SnelStafcS ritiek op aanpak rerkeersplan NP Alle aandacht vöor stier op bedrijvendag CjToen "Zwarts jexels in het harL., E!2 fTlets mantje schoenen Celstraf en TBS geëist wegens brandstichting Eerbetoon Siebinga Weddenschap OSG m Kikkertje lief Rijk heeft geen geld voor haven TEXELSE^COURANT .aat of vroeg? Keurmerk voor VVV Onder de pomp AMC vermoedt vogeltjes-TBC op het eiland Gebroken rib en whiplash bij botsing 'Allerlaatste kans' Cocksdorper Motorpech Meer geld voor onderhoud bieb JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11829 rEXELSE VRIJDAG 14 NOVEMBER 2003 COURANT Losse nummers 0.90 De naar Ommen verhuisde Roelf Siebinga is woensdagmiddag be noemd tot lid van verdienste van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst van de ANBO in De Bolder. Pagina 2 De OSG heeft zijn weddenschap met Harry Borghouts gewonnen. De leer lingen hebben met elkaar in een week tijd zesduizend kilo C02 bespaard. Met de Commissaris van de Konin gin was gewed dat ze minimaal vijf duizend kilo zouden besparen. Pagina 5 'De droom van elke historicus'. Het zijn geen kinderachtige predikaten die Perry Moree aan het afgelopen week verschenen Kikkertje lief geeft. Pagina 5 Verplaatsing van de veerhaven in Den Helder is zeker de komende tien jaar financieel geen haalbare kaart. Dat heeft gedeputeerde Cornelis Mooij (Verkeer) van de provincie Noord-Holland laten we ten bij een bezoek dat hij woens dag aan Den Helder en Texel bracht. Volgens hem kan de marinestad zich de komende jaren het beste richten op andere, meer haalbare oplossin gen om de overlast van verkeer van en naar de boot terug te dringen. Verplaatsing van veerhaven, eigen dom van Rijkswaterstaat, kost naar verwachting enkele tientallen miljoe nen euro's. Volgens Mooij, die regel matig overleg heeft met minister Karla Peijs van Verkeer en Water staat. is het bijzonder lastig om die investering gedaan te krijgen van het ministerie. Dat investeert momenteel het meest in onderhoud aan sporen, wegen en bruggen. 'De minister wil het liefst één topprioriteit uit Noord- Holland horen, waarvoor geld be schikbaar kan worden gemaakt.' De provincie stelt momenteel veel be lang in de aanpassing van een drukke weg door Aalsmeer Den Helder, Texel, Teso en de provin cie werken al enige tijd met elkaar aan een Masterplan om oplossingen te vinden voor de verkeersproblemen in Den Helder. Volgens Mooij moeten in dat plan andere ideeën worden uitge werkt, waarvoor geld beschikbaar kan worden gesteld (Advertentie) (jrnt Jrxrh b<i bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: administratieve ^oftware= Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Texelaars hebben gisteravond ich gereageerd op de voorstel- loor het Verkeersplan natio- park Duinen van Texel. Met 8 het voorstel om de Randweg attevlakweg voor autoverkeer sluiten kreeg het zwaar te uren. Kritiek was er ook te n op de staat van onderhoud je wegen. pars die hadden verwacht naar liscussieavond te komen waar- er- en tegenstanders uit de zaal enten met elkaar konden uit- n, voelden zich misleid Bi) het komen van de Schoutenzaal ze een formulier uitgereikt, >ze hun mening konden invul- beklaagde zich erover, omdat huis-aan-huis verspreide bro- was gesproken over een ssieavond. Ook met het formu- dden ze moeite. Bij de vraag variant hun voorkeur had, kon- e slechts kiezen uit het Fiets- fehjke of Gecombineerde Mo- telen tekenden zelf een extra en schreven daarachter dat ze het wel prima vinden zoals het nu is. Zij namen ook de gelegenheid te baat om op het formulier opmerkingen of kanttekeningen bij de geschetste plannen te plaatsen Die waren er in overvloed. Zoals paardenbezitters die pleiten voor meer ruiterpaden. Anderen die vonden dat er al veel paden zijn, kregen als reactie dat met al die paden even goed bereikbaar zijn. Het verplaatsen van het barbecueveld naar de omgeving van het Turfveld viel veel Texelaars koud op het dak Ook speelweide Het Lange Stuk bij Jan Wolkers komt vol gens de plannenmakers in aanmer king voor verplaatsing naar het Turf veld. Probleem op het barbecueveld zijn de sanitaire voorzieningen, die naar verluidt op de riolering moeten worden aangesloten, wat hoge kos ten met zich meebrengt. De bood schap die veel Texelaars gisteravond in petto hadden, liet aan duidelijk heid mets te wensen over. 'Niet centralisering, laat het maar zoals het is Zeer gevoelig ligt ook het voorstel om het fietspad langs de Rozendijk, Lees verder pagina 5 ie familie Smit aan de Nesweg Heen perenboom in volle bloei, is dus een halfjaar te vroeg. Of iat. het is maar hoe /e het be- I. Met de andere fruitbomen de boomgaard waarin de tier staat, is niets bijzonders de hand en tot dusver stond boom steeds gewoon in het irjaar in bloei. Fruitkweker Leen sman noemt het een zeer bij- der verschijnsel, maar geen J:um. Op zijn fruitbedrijf stond Ml een peer in bloei op 26 januari. wens hem heeft het te maken li de droge zomer. De groei is W Texel werd deze week het lerk van de Stichting Garantie- Reisgelden (SGR) toegekend, stichting staat garant voor itbetaalde reisgelden, mocht de sloten reisorganisatie in finan- problemen raken. Consumen- ganisaties adviseren alleen te :n via een bij de SGR aangeslo- rganisatie. De WV hoopt dan lat de toekenning van het keur- voor zowel reisbureaus als par- nen een stimulans zal zijn via de le boeken. hebben andere standhouders 1<ben zich waarschijnlijk stier- ttaan te vervelen. daardoor gestopt en de boom ging een rustperiode in alsof het winter was. De herfst bracht wat regen en was bovendien vrij warm, waar door de boom 'dacht' dat het lente was. De boom van Smit is recen telijk verplaatst en heeft het daar door net iets slechter gehad dan de andere, waarmee verklaard is dat de andere fruitbomen geen spoor van bloei vertonen. De re dactie werd getipt over nog een voorbeeld van verwarring in de natuur. Bij een woning aan de Hoornderweg staat een grote pol sneeuwklokjes in volle bloei. (Foto Hltrry de Graaf) Een Duits gezin dat gistermorgen betrokken was bij een aanrijding op de kruising Hoofdweg-Slufterweg belandde me auto en al in de sloot. Ze kwamen in botsing met de bestel bus van een 33-jarige Texelaar. Toen deze vanaf de Slufterweg de Hoofd weg wilde oversteken, zag hij de personenwagen die hem van rechts naderde niet aankomen. Het Duitse Het is mogelijk dat er op Texel kin deren rondlopen die zijn besmet met het vrij onbekende vogeltjes- TBC, een besmetting van de lymfeklieren in de hals. Het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam vermoedt dat de ziekte wordt verspreid via de ontlasting van vogels. Veroorzaker van de ziekte is de mycobacterie avium, die ervoor zorgt gezin, vader, moeder en twee kinde ren, ondervond bij de botsing aan den lijve hoe belangrijk veiligheids gordels en kinderzitjes zijn. Drie ge zinsleden bleven ongedeerd doordat ze goed vast zaten, Bi| controle in het ziekenhuis bleek dat de 39-jarige vrouw een gebroken rib en een whiplash aan het ongeval had over gehouden. dat in de hals, de kaakhoek, bij het oor of de wang een bult ontstaat die wel twee keer zo groot kan worden als een kippenei. Deze bult barst na verloop van tijd open en er komt veel pus uit. De wond blijft geruime tijd open. De bacterie die de ziekte ver oorzaakt, komt vermoedelijk voor in ontlasting van vogels. Het AMC stelt momenteel een groot onderzoek in naar deze ziekte, waarvan 68 geval len bekend zijn. Het betreft vooral jonge kinderen, die vaak van alles in hun mond nemen en daardoor het grootste risico op infectie lopen. Op vallend veel van die zieke kinderen wonen aan de kust, waar het aantal (trek)vogels gemiddeld hoger is. Om dat Texel bekend staat als vogel eiland, verwacht het AMC dat de be smetting ook hier voorkomt. Doordat het ziekteverschijnsel tamelijk onbe kend is, bestaat volgens het AMC de kans dat een foute diagnose wordt gesteld. Hinderlijke littekens kunnen hiervan het gevolg zijn. Voor meer in formatie kan men terecht bij Wenda Rodenburg, tel 294-252714 of via www.vogeltjes-tbc.nl. Officier van justitie C. de Jong heeft dinsdag voor de rechtbank in Alkmaar 230 dagen celstraf en TBS 'met voorwaarden' geëist tegen een 32-jarige inwoner van De Cocks- dorp. Zij acht de man verantwoor delijk voor een viertal branden in zijn woonplaats, gesticht tussen juni 2002 en april 2003. De man moet zich voor zijn 'drang tot brandstichten' verplicht laten be handelen bij behandelcentrum Groot Batelaar in Lunteren. De rechtszaak werd dinsdag voortge zet, nadat deze op 9 september was opgeschort. De officier van justitie wilde afwachten of de verdachte zou worden toegelaten tot Groot Batelaar. Als het centrum hem met als patiënt wilde hebben, dan restte haar naar eigen zeggen mets anders dan een lange gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging te eisen tegen de Cocksdorper Na een uitgebreid intakegesprek heeft de instelling half oktober besloten dat de verdachte welkom is. Als de rechtbank akkoord gaat, wordt hij per 27 november op genomen. De uitspraak is twee da gen eerder, op 25 november. Officier De Jong was eigenlijk van mening dat de man voor lange tijd achter de tralies moest, gezien de ernst van de feiten. Zij wil hem ech ter nog 'een allerlaatste kans' geven, omdat zowel de psychiater als de psycholoog van mening is dat behan- Sportvisscheepje het Sop van Rutger Oosterhuis moest gistermiddag naar de haven van Oudeschild worden gesleept, nadat het motorpech had gekregen. Dat gebeurde vlak nadat Oosterhuis de haven was uitgevaren. Het Sop werd in eerste instantie te hulp geschoten door deTX41nadat die was gewaarschuwd door Rijks waterstaat. Een ander schip sleepte het scheepje de haven binnen. deling van de verdachte de aller hoogste prioriteit moet hebben. De man is namelijk al vaker voor brand stichting veroordeeld. Drank blijkt een grote rol in zijn leven te spelen. Hij is geen alcoholist, maar onder in vloed van alcohol blijkt hij wel vaak over te gaan tot het stichten van brandjes, voornamelijk in vuil containers. De opname bij het behandelcentrum duurt zestien maanden. Gedurende deze periode mag hij geen alcohol drinken, drugs gebruiken of gokken, ook niet als hij na verloop van tijd op weekendverlof mag. Om dit alles te controleren moet hij verplicht mee werken aan urinecontroles en blaastesten. Doet hij dit niet of houdt hij zich niet aan andere regels van de Lees verder pagina 5 Het college zal de raad voorstellen het jaarlijkse onderhoudsbudget voor de openbare bibliotheek te verhogen met€14.200,-. Daardoor is het mogelijk het gebouw in goede bouwkundige staat te hou den, zo heeft de gemeentelijke af deling Infra en Bouw berekend. Dezelfde afdeling stelde vast dat aan het gebouw momenteel geen spoedeisende reparaties hoeven te worden uitgevoerd. Met name het dak kan voorlopig nog mee. B en w willen ook nog bijdragen in de kosten van de bibliobus (jaarlijks €13.630,-), maar de noodzaak daar van wordt telkens opnieuw bekeken. Men wil onderzoeken of er geen an dere manieren zijn om in de dorpen boeken beschikbaar te stellen, even tueel met gebruikmaking van elektro nica en met inschakeling van dorps huizen of scholen. Als de moge lijkheden op een rijtje staan, mag de gemeenteraad er zich over uitspre ken. Met een rodeo-stier werden leerlingen naar de stand van de gemeentq gelokt tijdens de bedrijvendag op de OSG. (Foto jokoo ,tv.Hottoml De gemeente. Die had gisteren het meeste bekijks tijdens de bedrijvendag op de OSG. Dat was ook niet zo moeilijk, want de ge meente had een rodeo-stier laten plaatsen in de Burgmeester De Koninghal. Leerlingen werden voor de keus gesteld om de uitdaging aan te gaan. Arjen Gieze heeft wat moeite met de keus hoé hij op die stier moet zitten. Schuin, recht, diagonaal. Per draai van de stier verandert ook de hou ding van de OSG-er, totdat het ijze ren gevaarte met de overwinning aan de haal gaat. Als Gieze is opgekrab beld van het omliggend luchtkussen, kan hij een diploma ophalen bij de vertegenwoordigers van de ge meente. En dat diploma, daar gaat het om. Op de ene kant wordt de naam van de leerling vermeld en op de andere kant staat een hele waslijst van functies die verricht kunnen worden op het gemeentehuis. 'Dit diploma nemen ze mee naar huis', vertelt Marieke Heilig. 'Het is toch wat anders dan een folder. Ik liep net over het school plein en daar zag ik maar vier diplo ma's liggen. De rest is mee naar huis, het komt ergens te liggen, waardoor de functies bij de gemeente nog eens nader bekeken kunnen worden.' Heilig bedient de stier samen met Arjen Witte en Richard Brouwer, alle drie stagiaires bij de gemeente. In het begin van de middag zijn ze door de diploma's heen. 'We hadden er 250 gemaakt, maar we moeten toch nog wat bijhalen De aandacht voor de stier gaat wel enigszins ten koste van de belangstelling voor andere stands in de De Koninghal. 'Vanmorgen is het nog wel druk geweest, maar nu is het stil', vertelt Cees Stotijn in de stand van Donatus die tegenover de stier staat. Hetzelfde geldt voor naastliggende stands. De meeste leerlingen maken in de loop van de ochtend een ronde over de bedrijvenmarkt. Zowel in de De Koninghal als diverse lokalen in de oude LTS is het dan druk. Zo'n veer tig tot vijftig bedrijven, afkomstig uit een breed scala van sectoren op het eiland, presenteren zich. De meeste klassen moeten al lopend langs de stands een vragenlijst afwerken, 's Middags is het de beurt aan de eindexamenklassers, kinderen uit de groepen zeven en acht van de basis scholen en andere belangstellenden. Echt druk wordt het echter met Een half uur voor het einde hebben de meeste bedrijven hun spullen al op geruimd. Niettemin weten leerlingen die inte resse hebben voor een bepaald soort werk hun weg wel te vinden. 'Ik wil later iets doen in de visserij of bij Texdok werken', vertelt leerling Toy Imhoff. 'Ik ben net bij metaal wezen kijken, heb schroeven gedraaid en met autocat geoefend.' Arjen Gieze zegt na zijn rit op de stier nog bij de verzekeringsbedrijven te gaan kijken. Bij alle stands staan mensen om tekst en uitleg te geven over het werk en de opleidingsmogelijkheden. Aan leerlingen die het allemaal wel gelo ven, gaat dat grotendeels voorbij. Zij maken verplicht hun rondje, kletsen of hangen wat en kunnen eventueel de rest van de middag als vrij be schouwen. De bedrijven hebben aar dig wat uit de kast gehaald om zich zelf te presenteren. Er is het nodige materiaal meegenomen en er wordt veel samengewerkt. Rector Henk de Vries vindt de dag beter van opzet van twee jaar geleden toen hij voor het eerst werd gehouden. Bij de plaats van de detailhandel strij den leerlingen om de titel aspirant verkoper van het jaar Mandy Bol wint. Zonder moeite verkoopt zij voor de klas een fles parfum, een T-shirt en Becel vloeibaar aan jurylid Ben Zege- ren. Van de brugklassers wordt Dave Hillen als beste verkoper in de dop benoemd.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1