'Leraar tekenen maakte ne enthousiast voor kunst' Cor van Trigt vertrekt uit kunstadviescommissie Maatregelen voor klimaat in archief TEXELSE J CouRANT' Kolonisten Beheer haven Fotoboekje over kottervisserij 'Boycot niet slim' Ganzenpopulatie Conflict over containers naar Raad van State Sportvissers bij Groote Keeten DINSDAG 25 NOVEMBER 2003 sctievelijk VERVOLG VAN PAGINA 1 uraag is dit nou kunst of niet? pro- rde hij als het even kon te vermij- Dat is een discussie waar vol- is hem toch nooit uit te komen is. iik het wel of met mooi? en wat i belang hiervan voor Texel? Dat ren vragen die hij zichzelf stelde de adviescommissie een oordeel est geven over de aanschaf van werk of het geven van subsidie een kunstenaar of publicist. 'Past in de collectie? Dat zijn afwe gen die je moet maken.' ia dertig jaar lang was Van Trigt lokken bij het kunst- en cultuur- eid op het eiland. De oud-direc- van de Sociale Dienst werd 29 geleden gevraagd in de toenma- Afwijken Van Trigt leerde zich er in de loop der jaren bij neer te leggen dat een col lege van burgemeester en wethou ders uiteindelijk het laatste woord heeft. 'Zij hebben het recht om af te wijken van een advies dat wij geven.' Hij schat dat gemiddeld ongeveer de helft van de adviezen wordt overge nomen. 'Daar kun je je kwaad om maken, maar ik heb geleerd het te accepteren. Ik lig er met wakker van. Bij de komst van Tusse de Banke hadden we bijvoorbeeld gevraagd of het gebouw ook toegankelijk kon worden gemaakt voor mensen in een rolstoel. Het is een mooi gebouw, Cor van Trigt: 'Door de bank genomen is hier sprake van hoge kwaliteit. 'Daar kwamen zoveel veiligheids eisen bij kijken.' Kunstenaars konden hem verrassen. Waren er afspraken gemaakt over ontwerp en de kosten, bleek er toch adviescommissië, nadat de BKR- eling voor kunstenaars was inge- rd. Die bepaalde dat kunstenaars werken in ieder geval aan de aeente konden verkopen als het niet voor de wind ging. De ad- eommissie, toen nog onderdeel het sociaal cultureel werk, oor- tde of de gemeente wel of met moeten overgaan tot aanschaf gemeente was toen nog aange- en bij de commissie Bergen, die aaide of iemand wel of geen kun- laarwas. Die commissie bezocht iers en keek of er wel vakkundig oeg werd gewerkt. Eigenlijk was BKR gewoon een verkapte andsregeling voor kunstenaars, inmiddels weer afgeschaft.' Trigt bleef. Als liefhebber van wilde hij graag betrokken zijn. de HBS had ik een leraar teke- die je enthousiast wist te maken VERVOLG VAN PAGINA 1 in elkaar Het werd een verras- d potje dus. Beiden verzamelden nveel punten, maar hun twee te standers scoorden allebei beter, Vdoor zowel Hilstra als Bachus finaleplaats verspeelde. Judith Leeuw haalde eerder dan al haar snstanders twaalf punten en te daarmee haar derde overwin- j. De strijd om de andere twee fi- plaatsen was spannend. Er wa- vijf deelnemers die twee keer den gewonnen en één keer twee den en daarmee dertien punten den behaald. Uiteindelijk bleken 'e Dekker en Natasja Klaver net meer recht te hebben op de finale Jeroen de Gee, die vijfde werd. iZwalve en llja de Leeuw werden zesde en zevende, was tot aan het allerlaatste maar dat is er helaas met van geko men. Nou, dat is dan jammer.' De oorspronkelijk uit Rotterdam af komstige Van Trigt moest vaker te leurstellingen wegslikken. Bijvoor beeld over een kunstwerk dat de commissie voor ogen had voor op de Groeneplaats toen de fontein was weggehaald. 'We hadden het ont werp van een stalen vuurtoren met lichtjes erin. Maar ja, dat was een klimobject, dus daar konden geen lichtjes in, want die zouden kapot worden gemaakt. Ik vond het jammer dat je daar rekening moest houden, maar het is niet doorgegaan. Wat dat betreft ben ik blij dat dat nieuwe kunstwerk van Jan Wolkers nu in de vijver staat.' Een gepland kunstwerk bij zwembad Molenkoog dat tevens een speelobject zou zijn, moest tot zijn spijt ook door omstandigheden van buitenaf worden afgeblazen. iets te haperen aan de begroting, waardoor bezuinigd moest worden op het materiaal. 'Het kunstwerk dat nu op de Groeneplaats staat, de brug bij de Gollards en het plexiglazen kunstwerk in het raadhuis zijn daar door kleiner geworden dan eigenlijk de bedoeling was. De brug bij De Gollards is wel mooi, maar als hij gro ter was geweest, had hij toch meer tot de verbeelding gesproken.' Hij is lovend over de kunstenaars op het eiland. 'Door de bank genomen is hier sprake van hoge kwaliteit. Er zijn kunstenaars bij die ook vaak aan de overkant exposeren en sommigen zelfs in het buitenland.' Van Trigt be aamt dat het eiland aantrekkings kracht heeft op kunstenaars. 'Al kan ik het niet zien dat op Texel en op Wiermgen van die mooie luchten zijn, zoals regelmatig wordt gezegd.' Van Trigt vertrekt uit de commissie vanwege zijn leeftijd. 'Misschien had ik er zelfs al eerder mee moeten stop pen. Dertig jaar is lang. Aan de an dere kant heb ik het altijd met plezier gedaan Het stoppen loopt parallel met andere veranderingen in zijn vrij willigerswerk. Door de fusie met in stellingen aan de overkant, is hij geen bestuurslid van het Zorgcentrum meer. Hij zit nog wel in een steun stichting die activiteiten voor ouderen bekostigt. Daarnaast is hij voor de Texelse Rede bezig met het verwer ven van geld voor de nieuwe auto. In het verleden was Van Trigt betrokken bij het opzetten van De Zes en de locatie Haffelderweg voor de zorg instelling voor verstandelijk gehandi capten moment erg spannend Wellicht geïn spireerd door de twee doelpunten die haar voor ZDH voetballende broer Michiel 's middags maakte tegen Oosterend nam Lieke Dekker al snel een voorsprong. Natasja Klaver trok de stand echter gelijk. Vervolgens leek de strijd tussen deze twee te gaan, maar plots kwam Heimen van Kooten sterk terug en werd de stand 10-10-10 en 6 voor Judith de Leeuw. Dat De Leeuw geen potten kon bre ken, was te verwachten, want zij had nog nooit de uitbreiding 'Steden en Ridders' gespeeld en had vooraf gaand aan de finale een spoedcursus nodig om verder te kunnen spelen. Desondanks deed ze het lang niet slecht. Terwijl de' toeschouwers samendromden, wisselden de pun ten daarna enorm. Na een uitermate spannende strijd trok Van Kooten aan het langste eind. Hij behaalde dertien punten, tegen elf voor Dekker en acht voor Klaver. De Leeuw bleef op zes punten steken. Van Kooten mag bin- VERVOLG VAN PAGINA 1 Waddenhaven Texel en de Water sportvereniging moeten water sporters betalen voor een overnach ting. 'Er moet een geldstroom op gang worden gebracht', aldus Eelman. Die zou onder meer gebruikt moeten worden voor onderhoud. Mogelijke bedragen worden nog met genoemd. Volgens Eelman moet het ook mogelijk worden dat Wadden haven Texel en de watersport vereniging hun delen van de haven in ondererfpacht krijgen. Schippers van de bruine vloot zouden een borg moeten gaan betalen. Op die manier kan de stichting ze verantwoordelijk houden voor het doen en laten van hun passagiers. Volgens Eelman zou gedacht kunnen worden aan een borg van vijfhonderd euro. Volgens Eelman is het voorstel een voorzet om tot een goede beheers structuur voor de haven te komen. Als voorbeeld wijst hij naar de voor- nenkort de speciale opbergkist in ontvangst nemen die door oud- Texelaar Bennie den Haan is ontwor pen en in productie genomen. malige Stichting Passantenhaven Texel (nu Waddenhaven Texel). 'Deze stichting, die ooit voortgekomen is uit de watersportvereniging, beheert al jaren op uitmuntende wijze zelfstan dig een deel van de,haven.' Volgens Eelman is het aan de gemeente om initiatieven te nemen voor een beheersstructuur. Visserij in vogelvlucht is de naam van het fotobcek van Flying Focus, het bedrijf voor luchtfotografie van scheepvaart en offshore. Vanuit het vliegtuig nam het team een groot aantal visserijschepen op de korrel, vaak onder spectaculaire omstandig heden. Gefotografeerd werden onder andere Texelse kotters, zoals de TX4, de TX1de TX19, de TX45, de TX36 en de TX37. Het boekje kost €18,50 en is te koop bij Nauta Boek, waar ook de nieuwe maritieme verjaardagskalender te koop is. De kalender kost €9,50 en is ook te koop bij boekhandel Het Open Boek De adviescommissie voor Kunst en Cultuur heeft zich tegen een boycot van Tusse de Banke gekeerd. Kunstenaars groep Waantij riep eind okto ber op tot een boycot van de gemeentelijke expositieruimte, omdat de gemeente volgend jaar huur gaat vragen aan exposanten. Kunstenaars ex poseren er nu nog gratis. Professionele kunstenaars op het eiland hebben een brief gehad van de gemeente, waarin voorzit ter Cor van Trigt van de advies commissie Kunst en Cultuur hen oproept Tusse de Banke met links te laten liggen. Volgens Van Trigt is de adviescommissie ook niet gelukkig met de huur. maar is het onverstandig om de ruimte daar voor te mijden. 'Daardoor loop je het risico dat het gebouw voor langere periodes leeg komt te staan. Het gemeentebestuur kan dan zeggen dat er geen behoefte aan is en dat het beter opgehe ven kan worden. Exposanten moeten volgend jaar een onkostenvergoeding betalen van €130,- per week. Kunste naars die het pand zelf schoon maken, betalen minder. De ge meente neemt zeventig procent van de kosten voor haar rekening Burgemeester en wethouders besloten huur in te voeren, nadat plannen om de ruimte te sluiten vorig jaar op veel protest waren gestuit. Het vragen van huur wordt volgend jaar bij wijze van proef gedaan. De adviescommis sie zet aan het eind van 2004 de voor- en nadelen op een rijtje Volgens Van Trigt wordt onder kunstenaars wisselend gedacht over de huurplannen. 'Ik heb er laatst ook twee gesproken die het wel reëel vonden. ganzenbeheer aan de provincies. Dat wachten wij af. Wij verwachten dat hierover begin volgend jaar een pit tige discussie zal ontstaan.' Verjagen Eén van de beoogde maatregelen is dat de beheerders van natuurgebie den moeten proberen de ganzen op hun eigen terreinen te houden, zodat de schade aan landbouwgewassen wordt beperkt. Het is de bedoeling dat hiervoor extra foerageergebieden worden aangewezen. Moeilijkheid is dat de landbouw op Texel niet bereid is hiervoor, buiten de voor natuurontwikkeling aangewezen gebieden, land in te leveren. De foerageerterreinen moeten binnen de bestaande natuur worden aangelegd. De minister heeft aangegeven de schade te zullen compenseren. Om op korte termijn de vreterij in landbouwgewassen te beperken heeft Veerman bepaald dat de pro vincie per 1 december jachtakte houders ontheffing mag verlenen voor het verjagen van grauwe gan zen, kolganzen en smienten van schadegevoelige percelen. Het be treft wintertarwe, eerstejaars gras land en vollegrondsgroente. Als de provincie weigert, dan moet zij de gedupeerde landbouwer schadeloos stellen. Mocht er desondanks sprake zijn van schade, dan keert het Fauna fonds schadevergoeding uit. Maar alleen als de mogelijkheden om schade te voorkomen optimaal zijn benut. Buiten de genoemde gewas sen mag met worden verjaagd en is er geen recht op schadevergoeding. Eieren Vorig jaar kreeg Staatsbosbeheer de ontheffing voor het prikken van ganzeneieren pas na het broed- seizoen. Om te zorgen dat de provin cie de vergunningen dit jaar op tijd verleent, worden deze volgens Hin tijdig en eendrachtig door de WLTO en de natuurbeheerders aange vraagd. Piet Lap is er niet gerust op dat de genoemde maatregelen en voorne mens tot resultaat zullen leiden. 'De vergunningen die de provincie ver leent, zijn aanvechtbaar. Dat kan op z'n minst tot vertraging leiden en dat zijn we weer terug bij af. Dat hebben we ook gezien met de ontheffing voor het afschieten van kauwen en kraaien, die onlangs door de rechter is vernietigd. Die beesten veroorza ken veel schade aan wintertarwe en -rogge. Daar wordt nu aan voorbij gegaan.' Naar verluidt werkt de provincie aan een.verordening die het afschieten van deze vogels ook zonder vergun ning mogelijk moet maken. Lap neemt het de WLTO kwalijk dat aan het initiatief van Schreijer-Pierik, om voor Texel een uitzonderingspositie te bepleiten, geen vervolg is gegeven. 'Het zou zonde zijn als dit dood bloedt.' De Raad van State buigt zich vrij dag over het conflict tussen de ge meente en de Vereniging van Eige naren van Beach Park Texel (WE) in De Koog. De WE heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak die de rechtbank in Alkmaar eind september deed. De rechter bepaalde dat de WE drie verplaatsbare units, een zeecontainer en een schaftkeet bij de ingang van het bungalowpark moet verwijderen. Burgemeester en wethouders had den de WE vong jaar juli op straffe van een maximale dwangsom van €50.000,- gedwongen de containers vóór 1 november 2002 op te ruimen. Volgens het college is de plaatsing van de tijdelijke ruimten in strijd met het bestemmingsplan (singelbe planting). De WE stapte naar de rechter, omdat zij de containers no dig heeft vanwege de hennrichting van het park. In de containers is on der meer de receptie gevestigd. Ar gumenten van de advocaat van de WE dat de containers moesten kun nen blijven staan omdat de gemeente ze had gedoogd, werden door de rechter verworpen De WE besloot daarop naar het hoogste rechts college in Den Haag te stappen. De leeszaal van het gemeentearchief in het raadhuis. (Foto Jeroen van Hattum) De archiefbewaarplaats in de kel der van het raadhuis krijgt op korte termijn een airco en een stoombevochtiger om het klimaat te verbeteren. Dat gebeurt op aan dringen van de provinciale archief inspectie. De raadscommissie Middelen heeft ermee ingestemd. De gemeente had investeringen in de klimaatbeheersing het liefst zo lang mogelijk uitgesteld, omdat er een nieuw raadhuis op komst is. Ook zijn er plannen om het archief te digitalis eren. De archiefinspectie nam echter geen genoegen met uitstel van de in vestering en vond dat de gemeente alsnog iets aan het klimaat moest doen. In de leeszaal van het archief hoeven geen maatregelen genomen te worden. De airco en de stoombevochtiger kosten €7310,-. Burgemeester Joke Geldorp antwoordde op vragen van commissielid Peter Bakker (Groen- Lmks) dat dat voldoende is in de ogen van de inspectie. Volgens de archief inspectie moet de temperatuur in de bewaarplaats tussen de 15 en de 18 graden zijn. De luchtvochtigheid moet tussen de 49 en 55 procent zijn Op de apparatuur zitten sensoren die zorgen dat de temperatuur constant is. In het archief liggen zowel stukken van ongeveer zeshonderd jaar als van een paar jaar oud. Tegelijk met de maatregelen in het ar chief ging de raadscommissie ermee akkoord om ook voor andere delen van het raadhuis airco's aan te schaf fen. De bodewoning, twee ruimten in de centrale publieksbalie en het bu reau handhaving op de bovenste ver dieping krijgen er een. Dat kost, in clusief de maatregelen in het archief, in totaal €21.700,- In de bodewoning is het met name in de zomer te warm en bureau handhaving is teruggeko men op een eerder besluit om geen airco te laten installeren. De kosten worden betaald uit het krediet dat de gemeente nog had voor het bedrijfs verzamelgebouw. De airco's blijven in gebruik totdat het nieuwe gemeente huis klaar is. Geldorp voelde er wei nig voor om ze daarna op het dak van het nieuwe gebouw te zetten. (Foto Jeroen van Hatlumj Eén ding heeft hij tot zijn eigen spijt nooit kunnen doorvoeren bij de ge meente: een 1-procentsregeling die bepaalt dat de gemeente bij nieuw bouw één procent van de bouwsom reserveert voor een bijbehorend kunstwerk. 'Daar waren we vroeger al mee bezig, maar het is helaas nooit gelukt zo'n verordening er doorheen te krijgen.' Vorig jaar lagen het college en de adviescommissie nog met el kaar in de clinch over een kunstwerk in het nieuwe onderkomen van de buitendienst van de gemeente Vol gens het college wordt met een bij zondere lichtarmatuur aan kunst ge daan. De adviescommissie distan tieerde zich van het werk. 'Daar is geen enkele kunstenaar voor uitge nodigd', aldus Van Trigt. Een groot afscheid maakt hij er van daag niet van. 'Ik zit nog één keer de vergadering voor en daarna gaan we met elkaar eten. Een receptie vind ik niet nodig.' Een nieuwe voorzitter wordt tijdens de vergadering geko zen. Van de vijf Texelse sportvissers die zondag bij Groote Keeten deelnamen aan de Sinterklaaswedstrijd van De Snoek uit Hippolytushoef wisten er vier vis te vangen. Het Texelse team eindigde op een 12de plaats, Nico Tessel behaalde met 50 centimeter vis een 36ste plaats in het individueel klassement. Poul Verhagen ving 68 centimeter vis, Rein Kuyper 56 en Map van der Zwaag 55. De winnaar van de wedstrijd ving 220 cm, zijn team 909. De volgende wedstrijd is de naselectie van het Nederlands kam pioenschap die op 29 november bij Vlissingen wordt gehouden. Hieraan nemen Nico Tessel en Rein Kuyper deel. De volgende wedstrijd in de wmterserie wordt gehouden op 13 december vanaf 18.00 uur bij het Ankerpark in Oudeschild. wil zichzelf absoluut geen kun- naar noemen. Wel een liefheb- rvan kunst. Niettemin waagde r van Trigt uit Den Burg zich ermalen aan het maken van een lilderij of ander kunstwerk. Niet i toch te proberen een kunste- 3r te zijn, maar om te ervaren tzij ervaren als ze bezig zijn. 'Bij i aquarel bijvoorbeeld moet het een keer goed zijn. Je kunt het loverschilderen, zoals bij olie- f.' Vandaag neemt Van Trigt (68) cheid als voorzitter van de ad- scommissie Kunst en Cultuur ide gemeente. voor kunst. Net zoals de leraar Neder lands ons enthousiast wist te maken voor literatuur.' Het takenpakket van de adviescommissie werd in de loop der jaren uitgebreid. De commissie brengt gemiddeld zo'n twintig tot dertig keer per jaar advies uit over aan te schaffen kunstwerken, maar ook over subsidies aan evenementen als Broadway Den Hoorn, het voor malige Kunst in Zee in Den Burg en het Vertelfestival in De Waal en over publicaties die over Texel gaan Het geld kan worden verstrekt uit het gemeentelijk fonds voor Kunst en Cultuur. ik van de TX36 'Jan van Toon'van de firma Van der Vis, die zich tijdens een noordwester storm een weg door het Molengat ploegt, manning door het vele buiswater beperkt', staat te lezen bij een toelichting op de foto. 'Ondanks het heldere weer is het uitzicht van (Foto Flying Focus)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5