Verkeersplan maakt afsluiting Randweg opnieuw actueel |rexel'94 wil vierde eld van kunstgras Cjroen 'T^warL-Jexels 'tn het harL> Kotters na intrekken licentie weer naar zee Zomermarkten in hun voortbestaan bedreigd BEVE Een kus van mama uit angst voor Halloween cadeautje bollenkwekers voor Verpleeghuis Texeltruck op weg m De Koog verrast osten geraamd op circa €150.000,- Veilig uitgaan Brandstichter in behandeling Veel onbegrip over brief gemeente Historische route valt in de prijzen Fanfarefestival TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER fEXELSE DINSDAG 4 NOVEMBER 2003 COURANT /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg at het verkeer in de Dennen ;h zoals het is. Als iedereen er ed mee omgaat, is er niets aan hand.' Aldus een reactie van JA-raadslid Alfred Schaatsen- rg op de voorstellen voor het ikeersplan in het nationaal park inen van Texel, waarover jderdagavond 13 november in Lindeboom een discussieavond rdt gehouden. Ze moet volgens initiatiefnemers een eind maken i de verkeersproblemen in het ;.Schaatsenberg: 'Problemen? map het probleem niet.' keersmaatregelen in de Dennen een terugkerend onderwerp op eiland. Plannen van Staatsbos- leer om de Randweg en Natte Vlakweg af te sluiten voor gemotori seerd verkeer stuitten in het verleden op een storm van protest Ze waren voor de gemeenteraad zelfs reden een motie aan te nemen die ervoor pleitte de wegen in de Dennen open te houden. Toch wordt dezelfde op tie opnieuw uit de kast gehaald, dit maal bij de vorming van het ver keersplan voor het Nationaal Park. In de kleurige brochure die vorige week huis-aan-huis werd verspreid, wordt gesproken over een zo harmonieus mogelijk laten samengaan van natuur en menselijke activiteiten. Bij de vor ming van een verkeersplan wordt gerept over een Fietsvriendelijk Mo del en een Combinatiemodel. Afslui ting van genoemde wegen (met uit zondering voor gehandicapten) is de meest vergaande optie, een verlaging van de snelheid tot 30 kilometer per uur is een gematigder variant. Volgens de schrijvers komen de voor stellen uit een werkgroep, waarin tal van instanties zitting hadden, onder andere de dorpscommissies. Woord voerder van laatstgenoemden is Frits Agter uit De Koog: 'Wij kijken met argwaan en terughoudendheid naar de vorming van dit Verkeersplan. Het lijkt me duidelijk dat de auto- belemmerende maatregelen uit de koker van groene instanties in de werkgroep komen. Als dorps commissies willen we dat die wegen open blijven en met die dertig kilome ter per uur zijn we het niet eens.Piet Standaart van Texels Belang. 'Vijftig kilometer door het bos, het huidige maximum, is een prima snelheid. Maximaal dertig is vragen om over tredingen. Die maatregel van dertig kilometer in Den Burg werkt ook met. Het is niet te handhaven.' Het voorstel voor dertig kilometer per uur komt volgens woordvoerder Enk van der Spek van Staatsbosbeheer voort uit de wens van de gemeente om op Texel verschillende snelheids zones in te stellen. 'Op doorgaande wegen 80 kilometer, op binnenwegen 60 Maar dan zou je in het bos van 50 naar 60 gaan en dat willen we met. In recreatiegebied gaat de voorkeur uit naar 30 kilometer per uur.' Mocht de uitkomst van de discussie in De Lindeboom zijn dat de voorkeur van de meerderheid daar inderdaad naar uitgaat, dan is het aan de gemeente raad om in te stemmen met het plaat sen van de benodigde verkeersbor den. Barbecueplaats Afsluiting van de wegen is voor Schaatsenberg geen optie. 'Met mooi weer is zo'n fietsritje door het bos wel leuk, maar als het regent stapt iedereen liever in de auto, om die bijvoorbeeld langs de Randweg te parkeren en een wandelingetje te maken.' Standaart heeft weinig ver trouwen in het voorstel om de barbecueplaats te verplaatsen naar de omgeving van het Turfveld. 'Daar mee beperk je de recreatie mogelijkheden in het bos. Bovendien wordt het dan wel erg druk op die plek en moeten er meer parkeer voorzieningen komen.' In de verschil lende modellen worden ook voorstel len gedaan voor de aanleg of het ver breden van fietspaden en in sommige gevallen voor het verwijderen van fietspaden, bijvoorbeeld gedeeltelijk langs de Rozendijk en de Randweg. Van der Spek benadrukt dat de ge noemde verkeersmodellen een hulp middel voor de discussie zijn en dat niet voor één van beide varianten hoeft te worden gekozen. Agter: 'Uit gangspunt van het NP is dat de maat regelen worden gedragen door de Texelse bevolking. Ik roep iedereen dan ook op naar de discussieavond te komen en zijn of haar mening te laten horen.' De discussieavond duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Losse nummers 0,90 De meeste Texelaars hebben er wei nig weet van maar de Promotietruck Texel is nog altijd op de weg en de ac tiviteiten nemen eerder toe dan af. Veelzeggend is het recordaantal van 37.000 brochures en 8.000 kleur platen voor de jeugd die de afgelo pen acht maanden bij allerlei gele genheden werden uitgereikt. Pagina 3 De Koog verraste zondag vriend en vijand met een gelijkspel tegen het als tweede geklasseerde Vesdo. In Schagerbrug kwam de thuisploeg pas vijf minuten voor tijd op gelijke hoogte (1-1). Voor de gasten was het het eerste punt na zeven nederlagen op rij. Pagina 5 I'S jel'94 is in gesprek met de ge- ■nte over de eventuele aanleg een vierde voetbalveld, bij ikeur van kunstgras. 'We zijn club met 300 jeugdleden en ipen op zaterdag met ernstig itegebrek', vertelt voorzitter ner van der Meer. lenteel wordt er gespeeld op de inde velden, maar het begint meer te knijpen.' Het be rde trainingsveldje is door de inzaai, de droge zomer en het ■eve gebruik van dertig trainin- |Kr week niet meer bruikbaar, dien ligt er nog een grote berg Tfkomstig van de atletiekbaan tmasten rond het trainingsveld irplaatst naar het oude A-veld ïexel, maar dat is maar een tij- :e oplossing. Een vierde veld is ais Texel'94 de enige optie om problemen te komen. Om het ond te kunnen gebruiken, gaat oorkeur van de club uit naar igras. Als locatie wordt gedacht •et zogeheten hondenveldje, het in aan de Haffelderweg. 'Het zal en en meten worden, maar vol- ons moet het er wel kunnen', It Van der Meer, die geen con- andere locatie weet te noemen, naamste probleem is de mves- )van circa €150.000,- die met inleg van een kunstgrasveld is leid. Dat geld moet door de ge- ite worden opgebracht, vindt der Meer: 'Het is immers een van de gemeente om te zorgen voldoende sportvelden zijn.' adette Nouwen, hoofd van de ïentelijke sectie Welzijn, beves- er 'oriënterende' gesprekken Texel'94 zijn geweest. 'Het is dat het aantal jeugdleden flink is gegroeid en dat is op zichzelf een verheugende situatie. De keer zijde is dat de druk op de velden te hoog wordt. We kijken nu op ambte lijk niveau welke opties er zijn om die druk voor de langere termijn te ver minderen. Moeten we het binnen het bestaande terrein zoeken of moeten we oversteken? Want ondanks de bouwplannen op de oude velden denken we dat er nog wel mogelijk heden zijn. Waar we ook goed naar kijken is of de groei structureel is en dat het geen voorbijgaande piek is. We moeten ook weten welke be hoefte er precies bestaat en waar en wanneer de druk het hoogst is. Een voetbalveld met kunstgras is één van de opties Het biedt zeker mogelijkhe den. Je kunt het veld 's zomers en 's winters gebruiken. Maar er hangt wel een prijskaartje aan.' Tijdens de najaarsvergadering van Texel'94 gisteravond werden de teke ningen getoond van de te bouwen tribune aan het hoofdveld, tussen het A- en B-veld. Oudgedienden herken den er wel wat van de voormalige tri bune langs het oude A-veld in. De tribune van hout wordt in karakteris tieke stijl opgetrokken en biedt plaats aan 150 personen. Bedoeling is dat de clubleden nog dit jaar met de bouw van start gaan. In de aula van de OSG vindt van avond een ouderavond plaats over het thema 'Hoe veilig is uitgaan op Texel?' Ook ouders van schoolverla ters zijn welkom. Sprekers zijn mede werkers van de OSG en het Jonge renwerk en burgemeester Geldorp. Samen met vertegenwoordigers van ^o|it|e^iorec^^i^^e^javjngszor^ Vermomd als heks, vampier, spook of andere huiveringwekkende gedaante vierden zo'n vijftig kinderen van de jeugdclub van De Koog Halloween. Dat gebeurde in dorpshuis De Hof, dat voor de gelegenheid was omge toverd in een soort reuzenspookhuis. met mysterieus licht, een waarzegs ter, een ronddwalende Dood en een lijk in een doodskist, dat moest wor den gekust om verder te kunnen in het opdrachtenspel dat aan de vie ring was verbonden. Er was veel werk van gemaakt en het effect was dan ook mooi. Nogal wat deelnemers lie pen stoer door het gebouw of praat ten opvallend hard. alsof ze duidelijk moesten maken dat ze voor niemand bang waren. Eén meisje durfde best toe te geven dat ze met zo moedig was en klemde zich bij de buitendeur vast aan volwassene die er nog een beetje menselijk uitzag, Veronica van Beek. 'Mama moet komen om me een kus te geven', smeekte de kleine Van Beek, lid van de organisatie, toonde begrip: 'We zullen mama bel len. Dan kan ze je een kus door de telefoon geven en hoef je niet meer bang te zijn.' Het was voor het eerst dat Halloween in De Koog werd ge vierd. Het eeuwenoude Angelsaksi sche kinderfeest, dat vooral in Ame rika erg populair is, maakt tegenwoordig ook in Nederland op gang. (Foto Joop Rotrvnots) vormen zij een forum waaraan de ouders vragen kunnen stellen. De avond begint om 19.30 uur. pxelse afdeling van de Konink- Algemene Vereniging voor nbollencultuur herstelde vrijdag ude traditie in ere. Met zakken ollen van narcissen, tulpen, inten, blauwe druifjes, sneeuw- ïs en keizerskronen stonden Jursleden Alfons Kuip en Sijb Egmond op de stoep van het eeghuis in Den Burg. Dat ge- beurde op verzoek van tuinman Theo Eilander, die de bollen de komende tijd zelf zal planten. De 77-jarige be woner Cor Smit, die 26 jaar lang een bollenbedrijf ('Texion') aan de Ruigen- dijk runde, had de eer het cadeautje in ontvangst te nemen. 'Prima kwali teit, dat ziet er goed uit', complimen teerde de voormalige kweker de gulle gevers. De bollen zijn afkomstig van de bednjven van de leden van het bestuur, dat naast Kuip en Van Egmond uit Jos Timmer, Ben Bakker en Johan Hin bestaat. 'Wat ons be treft maken we er weer een traditie van. We zullen dan ons best doen er meer bollenkwekers bij te betrekken', vertelde voorzitter Kuip. Twee Texelse kotters waarvan de licentie na controle door de Alge mene Inspectie Dienst (AID) was ingetrokken, mogen weer varen. Het betrof de TX45 Berend Cornelis van de familie Daalder en de TX48 Solea van J. Vlaming en Zonen BV. Beide schepen zijn eurokotters en nog vrijwel nieuw. De TX45 werd vo rig jaar in gebruik genomen, de TX48 in november 2001De eurokotters, die binnen de twaalfmijlszone mogen vissen, mogen een motorvermogen van ten hoogste 300 PK hebben. De AID had het vermoeden dat beide kotters dat maximum overschreden. Op basis van dat vermoeden werd de licentie tweeëneenhalve week inge trokken. In die periode hebben men sen van de AID vergeefs gezocht naar bewijs dat er met het vermogen was geknoeid. Toen dat niet het geval bleek, kregen de schippers hun licen tie weer terug. DETV-voorzitter Ben Daalder spreekt namens de vissers zijn afkeuring uit. 'Pure intimidatie. Met controles hebben we geen en kele moeite. Maar dan wel op een normale manier. Ze mogen de hele kotter op z'n kop zetten, maar daar neem ie niet tweeëneenhalve week de tijd voor.' Volgens Daalder is er al veel te doen geweest over het motor vermogen. 'Dat wijkt altijd in meer of mindere mate iets af Het zijn techni sche factoren die dat bepalen. De AID heeft geprobeerd er de vinger achter te krijgen. Maar ze zijn heel wat keren op hun bek gegaan. Wij dachten het nu in de hand te hebben en dan flikken ze dit. Neem maar van mij aan dat het een heel gecompli ceerd technisch verhaal is. Het geldt voor euro- en garnalenkotters.' Vorige week mochten beide schepen weer de zee op, maar de storm van kracht zeven tot acht hield de eurokotters gisteren aan wal. De gro tere Noordzeekotters voeren wel uit. tghuisbewoner Cor Smit (links) bewondert het cadeau van de gezamenlijke bollenkwekers. Rechts bestuursleden Altons Kuip en Egmond. Geheel links directeur Geertje van Ungen van het verpleeghuis. foto Joop Romm.tsi Een 33-jarige man uit Den Burg die in de nacht van 12 op 13 mei brand stichtte in de Weverstraat is door de rechtbank in Alkmaar veroor deeld tot een jaar opname in een psychiatrisch ziekenhuis. De Texelaar is volgens de rechtbank ontoerekeningsvatbaar en daarom ontslagen van rechtsvervolging. De uitspraak komt overeen met de eis van officier van justitie P. Groenhuis. De man zelf had tijdens de zitting aangegeven geen probleem te heb ben met behandeling in een psychia trisch ziekenhuis, maar wel te hopen dat ruimte overbleef voor een sociaal leven. De man zei de brand te heb ben gesticht, omdat hij al twaalf tot dertien jaar geld tegoed heeft van de toenmalige bewoner van de schuur. Een fiets die hij had gestolen, had hij meegenomen als onderpand. De Texelaar is onderzocht door een psy chiater en een psycholoog, die bei den oordeelden dat de man ontoerekeningsvatbaar is. Volgens hen is de kans groot dat als de man geen behandeling ondergaat, hij in herhaling vervalt. 'Het voortbestaan van de zomer markten staat op het spel.' Dat be weert Frans Bakker, voorzitter van de Stichting Hoornder Donderda gen, naar aanleiding van een brief waarin de gemeente waarschuwt dat 'kramen met normale winkel nering' niet thuishoren op een zomermarkt. Volgens Bakker komt de brief wel erg laat en zijn de eer ste contracten met kraamhouders inmiddels afgesloten. Wie een zomermarkt, braderie of feestmarkt wil organiseren, heeft op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening een vergunning nodig. Deze wordt met zomaar verstrekt. Voorwaarde is dat geen kramen met normale winkelnering worden ge plaatst, 'tenzij deze een bijzonder karakter hebben en/of attractie te bieden hebben.' In het algemeen geldt dat deze markten geen com merciële, maar een recreatieve of folkloristische doelstelling hebben. 'Kleinschalige vermakelijkheden en attracties dienen het gehele recrea tieve gebeuren te overheersen.' Het is de gemeente echter opgevallen dat op deze markten steeds meer nor male winkelnering te vinden is, waar onder 'kramen met (kinderkleding, wenskaarten, bijouterieën, zonnebril len, brood en kaas.' Deze horen daar niet thuis. Als voorbeelden van zaken die wél op een recreatieve markt kun nen, noemt de gemeente 'het schil deren van gipsfiguurtjes, portret- tekenen, het tonen van ambachtelijke vaardigheden en versnaperingen zo als poffertjes en suikerspin. Deze kra men kunnen dan worden afgewisseld door bijvoorbeeld straatmuzikanten, poppenkast voor de kinderen of iets dergelijks.' Een goed voorbeeld van een dergelijke markt is volgens de ge meente de folkloremarkt in Den Burg. Voor organisaties die toch nog kra men met normale winkelnering op hun markt toelaten, laat de gemeente De commissie Ons Historisch Erf goed in Den Hoorn is onderschei den met het predikaat 'Kern met Pit' van Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. De commissie krijgt de prijs voor de historische route die zij in het voorjaar uitzette in Den Hoorn. Onder leiding van Maarten 't Hart en op initiatief van Piet Schneider bracht de commissie begin dit jaar tegen veertig gevels bordjes aan met infor matie over de panden. Er wordt ver teld over de geschiedenis en een link met zee gemaakt. Volgens de jury van de Heide maatschappij heeft Ons Historisch Erfgoed op grondige wijze de infor matie verzameld. Dat dit in overleg met oudere bewoners gebeurde wordt goed voor de sociale banden in het dorp genoemd. Er wordt inmid dels veel gebruik gemaakt van de route. De Heidemaatschappij heeft meer dere initiatieven uit de bevolking in Noord-Holland beloond. Met de pre dikaten streeft zij ernaar de leefbaar heid te verbeteren Het predikaat voor Den Hoorn, waaraan een bedrag van €1000.- is verbonden, wordt op 5 november uitgereikt door gedepu teerde Henry Meijdam in het provinciehuis in Haarlem. weten 'dat wij ons beraden op maat regelen om dit in de toekomst te voorkomen'. De brief werd donderdag voorgele zen door Frans Bakker van de Stich ting Hoornder Donderdagen. Hij deed dat in de rondvraag van het openbare overleg tussen het college van b en w en de dorpscommissie van Den Hoorn. Bakker toonde zich hoogst verontwaardigd. Op de Hoornder Donderdagen staan al ja renlang tientallen kramen met uiteen lopende koopwaar, een situatie waar tegen de gemeente nooit is opgetreden. Door daar nu wel mee te dreigen, is de stichting in een uiterst lastig parket beland. De eerste con tracten met kraamhouders zijn inmid dels afgesloten. Bovendien is het vol gens Bakker niet goed mogelijk nog langer Hoornder Donderdagen te or ganiseren wanneer een belangrijk deel van de inkomsten wegvalt. Hij waarschuwde dat populaire evene menten als ringsteken, touwtrekken en wellicht ook de Landbouwdag in dat geval noodgedwongen zullen ver dwijnen. Volgens hem zijn ook de organisatoren van andere markten erg ongerust geworden. Wethouder Corrie Heijne, onder wier verantwoording de brief werd ge schreven, ging niet inhoudelijk op Bakkers kritiek in. maar beloofde bin nenkort met de organisaties van de zomermarkten in gesprek te gaan. In de burgemeester De Koninghal vindt zaterdag het jaarlijks fanfare festival plaats, waaraan wordt deel genomen door de drie Texelse fanfarekorpsen. Zowel Excelsior als KTF en DEK brengen ieder een eigen programma, waarna in de gezamen lijke finale onder leiding van Frank Meijer de paso doble El Cartero en de mars Stand By worden gespeeld. Het concert begint om 20 00 uur. de toe gang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrijding van de gemaakte kosten. (Advertentie) ljrata 'QrarL jrrrh li b* <wrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE JEUGDMODE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1