Eenakterfestival blijft voor herhaling vatbaar 4 Agenda E Vrolijke noot literaire middag teso TEXELSE 2 COURANT' ,/erhuis ft Maansverduistering Hoogwater te Oudeschild Colofon Wat ik zeggen wou... Cabaret-café Zwarte markt Helikopters DINSDAG 11 NOVEMBER 2003 Een afwisselend programma, ge degen tot goed acteerspel, enkele uitschieters en een goed gevulde zaal. Ook het achtste Eenakter festival, dat zondag in Klif 12 werd gehouden, bewees voor herhaling vatbaar te zijn. Toneelliefhebbers die het gemist hebben, krijgen zon dag een herkansing, wanneer het zelfde programma nogmaals wordt opgevoerd in het Hoornder theater. Ook al is de frequentie niet steeds even regelmatig geweest, het Eenakterfestival, dat in 1981 voor het eerst werd gehouden, is een blijvertje. Dat kan ook bijna niet anders, met een evenement met louter Texelse deelnemers, die allemaal hun eigen aanhang meenemen en zo van ge noeg belangstelling verzekerd zijn. Komt nog bij dat het eiland een flink aantal toneelgezelschappen telt, die over het nodige talent beschikken. vette wicw Tilly Witte en Gerda Lont speelden twee jeugdvriendinnen die elkaar na dertig jaar weer ontmoeten. Joop Rommets, Sjoerd Groeskamp en Janien de Bruijn luisteren naar de uitleg van Antoon Goes. (foto Ja/oen van Hattum Dat werd ook zondag weer duidelijk, want het algehele niveau was zeer behoorlijk en werd nog opgekrikt door enkele voorstellingen die dat gemiddelde duidelijk ontstegen. Fraaie prestaties waren er te bewon deren in de twee groepen die (oud- jmedewerkers van Klif 12 in de gele deren hadden. Acteurs als Janien de Bruijn, Charlotte Lorier, Cor van Heer waarden en ook de nog maar 18-ja- rige Sjoerd Groeskamp beschikken over het vermogen het publiek direct aan zich te binden. Maar net zo knap was het acteerwerk van Margrethe Blom, Cees Timmer, Jeroen Nauta en Els Whyte van Toneelgroep Ooster end, die met twee korte eenakters de zaal uitstekend wisten te vermaken. Hoewel het festival ruim vier uur duurde, was het dan ook voorbij voordat het publiek het goed en wel in de gaten had. Slechts een enkeling waagde op te merken dat zijn zitvlees op de proef was gesteld. De meeste bezoekers hadden genoeg aan de korte pauzes tussen de maximaal een half uur durende voorstellingen, die door de acteurs werden gebruikt om het toneel om te bouwen. Klif 12. dat wederom een mooie plaats bleek voor het Eenakterfestival, was niet Margrethe Blom en Cees Timmer, geassisteerd door soutileuse Karin Nauta, vermaakten het publiek kostelijk. iron J°°p nom™nj helemaal uitverkocht. Toch was het besluit om hetzelfde programma ko mende zondag te herhalen een goede geweest Bij de zevende edi tie. drie jaar geleden, werd op slechts één zondag gespeeld en moesten belangstellenden worden teleurge steld. Luchtig Het gebodene liep sterk uiteen, hoe wel de nadruk op het wat luchtiger genre lag. De toon werd gezet door 't Amateurtje uit De Waal. dat opende met het stuk Bedtijd, dat drie jaar geleden ook al werd opgevoerd. Het komische verhaal gaat over een man (Gooitzen Kedde) en een vrouw (Kann Gaasbeek), die samen in een twee persoonsbed liggen. Terwijl de man wil slapen, houdt de vrouw hem wak ker met uiteenlopende vragen over hun relatie. De voorstelling, geregis seerd door Roel de Waard, kende een slechte start, want direct na het be gin was Gaasbeek er helemaal uit. Ze herstelde zich echter uitstekend en leverde samen met Kedde vlot spel af. waarmee ze het publiek direct in de stemming bracht Van heel andere aard was Kettingre actie, dat al improviserend bedacht en uitgewerkt was door regisseuse Anneke Berghuis en spelers Gerda Lont en Tilly Witte. Centraal staat de vriendschap tussen oude jeugd vriendinnen, die elkaar na dertig jaar weer eens ontmoeten. Ze betreuren de dood van een derde vriendin, maar blijken zich alras vooral druk te maken over de vraag wie van beiden nu de beste vriendin was van de over ledene. Lont en Witte acteerden knap, terwijl ook de rol van muziek en dans opvallend was. Maar doordat het verhaal maar langzaam op gang kwam, er lange stiltes vielen en de voorstelling bovendien veruit de lang ste was van allemaal, hadden nogal wat toeschouwers moeite hun aan dacht erbij te houden Toneelgroep Oosterend leverde twee sprankelende eenakters af, die beide werden geregisseerd door Ina Schrama. In Per auto komen twee automobilisten elkaar tegen op een wegversmalling en zal één van de twee achteruit moeten om de ander doorgang te verlenen. De éen (Cees Timmer) toont zijn zakelijke kant en beroept zich op de verkeersregels, terwijl de ander (Margrethe Blom) al (Foto Joop Rovnmats) haar verleidelijke charmes in de stri|d werpt om gelijk te krijgen. In Aftellen zag het publiek een man (Jeroen Nauta) en een vrouw (Els Whyte) die al twintig jaar dagelijks thee drinken met elkaar. Aardig is dat ze allebei nogal geprononceerde gedachten hebben, die onuitgesproken blijven voor de ander, maar door de toe schouwers wél worden gehoord. In beide voorstellingen, die boordevol komische momenten zaten, bewezen de Oosterender acteurs buitenge woon goed op elkaar te zijn inge- gespeeld door Nel van Slageren van de Vereniging van Oud-Leerlingen, vertelt in het stuk De Auto van Joost haar levensverhaal aan een monteur die haar auto repareert. De man (Marco Vlaming) ligt onder de auto, waardoor het met duidelijk is of hij luistert, maar dat maakt de vrouw niet uit. Haar man Joost luistert ook allang niet meer en brengt liever de avond door met zijn computer. Van Slag eren, getooid met rok, ribfluweel jasje, handtasje en een sigaret in de mond, wist het publiek met sterk spel te boeien. Minpuntje was het aandeel van de souffleuse, die meermalen duidelijk hoorbaar aanwezig was. De regie was in handen van Mariëtte Wonder. De gelegenheidsformatie Ephemero- ptera (Latijn voor eendagsvlieg) rond Pip Barnard speelde het zelf geschreven werk Inwoning. Yup Paul (Sjoerd Groeskamp) en zijn uitbun dige vrouw Geertje (Janien de Bruijn) hebben van makelaar Peter (Joop Rommets) net een appartement ge kocht. Paul denkt rust en privacy gevonden te hebben, maar weet nog niet van het bestaan van buurman Nico (Antoon Goes). Barnard heeft bij het schrijven van het stuk zo te zien rekening gehouden met de karakters van de spelers, want iedereen kon zich volop uitleven. Het korte stuk De Gracht van de gelegenheidsformatie GF-05-11op gericht bij het vorige Eenakterfestival, was een leuke afsluiter van het festi- Jeroen Nauta en Els Whyte waren uitstekend op elkaar ingespeeld. speeld. Ook de plots waren verras send. al was het jammer dat in Aftellen een deel verloren ging toen Whyte haar laatste zin uitsprak toen het publiek nog niet was uitgelachen. Het stuk Niet uitgesproken van de Stichting Musical Experience, het eerste na de pauze, riep allerlei vra gen op. In een ogenschijnlijk sfeer volle ambiance zitten Corina van Pol land van Erkel (Judy Nieuwland) en haar secretaresse Marijke (Esther van Angeren) aan de ontbijttafel Maar gaandeweg wordt duidelijk dat de verhouding tussen beide dames wat minder sfeervol is. Wat rest is een schrijnend gebrek aan communica tie. Nieuwland, Van Angeren en regis seur Aris van Zeijlen voelden dat goed aan. waardoor de vraag wat er dan niet wordt gezegd zich tot het eind toe bleef opdringen. De wat ordinaire Hilde Oude Lebbink, (Foto Joop Ftorrvnats) val. Het stuk moet het vooral hebben van dynamiek en beweging en dat was het enorme gezelschap spelers, die het tijdens de Hoornder Donder dagen al enkele malen eerder opvoer den, wel toevertrouwd. Voorverkoop Ook zondag begint het programma om 14.00 uur. Het festival duurt de hele middag. De entree bedraagt €5,- in de voorverkoop en €6,- aan de zaal. Reserveren kan bij Nauta Boek en per e-mail: welzi|nsstichting@hot mail.com. Jeroen van Hattum en Joop Rommets Het eten van hond. Geen probleem voor taalpurist Driek van Wissen. Op humoristische wijze vertelt hij in restaurant De Texelse Luwte hoe hij in China even moet slikken als hem een portie hondenvlees wordt voorgeschoteld. Maar als hij denkt aan een rothond van de buren is zijn weerstand weg. 'En heb ik de hond teruggebeten.' Van Wissen is één van de schrijvers en dichters die zondagmiddag optra den in het restaurant in de Warmoes straat in Den Burg De anderen zijn Theun de Winter, NRC-colummst Carel Helder, dichter Tjitske Jansen en Jeroen Zijlstra die liedjes zingt. Met elkaar vormen ze voor de gele genheid de voorleesclub Zwoegende Boezems Hoewel literair van opzet, is het ka rakter van de middag met zwaar. Me nigmaal worst het voorgelezen werk voorzien van een humoristische on dertoon of vrolijke noot. Van Wissen beschrijft in reisgedichten hoe hij in het buitenland hevig kan verlangen naar zijn vertrouwde wc thuis, maar ook hoe hij zich in Gambia in een hotel vol Nederlanders ergert aan gesprekken over diarree. In andere gedichten verwoordt hij op heldere wijze dat de As van het Kwaad van president Bush toch echt de as van een sigaret moest zijn en dat minis ter Donner met gesmokkelde bolle tjes cocaine in zijn maag zit. Helder maakt met een minimum aan woorden duidelijk dat zijn pas aange schafte sapcentrifuge met geschikt is om een banaan in te pureren Ook beschrijft hij een onbedoelde duik in een wak tijdens het schaatsen. 'Ik zei dat ik er makkelijk overheen had kun nen stappen, maar mi|n vriendin zei meteen: jij stapt nergens overheen.' Jansen verwoordt de gevoelens van een vrouw die langs gaat bij haar ex- vriend. Ze had hem ooit gezegd stal kers te negeren, maar omdat ze zelf niet als stalker wil worden gezien, blijft ze maar bij hem aanbellen. De Winter leest voetbalgedichten van vroeger voor en verhaalt over Texel De middag werd bezocht door tussen de twintig en dertig mensen. t y Taalpurist Driek van Wissen was één van de schrijvers die zondagmiddag optraden in res taurant de Texelse Luwte in Den Burg. foto Jen*n van Haitum) De Hemelen verkondigen Gods eer Het uitspansel Gods lof vermeer De schepping In haar geboorte fase Rond en in Gods troon een en al extase Toch verviel opeens de glorie totaal Zondeval, zo Ingrijpend, catastrofaal De wateren chaos, het al omklemd De geest broedde en God overstemt Met zijn machtwoord 'Er zij licht' En het was goed, het duister zwicht God die eens uit het niets alles schiep Hemel, aard' en zee tevoorschijn riep De vierde dag een schep er bovenop Voor de duisternis een groot're strop Zon, maan en sterren nu voortgebracht Zegen voor vis en dier en menselijk geslacht Alles, alles komt weer tot God samen Wie is het begin, de getrouwe, de amen Dat is Jezus, van hem de openbanng En van Gods liefdeplan de verklaring De maan verbeeldt de getuige in de nacht En verwijst naar hem die alles volbracht Toen op Golgotha het licht duister vervlood En de aarde kleurde van zijn bloed zo rood Als bij Abel. toen de aarde krijtte zeer Waardeerde God zijn offer nog veel meer En zondag de maan vol en bloedrood Verkondigde nogmaals het mysterie groot Jezus is de Christus als koningsknecht En heeft als de maan vol zijn leven afgelegd De getrouwe getuige, de wolken gescheurd En elk oog kon hem zien vol en rood gekleurd De maan ziet op Christus van 't begin af aan De Satan, hel en dood worden er dol van Verslagen zijn ze, dat bll/ke nog eens onbetwist Al wordt religieuzer steeds meer de antichrist De kerken maken dan ook hun waan courant En tonen met Satan hun onmacht faliekant Ja, hun einde wordt met haast volvoerd Door Jezusi verschijnen wordt alles gevloerd Zielen winnen veld en wil hen nog wegkapen Zielen overal verloren liggen voor 't oprapen Maansverduistering, beeld van wonderbare gena Jezus zegt 'Ik kom spoedig, ik beaam het, Maranatha' Nico Drenth Dinsdag 11 november Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis aan de Groeneplaats in Den Burg de maandelijkse raadsvergadering. In Tusse de Banke aan de Groene plaats begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de Histori sche Vereniging. In het Kerkelijk Centrum aan de Peperstraat in Oosterend begint om 20.00 uur een gespreksavond over liturgie. Met medewerking van dominee Petra Barnard, pas tor Ed Moltzer en dominee S. de Vries. Deelname kost €8,-. In Cinema Texel draaien The ma trix revolutions (aanvang 20.00 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Woensdag 12 november In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 13.30 uur een voorlichtingsmiddag over slaapproblemen. De afdeling Den Burg van ouderenorganisatie ANBO verga dert in De Bolder (ingang Reijer Keijserstraat) en neemt afscheid van penningmeester Roelf Siebin- ga. Aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draaien The ma trix revolutions (aanvang 15.00 en 20.00 uur), Drakenheuvel (15.15 uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Donderdag 13 november Het overlegorgaan van het natio naal park Duinen van Texel verga dert vanaf 13.15 uur in de raads zaal van het gemeentehuis in Den Burg. De bijeenkomst is openbaar. Het Texels bedrijfsleven presen teert zich in de scholengemeen schap aan de Emmalaan. Van 15.00 tot 19.00 uur is de presen tatie voor iedereen toegankelijk. In Buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Deelname kost €1,50. In hotel De Lindeboom in Den Burg wordt van 19.00 tot 22.00 uur een openbare discussieavondg houden over het Verkeersplan' het nationaal park. Om 20.00 uur begint in de opa bare bibliotheek in Den Burg a lezing over fotografie door Ma van der Berg en Simon Smit toegang bedraagt €1,-. In Cinema Texel draaien Then trix revolutions (aanvang 18.30 21.30 uur), Phileine zegt se (19.00 uur) en Bad Boys 2 (21, uur). Vrijdag 14 november Om 20.00 uur begint in het g bouw van Kotex aan Paelwerck in Den Burg de twee avond van het Texels klaver» kampioenschap. In Cinema Texel draaien Then trix revolutions (aanvang 18.30 21.30 uur), Phileine zegt (19.00 uur) en Bad Boys 2 (21. uur). Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 11 12 13 14 15 16 17 18 9.26 9.35 10.07 10.34 10.30 11.10 0.20 1.24 21.35 u. 22.05 u. 22.37 u. 22.50 u. 23.20 u. - u. 12.20 u. 13.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 16 november op om 8.00 uur en gaat onder om 16.46 uur; 17 november laatste kwartier. In verband met verwachte dnj onderhoudt veerdienst Teso v dag van 9.35 uur vanaf Texel 16.05 uur vanuit De Helder halfi diensten. Zowel op Texel als inl Helder worden geen wachttiji verwacht. Nadere informatie i telefonische worden verkregen nummer 369600, via e-n info@teso.nl of de web www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bu Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecouranb Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87-of 06 - 22 14-02 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbieding* toe zi|n van toepassing de Regelen voor bet Adv» wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Ams zoals gedeponeerd t*| de Kamer van Koophand* bheken te Amsterdam onder nummer 411986J exemplaar van de Regelen voor het Advertent* wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half iaar 32.20 30.70 (autor Per jaar 62,70 60,70 (outcm Bij verzending naar het buitenland zs\ portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode. Op Radio Texel is donderdag voor het eerst de radioversie van het Cabaret café te horen, waarin het lokale nieuwe wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Anders dan bij de theaterversie worden in dit programma geen gasten ontvangen en is bij de opname geen publiek aanwezig. Wel keren enkele vaste ru brieken uit het theaterprogramma op de radio terug. In plaats van het po pulaire filmpje uit het theater valt een 'hoorspeltje' te beluisteren, dat dit maal zal handelen over het nieuwe landschapsbeleidsplan. De rubriek WWW, waarin reacties die via de website van het Cabaret-cafe werden opgenomen en die sinds lang uit het theaterprogramma is verdwenen, krijgt op de radio een nieuwe kans. Het programma duurt een uur en wordt donderdag tussen 19.00 tot 20.00 uur uitgezonden. Aan het eind van de maand is het Cabaret-café weer in het theater te zien. Bomvol was het soms bij de zwarte markt, die zaterdag in manege Aken- burg werd gehouden. Vooral aan het begin van de middag kon er niemand meer bij Onderde45kraamhouders werden voornamelijk enthousiaste geluiden gehoord, al meende niet ie dereen dat hij even goed had ver kocht. Begrijpelijk wellicht, want veel bezoekers kwamen vooral voor de gezelligheid en minder om iets aan te schaffen. Evengoed waren er koop lieden die bij organisator Peter Dros al een plaatsje voor volgend |aar re serveerden. Geen last van minder kooplust had ponyclub De Klep- pertjes, die de ruim duizend zelf gebakken oliebollen al ruim voor het eind had verkocht. De deurprijs, een radio/CD-speler, ging naar Jan en Isie de Ridder uit De Cocksdorp. n >an le«n Buiten vtrantvrOMdelijUieiJ v«n 4c redactie Via de media vernam ik dat onze eer ste burger mevrouw Geldrop gaat praten met staatssecretaris Knaap van defensie over de toenemende overlast die helikopters aan de west kust van ons eiland veroorzaken. Voorwaar een loffelijk initiatief, maar volgens mij had zij dit, zoals onder tekende heeft gedaan, eerder moe ten doen. En wel op het moment dat de staatssecretaris op de onzalig gedachte kwam het aantal vluchten voor commerciële doelen op marine vliegkamp De Kooy op te rekken van 13.000 in 1992 naar 20.000 in 2004. Nu het kabinet hiermee eenmaal heeft ingestemd zijn de kaarten im mers al geschud. Niet dat de burge meester dan meer zou hebben be reikt. Want, tenzij zij andere wapens in de strijd kan gooien dan schrijver dezes, geef ik hierbij alvast het ant woord van staatssecretaris Knaap. Deze antwoordde mij als volgt: 'Ik ben mij er van bewust dat de vlieg bewegingen van civiele - maar ook van militaire - vliegtuigen aanleiding geven tot overlast. Het marinevlieg kamp De Kooy en haar civiele mede gebruikers doen er alles aan om waar mogelijk de overlast te beperken. Het is evenwel onvermijdelijk dat vlieg tuigbewegingen gepaard gaan met overlast.' Aldus het dooddoenertje van de staatssecretaris. Maar ik begrip de openstelling van mevrouw Geldorp met zo goed. Im mers, zij was het toch die in februari 2003 in de raad stond te verkondigen dat Vliegveld Texel van grote beteke nis is voor de offshore-industrie? Als dit werkelijk het geval zou zijn of in de toekomst zou worden, dan vliegen de helikopters voor de offshore inder daad niet meer over Den Hoorn, maar wel over de rest van het eiland. Die riekt een beetje naar 'cht prima, zolang ze maar met ovi huis vliegen'. Die gedachte bi mij trouwens ook als ik haar hoi ten over het paal en perk steil de luilak-ontsporingen, want gen wil ik het allang niet mee men. Jarenlang is de bevolk» Texel met luilak geterroriseen het gajes van de straat dat zie lijk kon uitleven op anderman len. Voor duizenden guldens werd aangericht aan publieke dommen waarvoor de bel betaler dan weer mocht opd En dit alles gebeurde terwijl d tie machteloos toekeek. Ondei werd in de pers wel met veel t aangekondigd dat onder mei Oosterend twee dorpsdiende ren aangesteld. Welnu, ik heb ren nog nooit gezien en bij n is mij gebleken dat in Oostera mand hen kent. Tijdens de afg luilak is er om middernacht e» vierwieldrive van de politie d Peperstraat gereden en toem uur is morgens het gelazer waren de dorpsdienders in ge den of wegen te bekennen. G heeft het tuig nu ook de won de burgemeester onder hanc j' nomen. Weliswaar haastte de overbelaste politie zich om o| initiatief een schoonmaakbed r dracht te geven de bende I vrouw op te ruimen voordat z kwam. Maar het is wel frapp nu ineens door haar allerlei vi len en maatregelen worden kondigd om de uitwasen va jj tegen te gaan. Niettemin were hiermee, evenals met haar s gen het helikopterlawaai, in e veel succes. En mocht blijken 9 en ander alleen maar pub! stuntjes zijn geweest, dan za1 zeker nog een keer op terug' JJ Ooi

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2