Cjroen Twartsjexeh in het hartL Jieuw vangstadvies treft visserij hard Tweede deel maquette Rede in Oudeschild 'olitie grijpt dader an reeks inbraken bnen in vakantieparken aakt op Texel geen kans Oude rubberbotenloods Mok gesloopt Handtekeningactie Medium Syrische familie Eenakterfestival m Oud wrakhout KNRM op pad na rode vuurpijl Oosterend Present bracht €8000,- op TEXELSE'^COURANT SUPER DE BOER iGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 11828 DINSDAG 11 NOVEMBER 2003 /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg it grote bezorgdheid is gerea- erd op de vangstadviezen van Iministerie voor Landbouw, Na- ir en Voedselkwaliteit voor het mend jaar. Op basis hiervan leten kotters de vangst van ioI in 2004 met veertig procent ugbrengen en mag niet meer op beljauw worden gevist. Als lid het Bestuurlijk Platform erijgemeenten (BPV) protes- irt de gemeente Texel tegen de liezen. 'Niet alleen de vloot irdt hard getroffen, maar zeker de daarmee verbonden werkingsindustrie.' ominabel slecht, die lui zijn hele- al gek geworden', windt DETV- irzitter Ben Daalder geen doekjes zijn mening over de jongste igstadviezen, die zijn gebaseerd adviezen van biologen. 'Dit ver- it niet het predikaat wetenschap- ijk onderzoek. Vorig jaar gaven :elfde biologen aan dat de schol jrhet dieptepunt heen is en lang- m weer omhoog krabbelt. Nu II dat de heren zich hebben ver- ind en twijfels hebben. Bij twijfel tseer je met tot zulke draconische itregelen. Maar al zou de korting twintig in plaats van veertig pro- tuitkomen, dan nog is dat desas- s.' jens Daalder staat de ervaring vissers haaks op het biologische is. 'Degene die roept dat er geen schol is, heeft ongelijk. Schol laat zich de laatste jaren beter vangen Het BPV uit zich in soortgelijke bewoor dingen. 'De achterliggende tien tot twaalf jaar hebben de vissers grote offers gebracht. Zowel vangstrechten als vangstcapaciteit zijn ingeleverd De afgelopen vier jaar is de toege stane vangsthoeveelheid met 28 pro cent afgenomen. Deze adviezen zijn de nekslag voor ondernemers in de visserij en de visverwerkende indus trie.' Als voorzitter van de landelijke Fede ratie van Visserijverenigingen reisde Daalder gisteren naar Den Haag, om te zien hoe minister Veerman van Vis serij zijn beleid verdedigde, en om te lobbyen. 'De Tweede Kamer moet te gen de minister zeggen dat dit visserijadvies een prul is, dat hij geen brokken moet maken en de visserij- vloot niet onnodig moet afbreken. We hebben immers net een sanerings operatie achter de rug.' Daalder heeft aanwijzingen dat het verbod op de vangst van kabeljauw met doorgaat. 'Daar is ook geen enkele reden voor. Deense. Schotse en Engelse vissers zeggen nadrukkelijk dat de kabeljauw door het dieptepunt heen is.' De Texelse visserij zal hier maar beperkt van profiteren. Van der Slikke van de TX56, de enige gespecialiseerde rondviskotter op Texel, heeft een aan vraag ingediend voor sanering van de kotter. de aanhouding van een 27-ja- Texelaar is volgens de politie reeks inbraken op het eiland jelost. De man wordt verdacht inbraken in woningen en be ren die de afgelopen tijd zijn ileegd. Naar aanleiding van het lerzoek is ook een 37-jarige elaar aangehouden, die van he- wordt verdacht. 27-jarige man wordt in verband jracht met vijftien tot zestien in- ken die de afgelopen tijd op het id zijn gepleegd. Het betrof on- meer een inbraak bij Garage s, gepleegd tijdens de meuw- snacht. Daarbij verschaften de ler(s) zich met grof geweld toe- g tot de garage en werden digi camera's, autoradio's en andere apparatuur buitgemaakt. In dezelfde nacht werd ingebroken bij rijwiel handel Kikkert in De Koog. Daar werd onder meer de kluis opengebroken. Ongewenst nachtelijk bezoek kregen ook recreatiebedrijf Prins Hendrik, de golfshop van Vakantiecentrum De Krim, strandpaviljoens, het kantoor van Connexxion en basisschool De Akker. Ook werd meerderde malen ingebroken bij het NIOZ. Een woord voerder van de politie wil in verband met het onderzoek met bevestigen dat ze inderdaad door de aangehou den man zijn gepleegd. De politie wil wel kwijt dat de verdachte een aan tal inbraken heeft bekend. De 37-ja- rige man die van heling wordt ver dacht, is na verhoor weer vrijgelaten. De politie.sluit met uit dat meerdere aanhoudingen volgen. 'Als een inwoner van destijds dit zou zien, zou hij zeggen dat is Oudeschild. Dan zou het tien minu ten stil zijn en dan zou hij zeggen maar het ziet er toch niet helemaal hetzelfde uit', zegt Herbert Tome- sen. Hij is één van de makers van het tweede deel van de maquette van de Rede van Texel, die sinds vorige week staat opgesteld bij het Maritiem en Jutters Museum. De maquette, waarvan het eerste deel een jaar geleden arriveerde op Texel, geeft een beeld van de bedrij vigheid rond 1660 voor de zuid oostkust van het eiland. Op het tweede deel is het zuidelijk deel van het zeventiende-eeuwse Oudeschild nagebouwd. De reconstructie van het toenmalige dorp was een pittige. Herbert Tomesen, Diederik Tomesen en Ali Sahin van bureau Artitec Maquettebouw uit Amsterdam waren aangewezen op oude kaarten en een kadaster uit het begin van de negen tiende eeuw. Afbeeldingen waren nauwelijks voorhanden. 'Er werden in die tijd geen schilderijen en tekenin gen van Oudeschild gemaakt', vertelt Tomesen. 'Kunstenaars gingen in die tijd niet naar dat dorp op dat eiland. Die gingen naar andere plaatsen om mooie schilderijen te maken.' Om de huizen uit die tijd toch zo iden tiek mogelijk te laten zijn, keken de maquettebouwers onder meer naar Urk. 'Daar werd destijds ook veel gebruik gemaakt van bijvoorbeeld IJsselstenen. Dat zag je toen meer in het Zuiderzeegebied.' Huizen uit de begintijd van het dorp, 401 jaar gele den gesticht, zijn inmiddels verdwe nen. 'Er werd na 1602snel gebouwd en er werden toen geen goede ma terialen gebruikt. Bij sommige huizen dateren nog wel achtergevels uit die tijd.' Volgens Tomesen moeten de meeste huizen destijds ook laag zijn geweest met slechts een verdieping erop. Voor de maquette is gewerkt met oog voor detail. Zo zijn achter de huizen de wc-hokjes, die destijds boven de sloot hingen, nagebouwd. Op de wierdijk staan de vaandels die des tijds aangaven hoe de wind stond. Te zien is ook hoe de Skilsloot bij het Buurtje nog doorloopt tot aan de dijk. Met katrollen worden de watervaten, aangevoerd vanaf de Wezenputten, er over de dijk getrokken, zodat ze afgeleverd kunnen worden bij de voor anker liggende schepen. Op de ma quette worden de vaten met een soort glijbaantje van de dijk het strand op gerold. Tomesen: 'We we ten niet precies of dat vroeger daad werkelijk zo gegaan is, maar het is goed voor te stellen.' Schepen Pronkstuk van de schepen die voor de kust liggen, is een model van de Swiftsure, een vlaggenschip van de Engelse vloot dat de Nederlanders buitmaakten tijdens de Vierdaagse Zeeslag, die plaatsvond tijdens de Tweede Engelse Oorlog. De Swiftsure heeft indertijd daadwerkelijk voor de kust van Oudeschild gelegen. Andere opmerkelijke schepen zijn de linie schepen Burcht van Leiden, Huize Tijdverdrijf en Dom van Utrecht van de admiraliteit Amsterdam, de fregatten Leeuwarden en De Fazant van dezelfde admiraliteit en het linies chip De Gelderland van de admirali teit Noorderkwartier. Een admiraliteit, een voorloper van de marine, was in de Republiek der Ver enigde Nederlanden een college dat het bewind voerde over militaire zee zaken. De toenmalige republiek kende er vijf. Linieschepen waren gevechtsschepen die voorop voeren bij zeeslagen. Het tweede deel van de maquette kent ook boeiers, water schepen, houthalers (type kat) en beurtvaarders. Het Statenjacht van de Staten van Holland is eveneens vertegenwoordigd. Artitec heeft on geveer anderhalf jaar gewerkt aan het tweede deel van de maquette. De gebroeders Tomesen en Sahin wer ken nu aan het derde en laatste deel. Dat wordt eind 2004, begin 2005 in Oudeschild verwacht. Op dat deel komt de rest van Oudeschild en veel aandacht voor de handel met die de republiek destijds dreef met andere Europese landen. Een aantal sche pen op het eerste deel van de ma quette verhuist mogelijk naar het derde deel Volgens Tomesen wordt het anders te druk op het water. 'In het echt ziet het er toch anders uit dan op tekening. Er moet wat meer rust op het middenveld komen.' De maquette telt inmiddels 105 schepen (sloepen inbegrepen). Het licht- patroon wordt deze week nog veran derd. 'Het is de bedoeling dat de lam pen zo worden afgesteld dat er wolken over lijken te trekken.' Ook komen er nog bordjes met tekst en Lees verder pagina 5 ziet er niet naar uit dat het per- lent wonen in vakantiehuizen Texel wordt toegestaan. Gezien men van minister Dekker van )M krijgen gemeenten en pro fes binnenkort zelf de vrijheid 3l dan niet toe te staan. tiet aan de minister ligt, kan Texel iks kiezen uit drie mogelijkheden: een woonbestemming aan eatiecomplexen mag worden sven, dat het bewonen van eatiehuizen alleen aan bepaalde enen wordt toegestaan en dat verboden blijft om permanent in mtiehuizen te wonen. Om een ze te maken moet wat betreft het sge eerst duidelijk zijn of het netsvoorstel wordt overgenomen 'at de consequenties zijn. Verder Jen de gevolgen voor de toekom- vraag naar woningen in kaart öen gebracht Ier Dekkers voorganger Remkes het permanent bewonen van antiehuizen ten koste van de naad permanente woningen, ll zou daardoor minder woonhui mogen bouwen. Ook de finan- i consequenties voor de ge- inte zijn nog niet duidelijk. De ster heeft beloofd hier op korte üjn antwoord op te geven. Wel It de bewindsman aangegeven tecreatiecomplexen in de buurt waardevolle of kwetsbare gebie- niet in aanmerking komen voor 9ng van de bestemming recrea- ®ar wonen. esverstrekkers geven aan dat het "anent bewonen van recreatie- tan nadelig is voor de eiland- 4omie. Geredeneerd wordt dat bewoners die er permanent wonen minder inkomsten genereren voor de eilanders, bijvoorbeeld omdat ze minder geld uitgeven dan vakantie gangers. Ook wethouder Nel Eelman (Volkshuisvesting en Toerisme) is er geen voorstander van. 'Ik denk dat er best veel mensen zijn die in een park zouden willen wonen. Veel huizen zijn in het verleden tegen lage kosten aangeschaft, dan is het goedkoper wonen. Maar ik denk dat het gevolg zou zijn dat we het toerisme uithol len. En je krijgt een totaal andere so ciale infrastructuur op het eiland. Het gaat ten kosten van de levendigheid en de vitaliteit.' Eelman, die hierover nog niet met het college heeft ge sproken, geeft haar mening op per soonlijke titel. Momenteel verleent de gemeente uit sluitend onheffing voor het perma nent wonen in vakantiehuizen aan Texelaars met een sociale of econo mische binding met het eiland die geen reguliere woning kunnen vin den. Voor de duur van een periode die zo lang is als de verwachte wachttijd bij de Stichting Wonen Texel. Omdat de bestemming hier voor niet wordt veranderd, gaat dit met ten koste van de woning voorraad. In hotel De Lindeboom in Den Burg vindt zaterdag 15 november een mid dag plaats met medium Truus Kmjn Het medium werkt met foto's van overledenen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur, de toegang bedraagt €7,-. De oude rubberbotenloods op het terrein van de Joost Dourleinka- zerne is gesloopt. Het was een van de laatste gebouwen die nog da teerden uit de tijd dat de Mok een marinevliegkamp was. Het gebouw stond al twee jaar leeg, nadat de rubberboten van het Amfibisch Ondersteuningsbataljon waren ondergebracht in het nieuwe Amfibisch Logistiek Centrum dat in augustus 2001 werd geopend. 'Voor de oorlog was het een hangar voor vliegtuigen, in 1949 hebben we het opgeknapt en daarna is het gebouw gebruikt voor de opslag van boten', vertelt majoor Aad van Gils. In de ja ren zestig was het gebouw voor het laatst grondig gerenoveerd. De oude botenloods was met altijd geliefd bij het Korps Mariniers. Menigeen stootte er zijn hoofd als de rubber boten uit de stellages moesten wor den gehaald. Een helm dragen was er verplicht. De vrijgekomen locatie wordt her ingericht als parkeerplaats voor voer tuigen van het Korps Mariniers. Ook is er een wasplaats met waterdichte vloeren ingericht. De omgeving wordt volgens Van Gils aangekleed met jonge duin met helmgras. Het korps wil de kazerne op die manier inpas sen in de rest van het gebied. Een oude olietank die bij de botenloods in de grond zat, is uitgegraven. Ook de voormalige kelders zijn verwijderd. De ruimte is volgestort met schoon zand. Het puin en vervuilde grond zijn afgevoerd naar een verwerker aan de overkant. De sloop is verricht door een aannemer uit Harenkarspel. Het wachthuisje bij de ingang en de zogeheten Witte Olifant zijn nog de enige twee nog oude gebouwen op het terrein. De Witte Olifant was vroe ger het onderkomen voor de com mandant. Tegenwoordig wordt het gebruikt voor de ontvangst van gas ten Het wachthuisje, dat volgens eerdere plannen zou worden ge sloopt, wordt momenteel gereno veerd en beter beveiligd. Van Gils: 'De locatie waar het nu staat, is de beste en kwalitatief is het nog goed.' (JgSfctÜÖfêS De oude rubberbotenloods op de Mok is gesloopt. De voormalige hangar van het oude marinevliegkamp maakt plaats voor een parkeer plaats. (Foto Jeroen van Hattum) Een handtekeningenactie voor de met uitzetting bedreigde Syrische familie Ablahad uit Den Burg heeft tot dusver 500 steunbetuigingen opgeleverd. Gabriël Ablahad wordt ervan beschuldigd met valse pa pieren naar Nederland te zijn geko men. Op woensdag 19 november dient er een rechtszaak over de kwestie. De familie Ablahad. een gezin met vier kinderen, ontvluchtte 9,5 jaar geleden haar vaderland en vestigde zich een jaar later op Texel Het oudste kind zit in de brugklas, de andere kinderen gaan naar basis school De Fontein. Marijn Koenen uit De Waal en Judith Kikkert uit De Cocksdorp hebben zich het lot van de familie aangetrokken. 'In al die ja ren dat ze hier zitten, is er nooit ge sproken over valse papieren en nu wordt dat ineens beweerd. Het is een enorme touwtrekkerij tussen de am bassade en het ministerie van Buiten landse Zaken. De Ablahads verkeren hierdoor in grote onzekerheid. Het kan met anders of iemand is slordig omgesprongen met de gegevens. Die rechtszaak is een aanklacht tegen de staat. Hun pro deo-advocaat heeft er een hele klus aan. Waar het ons bij de actie om gaat, is de humanitaire kant van de zaak. We willen aan de rech ter duidelijk maken dat deze familie hier een bestaan heeft opgebouwd. Ze zijn volledig ingeburgerd en actief in de Texelse gemeenschap. Ze kun nen echt niet terug. Syrië is een dic tatuur. Gabriël was er lid van een ver boden politieke partij en moest Losse nummers 0,90 Een afwisselend programma, gede gen tot goed acteerspel, enkele uit schieters en een goed gevulde zaal. Ook het achtste Eenakterfestival, dat zondag in Klif 12 werd gehouden, bewees voor herhaling vatbaar te zijn. Pagina 2 Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild beschikt sinds vrijdag over de restanten van de achterste ven van een Engels schip uit de ze ventiende of achttiende eeuw. De TX68 'Vertrouwen' van Pieter Aris van der Vis viste het ruim vier meter lange stuk wrakhout dinsdag zo'n twintig mijl uit de Engelse oostkust op. Pagina 5 Reddingboten De Zalm uit De Koog en Beursplein 5 uit De Cocksdorp zijn zondagavond een paar uur lang in touw geweest op de Waddenzee, nadat vermoedelijk een rode vuurpijl was waargenomen. Samen met de Dorus Rijkers uit Den Helder en twee reddingboten uit Harlingen werd een groot oppervlak langs de Afsluitdijk afgezocht. De pijl was gezien op de lijn Texel-Zürich (in Friesland). Tegen het eind van de avond werd de actie afgeblazen, nadat de schepen niks hadden aangetroffen Het zoeken begon om 19.45 uur. De organisatie van Oosterend Pre sent (OP) heeft aan het feest van afgelopen zomer €8.000,- overge houden. De opbrengst van de tiende editie wordt geschonken aan de dorpscommissie, die nog een bestemming aan het geld zal geven. Het bedrag werd bekendgemaakt tij dens de drukbezochte slotavond van OP in de Bijenkorf, waar voorzitter Hans Daalder terugkeek op een 'mooi feest'. 'De Oosterenders heb ben er vreselijk van genoten. We heb ben vier prachtige dagen gehad. Een feest voor onszelf en een mooie pro motie voor het eiland.' Maar hij kraakte ook een paar kritische noot jes, zoals over het bezoekersaantal, dat in vergelijking met de vorige edi tie wat was tegengevallen. 'De tijd is anders, de economie zit wat tegen en het was nu vier, in plaats van drie dagen feest. Wellicht hebben die fac toren een rol gespeeld.' Ook het his torisch spel trok wat minder mensen. 'Misschien was de locatie buiten het dorp toch wat te ver weg voor een aantal bezoekers. Wellicht dat er meer bezoekers komen als we het op het feestterrein in het dorp houden. Er waren wat minpuntjes, zoals die er bij elk feest zijn. Daar kunnen we al leen maar van leren.' Over een volgende editie van OP werd officieel nog met gerept 'Daar over gaan we over een jaar of dne maar eens nadenken.' vluchten. Als hij moet terugkeren, is hij zijn leven met zeker. Een tijdje ge leden werd een Syrische chnsten, die al tien jaar geleden was gevlucht, teruggestuurd. Die man is vermoord. Het nieuws dat de kinderen van de vluchtelingenfamilie Kalaidjan na lang touwtrekken eindelijk in Nederland mogen blijven, heeft ons gesterkt om met onze actie door te gaan.' Texelaars die steun willen betuigen aan de familie Ablahad kunnen con tact opnemen met Manjn Koenen, tel. 318770 (fax 318282) of Judith Kikkert, tel. 316938. (Advertentie) C/rut ImvLrJmh l» btl hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het tweede deel van de maquette van de Rede van Texel, met op de voorgrond een deel van het vroegere Oudeschild.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1