Iruine vloot Oudeschild in jeding door plannen RWS Besturen een ander vak \an horecaondernemer' ook Nauta bij afscheid Horeca Texel: Drie gebroeders Witte werken voor vier 'Les getrokken uit negatieve publiciteit' elft vaarroutes Waddenzee onder druk .TEXELSE J COURANT1 Onderzoek alcoholgebruik eilanden Woudenberg in Klif 12 Cabaret-café verplaatst DINSDAG 18 NOVEMBER 2003 Rijkswaterstaat haar plannen net om bijna de helft van de «negen op de Waddenzee op te en, heeft dat ook gevolgen Oudeschild. Dat verwacht de de vereniging van beroeps- rtervaart, die belangenbeharti- is van een deel van de bruine ot. Ook andere organisaties ten zich ernstig zorgen over de men van RWS. swaterstaat wil vanaf volgend jaar onderhoud aan de zogeheten mdaire betonning staken. Daar- zou ongeveer veertig procent de vaarwegen komen te verval- Een oost-westverbinding blijft andhaafd en de rest van de geu- avordt niet meer gemarkeerd. Dat il uit interne stukken van RWS die iin deze maand uitlekten. De be- sging moet ongeveer drie miljoen opleveren op het budget dat S heeft voor de vaarwegmar- ngsdienst. 3BZ verwacht dat minder schip van de bruine vloot geneigd zijn Waddenzee op te varen als de mdaire vaarroutes niet meer zijn gegeven. 'De schippers die fre- nt op het wad zijn, weten hun weg te vinden, maar er zijn er ook veel er niet frequent komen en daar- zal zeker een gedeelte wegval- aldus woordvoerder Jaap Baal- jen van de BBZ. Hij schat de «juding frequent - niet frequent ongeve'er vijfentwintig tegen nzeventig procent. Volgens de leidt het wegvallen van de ■kering ook tot grotere risico's op water. Bij slecht weer kunnen de schepen niet meer via alternatieve routes snel uitwijken naar een haven of ankergronden. Bij ongunstige wind zijn charters volgens de vereniging genoodzaakt langer in havens te blij ven. 'Ook vanuit bedrijfseconomisch oogpunt is het plan kortzichtig, om dat het gevolgen heeft voor de inkomenspositie van de chartervloot, de toeristische sector in het Wadden gebied en de daarmee verbonden bedrijfstakken.' De bruine vloot be staat uit ongeveer 520 traditionele charterschepen, waarvan een groot deel in de zomer over de Waddenzee vaart. Van de 520 charters zijn er 322 aangesloten bij de BBZ De vereni ging, die vrijdag een gesprek had met RWS, heeft aangegeven mee te wil len denken over alternatieven. Hoewel Rijkswaterstaat aangeeft dat het plan nog slechts een intern memo is, heeft het onrust veroorzaakt bij diverse organisaties De Raad voor de Wadden, die woensdag verga derde, neemt het hoog op. 'Wij heb ben het gevoel dat dit een serieuze zaak is', zegt Jan Kuiper, die lid is van de adviescommissie voor het Waddengebied. 'Wij gaan dit nauw gezet volgen, omdat deze plannen nadelige gevolgen hebben voor de veiligheid en het toeristisch belang. Het is een bezuiniging van drie mil joen euro, terwijl er een bruine vloot tegenover staat waar tweehonderd miljoen euro in omgaatDe Raad voor de Wadden wil de zaak aan de orde stellen bij overleg dat zij begin volgend jaar heeft met de drie Vaste Kamercommissies van Verkeer en Waterstaat, Landbouw en Natuur beheer en Ruimtelijke Ordening en Milieu. Wat de gevolgen voor Waddenhaven Texel zijn, is onduidelijk. 'Dat is nog met te overzien, omdat we daarvoor te weinig inzicht hebben, maar het zal ongetwijfeld gevolgen hebben', aldus voorzitter Jook Nauta. Het vaarwater over de Bollen en het vaarwater naar De Cocksdorp behoren tot de routes die in het geding zijn. Volgens Nauta hebben de plannen in zijn algemeen ernstige gevolgen voor het Wadden gebied. De stichting Jachthavens Waddeneilanden, een overkoepelend orgaan van de jacht- en passanten havens op de vijf Waddeneilanden, heeft de bezuinigingsplannen op de agenda gezet van een gezamenlijke bijeenkomst die zij komende week end op Ameland heeft. 'Want het houdt ons bezig. Dit is een alarme rend signaal', aldus Nauta. De Watersportbond heeft eveneens bezorgd gereageerd. Volgens de bond gaat RWS voorbij aan het eco nomisch belang van de watersport en de veiligheid. De bond heeft er moeite mee dat beroepsvaart en water sporters vanaf volgend jaar mogelijk de hoofdgeulen in de Waddenzee moeten gaan delen. De gemeente raad van Terschelling wees de bezuinigingsplannen van RWS vorige week unaniem van de hand in een motie die aan minister Peijs van Ver keer en Waterstaat wordt gezonden. Terschelling vreest afname van de pleziervaart aan dat eiland en een verder isolement van de Friese eilan den, omdat het zonder markering van de vaargeulen moeilijker wordt om bij elkaar te buurten. teeft zo'n buitenstaander voor ind van horeca? De scepsis tiet van de lucht toen Jook i in 1995 voorzitter werd van klijke Horeca Nederland, af- ig Texel. Nauta beschouwde pmerking als een uitdaging. 'Ik e laten zien dat bestuurder een >.r vak is dan een goed icaondernemer.' Hij werd snel ccepteerd. Dinsdag 25 novem- neemt Nauta in Hotel Den Burg heid. pelijke betrokkenheid te tonen. Je kunt stellen dat we toen de regenten periode om zeep hebben geholpen.' Als wethouder spreidde hij een grote gedrevenheid ten toon. Ook na die periode bleef hij bestuurlijk actief. Geruime tijd was hij voorzitter van de landelijke organisatie van de foto branche, waan/oor hij ook een com missariaat bekleedde. Verder was hij bestuurlijk actief binnen het Midden- en Kleinbedrijf (MKB). 'Besturen ligt mij wel. Ik vind het interessant, vooral Nauta is bezig zijn imposante bestuursloopbaan af te bouwen. De scheidende voorzitter, met op de achtergrond zijn dossier over Horeca Texel, werkt graag van kantoor. haalde de horeca achten- jaar geleden een bestuurder ten die door de wol was geverfd, n hij aantrad had hij er al tiental- bestuursfuncties opzitten, veelal de minste. Acht |aar lang was hij houder, als dertigjarige de |ong- in de Texelse geschiedenis. Het He in de zeventiger jaren, toen hij S uitmaakte van een ambitieuze 'P jonge ondernemers. 'Texelaars Harry Wuis, Bob Bakker, Jan af en anderen zetten toen vrij fors de zittende generatie bestuur- die weinig kans gaven aan jon- n voor opvolging, weg te wer- Het ging ons niet eens om macht ijgenmaar wel om maatschap- bedrijfsmatige organisaties hebben me aangetrokken.' Toen wijlen Piet Evers Nauta eind 1994 vroeg om voorzitter Mans Segers op te volgen, had hij net een intensieve bestuurlijke periode afge rond. 'Voorzitter worden van de Texelse horeca, dat had ik nooit kun nen bedenken. Het getuigde van vi sie dat de horeca een voorzitter wilde die vanuit een objectieve en neutrale hoek zou opereren.' Toen Nauta aan trad waren 78 bedrijven lid van Ko ninklijk Horeca Nederland afdeling Texel, zo'n 70 procent. 'Nu hebben we 117 leden, bijna 100 procent. De houding binnen de horeca is nu dat als je lid bent van Horeca Texel, dan Thijs, Frits en André Witte van hoeve Julia met hun koe Henny 73, die onlangs de tOO.OOO litergrens doorbrak. hoor je erbij. Ben je geen lid, dan plaats je je een beetle buiten de maatschappij.' Buitenstaanders zien de horeca nog wel eens als een ver deelde sector, waarin ondernemers elkaar naar het leven staan. Nauta: 'Je hebt de natte horeca en hotels en restaurants, ieder met een eigen cul tuur en gedachtegoed. Concurrentie is de sector met vreemd, maar er is wel degelijk sprake van saamhorig heid. Meer dan in de detailhandel, waar de broodnijd groter is. Ik heb de sfeer altijd als ontspannen ervaren. Horeca is wel een vrij dynamische sector. Ondernemers wisselen vrij regelmatig, vooral in De Koog. De natte sector trekt nog wel eens men sen aan die het vanuit hun gevoel be naderen. Maar horeca is een vak. Daar moet je een goede ondernemer voor zijn. Horeca bepaalt in belang rijke mate het imago van Texel, is een toegevoegde waarde en een factor van betekenis op het eiland. De kwa liteit van de dienstverlening en producten, de persoonlijke aandacht, klantvriendelijkheid en gastvrijheid zijn in grote mate bepalend voor de keus voor de vakantiebestemming. Dat geeft iedere ondernemer een verantwoordelijkheid die verder gaat dan alleen het eigen bedrijf. Ik ben ervan overtuigd dat dit gevoel zich verdiept.' Openbare orde Volgens Nauta wordt bij problemen met de openbare orde wel eens te snel naar de horeca gewezen. 'Uitgaansleven, in welke vorm dan ook, geeft altijd een zekere mate van overlast. De gemeente maakte zich er in het verleden wel eens wat makke lijk vanaf. Er werd nauwelijks gehand haafd en er werd snel in de verwij tende sfeer gesproken. Maar ook horecaondernemers waren zich on voldoende bewust van hun maat schappelijke verantwoordelijkheid. In dat opzicht is er veel verbeterd. De doortastendheid van burgemeester Joke Geldorp heeft daar in belang rijke mate aan bijgedragen. We heb ben best nog pittige discussies, maar er is een situatie ontstaan waarin de gezamenlijke en maatschappelijke verantwoordelijkheid voor openbare orde, veiligheid en prettig uitgaan centraal staan Het convenant waarin gemeente, horeca en justitie samen werken, bevestigt dat de overleg structuur goed en constructief werkt.' Rein Stam, de opvolger van Jook Nauta, omschrijft zijn voorganger als 'een man met visie, een schat aan ervaring op bestuurlijk gebied, een prima ingang bij het gemeentehuis en een gedisciplineerd mens', wat met van iedereen in de horeca kan wor den gezegd. 'En iemand die zijn ad ministratieve zaakjes prima op orde heeft.' Maar ook als 'wat formeel' en af en toe zelfs 'een ambtenaar met een voorliefde voor nota's over beleid en toekomstvisies met een wat alge- Voor wie een feest wil houden, is het mooi als daarvoor een goede reden is. De gebroeders Thijs, André en Frits Witte van boerderij Julia bij Oudeschild hadden drie aanleidingen om eens flink uit te pakken. Hun koe Henny 73 pas seerde onlangs de 100.000 liter- grens, het is precies tien jaar ge leden dat de drie broers gezamenlijk eigenaar werden van het bedrijf en ze namen onlangs een nieuwe koeienstal in gebruik. Met 170 genodigden werd zater dagavond het glas geheven. Julia is een echt familiebedrijf. De basis werd gelegd door Thijs Witte senior, de vader van de drie broers. Hij boerde vroeger op een beschei den bedrijfje van anderhalve bunder op de Hogeberg, totdat hij tijdens de ruilverkaveling begin zestiger jaren de kans kreeg om aanxje Ottersaat op nieuw te beginnen op twaalf hectare grond. Het was in 1965 toen Henny 1 werd geboren, de eerste in een lange reeks van melkkoeien met de zelfde familienaam. De nazaten spe len nog steeds een prominente rol in de stal van de gebroeders Witte, die bij voorkeur met eigen kweek wer ken. Henme 73 werd bijna dertien jaar geleden geboren. 'Ze is een pro bleemloze koe, die zich in het koppel rustig gedraagt. Ondanks haar leef tijd is ze nog hartstikke vitaal. En vruchtbaar. Ze bracht tien kalveren ter wereld en de elfde is in aantocht." Het wordt een hoog nummer, want de jongste Henny heeft al 155 achter haar naam. Ze staat met de andere koeien in de nieuwe stal die de ge broeders kort geleden in gebruik na men. 'De oude was verouderd en te klein. Als je zoals wij door wilt boe ren. dan moet je groter en moderner. We hadden 40 koeien, nu 65. Bij die veertig duurde het melken vijf kwar tier, nu gaat het in een uur. In plaats van zes, melken we er nu twaalf te gelijk. En er zijn minder handelingen nodig.' Ander pluspunt van de nieuwe stal is dat hij hoger is en daar door meer inhoud heeft. Verder is de stal goed geventileerd. Geen warme stal meer zoals vroeger, maar een frisse ruimte. 'Een koe houdt niet van warmte. Als je de stal binnenstapt, moet je de koeien eigenlijk met rui ken. Dan is het goed.' Een nieuwe stal en vee alleen waren niet genoeg. Voor de uitbreiding moest ook fors in melkquotum worden geïnvesteerd. 'We durfden dat wel aan, omdat we vertrouwen in de toekomst hebben.' Akkerbouw Naast de melkveehouderij bestieren de gebroeders ook een groot akkerbouwbedrijf. Het teeltplan om vat pootaardappels, suikerbieten, graszaad en graan, waarmee de to tale bedrijfsomvang op 160 hectare uitkomt. 'Een hele oppervlakte, maar als je het door drieën deelt, dan valt het wel mee. We kunnen het goed met elkaar rooien. Het voordeel van werken met broers is dat je met z'n drieën voor vier kunt werken. Alleen kun je niet voor twee man werken. En het voordeel is dat het met z'n drieën gezelliger is. Altijd aanspraak, regel matig mensen over de vloer. Alleen is ook maar alleen.' Waar collega's nog wel eens klagen over de slechte rentabiliteit en de overdreven regelgeving, valt er bij de Witte's van doemdenken mets te be speuren. De broers kregen van huis uit een optimistische aard mee. 'Met negatief denken schiet je weinig op. We proberen uit de goede takken van het bedrijf het beste te halen De prij zen en de opbrengsten van de poters zijn goed. over de suikerbieten zijn we tevreden en over de melkveehouderij hebben we geen klagen.' Texel is goed op weg om de alcoholproblemen onder vakantie gangers aan te pakken. Dat con cludeert de Stichting Alcohol preventie op- basis van een onderzoek dat zij verrichtte op Ter schelling en Texel. Volgens de stichting hebben horeca, cam pings en supermarkten lessen ge trokken uit negatieve publicaties in de media. Twee studenten bezochten in op dracht van de stichting zes dagen lang beide Waddeneilanden. Aanlei ding waren diverse publicaties in 2001 en 2002 over alcoholmisbruik op de eilanden. Met name Terschel ling was diverse malen in het nieuws met vakantievierende jongeren die alcoholvergiftigingen hadden opgelo pen. De studenten bezochten op Texel in de tweede volle week van augustus het jongerenterrein van Kogerstrand, discotheek De Toekomst. Albert Heijn en Super de Boer in Den Burg en Super de Boer in De Koog Gelet werd op het alcoholbeleid van de camping, de wijze waarop super markten alcoholische dranken aan boden en op welke wijze De Toe komst de bepalingen in de Drank- en Horecawet naleefde. Op alle punten werden voldoendes met her en der enkele kanttekeningen gescoord. Volgens de onderzoekers werd bij De Toekomst goed gelet op de leeftijden en kregen bezoekers onder de achttien polsbandjes om. Binnen werden weinig dronken men sen aangetroffen Minpuntje was vol gens de onderzoekers dat het horecabedrijf bleef doorschenken aan mensen die al aangeschoten of dronken waren. Er werd niet actief reclame gemaakt *voor bepaalde al coholische dranken, maar er lag wel een sterke nadruk op Heineken. Een wand was versierd met afbeeldingen van het biermerk en het personeel liep rond in T-shirts van Heineken. Voor frisdranken werd met goed zichtbaar reclame gemaakt. De jongerencamping van Koger strand voerde volgens de stichting een terughoudend beleid. Ze is lo vend. 'Eigenlijk is aan mets te zien dat het een jeugdcamping betreft, alleen zie je veel jonge mensen. Na een flinke wandeling over het complex hebben we de indruk dat het allemaal erg netjes is.' Het viel de onderzoe kers op dat jongeren minimaal een kwartier moeten lopen om een kratje bier van de supermarkt bij hun tent te krijgen. Bij het jeugdhonk van de camping waren wel beugels Grolsch (€2,50 plus €0.10 statiegeld) te ver krijgen, maar geen kratten. Van een medewerker kregen de onderzoekers te horen dat Super de Boer anders bang is voor verslechtering van de concurrentiepositie. Bij de drie supermarkten werd een ruim assortiment aan alcoholhou dende mixdranken aangetroffen. Dat gold met name voor de supermarkt in De Koog. Het bier stond bij alledrie op een verkeerde plaats in de schap pen. Bij Albert Heijn stonden de fles jes naast het fris, bij Super de Boer in De Koog stonden de blikjes bij het fris en bij Super de Boer in Den Burg stond het bier in dezelfde gang te genover de sappen. Alcohol en fris mogen volgens de voorschriften niet bij elkaar staan. Bij alle drie de win kels werden bordjes gezien waarop de leeftijdsgrenzen voor alcohol wa ren aangegeven. De bordjes bij Su per de Boer waren volgens de onder zoekers wel summier. Gekoelde mixdrankjes, die volgens de stichting het drankgebruik bevorderen, wer den niet aangetroffen. Super de Boer in De Koog biedt ze wel aan, maar de vriezer was stuk toen de onderzoe kers er waren. Dat kregen ze van het personeel te horen. In vergelijking met vijf onderzochte supermarkten op Terschelling komen de Texelse supermarkten er goed van af. De vijf Terschellingse bedrijven hadden allemaal gekoelde mix drankjes staan, leeftijdsaanduidingen waren niet altijd aanwezig en bier en fris stonden ook te dicht bij elkaar. Bij een supermarkt konden de onder zoekers 'geen observaties doen, omdat drie man personeel het drank schap stond bij te vullen'. Twee van de vier onderzochte jongeren- campings op Terschelling bleken niets te doen aan het terugdringen van alcoholgebruik. Bij éen van de twee daar onderzochte horeca gelegenheden werd niet naar leeftij den gekeken. Over het algemeen, concludeert de stichting, blijkt de horeca wel in staat een overtuigende bijdrage te leveren aan de beperking van het aanbod van alcoholhou dende dranken. De stichting benadrukt dat het onder zoek als een indicatie moet worden gezien, omdat het een eenmalige observatie was. De eilanden kunnen volgens haar de conclusies gebrui ken voor hun alcoholbeleid. De Stich ting Alcoholpreventie, opgericht in 1994, zet zich in voor het terugdrin gen van de gevolgen van overmatig drankgebruik In theaterrestaurant Klif 12 in Den Hoorn is zondag de voorstelling Je zus van Helmert Woudenberg te zien. Bracht acteur/regisseur Helmert Woudenberg eerder al toneelsolo's over hemel en hel en de Tibetaanse yogi Milarepa, ditmaal koos hij voor de persoon van Jezus Christus. Zelf zegt hij over deze voorstelling dat 'de terechtstelling van de Joodse sekte leider in een Jeruzalem waarin de politieke spanningen al net zo hoog opliepen als nu, een zo grote invloed heeft gehad op de wereldgeschiede nis, dat we zijn naam elke dag nog wel een paar keer horen of zelf uit spreken'. Woudenberg brengt Jezus in beeld van zijn doop in de Jordaan tot de kruisdood Hij gebruikt de evangeliën voor zijn verhaal, maar put ook uit zijn eigen fantasie. Jezus fun geert als hoofdpersoon en verteller tegelijk. De voorstelling speelt zich af op een toneel zonder decor of rekwisieten, in de Woudenberg eigen humoristische en stevige speelstijl, die hem in staat stelt zijn publiek mee te nemen in de wereld van zijn ver beelding. In die verbeelding is Jezus een indrukwekkende vent, een man van grote scherpzinnigheid en een begaafd redenaar. De pers noemt Jezus van Helmert Woudenberg 'een pakkende, door de acteur zelf gere gisseerde voorstelling, die ondanks het onderwerp interessant is voor zowel gelovigen als met-gelovigen, Behalve misschien voor verstokte orthodoxen in beide kampen De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €12,50. Vooraf dineren is mogelijk, reserveren is ge wenst. Voor meer informatie: tel. 319633. mene inhoud' 'Gepassioneerd dis cussiëren over bijvoorbeeld sluitings tijden is niet aan Jook besteed. Hij gaat dan wat schichtig met hoofd en ogen de bestuursleden langs en tracht weer snel het gesprek een al gemeen beleidskarakter te geven In zijn kantoor boven Nauta Boek glimlacht Nauta om die karakterise ring. 'Ik kan me hier inderdaad wel aardig vermaken', wijst hij op zijn uit gebreide dossier over de horeca. Als voorzitter van de Stichting Wadden haven Texel, éën van zijn laatste bestuursfuncties waarmee hij voorlo pig nog door wil gaan, werkt hij aan alweer een nieuwe notitie. Tekst en foto Gerard Timmerman Het Cabaret-café van november, dat vrijdag zou worden gehouden, is door andere werkzaamheden binnen het team verzet naar volgende week vrijdag. Omdat op die dag het Schoutenhuys niet beschikbaar is, wordt uitgeweken naar het grand- café van De Lindeboom. De eerder aangekondigde gasten komen door deze wijziging te vervallen, zij keren in een latere editie terug. Wie de nieuwe gasten zijn, is nog met be kend. De radio-uitzending van don derdag gaat volgens planning ge woon door. Voor meer informatie: www.cabaretcafe.nl.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5