jc Cjroen '^warLr Je.xeh het harL> Ouderensosen feesten op 'neutraal terrein' Verleggen vliegroutes moet mogelijk zijn iehandicapte verliest ogelijk vast zwemuur ANBO luidt noodklok ver ouderenhuisvesting Korps Mariniers opent eerste internetcafé ritiek op nieuwbouwbeleid ipllg Qnder de pomp Hoger beroep in ontuchtzaak Geldorp praat met staatssecretaris Ondertekening concessie veren wordt uitgesteld Kerkenraad keurt optreden Boon af Oosterend wil wijksteunpunt 3lluna herschikt openingstijden Trouwambtenaar Waddenconferentie Bedrijvendag OSG GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11827 VRIJDAG 7 NOVEMBER 2003 ifschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 De 72-jarige oud-Texelaar die twee weken geleden wegens ontucht tot 24 maanden gevangenisstraf (waarvan 8 maanden voorwaarde lijk) werd veroordeeld, heeft be roep aangetekend tegen zijn ver oordeling. De man werd door de rechtbank in Alkmaar schuldig bevonden aan ja renlange ontucht met zijn minderja rige stiefdochter Het misbruik begon toen het meisje zeven jaar oud was. De veroordeelde heeft het misbruik met ontkend. De advocaat, G. Lieffijn, had de rechtbank gevraagd zijn cliënt te veroordelen tot een werkstraf en een voorwaardelijke gevangenisstraf, met speciale therapie als bijzondere voorwaarde. Het is nog met bekend wanneer het hoger beroep - voor het gerechtshof in Amsterdam - dient. |0, de bond voor vijftigplus- i,maakt zich grote zorgen over misvesting van senioren. In een idbrief aan het college van b en ordt gesproken over verpaupe- van seniorencomplexen en rlast door jongeren, waardoor eren er niet meer willen wonen, jens de ouderenbond laat het «bouwbeleid van de ge uite te wensen over. niorencomplexen Starken burgh, Andel, Strendertuus, De Poolster chutteboe is het verpauperings- es volgens de ANBO al een aan- ■ren aan de gang. Deze voorma complexen van de Stichting ardenzorg Texel zijn ongeveer lig jaar. 'De Stichting Wonen I (SWT) pleegt weinig of geen irhoud meer en ze voldoen met raan de huidige normen', schrijft MBO. subregio Texel. Dat er te sg aan onderhoud wordt gedaan, iljdt de SWT. Woordvoerder sline Groen: 'We besteden er heel veel aandacht aan en ste- veel geld in. Twee jaar geleden i buitenkant van Starkenburgh naai opgeknapt. Diverse werk- iheden zijn er toen uitgevoerd, t andere een grote schilder beurt, het metselwerk geheel schoongemaakt, vloeren galerijen van anti-sliplaag voorzien, zonwering vernieuwd. Het imago van het com plex is toen een stuk verbeterd. Vol gend jaar krijgen de vijf complexen in de buitendorpen onder meer een grote schilderbeurt. In de meerjaren planning worden de benodigde onderhoudswerkzaamheden ge woon meegenomen.' Maar het probleem is vooral dat de woningen voor de huidige maatsta ven van senioren wat verouderd zijn en aan de kleine kant. Zo hebben ze geen twee slaapkamers, zodat de mensen geen logees kunnen onder brengen. Voorzitter Wil de Vries- Pantus van de ANBO: 'En ze zijn vaak niet rolstoelvriendelijk. De deuren zijn te smal en de toiletten en douches zijn vaak krap.' Bewoners die wat minder goed ter been zijn, kunnen overigens wel gebruik maken van een lift. 55-plussers Het gevolg van deze tekortkomingen is dat veel ouderen de woningen niet meer willen huren. Omdat de SWT ze met leeg wil laten staan en er een te- Lees verder pagina 5 Ruim vijftig leden en vrijwilligers van de sosen van Oudeschild en Den Hoorn vierden woensdag middag in Bloem en Bos aan het Gerritslanderdijkje het veertigjarig bestaan van hun jaarlijkse uitwis seling. Al sinds 1963 brengen de ouderen van Den Hoorn en Oude schild jaarlijks wederzijdse bezoe ken aan elkaar. 'Het gebeurde destijds op initiatief van de soos in Den Hoorn', vertelt Gré Zegers van de soos in Oude schild. 'Ik heb het nagezocht in de notulen. Den Hoorn kwam op 24 ok tober 1963 voor het eerst naar Oude schild. Op 14 november is Oude schild daarna naar Den Hoorn gegaan voor een tegenbezoek.' Wiens idee het was, is niet meer be kend. Zegers kon in de notulen niet achterhalen wie destijds in de be stuur van de Hoornder soos zat. Nagenoeg alle leden waren aanwezig in Bloem en Bos. Ze werden onder meer bezig gehouden met spelletjes. De soosleden konden raden wie er op foto's van vroeger stonden, er was een quiz waarbij gekeken werd wie de krant had bijgehouden en er wer den gezamenlijke vlaggen gemaakt met de Traanroeier en het kerkje van Den Hoorn erop. Jan Bakker ver zorgde accordeonmuziek, waarbij veel aanwezigen meezongen uit de rondgedeelde liedboeken, er was een buffet en er werd een film van Sieme de Waal uit 1956 vertoond. Beide sosen komen normaliter weke- lijks-op woensdagmiddag bijeen in het eigen dorpshuis. De Skilder soos telt 27 leden, de Hoornder 21'Er is bij ons helaas een terugloop aan de gang', vertelt Ina Bakker van de Hoornder soos. Bij de laatste kunnen mensen vanaf hun zestigste terecht. De soos van Oudeschild begint bij vijftig. De sosen hadden bewust voor Bloem en Bos als locatie gekozen, zodat er met gemopperd hoefde te worden dat het feest in het ene of in het an dere dorp zou worden gevierd. Zegers reageert diplomatiek op de vraag welk dorp het dichtst bij Bloem en Bos ligt. 'Volgens mij is het precies even ver.' Burgemeester Joke Geldorp zal staatssecretaris C. van der Knaap van defensie persoonlijk benade ren over het verleggen van helikopterroutes, zodat de overlast die vooral wordt ondervonden in Den Hoorn en omgeving wordt ver minderd. Het college wil afspraken daarover vastgelegd zien in een convenant, zoals ook is gebeurd ten aanzien van militaire activitei ten op of bij de zuid- en noordpunt van Texel. Texel heeft al schriftelijk bezwaar gemaakt tegen de plannen van De fensie om het aantal vluchten van (burger)helikopters vanaf vliegveld De Kooy te verhogen van 16.000 naar 20.000 per jaar. Ook is de lucht verkeersleiding van De Kooy ge vraagd routes te verleggen. De com mandant van de op dit vliegveld gestationeerde Groep Maritieme He likopters heeft daarop weinig bevre digend geantwoord. Gesteld werd dat de thans geldende vliegroutes zijn bepaald met de bedoeling de overlast op Texel en in De Helder tot een minimum te beperken. De rou tes moeten echter wel aansluiten op het routestelsel boven de Noordzee en een vertrek- en aankomstroute mag niet lopen door een restricted area. Dat is een gebied waar niet mag worden gevlogen als daar schiet oefeningen worden gehouden, zoals de strook Noordzee tussen Den Hel der en Callantsoog waar vanaf het land wordt geschoten op vliegende doelen. Omvliegen Als dit schietgebied Botgat in gebruik is, moeten de helikopters omvliegen en kunnen dan het zuiden van Texel met mijden. Volgens de commandant heeft de luchtverkeersbeveiliging de opdracht om er in het algemeen voor te zorgen dat Texel bij vliegoperaties met civiele helikopters 'waar moge lijk' wordt gemeden of een zodanige hoogte aan te houden dat de geluids hinder tot een minimum wordt be perkt. Wat betreft het verleggen van routes wordt verder opgemerkt dat dit voor de bewoners van een ge meente een oplossing kan zijn, maar dat de bewoners van een andere gemeente er door worden belast. B en w vinden dat laatste niet van toe passing. Als de routes boven Texel worden verlegd, kan dat voor een andere gemeente geen hinder ople veren. Het college heeft overwogen om bij de verkeersleiding van De Kooy nog eens aan te dringen op het verleggen van de meest hinderlijke routes, maar heeft besloten het met een hogerop te zoeken en naar de staatssecretaris te gaan Die heeft Lees verder pagina 5 De ondertekening van de nieuwe concessie voor de Waddenveren is uitgesteld. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren laten weten aan het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW). De nieuwe concessie had aanvanke lijk getekend zullen worden op woensdag 19 november. Minister Karla Peijs van Verkeer en Waterstaat zou daarvoor naar Ameland afreizen. Volgens secretaris Jim Ie Roux van het OOW moet de overeenkomst echter juridisch nog nader vorm wor den gegeven 'Dat lukte met voor die datum. De concessie moet voldoen aan de Europese regels. Er is nog wat spanning tussen het beleid en die regels. Zo mag er geen sprake zijn van concurrentievervalsing.' De concessie voorziet erin dat de huidige veerdiensten in ieder geval de komende jaren het alleenrecht be houden op het verzorgen van de overtochten. Het risico bestaat dat de vervoersrechten volgens de Euro pese regels in de toekomst openbaar moeten worden aanbesteed. Wan neer de nieuwe concessie wel kan worden ondertekend, is nog niet be kend. Begin dit jaar liepen gesprek ken tussen de eilandgemeenten, de rederijen en Verkeer en Waterstaat over de nieuwe concessie al vertra ging op, omdat er toen nog geen nieuw kabinet was. De kerkenraad van de Hervormde Gemeente Den Burg distantieert zich van het optreden dat cabare tier Herman Boon in september gaf tijdens het Relation and Believe- festival in de Burgemeester De Koninghal. Dat schrijft de kerken raad in het Tessels Kerkblad. Boon liet tijdens zijn optreden kinde ren naar voren komen en drong ze er sterk op aan ter plekke een keuze voor God te maken. Door een grote meerderheid van de kerkenraad wordt dat als negatief ervaren. Vol gens hen gaat er een dreiging van uit en zijn er negatieve ervanngen met de indoctrinatie van kinderen. Als er opnieuw R&B-weekends komen, wil de kerkenraad van Hervormd Den Burg voortaan van tevoren volledig worden geïnformeerd over het pro gramma. Aan optredens van Boon of 'soortgelijke cabaretiers' wordt van uit de kerkenraad geen goedkeuring of medewerking meer verleend. De dominees Caroline der Nederlanden, Fred van Helden en Petra Barnard van de SOW-Waddengemeente Texel schreven kort na het optreden in een ingezonden brief in deze krant al dat ze moeite hadden met de wijze waarop Boon de kinderen voor het geloof had laten kiezen Volgens hen zat daar een angstaanjagend en dwingend element in, terwijl het ge loof volgens hen juist bevrijdend zou moeten zijn. Het R&B-festival was georganiseerd door enkele kerkgan gers van de SOW-Waddengemeente, de Gereformeerde Kerk Den Burg, de Baptistengemeente en de Her vormde Gemeente Den Burg De dorpscommissie van Ooster end gaat met de Stichting Wonen Texel (SWT) praten over de inrich ting van een wijksteunpunt. De Oosterender gemeenschap wordt hierin ondersteund door de ge meente. Die toezegging deed het college van b en w dinsdagavond tijdens het overleg in Oosterend. Het verdwijnen van de artsenpraktijk uit het dorp en de onzekerheid over het voortzetten van onder andere de fysiotherapie en bezorging van ge neesmiddelen waren aanleiding voor de dorpscommissie het onderwerp aan te kaarten. Momenteel houdt de huisartsencombinatie Dros en Hoekstra twee keer in de week een spreekuur. Oosterend zou graag uit breiding van dat spreekuur zien, maar dat ook bijvoorbeeld het consultatie bureau en het ziekenfonds periodiek naar het dorp komen. Voor ouderen en mensen met kinderen is het vaak lastig om naar Den Burg te gaan. Het Jeugdgebouw waar nu beperkte zorg wordt verleend, wordt niet als een ideale locatie gezien voor een wijk steunpunt. De dorpscommissie is op zoek naar een beter alternatief en wil daarover met de SWT in gesprek. Het college van b en w toonde begrip en zegde steun toe. ■Swoners en werknemers van ffaartenhuis raken mogelijk raste uurtje zwemmen op lagochtend in zwemparadijs ina kwijt. Euroase, waarvan ina een onderdeel is, is de istelling van het zwembad aan afstemmen op het vakantie- laartenhuis maakt al jarenlang msdagochtend tussen 11.00 en 3 uur gebruik van Calluna. De ^meenschap voor verstandelijk mdicapten aan de Ruijslaan Ivoor dat uur het bad, zodat on er veertig bewoners en begelei- er kunnen zwemmen. Deze kreeg het Maartenhuis te horen lat vanaf 1 januari 2004 niet meer slijk is. Euroase is bezig de lingstijden aan te passen, zodat jasten van de vakantiehuisjes gebruik kunnen maken van het nparadijs. Volgens directeur Elstgeest kwam die boodschap :n volslagen verrassing. Hij heeft xief gestuurd aan burgemeester sthouders om het wegvallen van wemuurtje op het vaste tijdstip orkomen. ina maakt het het Maartenhuis «mogelijk om te zwemmen. Het de leefgemeenschap aangebo- >m de verstandelijk gehandicap- anaf volgend jaar tussen 12.00 i.OO uur of na 17.00 uur te laten nmen. maar daar kan het tenhuis zich niet in vinden, ais Elstgeest wordt het dage- ntme van de verstandelijk ge- icapten verstoord als ze op an- lijden moeten gaan zwemmen irstandelijk gehandicapten wer- lagelijks van 9.00 tot 16.30 uur wordt gegeten tussen 12.30 en uur. Volgens Elstgeest is een itme belangrijk voor hen. Tot nu «ken de meeste bewoners vol- Elstgeest dat het wegvallen van urtje een grapje is. 'Ik heb er nog maar niet aan gedacht hoe ik het moet vertellen als het echt gebeurt.' Het zwemmen is voor verstandelijk gehandicapten van belang vanwege de beweging. 'Veel van hen hebben moeite met bewegen. In het water hebben ze daar weinig last van Het heeft een heilzame werking.' In de brief aan het college verwijst Elstgeest naar de nota Sport in de Breedte, die erin voorziet dat gehan dicapten meer aan sport moeten kunnen doen. Volgens directeur Sjors Hoppenbrouwers van Euroase staan de veranderde tijden nog niet vast en is het ook nog met zeker dat het vaste uurtje op dinsdagochtend inderdaad gaat verdwijnen. 'Maar ik heb hier wel met een park met driehonderd een heden te maken die ook van het zwembad gebruik moeten kunnen maken.' te werken. Uit het eerste gebruik bleek dat er meestal wel een compu ter vrijkwam en vaak zaten er ook meerdere mariniers tegelijk achter. 'Maar als het nodig is, kunnen we met intekenlijsten werken.' De Joost Dourleinkazerne is de eer ste binnen het Korps Mariniers die digitaal gaat. De Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn en de Van Ghentkazerne in Rotterdam wor den later ook voorzien van een inter netcafé. De Koninklijke Marine kent ze al wat langer. De mariniers op de Joost Dour- leinkazerne kunnen de wereld voortaan ook via internet verken nen. Afgelopen woensdag werd op de Mok officieel het eerste inter netcafé binnen het Korps Mari niers geopend. Het café is gevestigd in het hoofdge bouw in de voormalige bibliotheek- en printruimte. Er staan zes compu ters, waarvan er vier zijn verbonden met internet en één met intranet (voor intern gebruik) De zesde is niet met het wereldwijde web verbonden, maar bestemd voor mensen die voor studie met werkstukken bezig zijn. Commandant Sjaak Severs zei bij de opening dat binnen het Korps al ja ren wordt gevraagd om betere inter netvoorzieningen. De Mok had tot nu toe slechts twee internetaan sluitingen: één voor de ziekenboeg en één op naam van het gehele ba taljon. 'Terwijl er een groeiende be hoefte aan is. 's Avonds is er weinig te doen en de tijd dat mensen de hele avond aan de bar hangen is voorbij. En elke avond vijf uur lang sporten is ook niet alles.' Het internetcafé is 24 uur per dag geopend. Volgens Severs is het nog met nodig om met roosters Buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand Wout Stam vierde deze week een bijzonder jubileum. Precies veertig jaar geleden sloot hij zijn eerste huwelijk Inmiddels heeft hij 1138 bruidsparen in de echt ver bonden. Een unicum in de Texelse geschiedenis, maar zeker ook lande lijk een uitschieter. Pagina 2 De colleges van de vijf Wadden eilanden hebben gisteren tijdens de Nationale Waddenconferentie, die dit jaar op Texel werd gehouden, de vredespijp gerookt. Binnen het Over legorgaan Waddeneilanden was wre vel ontstaan over het besluit van Texel om volgend jaar uit het project Bestuurlijke Organisatie te stappen. Pagina 5 marmers kunnen voortaan halve varen ook surfen. Het nieuwe intercafé van de Joost Douriemkazeme. Een deel van het Texelse bedrijfsle ven presenteert zich volgende week donderdag op een bedrijvendag in de OSG aan de Emmalaan (oude LTS). OSG-leerlingen. kinderen uit de groe pen zeven en acht van de basisscho len en andere be-langstellenden kun nen verspreid over de dag een rondje maken langs de stands. Pagina 5 Ouderen uit Den Hoorn en Oudeschild zingen mee op muziek van Jan Bakker tijdens de viering van veertig jaar uitwisseling.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1