Q. CjTocn TjwartsJ'exeU het harL, Kadobon E§|COUI^NT teldorp vecht streekplan desnoods aan bij RvS Hoornder rommelmarkt krijgt allure van bedrijf Kotex moet dieren opruimen na klachten LINDE 'Vmcfrjnt 19 dccshilrcv 1003 Jproep aan belangenorganisaties andelsmateriaal erf Akenbuurt par andere plek Bekeuringen oofd buitendienst ieg bij gemeente Qnder de pomp Henk Pennings neemt taken Piet Zoon waar Den Burg - De Koog Grote kavelruil Dertig jaar visserij Sterfdag Jan Drijver T E X E LS E^COU RANT Leijdekkers ^RUNNEL MEUBEL' <y I#' y BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11833 VRIJDAG 28 NOVEMBER 2003 E E X E LS E COU RANT /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg iel moet met sterke argumenten men om de provincie bij de toe- mstige invulling van het eiland andere gedachten te brengen, rpscommissies, ondernemers- enigingen en andere belangen- lanisaties doen er goed aan te ten in hoeverre de inhoud van Ontwikkelingsbeeld Noord- lland Noord (ontwerp streek- m) overeenstemt met hun eigen antwoordelijkheden en belan- zodat tijdens de bezwaar- icedure de bezwaren kunnen irden gebundeld. iadvies gaf burgemeester Geldorp leren. Ze kijkt zeer bezorgd tegen plannen van de provincie aan en eg de organisaties de verschillen een rijtje te zetten, die te bespre- met de achterban en mee te ne- n naar een bijeenkomst die de neente in januari houdt over het ■ekplan. Daarin zal worden be oken op welke wijze bezwaar kan iden aangetekend. De gemeente dat eilandbreed aanpakken, chten Gedeputeerde Staten des- lanks vasthouden aan de inhoud ihet ontwerp-streekplan, dan sluit dorp een gang naar de Raad van te niet uit. college van b en w wil een dui- jk beeld hebben over hoe er op Texel over de plannen van GS wordt gedacht. Volgens deze plannen is er geen ruimte meer voor woningbouw buiten de bestaande dorpen, terwijl er in zogeheten zoekgebieden in het buitengebied mogelijk wel mag wor den gebouwd. Met uitzondering van beperkte ruimte in Den Burg en Oudeschild, komen er volgens het plan in de buitendorpen geen nieuwe bedrijventerreinen. Eén en ander is af te leiden uit een kaart, die is te vin den op de website www.noordholland.nl, de website van de provincie. Daarop is ook meer informatie over het plan te vinden. Wie met over internet beschikt, kan bij de servicebalie van de gemeente een kopie van het Texelse deel van het plan afhalen. Om goed voorbereid bezwaar te kun nen indienen tegen het plan, wil het college een duidelijk beeld hebben van de knelpunten op het eiland. 'Want het is overduidelijk dat we hier absoluut met mee uit de voeten kun nen. Het staat haaks op uitgangspun ten van ons eigen beleid.' Wethouder Nel Eelman (Grondgebied) spreekt zelfs van 'betutteling door de provin cie'. 'Het is toch te gek dat ze een visie presenteren die volledig afwijkt van ons beleid en afspraken met de provincie en dat wij ons nu in Haarlem moeten verdedigen.' Gemiddeld werken vijftig vrijwilligers per keer mee aan de Hoornder rommelmarkten. (Foto Joop Rommets) gemeente bekijkt of een deel 'let erf van agrariër en handels- èrnemer Dirk Roeper van ve Akenbuurt kan worden be nd voor de opslag van handels- leriaal. Bedoeling is dat de spul- op een minder opvallende plek rden bewaard. huidige opslag in de openlucht spullen die geen agrarische her- nst of doel hebben, is volgens de een verkeerscontrole op de lumakersweg in De Koog heeft de tie woensdagmiddag acht auto- bilisten bekeurd. Zij kregen een nt omdat ze geen veiligheidsgor- broegen of telefoneerden zonder dsfreeset. In totaal werden veer- ibestuurders gecontroleerd. p de Wijk, hoofd van de buiten- ïst van de gemeente, vertrekt vol- d jaar. De Wijk, afkomstig van .swaterstaat, trad er vorig jaar in ist toen bij de samenvoeging van sectoren Gemeentewerken en rnte en Wonen de nieuwe sector mdgebied ontstond, waar de bui- dienst een onderdeel van is. Vol- is De Wijk hebben hij en de ge- ïnte in goed overleg besloten de nenwerking te beéindigen. 'Er im toch iets meer bij ki|ken dan we elkaar hadden verwacht. De ctie vereist veel bedrijfsmatig han en en is veel meer bestuurs- :ht.' De Wijk verwacht dat het :ent daarop de komende jaren al- i maar verder toeneemt. Tot maart )4 blijft hij gewoon werkzaam bij gemeente. Afgelopen week was ook aanwezig bij de ronde die 'gemeester en wethouders maak- langs de dorpen. De gemeente de geen toelichting geven op het trek van De Wijk. gemeente geen fraai gezicht en strij dig met de agrarische bestemming. Reden voor het college om tot hand having over te gaan. Dat zou echter betekenen dat Roeper een deel van zijn bedrijfsactiviteiten niet meer kan uitoefenen. Dat is niet de bedoeling van het college, maar b en w vinden wel dat het afgelopen moet zijn met de opzichtige wijze van opslag in het buitengebied. 'Want daar is ons mooie landschap niet voor bedoeld', aldus burgemeester Geldorp. Toen de kwestie in een impasse dreigde te belanden, ging ze op eigen initiatief een persoonlijk gesprek aan met Roeper om tot een oplossing te ko men. Samen met wethouder Nel Eelman van Grondgebied blijft ze bij de afhandeling betrokken. Bedoeling is dat op het terrein rond de boerde rij een zodanige herschikking plaats vindt, dat het handelsmateriaal op een onopvallende plek wordt opge slagen. Vooruitlopend op de voorge nomen bestemmingswijziging is af gesproken dat Roeper zijn erf, binnen de mogelijkheden die hij daarvoor heeft, ontdoet van het handels materiaal. Tafels, stoelen, kasten, bureaus, klokken, naaimachines, potten en pannen, boeken en gezelschap- spelen. Het is maar een kleine greep uit alle spullen die dagelijks worden aangeleverd bij Ferry Zwanenburg en zijn medewerkers van de Hoornder rommelmarkt. 'Het is gewoon een bedrijf gewor den', vertelt Zwanenburg, die vrij wel dagelijks in touw is met het helpen van leveranciers en poten tiële kopers. De aanvoer, waarover hij toch al nooit te klagen had, is met name het afge lopen jaar explosief gestegen. Vol gens Zwanenburg heeft de sluiting van de kringloopwinkel in Oudeschild daar stellig mee te maken. 'Dit is ge woon de kringloopwinkel geworden.' Terwijl hij een rondje maakt door de schuren van Axel Lap aan de Witte- weg, waar de tweedehands spullen hoog liggen opgetast, vertelt de 81- jarige Hoocnder enthousiast over zijn werkzaamheden. 'Het is een komen en gaan van allerlei mensen. Van de week kreeg ik nog allemaal onverkochte spullen van een meubel winkel uit Den Burg. Ze zullen wel niet met hun naam in de krant willen, maar het is allemaal prachtig eerst klas spul. Kijk hier die kast eens, die hééft ooit te koop gestaan voor €899,- Toen is-ie afgeprijsd naar €699,- en wij verkopen hem nu voor €100,-. En wat dacht je hier van'' Mooie stalen bureaus van het NIOZ. Ze zijn daar niet meer nodig, maar er zijn ongetwijfeld mensen die wij er blij mee kunnen maken.' Er is inderdaad veel vraag naar de ar tikelen. 'Mensen halen hier karren tegelijk weg. Jongelui die het huis uit gaan om te studeren, komen hier ge weldig aan hun trekken. Als je toch met deze spullen kunt beginnen, dan ben je toch fijn geholpen. Ik heb straks een afspraak met iemand uit De Koog. Die moet een appartement inrichten en had gehoord dat wij zulke mooie spullen hadden.' In 1956 stond Zwanenburg aan de wieg van de eerste rommelmarkt, die toen al het enorme bedrag van ƒ3400,- opbracht. De opbrengst was bestemd voor een grote opknapbeurt van de Hoornder kerk. De opbrengst van alle markten die sindsdien zijn gehouden, gaat naar de restau- ratiecommisie van de hervormde ge meente. Hoewel er in de loop der ja ren vele tienduizenden guldens moeten zijn verdiend, blijft het geld meer dan welkom. 'De werkzaamhe den gaan gewoon door', vertelt woordvoerder Axel Lap. 'Het is de bedoeling dat er volgend jaar een mooi, onderhoudsvrij hek rond het kerkhof komt. De lantaarnpalen moe ten worden vervangen. En ook in de kerk is nog genoeg werk te doen.' Zijn vele verdiensten ten spijt - hij heeft vrijwel alle denkbare vrijwil ligersfuncties in het dorp wel bekleed - blijft Zwanenburg zeggen dat hij niet de enige is die zich zo inspant voor de kerk. 'Gemiddeld werken er vijftig vrijwilligers mee aan een markt. Niet alleen met opbouwen, afbreken en achter een kraam staan. Geregeld is er ook een hele club vrouwen een middag bezig met sorteren van de spullen. Elektrische apparaten zoals radio's en televisies gaan naar Dick Lap van het Nieuwland. Hij loopt ze helemaal na, zodat ze het gegaran deerd uitstekend doen als ze in de verkoop komen. En dan is er nog een Kleindierensportvereniging Kotex heeft een groot aantal dieren van haar kinderboerderij aan het Paelwerck in Den Burg moeten wegdoen naar aanleiding van klachten die twee buren bij de ge meente hadden geuit. Ook is er een hek rond het terrein geplaatst om te voorkomen dat de overge bleven dieren nog langer kunnen rondscharrelen in de tuin van de buren. Volgens vice-voorzitter Michel Jan sen van Kotex zijn in totaal 124 die ren opgeruimd. De meeste zijn naar funfarm De Mient aan de Rommelpot bij Den Hoorn gegaan. Er zijn onder andere 32 kippen en eenden, 27 ha nen en 6 ganzen weggehaald. Ook de ezel Spankie heeft het veld moeten ruimen. De pony Binkie mocht blij ven. Vrijwilligers van Kotex, de betreffende buren en vertegenwoordigers van de gemeente hebben recent met elkaar om tafel gezeten naar aanleiding van de klachten. Volgens een woordvoer der van de gemeente is daarbij con structief met elkaar overlegd. De ge meente had van de zijde van de buren meerdere klachten ontvangen. Tijdens dat overleg werd gesteld dat Kotex minstens veertig dieren zou moeten weghalen. Jansen: 'Maar we hebben het meteen maar rigoureus aangepakt.' De gemeente heeft rond het terrein een nieuw hek geplaatst, zodat de overgebleven dieren niet meer bij de buren in de tuin kunnen rondscharre len. Zij hadden onder meer geklaagd over troep die kippen achterlieten. Ook werd de vijver schoongemaakt, omdat die ratten zou aantrekken. De meeste overlast werd echter toebe- Lees verder pagina 5 Gemeentesecretaris <5 Zoonen Kotex heeft na klachten van buren een flink deel van de levende have op haar kinderboerderij moeten weghalen. De taken van de naar Hattem ver trokken gemeentesecretaris Piet Zoon worden tot en met 1 juli 2004 waargenomen door Henk Pen nings, tot dusver hoofd van de sec tie Middelen bij de gemeente. De nieuwe gemeentesecretaris zal worden bijgestaan door een ad junct-directeur. De relatief lange periode dat Pennings waarneemt, geeft het col lege de tijd om het management naar eigen inzicht te versterken, zo lichtte burgemeester Geldorp gisteren toe. 'Organisatie en management maken een periode van groei door en krijgen een ander accent.' Het college van b en w streeft naar een platte organi satie, waarbij de gemeentesecretaris annex algemeen directeur advies uit brengt aan het dagelijks bestuur en leiding geeft aan de organisatie. Dat zelfde deed Piet Zoon, met dit ver schil dat de nieuwe gemeentesecre taris zal worden bijgestaan door een adjunct-directeur. De secretaris heeft daarbij primair de taak om het college bestuurlijk te ondersteunen. De ad junct-directeur geeft leiding aan de gemeentelijke organisatie. Geldorp benadrukte dat het de voor keur heeft om, volgens de geldende traditie, een gemeentesecretaris van buiten de eigen organisatie aan te trekken Er zal dus een sollicitatie procedure voor worden gestart. Met de invoering van het duale stelsel is de aanstelling van de nieuwe ge meentesecretaris een bevoegdheid van het college en heeft de raad er niets over te zeggen Lifestyle Losse nummers 0,90 Vijf jaar en vele, soms emotionele, ge sprekken gingen vooraf aan een om vangrijke kavelruil waarbij vijf agrari sche bedrijven zijn betrokken, de stichting Samen Eén en de ge meente. Op initiatief van de Stichting Agrarisch Texel (SAT) verwisselt 29 hectare grond van eigenaar. Pagina 5 'Alleen voor het geld moet je niet gaan vissen. Je moet met de ploeg overweg kunnen en een beetje lol met elkaar kunnen trappen. Want als je elke week met tegenzin naar zee gaat en als een dooi muis in een hoek kruipt, dat werkt met.' Adrie Kager (50) vindt de visserij nog steeds een spannend vak. Pagina 5 'Een eenvoudige maar grote zoon van het eiland, die onschatbare dien sten aan Nederland heeft bewezen en wiens prestaties slechts vergelijk baar zijn met die van professor Keesom.'Het waren mooie woorden die burgemeester De Koning sprak bij de begrafenis van Jan Drijver, bekend voorvechter op het gebied van de na tuurbescherming, die vandaag veer tig jaar geleden overleed. Pagina 7 (Advertentie) ^marL-Jirfii k* kart. vrijwilliger die klokken en naaimachi nes restaureert. Hij wil niet met z'n naam in de krant, dat heb ik hem moeten beloven, maar die man heeft gouden handen. Al ligt zo'n apparaat nog zo uit elkaar, hij repareert het.' Eigenlijk was het de bedoeling pas komend voogaar weer een markt te organiseren. Maar de laatste tijd zijn er zoveel spullen binnengebracht, dat Zwanenburg en zijn medewerkers hebben besloten er komende zater dag al één houden. Centraal staat de verkoop van meubels, waarvan een groot deel dus nog helemaal nieuw is. Daarnaast worden ook allerhande kleine artikelen te koop aangeboden. Locatie is zoals gebruikelijk de schu ren van Axel Lap aan de Witteweg. De markt duurt van 9.00 tot 11.00 uur. (Advertentie) Bij inlevering van deze bon ontvangt u een korting van 10,= per artikel. Aktie is van toepassing van 25-11-2003 t/m 5-12-2003. Alleen geldig bij artikelen v.a. 25.= Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Juwelier Opticièn van der tMIlGOfOWiMKtlf Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) //i m Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 3 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel, 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1