Kansrijke plannen in twee dagen uitgebroed Veel liefhebbers voor Ierse muziek en dans 1 Eli oud Papier Workshop Meervoudig Gebruik Landschap teso .TEXELSE 2 COURANT" Beumkes in druk Speelgoedpaardje Maaltijd in Den Hoorn Bonte avond vogelwerkgroep Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon Mientje Eelman sjoelkampioen Heilige boontjes Wat ik zeggen wou... In de bonen Voedselactie Oost-Europa Afscheid Opdi DINSDAG 4 NOVEMBER 2003 Zo'n zestig liefhebbers van Ierse muziek, zang en dans namen afge lopen weekend deel aan het workshopweekend 'Iers op Texel' dat in de Texelse Muziek- en Dans school werd gehouden. Hoogte punt van het volle programma was het optreden van de internationaal bekende Iers/ Schotse groep Shantalla uit België, die kort voor het optreden op Texel nog in de grote zaal van Vredenburg in Utrecht stond. De leden van de groep tekenden ook voor een deel van de workshops, en werden daarin bijgestaan door harpiste Jennifer van der Harten, dansdocente Wilmar Remmelts en samenspeldocent Robert Pfeiffer. Shantalla verzorgde de workshops zang. viool, fluit en tinwhistle, gitaar en accordeon. Nieuw dit jaar waren de mstapuren, die de cursisten de mogelijkheid boden ook eens met een ander instrument kennis te ma ken. Zo deden aan het instapuur bodhran (Ierse trom) liefst veertien cursisten mee. De deelnemers aan de workshops, waarvan een deel ook vorig jaar het Vlaams weekend had meegemaakt, waren zeer te spreken over het hoge niveau van het gebodene. Onder hen waren zo'n vijftien Texelaars Terwi|l tijdens de workshops al heel hard werd gewerkt, werd door verschil lende docenten in het toch al zeer volle programma tijd gevonden voor extra repetities om de presentatie op zondagmiddag zo perfect mogelijk te laten verlopen. Deze werd gehouden in de voorspeelruimte van de muziek- De deelnemers aan de dansworkshop van Wilmar Remmelts maakten dankbaar gebruik van de nieuwe danszaal van de muziekschool. (Foto Joop Ftcmmets) school, waar de deelnemers aan de verschillende workshops om beurten lieten zien en horen waarmee zij zich gedurende het weekend hadden be zig gehouden. Diverse cursisten en docenten traden ook op op het open podium dat zaterdagavond vooraf ging aan het optreden van Shantalla. Hierbij oogstte met name het optre den van een deel van de groep 'Omnia' (met harpdocente Jannifer van der Harten in hun gelederen) veel bewondering. Zowel het concert op zaterdag als de presentatie op zondagmiddag trok ook enkele tien tallen bezoekers van buitenaf. Met de nieuwe dansvloer en het geluiddichte drumlokaal lijkt het ge bouw van de Muziek- en Dansschool zich uitstekend voor dergelijke acti viteiten te lenen Mede doordat het aantal inschrijvingen per workshop sterk varieerde, konden ook de klei nere lesboxen worden benut. Dit ge beurde ook tijdens de 'sessies' in de avonduren en voor het privé repete ren van partijen. Een klein minpuntje was dat het weekend tot drie maal werd gestoord door het blijkbaar erg scherp afgestelde brandalarm. De brandweer stond voor de deur voor onder meer het tosti-ijzer, de damp van de afwasmachine en voor het opsteken van een sigaret in een van de popkelders. Het is de bedoeling vaker dergelijke workshopweekend te houden, waar bij de organisatie zich met wil beper ken tot de Ierse muziek. Gedacht wordt ook aan weekends multicultu reel, Scandinavisch, Oost-Europees en klezmer. Meer informatie is te vin den op website www.zomerschool. nl, waar ook foto's van het afgelopen weekend te zien zijn. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 4., Waalderstraat, Marelstraat, Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelminalaan. In de onlangs bij uitgeverij De Vleer muis in Roermond verschenen bun del Prisma, verzamelde gedichten van Nederlandse en Belgische au teurs, is ook het gedicht Speelgoed- paardje van de Texelse Karin Beumkes opgenomen. De bundel bevat gedichten die werden ingezon den voor de Strellus Poëzieprijs 2003, die werd gewonnen door Robert Alexander van Dijk uit Utrecht. In to taal werden 309 gedichten inge stuurd, waarvan er 68 in de bundel werden opgenomen. Met de Stellus Poëzie- en de Stellus Prozaprijs hoopt de organisatie het lezen en het schrijven te stimuleren. De bundel Prisma is voor €15,- te verkrijgen bij de boekhandel; het ISBN-nummer is 9057570394. 'Iets concreets om mee verder te gaan'. Aldus werd het re sultaat getypeerd van de door Duurzaam Texel georgani seerde workshop Meervoudig Gebruik van het Landschap, die vrijdag en zaterdag werd gehouden in het veldwerk centrum van EcoMare. Onder leiding van René Schepers en Jord Neuteboom van de Stichting Viatore bedachten dertig mensen plannen die de economie van Texel kunnen versterken, waarbij gebruik wordt gemaakt van de natuur lijke en landschappelijke waarden. Uiteindelijk werden er zes geselecteerd die, al dan niet in combinatie, nadere uit werking verdienen, waarbij vooral de economische haalbaarheid wordt bekeken. De genodigde deelnemers waren vertegenwoordigers van Hoogheem raadschap, banken, stichting Wonen, Maartenhuis, Historische Vereniging, Staatsbosbeheer, Natuurmonumen ten, de agrarische natuurveremging. Duurzaam Texel, WLTO. TVL, TVO, Kamer van Koophandel, gemeente en andere instanties waarvan werd verondersteld dat ze zich bij het on derwerp betrokken voelen of in staat zijn de wenselijkheid en haalbaarheid van projecten te beoordelen. Daar naast waren ook mensen op per soonlijke titel uitgenodigd. De laatste jaren is de toekomst van Texel vaker publiekelijk besproken, wat heeft geleid tot rapporten als Texel Uniek Eiland en de gemeente lijke Structuurvisie 2020, zodat men over het beleid onderhand is uitge praat. Dat de initiatiefnemers toch ruimschoots voldoende deelnemers bij elkaar kregen, was dan ook vooral te danken aan het nogal ambitieuze doel: concreet uitgewerkt project ideeën Dat betekent niet dat de ver wachtingen van alle deelnemers hooggespannen waren. 'Ik zou het al een succes vinden als we een eind maken aan meervoudig m/sbruik van het Texelse landschap', zei iemand. Via een door Stichting Viatore be proefde techniek werden de deelne mers in groepen verdeeld die werden uitgedaagd om te gaan brainstormen over plannen die op duurzame wijze bijdragen aan de economische toe komst van Texel. Daarbij moesten ze aangeven wie het betreffende plan zou moeten ontwikkelen, op welke plaats, welke de trekkers zouden moeten zijn en wat er moet gebeuren om het gerealiseerd te krijgen. Dat leverde maar liefst 18 ideeen op. Het minderde al aardig toen de groepen eikaars plannen gingen kritiseren en in stemming brachten, waarbij een aantal naar het tweede plan of zelfs de prullenmand verhuisde. Vertegenwoordigers van de groepen presenteerden aan het slot van de workshop zes projecten, die sterk verschilden in omvang en kosten en dus in haalbaarheid. Door het toeken nen van waarderingscijfers konden de deelnemers hun visie wat betreft dat laatste kenbaar maken. Albert Hoven lanceerde namens zijn groep het plan om op het terrein van de Joost Dourleinkazerne (de Mok) een centrum te stichten waar men Mentaal Ontspannend en Kurend bezig kan zijn. Het moet een kuuroord worden dat 'actieve rust' biedt met tal van sportieve recreatiemogelijk heden. De klanten moeten worden gezocht in het groeiende aantal men sen dat in onze dolgedraaide maat schappij min of meer gestresst is geraakt of dat wil voorkomen. Voor deel is dat de benodigde verblijfs- accommodatie en een fraaie natuur lijke omgeving reeds aanwezig zijn. Probleempje is dat de Mok thans een belangrijke oefenplek voor mariniers is en dat Defensie allerminst van plan is daar een eind aan te maken. Hovens veronderstelling dat het oefenkamp toch spoedig slachtoffer zal worden van bezuinigingen, werd wij-gevoel en de spreekwoordelijke Texelse gastvrijheid Afhankelijk van wens en noodzaak zouden de klan ten van dit Vitaliteitscentrum een op hun situatie afgestemd programma kunnen volgen. Veel van de activitei ten zouden zich moeten voltrekken in vrijgekomen agrarische gebouwen, waarin tevens zorgboerderijen wor den gevestigd. Dan was er het plan om op zilte gron den lamsoor, zeeaster en andere zeewaterbestendige groenten te te len. Het logo is al bekend: Popeye the sailorman. De Texelse sailorman dankt daarbij zijn kracht niet aan spi nazie, maar aan lamsoor Een gewas als zeeaster kan zes keer per jaar worden geoogst met een opbrengst van 45.000 gulden per hectare. De afwezigheid van nitraten in zee groente maakt deze geschikt voor verwerking in babyvoedsel. De zilte culturen zijn geen bedreiging voor de Waddenzee, want nu al zijn er binnendijks op Texel minstens vier plekken waar de zoutwaterkwel een van Duurzaam Texel wil in het Hoge- berggebied een Landgoedbedrijf van de grond brengen. Inspelend op al bestaande initiatieven zouden vanuit hoeve Brakestein de cultuurhistorie maar vooral ook de mogelijkheden van het Texelse schaap in de aan dacht moeten worden gebracht. Een hier te stichten infocentrum promoot dekbedden en andere producten van het Texelse schaap en voorziet in een betere aanpak van de lamsvlees- keten, waardoor Texel zijn naam als schapeneiland eer kan blijven aan doen. Staatsbosbeheer en WLTO lij ken voor de hand liggende partners om het project te dragen, maar ook de VW. Een kleiner - maar daardoor mis schien wel goed haalbaar - plan werd gepresenteerd door kunstschilder Niek Welboren. Zijn groep wil niet al leen bescherming van de bekende tuunwallen en schapenboeten, maar ook van andere landschaps elementen. Hij vindt dat er veel ver loren is gegaan. Als hij een schilderij maakt, zorgt hij dat vooral fraaie wolkenluchten en eventueel de Slufter in beeld komen. 'Want daar kunnen mensen weinig aan verpes ten. Ik kijk altijd scherp naar de teloor gang van het Texelse landschap. Helaas heb ik ook een scherpe tong. Ik heb in 1966 een serie tekeningen gemaakt van karakteristieke plekjes. De meeste van die plekjes bestaan niet meer. Het gaat dus hard bergaf waarts, terwijl toeristen en ook De workshopdeelnemers wegen voor en tegen at van de gepresenteerde plannen. door de andere groepen niet gedeeld, zodat het plan weinig punten kreeg. Vitaliteit Het belangrijkste element ervan (gezondheidstoerisme) sprak echter wel aan. Het was ook de kern van het project dat namens zijn groep door Kees Goedegeburen werd bepleit als nieuwe economische peiler: kuur- toensme in een veel bredere vorm dan we kennen op bijvoorbeeld de Duitse waddeneilanden. Het zou een combinatie van beautyfarm, kuuroord en geestelijke herstellingsoord met modderbaden en zeewaterbehan- delingen moeten worden, maar ook therapeutische wandelingen in de natuur en in een (opgeknapt) agra risch landschap, alsmede de moge lijkheid om maatschappelijk werkers, artsen, psychologen en andere des kundigen te consulteren. De onder- 'nemingvorm zou een coöperatie moeten zijn, ter stimulering van het volle nieuwe aanpak. Adriaan Dijksen bepleitte een project dat is gericht op vergaande integra tie van de natuur en het agrarische landschap. Dat moet gebeuren op heel Texel, dus ook in Eierland, dat alleen al door zijn openheid en afwe zigheid van windmolens en hoog spanningsmasten een veel aantrek kelijker gebied is dan veel Texelaars beseffen. De natuurlandbouw zou zich moeten richten op streekeigen producten met bijzondere kenmer ken, waarvoor een groeiende markt is. De groep van voorzitter Kees Dros Foto Htrry do Groot) succesvolle teelt mogelijk maakt. Als Texelaars daar toch hun beleving van de zeespiegelstijging en daarmee de de omgeving aan ontlenen. Het is dus verzilting doorzet, worden die gebie- commercieel te verdedigen dat we al den alleen maar groter. Mark van die houten hekken, poorten, slootjes, Rijsselberghe van Donatus heeft zich kolken, leuke schuurtjes, geriefhout- bezig gehouden met de kweek van bosjes, gemaaltjes en kreken in stand zeegroenten Het is mislukt, maar hij houden of herstellen zonder in over- weet waarom en heeft daardoor de drijving te vervallen. Ik vind het met kennis die nodig is voor een succes- nodig om elke rechte sloot te veran Sprookjesdier speelgoedpaard slaapt op rommelzolder velletje oud oogjes zo wijs! van vroeger ben je weetje nog... ik trok je aan je ivoorgekleurde oortje ik trok je naar ons paradi/s dan zwierf ik met je langs de zee geduldig leerde ik je baden totdat je wit en schoon en no bel was de koningin te rijk kamde ik je manen en zon toverde bezieling in je oog van glas je bent veranderd in een zebra wat heeft de tijd met ons ge daan! die rusteloze wezel haar kinderlijk duimendraaien aan het raam het dromeng gekwezel en ik heb ook niet goed op je gepast laat me het stof wegnemen van mijn stom verzuim je krijgt je paardenkracht terug in elke vezel ik streel je levend tot op het allerlaatste van je kruin Karin Beumkes Inwoners (en oud-inwoners) van Den Hoorn kunnen donderdag deelne men aan de gezamenlijke maaltijd die de feestcommissie van het dorp ver zorgt in dorpshuis De Waldhoorn. Deelname kost €4,50, kinderen tot en met 10 jaar halve prijs. Opgeven kan tot en met woensdag bij Ria Groeskamp (tel. 319536), let de Ruyter (tel. 319436) en Janny Schuijl (tel. 319260). Wie slecht ter been is en vervoer nodig heeft, kan dit bij aanmelding doorgeven. De maaltijd begint om 18.30 uur, de zaal en de bar zijn vanaf 17.15 uur geopend. De Vogelwerkgroep Texel houdt vrij dag een bonte avond in het gebouw van het Rode Kruis aan de Jonker straat in Den Burg. Erik Menkveld vertoont dia's van Sri Lanka en Siberië en van bijzondere vogels op Texel. Ook worden enkele korte lezin gen gehouden. De avond begint om 20.00 uur. Dinsdag 4 november In dorpshuis De Bijenkorf komen het college van b en w en de dorpscommissie van Oosterend om 19.30 uur bijeen voor een openbare vergadering. In de aula van de OSG De Hoge- berg begint om 19.30 uur een ouderavond, met als thema 'Hoe veilig is uitgaan op Texel?' In De Witte Burcht in Den Burg begint om 20.00 uur een klaverjas- drive voor het goede doel. Deel name kost €3,50 per koppel. In schrijven, liefst met maat, kan tussen 19.30 en 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Bad Boys 2 (aanvang 20.00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Woensdag 5 november In Cinema Texel draaien The ma trix revolutions (aanvang 15.00 en 20.00 uur), Lizzy McGuire (15.00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Donderdag 6 november In het raadhuis in Den Burg verga dert vanaf 13.30 uur de welstands commissie. De vergadering is openbaar; op de agenda staan ook enkele Texelse zaken. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 18.30 uur een gezamenlijke maaltijd van inwo ners en oud-inwoners van het dorp. In Cinema Texel draaien The ma trix revolutions (aanvang 18.30 en 21.30 uur), Phileine zegt sorry (19.00 uur) en Bad Boys 2 (aan vang 21.45 uur). Vrijdag 7 november In de hervormde kerk van Den Burg wordt vanaf 10.00 uur een bazaar gehouden. Om 20.00 uur begint een bingo in het naast gelegen gebouwtje De Schakel. De Vogelwerkgroep houdt een bonte avond met lezingen en dia's in het gebouw van het Rode aan de Jonkerstraat. Aanvj 20.00 uur. Dr. Fred Jansen geeft in sterr< wacht De Jager (EcoMare) een zing met de titel 'Astronomisc effecten op het klimaat van oceaan' Toegang €2,50. Aanvi 20.00 uur. In Cinema Texel draaien The m trix revolutions (aanvang 18.30 21.30 uur), Phileine zegt so (19.00 uur) en Bad Boys 2 vang 21.45 uur). Di. 4 4.00 en 17.16 u. Wo. 5 5.14 en 18.14 u. Do. 6 6.14 en 19.05 u. Vr. 7 7.14 en 19.45 u. Za. 8 7.54 en 20.30 u. Zo. 9 8.24 en 20.54 u. Ma. 10 8.50 en 21.05 u. Di. 11 9.26 en 21.35 U. Aan het strand Is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 9 november op om 7.47 uur en gaat onder om 16.57 uur; 9 november volle maan. TESO zet vrijdag en maandag: 9.35 tot 16.05 uur een extra h in en verzorgt dan ieder half een afvaart, zowel vanuit Denl der als vanaf Texel. Desondai moeten automobilisten vrijdag kening houden met een half wachttijd. Die kan op Texel c staan tussen 10.00 en 12.00 uu in Den Helder tussen 13.00 16.00 uur. Op de andere da worden geen wachttijden wacht. Op maandag 10 noveit zijn de afvaarten van 10.05 vanuit Den Helder en 13.35 vï Texel uitsluitend bestemd voon vervoer van gevaarlijke stof Nadere informatie kan worden: kregen via tel. 0222-369600 a mail info@teso.nl. De veerdie heeft ook een eigen webs www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld 4 de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bv Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourantn Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Bulten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 3 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl 9X.i Op al orize edvartentiaccntracten en aanbieding» toe zijn van toepass'ng de Reoelen voor het Adv» wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amjt zoaJs gedeponeerd fc*J de Kamer van Koophand» brieken te Amsterdam onder nummer 4119868 exemplaar van de Regelen voor het Advedenu wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (auton Per jaar 62,70 60,70 (auto-, Bi) verzending naar het buitenland zij portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken va afloop van de abonnementsperiode. Tijdens een gezellig wedstrijdmiddag in De Buureton wist Mientje Eelman donderdag met 1189 punten beslag te leggen op het sjoelkampioenschap voor senioren. Sjoerd Bosma kwam met 1137 punten op een tweede plaats. Derde werd Wim Comman deur (1077). Er deden 25 spelers mee. De plaatsen vier tot en met zes werden bezet door Tynie Doorn (999), Bep Commandeur (898) en Joost Kager (745). Het artikel over de heilige boontjes van Jan van Tunen heeft de aandacht getrokken. Lezeres Irma van den Berg belde de redactie met de mede deling de boontjes zijn te bestellen bij de zaadhandel van Ton Vreeken in Dordrecht, tel. 078-6135467, website www.vreeken.nl. Ze haalde de infor matie uit een artikel in tijdschrift Seasons, dat zelfs een recept publi ceerde. 'Ze zijn lekker met roombo ter en zout.' Bnevtn vin leun deren in een slingerende beek of duinrel'. Het plan, vocaal onder steund door Arie Lap, voorziet in fi nanciële faciliteiten voor in stand houding van landschapselementen, zoals vrijstelling van Onroerend Zaak belasting. De stichting Dorpsherstel, de Historische Vereniging en de Agrarische Natuurveremging zouden het initiatief kunnen ondersteunen. 'We hebben hier een stapje gezet op weg naar het behoud van een aan trekkelijk Texel', zei voorzitter Kees Dros van Duurzaam Texel bij de slui ting van de workshop. 'We gaan met de resultaten aan het werk'. In de Texelse Courant van 31 oktober stond een mooi stukje over een boon. Bij mijn weten wordt bij ons de naam 'heilig boontje' voor deze boon ech ter niet gebezigd, maar wordt het 'monstransboontje' genoemd. Het is een klimmende boon, waarvan de boontjes heel jong als sperziebonen kunnen worden gebruikt, iets ouder als heel smakelijke dopboon en droog als winterkost kunnen worden bewaard. In ons omringende landen geldt (vertaald) meestal de naam 'sacramentsboon'. Het is niet de enige boon met een gelijkende naveltekening. Er bestaat een 'soldatenboon', die een in de houding staand figuurtje laat zien rond de navel van een witte boon. De tekening is meest bruin, maar kan ook anders zijn. Er bestaat ook een 'kleine soldatenboon'. Dan is er een plattere boon met een gelijkende te kening, maar meer als een vliegende engel of vogel, die wel 'heilig boon tje' wordt genoemd, of 'duif' (in het Frans 'Heilige Geest met rood oog' en nog wat namen). Verder is er een heel holle vorm van, met een zwakke aftekening, afkomstig uit Georgie. De laatste vier konden wel wat erf factoren gemeenschappelijk hebben, want het zijn allemaal stambonen en dopbonen. Kortom, het is nogal moeilijk om een naam te geven die de lading dekt. Bij bonen zijn dit niet alle grapjes, nee, er is ook een 'hitlerboon', wit met zwart (als bosje haar en snorretje). En dat is nog maar een kleine greep uit de meer dan 2400 soorten bonen die alleen al via internet gevonden kunnen worden. Dan is mijn bestandje van ruim hon derd soorten niet meer dan een klein voorbeeld van de grote variatie. Jaap Vlaming, Den Burg. Deze week wordt de ja; voedselactie van Dorcas geht Daartoe kunnen bij Albert Hi Super de Boer voedselpakkel levensmiddelen worden gekod inleveren van levensmiddels ook bij Het Olijfblad in de straat. De pakketten worden ve onder arme gezinnen in onde' de Oekraïne, Roemenië en Mo In verband met douanevoorsd is de inhoud van de voedselp ten nauwkeurig bepaald. Eer zicht van mogelijke levensmidd te verkrijgen bij de deelnemend kels en via website www.don Een compleet voedselpakke €22,50, het vervoer €4,50. De wordt gehouden op vrijdag 7 terdag 8 november. Door een misverstand is de nai de administratrice die vorige afscheid nam van Grand Opduin verkeerd in de krant men. Het betrof mevrouw D Wit-van den Oever. (Advertentie) GEMEENTE TE Rectificatie Welstandscommissie De openbare vergadering vï welstandscommissie wordti week gehouden op Texel (er niet in Den Helder, zoals wiji Texelse Courant van Jl. hebben gepubliceerd). De commissie komt op dof dag 6 november bijeen in h meentehuis van Den Burg, vang 13 30 uur. Iedere bel stellende is hierbij welkom. Te bespreken bouwplannen krant vrijdag 31 oktober.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2