bruna c^y> r"-' Cjroen '^/warL-Jéxels 'm het harL, TEXEISE H COULANT treekplan nekslag ledrijventerreinen Vemfajht 1$ december 2003 Koks Opduin winnen raddenkookwedstrijd Springspektakel met opblaasbare stormbaan 'Uitgaansleven moet eerder op gang komen' Afscheid Nauta Harry Tielemans Vergadering TVO Gemeente meet bereikbaarheid texelse'^courant SUPER DE BOER kyoordeelland iIman: 'Meest baarlijke nonsens' Sinterklaas ook op Texel Drankrijder beschadigt voertuigen Pleidooi scheidend horecavoorzitter RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11830 DINSDAG 18 NOVEMBER 2003 EEX ELSE» COURANT Losse nummers 0,90 Wat heeft zo'n buitenstaander voor verstand van horeca? De scepsis was niet van de lucht toen Jook Nauta in 1995 voorzitter werd van Koninklijke Horeca Nederland, afde ling Texel. Dinsdag 25 november neemt hij afscheid Pagina 5 Cartoonist, tekenaar, schilder, kun stenaar, leraar, verzamelaar van cu riosa, humorist, cynicus en nostalgiseur. Trefwoorden die van toepassing zijn op Harry Tielemans. een veelzijdige Texelaar over wiens leven en werk op 28 november het boek Texel, ontroerend goed ver schijnt. Pagina 6 Het Texels Verbond van Onderne mers houdt donderdag 27 november de algemene ledenvergadering in het gebouw van de passantenhaven in Oudeschild. Veronica Bos blikt terug op het seizoen en Jook Nauta, voor zitter van de Stichting Passanten haven Texel, geeft informatie over de organisatie en de activiteiten van de jachthaven. Tevens wordt gelegen heid geboden het nieuwe gebouw te bezichtigen. De vergadering begint om 20.00 uur. De gemeente trekt €7.354,- uit om de telefonische bereikbaarheid te meten. Het externe bureau SNT TACT doet de zogenoemde effect meting in twee onderzoeken: een technische meting en een techni sche steekproef. De uitkomsten worden vergeleken met de resulta ten van het eerdere bereikbaar- heidsonderzoek, dat door het zelfde bureau in 1998 werd gehouden. Voor de technische metingen levert de gemeente de bereikbaarheids- gegevens van één maand op uit de eigen registratieapparatuur. Deze wordt vervolgens door een consul tant geanalyseerd Zo kijkt SNT TACT naar het telefonische verkeersaan bod, het beantwoordingpercentage en de wachttijden. De technische steekproef wordt binnenkort gehou den. Het bureau probeert 560 keer, zonder zich als onderzoeksinstantie bekend te maken, een bepaalde af deling of medewerker te bereiken en registreert hoe snel de telefoon wordt opgenomen en hoe lang het duurt voordat de gewenste medewerker aan de lijn komt. Mocht de medewer ker met aanwezig zijn, dan wordt ach teraf bekeken of de belofte om terug te bellen wordt nagekomen en of de kwaliteit van voicemailteksten in orde is. Na het verzamelen van de gege vens stelt SNT TACT een rapportage op die nog eens mondeling wordt toegelicht door een consultant. (Advertentie) (jnu ZmirL Jrxrli borL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE www bruna.nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 3 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 ■J'Tofc Aart Wijker (midden) en zijn assistent Peter de Bruijn (links) kregen de prijs en bijbehorende oorkondes uit handen van gede- Een week nadat hij op grootse wijze zijn opwachting maakte in Zwolle, waarmee zijn jaarlijkse bezoek aan Nederland officieel een feit werd, maakt Sinterklaas ook op Texel zijn opwachting. Volgens hem vooruit gesnelde berichten arriveert hij zater dag om 13.00 uur met zijn stoomboot in de haven van Oudeschild, waar hij wordt welkom geheten door burge meester en wethouders. Na een fees telijke bijeenkomst, die ruim een half uur duurt, vertrekt hij naar Den Burg en de andere dorpen. De redactie wil graag een compleet overzicht van alle feestelijke activitei ten opnemen in de Texelse Courant van vri|dag. Gegevens daarvoor kun nen tot uiterlijk donderdag 8.30 uur worden aangeleverd op het adres Warmoesstraat 45 in Den Burg, tel 362620. Faxen (323000) of e-mailen (redactie@texelsecourant nl) mag ook. Komt er geen bericht, dan gaat de redactie ervan uit dat dezelfde tij den en locaties gelden als vorig jaar. krijgt in het nieuwe streek- (ontwikkelingsbeeld) van de ncie geen enkele ruimte om jventerreinen uitte breiden en logelijkheden voor woning- worden sterk beperkt. Dat is maken uit het concept- kplan voor Noord-Holland dat Gedeputeerde Staten it hebben vastgesteld. Het se college van b en w is zich ins wethouder Nel Eelman leschrokken' van het plan. emeester Geldorp heeft er idag haar beklag over gedaan verantwoordelijke gedepu- i Henri Meijdam. belt u zich nog maar eens goed de orgen. Texel gaat niet ak- met dit plan', gaf de burge ter Mei|dam te verstaan. Het getuigt volgens wethouder jn van weinig realisme. 'De con- n voor woningbouw worden om de dorpen getrokken, wat lent dat de mogelijkheden mini- zijn. Maar ze hebben wel wo- euw tussen De Waal en het eld gepland. Het is de meest |ke nonsens.' Zoals de zaken er orstaan zou het ook betekenen en Texelse ondernemer die een bedrijf wil vestigen alleen op de punt terecht kan. Ie provincie op andere gedach- brengen vindt TB dat binnen weken een economisch ikelingsplan voor Texel moet n opgesteld. Aan de hand van m moet de noodzaak van uit- g op het eiland worden aange- bi| de provincie.In het concept plan, waartegen nog beden- in kunnen worden ingediend, dat 'economische activiteiten geconcentreerd moeten plaatsvinden op een beperkt aantal grote regionale locaties. Texel kent dergelijke locaties niet, wat volgens TB betekent dat verdere economische ontwikkeling op het eiland volgens de huidige plannen bevroren en geblokkeerd worden, omdat er niet meer mag worden uitgebreid. TB wil in het economisch ontwikke lingsplan een inventarisatie opnemen van de behoefte die bedrijven op Texel hebben aan ruimte. Er zou ook in aangekaart moeten worden dat juist kleinschalig uitbreiding bij de dorpen nodig is om de leefbaarheid en de vitaliteit te behouden. Volgens een woordvoerder van de provincie moet zeventig procent van de econo mische activiteiten geconcentreerd plaatsvinden op grote regionale locaties. Dertig procent van de be hoefte aan bedrijventerreinen kan lo kaal worden verdeeld. Volgens Texels grootste politieke par tij zou het eiland juist een voorbeeld functie kunnen vervullen op het ge bied van kleinschalige uitbreiding. 'Juist omdat op Texel sprake is van kleinschalige uitbreidingen van be drijventerreinen, kan getoond worden hoe zo efficiënt mogelijk met de be schikbare ruimte kan worden om gegaan', aldus fractievoorzitter Piet Standaart. Als voorbeelden van effi ciency noemt hij meervoudig ruimte gebruik, geschakelde bebouwingen, collectieve duurzame energie voorzieningen en gemeenschappelijk gebruik van ruimten. Volgend jaar ja nuari begint de inspraakprocedure, waarin bezwaarmakers bedenkingen kunnen aanvoeren. Raadslid Joop Groeskamp riep gisteravond in Oosterend belanghebbenden op te reageren op het plan. de Wilhelminalaan in Den Burg e zondagochtend om 6.00 uur Ïeparkeerde auto van een Oude ier aan de voorzijde beschadigd in aanrijding. Een passant no- il Opduin uit De Koog heeft ierdag de International Wad- sea Gastronomy Award 2003 onnen. Na een eerder be de tweede plek in de strijd om nationale titel 'Waddenkok I', verkoos de internationale het menu van chef-kok Aart er en zijn assistent Peter de jn boven dat van twee Neder- se, negen Duitse en drie nse restaurants. weede en derde plaats gingen restaurants De Gastronoom uit ngen en Plaats Melkema uit Huizinge. Deze twee restaurants wer den in oktober respectievelijk derde en eerste tijdens de Nederlandse voorronde. De eerste gastronomi sche waddenwedstrijd heeft als doel bekendheid te geven aan de producten, producenten en restau rants uit het waddengebied. Ook wil de organisatie de banden tussen restauranthouders versterken en zo de kwaliteit van de gelegenheden bevorderen. Het Waddenmenu van Opduin viel vooral in de smaak van de jury vanwege het gebruik van re gionale en ecologische producten. Ook werd gescoord op bereidings- Onvermoeibaar en vol enthousiasme vermaakten zo'n driehonderd kinde ren zich zaterdag een middag lang op de toestellen die in sporthal Ons Ge noegen stonden ter gelegenheid van het jaarlijkse springspektakel. Als extfa attractie hadden de organise rende gymverenigingen van de buitendorpen een opblaasbare stormbaan ingehuurd. Het gevaarte bleek erg in trek bij de kinderen, die allemaal lid waren van één van de Texelse clubs. Tussen de bedrijven door waren er twee demonstraties. De jeugd van groep 5 en 6 van SVC liet diverse sprongen zien op de minitrampoline. Oefeningen op de spanbrug en de rekstok deden de jongens en meiden van GVT die extra trainingen volgen. Met behulp van een trampoline maakten ze daar naast sprongen over een creaObus een bouwpakket van schuim, dat op steeds andere manieren in elkaar kan worden gezet en daardoor verschil lende toestellen kan vormen. (Foto Marcfi Hot/non) teerde het kenteken van het even eens gehavende voertuig van een 21 - jarige man uit Den Burg. Hij werd 's middags alsnog aangehouden en blies bij een alcoholcontrole 455 mg/l, ongeveer twee keer de toegestane hoeveelheid. De dader gaf toe ook tijdens de aanrijding onder invloed te zijn geweest. Er moet met een plan van aanpak komen voor een uitgaanspatroon dat zich vroeger op de avond af speelt. Dat vindt scheidend horecavoorzitter Jook Nauta. 'Het uitgaansleven is steeds dieper de nacht ingeschoven. Dat heeft in grijpende maatschappelijke gevol- kwaliteiten, creativiteit en originaliteit. Het winnende menu bestond uit ge rechten die mede waren bereid met ingrediënten van kotter TX10, vis winkel Van der Star, slager Goënga en kaasboerderij Wezenspyk. Na een gepekelde harderfilet met licht ge rookte oesters, garnalen in gelei met garnalensabayon en soya- wasabisaus en een brioche broodje uit eigen keuken met Texelse mosterdboter, volgde een filet gegaard in zoutkorst, warme paté van zwezerik en levertjes, gestoofde schouder, gebakken racks met duin- doornsaus en een vierschaft van Texelse aardappel, wortel, ui en ap pel. Tot slot werd een dessert bereid in de vorm van crème brulee, ijs van oude schapenkaas en kletskoek met maanzaadjes en perenstroop gen gehad voor onder meer de openbare orde en de afvoer van publiek. Gevolg is ook dat de horeca in steeds minder uren en dieper in de nacht de noodzakelijk omzet moet maken.' Nauta herinnert aan zijn jonge jaren, waarin het uitgaansleven al vroeg op de avond van start ging 'Om half acht stonden we in de rij voor de dis cotheek. En om twaalf uur was het afgelopen. Op dit moment komt het uitgaansleven pas rond twaalf uur op gang. Om twee uur gaan de deuren dicht en mag je er alleen maar uit, om half drie gaat de muziek uit en om drie uur is het einde, ledereen komt ge dwongen op straat te staan, moet naar huis worden vervoerd, terwijl men daar nog met of onvoldoende voor in de stemming is. Slechts ruim twee uur heeft het feitelijk uitgaan geduurd Dat is (veel) te kort om vol doende (uitgaans)energie kwijt te ra ken. Daarvoor is gemiddeld wel vier tot vijf uur nodig. Deze energie zoekt een uitweg en vindt dat op straat of op een andere (meestal ongewenste) wijze.' effecten tot gevolg. 'Het uitgaans publiek gaat steeds later op pad omdat het nog niet gezellig is. Er wordt meer voorgedronkende horeca moet in steeds kortere tijd de noodzakelijke omzet maken en er is meer duurder en onaangenaam nachtwerk.' Nauta constateert dat uitgaanders in te weinig tijd teveel drank naar binnen werken en dat er door massaal en te vroeg vertrek sprake is van agressie, vandalisme en hinderlijk gedrag. 'Steeds dieper in de nacht overlast en onrust voor be woners en (logies)bednjven en de vervoerspiek na het sluitingsuur is niet te verwerken. Door de uitgaans- piek geeft beheersing van de open bare orde problemen voor politie en toezichthouders.' Nauta constateert ook een voortdurende aandrang om het sluitingstijdstip (nog) verder op te schuiven. De horecabestuurder komt bewust met zelf met een oplossing. 'Een plan daarvoor moet maatschappelijk breed worden gedragen.' Hij heeft de gemeente aangeraden een werk groep in het leven te roepen, met vertegenwoordigers uit allerlei gele dingen. Deze groep moet de huidige situatie, de uitgaansmotieven en ge dragspatronen analyseren en met een plan van aanpak komen. Doel is het vervroegen van het uitgaans- tijdstip en het aantrekkelijker maken van het uitgaansleven voor een bre der publiek. Als voorbeeld noemt hij het Bluesfestival, dat vroeg op gang komt en gemiddeld een wat ouder uitgaanspubliek trekt. 'De problema tiek die zich normaliter rond de sluitingsuren voordoet, is dan niet of nauwelijks aanwezig.' Nauta beseft dat een verandenng van het uitgaanspatroon een grote maat schappelijke impact heeft en meer is dan alleen vervroeging van het tijd stip. 'Zo'n verandering heeft ook grote invloed op het imago van het Texelse toerisme. Uitgaan kan dan veel meer een toegevoegde toeris tische waarde gaan betekenen. Voor de horeca betekent het een aanmer kelijke verruiming van de omzet- mogelijkheden, organisatorisch een verlichting en is gunstig voor het kostenpatroon.' Volgens Nauta is Texel bij uitstek ge schikt om een proef te nemen met een vroeger sluitingsuur. 'Door de eilandpositie kan het uitgaanspubliek met uitzwermen naar andere gebie den. En dat is een absolute voor waarde.' (Advertentie) Het veranderde uitgaanspatroon heeft volgens Nauta economisch en sociaal-maatschappelijk negatieve

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1