Rijk komt belofte subsidie niet na Cjroen '^wartsjexels het harL, 'Onmogelijk te doen /aar we goed in zijn Kraanmachinist leeft zich uit bij d'Apotheek bouwbedrijf Drijver loudt op te bestaan Nieuws van de provincie Mantje koopt kantoor van ABN-Amro Binnenburg estuur Welzijnsstichting stapt op - tv -- Zakdoek Café Top-100 Jaap Hoedjes Automobilist ramt lantaarn lutsbedrijven betalen te weinig' lieuw riool door jeugdherberg Orgel hervormde kerk Cocksdorp wordt opgeknapt Landschapsprojecten onzeker 1 Kijk in deze krant! pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11835 VRIJDAG 5 DECEMBER 2003 ferschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg t voltallige bestuur van de dzijnsstichting Texel (WST) stapt 31 december op. Oorzaak is (subsidie)beleid van de ge- lente, waardoor de stichting ar eigen zeggen niet meer kan ictioneren zoals het bestuur dat iag zou willen. 'We zijn aange- d bij de grens tot waar wij nog antwoordelijkheid willen nemen or de gang van zaken bij de ;hting\ schrijven voorzitter üd Nooij en medebestuurders nnie Oskam en Herman Bakker een brief aan het gemeentebe- ur. besluit viel na een periode waarin stichting meerdere malen in aan- ing kwam met de gemeente en arm de activiteiten steeds verder rden ingekrompen. Twistpunt was Ier meer het gebruik en eigendom d'Ouwe Ulo, waarover momen- de laatste onderhandelingen rden gevoerd over verkoop aan de neente. Eén beheerder gaat over irde gemeente, voor een ander is afvloeiingsregeling getroffen. Burg zit straks dus zonder pshuis, terwijl het bestuur juist ag een uitbouw en intensivering de dorpshuisfunctie had gezien, leek jaren geleden te gaan lukken het politiek haalbaar leek om multifunctioneel centrum bij De Hogeberg te realiseren, ir toen in het voorjaar van 2002 ik dat deze plannen van de baan en, moest plaats worden ge- akt voor de groei van de Muziek- lansschool en werden de activi- sivan de WST verder uitgekleed, rmee ontviel ons de basis voor een financiële en beleidsmatig ver antwoorde exploitatie van het ge bouw.' Andere tegenvaller was dat de gemeente de subsidie voor vormings- en ontwikkelingswerk en kele jaren geleden schrapte, geld waarmee tientallen cursussen, lezin gen en manifestaties op creatief en cultureel gebied werden georgani seerd. Activiteiten Onverteerbaar voor de stichting was ook het besluit om de subsidie voor Kunst en Cultuur te schrappen, waar mee de organisatie van de schouw- burgreizen op de tocht kwam te staan, terwijl ook ondersteunende activiteiten voor het lokale vereni gingsleven zouden moesten inleve ren. Het betreft activiteiten als Texel Danst, het Eenakterfestival, de uitrei king van de Dubbele von Sion en het samen met de Rabobank georgani seerde Lokaal Compliment. Dooreen andere verdeling van geld en door andere bronnen aan te boren, worden genoemde zaken overigens wel voortgezet. Andere activiteiten waar mee de stichting zich bezighoudt zijn de Anjercollecte, verhuur van de concertvleugel, CD-opnamen en concerten. Maar duidelijk is dat de stichting een flinke veer heeft moeten laten. Een groot deel van de ruimte is afgestaan aan de Muziek- en Dansschool, die zich in de ontwikkeling naar een cen trum voor kunst en cultuur op een steeds breder terrein manifesteert, waardoor de terreinen van de MDT en de WST elkaar zijn gaan overlappen. 'Waar het bestuur de sociaal-cultu- Lees verder pagina 5 V vV?" '.'If 7 >V •v'.-'Tv t. *V -• Losse nummers 0,90 Bewoners van het Maartenhuis en de Texelse Reede doen voglende week vrijdag mee aan de opnames van het tv-programma Knoop in je zakdoek. Ze zijn er inmiddels helemaal vol van. Pagina 3 Verrast en blij waren ze. toen ze het hoorden. Café De Jutter in De Koog van Rolf en Natascha Brouwer prijkt op de 65ste plaats van de Café Top- 100 van Misset Horeca, een vakblad van de horeca. Het is het enige Texelse café in de lijst. Pagina 5 'Prachtig werk. Ik kan het maken zo als ik wil, hier doe ik het met gauw verkeerd.' Kraanmachinist Jan van Liere geniet met volle teugen van het graafwerk voor het waterbergings- project d'Apotheek dat deze week nabij Oudeschild is gestart. Hiervoor wordt de strakke, steile kant van de watergang tussen de Schansweg en het Skillepaadje aan de zuidzijde vergraven tot een flauw aflopend talud met een grillig verloop. De waterberging wordt over een lengte van 450 meter vijf tot tien meter bre der. Hiervoor wordt zo'n 2700 ku bieke meter grond verzet en kan er straks dus net zoveel extra water worden opgeslagen. In natte perio den ontstaat zo een mooie buffer, die in droge tijden goed van pas kan ko- men. Een slim gebruik van grond- en oppervlaktewater is één van de uit gangspunten van het Masterplan Water voor Texel, waar het bestuur van het Hoogheemraadschap voor Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier vorige week mee ak koord is gegaan. Het project d'Apotheek is één van de vele water- projecten die in het kader van dit plan op het programma staan. Het graaf werk bij De Schans, dat wordt uitge voerd door medewerkers van loon bedrijf Werner Dros. wordt uitgevoerd in samenwerking met Vereniging Natuurmonumenten en is mede mo gelijk gemaakt door het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor Landbouw. (Foto Gemrd Timmerman) Koninginnedag 1952, twee opge schoten jongens springen op de kade van de haven in Oudeschild. Voor de veertienjarige Jaap Hoedjes is het de eerste kennismaking met Texel. In middels is Jaap de 65 gepasseerd, maar van ophouden wil hij nog niet weten. Wel maakte hij alvast ruimte voor zijn middelste zoon, die net als zijn pa wil boeren. Pagina 7 Een 29-jarige automobilist uit De Cocksdorp raakte woensdagmorgen gewond aan zijn pols toen hij met zijn auto tegen een lantaarnpaal botste. Het ongeval gebeurde op de Post weg, ter hoogte van het vliegveld, nadat hij geen voorrang had gekre gen van een 72-jarige Texelaar. Deze automobilist reed hem vanuit zuide lijke richting tegemoet. Toen hij linksaf sloeg, kon de 29-jange man hem met een ruk aan het stuur nog maar net ontwijken. Daarbij ramde hij een lan taarnpaal, die bijna bij de grond af brak. inemersbedrijf Drijver Bouw, hoofdzakelijk in opdracht van nutsbedrijven werkt, houdt per nuari op te bestaan. 'Het bedrijf vorig jaar al een zorgenkindje, volume neemt af en de vergoe- g die wij krijgen groeit niet mee de kostenstijging', verklaart icteur-eigenaar Jaap Drijver irom hij de stekker uit het be- fheeft getrokken. Hij heeft ont- aangevraagd voor de vier dewerkers. /er Bouw voert werkzaamheden /oor het PWN, NUON, KPN en leltex. Het betreft de aanleg en rhoud van water-, gas-, elektri- -, telefoon- en kabelleidingen, fel hoofdleidingen als netwerken uitbreidingsplannen, Ook ver- |t het bedrijf de gecombineerde aansluitingen op Texel. Verder instructies, zoals momenteel in iterend. Ook verhelpt het bedrijf ingen aan waterleidingen. Drijver: hebben werk genoeg, maar krij- er onvoldoende voor betaald.' snlijk wilde de ondernemer het njf vorig jaar al sluiten. Toen het N vorig jaar het pompstation >t, werd hij gevraagd om de ingsdienst geheel voor zijn reke- te nemen. 'Het probleem is dat vel de werkuren betalen, maar er oorbeeld geen rekening mee hou- dat mijn medewerkers na werk- paraat moeten blijven. Want als gemeente legt €110.000,- opzij het vergroten van de capaciteit de riolering aan de Haffelderweg. aanpassing is nodig in verband de komst van de jeugdherberg, luidige capaciteit is te beperkt om het afvalwater van een herberg 244 slaapplaatsen te verwerken. Ie aanleg van het riool wordt ook fiing gehouden met de (even- i) bouw van het nieuwe raadhuis |het oude veld van SV Texel. De ten worden betaald uit de grond- 'itatie van bedrijventerrein Den Zuid. Bij de ruiltransactie met /okay is volgens de gemeente lelijk ook rekening gehouden met morrist van een dienstencentrum zich ergens een probleem voordoet, moet je al snel met een man of drie aan de gang. Als je zoals wij werken met een ploeg van vier mensen, be tekent dat dus een flinke belasting. Maar de nutsbedrijven stellen daar niets -tegenover. Ik heb uitgerekend dat we per week dertig uur onbetaald werk voor ze verrichten.' Toen Drij vers verwachting dat het PWN voor volgend jaar extra budget beschik baar zou stellen met uitkwam, hakte hij de knoop door. 'Toen heb ik nee gezegd. Hard werken en er mets voor krijgen, houdt geen bedrijf vol.' Volgens woordvoerder J van Rijn van het PWN vroeg Drijver om een ver goeding die driehonderd procent hoger is. 'Het PWN vindt het maat schappelijk niet verantwoord om zo'n grote stijging door te voerën.' Maar Drijver houdt het op een prijsverho ging van gemiddeld twintig procent. 'Ik heb ze inzage gegeven in de kos ten die ik moet maken en ze het hele probleem voorgelegd Het probleem was dat ik te maken had met verschil lende afdelingen. Eentje daarvan krijgt inderdaad te maken met een Lees verder pagina 5 Na jaren van geld inzamelen is het orgel van de hervormde kerk in De Cocksdorp naar orgelmakerij Mense Ruiter in het Groningse Zuidwolde gebracht om gerestau reerd te worden. Over waarschijn lijk een half jaar keert het terug in De Cocksdorp. Het kerkorgel was hard aan restaura tie toe. Een orgelcommissie onder leiding van Wout Stam hield zich be zig met verwerven van het geld daar voor. Ook werd een orgelfonds opge richt, vanuit de bevolking werden diverse acties ondernomen, een aan tal verenigingen gaven geld, het rijk en fondsen kwam over de brug met subsidies en de SOW-Wadden- gemeente Texel gaf een bijdrage. De restauratiekosten zijn begroot op ruim honderdduizend euro. Het orgel wordt stevig onder handen genomen. Zowel het pijpwerk, de mechanieken, de klaviatuur, de wind- voorzienmg als het houtwerk worden opgeknapt. Het orgelfront is ge bouwd tussen 1736 en 1879, waar door het het oudste op Texel is. Het heeft de status van Rijksmonument. Mense Ruiter is in kerkelijke kringen een bekende orgelbouwer. Het be drijf, dat acht medewerkers telt, res taureerde eerder onder meer orgels van kerken in Enter, Huizinge, Sleen en Spakenburg. Mense Ruiter is'er drie dagen mee beziggeweest om het orgel uit de kerk te halen De kerkgan gers van de hervormde kerk in De Cocksdorp moeten zich. volgens het Tessels Kerkblad, het komend half jaar behelpen met een elektrisch or gel uit het Gebouwtje naast de kerk. Plannen voor een netwerk van wandelpaden in het Hogeberg- gebied, het versterken van de schapenhouderij op in dit gebied, het restaureren van stolpen en schapenboeten, de aanleg van tuinwallen, onderdelen uit het Masterplan Water en ander projec ten staan op de tocht nu het rijk is teruggekomen op een eerder toe gezegde subsidie van vele miljoe nen. 'Waardeloos', uitte wethouder Corrie Heijne gistermiddag haar ongenoegen in de vergadering van de Gebiedscommissie Texel. Sandor Mantje van de gelijknamige kleding-, schoenen- en sport- winkels in Den Burg en De Koog, heeft het kantoor van ABN-Amro aan de Binnenburg gekocht. De bank werkt plannen uit voor de verplaatsing van de activiteiten naar de Parkstraat. Mantje: 'Voornaamste reden van de aankoop is dat we in de kleding- en sportwinkel al geruime tijd met ruim tegebrek kampen. We kunnen onze artikelen met presenteren zoals we dat eigenlijk willen Bovendien heb ben we in onze winkel in De Koog al onze spullen onder één dak. Dat wil ■iimBan! Het gebouw van de ABN-Amrobank, dat onlangs is gekocht door Sandor Mantje. Foto Gerard Timmerman) ik hier ook. Daarvoor hebben we meer vierkante meters nodig In de Hogerstraat hebben we geen uitbreidingsmogelijkheden, dus toen ik hoorde dat ABN-Amro een nieuwe bank wil bouwen en de activiteiten van de Binnenburg naar de Park straat wil verplaatsen, heb ik een bal letje opgegooid en de bank kunnen kopen.' Het mes snijdt voor Mantje aan meer dere kanten. Niet alleen krijgt de on dernemer er een flink aantal vierkante meters aan verkoopruimte bij, de entree van de bank aan de Binnen burg ligt op een commercieel aan trekkelijk punt. Bovendien grenzen de modewinkel aan de Hogerstraat en de bank in de Binnenburg aan de achterzijde aan elkaar Via een door braak kunnen klanten dus van de ene in de andere winkel doorlopen. Mantje: 'Door deze aankoop krijgen we de mogelijkheid om alle artikelen, van schoenen, tot sport en mode in één winkel te hebben. Voor onze medewerkers geeft het meer moge lijkheden. Ze kunnen meerdere din gen verkopen en dat maakt het werk aantrekkelijker Bovendien kunnen we door de extra ruimte onze spul len beter presenteren.' Mantje hoopt de nieuwe winkel in het seizoen van 2005 in gebruik te kun nen nemen. ABN-Amro vroeg dit voorjaar een ver gunning aan voor de bouw van een nieuw kantoor Dat moet komen op de plek van het oude zakelijke kan toor aan de Parkstraat en de naast gelegen voormalige Primafoonwin- kel, dat door de bank is overge nomen. €7,2 mil/oen begroot voor landschap en natuur op Texel tot en met 2005 Dat stond in september 2002 boven een persbericht van de provincie. Gedeputeerden Staten had net het Gebiedsplan Texel vastgesteld Het ambitieuze plan omvat projecten op het gebied van water (Masterplan Texel), landbouw, natuur, duurzame ontwikkelingen en landschaps herstel, waarmee vele miljoenen zijn gemoeid. Een groot deel van het geld zou komen uit het Subsidiefonds Gebiedsgericht Beleid (SGB). de pro vincie zou flink biidragen, de ge meente en ook betrokken instanties, zoals natuurorganisaties, het hoog heemraadschap en anderen. Een plan dat naadloos aansloot bij on langs vastgestelde Natuur- en Land schapsbeleidsplan, waarvan het ini tiatief afkomstig was van wethouder Nel Eelman (Grondgebied). Twee weken geleden zat Eelman om de tafel met Staatsbosbeheer Natuurmonumenten, de WLTO, Stichting Agrarisch Texel en andere participanten. 'Ik heb er toen op ge hamerd dat we aan de slag moesten, met name om de agrarische sector in het Hogeberggebied in de benen te houden.' Het resulteerden in plannen voor restauratie van boeten, een bij drage aan de Texelse lamsvleesketen en een educatief project over opper vlaktewater op Sint Donatus. Die zelfde middag belde een ambtenaar van de provincie met de mededeling dat de al toegezegde subsidie op de helling staat 'Het aantal aanvragen voor projecten overstijgt het budget', vertelde M. Ruitenbeek, die zich na mens de provincie bezighoudt met de verdeling van de SGB-gelden. Ze vertelde dat het rijk op vele terreinen snoeit, zoals bij behoud, herstel en ontwikkeling van bos en landschap, behoud, herstel en ontwikkeling van cultuurhistorische archeologische waarden en economische verbreding van de landbouw In plaats van jaarlijks €750.000,-, is er voor Texel in 2004 en 2005 hoog uit €450.000,- beschikbaar. Onder voorbehoud want toezeggingen heeft het rijk nog niet gedaan. De toe zegging van €1,2 miljoen van de pro vincie is wel hard, wist een woord voerder te melden. 'Behalve als wij van bovenaf met extra bezuinigingen krijgen te maken.' Het betekent dat ook de uitvoering van projecten voor het Masterplan Water onzeker is geworden. Het be treft onder andere een waterproject voor natuurgebied De Bol bij de mo len van Het Noorden, dat in samen werking met Natuurmonumenten wordt uitgevoerd. Beheerder Eric Menkveld: 'We hebben dit langdurig voorbereid en ik heb heel veel moeite moeten doen om €275.000,- bij Natuurmonumenten los te krijgen. Het zou jammer zijn als dat allemaal voor niets is geweest.' Beleids ambtenaar C. Mantel van het het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, waarvan het be stuur vorige week goedkeuring gaf aan het Masterplan. 'Ik heb dit verde digd met het argument dat het rijk en de provincie toezeggingen hebben gedaan. Dat heeft vertrouwen ge wekt. Als dat nu met zo blijkt te zijn, heb ik een probleem. Wellicht moe ten we via de kaasschaafmethode kosten besparen. Aan de andere kant zijn het natuurlijk wel voorbeeld projecten voor de rest van de provin cie, dus ik zal er alles aan doen om ze alsnog te laten doorgaan. We stap pen er met zomaar uit. Maar we zijn ook met van plan om met de brokken achter te blijven.' Wethouder Heijne: 'We weten totaal met waar we aan toe zijn. Het lijkt alsof het hele zaakje als een kaarten huis in elkaar stort.' Haar bezorgd heid werd breed gedeeld door leden van de Gebiedscommissie Texel. Besloten werd om onder meer een bezorgde brief naar de verantwoor delijke minister te sturen. i\t<* c et Lee „O de ,a.Ro\^4 Wie betaalt de restauratie van een monument? Lekker verse producten uit Beemster Lusthof lAoO' Noord-iZlollond

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1