Zorgen over Wielewaal schaduw over toneelklucht Klinkend afscheidsconcert voor dirigent a'Capabi 'tAmateurtje zet hotel op stelten teso 1 hAcLot J COURANT' Dubbelconcert in Question Wat ik zeggen wou... Milieuactie Agenda t oud Papier Finse accenten in concert De Waal Vrouwen van Nu Zwarte Piet op de radio Gereformeerde Sinterklaas Snuffelmarkt Hoogwater te Oudeschild Colofon DINSDAG 18 NOVEMBER 2003 TTJYPT QP 1 'nztru*tvr KV<t*S> De bekende folkartiesten John Wright en Allan Taylor geven donderdagavond een dubbel concert in Question Plaza. Beide artiesten hebben al eerder succes volle optredens op het eiland gege ven en omdat de concerten van John Wright meestal al ver van te voren zijn uitverkocht, heeft de or ganisatie er voor gekozen de kaar ten pas laat en op kleine schaal in de voorverkoop te doen. Zodat ie dereen die zich donderdagavond aan de zaal meldt ook nog naar binnen kan. Allan Taylor staat bekend om zijn mooie liedjes en kundig gitaarspel. In zijn dertigjarige carrière maakte hij diverse albums en schreef hij hits voor groepen als Fairport Conven tion, Fureys, McCalmans, Pooziesen Luckybags. Met het drie jaar geleden verschenen album The Traveller won Taylor de Grand Prix du Disque van Montreux voor het beste Europese album Zijn laatste solo-CD Colour to the Moon is volgens velen zijn beste. Een bijna ontroerend gitaarspel, een stem donkerder en zuiverder dan ooit en de songs nog rijker doorspekt met verrassende ervaringen, waarbij Taylor zich ontpopt als een goed waarnemer. Zijn liedjes gaan altijd over dingen die er toe doen en bevat ten levenswijsheid en humor. De uit Schotland afkomstige John Wright zwierf negen jaar geleden nog als schaapherder door de Schotse Borders. Inmiddels is hij uitgegroeid tot een van de meest populaire zan gers van de Europese folkscene, speelt hij doorlopend voor uitver kochte zalen en bezit hij een trouwe fanclub. De samenwerking tussen deze twee zo verschillende muzikanten werd wellicht veroorzaakt door het door Taylor geschreven Middle Time. Dit nummer - over een ouder wordend echtpaar - werd nooit door hemzelf op de plaat gezet en het was voor hem dan ook een verrassing dat Wright het in zijn repertoire opnam. Het zal ongetwijfeld ook te horen zijn op het concert in Question Plaza, waarbij de stem van Wright zal trach ten de zaal te ontroeren en Taylor waarschijnlijk uitblinkt door een voor treffelijke gitaarbegeleiding. Het concert begint om 20.30 uur. Kaartjes zijn in voorverkoop verkrijg baar bij De Lindeboom en Music Store Texel. Wat lees ik nu in de 'gezond-ver stand-krant' (De Telegraaf - redac tie)? Dat zich op Texel een heus milieuwonder heeft afgespeeld en dat daarmee op lokaal niveau de stijging van de zeespiegel kan worden voor komen. Wie speelt hier nu de milieu- propaganda uit Den Haag in de kaart en wie probeert nu wie wijs te maken dat dit land onder een kaasstolp ligt? Natuurlijk kun je op een bepaalde manier de uitstoot van C02 terug dringen, maar alleen simpele zielen gaan op het noordelijk halfrond in de kou tv zitten kijken. Trouwens, de stij ging van de zeespiegel berust op pure bangmakerij en als de zee van plan is te stijgen, zal hij dat zeker niet binnen deze kabinetsperiode doen. Tegen die tijd zijn de meesten van ons dood. Niet voor niets zei F. Bolkestein deze week dat politieke correctheid niets anders is dan heikele zaken onbe sproken te laten. Derhalve is en blijft het politiek correct om de milieu- propaganda van de overheid onbe sproken te laten. H.J. Hoogeveen, Putten. In het tweede Waalder koffie concert van dit seizoen is zondag muziek te horen van Bach, Borodin, Merikanto, Milhaud, Piazzolla en Schubert, uitgevoerd door Jussi Paananen (viool), Jeanny Beerkens (cello) en Loes Bakker (dwarsfluit). Eén van de ge speelde stukken is Rising Tide, ge componeerd door Bakker zelf. Zowel Jussi Paananen als Loes Bak ker is verbonden aan de Texelse muziekschool. Paananen studeerde viool aan het conservatorium in Kuopio (Finland) en bij Zoja Istomina (Oekraïne). Hij volgde masterclasses bij Hagai Shaham (Israël), het Mos kou Trio en The New Helsinki Quartet. Hij woont al enige jaren in Nederland en geeft vioolles in Den Helder en op Texel. De van het eiland afkomstige Loes Bakker studeerde aan het Conserva torium Alkmaar bij Eugéme van der Grinten. Hoewel ze klassiek is opge leid, houdt ze zich ook bezig met wereldmuziek, met een voorkeur voor Keltische muziek. Met het trio Dub bel Dwars speelt Bakker 'muziek uit alle windstreken', van Ierse jigs tot Surinaamse kasekomuziek. Het trio geeft educatieve schoolconcerten onder de titel 'van heinde en ver'. Jeanny Beerkens is als cellodocente werkzaam in Bloemendaal en Am stelveen. Na haar studie aan het Maastrichts Conservatorium en het Sweelinck Conservatorium in Am sterdam richtte zij een pianotrio op en jarenlang was zij lid van het cello octet Conjunto Iberico, waarmee en kele CD's werden opgenomen. Het concert begint zondag om 12.00 uur, na afloop wordt in het dorpshuis koffie geschonken. De toegang be draagt €6,50, kaarten zijn te verkrij gen bij Galerie Langewaal en de WV en voor aanvang van het concert. Passe-partouts voor dit en de vol gende twee concerten (op 22 februari en 30 mei) kosten €15,-. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu komt donderdag 27 no vember om 20.00 uur bijeen in Sint Jan aan de Beatrixlaan. Sprekers zijn Miriam en Ariën van Erkelens van yogacentrum De Aleph, die vertellen over yoga en over hun schoonheids salon 'In de roos'. Ter voorbereiding op de komst van Sinterklaas zendt Radio Texel deze week vraaggesprekken met Zwarte Piet uit. Op dinsdag, donderdag en vrijdag wordt, telkens na het nieuws van 18.00 uur, telefonisch contact met Piet gezocht. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Wie Sinterklaas op bezoek wil heb ben kan zich wenden tot de gerefor meerde kerk, die dit jaar alweer voor de twintigste keer de afspraken van de goedheiligman regelt. Zoals ieder jaar komt de opbrengst van deze bezoekjes ten goede aan een goed doel. Dat is dit jaar de aanschaf van een nieuwe garderobe voor de Sint zelf. Voor een afspraak met Sinter klaas en twee pieten kan contact worden opgenomen met Nicolette van Kooten, tel. 311203. Meer infor matie is te vinden op website www.sintsitetexel.cjb.net. In de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg wordt zaterdag 22 no vember van 9.30 tot 12.30 uur een snuffelmarkt gehouden Dinsdag 18 november In de Blauwe Zaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder begint om 19.30 uur een voorlichtings avond over autisme bij kinderen. Aanmelden bij het Patiënten Ser vice Bureau, tel. 0223-696346. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Er wordt gesproken over de Wet Werk en Bijstand. In het gebouwtje naast de her vormde kerk van De Cocksdorp begint om 20 00 uur een ge- spreksavond over liturgie. Met me dewerking van dominee Petra Barnard, pastor Ed Moltzer en dominee S. de Vries. Deelname kost €8,-. In Cinema Texel draaien The ma trix revolutions (aanvang 20.00 uur) en Phileme zegt sorry (20.30 uur). Woensdag 19 november Theo en Netty Zijm vertellen de le den van het Katholiek Vrouwen gilde over verdwenen plekjes op Texel. Locatie is de Witte Burcht in "Den Burg, aanvang 20,00 uur. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergade ring van de raadscommissie Wel zijn. In Cinema Texel draaien The ma trix revolutions (aanvang 15.00 en 20.00 uur), Drakenheuvel (15.15 u uur) en Phileine zegt sorry (20.30 uur). Donderdag 20 november Texelse ouderen gaan op initiatief van de Texelse afdeling van de Zonnebloem winkelen in Schagen en verzamelen om 8.30 uur bij ga rage Kaczor in Den Burg. In de Blauwe Zaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder begint om 19.30 uur een voorlichtings avond over posttraumatische dystrofie. Aanmelden bij het Pa- tiénten Service Bureau, tel. 0223- 696346. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergade ring van de raadscommissie Mid delen. De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt Di. 18 1.24 en Wo. 19 2.40 en Do. 20 4.20 en Vr. 21 5.36 en Za. 22 6.36 en Zo. 23 7.15 en Ma. 24 8.25 en Di. 25 9.15 en Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 23 november op om 8.12 uur en gaat onder om 16.37 uur. 23 november nieuwe maan. vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tu de Banke aan de Groeneplaat Om 20.30 uur begint in discott» Question Plaza in Den Burgi folkconcert van John Wright Alan Taylor. In Cinema Texel draaien Then trix revolutions (aanvang 18 35 21.30 uur) en Love actually (19 en 21.45 uur). Vrijdag 21 november Van 15.00 tot 18.50 uur is er ini cotheek Question Plaza in j Burg een receptie ter gelegent van het afscheid van gemeente Cretans Piet Zoon. Klaverjasclub De Doormars ho een drive voor het goede dos dorpshuis 't Skiltje in Oudesch Aanvang 20.00 uur. Het Cabaret-café dat vanavt zou worden gehouden, wordtj schoven naar volgende weeki dag. In Cinema Texel draaien Thei trix revolutions (aanvang 18.30 21.30 uur) en Love actually (19 en 21.45 uur). TESO zet vrijdag van 9.35 16.05 uur een extra boot in em zorgt dan ieder half uur een vaart, zowel vanuit Den Helder vanaf Texel. Er worden gi wachttijden verwacht. Nadere formatie kan worden verkregen tel. 0222-369600 of e-mail i ©teso.nl. De veerdienst heeftt een eigen website: www.teso. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Bjl Postbus 11 1790 AA Den Burg 1 Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.fj Gerard Timmerman (hoofdredacteur. Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onzo advortentHKoniraclen on aanbieding*! toe 2i|h van toepassing do Regelen voer het Advefl wezen van da Stichting ROTA. gevestigd te Amste zoals gedeponeerd t*i de Kamer van Koophandel i brieken te Amsterdam onder nummer 4119859! exemplaar van de Regelen voor hel Adverteniei wordt cp uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (autorrut Per jaar 62,70 60,70 (outonw Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voer afloop van de abonnementsperiode. 13.40 u. 15.20 u. 17.04 u. 18.07 u. 19.26 u. 20.04 u. 20.54 u. 21.35 u. dere keer in een Italiaans maat kostuum. Henk Slikker speelde de hoteluitbater. Een keurige verschij ning. die zich ergerde aan automobi listen die hun auto op het terras par keerden en tussen de bedrijven door een slokje uit de fles nam. Pikant was dat zijn (echte) partner Mary van Exel ook op toneel stond. Ze maakte deel uit van een gezelschap van drie vrien dinnen, die elk jaar hun reünie in het hotel vieren. Van Exel raakte verliefd op undercoveragent Barend, zodat een hevige vnjpartij met kon uitblijven. Dat gebeurde uiteraard in het bijzijn van Slikker, wat een hilariteit in de zaal veroorzaakte die de schrijver niet kon hebben voorzien. Een komische verschijning was Chiel Sanders, die als amateur-bioloog op vlinderjacht ging. Een zeldzaam exemplaar was gaan zitten op de hoed van soapster Mientje. Hij ving niet de vlinder, maar uiteindelijk wel de actrice. Eerst sloeg ze hem een blauw oog, maar zoals dat wel vaker gaat in de liefde, sloten ze elkaar la ter in de armen. De wat vage gast die Ben Roest speelde, bleek achteraf ook een speurder te zijn, die de Itali aanse fraudeur probeerde te ontmas keren. Hij strooide rond met bood schappen zoals de muis snuffelt rond aan de mosterdkaas, waarmee werd bedoeld dat de hotelgasten interesse toonde voor de schilderijen. Het zou geen klucht zijn als de hotelier de speurder niet voor flessentrekker zou aanzien en tegen de grond sloeg. Uiteindelijk was het Mary van Exel die als Floortje de oplichter ontmas kerde. Hoewel de vaart in het stuk nu en dan wat hoger had gekund, zaten de spe lers goed in hun rol en was er dus weinig werk voor souffleuse Thea Hin. De grime werd verzorgd door Jacolien van Kooten, de kapsels waren van Henny Ploeger. Tekst en foto Gerard Timmerman Van barbershop en close harmony tot negrospirituals. Vocaal ensem ble a'Capabel schotelde het pu bliek bij het jubileumconcert afge lopen zondag in de hervormde kerk een breed repertoire voor. Vrijwel uitsluitend vocaal ge brachte liedjes, een programma dat ook de voorkeur had van diri gent Jan Beijert die na twaalfen- eenhalf jaar afscheid nam van het ensemble. In de twaalfeneenhalf jaar dat a'Capabel bestaat, was Beijert niet alleen muzikaal leider, maar ook spe ler en coach. Want als dirigent zong hij zijn partijtje mee. Een muziekman in hart en nieren, die tijdens de afscheidsspeech van zijn naamge noot alle eer kreeg, 'Hij heeft ons le ren zingen op een manier zoals we die vandaag ten gehore brengen. En het is aan Jan te danken dat barbershop en close harmony aan het bestaande Texelse muziekpalet zijn toegevoegd.' Ook tijdens zijn laatste optreden voor het ensemble spreidde Beijert muzikaliteit en bevlogenheid ten toon, evenals een streven naar perfectie. Geen man van veel woorden en poespas, maar over duidelijk een muzikaal leider. Voor elk nummer zong hij voor de verschil lende secties de juiste toonhoogte, waarna de /lefhebberzangers gehoor zaam reageerden op zijn aanwijzin gen. Duidelijk is dat jarenlange repe tities, begeleiding, scholing, ervaring en enthousiasme vruchten hebben afgeworpen. Beijerts medemuzi kanten hebben begrip voor zijn be sluit om muzikaal een andere weg in te slaan, wat met wegneemt dat zijn vertrek als een groot gemis wordt ervaren. Toch zijn de leden van a'Capabel vastbesloten verder te gaan. Er zijn gesprekken gaande met Mathieu Vulto, die als zangdocent aan de Muziek- en Dansschool is verbonden en bovendien dirigent is bij DEK, de fanfare uit Den Hoorn. Het zijn met name de fraai uitge voerde closeharmonyliedjes waar door a'Capabel zovelen aanspreekt. De kerk zat dan ook bomvol, voor zo'n vijftig laatkomers was geen plaats meer. Het repertoire omvatte met minder dan twintig nummer, ex clusief de toegift. Meer dan vol doende voor de in keurig zwart ge stoken heren hun vocale kundigheid te kunnen tonen. Er klonken veel be kende liedjes, zoals Yesterday van The Beatles, waarin de bassen en de tenoren de boventoon voerden. Een sterk staaltje van meerstemmigheid was te horen in het vrolijke Hello, Mary Lou. Afwisseling was er ook in volume, zoals het zeer zacht gezon gen The linden tree. Verder waren er uitstapjes naar gospelachtige negrospirituals, waarin bij wijze van spreken de onderdrukking van de slaven nog was te horen. Zeer her kenbaar was ook The Great Preten der, waarbij alle koorsecties hun beste beentje voorzetten De bassen domineerden in het zwierige Who's sorry now. Solo's waren er ook, zo als het door Rob Manse gezongen In the shade of the apple tree, waarin hij op gitaar werd begeleid door dirigent Jan Beijert en op mandoline door Wim Klein Breteler. Andere solist was Marius Trap, in Let me call you sweethart. Dat er een romanticus in Trap schuilt, bleek toen hij een roos pakte en zingend het publiek in wan delde en er zijn echtgenote mee ver raste. Accordeoniste Het twaalf man sterke jubileumkoor Roos trad aan in een traditionele bezetting, bestaand uit drie tenoren: Wim van der Gracht, Jan Koorn en Gerrit Ter- windt. Mannen met een hoog stem- bereik, bij wie de concentratie van de gezichten viel af te lezen De melodie lijn werd gezongen door Marius Trap, Thijs Molenaar en Wim Klein Breteler. Geen gemakkelijk middag hadden Jaap Kreeft en Piet van der Slikke, de twee bassen in het gezelschap. Jan Beijert (uit Den Burg), Rob Manse en Jan Beerling vormden de bariton sectie. De pauze werd gevuld met e« treden van accordeoniste Yvonr Groot. Deze muzikante uit Deni een liefhebber van Russisch Hongaarse muziek, slaagde er in eentje in het kerkje te boeien.! spel ademde passie en nodigt u vaker en uitgebreider te worde hoord. Gerard Timme Muzikaal leider Jan Beijert tijdens het afscheidsconcert van vocaal ensemble a 'Capabel in de hervormde kerk van De Waal. (Foto Gerard stuk rustiger hebben gekregen, waar voor de exploitatie onzeker wordt. Als zij ermee stoppen, heeft niet alleen De Waal een probleem, maar zit ook 't Amateurtje in de nesten. De Wiele waal is al sinds jaar en dag thuishonk van het gezelschap, dat over twee jaar het vijftigjarig jubileum hoopt te vieren. Zeer recent investeerde de vereniging stevig in verlichting, het toneeldoek en andere belangrijke voorzieningen. En voor het jubileum willen de spelers ook het oude decor hebben vervangen. Maar dan moet er wel iets te vieren zijn. Want tussen de regels door waren sombere geluiden te horen over het voortbestaan van Hilariteit tijdens 'Niet parkeren op het terras', dat zaterdag en zondag werd opgevoerd door 't Amateurtje. De als amateurbioloog acte rende Chiel Sanders is na het vlmdersvangen zojuist met het net op het hoofd geslagen. De Wielewaal. Op korte termijn komt er een gesprek tussen het bestuur van de vereniging en het college van b en w, waarin ze hun zorgen zullen uiten. Terug naar het toneelstuk. Plaats van handeling in de klucht van Gerrit Voskes was familiehotel Het Ree kalfjewaarin zich wel heel bijzondere en uiteenlopende gasten aandienen. De zaak wordt gerund door een ho telier, die het midden houdt tussen Harry Wuis en John Cleese, en zijn echtgenote. Onder de gasten een kunstschilder van Italiaanse afkomst en drie vriendinnen, onder wie een bekende soapactrice. Verder een amateur-bioloog, die druk doende is vlinders te vangen, en een agent Hij is undercover en doet onderzoek naar een flessentrekker. Wellicht is het die andere, wat vage gast, die zich met verdachte zaken bezig houdt. In vier bedrijven doen zich vele verwikkelingen voor, romances, mis verstanden en wordt uiteindelijk de kunstschilder ontmaskerd als oplich ter. Maar op dat moment is hij er wel in geslaagd alle andere personages hef moest het vooral hebben van de uitwerking van de typetjes en de ei gen invulling. Een belangrijke smaakmaker was Jan Eelman, die in de huid was ge kropen van de temperamentvolle kunstschilder Mario di Pantalóne. Zijn Italiaanse tongval was geënt op die uit de reclame van Mario de pizza bakker. Met de overdrijving die bij de opening van een gemiddelde kunst expositie niet zou misstaan, bracht hij z'n schilderijen aan de man. Het oog wilde ook wat. De ene keer ver scheen hij in een picassopak, de an- een vals schilderij aan te smeren. Een en ander voltrekt zich in vier bedrij ven, waarbij in het eerste de nadruk ligt op het voorstellen van de perso nages, waarna in de volgende twee bedrijven naar het plot wordt toege werkt en zich in het laatste de ont knoping voltrekt. Een wat tamme klucht, die met bol staat van de grap pen en grollen. Regisseur Jo Zoete- Collectieve inzet en saamhorig heid. Woorden die van toepassing zijn op toneelvereniging 't Ama teurtje, die zaterdagavond met liefst tien toneelspelers op de plan ken stond. Lang was gezocht naar een stuk dat geschikt is voor zó veel spelers. De keus was beperkt, ook omdat de stukken niet te ge dateerd mochten zijn. De klucht Niet parkeren op het terras kwam langzaam op gang, maar in het laatste bedrijf vlogen de vonken eraf. Het was niet alleen druk op het po dium. ook de zaal van De Wielewaal zat afgeladen vol. Twee stoelen wer den bezet door wethouder Annie Hin en Corrie Heijne. Wellicht als toneel liefhebbers, maar hun aanwezigheid had ook te maken hebben met de zorgen die er bestaan over het voort bestaan van het Waalder dorpshuis. Het antirookbeleid van de gemeente heeft er voor gezorgd dat uitbaters Ben Haak en Liz Gedikink het een

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2