Haar 'vlugge oogjes' ontgaat maar weinig fexel Academie begint met lesgeven TX 68 vist restant achtersteven op 84-jarige waakte over verkeersveiligheid fyat ik zeggen wou... Verkeersplan Maquette TEXELSE J* CouranT Informatie over autisme Van der Gracht succesvol met grote hoenders Zeehond doorstaat epidemie zonderal te veel problemen Wielrenners vergaderen Kamerleden mogen op eiland praten over richtlijnen hrca k-/cf» Builen «crvitvoerdclijkhrid ven <1: rctjacue zijn teveel ambtenaren op Texel, blijkt uit de activiteiten om een keerplan door te drukken. Kenne- vervelen de ambtenaren zich en iten ze zich op manieren om hun cht te doen gelden. Dat blijkt uit verkeerplan voor de Dennen We nen daarbij kiezen uit twee mo len Alsof er geen tien andere op- smgen zijn en alsof we zouden eten kiezen. misbruiken die modellen om het doen voorkomen dat er maar VERVOLG VAN PAGINA 1 irmatie en glazen panelen rond het iv/werk te staan. 'En we moeten wind aanpassen. De zeilen staan nog bol tegen de wind in.' Pand maquette is eigendom van de hting Rede van Texel. Die is voort- lomen uit de stichting VOC 2002 de festiviteiten organiseerde die ig |aar werden gehouden voor de ing van 400 jaar VOC. Het Mari- n en Jutters Museum heeft de guette in bruikleen. De gemeente het museum willen de maquette termijn laten verhuizen naar een ■iw pand aan de dijk, waar even- si ook een onderwaterdepot keuze uit twee is. Het misbruik zit er in dat modellen eigenlijk alleen eerlijk gebruikt kunnen worden om een pro bleem uit te leggen en niet om tus sen te kiezen. Ik ben er van overtuigd dat de ambtelijke en bestuurlijke ac tiviteiten met de beste bedoelingen en intenties gebeuren. Het is echter een ontspoord proces. Losgeslagen van de behoefte van de gewone Texelaar. Op het eiland Tiengemeten in het Haringvliet is de natuurlobby erin geslaagd alle inwoners te ruimen. Afsluiten van stukken Texel is het begin van hetzelfde proces. Heel Texel moet toegankelijk blijven, voor iedereen, met alleen voor onderzoe- wordt aangelegd. Zij willen de ma quette aan de dijk zetten, zodat be zoekers tegelijkertijd ook de echte omgeving kunnen zien. Tijdens de begrotingsraad reserveerden de po litieke partijen, met enige tegenzin, €1,2 miljoen om dat gebouw moge lijk te maken. Volgens wethouder Nel Eelman moet dat bedrag als vliegwiel worden gezien om ook andere orga nisaties te laten meebetalen aan het nieuwe onderkomen. In de huidige expositieruimte in de schuur aan de Heemskerckstraat is nu niet vol doende plek om ook het derde deel neer te zetten. De maquette wordt, als alle drie de delen er zijn, 18 meter lang en 4 meter breed. De burge meesters en wethouders die twee dagen op Texel waren voor een bij eenkomst van het Overlegorgaan Waddeneilanden bezochten vrijdag ochtend als eersten het nieuwe deel van de maquette. 'Je kunt wel overal commentaar op hebben, maar je moet ook zeggen hoe het beter kan. Desnoods tegen de burgemeester zelf. Want als nie mand dat doet. dan weet zij ook niet waar het aan schort. Ik maak elke dag een wandelingetje Dat kan ik ieder een op mijn Jeeftijd aanraden, want daar blijf je fit van. Ik kijk altijd goed om me heen. Mij vallen dan gewoon dingen op. Nog met zo lang geleden heb ik wel eens een minuut of tien staan kijken naar de rotonde Pont- weg-Emmalaan-Hoornderweg. Het viel me op dat je er niet overheen kunt kijken. Dat is best een belemmering. Ik heb toen gezegd dat daar iets aan moet gebeuren.' Haar mening ventileert ze sinds jaar en dag binnen het bestuur van 3VO. waar ze afgevaardigde is namens ouderenbond ANBO 'Mevrouw Leegwater heeft zich altijd enthou siast ingezet voor de belangen van de oudere verkeersdeelnemers. Heel belangrijk, want daar komen er steeds meer van', vertelt 3VO-voor- zitter Jan Brouwer. 'We hielden de bestuursvergaderingen altijd bij haar thuis. Mevrouw Leegwater zorgde dan voor koffie en koek.' De opmer kingen tijdens zulke avonden werden tijdens het reguliere kwartaaloverleg met de gemeente doorgegeven aan het college van b en w. Brouwer: 'De verkeersveiligheid kan natuurlijk altijd beter, maar over het algemeen mo gen we hier met klagen.' Zorgen maakt mevrouw Leegwater zich over de toekomstige plek van het raadhuis. 'Dat hoort in het centrum van de gemeenschap te staan. Ik heb de Groeneplaats nooit zo verkeerd gevonden Voor iedereen goed be reikbaar. ook voor ouderen. Want ook mensen uit de buitendorpen moeten Mevrouw Leegwater-Klimp bij één van haar er met de bus kunnen komen. Lang met iedereen heeft een auto. Daarom mag dat gemeentehuis niet te ver uit het centrum staan. Misschien kunnen ze zorgen dat de busroute er langs loopt, zodat een tussenstop kan wor den gemaakt.' Mocht het raadhuis aan de Emmalaan komen, op het voormalige A-veld van SV Texel, dan moet er volgens mevrouw Leegwater goed naar de verkeerssituatie wor den gekeken. 'Met de school, het sportpark Zuid, de jeugdherberg en het gemeentehuis wordt de verkeersdruk daar erg groot. Als je ziet hoe roekeloos sommige kinderen nu al de kruising Emmalaan- Haffelderweg oversteken. Er wordt best doorgereden op die plek In haar leven heeft de dochter van schoolmeester Klimp. de oprichter van de Texelse landbouwschool, de verkeersdrukte behoorlijk zien toene men. 'Toen ik in klem was, waren er bijna geen auto's. Mijn vader be- vele plakboeken met krantenartikelen. (Foto Gtvft'd Timmerman) stuurde er eentje. Hij voer er een keer mee op een schip naar Urk, toen dat nog een eiland was. Het was een bezienswaardigheid. Bewoners vroe gen of hij een rondje wilde, dan zou het de eerste auto zijn die er reed. Toen ik als kind in Eierland op school zat, gingen we nog met paard en wagen op schoolreisje. Wij zaten achter in de huifkar.' Haar brede interesse blijkt uit haar vele plakboeken 'Als ik een interes sant artikel zie. dan knip ik het uit en plak het in. Dan kan ik het later nog eens nalezen.' Uiteraard verzamelt ze stukjes over het verkeer, onder meer die betrekking hebben op 3VO. Ze bezocht ook raadsvergaderingen. Brouwer: 'Dat was voor ons mooi makkelijk, want dan wisten wij wat daar werd besproken.' De plek van mevrouw Leegwater in het bestuur wordt ingenomen door mevrouw Witte-Witte uit Eierland. 'Ze zeiden vroeger al dat ik van die vlugge oogjes had. Ik zie gewoon dingen die anderen niet zien.' Die gave kwam de Texelse afdeling van 3VO, de opvolger van Veilig Ver keer Nederland, goed van pas. Met haar 84 jaar is Marie Leegwater- Klimp uit Den Burg het op één na oudste bestuurslid van 3VO in Ne derland. Ze stelde tal van verkeersproblemen aan de kaak. Desnoods bracht ze het hoogst persoonlijk bij de burgemeester onder de aandacht. Na elfeneen- half aar lidmaatschap treedt ze nu terug. ,rgemeester Joke Geldorp opende gisteravond officieel de nieuwe Texel Academie in de collegezaal van het NIOZ. (Foto Jeroen van Haltum) [t het onthullen van het nieuwe jo heeft burgemeester Joke Gel- irp gisteravond in de collegezaal n het NIOZ de Texel Academie (cieel van start laten gaan. De leiding Mariene Milieukunde or Zeevarenden is de eerste op- ding die vanaf deze week onder vlag van de eiland-academie irdt gegeven. n groep van 49 studenten van ntiem Instituut Willem Barentsz op schelling vormt de eerste lichting, krijgen van de week les van me ierkers van het NIOZ en Alterra >i het leven onder water en ze ;n een middag met de TX10 de ddenzee op om ter plekke te aan- louwen wat er allemaal rond- ;mt en -wandelt in zee. Ti|dens de sung hield Geldorp de zeevaart- denten het motto van de Texel idemie voor. Het is niet alleen te met het hoofd, maar ook met het f en de handen. riene Milieukunde (op HBO-ni- u) is de eerste van acht allemaal Idurende opleidingen die voor de ende jaren op stapel staan bij de femie. Ze zijn bedoeld voor stu- ien en werknemers uit diverse okken bedrijfstakken, maar vol- i voorzitter Kees Dros van de iting Texel Academie wordt ook jlaars de mogelijkheid geboden lalde delen bij teh/vonen. de vier opleidingen die betrek hebben op zee wordt de kar okken door de stichting Pro Sea. andere vier komen voor rekening Rikus Kieft, de nieuwe directeur de Texel Academie Pro Sea gaat naast het bestaande Mariene Milieu kunde op HBO-mveau ook zorgen voor eenzelfde studie op MBO-ni- veau, een internationale variant ervan en werkt met het Productschap Vis aan de opleiding Duurzame Visserij, 'We verwachten daarvan per jaar vijf cursussen van een week te kunnen aanbieden aan studenten van de visserijscholen', zegt directeur Bopp van Dessel van Pro Sea. De eerste proefversie van de MBO-opleiding gaat volgende week van start. Van de internationale variant staan er voor volgend jaar twee gepland. Pro Sea verzorgde samen met het NIOZ, Alterra en EcoMare de afgelopen vijf jaar al enkele keren per jaar Mariene Milieukunde op HBO-niveau op het eiland, maar tot voorheen gebeurde dat onder eigen vlag. De andere toekomstige opleidingen van de Texel Academie zijn duurzaam ontwerpen (ecodesign), duurzaam toerisme voor beleidsmakers van gemeenten, innovatie in de recreatie sector en maatschappelijk verant woord ondernemen. Volgens direc teur Kieft moeten de proefversies daarvan voor de zomer van 2004 al lemaal zijn afgerond. Lokaal Het betrekken van Texelaars bij de opleidingen gebeurt onder de noe mer Texel Academie Lokaal. De stich ting- heeft eog metuitgewerkt op welke manier dat moet gebeuren, maar volgens Dros kan gedacht wor den aan lezingen op de vooravonden van nieuwe opleidingen. Het is de bedoeling dat de academie in korte tijd ook nieuwe soorten opleiding kan aanbieden als daar behoefte aan is. Volgens directeur Jan de Leeuw van het NIOZ zou zilte landbouw een goed onderwerp zijn voor een nieuwe opleiding vanwege het veranderende klimaat. 'Het is goed om daar kennis over te verspreiden, zodat we ons kunnen bewapenen tegen de zee spiegelstijging. Dat zit nu nog met tussen de oren, omdat we er maar vanuit gaan dat de landbouw gewoon doorgaat zoals het nu is. Maar neem bijvoorbeeld de bollenteelt. Dat gaat de verkeerde kant op op Texel. Het is dan beter om na te denken over iets anders Zilte landbouw kwam vorige week ook al aan de orde tijdens het symposium over meervoudig ruimte gebruik van de Stichting Duurzaam Texel. De nieuwe directeur Rikus Kieft (52) van de Texel Academie is afkomstig uit de water- en milieuhoek. Kieft, die sinds september op Texel woont, stu deerde eind jaren zestig water zuivering aan de Landbouw universiteit Wagenmgen. EcoMare- directeur Jan Kuiper was destijds een studiegenoot van hem. Kieft werkte voor non-profitorganisaties die zich bezig hielden met de Derde Wereld bezighielden, was water- en milieu- adviseur voor provincies en ministe ries (hij was onder meer betrokken bij beleid voorde Waddenzee) en mana ger van adviesbureau Novio Consult in Nijmegen. Hij is parttime in dienst bij de Texel Academie. Het kantoor daarvan is gevestigd in de Warmoes straat 50, waar ook Duurzaam Texel zit. kers of anderen van de groene lobby met een excuus. Het gemeentebe stuur moet duidelijk uitspreken dat zich ervoor inzet dat menselijke Texelaars belangrijker zijn dan de natuur. En dat dat ais consequentie kan hebben dat er minder zeldzame plantjes en diertjes gefokt kunnen worden dan wanneer het eiland één groot natuurreservaat wordt. Dat zeldzame leven kan elders ook wel overleven, al of niet in dunner be volkte gebieden. Als je er toch met mag komen, kan de natuurwaarde net zo goed op Groenland of in Noord-Canada liggen. Een verkeersplan moet je als eerlijk bestuurder natuurlijk alleen invoeren op die plaatsen waar het verkeer duurzaam onveilig dreigt te worden, niet om de natuur te beschermen Dus alleen op enkele heel drukke plaatsen, niet op het hele eiland. Of tijdelijk, zoals bijvoorbeeld bij de Ronde om Texel. Zestig kilometer per uur op de buitenwegen is twintig ki lometer te langzaam, dertig in de Dennen is veel te veel bestuurs- bemoeienis. Zonde van de ambte- narentijd en het geld. Dertig km/u in de bebouwde kom is twintig te lang zaam. We creëren er alleen onze ei gen politiestaat mee als de politie dat straks met flitsapparaten of andere electronica gaat controleren. Die 30- en 60 km-zones en zoin gemeente- breed verkeersplan zijn speeltjes uit Den Haag. Daar vervelen de ambte naren zich ook. Texelaars zijn belangrijker dan natuur. Ze mogen overal komen, als er een weg is met de auto. Als er al onzin nige maatregelen worden ingevoerd, dan alleen na een referendum waar bij het probleem op eerlijke wijze wordt uitgelegd. De natuur op Texel beschermen doe jadoor de Texelaars te ruimen of waterstofauto's voor te schrijven en windmolens te accepte ren, en vooral door machtsmisbruik aan de kaak te stellen. Willen we dat? We doen het al, kijk maar eens naar hoeveel gebieden steeds meer wor den afgesloten en de gebruiksmoge lijkheden ingeperkt. Dat proces is al jaren aan de gang en moet nu open lijk gestopt worden. Henk Daalder, Gerwen. ïïettebouwer Herbert Tomesen legt een laatste hand aan het zeventiende-eeuwse Schild. Te zien is hoe de Skilsloot doorloopt tot aan de dijk. Het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild beschikt sinds vrijdag over de restanten van de achterste ven van een Engels schip uit de ze ventiende of achttiende eeuw De TX68 'Vertrouwen van Pieter Aris van der Vis viste het ruim vier meter lange stuk wrakhout dinsdag zo'n twintig mijl uit de Engelse oostkust op. Dui delijk te zien zijn de ingekerfde Ro meinse cijfers, die de diepgang heb ben gemarkeerd De afstand tussen de cijfers is 30,48 centimeter, wat overeenkomt met de Engelse voet. Het hoogste cijfer is XV (15), wat aan geeft dat de maximale diepgang 15 voet was. Op grond daarvan conclu deert Maarten Roeper van het MJM dat het, gemeten over het kanonnen- dek, een schip van 140 voet moet zijn geweest, met een kiel van 116 voet. Deze schepen hadden een laadver mogen van 700 tot 800 ton Uit de vorm van het hout is te zien hoe de planken van de scheepswand aan de achtersteven vast zaten. Uit de groeve blijkt ook op welke plek het roer aan de achtersteven was beves tigd. Om de exacte datering vast te stellen, moet nog archiefonderzoek worden gedaan. Het is de bedoeling dat de achtersteven wordt tentoon gesteld naast een houten roer van ongeveer dezelfde hoogte Maarten Roeper van het Maritiem en Juttersmuseum wijst op het wrakhout de ingekerfde Romeinse cijfers aan. (Foto Gorard Timmorman) Peter van der Gracht was afgelo pen weekend één van de succes volste deelnemers aan de Kaas stadshow in Alkmaar, een grote wedstrijd voor fokkers van klein- dieren. De Cocksdorper, die vijf grote hoenders inzond, verwierf driemaal het predikaat fraai en tweemaal zeer goed. Eén van de beesten, een zwarte Australorp, werd uitgeroepen tot kampioen. Getuige ook de ruim 1300 inzendin gen is de Kaasstadshow een prestigieuze wedstrijd voor kleindier- fokkers, afkomstig uit de hele provin cie Noord-Holland. Menig deelnemer is al weken voor aanvang in touw om zijn of haar dieren zo goed mogelijk voor te bereiden op de show, die van heinde en verre belangstellenden trekt. Dit jaar ging extra veel aandacht naar de Kaasstadshow uit vanwege het honderdjarig jubileum. Bovendien werd de Europashow, die onlangs in Zuid-Laren zou worden gehouden, afgelast in verband met de nasleep van de vogelpestepidemie. Voor Van der Gracht was de wedstrijd een mooie gelegenheid om in te schatten hoe zijn kansen zullen zijn bij de Noordhollandse kampioenschap pen. die op 12, 13 en 14 december in Winkel worden gehouden Hij kan er met vertrouwen naar uitkijken, want al zijn vijf inzendingen werden In de Openbare Bibliotheek op het Bernhardplein in Den Helder wordt maandag 24 november een bijeen komst gehouden over autisme en aanverwante stoornissen. Er wordt gesproken over de mogelijke hulpver lening en hoe dit te regelen. Na de pauze gaat een panel van ervarings deskundigen in op vragen. Eén van hen is Danielle Kraft, moeder van een autistische zoon en schrijfster van het boek Ach Laukie. De avond wordt gehouden van 19.30 tot 21.30 uur. In verband met het beperkt aantal plaat sen is vooraf opgeven noodzakelijk. Dat kan bij Corbis Plus, tel. 0223- 650135, of via e-mail gezondheids- wijzer@corbisplus.nl hogelijk gewaardeerd. Dat leverde hem naast twee medailles, een deco ratief wandbord en een geldprijs twee Edammer kazen op. De wedstrijd bij de grote hoenders trok in totaal 127 inzendingen. DINSDAG 11 NOVEMBER 2003 Het geboortecijfer onder zeehon den heeft nauwelijks geleden on der de epidemie die vorig jaar woedde in de Waddenzee, Uit de jaarlijkse tellingen die onderzoeks instituut Alterra op 't Horntje in augustus en juni heeft gehouden, blijkt dat het geboortecijfer op 20,3 procent ligt. Dat is nagenoeg gelijk aan het gemid delde geboortecijfer in de jaren voor de virusuitbraak. 'Dat had ik niet ver wacht', zegt zeehondendeskundige Peter Reijnders van Alterra. 'Een deel van de paartijd en de bevruchting was nog tijdens de epidemie.' Alterra schat, aan de hand van de nieuwe tellingen, dat er nu ruim 3400 gewone zeehonden in het Neder landse deel van de Waddenzee leven. Tijdens de juni-tellmg werd al uitge gaan van ongeveer 3200 gewone zeehonden De epidemie, die van juli tot november woedde in de Wadden zee heeft 2700 tot 3000 dieren het leven gekost. 49 procent van de po pulatie heeft het virus overleefd. Vol gens Reijnders hoeft met somber gedaan te worden over de toekomst van de zeehond. Het dier heeft een slecht jaar meegemaakt, maar is al lerminst in gevaar. Hij wijst erop dat de zeehond de vorige virusuitbraak in 1988 ook yrij snel te boven was. Toen stierf zestig procent van de robben en bleef er 750 over. 'De uitgangsposi tie van de populatie is nu beter dan toen.' Alterra verwacht dat, zonder nieuwe catastrofes, de hoeveelheid robben over vier of vijf jaar terug is op het niveau van 2002. Uit onderzoek dat Alterra begin dit jaar op ruim tweehonderd overleden zeehonden verrichtte, bleek dat net als in 1988 relatief meer mannetjes dan de vrouwtjes het loodje hebben gelegd. Reijnders houdt er rekening mee dat de populatie volgend jaar nog sterker groeit dan verwacht, omdat er ook in het Duitse deel van de Waddenzee een hoog geboortecijfer is onder de overgebleven robben. Een deel van de jonge dieren trekt mogelijk het Nederlandse deel in, waardoor een immigratieoverschot ontstaat. In het Duitse en Deense deel is ook onge veer de helft overleden aan het virus. In totaal werden in augustus 11.000 gewone zeehonden in de gehele Waddenzee geteld. De grijze zee hond, een andere zeebewoner, werd nauwelijks getroffen door het virus, omdat hij er nagenoeg immuun voor is. De oorzaak van de uitbraak is nog onbekend. 'Een Zweeds-Deens on derzoek heeft nog niet één duidelijke oorzaak kunnen aanwijzen Het virus dat rondwaarde was het phocine dis temper. Reijnders sluit met uit dat het virus deze keer een iets andere sa menstelling had dan in 1988. Wielervereniging Texel houdt vrijdag in de kantine van Texel'94 de najaars vergadering. De vergadering begint om 20.00 uur. op de agenda staan onder meer de evaluatie van het zomerprogramma en de activiteiten voor de komende winter Het Overlegorgaan Waddeneilan den (OOW) heeft de Vaste Kamer commissie voor Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) uitgeno digd om in december op één van de eilanden te vergaderen over de nieuwe Natuurbeschermingswet. Het OOW wil de Tweede-Kamerleden op die manier meer inzicht verschaf fen in de werking van de Vogel- en Habitatrichtlijnen op de eilanden Het OOW streeft ernaar dat de toepas sing van die regels in handen van de eilandgemeenten blijft. De nieuwe Natuurbeschermingswet, waarin de Vogel- en Habitatrichtlijnen zijn opge nomen, voorziet erin dat toetsing van plannen aan beide richtlijnen in han den van de provincies komen. Veel gemeenten op het vasteland en een meerderheid van de Kamer geven daar ook de voorkeur aan. Volgens het OOW levert dat echter rompslomp op voor de bevolking, omdat zij dan zijn aangewezen op de provinciehuizen in Haarlem en Leeuwarden. Daarnaast spraken de eilanden in 1996 met het ministerie van LNV af dat zij de toetsing zelf zouden gaan uitvoeren In augustus presenteerden bureau Arcadis en Alterra een plan waarin staat op welke manier de eilanden dat willen doen. Een specifiek eiland wordt niet ge noemd in de uitnodiging. De herziene Natuurbeschermingswet had al be sproken moeten zijn in de Tweede Kamer, maar dat heeft vertraging opgelopen. Op een brief die burge meester Geldorp in augustus namens de vijf eilanden aan de Kamercom missie stuurde over de Vogel- en Habitatrichtlijnen, is inmiddels een reactie gekomen van Kamervoorzit ter Frans Weisglas. Geldorp: 'Hij heeft beloofd die brief onder de aandacht te brengen.'

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5