, herzien. 'Het is beter om de contributie elk jaar een beetje te verhogen, dan in éen keer met een hoog percentage.' Strandpromenade Wuis sprak in zijn openingswoord zijn afkeuring uit over het besluit van de gemeenteraad om de toeristen belasting in 2005 met vijf procent extra te verhogen. 'Er is sprake van oneigenlijk gebruik. De opbrengst wordt gebruikt om gaten in de begro ting te dichten.' Wuis had ook posi tief nieuws voor de TVL-leden, die voor een goed gevulde zaal zorgden. 'De provincie heeft zogenaamde UNA-gelden, die beschikbaar zijn gekomen door verkoop van energie bedrijven, in het vooruitzicht gesteld.' Het betreft jaarlijks circa €20 miljoen, over een periode van vijf jaar. Het geld is bestemd voor innovatie van toeris tische projecten. Als vertegenwoordi ger van TVL in de deelcommissie Toerisme, Natuur en Landbouw heeft Wuis een aantal projecten voorgedra gen. Het betreft verbetering van de toegang van strandopgangen, een strandpromenade, aanleg van een toeristisch fietspad en een adoptie plan voor behoud van schapen houderij op Texel. Met de projecten is €875.000,- gemoeid. Ander opbeurend nieuws was dat TVL van Novem een subsidie van €55.000,- heeft gekregen voor productgerichte milieuzorg. De Krim, De Bremakker, Hotel Molenbos, res taurant Catharinahoeve zijn bedrijven die eraan hebben meegedaan. Ze zijn te vinden op de website van de Stich ting Duurzaam Texel. Woordvoerder Nienke Bloksma was aanwezig om iets te vertellen over het werk van de stichting, onder andere met betrek king tot de Milieubarometer voor de familie Boersen op het ter van de Zelfpluktuin aan de j delandseweg aardbeienijs ver- i en? Niet volgens Horeca Texel, bezwaar heeft gemaakt tegen vrijstelling die de gemeente ft verleend. Boersen, die zelf de :hten voor het ijs kweekt, vindt wel, zo bleek woensdag tij- sde zitting van de commissie waarschriften. im en Trudy Boersen vroegen en in van de gemeente toestem voor de verkoop van onder rthee, koffie en ijs in de Zelfpluk- Mede omdat de omgeving kri- meekijkt wat er op het bedrijf lurt, werd een artikel 19-proce- gevoerd. Maar toen mensen uit areca in de krant een adverten- lazen dat er aan huis ijs werd ocht, werd dit als concurrentie- alsing gezien en bezwaar aange- nd tegen de vergunning, medewerker van de gemeente er snel klaar mee. 'De gemeente t de vrijstelling afgegeven op dvan de Notitie Detailhandel, die de raad is vastgesteld. Daarin Idat er zelfgemaakte producten en worden verkocht Boersen dus zelfgemaakt ijs verkopen.' ileem is echter dat de familie isen zelf wel de aardbeien Bkt, maar dat Willem 'Parel' Roe- elders het ijs maakt. Strikt vol de letter van de notitie is het ijs geen product dat Boersen zelf maakt en dus mag hij het niet aan huis verkopen. Omdat het op grond van beleid wel is toegestaan dat zelf gemaakt ijs aan huis wordt verkocht, hoorde het bezwaar met thuis in de commissie, constateerde de ambte naar. Volgens hem is het voor de ge meente een kwestie van al dan niet handhaven. Als de gemeente de ver koop van Roepers aardbeienijs op zijn bedrijf zou verbieden, is dat vol gens Boersen onterecht. 'Want dat kun je half Texel wel aanpakken.' Hij noemde meerdere plekken waar ijs of andere (zuivel)producten aan de man worden gebracht die niet op het be drijf zelf zijn geproduceerd. 'Het wordt gemaakt van producten die er, net zoals onze aardbeien, wel worden gekweekt, maar die elders worden verwerkt. Er komt nogal wat voor kij ken om thuis ijs, sap of andere producten te gaan maken. Dat is niet te doen.' Commissielid Gerard Weijers zag het probleem in. Hij schetste dat er in het verleden in de gemeenteraad een discussie was geweest over de vraag welke producten nog als zelfgemaakt kunnen worden aangemerkt, met als uitkomst het beleid dat de producten echt op het eigen bedrijf moeten worden gemaakt. Maar daar valt voor veel ondernemers dus met mee te werken. Voorzitter Hans Roeper leek het verstandig dat. gezien de proble men, de gemeenteraad zich er nog maar eens over moet buigen. logiesbedrijven. Per bedrijf is met deelname in het eerste jaar circa €1.000,-gemoeid, later daalt dat be drag. 'Maar daar staat een hoop po sitieve publiciteit tegenover.' Be drijven die interesse hebben kunnen zich opgeven bij de stichting. Actie vliegveld De reactie op de ondersteunende actie voor Vliegveld Texel, waarbij leden van TVL gecertificeerde aande len kunnen kopen, stemde tot tevre denheid. Donderdagavond was voor €3.150.- van de €5.000,- ingetekend. Als het bedrag vol is, krijgt TVL een bescheiden stem binnen de NV Luchtvaartterrein Texel. Wuis meldde verder dat het succes van de website van de VW dermate groot is dat de belangstelling voor gidsen flink is afgenomen. Hij maakte melding van een achteruitgang van tien- tot vijftienduizend stuks. De af nemende belangstelling geldt ook voor de Waddenreisgids en de Vakantiereisgids. Een zorgelijke situa tie, ook voor de adverteerders. Reden voor de VW de gids Waddeneiland Texel 2004 op een andere wijze te verspreiden, bijvoorbeeld via het blad Grasduinen. Wel wordt overwogen de oplage te verminderen. Een voorstel van Cora Bakker om in de algemene gids achter de accom modatie een extra kolom aan te bren gen, waarin de prijsklasse is opgeno men, viel in goede aarde. Ze klaagde erover dat de VW mensen drie adressen geeft waaruit ze moeten kiezen, ongeacht de prijsklasse. Omdat de gids voor 2004 al te ver in productie is, kunnen de prijs gegevens daar met meer in worden opgenomen. Maar wellicht lukt dat nog wel op de website. Veerboot Nu de boot met ingang van 14 de cember vijf minuten eerder vertrekt, is het om teleurstelling te voorkomen van belang dat ook de toeristen daar van op de hoogte zijn. De WV deed .daarom staande de vergadering een oproep aan logiesverstrekkers om in hun publiciteitsmateriaal na te kijken of er nog oude boottijden in staan vermeld. Als dat het geval is, dan is het verzoek deze aan te passen. Handzame stickertjes hiervoor wor den beschikbaar gesteld door Teso. VERVOLG VAN PAGINA 1 wat ook betekent dat medewer- zich binnen de bank verder moe- kunnen ontwikkelen. Een kleine iheeft daarvoor minder mogelijk- in. Verder is het zo dat er binnen [kleine werkeenheid sneller hoge druk ontstaat dan binnen een eenheid. Ander verschijnsel lee we te maken hebben is de en regelgeving We moeten vol- aan bepaalde eisen ten aanzien Je kwaliteit en omvang van de inisatie. De Texelse markt wordt en gegeven moment te klein om groot apparaat in stand te hou- voorbeeld noemde Timmers de wissionairdienst. die de handel hdelen verzorgt. Sinds een paar doet de Rabobank op Texel dat meer zelf. maar gebeurt dat in inwerking met de bank in Den 'er 'Als we door de schaalgrootte meer aan bepaalde kwaliteits wennen voldoen, lopen we ook het risico dat we bij kredietverlening bepaalde zaken met meer mogen doen. Dan worden we gedwongen tot samenwerking met een andere bank. Als bestuur hebben we er voor geko zen om vanuit de sterke positie die we nu bekleden de gesprekken aan gaan met de bank in Den Helder. Je kunt dat beter op basis van vrijwilligheid doen, dan dat je wacht tot het van hogerhand wordt opge legd.' De vraag hoe intensief de samenwer king wordt, kon Timmers nog niet be antwoorden, maar de gesprekken zijn volgens hem veelomvattend. Hij zegde toe er bij de onderhandelingen op te letten dat binnen het samen werkingsverband de belangen van Texel zo goed mogelijk worden be hartigd. Timmers riep leden die mee willen denken op zich te mengen in de discussie. Het is de bedoeling dat er een klankbordgroep wordt ge vormd. Bestuursvoorzitter Van der Vis hamerde erop dat er in de nieuwe situatie alles aan moet worden ge daan om de betrokkenheid van de Texelaars bij de bank zo hoog moge lijk te houden VW Texel houdt rekening met een daling van het toerisme in de ko mende jaren met tien procent. Als oorzaak wordt genoemd de kwak kelende economie, waardoor men sen vooral bezuinigen op hun va kantie-uitgaven. De extra verho ging van de toeristenbelasting in 2005 met 5 eurocent wordt als be dreiging gezien. Om terugloop te voorkomen, vraagt de VW de ge meente een deel van de toeristen belasting in te zetten voor promo tie. De WV ziet het heffen van extra toeristenbelasting als een onge wenste methode om kanjerprojecten te financieren. De stelling van de ge meente dat een aantal van die inves teringen een directe dan wel indirecte functie heeft voor het toerisme wordt volgens de WV met onderbouwd. 'Omdat het toerisme de eiland- economie voor tachtig procent beïn vloedt, kunt u volgens deze redene ring de hele gemeentebegroting uit de toeristenbelasting financieren', richt WV-voorzitter Leo Timmers zicht tot de gemeente. Het verhogen van de toeristenbelasting lijkt volgens de WV meer op het 'leegschudden' van de vakantiegangers. De eiland- promotor noemt het meer dan trend matig verhogen van de toeristen belasting 'risicovol'. 'Het effect zou kunnen zijn dat toeristen Texel gaan mijden vanwege de te hoge kosten.' groei van de seizoensverbreding die Texel de afgelopen jaren kende.' Investeren Om terugloop van het toerisme te voorkomen, moet Texel volgens Timmers meer investeren in promo tie. Momenteel draagt de gemeente voor de informatieve taak van de VW jaarlijks €117.982,85 bij, een bedrag Hij waarschuwt de gemeente dat de toekomstige opbrengst van de toeristenbelasting wel eens tegen zou kunnen vallen. Waar de gemeente verwacht dat het aantal overnachtingen met één pro cent zal dalen, vindt de VW een da ling van tien procent 'niet ondenk baar'. Er wordt verwezen naar een NIPO-onderzoek, waarin Nederlan ders aangeven op hun tweede, derde en vierde vakanties te gaan bezuini gingen. 'Dit is een bedreiging voorde dat sinds de vaststelling in 1986 niet is verhoogd. Als participant betaalt de gemeente, net als Teso, TVL en TVO, elk jaar nog eens €97.562,75. Het afgelopen jaar hield de VW een extra promotiecampagne (kosten €80.000,-). De kosten daarvan wer den betaald door de VW, Teso, TVO, TVL en de Rabobank. Het college gaf aan in de gemeentebegroting geen geld te kunnen vinden voor een extra bijdrage. Maar volgens Timmers kun nen b en w in de toekomst niet om Ook zij heeft wel eens moeten bla zen, toen ze 's nachts terug kwam uit De Koog. Burgemeester Joke Geldorp vertelt het aan vierde klassers van de leerrichting basis beroepsgericht van de OSG om ze maar te laten zien dat ook burge meesters wel eens worden gecon troleerd. 'Ik had een cappuccino en een glaasje water op, dus ik blies groen.' Geldorp keerde woensdagochtend even terug voor de klas om met leer lingen te praten over veilig uitgaan. Dat gebeurde in de kantine van de OSG aan de Emmalaan. Een wijzend vingertje ging met omhoog. In duide lijke taal legde Geldorp de leerlingen uit wat een burgemeester en de poli tie zoal doen om het veilig en gezel lig te houden in een uitgaansgebied. Ook hield ze de jongeren voor dat zij niet de enigen zijn als ze stappen, dus dat anderen overlast van ze kunnen ondervinden. Alcohol op straat drin ken en glas op straat gooien, raadde ze sterk af. 'Als je wat meer drank op hebt, loop je het risico dat je in dat glas valt.' Leerling Robin Bakker, die zich tijdens de les uitdagend op stelde, werd door Geldorp uitgeno digd met haar een avond te gaan stappen. Dat alcohol op straat drinken of glas weggooien in de papieren kan lopen, maakte Jan van der Meer van de politie duidelijk. Drankgebruik op straat is goed voor een boete van 40 euro, openbare dronkenschap kost 23 euro en wildplassen 26 euro. Van der Meer: 'Plassen op straat levert overlast op. Het is storend. Als je op straat wil plassen doe je dat maar thuis bij je ouders en als je dronken wil worden, moet je dat vooral doen, maar ook bij je ouders.' Misdragingen in een horecagelegenheid kunnen volgens Van der Meer leiden tot een boete van 130 tot 180 euro. 'En een lokaalverbod. Dan gaat er een brief naar je ouders, naar de burgemees ter en de politie dat je niet meer mag komen in die gelegenheid.' Een aan tal jongeren zei de boetes wel hoog te vinden. Van der Meer: 'Maar als je je niet misdraagt, hoef je ze ook niet te betalen.' Een onderzoekje van jongerenwerk ster Carla Schrama leverde op dat de helft van de aanwezigen al aardig in neemt. Zeven jongeren zeiden bij het stappen tien tot vijftien glazen te drin ken en zeven zeiden meer dan vijftien glazen te nuttigen. 'Degenen die al meer dan tien glazen drinken, hebben vier keer zoveel kans om verslaafd te raken dan degenen die tussen de vijf en tien glazen drinken', hield Schra ma het gehoor voor, waarna Korsa- kov, concentratieverlies, verslaving, drugsgebruik en paranoide-zijn de revue passeerden. Van de kant van de leerlingen kwam gemopper over dorpswachten in De Koog Volgens sommigen zou het goed zijn als die zich wat minder 'belangrijk' zouden opstellen. Een leerling beweerde dat de dorpswachten zelf ook mensen in elkaar hebben geslagen. Gerrie Hordijk en Anoek Buysman, die tijdens de zomer voor het Jonge renwerk hadden gescout in De Koog, vertelden over hun ervaringen. Vol gens Buysman is het verstandiger om te stappen met vrienden die letten op eikaars drankgebruik, dan met men sen die elkaar allemaal opjutten om zoveel mogelijk te drinken. Vandaag (vrijdag) heeft Geldorp nog een keer lesgegeven op de OSG. Horeca ondernemer Paul van Dijk praatte met de leerlingen over leeftijdsgren zen voor het verkrijgen van drank. Het was de eerste keer dat de burge meester klassikaal over uitgaan praatte. Het was onderdeel van het project Alcohol, Jeugd en Veiligheid van de OSG. De aanbesteding van de her inrichting van de Dorpsstraat in De Koog is voor de wethouder van fi nanciën prettig afgelopen. Aanne mingsbedrijf Daalder uit Schoorl- dam was met €178.250,- (exclusief BTW) de laagste inschrijver. Voor de gemeente was dat een meeval ler van tienduizenden euro's. Het komt de laatste tijd meer voor dat inschrijvingsbedragen aanzienlijk la ger zijn dan de gemeentelijke raming. Dat is een gevolg van de slechte marktsituatie. Er is 'honger' naar werk en om dat binnen te halen komen bedrijven met scherpe offertes of zijn zelfs bereid geld op het werk toe te leggen omdat de continuïteit van de onderneming boven alles gaat. In het geval Dorpsstraat heeft Daal der lage eenheidsprijzen voor mate- een extra bijdrage heen. 'De ge meente heeft immers een even groot belang bij het behoud van het toe risme als de ondernemers.' In 2000 hield de VW een brain stormsessie over de financiële toe komst van de promotie-instelling. Eén van de bedachte scenario's schetste dat de inkomsten zouden inkrimpen en dat tegelijkertijd meer middelen voor promotie moeten wor den ingezet, Timmers: 'Het is, gezien de economische teruggang, met on denkbaar dat dit scenario werkelijk heid wordt.' Volgens de VW-voorzit- ter hebben burgemeester Geldorp en oud-wethouder Daan Schilling in 2000 gezegd dat als zich zo'n nega tief scenario zou aftekenen, de ge meente extra moet investeren in de promotie van het eiland. Schilling zou daarbij de toeristenbelasting als bron hebben genoemd. Als onderdeel van het rondje langs de dorpen peilt de fractie van Texels Belang maandagavond 4 november de mening van de bewoners van De Waal. De avond in dorpshuis De Wie lewaal begint om 20.00 uur. Bezoe kers die schromen om hun mening of suggestie in een groep naar voren te brengen, kunnen een afspraak ma ken met fractievoorzitter Piet Stan daard, tel. 314 768. naai e.d. gehanteerd en zelfs een eenmalige korting van €20.000,- ge geven. Bij het opstellen van de ge meentelijke raming wordt uitgegaan van een normale situatie en dus met van de actuele marktontwikkeling. Aan de (openbare) aanbesteding de den zeven bedrijven mee. Ook num mer twee (Reef Infra uit Emmen) kwam met €178.800,- scherp uit de bus. De overige inschrijvers waren Schadenberg met €194.250,-, VBK Hoorn met €209.000,-, Ballast Nedam Infra met €227.000,-, KWS uit Heerhugowaard met €234.000,- en De Vries van de Wiel uit Schagen met €244.000,-. (Advertentie) Burgemeester Joke Geldorp sprak woensdag met leerlingen van de OSG over uitgaan. Energie besparen. Wie wil dat niet? Met Nuon Online Energie Advies is dat heel gemakkelijk. Op www.nuon.nl kunt u online uw meterstanden bijhouden. Ideaal om uw energieverbruik in de gaten te houden. En daardoor bespaart u al snel flink wat energie en geld. Geen internet? Vraag dan gratis het Energieverbruiks- schema aan bij Nuon, antwoordnummer 3600, 6800 WD, Arnhem. www.nuon.nl Over Energie Energie Bcsporen VRIJDAG 31 OKTOBER 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5