Ook ouders moeten leren nee te zeggen Eilanden leggen geschil over samenwerking bij j pfttAMorc of Zorgen over drinkgedrag jeugd Bedrijven presenteren zich aan leerlingen - Wm 4i Nieuwe bedrijvendag op OSG Hreve! binnen OOW over houding Texel rj ld .'-L&.iiLEirm1 •GOED HE! Dle\ ^wiEToè^Jie lrK FRRM6 BROWERf/OOK 000)16,21) BPCÖ? DE BOUWERIJ Ouderen Dorpsstraat dicht Schietoefeningen Vliegroutes Gemeente doet huis in verkoop TEXELSE J Oudere jongeren en jonge ouderen 'HET IS TOCH ERG MEl 'DRTIK WET EEtTo -BUIG CROSBY KRN HOREN ZINGEN WTO0N Ê0E5© i burgemeesters en wethouders van Texel, id voor de Nationale Waddenconferentie. je of de Friese eilanden zich zou- n moeten afsplitsen. Hij erkende de opstelling van Texel voor wat tierpe randjes' binnen de verhou den had gezorgd. 'We hebben =n een crisis gehad Tijdens de jadering hebben we elkaar diep in ogen gekeken en daarna heeft tereen zijn vertrouwen uitgespro- in het OOW We willen met zijn m verder blijven gaan. Er komt 1 afsplitsing en we blijven doen we al deden.' De eilanden willen Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog waren gisteren (en vandaag) op het (Foto Jcroon von Hollutnl je ambtenaren. Dat moet goed gere geld zijn', aldus burgemeester Gel dorp 'En als die gemeenschappelijke regeling er niet komt, blijven we na 2004 eenvijfde van de kosten beta len.' Volgens haar kan de wijze van betalen worden vergeleken met het gewest Kop van Noord-Holland. 'Daar zijn we met negen gemeenten. In vijf daarvan wordt gezamenlijk het vuil opgehaald. Texel doet dat zelf standig en betaalt dus met mee aan het vuil ophalen bij die andere vijf.' een vroeg stadium weten weinig in het project te zien, omdat zij wel groot genoeg is om zelfstandig zaken aan te pakken. Het college vond ook dat het project te weinig opleverde in verhouding tot de kosten. De vijf colleges spraken ook over de kostenverdeling binnen het OOW. De eilanden betalen nu elk eenvijfde deel, maar het plan bestaat om de kosten te gaan verdelen naar rato van de uitkering uit het gemeentefonds. Dat betekent voor de gemeente Texel VERVOLG VAN PAGINA 1 is aan betaalbare woningen voor ers, worden ze wel verhuurd aan ingzoekenden die jonger zijn dan laar. De SWT tekent daarbij aan 55-plussers met een laag inko rt altijd voorrang hebben. Als er sn senioren zijn die aan het omenscriterium voldoen, gaat de »rkeur uit naar 55-plussers die ren de inkomensgrens zitten. Als dan nog niemand reageert, komt eerstvolgende op registratiedatum lanmerking voor de woning. Hoe- I het volgens de SWT lang niet al- de goedkoopste woningen zijn, len jongeren de appartementen Ihuren. Ze nemen de beperkingen )r lief, vaak omdat het ouderlijk s uit willen. Met de komst van jon- 'en zijn volgens de ANBO ook de iblemen gekomen. 'Ze veroorza- geluidsoverlast, gebruiken drugs alcohol en zorgen voor vervuiling, heeft een sneeuwbaleffect. Door slechte imago zijn nóg minder «oren bereid de woningen te hu- Vervolgens zitten ze met de lag waar ze dan wel naar toe moe- We hebben het gevoel dat er te inig wordt gedaan om de proble- n voor senioren op te lossen.' Actie Jen: 'Er zijn best problemen ge est met jongeren, maar die probe- we zoveel mogelijk in goed over- op te lossen. De woningen zijn st gehorig en als iemand de radio d heeft aan staan, kunnen de bu- daar last van hebben Als we trover klachten krijgen, onderne- n we snel actie. We zeggen dan tegen de jonge huurder dat hij z'n radio op een bepaald volume moet zetten, en nemen hem dan mee naar de woning van de buren, zodat hij of zij zelf kan horen wat het gevolg is. Doorgaans leidt zo'n aanpak tot goede resultaten. Maar ik moet ook zeggen dat er heel veel jongeren en ouderen zijn die er heel prettig wo nen.' De SWT voelt zich niet aangesproken door het verwijt dat er te weinig wordt gedaan aan huisvesting. 'De huisves ting van ouderen én die van jongeren heeft onze prioriteit. Elk plekje dat vrijkomt, proberen we in te vullen. We hebben op dat gebied de afgelopen jaren bepaald met stilgezeten. Kijk maar naar het nieuwe Sint Jan, Jan Dirkszsoord, vier levensloop- bestendige woningen in De Cocksdorp en zes woningen in de Kikkertstraat, om maar een paar voorbeelden te noemen. Alle moge lijkheden die in het bereik van de SWT liggen, worden benut. Maar over het nieuwbouwbeleid van de provincie Noord-Holland en de ge meente Texel, hebben wij geen be slissende stem. Daar gaan de over heden over' Wil de Vries: 'We hebben geen kritiek op de Stichting Wonen Texel, daar werken we juist prima mee samen. Maar het nieuwbouwbeleid van de gemeente laat gewoon te wensen over. Neem bijvoorbeeld De Koog. Kogers willen graag een senioren woning betrekken. Maar omdat daar een goede ouderenhuisvesting ont breekt, zijn ze al jaren aangewezen op Den Burg.' De Koog Mevrouw Eelman-Vermeulen. die net verhuisd is naar Den Burg, bevestigt haar verhaal. 'Mijn onlangs overleden man en ik hebben ons al jaren gele- den ingeschreven voor een bejaar denwoning. Maar we willen niet in zo'n appartement aan het Winter groen. Er wonen daar veel jongeren en nauwelijks meer ouderen. Het gaat gewoon niet samen. Het complex is ook verouderd. Voor twee personen is het eigenlijk niet te doen. Mijn man en ik hadden gehoopt dat er op de plek van de Kogerhoop bejaarden- woningen zouden worden gebouwd. Dat is een prachtige plek. Maar er gebeurt niks en we horen er ook mets over. Daarom hebben we een tijd geleden al besloten om maar naar Den Burg te gaan. Maar liever had den we in De Koog gebleven. Er zijn de laatste jaren al zoveel Kogers naar Den Burg vertrokken Dat er op het terrein van de Koger hoop nog niets is gerealiseerd, komt volgens Groen doordat de SWT nog geen mogelijkheden heeft gehad hier meuwbouwplannen te ontwikkelen en te realiseren 'Het bestemmings plan De Koog speelt hierin ook een rol. Daar is het wachten op.' Dat bij voorbeeld een complex als Starken- burgh nog met is vernieuwd, komt vooral doordat de SWT financieel nog niet toe is aan de vervanging van een dergelijk omvangrijk complex. De ANBO doet in de brief aan de gemeente een dringend beroep op de bestuurders meer werk te maken van de huisvesting van ouderen. 'De vergrijzing neemt toe, waardoor er nog meer woningen voor senioren nodig zijn. Het'beleid is er op gericht dat ouderen langer zelfstandig blijven wonen, de verzorgingshuizen zullen op termijn verdwijnen.' De SWT on derschrijft deze oproep aan de lokale en provinciale bestuurders. Volgens de normen van Versla vingszorg vertoont ruim een kwart van de vierdeklassers van het VMBO excessief drinkgedrag. Uit een mini-enquête op OSG blijkt dat 27 procent van de ondervraagde leerlingen van 15 tot 16 jaar tijdens het uitgaan meer dan tien glazen op een avond drinkt. Zes procent slaat op een avondje stappen zelfs meer dan vijftien glazen alcohol naar binnen. De uitkomst werd bekendgemaakt tijdens een ouder avond over veilig uitgaan, afgelo pen dinsdagavond. Niet alleen jongeren waren geën quêteerd, ook 71 ouders die de avond bezochten kregen een vragen lijst onder de neus. Daaruit bleek dat tweederde van de ouders van 13-, 14- en 15-jarigen het goed vinden dat hun kinderen alcohol drinken. Van de 16- en 17-jarigen vinden verreweg de meeste ouders het goed dat hun kin deren drinken. Bij de 18-jarigen ver biedt geen enkele ouder het. Op de vraag hoeveel hun kinderen op een avond mogen drinken, antwoordden de meeste ouders één tot vijf glazen. Vier ouders vonden vijf tot tien glazen oké en tien ouders maakte het niet uit. Uit de cijfers blijkt dat het werke lijke drinkgedrag afwijkt van hetgeen veel ouders toestaan. 22 Vaders en moeders vonden dat hun kind met mocht voordrinken, 34 staan dat wel toe. Bij ouders van kinderen die nog geen 18 jaar zijn vonden 11 het goed dat hun kind thuis sterke drank drinkt. Daarmee wijkt hun opvoeding op dit punt af van de wetgeving, die het niet toestaat dat kinderen beneden de 18 sterke drank drinken. Jeugdwerker Carla Schrama waar schuwde dat het kind door het thuis- drinken van bijvoorbeeld mixjes een voorkeur kan ontwikkelen die de horeca met kan waarmaken. 'Het ri sico is dat ze in een disco toch aan drank weten te komen en dat de horeca opdraait voorde boetes.' Paul van Dijk, exploitant van dance factory De Toekomst en lid van het forum, kreeg zo'n bekeuring en liet het van de zomer op een proefproces aanko men. Hij sprak de ouders aan op het voordrinken van hun kinderen. Con statering was dat jongeren zich best wat aantrekken van hun ouders. Maar ook dat, net zoals veel kinderen moeite hebben zich te verzetten te gen groepsdruk, het voor veel ouders moeilijk is om 'nee' te zeggen. Om van het gezeur af te zijn, laten veel ouders hun kinderen vrij. Ze kregen van Carla Schrama het advies zelf een norm te stellen en dit duidelijk aan het kind te vertellen Geopperd werd dat het geen slecht idee zou zijn als jeugd onder de zestien die met drank wordt betrapt een boete zou moeten krijgen. 'Want ook iemand die zonder licht rijdt riskeert een be keuring.' Prijs Discussie was er over de vraag of de prijs van de drankjes een geldig ex cuus is voor het voordrinken. De jeugd blijkt over aardig wat geld te beschikken. De gewoonte van Texelaars om laat het café in te dui ken is een andere reden om thuis al vast te gaan drinken. Burgemeester Geldorp opperde het idee om het uit gaan op een vroeger tijdstip aantrek kelijker te maken. Heino Huizing van Question Plaza doet al lang ver woede pogingen de jeugd vroeger naar zijn disco te krijgen en gaf aan dat dit geen gemakkelijke opgave is. Burgemeester Geldorp ging in haar toespraak in op het uitgaansbeleid op Texel, over de ervaringen van de af gelopen zomer, de sluitingstijden, de dorpswachten, regels en boetes en de ervaringen van jonge scouts. Het was haar opgevallen dat jongeren tij dens de lessen die ze had bijge woond ten aanzien van het alcohol gebruik repten over een eigen verantwoordelijk voor de jeugd Maar die blijkt soms op gespannen voet te staan met de wetgeving. Op school is verder aandacht besteed aan uitgaansdrugs. Om te voorkomen dat er pillen in hun drankjes gorden ge gooid kregen meisjes de waarschu wing de hand op het glas te houden Ouders werden verder bijgepraat over de risico's die overmatig alcoholgebruik door kinderen met zich meebrengen. Verwarring bleek te bestaan over het toelatingsbeleid van disco's in De Burg in de winter. De ene keer mogen 15-jarigen wel naar binnen, de andere keer niet. Exploitanten zeiden toe de koppen bij elkaar te steken om af spraken te maken. Meer informatie over alcohol, drugs en opvoeding is te vinden op de website www.alcoholenopvoedmg.nl en www.drugsinfo.nl Aannemingsbedrijf Daalder begint dinsdag met de herinrichting van het eerste deel van de Dorpsstraat in De Koog. Tot half december wordt gewerkt aan het deel tussen de Epelaan en de Brink dat in het voorjaar ook al open lag voor de vervanging van de riolering. De gemeente verwacht dat het werk voor de kerstdagen klaar is. 'Er zijn nog een paar verletdagen', aldus een woordvoerder. Verkeer wordt tijdens de werkzaamheden omgeleid via de Schumakersweg, de Bosrandweg en de Kamerstraat. In de derde week van januari begint de herinrichting van de Dorpsstraat tussen de Epelaan en de komgrens. Bedoeling is dat tussendoor, tijdens de kerstda gen en de jaarwisseling, alle materi alen zijn opgeruimd zodat toeristen en logiesverstrekkers daar geen hin der van ondervinden. In het voorjaar beklaagden veel logiesverstrekkers zich erover dat ze slecht bereikbaar waren door de werkzaamheden die toen plaatshadden. Het tweede deel van de herinrichting duurt volgens planning tot half maart. Tot die tijd is de Dorpsstraat ook afgesloten voor verkeer. De weg wordt voorzien van rijbanen met fietsstroken en voetpa den aan beide zijden van de weg. Het komt er ongeveer hetzelfde uit te zien als het vernieuwde Schilderend. Met Staatsbosbeheer heeft de gemeente inmiddels overeenstemming bereikt over twee stukjes grond. De ge meente heeft die nodig om ter hoogte van Jonk één van de twee verkeersdruppels op de rijbaan aan te kunnen leggen. In de eerste helft van 2004 zullen door de cavalerie vijf keer oefeningen wor den gehouden op de Vliehors op Vlieland. Van 12 tot en met 16 januari, van 15 tot en met 19 maart en van 12 tot en met 16 april wordt door tanks geschoten met gewone granaten en van 19 tot en met 23 januari en van 5 tot en met 9 april worden bestuurbare antitankraketten afgevuurd. rencomplex Starkenburgh in Den Burg. In de vleugel op de foto, ook wel 'de flat' genoemd, wonen vooral jongere Texelaars. (Foto GiranJ rimmomvin) VERVOLG VAN PAGINA 1 van de gemeente inmiddels al een schriftelijk bezwaar ontvangen tegen de voorgenomen verhoging van het aantal vliegbewegingen op De Kooy. Stiltegebied Een van de aangevoerde argumenten is dat een groot deel van de zuidpunt van Texel is aangewezen als stilte- gebied waar de van De Kooy afkom stige vliegtuig- en helikopterbewe- gingen inbreuk op maken. Diverse inwoners van Den Hoorn vrezen dat het nu al hinderlijke helikopterverkeer nog verder zal toenemen. Verruiming van het aantal vliegbewegingen moet met worden toegestaan voordat de vliegroutes zijn verlegd. Helikopters die het gebied Botgat mijden, vliegen nu grotendeels recht over Den Hoorn. Het lijkt erop dat het Hoornder kerkje als markeringspunt dient, zodat het aanvliegende verkeer als het ware naar dat punt wordt geleid. Het col lege meent dat er mogelijkheden voor routeverlegging zijn nu de schiet- gebieden ten westen van Den Helder minder intensief worden gebruikt. De voorgenomen verruiming van het maximaal toelaatbare aantal vlieg bewegingen op De Kooy is vooral bedoeld als stimulans voor de eco nomie van Den Helderen omgeving Het Texelse college wil wat dat betreft solidair zijn met Den Helder, maar vindt dat de nadelige gevolgen voor het milieu met eenzi|dig mogen wor den afgewenteld op de bewoners van de zuidpunt van Texel. Bovendien is de verblijfsrecreatie in dat deel van het eiland ook een economisch be lang. Een deel van het Texelse bedrijfs leven presenteert zich volgende week donderdag op een bedrijven dag in de OSG aan de Emmalaan (oude LTS). OSG-leerlingen, kinde ren uit de groepen zeven en acht van de basisscholen en andere be langstellenden kunnen verspreid over de dag een rondje maken langs de stands. Het is de tweede keer dat de be drijvendag wordt gehouden. In 2001 gebeurde dat voor het eerst. Door zich op school aan de leerlingen te presenteren, willen de bedrijven laten zien wat voor werkgelegenheid er al lemaal is op Texel. De bedrijven ho pen op die manier jongeren te behou den voor een baan op het eiland. In de ochtend maken leerlingen van de OSG een ronde langs de stands, van 14.00 tot 16.00 uur mogen de hoog ste groepen van de basisscholen een kijkje nemen en van 15.00 tot 19.00 uur is de bedrijvendag voor iedereen toegankelijk. De dag biedt een breed scala aan bedrijven. Bouw-, installatie- en aannemingsbedrijven doen mee, de horeca is present, accountants, ver zekeraars en banken presenteren zich, de landbouw is aanwezig net als uitzendbureaus en de brandweer. Daarnaast werken ook zuivel bedrijven, autobedrijven en spuiterijen, fietsverhuurders, hout bedrijven en de Texelse bierbrouwe rij mee aan de bedrijvendag. Deze bedrijven, die onder de categone am bacht vallen, doen voor het eerst mee. De zorginstellingen krijgen een gezamenlijke stand in de Burge meester de Koninghal. Onder de naam Texel Zorg laten onder meer de apotheek, het Maartenhuis, Noorder haven, de Texelse Reede, de Thuis zorg, de Gollards en het Verpleeghuis zien welke vormen van werkgelegen heid bij hen te vinden zijn. Bij diverse stands wordt voorlichting gegeven over welke vervolgopleidingen er zijn voor een bepaald beroep en er wor den demonstraties verzorgd. Leerlin gen kunnen ook zelf aan de slag. Bij de grondbednjven kunnen zij zelf een riool in elkaar zetten, bij de detailhan del kunnen de leerlingen meedoen aan een wedstrijd wie 'aspirant-ver koper van het jaar' wordt en bij de architecten kunnen ze zelf een ruimte indelen. Bij de stand van de zorg instellingen worden presentaties ver zorgd, verpleegartikelen gedemon streerd en bewoners van het Maartenhuis laten zien wat voor werk zij verrichten. De bedrijvendag ('Be drijven in school') is opgezet door de OSG en het Texels Verbond van On dernemers. De gemeentelijke woning Peperstraat 33 in Oosterend, die laatstelijk werd bewoond door Sieme Keyzer, gaat over in particuliere handen. Het col lege heeft het huis bij inschrijving te koop aangeboden en gegund aan de hoogste inschrijver voor €80.000,- kosten koper. Totaal zeven personen hadden een bod op de woning ge daan. De transactie past in het beleid om gemeentelijke woningen zoveel mogelijk af te stoten zodra ze vrij van huur komen. Het pand Peperstraat 33 werd ooit door de gemeente aan gekocht in verband met plannen om op deze plek een doorbraak te ma ken. Daarvan is later afgezien. TCVCI CC C VRIJDAG 7 NOVEMBER 2003 colleges van de vijf Wadden- anden hebben gisteren tijdens Nationale Waddenconferentie, dit jaar op Texel werd gehou- i,de vredespijp gerookt. Binnen t Overlegorgaan Wadden- landen was wrevel ontstaan over t besluit van Texel om volgend ar uit het project Bestuurlijke ganisatie te stappen. vijf colleges van b en w hadden middags overleg met elkaar op het tmeentehuis. Volgens OOW-voor- terPaul Verhoeven, burgemeester n Ameland, was de vraag aan de het OOW met laten vallen, omdat het overlegorgaan in Den Haag een goede naam heeft opgebouwd. Ver hoeven: 'We worden er als een se rieuze gesprekspartner gezien.' Het OOW bestaat sinds 1984 Burgemeester en wethouders maak ten in augustus bekend om per 1 april 2004 uit het project Bestuurlijke Or ganisatie te stappen. Dat project, dat op 1 april 2002 van start ging, voor ziet in meer samenwerking tussen de eilanden. Op die manier willen ze activiteiten, waarvoor de gemeenten afzonderlijk te klein zijn, betaalbaar en mogelijk houden. Texel liet al in dat zij veertig in plaats van twintig procent gaat betalen. Het college was daar tegen, maar heeft zich nu wat soepeler opgesteld. Voorwaarde voor het college om in te stemmen met een andere kostenverdeling is wel dat er uiterlijk volgend jaar een gemeenschappelijke regeling binnen het OOW moet zijn. Daarin moet ko men te staan op welke manieren de eilanden kunnen samenwerken en hoe de kosten worden verdeeld. 'Als twee eilanden aan een gezamenlijk project beginnen en een derde komt erbij, dan heeft dat financiële gevol gen. En het heeft ook gevolgen voor

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5