atalpa vraagt ontslag san voor tien leidsters grifirm verhuist aar Meyertebos Cf roen '/JmrL-Jexels in het hartL, Kinderopvang Zwin verliesgevend Celstraf Cocksdorper voor brandstichting iardappelbewaarplaats als uitvalsbasis hoont Gemeentewerken is terug in Den Burg SUPER DE BOER texelse'^courant Pagga's armoede m Jan Driehuis Jubellied m De Kleppertjes TBS met voorwaarden opgelegd Rijbewijs kwijt Raad van State gemeente 'Komt u h Bij inlevering van deze bon ontvangt u een korting van 10,= per artikel. Aktie is van toepassing van 25-11-2003 t/m 5-12-2003. Alleen geldig bij artikelen v.a. 25,= erschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 GEMEENTE TEXEL U kunt ons vinden op de nieuwe gemeentewerf aan de Reijer Keijserstraat. Open: ma. t/m vr. van 8.00 - 16.30 uur. Telefonische meldingen: servicebalie 2? 36 21 11 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11834 1 DINSDAG. 2 DECEMBER 2003 TEXELSE»® COURANT gedragen aan de reorganisatie is dat Agrifirm de ambitie heeft te voldoen aan de normen voor voedsel veiligheid. Kikkert: 'Op de huidige manier lukt het wel, maar het gaat door de indeling niet optimaal. De granen moeten bijvoorbeeld van an dere producten zijn gescheiden. Via een wand is dat nu wel het geval, maar het is beter beide producten in een aparte loods te bewaren.' Weikoop De eerste ideeën voor de verhuizing ontstonden al in 2001maar door de fusie tussen Agrifirm en Cavo Latuco in 2002 werden de plannen op een laag pitje gezet. Vooruitlopend op de verhuizing kocht Agrifirm, dat al gro tendeels eigenaar was van de Lees verder pagina 5 staat.' Uit de berichten die Zoon vooruit waren gesneld.leidde Borst af dat de 'nationaal kampioen netwer ken' naar Hattem was gekomen. Vol gens hem zou die kwaliteit goed van pas komen, bijvoorbeeld om het rijk af te brengen van het idee de OZB te halveren, waardoor Hattem inkomstenderving vreest. Het was Borst die Zoon de ambtsketen om hing, waarna Van Gelder hem de voorzittershamer van Hattem over handigde. Overeenkomsten Zoon schetste tijdens zijn toespraak een aantal parallellen tussen Texel en Hattem. Hij vond bijvoorbeeld beide gemeenten terug in de bekende Ver kade-albums. Verder constateerde hij dat beide besturen veel energie ste- Lees verder pagina 5 (Advertentie) ifna 1 Jixtl i a lm bart_ alpa, exploitant van kinderdag- blijf Het Zwin, heeft ontslag gunning aangevraagd voor tien epsleidsters. Het komt neer op tot vijf formatieplaatsen. De Irijfsvoering is door de tegen- ende vraag naar kinderopvang lar verlieslijdend. Als oorzaak rdt de achterblijvende economi- I] ie groei genoemd. Tevens is er groot aantal kinderen dat dit de schoolgaande leeftijd be- f en dus het kinderdagverblijf it of heeft verlaten. in we hier begonnen, hadden we ivacht dat het aantal kinderen dat ~te kinderdagopvang zou worden ergebracht zou groeien, maar het indeel is het geval', vertelt regio- lager Tineke Huizinga. Sinds fe- iri 2003 is het aantal aanvragen aald en verwacht wordt dat de ng zich volgend jaar doorzet. 'We in nog een beetje met een erfenis de Stichting Kinderdagverblijf Bl Daar was erg veel personeel in ist.' Het probleem deed zich eind g jaar al voor, toen de eerste re alisatie werd aangekondigd. De groepen werden samengevoegd Irie. de uren van de leidsters wer- opmeuw ingedeeld en een deel de medewerksters stond vrijwil- iren af. Maar de problemen wa- jerniet mee opgelost. 'We hebben geprobeerd er in gezamenlijk overleg uit te korrien. Maar dat blijkt gewoon met te lukken. Ook via natuurlijke afvloeiing gaat het niet. Omdat we de leidsters niet opnieuw kunnen vragen uren af te staan, hebben we in over leg met het Centrum voor Werk en Inkomen ontslagvergunning aange vraagd voor tien van de groeps leidsters.' Het betreft parttimers, op fultimebasis komt het neer op vier tot vijf formatieplaatsen, ongeveer dertig procent van het totaal. 'We vinden het een verschrikkelijk besluit, maar het kan niet anders.' Inschattingsfout Duidelijk is dat Catalpa bij de over name van de kinderdagopvang een inschattingsfout heeft gemaakt over het aantal aanvragen voor dag opvang. De 64 kindplaatsen waar voor op Het Zwin aan de Slingerweg capaciteit is, zijn nooit allemaal inge vuld. Catalpa hanteerde op Texel dezelfde norm als in de stad, waar sprake is van grote wachtlijsten. 'Hier is dat met het geval geweest. Bij de start zei ik dat veertig plaatsen wel voldoende waren, maar de directie ging uit van de landelijke norm. Op het platteland zijn ouders meer ge neigd hun ouders bij opa's en oma's onder te brengen dan in de stad', vertelt vestigingsmanager Nel Pijl man. Andere oorzaak voor de terug loop is de neergaande economie. 'Dat is een ontwikkeling die landelijk speelt. Ik heb nog een aantal vesti gingen in Noord-Holland en ook daar is sprake van terugloop.' Huizinga. 'Waar ouders voorheen meerdere dagdelen per week afnamen, beper ken ze zich nu tot de helftWat vol gens de regiomanager meespeelt, is dat veel ouders de kosten van de opvang hoger inschatten dan ze wer kelijk zijn. Opvang van vijf dagen per week kost op jaarbasis weliswaar circa €14.000,- een groot deel van dat geld kunnen de ouders via de belasting en hun werkgever terugkrij gen. 'Dan valt het best wel mee. Pro bleem "is dat veel ouders dat niet weten. Maar als ze contact opnemen met hun accountant, kan die het hun precies vertellen.' Tenslotte heeft Pijlman het gevoel dat het politieke getouwtrek over de sub sidie voor de peuterspeelzaal, die geheel los staat van de kinderdag opvang, van invloed is. 'Zelfs politici halen het door elkaarVolgens Huizinga staat het voortbestaan van Catalpa op Texel niet ter discussie. 'Elk kind kan hier terecht en dat blijft zo. Om tegemoet te komen aan oppasproblemen van ouders die in de horeca werken, overwegen we zelfs om hierop in te gaan spelen.' Geen eten in huis en geen hout om te branden. Het is winter 1867 en met nagenoeg niets moeten Kees Gorter (alias Pagga), zijn vrouw Antje Dek ker en de kinderen het zien te redden in hun plaggenhut op de Mient. In EcoMare is een expositie aan hun leven gewijd. Pagina 2 Een gesprek m een Utrechts zieken huis met Door Smit, de dochter van melkrijder Piet Smit, leidde in 1965 het begin in van zijn loopbaan in het Texels onderwijs. Volgende maand neemt Jan Driehuis (62). tegenwoor dig docent in De Cocksdorp, na 38 jaar afscheid van het onderwijs op Texel. Hij treedt vervroegd uit. Pagina 3 Het Texels Jubellied van Huib 'de Rijmelaar' Fenijn is te bombastisch en te vol met indrukken om volkslied van Texel te zijn. Dat vindt Willem Kikkert van de zanggroep van de His torische Vereniging Pagina 5 De twee equipes van ponyclub De Kleppertjes gooiden bij de zondag in Van Ewijcksluis gehouden wedstrijd hoge ogen. Pagina 7 Piet Zoon, kort na zijn installatie als burgemeester van Hattem. Rond zijn schouders de ambtsketen, in zijn hand de voorzittershamer van de gemeenteraad. (foto Gemeente Hattem) Een 32-jarige man uit De Cocks dorp is veroordeeld tot 230 dagen gevangenisstraf en TBS met voor waarden. De rechtbank in Alkmaar oordeelde dat de man schuldig is aan twee brandstichtingen in De Cocksdorp. Voor twee andere branden die hem ten laste waren gelegd, zag de rechter onvol doende bewijs. De man heeft van de rechtbank 'een allerlaatste kans' gekregen, wat in houdt dat hij zich moet laten behan delen in behandelcentrum Groot Batelaar in Lunteren voor zijn 'drang tot brandstichten'. Die behandeling is inmiddels gestart, omdat de man zich vóór de uitspraak van de rechter al kon melden bij het behandelcentrum. Die mogelijkheid tot opname was voor officier van justitie C. de Jong reden TBS met voorwaarden te eisen in plaats van TBS met dwang verpleging In het laatste geval zou de Cocksdorper in een TBS-kliniek zijn opgenomen en zouden artsen heb ben bepaald wanneer hij vrijgelaten had mogen worden TBS met voor waarden betekent dat hij, als hij zich tijdens zijn behandeling in Lunteren aan de regels van de instelling houdt, na behandeling vrij man is. De behan deling duurt ongeveer zestien maan den en kent daarna nog een traject van nazorg. Tijdens de behandeling mag de brandstichter geen alcohol of drugs gebruiken en ook gokken is uit den boze. Houdt hij zich niet aan deze regels, dan wordt de straf alsnog omgezet in TBS met dwangver pleging. De Texelaar is in het verleden vaker met justitie in aanraking geweest, bijna altijd voor brandstichting. Al eerder is geprobeerd hem via een behandeling van zijn problemen af te helpen, maar dat liep telkens op niets uit. De twee brandstichtingen waar voor de man is veroordeeld, zijn ge pleegd inde periode van 13 juni 2002 tot en met 21 februari 2003. Het be trof brandjes in vuilcontainers, die ook gevaar voor andere goederen en zelfs personen opleverden. Een 53-jarige bestuurder moest zaterdagochtend zijn rijbewijs inleve ren bij de politie, nadat bij een con trole in de Wagemakerstraat in Den Burg was gebleken dat hij veel te veel alcoholhoudende drank had gedron ken De man, een inwoner van Den Burg, blies 770 ug/l, waar 220 ug/l nog net is toegestaan. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Een bijzondere dag, een mijlpaal in mijn carrière.' Woorden van Piet Zoon, gisterenmiddag bij zijn in stallatie tot burgemeester van Hattem. Naast plaatselijke be stuurders en politici, familie en vrienden, werd de plechtigheid bij gewoond door een omvangrijke Texelse delegatie. Aanwezig waren het voltallige college van b en w, raadsleden en een ambtelijke af vaardiging. 'Een geboren en getogen Zeeuw, die de laatste zestien jaar slechts heeft gedacht in het groen en zwart van Texel, komt tussen twee geboren en getogen, echte geel-blauwe Hattemers terecht', sprak loco-bur gemeester en wethouder André Borst. 'Piets afscheid op Texel heeft bij mi| het beeld achtergelaten dat hij daar midden tussen de mensen stond.' Dat werd bevestigd door plaatsvervangend voorzitter Henk van Gelder, die op Texel zijn oor te luister had gelegd. 'Tijdens toespra ken hoor je altijd de mooie dingen, ik ben de straat op gegaan. Toen ik zei dat ik uit Hattem kwam zeiden ze al lemaal: dat is de stad waar Piet heen gaat. Hattemers zien graag een bur gemeester die tussen de mensen (Advertentie) ifirm, voorheen Aankoop- itrale Texel, verhuist een groot il van de huidige activiteiten van Waalderstraat naar de aardap- bewaarplaats aan het Meyerte bos. De Welkoopwinkel en het tankstation blijven, het (graan- )pakhuis, de silo's en de kantoren verhuizen naar Meyertebos. Hier door komt een terrein van onge veer een half hectare bouwgrond vrij. Definitieve plannen voor de invulling hiervan zijn er nog niet. De centralisatie is het gevolg van meerdere ontwikkelingen. De Cen trale Aardappel Bewaarplaats (CAB), die ruim veertig jaar geleden werd opgericht om aan telers die zelf geen bewaarschuur hadden ruimte be schikbaar te stellen en die in de tach tiger jaren flink in omvang toenam, krijgt te maken met overcapaciteit aan ruimte. Directeur Nico Kikkert, tevens vestigingsleider van Agrifirm: 'De animo voor het gebruik van de aardappelbewaarplaats is gedaald doordat een aantal kleinere pootaardappeltelers er mee is ge stopt en doordat de hoeveelheid chipsaardappelen die moet worden opgeslagen, is afgenomen. Dat zou leegstand tot gevolg hebben en dat willen we voor zijn. Bij het graan zijn we dit jaar voor een groot deel ge stopt met de verwerking en opslag. Om kosten te besparen gaat de oogst nu per schip naar de vastewal om centraal te worden opgeslagen en verwerkt. Daardoor hebben we hier een stuk minder opslagcapaciteit nodig. Dat geldt ook voor de opslag van kunstmest en voer, grondstoffen die steeds vaker vanaf de overkant rechtstreeks bij de boer worden afge leverd. Andere reden is dat door onze activiteiten te centraliseren we effi ciënter kunnen werken en kosten kunnen besparen.' Wat ook heeft bij- De gebouwen van Agrifirm aan de Waalderstraat worden na de verhuizing overbodig. De Welkoopwinkel en het pompstation blijven op de huidige plek. (Foto Gerand Timmerman) Els en Piet Zoon, luisterend naar de toespraak van hun zoon Coen. (Foto Gemeente Texen uit de vijftiger jaren, van de toenmalige vestiging van Aankoop Centrale Texel. u helemaal van Texel naar Den Haag voor deze flau wekul', vroeg bestuursrechter 0. Dolman gisteren verbijsterd aan een Texelse ambtenaar. Zoiets regel je toch even op het gemeentehuis, met een kop koffie erbij. Dan blijft ook de Raad van State verschoond van deze onbenulligheid, want het gaat nergens over.' De zaak waar het om ging, had betrekking op een wijziging van het bestemmingsplan Buiten gebied. Daarin was een foutje gemaakt bi) het formeel registre ren van het bestemmingsvlak van de familie Simon Lap van de [Rozendijk 31 in de Dennen. Op de plattegrond van het 4747 vier kante grote terrein ontbrak een kleine strook, zodat plattegrond en vierkante meters niet met el kaar overeen kwamen. Volgens Dolman had de gemeente het fout|e in een later stadium ge woon kunnen corrigeren. 'Onge looflijk dat jullie zoiets onbenulligs bij de Raad van State terecht laten komen', hoonde de bestuursrechter. B en w van Texel boden, zoals de wet verplicht, het bestemmings plan voor goedkeuring aan bij Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Holland. Daar viel het foutje niet op en werd het plan goedgekeurd. Niet zo vreemd, volgens F. Arents, woordvoerder van de provincie. 'Het is een be stemmingsplan waarin de be staande situatie wordt vastge legd. Er wordt niks gebouwd en er zijn geen bezwaren ingediend. We denken dan dat het wel goed zal zitten. We gaan dat bij zulk soort plannetjes met allemaal precies nameten. Het zag er ge woon goed uit.' Lap had geen andere keus dan een beroepschrift in te dienen tegen het goedkeuringsbesluit van de provincie. Deze zaak diende gisteren. Dolman maakte al aan het eind van de zitting zijn uitspraak bekend en vernietigde het goedkeuringsbesluit. De ge meente moet nu een nieuw be sluit nemen, dat opnieuw aan GS moeten worden voorgelegd. (Advertentie)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1