E H coui^wr Cjrocn 7warLrJ~exeh 'in het harL, Jeperkt strandverbod moet strandhuisjes )e Koog beschermen Piet Zoon tekent bij afscheid rotonde Diefstal fietsen kent spectaculaire stijging Texelse Media l/cmtojnt 19 dcumhr 1003 Zorg hand-in-hand voor dijk van een CAO ebied dicht voor onbevoegden Onder de pomp iorrangskruising n Het Noorden Uitbreiding van boerencampings leidt tot frictie yvr- Geld voor Bieb Kinderopvang Drankrijder Reumavereniging De Kooy krijgt extra bewegingen Stroomcapaciteit Oudeschild op gewenste niveau TEXELSE^COURANT LenR lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11831 VRIJDAG 21 NOVEMBER 2003 rEXELSE^COURANT -rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg idhangen in de buurt van de ndhuisjes en de strandtenten en paal 19 en paal 21 wordt jend jaar mogelijk strafbaar. De ieente, de politie, horeca en ndexploitanten hebben een opgezet om een strook van meter breed waarin de huisjes itrandtenten staan in de nach- ke uren te verklaren tot een ied waar onbevoegden geen gang hebben. Dat maakte bur- leester Joke Geldorp gistera- bekend tijdens de raads- imissie Middelen. naatregel, die het plan om het ?le strand tussen paal 19 en 21 sluiten vervangt, moet voorko- dat volgend jaar opnieuw veel ielingen aan strandhuisjes wor- aangericht. Tussen april en sep- ber werden afgelopen jaar in to- 65 strandhuisjes opengebroken eKoog Ook werden tal van slo- deuren en ramen kapot gemaakt. >3 juli werden in een keer 15 huis- pengebroken en gesloopt, op 1 ember gingen 17 huisjes, 8 slo- 5 ramen en 2 deuren eraan. De schade aan de huisjes bedroeg €3000,-. Eigenaren en strand- bitanten waren in die periode 142 wijt aan de bewaking van hun ndommen, wat hun naar eigen jen €6.390,- kostte, emeester Geldorp legt de voor- We maatregel binnenkort voor n officier van justitie die toetst iting van de tien meter brede juridisch haalbaar is. Is dat het dan wil Geldorp de maatregel gelden in de periode dat de idhuisjes op het strand staan sen die zich 's nachts onbevoegd buurt van de huisjes ophouden, ien dan rekenen op een boete E42,-. Met borden wordt aange- n waar mensen zich 's nachts neer mogen ophouden. Geldorp er afgelopen week overleg over lel krijgt de zak. met strandexploitant Jur Schuiringa en horecavoorman Rein Stam. De voorgestelde maatregel moet de politie de mogelijkheid bieden om beter te kunnen optreden tegen over last en vernielingen op het strand. 'Dan kunnen we tegen die personen zeggen hierkomen, opkrassen en wegwezen', aldus teamleider Jan Pluimert van de politie op Texel. De politie kan tot nu toe weinig doen te gen groepen op het strand. Om de strook verboden te verklaren voor onbevoegden is aanpassing van de Algemene Politieverordening nodig. Eigenaren en huurders van strand huisjes én strandexploitanten horen wel tot mensen die 's nachts bevoegd bij de huisies mogen komen. De ge meente laat onderzoeken of het juri disch haalbaar is dat zij zich kunnen legitimeren aan de hand van een sleutel. Lees verder pagina 5 jemeester en wethouders wil jan de kruising Schorrenweg/ fweg in polder Het Noorden voorrangskruising maken. Ver- op de Stuifweg krijgt dan Tang op verkeer dat op de orrenweg rijdt. de kruising hebben volgens tbewoners meermalen botsin plaatsgevonden doordat de si e er onoverzichtelijk is. Verkeer Ie Stuifweg was in de verander ing dat zij voorrang had, maar st dat verlenen aan verkeer dat de Schorrenweg kwam. Begin 'aakte twee wagens er nog zwaar :hadigd, nadat er geen voorrang verleend. De gemeente besloot uising aan te pakken, omdat een w uit Eierland, die betrokken was eest bij een ongeval, daarvoor schriftelijk verzoek had inge- d. Een woordvoerder verwacht de kruising eind dit jaar nog kan Ien aangepakt Het besluit van b i ligt momenteel ter inzage. De doorgetrokken streep van de rangskruising kan volgens de rdvoerder pas in het voorjaar Jen aangebracht, omdat de verf houdt als dat in de winter ge- t. De uitbreiding bij het kamperen bij de boer van acht tot tien eenheden heeft tot frictie geleid tussen de gemeente en de provincie. Voor erven in de buurt van natuurgebie den willen GS dat een zware pro cedure (artikel 19, lid 1) wordt ge voerd, maar het Texelse college vindt dat niet nodig. Het provinciebestuur meent onder meer dat de uitbreiding strijdig is met het slaapplaatsenbeleid. GS willen via de zware procedure zeggenschap hebben over de uitbreiding. Volgens de Texelse bestuurders is er geen probleem met de slaapplaatsen en kan de aanpassing op lokaal niveau worden geregeld. Het meningsver schil is een zorg voor de boeren in kwestie, die in geen geval een herha ling van vorig jaar willen, toen het erg lang duurde alvorens ze hun nieuwe vergunningen kregen. Maar volgens wethouder Nel Eelman (Grondge bied) heeft de gemeente goede argu menten om de provincie ervan te overtuigen dat kan worden volstaan met een lichte procedure (artikel 19, lid 2). 'We hebben een strak schema ingezet. Belangrijk is dat de aanvra gen op tijd en op de juiste manier worden ingediend, wat vorig jaar niet altijd het geval was.' Om de kampeer- boeren hierover bij te praten is er op 2 december een informatiebijeen komst Losse nummers 0,90 Met een tevreden gevoel verlieten bibliotheekbestuurders Dirk Terpstra en Bas Huisman woensdagavond het raadhuis. De commissie Welzijn ging akkoord met een voorstel van burge meester en wethouders om extra geld te reserveren voor het onderhoud van het bibliotheekgebouw aan de Drijverstraat in Den Burg. Pagina 2 Terwijl Jan Frederici van de afdeling civiele techniek aanwijzingen geeft, tekent vertrekkend gemeentesecretans Piet Zoon met k alvast een rotonde op de kruising Pontweg-Rozendijk. De inzet toont één van de 19 borden die bij Texelse verkeersvoorzieningen zijn geplaatst. (Foto Ge-ara Timmerman) Scheidend gemeentesecretaris Piet Zoon, die op 1 december wordt geïn stalleerd als burgemeester van Hattem, staat bekend als een gedre ven jager op subsidies. Vooral als er geld voor de aanleg van fietspaden en rotondes mee gemoeid was, wist Zoon de wegen naar de provinciale fondsen goed te vinden. En hij wist ook dat het hielp om een provincie bestuurder die zich van z'n goede kant had laten zien op Texel in de watten te leggen. Menigmaal leidde hij oud-gedeputeerde Hen de Boer over het eiland, om bij weer een nieuwe verkeersvoorziening het glas te heffen Geen Toer de Boer afgelo pen donderdag, toen de medewer kers van de gemeente afscheid na men van de manager, maar een rit "door het Gebied van Piet, zoals col lega Jan Frederici het uitdrukte. In de tijdelijke functie van kantonnier werd Zoon langs de zwaar gesubsidieerde verkeersvoorzieningen geleid. Daar bij waren borden geplaatst waarop te zien was hoe prominent Zoon betrok ken was geweest bi| de realisatie. Bij de kruising Pontweg-Rozendijk, waar een rotonde is gepland, was nog niets te zien. Hier kreeg Zoon van de chef civiele techniek Frederici op dracht om met een krijtje op de krui sing een rotonde te tekenen. Terwijl Zoon de cirkel trok, zorgden politie agenten ervoor dat het verkeer tijde lijk werd opgehouden Nadat het kar wei was geklaard, werd dat volgens traditie gevierd met een glas Juttertje. Vanmiddag nam Piet Zoon, die in 1987 gemeentesecretaris werd op Texel, officieel afscheid in discotheek Question Plaza. Het aantal fietsendiefstallen op het eiland vertoont de laatste tijd een spectaculaire stijging. Vanaf 1 sep tember deden 24 mensen aangifte bij de politie. 'In andere jaren heb ik er zoveel in een heel jaar', ver telt agent Nico Drenth. Er is een tijd geweest dat de politie elke aangifte van een gestolen fiets doorgaf aan de lokale pers, die er doorgaans een berichtje van maakte. Dat de hedendaagse voorlichters aan de overkant er geen aandacht meer aan besteden, wil niet zeggen dat er geen rijwielen meer worden gestolen. Integendeel. Meer dan ooit tevoren. Wie de prijzen kent van de heden daagse rijwielen, beseft dat het om flinke bedragen gaat. Niet zelden Zorgen over de zorgsector. Onder dat motto vormden medewerkers van Thuiszorg Kop van Noord-Holland en Zorgcentrum Texel woensdagmiddag op de dijk van Oudeschild een lange keten. Ze gaven daarmee uiting aan hun zorg over beoogde veranderingen in hun CAO. 'We worden" uitgekne pen', aldus één van de demonstran ten, die werkzaam is in de thuiszorg. Ze doelt op de nieuwe loonafspraken en op het terugschroeven van de belastingvrije kilometervergoeding. 'Daardoor moeten we er zelf een dub beltje per kilometer bijleggen. Dat is toch te gek voor woorden.' Ze laat zich met geruststellen door een woord voerder van vakbond, die zegt dat haar werkgever het tekort kan com penseren. 'Eerst zien, dan geloven.' De bezuinigingen gaan met voorbij aan de Texelse zorgverlening. 'Er wordt vijf procent gekort op het ver pleeghuis en nog meer op de Thuis zorg. En vernieuwingen, zoals gespe cialiseerde zorg voor reuma-, astma-, diabetes- en hartpatiënten, worden weer teruggedraaid.' :-.v> Medewerkers in de zorgsector vormden uit protest over de bezuinigingen op de dijk bij Oudeschild een lange keten. (Foto Gerard Timmerman) worden vrijwel nieuwe fietsen gesto len. De tijd dat Texelaars hun rijwiel veilig op hun erf kunnen neerzetten, behoort wat betreft de Texelse poli tie dan ook tot het verleden 'Ik heb zelfs meldingen van diefstallen uit schuren en bergingen. Vaak niet af gesloten. Zelfs iemand die zijn schuurtje altijd op slot zet en het één keertje was vergeten, was de vol gende morgen zijn fiets kwijt', vertelt Drenth. Waar veel fietsen in het verleden even werden 'geleend', om ze vervolgens in een sloot of greppel te dumpen, lijkt er nu iets anders achter de dief stallen te zitten. 'Van het grootste deel zien we mets terug. Je merkt het aan de fietsveilingen. Vaak hadden we er wel dertig tot veertig staan, de laatste keer maar vijftien. Het zou best wel eens kunnen dat de daders het voor de handel doen.' Ander geval betrof een vrijwel nieuwe fiets die totaal vermeld werd terugge vonden. Probleem bij de aangiftes is dat veel eigenaars afgezien van de kleur, het merk en soms het type, geen andere bijzonderheden weten. 'Bijvoorbeeld het serienummer. Als je dat niet weet, dan is het voor ons vnj- wel onmogelijk om de fiets terug te vinden in ons systeem, waar duizen den gevonden fietsen in zitten.' Vol gens Drenth zou het al een hele ver betering zijn als in elke fiets de postcode is gegraveerd. 'Die kan ie dereen onthouden. Die moet dan wel zodanig zijn aangebracht dat deze met zomaar is te verwijderen. Zo'n framenummer vijlen ze er zo uit, net als de streepjescode.' Een 46-jarige inwoner van De Cocksdorp is woensdagavond op de Postweg betrapt op het besturen van een auto onder invloed. Hij blies 505 ug/l, wat betekent dat hij ruim het dubbele van de toegestane hoeveel heid alcohol had genuttigd Ria Trap uit Oosterend houdt dinsdag 25 november een lezing voor de le den van Reumavereniging Texel over onder meer reiki en voedingssuple- menten. Locatie is schietcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg, aanvang 14.30 uur. Marinevliegkamp De Kooy in Den Helder mag het aantal vlieg bewegingen uitbreiden van 16.000 naar 20.000. Het ministerie van De fensie heeft daarvoor definitief toe stemming verleend. MKB Noordwest Holland had staats secretaris Cees van der Knaap om uitbreiding verzocht, omdat Luchtha ven Den Helder Airport tegen het maximum van zestienduizend aan liep Het MKB reageerde verheugd op het besluit van het ministerie. 'Sluiting van de luchthaven is maar net voorkomen', aldus secretaris Harald van Perlstein. Het marine vliegkamp wordt veel gebruikt door helikopters die naar de booreilanden vliegen. Staatsbosbeheer heeft be zwaar gemaakt tegen de uitbreiding, omdat daardoor de rust in het met name het zuidelijk deel van het natio naal park wordt verstoord. De ge meente tekent mogelijk ook nog be zwaar aan. Zij heeft geen moeite met de uitbreiding, maar wel met de rou tes die de helikopters volgen. Burge meester Geldorp moet daar nog over praten met staatssecretaris Van der Knaap. In de karakteristieke stolp Olmen Hoeve aan het Hogereind in De Waal gaat medio mei volgend jaar een pro fessionele kinderopvang van start. Het initiatief is afkomstig van Marleen Kooger, Margret Rijk en Janine Bak ker, die hiervoor een vennootschap onder firma hebben opgericht. De opvang biedt plaats aan tien tot twaalf kinderen. Pagina 5 Het ziet ernaar uit dat het tekort aan stroomcapaciteit op het bednjven- terrein in Oudeschild tot het verleden behoort. Energiemaatschappij NUON heeft een noodvoorziening getroffen en treft definitieve maatregelen om te zorgen dat de capaciteit is afgestemd op het gebruik. Dat maakte wethou der Nel Eelman maandagavond be kend tijdens de vergadering van de raadscommissie Grondgebied in Oosterend. Door de toename van bedrijvigheid in het gebied kampten ondernemers al enige tijd met stroomstoringen, wat tot productie verlies en bederf van etenswaren heeft geleid. In oktober stuurde de gemeente een brief naar het energie bedrijf, waarin ze erop wees dat het NUON volgens de elektriciteitswet de plicht heeft om de levering van stroom zeker stellen. In de brief ver zocht het college van b en w NUON dringend de capaciteit van de kabel en de transformator op het vereiste niveau te brengen. (Advertentie) LfTTtM {WérL- Jrrrti iabtt bjrt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Voor kantoor en thuis Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 3 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1