m Motie CDA met moeite aanvaard Raad steunt college in strijd tegen streekplan provincie 5 ollege onderzoekt verplaatsen kermis Delven van graven voortaan machinaal jSraspollen steken nog boven ijs uit Raad eens met beperkt strandverbod De Koog [GREET (^bTÏMD TE I'Goed als duidelijkheid komt' .TEXELSE COURANT' PmTOON GOK© 12 IK WEET WET NIET, MOET HEtf") E£R5T EVEN OP2ETTEM j Modern leed Zwangere poes sterft in rattenklem mam. Begin volgend jaar verlenging vaartuigen Mok Nieuwe spullen voor De Bolder 'M'Ê Plan nog toetsen op haalbaarheid Lof van raad voor scouts ADSL op Texel VRIJDAG 12 DECEMBER 2003 let college kan rekenen op steun en de raad in de strijd om het con- ept-streekplan (ontwikkelings- leeld) van de provincie gewijzigd e krijgen. De partijen stelden zich ,p achter een motie van het CDA, ïaar zonder slag of stoot ging dat chter niet. raadsfractie leken de pijlen aan- ankeliik meer op elkaar te richten, an dat ze gezamenlijk het provincie- uis in Haarlem in het vizier namen anleiding was de motie van het DA. waarin de christen-democraten et college opriepen er alles aan te oen om het voor Texel zeer ongun- lig uitpakkende concept-streekplan lord-Holland Noord te wijzigen, te moeten er bij Provinciale Staten aandringen dat Texel door wil ian met wat het heeft ingezet', ver- lidelijkte Jan Koolhof (CDA). Hij |oelde daarmee op de Structuurvisie I20. de nota Toerisme en Recreatie het Landschapsbeleidsplan. In het mcept-streekplan is de provincie lar grotendeels aan voorbij gegaan, andere partijen deelden de zorg sn het CDA, maar wilden de motie iet steunen. Piet Standaart (Texels elang) vond hem mosterd na de laaltijd, Arthur Oosterbaan ïroenLinks) vond hem overbodig, Ifred Schaatsenberg (PvdA) had er roblemen mee en Maria van der pek kon de motie gevoelsmatig wel leunen, maar was het er inhoudelijk et mee eens. Frans Visman (D66) ig hem wel meteen zitten. 'Ik zie im als ondersteuning van het inge zet beleid van het college. Het is juist een positief teken Wethouder Nel Eelman greep het gesteggel over de motie aan om de raad nog eens duidelijk te maken dat er zwaar weer op til is. Het college was volgens haar juist blij met de motie. De partijen zouden daarmee een politiek-bestuurlijk standpunt la ten horen. Het college kon dat goed kan gebruiken om actie tegen het concept-streekplan te ondernemen. Eelman was verbaasd over een plei dooi van Standaart om eerst een on derbouwd plan op stellen, waarin Texel zich zou moeten onderschei den ten opzichte van andere plattelandsgemeenten in de provin cie 'We hebben alles al onderbouwd. We hebben de Structuurvisie, de Toe ristische nota en het Landschaps beleidsplan. Het ligt er allemaal.' De wethouder benadrukte dat het college in het hele voortraject van het streekplan geen gelegenheid voorbij heeft laten gaan om de stem van Texel te laten horen. 'We hebben zelfs de hele projectgroep die zich heeft beziggehouden met het streekplan op het eiland ontvangen Ze zijn spe ciaal naar Texel gekomen, omdat wij soms 's avonds met aanwezig kon den zijn bij vergaderingen aan de overkant. Tijdens dat bezoek hebben wij specifiek onze inbreng gehad en we hebben ze al onze plannen mee gegeven naar Haarlem. Daarom is het nog meer teleurstellend als je nu de kaart ziet van het streekplan. Je schrikt je rot als je ziet dat tussen Den Burg en De Koog en bij het vliegveld een zoekgebied is opgenomen voor nieuwbouw en dat rond de dorpen de rode contouren zo strak zijn gelegd dat de uitbreiding van bedrijven terreinen met meer mogelijk is en de dorpen op slot gaan.' De PvdA en GroenLinks gingen na het pleidooi van Eelman overstag en stelden zich alsnog achter de motie op. Oosterbaan wilde eerst nog wat tekstuele veranderingen aanbrengen, maar zag tot zijn verrassing dat dat al was gebeurd. Hij had nog een eer ste exemplaar van de motie onder ogen, terwijl een tweede al aange paste versie werd besproken. De WD ging om, nadat burgemeester Geldorp Van der Spek erop had ge wezen duaal te denken over de mo tie. Standaart zag er meer in om toch eerst een onderbouwend plan op te stellen en daarna een raadsbrede motie in te dienen, maar sprak zich verder met uit tegen de motie van het CDA. Eelman en Geldorp hamerden er bij de raadsleden op contact op te ne men met hun partijcollega's in Provin ciale Staten, omdat zij begin volgend jaar besluiten nemen over het con cept-streekplan dat daarna tien jaar geldig is. De wethouder liet weten dat de gemeente in januari een inspraak avond wil houden over het concept plan. De gemeente wil de bezwaren daarna zoveel mogelijk gebundeld inleveren bij de provincie In januari start de termijn waarin bezwaren te gen het concept-streekplan kunnen worden ingediend. et college gaat bekijken of de ermis in 2005 mogelijk terug kan tar Den Burg. Ze wil daarvoor ge- jrekken voeren met onderne- lers in Den Burg en De Koog, de grpscommissie van het baddorp imet kermisexploitanten. Burge- eester Joke Geldorp beloofde lidelijkheid te creëren, voordat 5 gemeente de advertenties aatst voor de kermis van 2005. n meerderheid van de partijen ging nsdagavond tijdens de raads- irgadering akkoord met het voorstel in D66 om onderzoek te doen naar irplaatsing van de kermis. roenLinks en de PvdA stemden te rn. Bij de voorstanders riep de mo- van Frans Visman (D66) ook aagtekens op. Maria van der Spek VD) merkte op dat de plaats van de kermis een wederkerend onderwerp is waar met enige regelmaat over wordt gesteggeld. Volgens haar zou het echter geen kwaad kunnen als er een keer goed duidelijkheid komt over ieders voorkeuren. 'Onderzoek is een groot woord, maar er kan ge praat worden met ondernemers in Den Burg en De Koog. Tast het eens af en kijk welke belangen er zijn.' Ze vond het jammer als De Koog het jaarlijkse vuurwerk zou moeten gaan missen. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond dat kermis beter op de Nikadel in De Koog kan blijven, omdat de exploi tanten daar volgens hem meer toe risten trekken dan in Den Burg. 'En de kermisexploitanten willen ook graag dat er toeristen komen.' Oosterbaan zag ook bezwaar in de te verwach ten geluidsoverlast en het zou nade lig zijn voor ondernemers in De Koog. Eric Hercules (PvdA) tilde eveneens zwaar aan de geluidsoverlast. Jan Koolhof (CDA) vond dat dat aan de orde moet komen in het onderzoek Het idee van D66 om eventueel een deel van de ijsbaan te verharden voor de kermis kreeg weinig bijval. Burgemeester Geldorp wilde het on derzoek wel laten verrichten, maar zette ook haar kanttekeningen. 'Ik ben het eens met mevrouw Van der Spek dat er om de zoveel tijd discus sie is over de kermis. En ik kan u nu de uitkomst eigenlijk al wel geven: u heeft een hoop energie verloren en de kermis wordt niet verplaatst.' Geldorp stond erop dat ook met de kermis exploitanten wordt gesproken. 'Als zij het zelf met willen, ben je snel klaar.' De kermis wordt sinds 1988 in De Koog gehouden, omdat toen in Den Burg geen ruimte meer was vanwege werkzaamheden in de Parkstraat Een zwangere poes van een familie in Eierland is vorige week op gruwe lijke wijze aan haar einde gekomen, nadat ze met haar poot in een ratten klem was terechtgekomen. Het dier slaagde er nog in haar erf te bereiken, waar het bezweek. De klem stond in een slootkant langs de Postweg. Een rattenklem is niet alleen verboden, maar ook uiterst gevaarlijk. 'Niet al leen voor huisdieren, ook voor spe lende kinderen', waarschuwt de po litie, die op zoek is naar degene die de klem heeft neergezet en zich aan bevolen houdt voor tips. Wie overlast ondervindt van ratten kan contact opnemen met de gemeente, die een rattenbestrijder in dienst heeft en gra tis rattenvergif verstrekt. De overleden poes, met daarnaast de klem waarin ze aan haar eind kwam. (Folo gfnaenio Tenvi et was van oudsher gebruikelijk. Is de ijsclub in Den Burg water odig had voor de ijsbaan, pompte dat op uit de naastgelegen vij- J er aan de Elemert. Dat gebeurt dit ar ook, maar met het verschil dat e ijsclub voor elke pompbeurt nu rst van tevoren moet overleggen iet vertegenwoordigers van ogheemraadschap Hollands lorderkwartier. it wil op die manier voorkomen dat it waterpeil in de vijver opnieuw ig wordt, zoals vorig jaar gebeurde, ij de ijsclub steken ondertussen di- irse graspollen boven het dun be- 1 oren water uit. Doordat het de laat- e tijd droog is geweest, heeft de club het water maar mondjesmaat ogen inlaten. 'Er zal nu zo'n dertig it veertig centimeter staan', schat in Heethuis van de ijsclub. 'Het is ren wennen dat we voortaan moe ten overleggen.' De pollen gras die boven het ijs uitsteken, hoeven vol gens hem geen belemmering op te leveren. 'Dat kan worden wegge werkt.' Volgens Kasper van Zuijlekom van het hoogheemraadschap moet wor den voorkomen dat er een volle ijs baan en een lege vijver naast elkaar komen te liggen. 'Dat is ook zonde van de investeringen die in de vijver zijn gedaan.' Die werd in de zomer van 2002 voor zo'n driehonderd duizend euro uitgebaggerd en schoongemaakt en er werd een drai nage van de sportvelden naar de vij ver aangelegd, zodat overtollig water van de velden beter kan worden af gevoerd. De kosten werden betaald door de gemeente, het hoogheem raadschap en het rijk. Volgens een woordvoerder van de gemeente, ei genaar van de vijver, is het ook slecht voor de oevers, de vissen en de een den als het waterpeil te laag komt te staan. Doordat er in de sloot naar de VW een terugslagklep zit, kan uit die sloot geen water meer terug in de vij ver stromen, tenzij deze zou worden opengezet. De woordvoerder wijst erop dat op Texel zonder ontheffing ook geen oppervlaktewater mag wor den onttrokken. Volgens Van Zuijlekom geldt ook voor de andere ijsclubs dat zij contact opnemen met het hoogheem raadschap voordat er water op de baan wordt gepompt. Met de ijsclub in De Koog moeten nog afspraken worden gemaakt. De kans dat er bin nenkort al kan worden geschaatst op de ijsbaan in Den Burg is Overigens niet groot. Heethuis: 'We hebben nog zeven dagen een goede vorst nodig, maar de dooi heeft alweer ingezet.' Vorig jaar was Ouwe Sunderklaas de eerste dag waarop kon worden ge schaatst in Den Burg. Het Korps Mariniers begint in ja nuari met het verlengen van een deel van haar landingsvaartuigen. Vijf zogeheten Landing Craft Utility's, die bij de Joost Dourlein- kazerne liggen, worden 8,5 meter langer gemaakt. De verlenging moet de diepgang van de vaartuigen terugbrengen van an derhalve meter naar ongeveer 75 centimeter. Door de huidige diep gang kon het Korps Mariniers met de vaartuigen niet altijd dicht genoeg bij de kuststrook komen. Ze moest daar door tijdens oefeningen soms uitwij ken naar havens om daar materieel aan land te zetten. Het tussenstuk wordt gefabriceerd bij het marine- bedrijf (de voormalige rijkswerf) in Den Helder. Scheepswerf Visser draagt zorgt voor de assemblage en aftimmering. Volgens commandant Sjaak Severs wordt in eerste instan tie één exemplaar onder handen ge nomen 'Die gaat daarna mee op oefening, zodat we kunnen zien hoe het werkt in de praktijk. Dan kunnen we eerst de kinderziektes eruit halen, voordat we met de andere beginnen.' De vijf LCU's werden in 1999 in ge bruik genomen. Pas daarna kwam Defensie erachter dat ze te diep la gen. De vaartuigen hadden aanvan kelijk begin 2002 onder handen ge nomen moeten worden, maar dat liep vertraging op. De diepgang leidde vorig jaar nog tot een incident op de Hors, waarbij twee voertuigen bijna een etmaal vast zaten, nadat ze in een zwin waren gereden. Ze moesten met een Leopard-tank van de land macht op het droge worden getrok ken. Uitvaartcentrum Texel gaat in op dracht van Gemeentewerken het delven van graven machinaal uit voeren op de algemene begraaf plaatsen van Den Burg en Ooster end en op de kerkelijke begraaf plaatsen van de NH kerken in Den Burg, De Waal en Oosterend. Ma chinaal grafdelven door het Uitvaartcentrum gebeurt al in De Cocksdorp en op de RK begraaf plaats in Den Burg. Tot dusver wordt het graven hand matig uitgevoerd door medewerkers van Gemeentewerken. Het is vrij zwaar werk en de Arbeidsinspectie heeft dan ook aangeraden het voortaan machinaal te doen. Graven met een machine heeft nog andere voordelen. Bij handmatig graven wordt de vrijkomende grond tijdelijk op het naastliggende graf gegooid, wat wel eens heeft geleid tot bescha diging of verzakken van dat graf en ook geen prettig beeld oplevert voor nabestaanden- Bij gebruik van een machine kan de grond verderop wor den gestort, waardoor de naaste omgeving er netter uitziet. De meeste medewerkers die het graven tot dus ver handmatig uitvoeren, kunnen in stemmen met de verandering, maar Het college trekt €55.000.- uit voor een bedrijfsauto en hulpmaterialen voor sociale werkplaats De Bolder. De €25.000,- kostende bedrijfsauto vervangt een minder comfortabele wagen van zeven jaar oud en zal worden gebruikt door de volgend jaar aan te stellen accountmanager en andere medewerkerts van de werk plaats. Verder zullen voor €30.000,- twee liften en vier hefwagens worden aangeschaft, waarmee kunststof opslagkratten op hun plek kunnen worden gezet Dit is onderdeel van een dit jaar geïntroduceerd opslag systeem, gericht op het vermi|den van onnodige belasting van de me dewerkers met sjouw- en tilwerk. r-is- |p een deel van de Ijsbaan in Den Burg steken de graspollen nog door het ijs. (Folo Joroen van Hallum) De gemeenteraad kan zich vinden in het plan om volgend jaar in de nachtelijke uren een beperkt deel van het strand tussen paal 19 en 21 af te sluiten. Strandtenten en strandhuisjes moeten daardoor beter beschermd worden tegen vandalisme. De PvdA vindt wel dat de afsluiting het eerste jaar als proef moet gelden. 'Het is moeili|k te handhaven, maar we zien wel hoe het werkt', aldus fractievoorzitter Alfred Schaatsen berg. Willem Vlas (Texels Belang) vindt dat het experiment over een jaar moet worden geëvalueerd. Het college wil een strook van tien meter breed, waarin de huisjes en paviljoens staan, tussen 03.00 en 06.00 afsluiten voor onbevoegden. Als het aan burgemeester Joke Gel dorp ligt, gebeurt dat in de gehele periode dat de huisjes op het strand staan. Aanleiding zijn de vele vernie lingen die afgelopen seizoen werden aangericht. Burgemeester en wet houders hadden eerst het idee geop perd om hele strand tussen paal 19 en 21 af te sluiten in de nacht, maar dat stuitte op veel verzet in het dorp. Ook de raad vond dat te ver gaan, omdat dan helemaal niemand meer in de nacht van het strand zou kun nen genieten. Het licht staat er nog niet definitief voor op groen. Geldorp moet van jus titie nog te horen krijgen of beperkte afsluiting juridisch haalbaar is. Ze kaart het aan in het zogeheten driehoeksoverleg dat de officier van justitie, de korpsbeheerder van de politie en de politie regelmatig met elkaar hebben. 'De officier van justi tie krijgt van tevoren de plannen op gestuurd en daar zit ook de mening van de raad bij.' Als het doorgaat, houden de dorps wachten uit De Koog en de politie 's nachts een oogje in het zeil op strand. De dorpswachten kunnen na slui tingstijd naar het strand, omdat de portiers van de cafés volgend sei zoen de rol van dorpswacht op zich nemen als het uitgaanspubliek terug gaat naar de overnachtingsadressen. In Den Burg namen portiers afgelo pen winter bij wijze van proef al de rol van dorpswacht op zich na sluitings tijd. De raad ging ermee akkoord om in 2004 de dorpswacht te 'verlengen'. De strandexploitanten zijn bereid mee te betalen aan het dorpswacht project. Voor de politie zou de be perkte afsluiting betekenen dat zij meer mogelijkheden krijgt om op te treden tegen groepen die 's nachts rondhangen in de buurt van vakantie huisjes en strandpaviljoens. De poli tie kan tot nu toe weinig ondernemen tegen rondhangen op het strand. Mensen die zich 's nachts onbevoegd op de afgesloten strook bevinden, kunnen straks een boete van €42,- kri|gen. sommigen zouden het graag blijven doen en staan er dus minder positief tegenover. Het Uitvaartcentrum biedt lagere ta rieven dan de gemeente in de legesverordening noemt, maar vol gens de gemeente is dat logisch omdat de gemeente niet alleen de uitvoeringskosten maar ook begelei ding, toezicht en administratie door berekent. Het machinaal graven van een graf voor een volwassene kost €450,-; Het machinaal delven is bewust niet openbaar aanbesteed en direct ge gund aan het Uitvaartcentrum. Argu ment van het college is dat met dit werk een hoge mate van piëteit, be trokkenheid en bekendheid met de omstandigheden wordt gevraagd. Bovendien kan het werk alleen met een speciale machine worden uitge voerd en heeft de onderneming al afspraken gemaakt met andere begraafplaatsbeheerders. Het col lege gaat een eerste contractpenode van twee jaar aan. Aan de hand van de ervaringen wordt daarna besloten over een overeenkomst voor langere tijd. Jongeren zijn in de zomer van 2004 welkom op opnieuw te scouten in het uitgaansleven van De Koog. De gemeenteraad liet zich dinsdag avond lovend uit over de scouts. 'Zij leveren een belangrijke bij drage', aldus raadslid Gerard Weijers (CDA). Burgemeester Joke Geldorp zei de scouts een waardevolle instelling te vinden. Voordeel is volgens haar dat de jongeren toch met andere ogen tegen het uitgaansleven aankijken Het scouten werd in 2002 ingevoerd door het Jongerenwerk. Jongeren werkster Carla Schrama stuurde inde zomers van 2002 en 2003 diverse malen groepjes op pad in het bad dorp om onder te meer te bekijken of er sterke drank aan mensen onder de achttien werd geschonken en of het er veilig genoeg was De bevindingen werden meegenomen in het twee wekelijks zomeroverleg. Burgemees ter Geldorp nodigde de raadsleden uit om volgend jaar zelf ook eens mee te gaan stappen in De Koog om ter plekke met eigen ogen te zien hoe het eraan toe gaat. 'Dan kunt u ook met een eens met de scouts praten.' In de loop van het komend jaar zal KPN het ADSL-netwerk op het eiland uitbreiden. Met ADSL (Asymmetnc Digital Subscriber Line) kan de ge bruiker voor een vast bedrag per maand verbonden zijn met het inter net. Daarnaast is een ADSL-verbin ding ook sneller dan een klassieke verbinding. De uitbreiding zal gefa seerd plaatsvinden De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn en Oosterend worden uiterlijk in het tweede kwar taal aangesloten, Eierland uiterlijk in het vierde kwartaal. De mogelijke beschikbaarheid van ADSL kan een voudig aan de hand van postcode en huisnummer worden gecontroleerd op website www.kpn.com.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5