'Bij storm vroeg ik me af waarom ik niet hier was Maarten Brugge maakt meubels van juthout 'Tankstation geen fraaie entree De Koog boekt eerste overwinning .TEXELSE g coURANT Maartenhuis houdt vaste zwemuurtje Duo Veeger-Caspers wint klaverjasronde Ruilbeurs Meiden Texel'94 naar fraaie zege Gemengde teams in Beverwijk Voetbalprogramm WBZ blijft koploper Voetbaluitslagen DINSDAG 18 NOVEMBER 2003 Bewoners en werknemers van het Maartenhuis kunnen vanaf volgend jaar op maandag tussen 10.00 en 11.00 uur een uurtje zwemmen in Calluna. Dat hebben de directies van Euroase en de leefgemeen schap voor verstandelijk gehandi capten met elkaar afgesproken. Het Maartenhuis was boos op Calluna, nadat het zwembad had la ten weten dat het vaste uurtje op dinsdag tussen 11.00 en 12.00 uur zou komen vervallen. Het zwembad is de openingstijden aan het her schikken. Als alternatief bood Calluna het Maartenhuis aan om tussen 12.00 en 13.00 uur of na 17.00 uur te ko men zwemmen, maar dat was het Maartenhuis het met mee eens. Het dagelijkse ritme van de verstandelijk gehandicapten zou daardoor teveel verstoord raken. Zij werken van 9.00 tot 16.30 uur en hebben pauze van 12.30 tot 14.00 uur. Directeur Peer Elstgeest van het Maartenhuis is blij met de nieuwe tijd. 'Het vaste ritme om te zwemmen verandert gelukkig niet. Het tijdstip is aangepast, maar dat is goed te ver teren.' Volgens zowel Elstgeest als di recteur Sjors Hoppenbrouwers van Euroase hebben zij een goed gesprek met elkaar gevoerd over het gerezen probleem. Calluna ruimt de maandag vanaf volgend jaar volledig in voor speciale gebruikers. Daaronder val len ook de groepen voor het school zwemmen. De tweede ronde om het klaverjas- kampioenschap van Texel werd vrijdagavond gewonnen door het kampioenskoppel van vorig jaar, Gerda Veeger en Fenny Caspers Met 7656 punten haalden zij flink uit en staan nu op de tweede plaats in het klassement. Tweede van de avond werd het koppel Chris Schraag-John Vlaming met 7593 punten. Zij staan nu op de derde plaats. Eerste in het klassement staat het koppel Tiny Zwaneveld-Theo Witte, dat deze ronde met 7345 punten de derde plaats pakte. Zij stegen daarmee van de vierde naar de eerste plaats met een voorsprong van 300 punten. Vierde van de avond werden Frans Stark en Carlo Bos met 6931 punten. Stand: 1. Tiny Zwaneveld-Theo Witte, 14366, 2. Gerda Veeger-Fenny Cas pers, 14035; 3. Chris Schraag-John Vlaming. 140214. Jan en Theo Zijm, 13648; 5. Frans Stark-Carlo Bos, 13622; 6. Eric Jan Geus-Willem Koomen, 13478; 7. Rens en Janneke Kampstra, 13319; 8. Hans Westdorp- Roel de Zwart 13304, 9. Freek Veeger-Nico Ooyevaar 13038; 10, Bart Weijdt-Piet Moree 12710. In Tusse de Banke houdt donderdag vanaf 20.00 uur de afdeling verzame laars van de Historische Vereniging de tweede ruilbeurs van het seizoen. Op deze avond verwisselen allerlei Texelse zaken - waaronder mogelijk ook bijgaande prentbriefkaart - van eigenaar. Alle belangstellenden zijn welkom. Het meidenteam van Texel'94 heeft zondag op fraaie wijze de eerste overwinning van het seizoen ge boekt. De ploeg won op eigen veld met maar liefst 8-0 van RKEDO uit De Goorn. De Texelse voetbalsters lieten er vanaf het begin geen twijfel over be staan zondag de sterkste te zijn. Al na twee minuten zette Tessa Betsema haar team na goed doorzetten op 1- 0 Acht minuten later was het op nieuw raak, toen Anne Zegers wist te scoren. Vlak voor rust kreeg Tessa Betsema het op haar heupen. Eerst kon ze alleen worden gestuit door middel van een overtreding, waarna ze de bal uit de toegekende vrije trap over het muurtje spelers in het doel schoot. En vervolgens scoorde ze nóg tweemaal. Na de rust ging het wat minder goed. Coach Ruud Nooij had Betsema ver vangen door Jennifer Armstrong, die nog nooit in de spits had gestaan. Desondanks kregen Mascha Nooij en Lotte Koomen een paar mooie kan sen, die ze niet in een doelpunt wis ten om te zetten. Later bracht de coach Tessa Betsema weer in de ploeg en dat bleek een goede beslis sing, want een paar minuten later zorgde zij voor 6-0 Een kwartier voor het einde maakte het Nienke Kruithof haar eerste doelpunt van dit seizoen en tien minuten voor het eindsignaal wist Betsema er ook nog 8-0 van te maken. Zondag moet Texel'94 in de uit wedstrijd tegen Berdos de opgaande lijn zien door te trekken. Drie teams van Gymnastiek vereniging Texel deden zondag in Beverwijk mee aan de Noord hollandse wedstrijden voor regio teams heren. Omdat het voor de overwegend kleine verenigingen in Noord-Holland een hele klus is om een team samen te stellen, laat het wedstrijdreglement toe dat turners van twee verenigingen samen in één team turnen. GVT werkte bij deze wedstrijd samen met LOS uit Julianadorp. Coen Hendriks, Michiel Vlaming en Marlon Petta kwamen samen met Erwin Buis van Sportlust Julianadorp uit in het team LOS 6. De nog oner varen Coen Hendriks en Michiel Vla ming turnden beiden een mooie wed strijd. Dit team had behoorlijk wat concurrentie en eindigde op de vierde plaats. Ook het 5C team was gemengd. Marlon Marei en Sil Gaaff vormden samen met Glenn Ellens en Demy van der Tooren team 5C. Dat debu tant Van der Tooren veel in zijn mars heeft, kwam er in Beverwijk niet uit. Glenn Ellens daarentegen turnde na een jaar rust een mooie wedstrijd. Voor Marlon Marei was dit de laatste wedstrijd in 5C, hij promoveert naar 5B. Sil Gaaff debuteerde in 5C en moet nog trainen op brug en voltige, maar zal nog van zich doen spreken. Dit team had nauwelijks tegenstand en eindigde op de eerste plaats. Alwin Bakker turnde als team-oudste een stabiele wedstrijd in het team LOS 3. Hij liet alleen wat puntjes lig gen op voltige. Dit team bestond ver der uit Gian Battista Marei, die met deze wedstrijd zijn comeback maakte en Ricardo de Wit en Ken Kerkhof uit Julianadorp. Deze komt uit in de C-lijn en liet mooie oefenin gen zien. Ricardo de Wit had het het moeilijkst, want voor hem was het niveau, gezien zijn leeftijd, iets te hoog. De rest van het seizoen komt hij in zijn eigen klasse uit. Dit team ondervond behoorlijke tegenstand en eindigde op een tweede plaats. Jutter Maarten Brugge uit Den Burg maakt sinds enige tijd kunstwerken en meubelstukken van gevonden juthout. echter soms minder avontuurlijk dan het vooruitzicht. 'Een vriend van me is een keer mee geweest toen het windkracht tien was. Dat viel hem al flink tegen en toen kwam hij er ook nog achter dat een sjekkie rollen met dat weer echt onmogelijk was. Terwijl we met de fietsen iangs het strand gingen, werd hij steeds chagrijniger, zodat we er maar mee zijn opgehou den. Maar daardoor hebben we wel een reddingsboei gemist die vijfhon derd meter verderop bleek te liggen. Toen heb ik tegen herfi gezegd dat hij voor de eerste en de laatste keer was mee geweest. Hij mocht van mij een volgende keer in zijn bed blijven lig gen.' Dat jutten iets is dat je alleen moet doen, leerde Brugge overigens al op jonge leeftijd. Een vriendje ging mee en toen de heren wat gevonden hadden, kregen ze meteen ruzie over wie het mocht hebben. Het werkterrein van Brugge ligt tus sen paal 24 en paal 9 en op de Hors. Soms komt hij er in alle vroegte zijn vader tegen. 'Dan spreken we af dat de een de ene kant uitgaat en de ander de andere kant. Het heeft geen zin om met zijn tweeën hetzelfde stuk af te lopen.' Onder het afdak naast de schuur staat zijn strandfiets, die hij speciaal voor het jutten heeft Ach terop twee fietstassen met daarin een hoop touwtjes en gereedschap voor het geval hij iets moet losmaken voor dat hij het kan meenemen. Naast de fiets een bak vol onderdelen voor zijn fiets. 'Zo'n fiets gaat hooguit twee jaar mee als je er veel mee langs het strand loopt.' Een plank van zeseneenhalve meter is het langste voorwerp dat hij tot nu toe heeft meegenomen aan de fiets. 'Maar het record staat op naam van mijn vader. Die heeft een keer een stuk hout van acht meter gevonden en meegenomen. Je bent een opval lende verschijning als je zo voorbij fietst. Mensen kijken je na en ik heb eens meegemaakt dat iemand me vroeg of ik nog een keer voorbij wilde komen, zodat hij mij op de film kon zetten. En ik ben een keer met een paar lange planken die ik in Den Hel der had gevonden de boot op ge gaan. Dat gaf ook de nodige bekijks.' De strandvonderij weet inmiddels wie hij is. Soms kan er knikje vanaf als Brugge en een strandvonder elkaar toevallig ontmoeten, andere keren doen ze maar alsof ze elkaar niet gezien hebben. Verhalen van oudere jutters dal weinig meer te vinden is sinds de to name van de containervaart, zijn ht bekend. 'Het is zo dat je negen de tien keer niks vindt, maar dan h |e wel een frisse neus gehaald. He' ook afzien als je bijvoorbeeld mei fiets op de punt van de Hors staat je weet dat je nog vier kilometer l rug moet door nat zand. En het isa afzien als je hagelbuien hebt onbeschut over het strand loopt. D vraag je je wel eens af waarom dit o alweer je hobby was.Niettemin vo hij telkens weer die drang om te ga kijken als hij weet dat er wat kan at spoelen. Hij wijst tussen alle spull in de tuin naar een stel rubberen ri gen die hij in Turkije langs de ki vond. 'Als ik in het buitenland opv kantie ben, moet ik ook altijd e» jutten als ik bij de kust ben. Dam ik iets meenemen.' Jeroen van Hatti Zaterdag 22 november Texel'94 B1-Berdos B1 13 De Koog heeft in de uitwedstrijd tegen het eveneens laaggeplaatste Twisk de eerste overwinning van dit seizoen behaald. Na negentig minuten stond het 1-3, waardoor de gasten de laatste plaats op de ranglijst overdeden aan de thuis ploeg. De Koog was er op gebrand te win nen van Twisk. Dat was wel nodig ook, want met een nieuwe nederlaag zou de ploeg wel erg vast op de on derste plaats komen te staan. Om zijn ploeg de overwinning te bezorgen, had trainer Bep Vonk een nieuwe strategie bedacht, door laatste man Dennis Vonk achter de voorhoede te laten voetballen. Deze variant, die al veelvuldig geopperd was, bleek zeer succesvol. Vonk werd in de verdedi ging vervangen door Tony de Jonge. In de eerste helft waren beide teams aan elkaar gewaagd. Na een half uur spelen kwam Twisk op 1-0, na een snelle uitval over de rechtervleugel, waarbij keeper Stefan Tunderman kansloos was. De Koog kreeg wel enkele kleine mogelijkheden, maar de keeper van Twisk had hier weinig moeite mee. In de tweede helft begon De Koog sterk aanvallend en al na vijf minuten was het raak. De bal belandde uit een aanval over links via Sher Atroshy en een voorzet van Jlp Frank bij de in komende Dennis Vonk. Tegen zijn harde schot was de keeper van Twisk kansloos: 1-1. Een mooie opsteker voor De Koog, dat zichtbaar groeide en voelde dat er- meer in zat. Een kwartier na de gelijkmaker werd het 1-2. Schutter was opnieuw Dennis Vonk, die uit een vrije trap schitterend scoorde. Een kwartier voor tijd werd de laatste man van Twisk met een rode kaart van het veld gestuurd, nadat hij de doorgebroken Sher Atroshy onderuit had gehaald. De Koog wist deze nu merieke meerderheid goed uit te bui ten en zette Twisk nog meer onder druk. Tien minuten voor tijd zette de hard werkende Jip Frank zijn team met een bekeken doelpunt op 1 -3. In de slotfase zette Twisk nog alles op alles om er een beter resultaat uit te halen, maar keeper Tunderman kwam nauwelijks in de problemen. De Koog had de eerste overwinning binnen en kan de thuiswedstrijd te gen Jisp, die komende zondag op het programma staat, met vertrouwen tegemoet zien. De Koog B1-Texel'94 B2 Texel'94 C1-SRCC1 Texel'94 C2-JVC C3 Schagen C2-Texel'94 C3 Succes C1 -Oosterend C1 De Koog C1-W'waard C1 Texel'94 D1-ZAP D2 Texel'94 D2-Succes D1 W'waard D1-Texel'94 D3 WGW D3-Texel'94 D4 Texel'94 D5-JVC D5 Oosterend D1-SVAP'74 D1 ZDH E1-Oudesluis E2 De Koog E1-Vesdo E1 G-voetbal Texel'94-Eendracht'82 Texelse pupillencompetitie Barcelona-ZDH F1 Arsenal-De Koog F1 Real Madrid-SVO F1 Liverpool-SVO F2 SVO E1-Texel'94 E4 10J Texel'94 E1-Texel'94 E3 1 De Koog E1 -Texel'94 MD2 10 SVC E1-Texel'94 E5 10i Door van Jutters te winnen, blijft WBZ koploper in de ochtend league van de bowlingcompetitie. Het team heeft één punt voor sprong op Klaver 4, dat met volle cijfers van T-Forts won. Door van Flair te verliezen, is Pins terugge vallen naar een vierde plaats. In de avondleague blijft Visvogels het goed doen. Was dit team vorige week al koploper, deze week werd de kop positie verstevigd door winst op TZN én doordat nummer 2, De Koogel. ondanks een goede game van MarceJ Witte (205) verloor van Badweg Spor tief. Het verschil is inmiddels opge lopen tot zes punten. Badweg Spor tief staat door deze overwinning derde, samen met Schouwstra Trans port. Speelkwartier klom met winst op Heksenketel op naar de vijfde plaats. Ronald van Benthum van Au tomatiek PP was op dreef en zorgde er met een game van 205 game voor dat zijn team van Sommeltjes won. Trijn Stiggelbout, die al meerdere weken achter elkaar 200 of meer gooit, gooide 201maar wist daar mee met te voorkomen dat haar team (Eduardo's) verloor van De Jutter. Uitslagen: Ochtendleague: WBZ-Juttertjes 3-1; T-Forts- Klaver 4 0-4, de Pins-Flair 1-3 Avondleague: Automatiek PP-Sommelt|es 3.5-1.5; Heksen ketel-Speelkwartier 1-4, TZN-Visvogels 1-4, Badweg Sportief-de Koogel 4-1Eduardo's-de Jutter 1 -4. Van Beek Byjoux-Schouwstra Trans port 3-2 Zondag 23 november Vrone-Texel'94 14.i ZDH-Oosterend 14.i De Koog-Jisp 14.1 Duinrand S. 2-Texel'94 2 11.1 Texel'94 3-Watervogels 3 12,1 Texel'94 4-WGW 5 12.1 Meisjesvoetbal Berdos MA1-Texel'94 MA1 14; Recreatievoetbal Oosterend-De Koog 10,i De Waal-Texelse Boys 10; Zaterdag 15 november Texel'94 A1 -Zwaluwen'30 A1 4-0 Texel'94 B2-JVC B3 4-0 LSW B2-Oosterend B1 1-5 Koedijk B4-De Koog B1 afgelast Oosterend C1-ZAP C2 4-0 VIOSW. C1-Texel'94 C1 1-1 Winkel C1 -Texel'94 C2 bezoekers met opgekomen BKC C2-De Koog C1 8-1 DWOW D1-Texel'94 D1 2-0 Texel'94 D3-Oosterend D1 2-3 Texel'94 D4-ZAP D3 1-2 Den Helder D4-Texel'94 D5 1-4 De Koog E1-ZAP E4 10-0 Den Helder E8-ZDH E1 0-15 Texelse pupillencompetitie ZDH F1-Liverpool uitgesteld SVO F1-SVC F1 13-0 SVO F2-Real Madrid 0-8 De Koog F1-Barcelona 1-7 Texel'94 E3-Texel'94 E2 0-1 Texel'94 MD2-SVC E1 0-3 Texel'94 E5-SVO E1 5-1 Texel'94 E4-Texel'94 E1 1-1 Al van kinds af aan is hij op het strand te vinden als wind en getij goed zijn. Een plank van vijfeneen- halve meter is het langste wat hij tot nu toe aan zijn fiets mee naar huis heeft gesleept. Met zijn 23 jaar is Maarten Brugge uit Den Burg de jongste jutter van het eiland en mo- gelijk ook een van de jongste in Nederland. Sinds kort legt hij zich toe op jutkunst: meubels en kunst werken gemaakt van gejut hout. De eettafel, de salontafel en het dres soir in de hoek van zijn huiskamer. Allemaal dreven ze in stukken rond in zee, totdat dat Maarten Brugge ze te genkwam op een van zijn vele toch ten langs het strand. De eettafel springt het meest in het oog. Het hout is afkomstig van de grote stapel meranti hardhout die op 18 decem ber 1999 aanspoelde. Brugge kon het merendeel van het gejutte hout ter plekke meteen weer inleveren bij de strandvonder, maar wist toch vol doende planken mee te smokkelen om later een tafel van te kunnen ma ken. De woonkamer toont meer gejutte goederen en diverse planken waarop houten afbeeldingen van dolfijnen te zien zijn. Ontworpen door zijn moe der Momca Maas, die illustratrice is. en uitgezaagd en bewerkt door Brugge. 'Ik ben daar ongeveer ander half jaar geleden mee begonnen, toen ik een cadeautje voor iemand moest hebben', vertelt hij. Sindsdien maakt hij ze geregeld Hij treedt daarmee in de voetsporen van zijn tante Irene Maas, die eveneens kunst maakt van gejutte spullen. Samen hebben ze sinds kort een website (www.jut hout.nl) waarop Brugge zijn kunst werken en meubels aanbiedt. 'Mijn tante maakt kunst van kleine stukjes hout en ik van grote. We hebben ook afgesproken dat ik kleine stukken aan haar geef en zij grote delen aan mij.' Aan een collega uit Den Helder ver kocht hij zijn eerste meubel. Mensen die iets bestellen moeten een lange adem hebben. 'Want ik moet net het goede hout hebben en het moet ook goed droog zijn.' Hij wijst op de ge barsten poten van de salontafel. 'Dat Maarten Brugge met twee staken die hij eerder dit jaar vond in de buurt van paal 9 iFoto Sytske Ojkson) ziet er misschien mooi uit, maar ik was daar gewoon te vlug mee. Hout moet minimaal een half jaar drogen.' Jutten Brugge kreeg het jutten met de pap lepel ingegoten. Zijn opa Cor Maas was jutter en ook zijn vader Henk Brugge is regelmatig aan het strand te vinden. Tot zijn achtste ging Brugge met hen mee, daarna ging hij ook alleen op pad. Van zijn eerste gejutte hout maakte hij destijds hut ten. Tijdens zijn studie Bos- en Natuur beheer aan de Middelbare Bosbouw- school in Velp moest hij het jutten even op een laag pitje zetten, maar sinds hij weer op het eiland woont, legt hij zich er met verve op toe. 'Ik had er wel eens moeilijk mee toen ik voor mijn studie nog in Arnhem woonde', vertelt hij. 'Als het dan stormde, vroeg ik me wel eens af wat ik daar deed en waarom ik niet op Texel was Een keer heb ik op don derdag zelfs de stapavond laten schieten vanwege een storm en ben teruggegaan naar Texel om de vol gende ochtend te kunnen jutten.' Het maken van kunst en meubels doet hij erbij. Overdag werkt Brugge als dierenverzorger bij het NIOZ, waar hij onder andere voor de vogels in de Wadvogelumt zorgt, 's Ochtends voor zijn werk gaat hij regelmatig in alle vroegte naar het strand en tijdens zijn werk lukt het ook wel eens om zijn hobby erbij te halen. 'Ik zit voor mijn werk regelmatig op het water. Dat is mooi, want we waren een tijdje gele den in Harlingen en daar zag ik het schip De Noordvaarder liggen, waar van ik een van de naamborden heb gevonden. Ik ben naar de schipper toegegaan en heb hem gevraagd of hij met een van zijn naamborden miste. Ja, dat klopte dus. We hebben er even over gesproken en ik mocht hem houden van hem.' Het naambord prijkt op de schuur achter het huis, waar Brugge tal van gejutte spullen heeft uitgestald. Pronkstukken zijn een reddingboei van het schip de Weser Stahl uit het Cypriotische Limasol, een zwemvest en een jetski. Een wat macaber stuk is een plastic box. Bij het vinden dacht Brugge nog dat het een doos was waar proviand in had gezeten, totdat hij op de dop de naam van een man zag staan en een nummer dat het crematorium had toegevoegd. De as was er al wel uit, vertelt hij. De box was afkomstig uit Engeland. Een eindje verderop staat een tuinhuisje dat hij bouwde van hout uit de Bridget, die twee jaar geleden tussen Vlieland en Terschelling aan de grond liep. Naast de schuur ligt een stapel gejut hout die Brugge gebruikt voor zijn kunstwerken en meubels. 'Ik dacht, ik kan het wel allemaal mee nemen. maar ik wil er ook wel iets mee doen, vandaar van de kunstwer ken en de meubels.' Voor dat laatste kan hij eveneens teruggrijpen op creatieve familiebanden. Opa Maas was vroeger timmerman. 'Maar ik heb, voordat ik naar Arnhem ging, op de afdeling bouw van de OSG geze ten. Daar heb ik ook geleerd om die meubels te maken.' Jong Brugge is waarschijnlijk een van de jongste jutters in het land. Tijdens een juttersdag, die een paar jaar geleden op Flora werd gehouden, ontmoette hij de juttende zoon van een Katwijker jutter, maar nog meer andere leeftijd genoten die hetzelfde doen, kent hij niet. De Texelaar maakt een duidelijk onderscheid tussen gelegenheid- jutters en jutters die. weer of geen weer, op het strand te vinden zijn als de omstandigheden goed zijn. Hij keurt af wat in 1986 bij de gestrande Compass gebeurde. 'Toen zag je opeens wel erg veel jutters die iets wilden hebben. Dat was geen jutten meer, maar gewoon jatten.' In Arnhem werd vaak verbaasd op gekeken als hij vertelde dat jutten een van zijn hobby's is. Het wekte wel meteen de nieuwsgierigheid van stu diegenoten, van wie een aantal graag een keer mee wilde De praktijk bleek Zondag 16 november Texel'94-LSW ZDH-Jisp Oosterend-Zuidermeer Twisk-De Koog Texel'94 2-Spirit'30 2 Bergen 3-Texel'94 3 Den Helder 4-Texel'94 4 Oosterend 2-W'waard Meisjesvoetbal Texel'94 MA1-RKEDO MA1 2-2 4-2 1-3 1-2 3-1 1-2 1-1 8-0 Wethouders Nel Eelman en Corrie Heijne toonden gedeputeerde Cornells Moolj van de provincie woensdagavond het voormalige tankstation aan de Pontweg. De pro vincie en de gemeente bekijken op welke manier zij het met graffiti be kladde huisje, dat eigendom van Hielke Bruinmg is, het beste uit het landschap kunnen verwijderen. De gemeente streeft daar al jaren naar. Mooij, die voor een werkbezoek op Texel was, zei het zich goed te kif nen voorstellen. 'Het is niet fraai v# de entree van het eiland.' (Foto Jtroon van KJ®

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8