Leven en werk Harry Tielemans in boekvorrr Kleurrijk eerbetoon aan veelzijdige 'Kunst heeft geen verklaring nodig' Oosterender wensput geplaatst Noorlander schilderde aan de keukentafel TEXELSE COURANT - - Ontwerpwedstrijd 50 jaar Sportraad Fietser valt DINSDAG 18 NOVEMBER 2003 Cees Govers, samensteller van het boek over Tielemans: 'Harry noemde mij wel z'r graaf.(Foto Gorard Tinv 'Jan met de handjes', een expression!-, werk van Tielemans. verhaal van Tielemans op en werkte tal van kenmerkende anei tes in het boek. Zoals de tijd di in militaire dienst had gezeten, duurde niet lang Bij het schiet» hij eens in de schietkuil. toen tij deed alsof hij eruit wilde klimmen, alsof hij zich wilde laten doodst ten. De show die hij opvoerde hai doel zich met S5 te laten afkeur» raakte naar het hospitaal, waar hi weken voedsel weigerde. Mat avonds smokkelde een beher stapels gevulde koeken naar bm Na verloop van tijd mocht hij veit ken.' 'Texel, ontroerend goed' is een gave van Langeveld de Rooj is vanaf vrijdagavond 28 noven voor €29,75 te koop in de boekli dels in Den Burg. Voor die tijd worden ingetekend voor de van €25,-. Tekst Gerard Timmen Een klein gezelschap Oosterenders nam zaterdag een wensput in het dorp in gebruik. Het object werd oor spronkelijk door drie Strender onder nemers gemaakt voor de tentoon stellingstent van Oosterend Present. Tijdens het dorpsfeest konden ge bruikers van de wensput zich richten tot de goden. Hun giften werden ge bruikt voor de activiteiten van de dorpscommissie. Onder toeziend Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Texelse Sportraad wordt een ontwerpwedstrijd gehou den. Leerlingen van de basisschool worden uitgenodigd een affiche te oog van makers Willem de Kort, Brendan de Graaf en Gert-Jan Betsema verrichte voorzitter Ankie de Klerk van de dorpscommissie de openingshandeling. De emmer die zij uit de put naar boven draaide bevatte een drankje voor de genodigden om de aanwinst te vieren. 'Het is een echte verfraaiing voor het dorp', vond De Klerk van de put, die is geplaatst op het veldje op de hoek van de ontwerpen waarmee gedurende het jubileumjaar de evenementen van de Sportraad worden aangekondigd. De wedstrijd staat open voor alle leerlin gen vanaf groep 5. Het affiche moet op het formaat A4 worden ontwor pen. in kleur en zonder tekst. Het gaat om een 'liggend' affiche, met de lange kant van het papier boven en Oranjestraat en de Achtertune. is een aanvulling op het bankje er- groen. Mensen kunnen hier ever rusten, eten en zitten.' De verhS wedstrijd voor basisscholleren aan de wensput verbonden i bleek geen succes. De t inzenders, die allebei vijf kantjes! den ingezonden, ontvangen bmr kort een prijs. -co-o onder. Het onderwerp is 'sport', ontwerpen moeten, voorzien naam, leeftijd en school, vóór28! vember worden ingeleverd bij school. De ontwerper van het nende affiche ontvangt een pnjsi €100,-, te besteden aan sp< attributen. Cartoonist, tekenaar, schilder, kunstenaar, leraar, verzamelaar van curiosa, humorist, cynicus en nostalgiseur. Trefwoorden die van toepassing zijn op Harry Tielemans, een veelzijdige Texelaar over wiens leven en werk op 28 november het boek Texel, ont roerend goed verschijnt. De rijk geïllustreerde levensbeschrij ving is samengesteld door bewonderaar Cees Govers uit Ede. Een eerbetoon aan de man die beroemdheid verwierf met zijn spotprenten en van wie in vele huiskamers schilderijen aan de muur hangen. Faam verwierf Harry Tielemans (1929-2001) vooral door z'n car toons De spotprenten verschenen in allerlei kranten en tijdschriften, tot in Denemarken en Amerika aan toe. De basis voor de spotprenten legde Tielemans op de kunstacademie in Amsterdam, waar hij het advies kreeg zich op cartoons toe te leggen. Z'n zie je terug in de tekeningen. Hij maakte ze vaak in opdracht. Hij ver telde me dat hij dag en nacht bezig was om ze te bedenken. Op z'n nachtkastje lag een potlood en een notitieboekje.' Voor het boek maakte Govers een keus uit honderden teke ningen. 'Soms zijn ze wat gedateerd, maar veel dingen komen terug. Die ben gehad. 'Harry wilde per se leraar worden. Een studiebol was hij met. Z'n papieren haalde hij met hulp van een vriend, aan wie Harry weer tekenmgles gaf zodat hij weer zijn MO-akte kon halen.' Hij gaf een paar dagen in de week les op de ULO Een strenge, geordende leraar was hij al lerminst, zijn lessen hadden een wat chaotisch karakter. 'Hij leerde z'n leerlingen de technieken en liet ze verder vrij. En hij nam z'n pupillen mee naar buiten. Aan vergaderen had hij een broertje dood. Hij zat wat te tekenen en kon zijn gedachten er niet bijhouden. Na afloop zei hij: Een ge sprek met de ouders lijkt me zinvol. Toen het eens over het afscheid van de conciërge ging. zei hij gedachte loos datzelfde standaardzinnetje. Dat gaf een hoop hilariteit.' Onder de les- Uit de sene 'Héé, kan dat niet wat zachter'. mij moeten oprichten. Nou, dan pro beren we dat toch', zei ik toen. Hij gaf me de adressen van mensen die een schilderij van hem hebben en die heb ik toen aangeschreven. Of ze schil derijen onderling wilden ruilen, zodat ze steeds ander werk hadden han gen, of leuke dingen over Harry wis ten. De meesten zeiden het wel leuk te vinden als er een boek over Harry zou verschijnen. Ik heb toen een op roepje in de krant geplaatst, met als resultaat dat Pieter de Vries later fo to's heeft gemaakt van schilderijen. Biograaf Harry noemde mij wel zijn biograaf. Dat dekt niet helemaal de lading, maar in grote lijnen staat zijn leven er wel in. Voor het boek heb ik Harry, maar ook zijn vrouw Reina geïnter viewd. En ik heb andere mensen ge vraagd wat over hem te vertellen.' Het boek van 168 pagina's is geïllus treerd met afbeeldingen van schilde rijen en cartoons. Govers tekende het complete levens- sen bedacht en tekende hij menig cartoon. Hij wilde weten wat z'n leer lingen van de tekeningen vonden. Als meisjes met hun poëziealbum bij hem kwamen, dan tekende hij er iets in. Toen de Mammoetwet kwam, kon hij zich niet in dat systeem vinden en stopte met lesgeven. Artistiek gezien brak toen een heel productieve pe riode aan.' Humorist Tielemans bezat een bijzonder gevoel voor humor. 'Hij zat vol grapjes en was zelden chagrijnig. Hij leidde een onbezorgd leven en vond het alle maal prachtig. Als het even kon, pro beerde hij je ertussen te nemen. Dan hing hij weer een verhaal op en kwam ik er later achter dat hij me weer te grazen had genomen Tielemans was één van de Texelaars die eind zeventiger jaren in de actualiteiten rubriek Hier en Nu verscheen, om de plannen van de 'Onafhankelijkheids beweging Texel' toe te lichten. 'Harry speelde graag een beetje toneel. En hij zocht graag de publiciteit. Zo maakte hij eens een schilderij voor de actie Kunst voor Afrika, waardoor hij in de krant kwam. Het werk werd geëxposeerd bij Cees den Doolaard in Den Helder. Dat schilderij werd gestolen en later teruggevonden. Dat leverde weer publiciteit op. Daar kickte hij op. Hij stond graag in de belangstelling.' Achterommetje Govers: 'Wat mij in Harry aansprak is zijn stijl van schilderen. Toen ik hem leerde kennen zat hij in een sombere periode. Hij gebruikte heel veel grijs, later veel geel, heel vrolijk. Ik denk met dat hij het zo bewust deed. Het gebeurde gewoon. Het was een ui ting van zijn gevoel. Want dat was schilderen voor hem. Ooit zei hij eens. Harry Tielemans maakte vooral faam als tekenaar van cartoons. God houdt mijn hand even vast. Met een aantal penseelstreken stond er wat. Hij schilderde met gedetailleerd, maar als je het van een afstandje be keek, zag je het precies Het Achter ommetje schilderde hij meerder ke ren. In olieverf, als tekening of op een andere manier. Hetzelfde straatje, maar toch ziet het er anders uit. Net als de Slufter. Hoe vaak hij die wel niet heeft geschilderd. Steeds weer an ders Omdat hij een hekel aan lopen had, schilderde hij vaak vanuit de auto. Dan ging hij op de achterbank van z'n ouwe Datsun zitten. Of hij reed een rondje. Van zo'n ritje raakte z'n hoofd weer vol ideeën voor ver schillende doeken, die hij thuis uit werkte. Mensen schilderde hij nau welijks, of ze rffbeétén erg markant zijn. Zoals Joppe, Dorus Maas, Janng Moll en anderen Hij schilderde ook in opdracht, bijvoorbeeld een kotter. Maar alleen als het hem aanstond. Aan z'n schilderijen kun je wel zien of het een opdracht was of vrije impres sie. Als het het precies moest lijken, dan schilderde hij volgens de waar heid. Maar als hij z'n eigen gang kon gaan, werkte hij veel losser. Z'n hart lag veel meer in het vrije dan in het waarheidsgetrouwe. Hij schilderde ook expressionistische werken, zoals Jan met de Handjes, waarin hij de ziekte van z'n vader verwerkte.' Als nevenactiviteit verkocht hij antiek. 'Hij noemde dat z'n oud ijzerhandel.' Het manshoge beeld van de kruisvaar dersmonnik, afkomstig uit de abdij van Egmond, keert terug in meerdere schilderijen. Recordhouder Govers: 'Ik ken Harry nu negen jaar, inclusief de jaren na zijn dood. Het begon toen ik verzeild raakte op een tentoonstelling van hem in het raad huis. Zijn werk maakte op mij een diepe indruk. Toen ik later weer terug was op het eiland, heb ik brutaalweg bij zijn boerderij aan de Ruigendijk aangebeld. Het klikte meteen. We hebben uren zitten babbelen. Ik kocht een schilderijtje en we zijn vrienden geworden. Telkens als ik op Texel kwam, ging ik naar hem toe. Zo kwam ik soms wel een keer tien per jaar bij hem over de vloer. Regelma tig was hij bezig met een doek. Dan prees ik me gelukkig en zei: die is voor mij. Ik heb er inmiddels 21.' Govers is geen recordhouder. Een liefhebber in Amstelveen heeft een kleine honderd werken van Tielemans. 'Het boek is eigenlijk ontstaan uit een grapje. Hij zei eens tegen mij: Eigen lijk zouden ze eens een fanclub van eerste ging over de geldzuivermg van minister Lieftinck vlak na de oorlog. De spotprent werd gepubliceerd in de Helderse Courant. Tielemans woonde tegenover de redactie en liep daar makkelijk binnen. Jaren achtereen tekende hij spotprenten voor de serie Héé, kan het niet wat zachter, die hij maakte voor een Noordhollandse slijter. Zijn tekenin gen verschenen ook in Tussen de rails, het blad van de NS, en in een blad van Defensie. Govers, een beroepsmilitair uit Ede: 'Beide bladen las ik. Harry had een wat cynische aard Die zou je zo weer kunnen plaatsen.' Menig Texelse actiegroep maakte gebruik van de creativiteit van Tielemans, zoals het affiche Geen lij ken, omhoog die dijken. En hij maakte beeldende kunst. Ter nagedachtenis van de verdronken vissers het monu ment De Brekende Golf. dat staat op de haven in Oudeschild. In De Schicht, ter ere van de dijkverzwa ring, is het tracé van de Waddendijk te herkennen. Leraar Voor zijn boek sprak Govers met Texelaar die les van Tielemans heb- Eén van de vele spotprenten van Harry Tielemans. Vraag Henk Noorlander niet om uitleg over zijn kunst. 'Een mooie tekening is gewoon een mooie te kening. Die heeft geen verklaring nodig', vertelt de kunstenaar uit Den Hoorn. Hij heeft de naam een productieve schilder te zijn, maar zijn expositie die zaterdag in Tusse de Banke van start ging, overtreft alles. Te zien zijn 212 schilderijen en tekeningen, het resultaat van vier jaar noeste arbeid aan de keu kentafel. De werken mogen dan niet groot van formaat zijn, het bekijken zijn ze zeker waard. Kenners van Noorlander weten dat hij het liefst uitbundig kliedert met verf, met als resultaat ongepolijst schilder werk van flink formaat Een groot contrast met het verfdoosje waarmee hij zich de afgelopen vier jaar tevre den moest stellen. Het werken aan de keukentafel was zeker geen luxe voor de vrijgevochten kunstenaar uit Den Hoorn. Een zware ziekte had het op zijn lijf voorzien, met als gevolg een periode van angst en pijn, waarin de dood hem op de hielen zat. Geen re den voor Noorlander om zich vol zelf beklag in een hoekje terug te trekken. Ijverig als nooit te voeren hanteerde ken. Hij stuurde ze ook op als an- hij pen en penseel, om een eindeloze sichtkaart of uitnodiging voor zijn reeks schilderijen en tekeningen te expositie. Een postzegel er op en producerenHet werken had een heil- klaar. In Denemarken kunnen ze zelfs zaam effect. 'Henk tekende zich van- een soortgelijke expositie als in Den uit het diepste dal langzaam maar Burg houden. Noorlander verzond gestaag bergopwaarts', vertelde Ie- een paar honderd geschilderde kaar- venspartner Nettie van de Brake bij ten naar een zieke vriendin in Dene de opening van de tentoonstelling, marken. Elke dag een nieuwe. Als hij Zijn werkdrift aan de keukentafel re- eens een keer oversloeg, vroeg de sulteerde in honderden tekeningen postbode zich bezorgd af wat er aan en schilderijen, waarvan iedereen de hand was. zaterdag concludeerde dat ze het Het formaat mag dan kleiner zijn dan waard zijn de anonimiteit te ontstij- wat we van Noorlander gewend zijn, gen. Niet alleen vanwege het aantal, het werk is er met minder herkenbaar ook door de bijzonderheid van het door. Veel vrouwelijk naakt, bij voor werk. De 212 getoonde schilderijen keur op stranden en met zelden in zijn slechts een deel van de productie een innige verstrengeling met de an- van die vier jaar. Noorlander deelde dere sekse. Bijvoorbeeld een paartje zijn werkjes uit aan vrienden en be- dat de liefde bedrijft tegen de achter- kenden, zodat alleen al de vele geno- grond van de gestrande Hunte. Maar digden bij de opening er samen over ook engelengedaanten, soms zelfs in enkele honderden moeten beschik- plassende houding. Verder zelfpor tretten in allerlei vormen en uitvoerin gen, een Kanaalzwemmer met aan- plaksnor, de Duyfken en allerlei andere taferelen uit de fantasiewereld van Noorlander. Tussen de naakten ook een vrouw met vissen in de hand. Wellicht een verwijzing naar zijn part ner die ooit een vis op het strand vond en deze mee nam naar huis. Of de vrouw van de visboer, zoals hij één van zijn werkjes noemde. Typisch de stijl van Noorlander, die de kijker nog wel eens op het verkeerde been wil zetten. Het werk moet de kijkers aan spreken. Alles wat met wordt ver kocht, gaat de vuilnisbak in, waar schuwde Noorlander de liefhebbers. Met de expositie sluit Noorlander een periode van ziekte en herstel af. Als zijn lichaam het toelaat, gaat hij vanaf nu weer op zijn geliefde wijze aan de slag: lekker kliederen met verf. Schilderen had een heilzaam effect op de zieke Henk Noorlander Een 44-|arige man uit De Waal kwam zondagmiddag met zijn fiets ten val aan de Randweg nabij De Koog. Een ambulance vervoerde de ongeluk kige fietser naar een arts, waar hech- (FoioGenrd vmrtMmani tingen werden aangebracht.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6