De Waal ergert zich aan lege IJskaschool J^ro»s^*w«W800T üll ^urjlö^ft,/ Kinderopvang in karakteristieke Waalder stolp egenwaterstelsel voor Kikkertstraat etaald parkeren in Witte Kruislaan Raadsleden mogen bouw OSG aansturen pedaal onderwijs of educatief centrum Partijen verrast door college SUIT I IK HOD HO DPI IliTOCHT.TOCM IET6 RRR5 /-VOORGESTELD/ Strandverbod Infoavond Aleph over opleiding voetreflextherapie TEXELSE J C0URANT Vol verwachting klopt ons hart, wie krijgt hiervoor de koek en wie...? Bouw huizen afgekeurd aanleg van stelsels voor de ge- afvoer van rioolwater en «water op het eiland gaat ge- ag verder. Deze week is aannemer iterlaken begonnen met de aan- van een hemelwaterstelsel in een van- de Kikkertstraat in De iksdorp. Over een lengte van on eer tachtig meter komt een apart Isel dat regenwater rechtstreeks afvoert naar de sloot bi| het gemaal. Dat moet een einde maken aan wateroverlast op dat gedeelte. De bestaande riolering wordt volgens een woordvoerder van de gemeente niet vervangen, omdat die nog in prima staat is. De komende jaren worden op het eiland tal van hemelwaterstelsels aangelegd. In Oosterend gebeurt dat momenteel VERVOLG VAN PAGINA 1 'gemeester Geldorp liet tijdens de gadering weten dat het merendeel ide vernielingen inderdaad is ver- il door personeel uit de horeca. I hebben de heren zelf toegege- Het is de ene branche die de Sere aan het pootje lichten is ge est.' Volgens haar neemt de eca maatregelen naar aanleiding het gedrag van de eigen mede- rkers nieuwe maatregel moet een eind ken aan eerder aangekondigde inen om het hele strand tussen 'J19 en 21 tot verboden gebied te klaren tussen 3.00 en 6.00 uur in en augustus. De Stichting recabelangen De Koog protes- 'de daar afgelopen week per brief en en de vertegenwoordigers van politieke partijen zagen dat plan leravond ook niet zitten. Ze von- het wel erg drastisch. Mensen 's nachts op het strand zijn voor 'strandwandeling, een nachtelijke smpartij of de zonsopgang zou- daardoor ook getroffen worden. Geldorp vond het verstandig van de partijen dat zij niet het hele strand wil afsluiten. Ze bood zelf haar excuses aan, omdat de woordkeuze 'afsluiting van het strand' bij oudere mensen herinneringen had opgeroepen aan de Tweede Wereldoorlog. De partijen konden zich vinden in een ander plan om de dorpswachten in De Koog volgend jaar op het strand een oogje in het zeil te laten houden in de nachtelijke uren."Net als in Den Burg nemen in het baddorp de por tiers volgend jaar de rol van dorps wacht op zich als de café's dicht gaan. Zij begeleiden het uitgaans publiek dan richting hun slaapplaat sen. De dorpswachten krijgen daar door de handen vrij om naar het strand te gaan. De politie behoudt de eindcoördinatie. De strandexploitanten van De Koog zijn bereid om mee te betalen aan de inzet van dorpswachten op het strand. Dat gebeurt volgens de zoge heten 1/3 - 2/3-regeling. De ge meente neemt tweederde van de kosten voor haar rekening, de strand exploitanten eenderde. Geldorp schat dat zij met elkaar een paar dui zend euro kwijt zijn voor de inzet van dorpswachten op het strand. ook en een stuk van de Elemert in Den Burg is recent van zo'n stelsel voorzien. De rest van de Kikkertstraat is volgens de planning van de ge meente vanaf 2006 aan de beurt De werkzaamheden duren nog ongeveer tweeeneenhalve week. De dakgoten van de vier nieuwe huizen op de kop van de Kikkertstraat zijn ook aange sloten op het regenwaterstelsel. (Foto Joroon van Hattum) Manda Bergsma verzorgt vrijdag 28 november een informatieavond over een opleiding tot voetreflexthera- peut(e) die zij volgend jaar op het ei land wil geven. De informatieavond wordt gehouden in De Aleph in Weverstraat 54 en begint om 19 00 uur. De opleiding bestaat uit tien lessen die een keer per maand op zaterdag en zondagochtend worden gegeven. De eerste lessen staan gepland op zaterdag 17 januari. Bergsma be steedt onder meer aandacht aan voetreflexologie, handreflexologie, meridiaanleer, vijf-elementenleer, chakra's, metamorfosemassage, so ciale vaardigheden, lymfedrainage en tenen lezen. Op aparte dagen worden medische vakken onderricht aan mensen die geen medische voorop leiding hebben. Aan de hand van klachten in de voeten, kunnen voet reflextherapeuten blokkades elders in het lichaam behandelen. De voet cor respondeert met alle delen van het lichaam. Meer informatie, tel. 319708 of www.voetreflexologie.com. In de karakteristieke stolp Olmen Hoeve aan het Hogereind in De Waal gaat medio mei volgend jaar een professionele kinderopvang van start. Het initiatief is afkomstig van Marleen Kooger, Margret Rijk en Janine Bakker, die hiervoor een vennootschap onder firma hebben opgericht. De opvang biedt plaats aan tien tot twaalf kinderen. Kinderopvang is geen nieuw terrein voor de drie Texelse vrouwen. Kooger en Rijk zijn gediplomeerd en al jaren werkzaam in de kinderopvang. Tot voor kort bij de Stichting Kinderdag verblijf Texel, sindsdien bij de opvol ger Catalpa. Zonder dat ze het van elkaar wisten, verkenden ze de afge lopen zomer de mogelijkheden om een eigen kinderopvang te beginnen. Kooger, wijzend naar de stolpschuur bij de boerderij waarin ze met haar gezin woont: 'Het is een prachtige, grote ruimte waar we eigenlijk niets mee deden. Met de nodige aanpas singen is het mogelijk er een kinder opvang te beginnen. Maar na wat rekenwerk was ik er snel uit dat het in je eentje niet haalbaar is.' Rijk liep met soortgelijke plannen rond, maar beschikte niet over een goede ruimte. Vriendin Janine Bakker is gediplo meerd peuterleidster en werkt mo menteel bij peuterspeelgroep 't Sterrekind. Kooger: 'We kunnen straks onze eigen invulling aan het werk geven, de aandacht geven aan de kinderen die wij nodig vinden en intensief contact onderhouden met de ouders. Allemaal zaken waaraan wij veel waarde hechten. Daarom kie zen we voor een kleinschalige op vang Het is niet de bedoeling dat we in de toekomst gaan uitbreiden.' Ondernemersplan Toen ze met hun plannen bij de ge meente kwamen, kregen ze alle me dewerking Mits de leiding gekwalifi ceerd is en de opvang aan de eisen voldoet, mag iedereen een kinderop vang beginnen. Ondanks dat het Waalder initiatief een mogelijke con current voor Catalpa zou kunnen worden, steunt het college van b en w het initiatief van harte. 'Door het aanbieden van een kleinschalige vorm van kinderopvang ontstaat bin nen het aanbod van kinderopvang een grotere diversiteit.' De activiteit past volgens b en w in het uitgangs punt van de structuurvisie 2020 om de buitendorpen vitaal te houden Een ondernemersplan van de dames viel in goede aarde. Omdat er ge werkt gaat worden met drie personen en er tien tot twaalf kinderen van nul tot vier jaar worden opgevangen, is de onderneming te groot om als be roep aan huis te worden aangemerkt. Besloten is daarom de woon bestemming van de boerderij via een artikel 19-procedure te wijzigen in maatschappelijke doeleinden. Overi gens blijft het voorste deel van de boerderij in gebruik als woning. De drie ondernemers hebben er alle vertrouwen in dat hun kinderdagver blijf levensvatbaar is, 'We hebben het goed doorgerekend en uit contacten met ouders merken we dat er veel vraag is naar een kleinschalige kin deropvang. Er wordt wel eens ge zegd dat kinderopvang duur is, maar voor de ouders valt dat wel mee. Bedrijven betalen vaak een groot deel van de kosten. Maar vaak weten ouders of werkgevers helemaal niet dat daarvoor fondsen bestaan Ook daarover kunnen we advies geven.' Kooger verwacht dat over enkele ja ren ook de overheid zal bijdragen in de kosten. Vóór de kinderopvang in gebruik kan worden genomen, moet er nog veel gebeuren om de stolp te laten vol doen aan de eisen, bijvoorbeeld voor brandveiligheid. Om meer ruimte te krijgen, wordt de stolp aan de achter zijde met elf vierkante meter uitge breid, waardoor het z'n oude vorm weer terugkrijgt Met de gemeente wordt nog gekeken of de boerderij in aanmerking komt voor de status ge meentelijk monument. Om binnen voldoende daglicht te krijgen, worden de wagendeuren vervangen door een glazen entree, die volgens de dames in stijl zal worden uitgevoerd. Om te zorgen dat niemand zich bezeert, wordt gebruik gemaakt van veiligheidsglas. Ook de zolder wordt geschikt gemaakt voor de kinderop vang. De inrichting wordt zo gemaakt dat regelmatig van thema kan worden gewisseld. Prettige bijkomstigheid dat de stolp is omgeven met een ruime tuin, met daarin enkele grote bomen. 'Een prachtig speelterrein voor de kinderen. Als het even kan gaan we naar buiten.' Marleen Kooger, Margret Rijk en Janine Bakker starten in de stolp van Olmen Hoeve In De Waal een kleinscha ig kinderdagverblijf. (Foto GerorxJ Timmerman) VRIJDAG 21 NOVEMBER 2003 X PJKTOOM G06S Q.I-1I-ZO03 er in De Wielewaal geen aparte :k komt voor rokers, stoppen be- irders Ben Haak en Liz Gedekink 1 januari met de exploitatie van dorpshuis. Om dit te voorkomen urt de dorpscommissie aan op i herindeling en een andere in- Tia ling van het dorpshuis en de ormalige school. Cursus- en eidingscentrum De Zonneboom Leiden wil er een educatief cen- m beginnen, de gemeente denkt er aan speciaal onderwijs. De ikomst van de Wieiwaal staat op agenda van het openbare over- met het college van b en w van nende maandag. het vertrek van de Wereldschool tan de lokalen al geruime tijd leeg. tziet er verwaarloosd en trooste- s uit. De boel verpaupert en er •dt niet schoongemaakt', meldt de pscommissie, die aangeeft dat dorp zich ergert aan de leeg- nd. 'Een aanfluiting.' Ier probleem is het rookverbod ir door de gemeente gesubsidi eerde instellingen, waardoor ook in de Wielewaal het rokertje taboe is. Waar rokers in de dorpshuizen in Den Hoorn en Oudeschild in de bestuurs kamer of in de dorpskamer terecht kunnen, ontbreekt daarvoor in De Wielewaal de ruimte. Maar de dorps commissie ziet het roken als een ab solute noodzaak voor een gezonde exploitatie, die het nu zonder vol doende inkomsten moet stellen. 'Zonder beheerders is het financieel niet haalbaar om het dorpshuis te blijven exploiteren.' Enige tijd geleden zaten dorps commissie en beheerders met de gemeente om de tafel om de proble men te bespreken, maar tot een op lossing leidde dit niet. De dorps commissie ziet De Zonneboom als een toegevoegde waarde voor De Waal en een geschikte gebruiker voor de school. Deze organisatie organi seert al 20 jaar cursussen en work shops op het gebied van kunst en ambachten, zoals tekenen, schilde ren, boetseren, zang, dans, smeden en het maken van sieraden, meubels en muziekinstrumenten. Verder orga niseert het centrum lezingen over maatschappelijke, filosofische en kunsthistorische onderwerpen. Het plan voor een dependance op Texel is al enkele keren besproken met wethouder Nel Eelman. Ze vindt het een goed initiatief, dat past in het doel van de gemeente om het toerisme te verbreden. Probleem was tot dusver de locatie, maar de Redmer IJskaschool wordt als een goede vestigingsplaats gezien Naast de cursussen en workshops kunnen de lokalen ook gebruikt worden voor dorpsactiviteiten. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat het college er nog geen besluit over heeft genomen. Naar verluidt is het college in onderhandeling met de Helderse scnool De Meerpaal, voor het geven van speciaal onderwijs op Texel. Momenteel reizen kinderen daarvoor naar de overkant. Het openbare over leg tussen college en dorps- commissie begint maandag om 19.30 uur. De directie van de OSG en het schoolbestuur (burgemeester en wet houders) zijn momenteel bezig met de voorbereidingen voor ver- en nieuwbouw Ze worden daarbij ge holpen door bureau DHV, dat eerder dit jaar al nieuwbouwplannen op stelde voor de OSG. Eelman ver wacht dat dit jaar nog een verzoek aan de lokale overheid kan worden gedaan voor ver- en nieuwbouw. Het is aan de projectcommissie om de plannen op hun merites te beoor delen en nog eens door te laten re kenen op financiële haalbaarheid. Ze werkt daarbij samen met een bouw commissie en huisvestings commissie, die vanuit de OSG wordt samengesteld. Met de nieuwbouw zijn enkele miljoenen euro's gemoeid Burgemeester en wethouders nemen geen zitting in de projectcommissie, omdat ze al de petten van zowel schoolbestuur als gemeentebestuur op hebben. Standaart en Eelman herhaalden nog een stukje van een eerder gevoerde discussie over de uitgangspunten Volgens Standaart moet voor de OSG eerst worden gekeken naar de hoe veelheid en soort ruimte waaraan behoefte is en dan pas naar de kos ten. Eelman liet weten dat de ge meente moet uitgaan van de finan ciële mogelijkheden en dan pas invulling kan geven aan de plannen. loekers van de tandartsen- ktijk en fysiotherapie in de Witte islaan die per auto komen, eten binnen afzienbare tijd een keerbonnetje kopen. De invoer betaald parkeren en de aanleg negen extra parkeerplaatsen et de bouw van negen wonin- alsnog mogelijk maken. De hter had de bouw geschorst, lat onder meer vanuit de /artsenpraktijk bezwaar was naakt. sezwaarmakers klaagden destijds bij de bouw van de woningen het lal parkeerplaatsen niet zou wor- uitgebreid, met als gevolg dat de I" eerdruk te hoog zou worden. Om xtra parkeerplaatsen mogelijk te en, wordt de Witte Kruislaan op- iv ingericht. De straat wordt vier ir breed, met aan weerskanten parkeerplaatsen, een investering waarmee €15.000,- is gemoeid. Maar de gemeente gaat ervan uit dat extra parkeerplaatsen alleen niet afdoende zijn. Mogelijkheid zou zijn om bewo ners en vaste gebruikers, bijvoor beeld van de tandartsenpraktijk en de fysiotherapeut, een parkeervergun- ning te geven. Maar omdat de bezoe kers sterk wisselen, is dit ondoenlijk. Het permanent reserveren van vijf parkeerplaatsen voor genoemde praktijken leidt volgens de gemeente tot een minder optimaal gebruik. Om de druk op de Witte Kruislaan te be perken, is daarom gekozen voor be taald parkeren, waarbij bewoners te gen een jaartarief een ontheffing (bewonerskaart) krijgen. Er komt een parkeerautomaat, waarvan de kosten zijn begroot op €12.000,-. De parkeeropbrengst bedraagt naar ver wachting €6.500,- per jaar. Wethouder Corrie Heijne (Verkeer) heeft er alle vertrouwen in dat de ge noemde maatregelen de rechter er toe zullen brengen de schorsing op te heffen, zodat het bouwproces van start kan gaan. Ze noemde de maat regelen maandagavond in de in Oosterend gehouden commissie vergadering geen ideale oplossing. 'Maar die is er ook niet.' Joop Groeskamp (Texels Belang) vroeg zich af of het met negen extra par keerplaatsen wel nodig is dat er be taald parkeren wordt ingevoerd. Maar volgens Heijne betreft het een volle dig pakket maatregelen. Ze sloot niet uit dat als later blijkt dat het meevalt met de drukte in de Witte Kruislaan, alsnog wordt afgezien van het be taald parkeren. De automaat kan dan elders dienst doen. De meeste leden van de raadscom missie Welzijn moesten woensdag avond even slikken toen wethouder Nel Eelman het voorstelde. De com missie Welzijn komt volgens het college het meest in aanmerking om de projectcommissie te vormen die volgend jaar sturing gaat geven aan de ver- en nieuwbouw van de OSG. Het voorstel, dat zichtbaar een ver rassing was voor de vertegenwoordi gers van de politieke partijen, riep aanvankelijk weeHstand op. Eric Her cules (PvdA) vond de keus van het college wat ongelukkig. 'Op deze manier kunnen wij geen los oordeel meer vormen als wij later als commis sie Welzijn ons advies moeten geven aan de raad.' Astrid van de Wetering (D66) had ook de indruk dat de com missie geen blanco oordeel meer kan geven als zij eerst sturing geeft aan de ingediende bouwaanvraag. Wethouder Eelman zei de houding van de commissie met verbazing te aanschouwen. Ze herinnerde eraan dat de leden van de raad juist graag nauw betrokken wilden zijn bij de bouwplannen voor de OSG en dat de raad in de begrotingsvergadering nog een motie had aangenomen waarin staat dat er een projectcommissie moet komen. Dergelijke commissies gaven ook sturing aan de nieuwbouw van de buitendienst van de gemeente en de nieuwbouwplannen voor het raadhuis. 'U heeft aangegeven graag een vinger aan de pols te willen hou den en dit is een goede manier om sturing te geven. Als leden van de commissie Welzijn bent u al met het onderwerp bezig.' Volgens Eelman hoeven de commissieleden Welzijn niet in hun eentje de project commissie te vormen. Zij kunnen ook externe deskundigen zitting laten nemen. Nadat de commissieleden van de eerste verbazing bekomen waren, zeiden ze het voorstel eerst binnen de eigen fracties te willen be spreken Piet Standaart (Texels Be lang) gaf er de voorkeur aan diverse externe deskundigen in de project commissie te benoemen. Het college heeft de bouw van twee nieuwe woonhuizen nabij het parkeerterrein van Albert Heijn af gewezen. Volgens burgemeester en wethouders Voldoen de wonin gen niet aan de voorwaarden die gesteld worden in het huidige be stemmingsplan (Den Burg-Oost eerste wijziging) en het aanko mende bestemmingsplan. De ene woning, die achter Sonne- vanck was gepland, ligt aan de zuid kant tweeeneenhalve meter bij de perceelgrens vandaan, terwijl dat minimaal drie meter moet zijn. Het bijgebouw staat ook te dicht op de perceelgrens. De andere woning, die achter de Binsbergenstraat was ge situeerd, heeft gedeeltelijk een dak helling van vijfentwintig graden, ter wijl dat minimaal dertig moet zijn. Hetzelfde geldt voor het bijgebouw. Dat is ook te dicht achter de voorge vel gepland. Die afstand moet mini maal vier meter zijn. Aan de oostzijde (richting de Binsbergenstraat) ligt het hoofdgebouw te dicht op de perceel grens. In het huidige bestemmings plan zijn op de geplande bouw locaties geenbouwblokken in de plankaart opgenomen. Een woord voerder van de gemeente verwacht dat nader overleg nog wel mogelijk is.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5