Weddenschap levert OSG zuinigere verwarming op Cichorei kans voor Texelse agrariërs? eerlingen besparen zes ton kooldioxide TEXELSE J C0URANT' 'Niet dagelijks achter computer' Nationaal Park fWOK OP HET TURF VELD KOMT NRTUURLUK EEN ROTONDE c: (HET EEN "RODE "NIET IHRRR HET 6TRRND* ROUTE H DE bRÜlNE "KROKETTEN/PRTRT "ROUT E J DE GRUZE "SLUIP" ROUTE l i EN DE GROENE VERONICR DOS"ROUTE 1 T3ULUE HOGEN ZEGGEN WELKE 1 KLEUR HET WORDT RL6 HET Ï1RRR\ zwm 161 M-H.J Wie maakt de keus? Brandstichter m t-- asi m Standen darten VRIJDAG 14 NOVEMBER 2003 OSG heeft zijn weddenschap it Harry Borghouts gewonnen, leerlingen hebben met elkaar in nweek tijd zesduizend kilo C02 spaard. Met de Commissaris n de Koningin was gewed dat ze nimaal vijfduizend kilo zouden sparen. Als tegenprestatie wor- nop kosten van de provincie de warmingsinstallaties van beide bouwen 'waterzijdig' gemaakt, jat de school jaarlijks kan spa- op haar gasrekening. rghouts kwam gisterochtend per- >nlijk naar de OSG om de uitslag tend te maken. Dat gebeurde tij- is een manifestatie in de aula. ighouts overhandigde een aantal dingen een cheque van €2.500,- armee de verwarmingsinstallatie school kan worden aangepast, manifestatie was de afsluiting van project 'Laat de zeespiegel met der stijgen', dat de afgelopen we- werd gehouden op de OSG. De dingen kregen les over dingen ze inen doen om minder gas en elek- iteit te gebruiken en het was de joeling dat ze thuis een week lang zuinig mogelijk omsprongen met 'gie. Dat werd afgezet tegen een (ere week waarin de leerlingen wel gas- en elektriciteitsstanden esten bijhouden, maar verder niks ifden te doen. Docent Rudi Serlé, irdinator van het project, schat dat jeveer de helft van de vijfhonderd innen die kinderen op de OSG iben, voor het project zuinig zijn gesprongen met energie. OSG zelf was goed voor een- de van de bezuiniging. Doordat verwarming werd terug- chroefd naar achttien graden en xdat slechts de helft van de tl- brandde, bespaarde de ooi 1032 kilo. Serlé vroeg de leer- en in de aula om een applaus voor ondersteunend personeel en de ;enten, omdat sommigen van hen leen week lang in de kou hadden >ten zitten. aantal leerlingen werd uitgeroe- tot 'superspaarder'. Nathal de luit Den Hoorn was met 741 kilo de grootste spaarder van alle ingen. Haar ouders hadden in I vakantiehuisjes de kachel wat r gezet. Serlé: 'Er stonden wat jes leeg. dus dat tikte lekker aan.' Kooiman uit De Koog werd ede met een besparing 401 kilo, Vos uit Den Burg derde met 317 In totaal bespaarden de leerlin gen en de school 3082 kubieke me ter gas en 3326 kiloWatt aan elektri citeit. Daardoor werd de uitstoot van C02 met 17,5 procent verlaagd ten opzichte van de eerste week waarin alleen de meterstanden werden bij gehouden Waterzijdig De OSG is de eerste school in de provincie waar de verwarmings installatie 'waterzijdig' wordt afge steld. Volgens Peter Bakker, project leider Duurzame Energie bij de provincie, komt het erop neer dat het water 'slimmer' door het systeem loopt. De radiatoren hoeven er niet voor vervangen te worden. Het 'waterzijdige' moet er ook voor zor gen dat het overal even warm wordt in de gebouwen. De provincie Groningen heeft volgens Bakker inmiddels veel ervaring opge daan met waterzijdig ingeregelde in stallaties. De provincie Noord-Hol land heeft het veranderen van de installatie op de OSG als pilot-project bestempeld. Bevalt het goed. dan wil de provincie het gebruik ervan ook in andere (openbare) gebouwen bevor deren Van burgemeester Joke Gel dorp, die de manifestatie bijwoonde, mag het nieuwe gemeentehuis ook in aanmerking komen voor een waterzijdige verwarmingsinstallatie. Nienke Bloksma van de Stichting Duurzaam Texel, die het project sa men met de OSG had opgezet, ver wacht dat de school er jaarlijks zes tien procent op de gasrekening mee kan besparen Dat zou neerkomen op een bedrag van tussen de twaalf- en dertienduizend euro. De school heeft nu jaarlijks een gasrekening van rond de tachtigduizend euro. De Texel Academie heeft zich ook bij het project aangesloten. Het kennis instituut overweegt een cursus Waterzijdig Inregelen aan te bieden. De verwarmingsinstallatie van de OSG zou volgens de Texel Academie het eerste praktijkobject kunnen wor den voor installateurs. Het is de be doeling dat Texelse installateurs die klus gaan klaren. Minder computeren, de verwar ming een paar graden lager en lichten zoveel mogelijk uitdoen. Op diverse manieren spaarden leerlingen van de OSG een week lang zoveel mogelijk gas en elektriciteit. Mandy Zandee had een week lang de DVD-speler uit staan. De radio stond nog alleen aan als ze met op haar kamer was. 'Anders liet ik hem doorspelen, nu zette ik hem uit' De computer bleef ook wat vaker uit. 'Ik heb er met meer da gelijks achter gezeten.' Hetzelfde gold voor Damca Trap. Voor Annette Vermuë was het uitzetten van de radio iets teveel gevraagd, maar bij haar in huis ging wel de verwarming een paar graden lager. Annemieke Schellinger ruilde haar radio een week lang in voor haar diskman. 'Want die liep op batte rijen.' Bij Wendy Vlaming en Floortje de Vreugt Werden de koelkasten grondig schoongemaakt. 'Al het ijs werd eruit gehaald en dat scheelt ook in energie', aldus Wendy. 'Ver der hebben we de kachel op ne gentien in plaats van eenentwintig gezet en ik zette de radio uit in plaats van op de stand-by als ik er met was.' Floortje: 'En ik deed de deur dicht als ik met op mijn kamer was.' Martijn Vink kon op zijn manier van douchen wel wat besparen. 'Nor maal douchte ik altijd twintig mi nuten, nu doe ik dat nog maar vijf minuten. En ik ben van plan dat vol te houden.' Johan Roos kreeg hulp van zijn vader. Die legde een week lang de bouw van een tafel stil. 'De cirkelzaag en de verdunningsmachine stonden daardoor uit.' Bij Wout Kuipers werd één in plaats van twee keer per dag afgewassen. De animo voor het weekje zuinig aan doen was het meest in de on derbouw te vinden. Ongeveer de helft van de gezinnen die kinderen hebben op de OSG deed mee. Oudere leerlingen die jongere broers of zussen op de OSG had den, konden het besparen aan hen overlaten. Coördinator Rudi Serlé hoopt dat het project heeft bijge dragen aan bewustwording onder de leerlingen om zuinig met ener gie om te springen van de Koningin Harry Borghouts overhandigde een aantal leerlingen van de OSG gisterochtend een cheque voor aanpas van de verwarming op school. (Foto j«ro«n van Hattumi VERVOLG VAN PAGINA 1 sen de weg naar het Jan Ayeslag de Westerweg, te verwijderen. Mment is dat het voor zo'n drukke te te smal is en dat voor breding meters duin moeten wor- i afgegraven. Maar menig bezoe- gaf aan het schilderachtige idje voor geen prijs te willen mis- uit het grootste verzet werd geuit len de suggestie om de Randweg de Nattevlakweg voor autoverkeer esluiten, om zo een scheiding aan irengen tussen auto's en fietsers, moet je afvragen of je anno 2003 )wel met auto's in de natuur moet en', aldus een zegsman van latsbosbeheer. Hij beschreef het ibleem dat door het toenemend rismè de druk op de Dennen eds groter wordt en dat fietsers er hinder ondervinden van auto's. 8 voelt niets voor de aanleg van i fietspad langs de Rand- en Itevlakweg, ook omdat bij de start i het NP is afgesproken dat de 'veelheid asfalt in het bos niet mag hemen. 'De dichtheid aan wegen paden is al groot genoeg. Als je 'nieuw pad maakt, moet je ergens Iers iets laten vervallen.' SBB is ivoorstander van verbreding van fietspaden. Dat gebeurt bijvoorbeeld langs de Ruigendijk. Maar daarvoor krijgt SBB van de gemeente ter com pensatie natuurgrond bij De Cocksdorp. Dat ontlokte de reactie dat zo'n compensatie ook voor een nieuw fietspad aan de Randweg zou kunnen gelden. Ander probleem is dat menig Texelaar de route Natte- vlakweg-Randweg gebruikt als door gaande weg van De Koog naar Den Hoorn en daarbij soms flink gas geeft. Dit leidde tot de suggestie om de doorgaande route in een 8-vormige te veranderen, zodat van afsnijden geen sprake meer is. Gemopperd werd op het gebrekkige onderhoud aan de wegen en fietspaden in het bos. Pro bleem is dat Staatsbosbeheer wel flinke budgetten incasseert voor nieuwe projecten, maar nauwelijks geld krijgt voor onderhoud. Een be leid dat voor velen onverteerbaar is. De gemeente staat wegens het ach terstallige onderhoud niet te popelen om de wegen in de Dennen over te nemen. Resteert de vraag wat er met de reac ties van gisteravond gaat gebeuren. 'We gaan per knelpunt inventarise ren. Daarnaast zijn er allerlei wensen en suggesties gedaan waar we goed naar gaan kijken', vertelde Frans Lat jes van Bureau Procencus dat in op dracht van het NP het verkeersplan begeleidt. Einddoel is om een advies uit te brengen aan het Overlegorgaan van het NP, dat het laatste woord heeft. In dit orgaan zijn verschillende maatschappelijke en andere Texelse organisaties vertegenwoordigd. Het advies is met automatisch de grootste gemene deler van gistera vond. Latjes: 'We gaan de reacties toetsen aan de inhoud van het be heers- en inrichtingsplan. Dat is er niet voor niets.' Ondanks de heftige kritiek op de suggesties wilde Latjes de afsluiting van wegen nog met uit sluiten. 'Maar ik besef wel dat we dan met hele goede argumenten moeten aankomen.' Dat de afsluiting on danks eerder verzet toch weer is op gevoerd, heeft een reden. Latjes: 'Wij kijken niet naar het verleden, want dan zouden we onze mening bij voor baat al kleuren. Wij zijn juist inge huurd om zonder vooroordeel met een advies te komen. Wij gaan uit van de stand van zaken op dit moment: het beheers- en inrichtingsplan, onze eigen ideeën en de reacties van van avond.' Merkbaar was dat veel Texelaars er gisteravond met gerust op waren dat hun mening echt se rieus wordt genomen. Een bewering die door Latjes werd tegengespro ken. Uit de poll op de website van de Texelse Courant bleek dat gistera vond 85 procent van de deelnemers tegen afsluiting van de Rand- en Nattevlakweg is. ^PT/O^ RtTTOOlM GO£.6(c) IS - U - 1003 VERVOLG VAN PAGINA 1 instelling, dan kan zijn straf worden omgezet in TBS met dwang verpleging. Dat betekent in de prak tijk vaak een langdurige gevangenis straf. Na de opname in de kliniek volgt nog een traject van nazorg. Dat kan nog enkele maanden in beslag nemen. Hoewel de psychiater, psycholoog, reclassering en ook de officier vinden dat behandeling op dit moment de beste optie is, beseffen ze dat deze 'straf' een zeker risico met zich mee brengt. Het verleden leert namelijk dat de verdachte 'de neiging heeft zich aan afspraken te onttrekken', aldus de officier. Ook dat Is een re den voor de TBS 'onder voorwaar den'. Houdt hij zich met aan de af spraak, dan weet hij wat hem te wachten staat. Vier brandjes De Texelaar moest terechtstaan voor het stichten van in totaal vier brand jes. De eerste keer deed hij dat in de nacht van 13 op 14 juni 2002. in de vuilcontainer van zijn huisarts. Door dat die container volgens de officier onder de carport van de woning aan de Kikkertstraat stond, was er gevaar voor het pand, omliggende woningen en de bewoners. Die waren echter op het moment van de brandstichting niet thuis en doordat voorbijgangers de brand ontdekten en blusten, bleef de schade beperkt. Waarom hij de container in brand stak, wist de ver dachte met. 'Misschien was het een bepaalde frustratie die ik moest ui ten', verklaarde hij tijdens de zitting. Volgens de verdachte had hij in ieder geval geen problemen met zijn huis arts. Problemen had hij wel met de bewo ner van een ander pand aan de Kikkertstraat. Hij was deze persoon tegengekomen tijdens zijn wekelijkse biljartavond in een cafe. Daar ergerde hij zich aan de manier waarop de bewoner zich gedroeg tegenover enkele meisjes. De verdachte sprak hem hier op aan en daarmee leek het verhaal af. Diezelfde nacht stichtte hij echter brand in de vuilcontainer van zijn opponent, die achter diens wo ning stond. 'Ik heb er nooit bij stilge staan dat hij daar woonde, volgens mij wist ik dat ook met. Het is toeval dat ik juist die container in brand stak. Ik was dronken, het had net zo goed elke andere container kunnen zijn', sprak hij tegenover de Alkmaarse strafrechter. Twee andere brandjes die hem door het Openbaar Ministerie ten laste zijn gelegd, werden door de man ont kend. Het betreft een containerbrand in de Hodshonstraat op 21 februari van dit jaar en een brand in een ap partement in aanbouw aan de Kikkertstraat. De officier van justitie achtte de betrokkenheid van de man bij alle vier de branden 'wettig en overtuigend bewezen'. Voor het eerst wordt dit jaar op Texel cichorei geteeld, een gewas dat verwant is aan witlof. Het gaat echter niet om het loof maar om de wortel, die doet denken aan een klein uitgevallen suikerbiet. Daar uit wordt inuline gewonnen, een caloriearme zoetstof die als ver vanger van suiker wordt gebruikt in de industrie van gezondheids producten. De stof wordt onder anders worden afgesteld en boven dien zodanig dat de gerooide cichoreiwortels nog een 'kopje' met een restant loof hebben, terwijl bij suikerbieten de kop er juist af moet. Cichorei is met erg gevoelig voor droogte, waardoor het over het alge meen droge Texel best een goed kweekgebied zou kunnen zijn. On danks de praktisch regenloze zomer zijn opbrengsten gehaald van 35 ton Agrifirm tracht voor het project bij Leaders een EG-subsidie binnen te halen om zo de aanlooprisico's te verkleinen. Hij bepleit cichorei als een maatschappelijk verantwoord ge teeld en voedselveilig gewas, dat economisch aantrekkelijk is voor de Texelse akkerbouwers. Het is een vorm van innovatie, die goed past in het Texelse bouwplan als vervanger van slecht renderende andere teelten waarvan het areaal afneemt. Uniek is de gezamenlijke aanvoer door zes telers van één partij. Het is gecon tracteerde teelt in een gesloten keten tussen teler, aan- en verkoop coöperatie, loonwerker en verwer kende industrie. Het komt aan op WKM I—f* .r,- '1^- o "V; Marco Witte bezig met rooien op het bedrijf van Van der Sar bij De Slufter. andere verwerkt in zoetjes en energiedranken. Bij voldoende inulinegehalte kan cichorei wat be treft opbrengst gunstig afsteken bij de prijzen van andere akker bouwproducten. Om die reden fc«sssss wordt met spanning uitgekeken naar de resultaten van de oogst die nu in volle gang is. De cichoreiteelt op Texel is een initia tief van Agrifirm. Akkerbouwspe- cialist Robert van Raadshooven peilde daarvoor in eerste instantie de animo bij witloftelers. Het bleek dat er ook buiten die kring belangstelling was, zodat uiteindelijk met zes boe ren een contract werd gesloten en het experiment van start ging. Het areaal beslaat 26 hectare, verspreid over alle delen van het eiland. Omgebouwd Het rooien gebeurt door Loonbedrijf Marco Witte, dat daarvoor een ge wone bietenrooimachine grotendeels in eigen beheer heeft aangepast. Omdat de wortels veel kleiner zijn dan bieten moesten rooischaren en andere onderdelen van de machine (Foto's Harry Oe Graaf) Het in het schip laden van de wortels aan de vissertjkade in Oudeschild. Met de dartcompetitie in volle gang staat De Pilaar met 39 punten uit vijf wedstrijden aan top in de A-poule. Deze week won het team met volle cijfers van Jelleboog 1De B1 -poule wordt aangevoerd door Bar Sportief 1, de B2-poule door Bosch en Zee. De verschillen zijn vooral in de eerste twee poules groot, maar nog niet alle wedstrijden zijn gespeeld. Uitslagen: A-poule: Pilaar 2-Vpöronder (verzet), Pilaar 1- J'elleboog 1 (8-1); Kroonprins-De Smulpot (1- 8); Slock 3-Sportshop Texel (8-1). B1 poule: Paal 17-De Pilaar 3 (5-2); Slock 1 -Bar Sportief 1 (3-4), Schoutenhuys 2-J'elleboog 2 (1-6); Cheers-De Zwaan 2 (4-3) B2 Poule: Speel kwartier- Sians (1-6); The Granny's-Zwaan Da mes (1-6); Dennenoord-Schoutenhuys 1 (5-2); Bosch en Zee 1-Slock 2 (7-0). Standen: A-poule 1De Pilaar 15 wedstrijden gespeeld 39 punten: 2. De Smulpot, 4 25; 3. Slock 3. 5 24 4. De Zwaan 14 21 B1 Poule: 1 Bar Spor tief 1. 5 30; 2. J'elleboog 2. 4 24; 3. Cheers, 5 16,4 Bosch en Zee 2.416. B2 Poule 1 Bosch en Zee 1, 5 23; 2 De Zwaan Dames. 4 22; 3. Dennenoord, 4 21; 4 Sjans. 5 18 per hectare. Under normale groei- omstandigheden kan het dus alleen maar beter. Ook de lichte grond van Texel is een voordeel voor deze teelt. Er blijft praktisch geen grond aan de wortels hangen, dus weinig 'tarra'. Het inulinegehalte is echter de be langrijkste factor voor een rendabele teelt. Van Raadshooven; 'De omstan digheden in de Wieringermeer lijken op die van Texel. Daar is een inuli negehalte van 17 procent gebleken, wat met slecht is Wat Texel betreft zijn we dus niet pessimistisch'. Nuchter Toch rekent geen van de betrokken zich rijk. De animo is vooral aange wakkerd door het besef dat je in slechte tijden nieuwe wegen moet inslaan. Niet geschoten is altijd mis. Hoewel er nog vraagtekens zijn, staat nu al vast dat ook volgend jaar Texelse cichorei wordt geprodu ceerd, waarschijnlijk op grotere schaal. Regioleider Nico Kikkert van planning de samenwerking in de keten qua kennis en logistiek moet kloppen. Uiteraard is ook van belang dat de industrie van gezondheids producten een groeiende markt vormt. Per schip De oogst gaat naar het bedrijf Sen- sus in Roosendaal, waar de inuline eruit wordt gehaald. Opmerkelijk is dat het transport geschiedt per schip vanuit de haven van Oudeschild, zo als vroeger ook met de suikerbieten gebeurde. De reden is dat dit het meest voordelig is en minder belas tend voor het milieu, wat de vraag oproept waarom dat voor suikerbie ten met (meer) geldt. Het laden in Oudeschild gebeurt met de grootste spoed, omdat het schip weg moet zijn voordat vandaag de kottëtvloot terugkeert.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5