totarians bijgepraat over opwarming atmosfeer )osterenders willen snel nieuw bedrijventerrein J Texelaartje I F amilieberichten Makelaardij Texel Vastgoed b.v. Raden maar! RVT .TEXELSE j COURANT" uterspeelzalen verdelen raad Sam HELP KWETSBARE KINDEREN 3W1TJE SFTiW 'Jexelaartjes van Sambeek 3 sliptongen €12;° De beste kans op succes! I I i J Adres Voor informatie: 0222 - 362600 I Handtekening als gevolg van de verbran- ,an olie, aardgas en steen- liet gehalte Koolzuurgas in Imosteer toeneemt waar- het warmer wordt en de plegel stijgt, weet tegen- itjig iedereen. Maar wat pre- de gevolgen zijn op de korte mge termijn en welke reële elijkheden de mensen heb- im het verschijnsel terug te ien, is heel wat minder dui- i, De aan het NIOZ verbon- jceanograaf prof. dr. ir. Hein aar uit Heiloo donderdag- id in het NlOZ-auditorium overzicht van de factoren en rol spelen bij het bedrei- |e verschijnsel. Hij deed dat inleider op de door de ryclub Texel georganiseer- ntercitymeeting die door dan 150 mensen uit het dhollandse Rotarydistrict bezocht. wist rationeel, maar toch ig en met gevoel voor under- ment duidelijk te maken dat robleem een explosief karak- ■eft. De afgelopen 12.000 jaar iderde het C02-gehalte van icht nauwelijks. Pas toen de sen begonnen met het groot- lig verbranden van fossiele stoffen begon zich een exponentiële toename af te teke nen en thans is het daardoor ver oorzaakte broeikaseffect een meetbaar feit waarvan het eind met in zicht is. Alleen al in de afgelopen veertig jaar, toen de wereldbevol king verdubbelde, is de uitstoot van C02 drie keer zo groot gewor den. Tal van soms veranderende factoren werken daarbij remmend of versnellend, waardoor het moei lijk is voorspellingen voor de lange termijn te doen Een groot deel van het koolzuurgas wordt geabsor beerd door de oceanen en de bos sen. Tegenover het verdwijnen van het tropische woud staat het her stel van noordelijke bossen, maar dat neemt niet weg dat de opwarming als geheel doorgaat. Het is met eens zeker dat de ge volgen daarvan zich geleidelijk zul len voltrekken. De Baar legde uit dat door verandering van de temperatuurverhou-dingen, zee stromingen kunnen wegvallen of veranderen, waardoor ondanks de algemene opwarming toch plaat selijk ijstijden ontstaan. Alternatieven? Het toenemende koolzuurgas heeft naast temperatuurstijging ook andere dreigende gevolgen. Het zeewater wordt er zuur door zodat de groei van schelpdieren en koralen zal stagneren en op den duur bestaande kalksteen afzettingen zelfs zullen oplossen. Hoe het ook zij, in de komende eeuw zal er meer veranderen dan in de afgelopen miljoen jaar. Er zijn tal van technische mogelijkheden om de C02-emissie terug te drin gen: windenergie, terugwinnen van geproduceerde C02, maatregelen om een meer efficiënt gebruik van bestaande energiebronnen te be reiken en brandstoffen die niet van aardolie zijn gemaakt maar van recentelijk gegroeid plantaardig materiaal (Biofuel). In het licht van de toenemende vraag naar energie zet het te weinig zoden aan de dijk. Kernenergie zou een oplossing zijn, als daaraan het afvalprobleem niet kleefde. Kernfusie lijkt ideaal, maar is nog heel ver weg. Baar zag geen andere mogelijkheid dan dat 'vernuftelingen' met kracht naar nieuwe energiebronnen blijven zoeken. Veel vertrouwen in de menselijke wil om zuiniger om te gaan met de bestaande energie bronnen had hij met. 'De uitstoot zou al een stuk minder zijn als we allemaal in kleine autootjes gingen rijden. Maar dat willen we niet'. cht voor Prof. Hem de Baar in het NlOZ-auditorium. (Foto Harry de Graof) snelle uitbreiding van het ijventerrein aan de Slots- is een onmisbare schakel in behoud van de huidige on- "Jemers in Oosterend. Dit de Ondernemersvereniging lerend (OVO) in een brand- aan het college en de raad. iden zagen sociale activitei- achteruitgaan na het ver- nen van detailhandel uit het rum en vrezen dat jonge on- iemers zullen wegtrekken iet dorp. ^)VO, die veertig leden heeft, jen negatieve ontwikkeling in 4 beleid van de gemeente om rang te geven aan de ontwik- g van Den Burg en Oude- er d. Door de huidige mobiliteit veel Oosterenders wordt er gebruik gemaakt van voorzie- ls ïn in Den Burg. Een aantal ja- 'on dit volgens de vereniging len opgevangen door de u Iselijke detailhandel, maar in- er Iels lijkt de rek eruit. 'Door de loop van de detailhandel e! Ie het dorp in een negatieve lal. Een ontwikkeling die nog versterkt door de houding inwoners en bestuurders die uden dat het niet zo'n vaart open. Zo'n vaart loopt het dus Met het sluiten van bakkerij luwe Boltje besloot de OVO ndelijk om te onderzoeken of nemen in Oosterend nog omst heeft. el kwam de OVO tot de con- edat een teruggang van eco- ische activiteiten ook een stagnering op het sociale vlak tot gevolg heeft. 'Deze zijn onlosma kelijk verbonden in Oosterend De druk op de supermarkt is nu zo groot, dat als deze zijn deuren sluit, er geen enkele mogelijkheid is, met name voor senioren en gezinnen met kleine kinderen, om hun eer ste levensbehoeften aan te schaf fen in Oosterend. Mede door de slechte openbaar vervoervoorzie- ningen zou dit een doodsteek be tekenen voor ons dorp.' De ondernemersvereniging somt een aantal oorzaken op die met bij dragen aan een al te gunstig ondernemersklimaat. 'Er mag geen uitbreiding komen van toeris tische activiteiten, de detailhandel en de agrarische sector staan on der zware druk, de visserij toekomst is met rooskleurig, uit breiding van het woningbestand wordt slechts mondjesmaat toege staan en tot overmaat van ramp wordt de hoop op uitbreiding van het bedrijventerrein op de tocht gezet.' De OVO wil met dat het dorp een openluchtmuseum wordt, waar jonge gezinnen en senioren met de overige bewoners geen gezonde samenleving kun nen vormen. De ondernemersvereniging krijgt bijval van een aantal Oosterender ondernemers dat zich graag op het bedrijventerrein aan de Slotskolk wil vestigen of daar hun bedrijf wil uitbreiden. De herziening van het bestemmingsplan in 2004 komt hen te laat en de strekking van hun brief is dan ook dezelfde. 'Op korte termijn hebben wij behoefte aan DINSDAG 18 NOVEMBER 2003 bedrijfsruimte in Oostefend om onze bedrijven te kunnen behou den voor de toekomst.' Politiek Gisteravond werd de brief bespro ken in de raadscommissie Grond gebied, die bijeenkwam in De Bij enkorf. Alle fracties onderschreven het belang van de spoedige komst van het bedrijventerrein. Deson danks was ondernemer Brendan de Graaf, die een lijst heeft van der tien concrete aanvragen van be drijven, er niet gerust op dat de herziening van het bestemmings plan niet opnieuw zal worden ver traagd. Hij is bang dat bezwaren tegen het plan voor verder uitstel zouden kunnen zorgen. Hij kwam daarom met de suggestie om het bedrijventerrein los te koppelen van het bestemmingsplan. Wet houder Nel Eelman, de aangaf dat herziening van het bestemmings plan, en dus het bedrijventerrein, in april 2006 een feit moet zijn. Maar ze deed ook de toezegging dat mochten bezwaren de boel vertra gen, ze het bedrijventerrein los zou koppelen. Maar over de suggestie van Jan Koolhof (CDA) om zeer urgente gevallen via een procedure vooruitlopend op het bestem mingsplan een vergunning te ge ven, was ze minder enthousiast. 'Je wint er met zoveel tijd mee en het kost veel energie, die we beter in andere plannen kunnen steken Maar desondanks beloofde ze ondernemers die echt in nood zit ten terwille te zijn. Ie subsidie voor het peuter- ilzaalwerk wordt terugge- nd, worstelt de gemeente- I met de vraag hoe Ier-draagkrachtige ouders beste kunnen worden ont- Gebleken is dat ze nauwe- gebruik maken van de gel die hiervoor zijn iserveerd. Het college buigt over een voorstel van 'jan Merkelbach (CDA) om fis dagdelen aan ouders be- T"baar te stellen. Het besluit om ouders voor een groter deel te laten opdraaien voor de kosten van de peuteropvang is voor een aantal mmder- draagkrachtigen een belemmering om hun kinderen bij Catalpa onder te brengen. Om deze gezinnen te ontzien, reserveerde de gemeente dit jaar €22.689,-. Maar in het eer ste half jaar keerde de gemeente hiervan slechts €313,65 uit. 'De regeling voldoet met', consta teerde Merkelbach, die samen met Texels Belang en D66 met het voorstel kwam om de gemeente vijftig dagdelen te laten inkopen en die te reserveren voor minder- draagkrach-tigen. Bedoeling is om ouders die hun kind bij Catalpa on derbrengen een extra ochtend of middag te geven. Als inkomens grens stelde ze aanvankelijk €40.000,-, maar nadat wethouder Annie Hin (Welzijn) aangaf dat de gemeente €23.000,- als norm han teert, stelde ze het gezinsinkomen bij tot €35.000,- 'Want de proble men doen zich vooral voor bij ge zinnen met een gezamenlijk inko men van iets boven de €30.000,-. Omdat er volgens de wethouder de nodige haken en ogen aan het voorstel kleven, werd besloten dat de gemeente met een nieuw voor stel komt, waarin de raad zich bin nenkort kan verdiepen. 16 november 2003 4.03 uur Hoera het is gelukt! Ik ben op mijn verjaardag geboren!'! Ik heet Ben 52 cm lang en weeg 3560 gram. Mijn papa en mama zijn: Bas Kramer en Marija Bakker Burg. Straathof laan 15 1711 KL Hensbroek tel 0226-453965 Door hel organiseren en onder steunen von vokant(ekampen, dogies uit en soortgeli|ke activiteiten toveren we weer een lach op hun gezicht '.jantjebeton nl INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17 00 uur KOSTEN: €4,65 tot en met 3 regels Per regel meer: €1.55 (incl btw) F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag. Leuk als Sinterklaas cadeau: portemonnees en portefeuilles bij Mantje Schoenen. Sinterklaaskleurwedstnjd bij Combi Texel met mooie prijzen. Duurzaam, eerlijk, kwaliteit. Daar staan ze voor bij Greve schoenen. Het pure handwerk. Mantje Schoe nen. Kikkertje lief, Texelse brie ven in prachtig ouderwets Nederlands. Introductie prijs €17,50, te koop in Het Open Boek. Rugtassen, div. merken, o.a. Kipling, Eastpack. Mantje Sport. Zaterdag verschijnt de nieuwe Harry Potter. Re serveer alvast een exem plaar in Het Open Boek (313657) Weekendexpositie. Zater dag 22 en zondag 23 no vember tonen Marina Brou wer, Elly Duinker, Sarah van der Vis en Simon van der Zee (13-16 jaar) hun schilderijen in „Mien's Ate lier", De Ruyterstraat 24, Oudeschild Open van 10 00 tot 17.00 uur. Led/plasma tv's Verkoop/ reparatie Stiehl, 311 777 Helly-Hansen Icebrea ker warmteondergoed. Mantje Sport. Texelse bedrijven opge let! Wij verzorgen graag een Sinterklaasattentie voor u en uw medewer kers! Inde Soete Suycker- bol, Weverstraat 33, tel. 320745. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en ons broertje Ma rijn Peter Jan Jacob de Haas 14 november 2003. Dirk en Marinke de Haas-van Dijk Lyanne en Fleur Hoofdstraat 2 2678 CK De Lier 0174-510855 marijndehaas@tiscali.nl Waar kom je dat op Texel nou tegen, een kapsalon die vrijdag open is van ne gen tot negen'' In Den Burg natuurlijk, Qnipp Kapsa lon, Waalderstr. 15, tel. 312227, ook zonder af spraak! (IM-Texelaartje) Mitsubishi Spacestar 1.6 comfort automaat, bj. 2001, slechts 4000 km Oudeschild, tel. 315353 info@van&ambeek.nu Verloren op 15-11 in Den Burg antieke gouden ring mët diamant. Tel. 310631 Schaatsen, mooie collec tie Mantje Sport. Voor een subliem beeld een (breedbeeld)tv van Stiehl, 311 777. (IM-Texelaartje) EATCflfE DEZE MAAND: met sla en friet •STLSELNPLAxTTó Z TEL. 0222 37öl6<t Texelse bedrijven opge let! Wij verzorgen graag een Sinterklaasattentie voor u en uw medewer kers1 Inde Soete Suycker- bol, Weverstraat 33, tel. 320745 Teso-bootdienst: vanaf 14 december vertrekt de boot 5 minuten eerder! Meer info www.teso.nl of tel. (0222) 369600. Leuk als Sinterklaas cadeau: portemonnees en portefeuilles bij Mantje Schoenen. Sinterklaaskleurwedstnjd bij Combi Texel met mooie prijzen. Duurzaam, eerlijk, kwaliteit. Daar staan ze voor bij Greve schoenen. Het pure handwerk. Mantje Schoe nen. Post van Aagje Luijtsen ligt voor u klaar in Het Open Boek. Texelse bedrijven opge let! Wij verzorgen graag een Sinterklaasattentie voor u en uw medewer kers! Inde Soete Suycker- bol, Weverstraat 33, tel 320745. (IM-Texelaartje) Teso-bootdienst: vanaf 14 december vertrekt de boot 5 minuten eerder! Meer info: www.teso.nl of tel. (0222) 369600 Mazda 626 GLX1.6 hatchback, bj. 1996, slechts 25.000 km octn Sambeeb Sinterklaas-cadeautip: jon ge cavia's, verschillende kleuren. Tel. 319905 Oudeschild, tel. 315353 info(®van6ambeek.nu Falke sokken, perfecte pasvorm, div. functies. Mantje Sport. Fleece plaids van Cam- pagnolo. Mantje Sport Te koop Citroen AX, ge schikt voor juniorklasse autocross €200,-; Suzuki Swift, idem, crossklaar €800,- Tel. 313869. Voor wimpers verven Schoonheidssalon Els van der Slikke, Noord wester 50. tel 314287, ma t/m vr.. ook 's avonds. Harry Tielemans .Texel, ontroerend goed'. Inte kenprijs €25,-. reserveren in Het Open Boek (313657). Wij repareren alle merken tv. radio, video, dvd, cd, pu satelliet, camera, scanner etc. (ook niet door ons ge leverd) met 3 maanden garantie Service Center Texel, 311 777. Voor platenspelers/casset terecorders Service Cen ter Texel, 311 777 Kindercollectie. Campag- nolo, o.a. jacks, windstop- per Mantje Sport. Met onze .bereikbaarheid' zit het wel goed: telefonisch (312227) en,life'(Waalder- straat 15) en je kunt vlak bij parkeren als dat moet! Qnipp Kapsalon, met en zonder afspraak! Skibrillen Oakley, skikou sen Falke. Mantje Sport. Snuffelmarkt in de .Witte Burcht'. Zat. 22 nov. van 9.30-12.30 uur. Lekker tot uzelf komen in Astrid Haar Atelier, tel 310914 Winmau dartborden en ac cessoires Mantje Sport. Teso-bootdienst: vanaf 14 december vertrekt de boot 5 minuten eerder! Meer info: www.teso.nl of tel. (0222) 369600. Ron's kinderwinkel is de speelgoedwinkel waar Sint Nicolaas ook winkelt We verstraat 70 (naast Music Store). Satellietinstallaties. Ver koop/reparatie Service Center Texel, 311 777. Texelse bedrijven opge let! Wij verzorgen graag een Sinterklaasattentie voor u en uw medewer kers! Inde Soete Suycker- bol, Weverstraat 33, tel. 320745. Wat is de omtrek van deze door Harry Bakker gekweekte pompoen? Maak €5,- per antwoord over op rekening 3625.91.040 van de Stichting Nieuw-Guinea in De Koog. Vermeld op de bankopdracht het aan tal centimeters. Doe meer dan één poging, want het is voor een goed doel. Wie er het dichtst bij zit, krijgt €1,- per geraden centimeter. Onze woninggids toegezonden ONROERENDE UOEDEREN - TAXATIES - HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 1790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 en 0222 31 34 29 Fax: 0222 3139 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr. P. Kuip Czn Tel. 31 20 31 dhr. J.P Coutinho Tel. 31 46 65 dhr. M.R. Trap Tel 31 92 42 Aitngcslottn bij: "VASTGOED ADVISEURS TE KOOP in DEN BURG Duykerdam 17 Aan de buitenzijde van woonwijk De hars gelegen 2/1 -kapwoning met garage, op een perceel eigen grond van area 243 m2. INDELING: hal/entree met trapopgang, ruime woonkamer met erker en schuifpui naar de tuin, uitgebreide en moderne keuken ('98) voorzien van inbouwapparatuur, bijkeuken met toilet en deur naar de garage. Verdieping: overloop, dne slaapkamers, bad kamer met ligbad, douchehoek, wastafel en rweede toilet. Vaste trap naar de tweede verdieping met een vierde slaapkamer en bergruimte. Voorzien van Frans eiken vloerdelen m de woonkamer, plavuizen met vloerverwarming in de keuken en toilet, een HR cv-ketel (2002) De tuin heeft een zitkuil en is fraai aangelegd. Keurig onderhouden; een tiptop geheel. Aanvaarding kan in overleg geschieden. TE KOOP m DEN BURG Zwaanstraat Nieuwgebouwde 'Stadsvilla' (woningnummer I) van een project van dne woonhuizen. Deze villa is van hoogwaardig niveau met karakte ristieke en speelse bouw- en woonoplossingen. Deze villa is in de afbouwfase en gedeeltelijk nog naar eigen keuze in te vullen INDELING: hal/entree met toilet, woonkamer met openslaande deuren naar het terras op het zuidwesten, een opgang naar de halfopen ruime woonkeuken Via een open trappenhuis naar het souterrain met een bmnenhal, twee slaapkamers, riante badkamer en een berging onder de garage Middels een vlizotrap komt u op de grote beloopbare zolderverdieping. Beneden zijn de slaapvertrekken en de bad gelegenheid. boven bevindt zich het woon gedeelte. De woonruimte krijgt door de split- level een zeer speelse indeling. Deze rustig gelegen woning heeft een luxe uitstraling en ligt aan een knus pleintje, direct aan het gezellige centrum. Oplevering in overleg Uitgebreide brochure op ons kantoor verkrijgbaar. Gelezen in 98% van de Texelse huishoudens Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren) 4,65 6,20 7,75 9,30 €10,85 €12,40 €13,95 €15,50 Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden [)eze bon js alleen geldig VOOT texelaartjes Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. Contant geld bijsluiten Brief onder nummer €2,00 extra Inleveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag) Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) Tarief incl. 19% BTW Naam Postcode/plaats Advertentie plaatsen in de krant van: I

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3