brunc Dorpshuizen vragen ontheffing rookbeleid rilaterale conferentie iaat aan Texel voorbij Cjrocn Tivartsjexehin het harL, Kiel veerboot op transport naar Roemenië Alleen brandwerende kerstbomen in kerken LR (i/ageiu Brief gestuurd aan ministerie I BRUiniinit I 'Laat maquette in schuur staan' Uitstel besluit peuterspeelzalen Zes huizen aan Commandeursingel TEXELS E^COU RANT BEZORGER m/v Zuid Haffel, Pontweg, Driehuizen Ouwe Sunderklaas m Vrouwengilde Bus rijdt weer door Oosterend TEXELSE^ COURANT ^^oofdeelland Ondernemers vereniging Oosterend P-- EXELSE^COURANT I Uw Kerst- en Nieuwjaarswens IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11837 VRIJDAG 12 DECEMBER 2003 TEX ELSE® COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag dorpshuizen moeten net als de oreca en kantines van buitens- prtverenigingen op zijn minst de jd krijgen om plannen voor een nti-rookbeleid te kunnen maken, lat stellen de beheerders van de orpshuizen van De Koog, De faal, Oosterend en Oudeschild in en brief die ze aan het ministerie an Volksgezondheid hebben ge tuurd. ie beheerders schrijven dat het mi- isterie rechtsongelijkheid teweeg rengt met de nieuwe Tabakswet, loreca en buitensportverenigingen ebben ontheffing gekregen, terwijl an dorps- en buurthuizen wordt ver acht dat zij dit jaar al rookvrij zijn. Terwijl de sociale functie van alle in- iellingen gelijk is', aldus de beheer- ers, die zich beroepen op de Wet lelijke Behandeling en de Anti- scriminatiewet. stellen dat het ministerie daarom ok de dorpshuizen ontheffing moet jrlenen. Lukt dat met, dan zouden e ontheffingen voor de horeca en uitensportverenigmgen met onmid- ellijke ingang moeten worden inge- okken. De horeca kreeg recent van iimster Hoogervorst van Volksge- andheid tien jaar de tijd om een anti- jokbeleid in te voeren. 'Voor ons eldt het rookverbod al vanaf het egm van dit jaar', vertelt beheerder lilies van Mil van dorpshuis 't Skiltje Oudeschild. 'Voor de zomer kregen e een brief van de gemeente waarin aar op werd gewezen en na het zo- erseizoen hebben we gezegd dat er dan niet meer mag worden gerookt.' Alleen in de kleinste ruimte van een dorpshuis mag officieel nog worden gerookt, maar dat bevalt lang niet iedereen. De beheerders zien intus sen de inkomsten teruglopen. De dorpshuizen bevinden zich in een lastig parket. Belastingtechnisch en volgens de eisen die aan ze worden gesteld worden ze gezien als horeca- instellingen. Die status hebben ze echter niet, omdat aan de bar lagere prijzen mogen worden gehanteerd. In de brief wijzen de beheerders erop dat zij hoofdzakelijk met verenigingen en clubs te maken hebben, die een besloten karakter hebben en volgens de beheerders zelf bepalen waar en wanneer er wordt gerookt. 'En dat gebeurt vaak al jaren tot ieders tevre denheid.' Volgens de beheerders komen vooral oudere mensen in de knel als er met meer mag worden gerookt. 'Het dorpshuis heeft een grote en belang rijke sociale functie in dorpen en kleine gemeenschappen en dat moet zo blijven. Vooral ouderen maken er gebruik van en zij komen in een iso lement terecht als ze niet meer naar het dorpshuis kunnen gaan, omdat ze roken.' De beheerders hopen dat het ministerie de ongelijke situatie onmiddellijk wijzigt. Eerder dit jaar vroegen De Hof, de Wielewaal en de Bijenkorf bij de ge meente een vergunning aan om op vang voor mcotmeverslaafden in groepsverband te worden. Op die manier werd ludiek tegen de gevol gen van de Tabakswet geprotesteerd. ie voor 2005 geplande trilaterale 'addenconferentie wordt op thiermonnikoog gehouden en liet op Texel. Beide eilanden waren i de race om de conferentie te luisvesten, maar minister Veer- nan (Landbouw, Natuur en Voed- elveiligheid) gaf de voorkeur aan iet Friese Waddeneiland. lurgemeester Joke Geldorp, die de onferentie graag naar Texel had ge aaid, reageert met gemengde ge- oelens. 'Ik ben blij dat de conferen- eop een eiland plaatsvindt, maar ik streur het dat het niet Texel is ge- ,'orden.' Het is de eerste keer dat de «leenkomst, die om de vier jaar in lederland, Duitsland of Denemarken (ordt gehouden, op een van de faddeneilanden komt. Tijdens de orige die in 2001 in het Deense isbjerg plaatsvond, had Geldorp er I voor gepleit de conferentie van .005 met op de vastewal te houden, leldorp vindt het goed van minister /eerman dat hij inziet dat de mensen m wie het gaat in 2005 nauwer bij té conferentie worden betrokken. Maar hij maakt nu duizend mensen lelukkig en hij had ook veertien- luizend mensen gelukkig kunnen naken En het is jammer dat Noord- fexels Belang voelt er vooralsnog weinig voor een nieuw gebouw voor de maquette van de Reede van Texel te bouwen in Oudeschild. Volgens Joop Groeskamp ziet zijn partij dan liever dat de maquette in de schuur naast het Maritiem en Jutters Museum blijft staan. Texels Belang wil van het college eerst een duidelijke exploitatie- rekenmg krijgen, voordat zij beslissin gen neemt over een eventueel nieuw gebouw voor de maquette. De partij vreest dat dat een hoop geld gaat tosten. Het college wil een nieuw gebouw aan de dijk neer zetten, zo dat bezoekers zowel de maquette als de echte rede tegelijk kunnen bekij ken Arthur Oosterbaan (GroenLinks) loonde zich hoogst verbaasd over het idee van Texels Belang. 'Dat is hetzelfde als een Rembrandt in een golfplaten schuur plaatsen. Dat zou eeuwig zonde zijn.' Ook Jan Koolhof (CDA) vond dat de maquette met in een schuur thuishoort. De schuur naast het museum her- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Kis«WV Rob Wortel en Hans van Maldegem bij de kielplaat voor het nieuwe Teso-schip. Links de vlaggen van Teso en Koninklijke Schelde. (Foto Gerard Timmerman) Tijdens de aandeelhoudersvergade ring van Teso eind september infor meerde Hans van Maldegem of er ook aandeelhouders werden uitgenodigd aanwezig te zijn bij de officiële kielleg ging in het Roemeense Galatz, ko mende woensdag. Een vraag die direc teur Rob Wortel aan het denken zette. Want vanaf de scheepswerf van de Koninklijke Scheldewerf in Vlissingen, waar momenteel de voorbereidingen worden getroffen voor de bouw, moest een partij onderdelen naar Roemenië worden overgebracht Hij vroeg Varv- Maldegem, die werkzaam is bij de transportbednjf A. Bakker Azn of hij die klus wilde klaren. Dan kon hij ook de eerste stalen plaat voor de kiel mee nemen Aldus geschiedde. In een ma gazijn van de scheepswerf werd de symbolische vracht afgelopen woens- Holland niet de kans krijgt te bena drukken dat zij ook een Wadden provincie is.' De trilaterale bijeen komst werd eerder al in Leeuwarden en Groningen gehouden Het Over legorgaan Waddeneilanden (OOW) heeft verheugd gereageerd op het besluit van Veerman. Tijdens de con ferentie maken bewindslieden uit de drie landen afspraken over de Wad denzee. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het ministerie van LNV. Het OOW verleent ondersteuning. Vol gens Geldorp houdt het OOW zich onder meer bezig met het ontvangen van non-gouvernementele organisa ties en bereidt het een tentoonstelling voor. Opname van de Waddenzee op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO en het kleinschalig histo risch medegebruik zijn twee onder werpen waaraan de vijf Wadden eilanden werken om ze op de agenda te krijgen. Op alle Waddeneilanden in Nederland, Duitsland en Denemar ken worden vóór de conferentie op nieuw consultatierondes gehouden over het plan om de Waddenzee op de Werelderfgoedlijst te krijgen. Bij de vorige conferentie werd daarover nog geen beslissing genomen, omdat het bergt momenteel twee van de drie delen waaruit de maquette komt te bestaan. Ze staan daar tijdelijk in af wachting van een definitieve locatie. De huidige ruimte is te krap om ook het derde deel, dat naar verwachting eind 2004, begin 2005 klaar is, te huisvesten. De gehele maquette wordt bij elkaar 18 bij 4 meter groot. Ze wordt in Amsterdam gemaakt naar aanleiding van het 400-jarig be staan van de VOC. Texel kreeg het voor elkaar het bouwwerk naar het eiland te halen. Wethouder Nel Eelman, die zich aan sloot bij de beeldspraak van Ooster baan, zei dat op termijn een verant woorde exploitatierekening aan de orde komt. 'Bij elke stap die we ne men, komen we bij u terug om u te informeren en u kunt uw mening ge ven. Op een gegeven moment wordt duidelijk hoe de exploitatie eruit komt te zien. Maar we moeten eerst kijken waar we over praten, wat voor ge bouw het moet worden, waar het moet staan en hoe we het gaan uit voeren.' Groeskamp hield vast aan het standpunt van Texels Belang. 'We wachten het af en zullen het kritisch bekijken.' plan bij vooral veel mensen in Dene marken weerstand opriep. Een ambtelijke werkgroep van de vijf eilanden is bezig met de verder uit werking van het kleinschalig histo risch medegebruik, dat begin jaren negentig door Dick Drijver werd geïn troduceerd. Hij wilde daarmee de belangen van eilandbewoners in hun eigen gebied beschermen. Het on derwerp werd opgenomen in de mi nisteriële verklaring die na de confe rentie in Esbjerg opgesteld. In 2005 willen de Waddeneilanden een advies op tafel leggen over wat wel en niet onder kleinschalig historisch mede gebruik moet vallen. De raad heeft een besluit over het eventueel verstrekken van gratis dagdelen aan ouders voor de peuterspeelzalen uitgesteld. CDA, Texels Belang en D66 die daarvoor een plan hadden opgezet, haalden het onderwerp dinsdagavond van de agenda. Volgens Marian Merkelbach (CDA) slaan er nog teveel vragen open. De drie partijen hadden voorgesteld om het jaarlijkse potje van €22.689,- van de gemeente volledig te gebruiken voor de inkoop van dagdelen. Nu kunnen ouders een beroep doen op dat potje voor een tegemoetkoming in de kosten, maar dat voldoet niet. Te weinig ouders maken er gebruik van. De drie partijen willen de gratis dag delen ter beschikking stellen aan ouders met een maximaal gezamen lijk jaarinkomen van €35.000,-. Bur gemeester en wethouders hadden voorde raadsvergadering een tegen voorstel op tafel gelegd om de €22.689,- rechtstreeks aan Catalpa te geven. De beheerder van de peuterspeelzalen zou dan zelf de groep onder de €35.000.- in aanmer king kunnen laten komen voor gratis dagdelen. Volgens het college wordt op die manier geen extra ambtelijk inzet gevraagd. In januari praten de partijen verder over de peuter speelzalen. Voor de zalen is met prettig dat zij nog geen duidelijkheid hebben. Volgens een raadsbesluit van november 2001 wordt de gemeentelijke subsidie vol gend jaar verder afgebouwd van €117.917,- naar €94.917,- Catalpa had de gemeente eerder al voorge steld om de €22.689,- aan haar te geven en af te zien van de laatste bezuiniging van €24.000,- die het budget voor 2005 terugbrengt naar €70.917. Op die manier hoopt Een brief aan horeca-onderne- mers, dorpshuizen en andere ruim ten waar publiek welkom is, heeft tot beroering geleid bij bestuurders en beheerders van kerken. Gesteld wordt dat de gemeente verlangt dat de boom is behandeld met een erkend brandwerend product. 'Zo'n boom vol met chemische middelen, dat zien we helemaal niet zitten', vindt Douwe Kooiker, voorzitter van de kerkvoogdij van de hervormde kerk van Den Burg. Maar volgens de gemeente is van milieuschadelijke of giftige midde len geen sprake en kan de boom na de feestdagen op de gebruike lijke wijze worden afgevoerd. Met kerst worden kerkmuren versierd met kersttakken en worden ter verho ging van de sfeer kerstbomen neer gezet. Maar nadat vorig jaar de kerst versiering in horecazaken de aan dacht van de gemeente had, moeten nu kerken en andere publieks- toegankelijke gebouwen eraan gelo ven. Kooiker voelt zich overvallen door de brief van de gemeente, die hij op 9 december in de bus kreeg. 'Waarom nu pas? En waarom is er met eerst overleg met ons geweest.? We hangen al vijftig jaar geen bran dende kaarsen meer in de takken van de kerstboom en hebben een uitste kend veiligheidsplan. Je kunt een kerk toch niet vergelijken met een overvolle kroeg? Hier heb je echt geen hossende menigte die vuurpij len afschiet, Bovendien, de vloer en de muren zijn van steen. Hoe kan dat nu branden? En zo'n geïmpreg neerde boom, is dat geen chemisch afval. Die kun je na afloop toch niet verbranden. Waar moet ik ermee naartoe?' Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de zorgen en verwijten van de kerkvoogd onterecht. 'We hebben als gemeente willen wijzen op de bestaande regelgeving. Een stukje extra voorlichting, boven op de informatie die er al is. Dat we de brief met eerder hebben verstuurd, komt vooral omdat het nu actueel is. Als we zo'n brief in september sturen, heb je grote kans dat hij in een la belandt.' Dat een geïmpregneerde kerstboom na afloop chemisch afval is, is een Catalpa de kostenstijging voor de ouders te drukken. Het college wil het potje van €22 689,- echter niet ge bruiken om de bezuinigingen terug te draaien. misvatting, zo leert navraag bij het bedrijf Flame Guard Sales BV, een gecertificeerd leverancier van brand- bestrijdende middelen en een van de bedrijven die in de bijlage van de brief staat vermeld. 'Het is een soort zout oplossing, die brandvertragend werkt en biologisch afbreekbaar is. Je kunt het zelf aanbrengen met een planten- of msectenspuit. Niet alleen van bovenaf, maar liefst aan de onder kant van de takken. Want als iemand er met een aansteker langsloopt, komt het vuur doorgaans van bene den. Als het hoge kerstbomen betreft, is het alleen nodig om die delen te behandelen waar je vanaf de grond bij kunt. Want bij de rest kun je toch niet komen met een aansteker.' Erg kostbaar is de behandeling met. Een bus van vijf kilogram volstaat voor zo'n drie grote bomen. Kosten €31,50, exclusief BTW. Op aanvraag is het binnen een dag te leveren. Om aan te tonen dat de boom daadwer kelijk met een goedgekeurd product is behandeld, moet de verpakking worden bewaard. De behandelde bomen kunnen bij de reguliere inzamelpunten worden ingeleverd. Waar deze punten zijn, maakt de ge meente binnenkort bekend. Naast tal van andere adviezen in de brief raadt de gemeente ook aan uitsluitend kerstverlichting te gebruiken die aan de eisen voldoet. Wie meer informa tie wil, kan bij de gemeente navraag doen. MO-Projekt Texel gaat een blok van zes woonhuizen bouwen aan de Commandeursingel in Oude schild. Het college heeft besloten een artikel 19-procedure te starten om het afgeven van een bouwver gunning mogelijk te maken. De procedure is nodig omdat het bouwplan afwijkt van de voorschrif ten van het geldende bestemmings plan. De maximale goothoogte van vijf meter wordt met een halve meter overschreden en de maximale nok- hoogte met 0,78 meter. Bovendien is het dak afgeknot, zodat een deel van het dak plat is, wat ook strijdig is met de regels. In het in de maak zijnde nieuwe bestemmingsplan voor dit woongebied past het MO-plan wel. zódat daarop kan worden vooruitge lopen door middel van de procedure. CfTHB 'marL-JfKtli u bst ban. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen in de omgeving Hier wonen ongeveer 36 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.30 uur aan de Spinbaan worden afge haald Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Cou rant aan de Spinbaan. I urTffvftu I Longevdd de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg Texel Telefoon 0222 - 362600 Fa* 0222 - 3W1U Losse nummers 0,90 Ouwe Sunderklaas is nog springle vend. maar vertoont in sommige dor pen toch slijtageverschijnselen. De groei van het aantal deelnemers die in het begin van de zestiger jaren begon is tot staan gekomen en in Den Burg tekent zich zelfs achteruitgang af. Zijn nieuwe impulsen nodig om de animo weer op te voeren? Pagina 2 Tientallen Texelse vrouwen kijken er al weken naar uit: het jubileumfeest van het Katholiek Vrouwengilde. Vol gende week is het precies vijftig jaar geleden dat het Gilde werd opgencht. Op initiatief van de toenmalige pas toor Persoon werden katholieke vrou wen op het eiland opgeroepen zich te verenigen in een vrouwenbeweging. Pagina 6 Buslijn 17 rijdt met ingang van woensdag 17 december weer door Oosterend. Door werkzaamheden aan het riool waren delen van het dorp de afgelopen maanden openge broken, waardoor de bus moest wor den omgeleid via de Koningsweg. Aci.erieriiei WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL dag met enig vlagvertoon in de auto geladen. De vrachtwagen wordt beur telings bestuurd door Van Maldegem en Harry Wetenkamp, directeur en mede-eigenaar van het transportbedrijf uit Oudeschild. Maandag hopen ze aan te komen bij de werf. (Advertentie) zie pagina 10 (Advertentie) IfTtn Jrxth a bd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: www.bruna.nl altijd actueel VUURWERK VERHUURBEDRIJF TWEEWIELERS HIIAIfl tl If Kill Tan 1222 I17ISI Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) van 24 december wordt een |j sfeervolle en gezellige Kerstkrant. kunt u t/m donderdag 1 8 december a.s. inleveren bij onze advertentieafdeling, Spinbaan 6 - Den Burg, tel. 36 26 00 fax 31 41 11, e-mail: info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1