Jubilerend Vrouwengilde op leeftijd maar nog springlevend 'Zo willen we nog wel vijftig jaar doorgaan Het was verfrissend om met natuur bezig te zijn Nieuwe commandant voor de Mol Commandant Sjaak Severs verlaat Mok TEXELSE couRANT Marcel Verhagen wint darttoernooi VRIJDAG 12 DECEMBER 2003 Het huidige bestuur zette dinsdag de puntjes op de i tijdens de voorbereidingen van het jubileumfeest. V.l.n.r. H. Bos-Spaans, T. B* ker-Veeger, T. Smit-Zoetelief, T. Buisman-Smit en C. Timmer-De Veij. waar vrouwen hun daan kunnen halen. informatie van- Het aantal leden is in de loop der ja ren redelijk stabiel gebleven. Op het hoogtepunt had het Gilde zo'n honderdtwintig leden, nu zijn dat er nog ruim vijfenzeventig. 'De vergrij zing slaat erg toe', verzucht bestuurs lid T. Smit-Zoetelief, die in het bestuur onder meer verantwoordelijk is voor het rondbrengen van het Gilde-blad. 'We krijgen er geen jonge leden meer bij. De jongste zijn ook onderhand vijftig. Voor jonge vrouwen zijn er te genwoordig zoveel andere verenigin gen dat ze al gauw denken: wat moet ik nou bij dat Vrouwengilde?' Een andere bron van zorg is het ge brek aan belangstelling voor een bestuursfunctie. 'We zijn nu met z'n vijven, maar dat is eigenlijk tekort. De meeste besturen hebben zeven le den, maar dat redden wij al jaren niet meer. In januari stapt mevrouw Bak ker uit het bestuur (T. Bakker-Veeger, penningmeester red.) en we zijn al heel blij dat we iemand hebben ge vonden die haar wil opvolgen. De meeste leden hebben er geen zin in', aldus Buisman Dat is ook de reden dat verschillende leden in het huidige bestuur al één of twee keer eerder een bestuursfunctie bekleedden. Teneinde te voorkomen dat het Gilde ter ziele zou gaan, boden zij hun dien sten maar weer aan. 'We doen het in elk geval met voor niets, want de opkomst is meestal erg goed. Ge middeld bezoeken zo'n vijfenveertig tot vijftig vrouwen de maandelijkse bijeenkomsten. Aan de overkant zijn ze jaloers op die aantallen', vertelt secretaris Timmer-De Veij. Zij is ove rigens nuchter onder de teruglo pende belangstelling. 'Och, je moet het realistisch blijven zien. Vroeger was er een duidelijke noodzaak voor het Gilde, nu zijn er zoveel andere manieren om aan informatie te ko men. Als het ooit afloopt, dan is het toch nuttig geweest.' Voorlopig ziet het er echter met naar uit dat het afloopt. Als het aan de bestuursleden ligt, draait het gilde nog wel een tijdje door. Ondanks de hoge leeftijd van veel leden, is de animo nog steeds groot. Vooral de kerstbijeenkomst met daarbij de ge zamenlijke maaltijd wordt zeer ge waardeerd en gezien als hét hoogte punt. 'We hebben wel eens gevraagd of de leden na al die jaren niet eens wat anders wilden dan een gezamen lijke maaltijd, maar daar wilden z niks van horen.' Jubileun Dinsdag (16 december) is het zovs Dan wordt het 50-jarig bestaan va de vrouwenbeweging gevierd, festiviteiten vinden plaats in De Witt Burcht in de Molenstraat. Tusse 14.30 en 16.00 uur is er een recep tie, die om 16.30 uur wordt gevolg door een kerkdienst in de RK kerk wordt geleid door pastoor Moltze Om zes uur gaan de vrouwen aa tafel voor een gezamenlijke maaltijt die wordt verzorgd door de bsi commissie. 'Die zijn al weken bez met de voorbereidingen. Dat vindt ze geweldig. En wij ook natuurlijk lacht bestuurslid H. Bos-Spaans. D feestavond begint om 20.00 uur e wordt ingevuld met een optreden va het echtpaar Spigt, dat sketche verhalen en liedjes in Westfries dit lect brengt. Tekst en foto Louise van der Slu vormde waarschijnlijk de lezing van KVP-politica A. Groensmit. Zij was in die tijd Tweede Kamerlid voor de KVP en een voorvechtster van de vrou wenemancipatie. 'Veel vrouwen den ken al dat zij voldoende geëmanci peerd zijn', hield zij de gilde-leden voor tijdens haar lezing in De Linde boom. Zij schreef daf toe aan te wei nig eerzucht bij het zwakke geslacht en riep de Texelse vrouwen op hun dochters zelfbewuster op te voeden. Nog steeds biedt het programma een mengeling van luchtig vermaak en interessante lezingen over wetens waardige onderwerpen 'Het grootste verschil is misschien wel dat we niet meer zoveel sprekers van de over kant halen als vroeger. Het is veel te duur geworden. Ze vragen een flinke vergoeding en hebben reiskosten en je moet ze onderdak brengen. Zo rijk zijn we nou ook weer niet', licht de huidige voorzitter T Buisman-Smit toe. Samen met de overige bestuurs leden is zij volop bezig met de voor bereidingen van het 50-jarig jubileumfeest, want de dames zijn Op donderdag 17 december is onze eerste vrouwenavond gehouden. Aanwezig waren Zeer Eerwaarde Heer Pastoor en achtennegentig da mes. Mijnheer Pastoor opende en vond het ammer dat de afdelingen gesplitst zijn. maar wil toch graag zien dat de dames samenwerken Al dus beginnen de eerste notulen van de Rooms Katholieke Vrouwenbewe ging Afdeling Texel in december 1953. De oproep vanaf de preekstoel van de pastoor om vanuit de kerk een vrouwenorganisatie te beginnen bleek met aan dovemansoren gericht. De belangstelling van Texelse vrou wen bleek groot. Om de Texelse af deling op poten te zetten, werd de hulp ingeroepen van de Katholieke Arbeidersbond (KAB), die elders in Nederland al volop actief was en ook een vrouwenafdeling kende, de Ka tholieke Arbeiders Vrouwen (KAV). Toen bleek dat het volgens de regle menten van de KAB met mogelijk was om arbeidersvrouwen en vrouwen van zelfstandigen onder te brengen in eén Texelse afdeling. 'Ik kan het me nog goed herinneren', zo vertelt Rie Kuip-Huisman. De krasse 93-jarige was de eerste voorzitter van het Ka tholieke Vrouwengilde. 'Wij wilden Het Gilde op excursie naar de drukkenj van de Texelse Courant. Harry de Graaf verzorgde in 1974 de rondleiding van de dames. (Foto archief Texelse Courant) wen van de Katholieke Arbeiders vrouwen die bij ons lid wilden wor den. En dan gingen we heus niet vragen of hun man arbeider was. Natuurlijk niet.' Pas bij het 25-jarig bestaan van beide organisaties volgde de officiële samensmelting. Mevrouw van Heerwaarde, nu lid van het KVG maar oud-bestuurslid van excursies en optredens van zang groepjes. Iedere maand kwamen de vrouwen bijeen en werd er bijgepraat over tal van zaken. Hoewel ook het Gilde zich aan de tijd aanpaste, werd er wezenlijk niet veel aan de bijeen komsten veranderd. De positie van de vrouw bleef belangrijk. Eén van de hoogtepunten in de jaren zeventig niet van plan dat heuglijke feit onop gemerkt voorbij te laten gaan. 'Te genwoordig zijn we vooral een gezelligheidsclub. Vroeger had je als vrouw niet zoveel Je had je gezin en dat was het. Toen was het heel ple zierig als je informatie kreeg over al lerlei zaken waar je geen verstand van had. Nu zijn er veel meer bronnen Tientallen Texelse vrouwen kijken er al weken naar uit: het jubileum feest van het Katholiek Vrouwen gilde. Volgende week is het precies vijftig jaar geleden dat het Gilde werd opgericht. Op initiatief van de toenmalige pastoor Persoon wer den katholieke vrouwen op het ei land opgeroepen zich te verenigen in een vrouwenbeweging. In de geest van het evangelie moesten vrouwen de gelegenheid krijgen zich binnen het gezin en de samen leving te ontwikkelen. De oprich ting ging echter niet zonder slag of stoot. Na de roerige start zorgde de toenmalige Rooms Katholieke Vrouwenbeweging Texel, zoals het Gilde zichzelf ook wel noemde, voor veel steun en vermaak. Inmid dels vijftig jaar oud is de organisa tie nog steeds springlevend. Maar de vergrijzing ligt op de loer. helemaal niet apart. De klassenstrijd tussen arbeiders en zelfstandigen was hier helemaal niet. Dan moest jij als zelfstandige bijvoorbeeld bij het Gilde, terwijl je zus bij de KAV moest. Zulke situaties wilden we op Texel met.' Maar het KAB was onverbidde lijk. Het hoofdbestuur van die orga nisatie bepaalde dat het beter was om uit elkaar te gaan Volgens de af gevaardigde van de landelijke orga nisatie hadden de Texelse arbeiders vrouwen recht op een eigen bewe ging. Het Gilde startte in 1953 met tweeën tachtig leden Lange tijd bestonden de twee bewegingen naast elkaar. 'Maar wij kregen steeds meer vrou- het KAV. overhandigde de voorzitster hun versierde voorzittershamer met een gedicht Het was een ontroerend gebaar Aldus vermelden de no tulen het samengaan. Leerzaam De contributie werd voor het eerste seizoen vastgesteld op twee gulden vijftig per seizoen. Dat geld werd vooral besteed aan de maandelijkse avondjes in Casino, destijds eigen dom van de kerk. De bijeenkomsten hadden niet alleen een ontspannend karakter, maar waren vooral ook edu catief. Er waren filmavonden over Lourdes, lezingen over het opvoeden var, kinderen, maar ook modeshows, Tweeëneenhalf jaar geleden kreeg hij het commando over een ka zerne die midden in een nationaal park ligt. Als rasecht marinier moest luitenant-kolonel Sjaak Severs zich gaan verdiepen in di verse aspecten van de flora en fauna om hem heen. Was wennen in het begin, erkent Severs, die gis teren het commando over de Joost Dourleinkazerne en het Amfibisch Ondersteuningsbataljon over droeg. In alle vroegte met een verrekijker eropuit trekken om vogels te gaan kijken, doet Severs in zijn vrije tijd niet. Heeft hij nooit gedaan en hij is het ook zeker niet van plan, ondanks zijn verblijf op een militair terrein in een nationaal park. Maar lepelaars, dwergsterns en andere vogels en die ren kunnen wel rekenen op zijn be langstelling. 'Als je er zoveel mee bezig moet zijn, ga je je er vanzelf wel in interesseren. En het was ook wel verfrissend en een welkome afwisse ling naast de dagelijkse operationele zaken.' In de ogen van sommige Texelaars blijft het een gevoelige zaak dat de Mok zich midden in de natuur op de zuidpunt van het eiland bevindt. Niet temin zijn het Korps Mariniers en natuurorganisaties dichter tot elkaar gekomen sinds de officiële instelling van het nationaal park in mei 2002. Vertegenwoordigers komen elkaar regelmatig tegen bij de diverse over leggen. Severs: 'Wij willen een vol waardige deelnemer zijn. Sinds an derhalf jaar kunnen we merken dat onze deelname aan het nationaal park heeft geleid tot meer wederzijds begrip Wij zien waar zij zich mee bezig houden en zij zien in dat we ons inzetten voor de natuur, maar ook graag ons werk blijven doen.' Onder Severs' commando kwam ongeveer een jaar geleden samen werking met EcoMare tot stand. Ge zamenlijk wordt sindsdien voorlich ting gegeven aan mariniers die voor opleiding naar de Mok komen, 'leder een die hier langer dan een week verblijft, krijgt een voorlichtingsavond over de omgeving. Die wordt geza menlijk gegeven door een medewer ker van EcoMare en majoor Van Gils. Hij loopt hier al wat langer mee en wil de boodschap nog wel eens vertalen naar die jongens. Als wordt verteld dat je voorzichtig moet zijn met de nesten van dwergsterns, zegt hij dat ze dus niet met hun hoeven op die nesten moeten gaan staan, maar dat ze hun platkakken ernaast moeten zetten.' Volgens Severs komt de boodschap over het algemeen goed over. 'Maar een jaar geleden hebben we toch nog een incident gehad waarbij iemand met een rupsvoertuig van de Hors- meertjes dwars door het jonge duin op de Hors naar het strand is gere den. Toen ik wist wie dat was, was die persoon de mijne. Die had daar he lemaal niks te zoeken. Als het al no dig is om met een bandwagen naar het strand te gaan, moeten ze met een bocht om het jonge duin heen rijden. We hebben ook nog extern onderzoek laten verrichten naar de schade en daar kwam uit naar voren dat het zich op termijn zou herstel len.' Het incident was aangekaart in de BOGT, de beheersoverleggroep voor de Hors en de Razende Bol. Sytske Dijksen liet op verzoek van Severs foto's zien die zij had gemaakt van de rupssporen 'Hij heeft het daarna prima aangepakt', aldus Dijk sen. Kaart Toen Severs op 31 augustus 2001 het commando overnam van oud-com mandant André Kerssemeijer kreeg hij een kazerne waar nog volop ver bouwingen plaatsvonden en waar twee jaar eerder uit de bestaande bootcompagnieën en strandeen- heden het nieuwe Amfibisch Onder steuningsbataljon was samenge steld. Severs zette zich ervoor in om het bataljon binnen de krijgsmacht op de kaart te zetten. 'En ik denk dat dat dankzij de jongens wel gelukt is. We zitten momenteel met een deel van de manschappen en het materieel voor de Verenigde Naties in Liberia, we hebben meegedaan aan interna tionale oefeningen van de NAVO en we zijn naar Eritrea geweestHoog tepunt was volgens hem de interna tionale oefening die vorig jaar tijdens het winterdeployment in Noorwegen werd gehouden. Het was de eerste keer dat het gehele Amfibisch Ondersteuningsbataljon daaraan meedeed. De werkzaamheden aan de kazerne zijn inmiddels bijna afge rond. De 50-jarige Severs wordt stafofficier bij de Inspecteur Generaal der Krijgs macht (IGK) in Hilversum. Het was de bedoeling dat hij minimaal drie jaar commandant zou blijven op de Mok, maar bij de IGK kwam eerder dan verwacht een vacature vrij. 'Wilde ik die kant op, dan moest ik nu van de gelegenheid gebruik maken.' De IGK, die uit twaalf stafofficieren en de In specteur Generaal bestaat, houdt ontwikkelingen binnen de krijgs macht in de gaten, adviseert aan de minister van Defensie en is ombuds- functionaris voor militairen die een conflict hebben met Defensie en via de reguliere mogelijkheden zijn uit geprocedeerd. Severs krijgt zaken die het Korps Mariniers aangaan on der zijn hoede. 'Het is een functie waarvoor je veel werkbezoeken moet afleggen. Ik heb hier tweeeneenhalf jaar een achtertuin van 940 hectare gehad, dus ik zou het ook niet meer aankunnen om nu nog tussen vier muren achter een computer te moe ten werken.' De 46-jarige Bas van Rijswijk heeft gisteren het commando overgeno men over de Joost Dourleinka zerne en het daar gevestigde Amfibisch Ondersteuningsbatal jon. De luitenant-kolonel van het Korps Mariniers is de opvolger van luitenant-kolonel Sjaak Severs die sinds 31 augustus 2001 het bevel voerde op de Mok. Ten overstaan van mariniers en geno digden droeg Severs hem in de sportzaal van het hoofdgebouw de zogeheten roergangerpeddel over. Die peddel staat sinds 1998 symbool voor het commando over de kazerne en het op 25 januari 1999 opgerichte ondersteuningsbataljon. De nieuwe commandant, die uit het Brabantse Oosterhout komt, trad in augustus 1977 aan als adelborst bij het Korps Mariniers. Hij werkte onder meer voor de Bijzondere Bijstands eenheid (BBE) van de mariniers, waarvan hij van december 1995 tot juli 1999 commandant was op de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn. Van juli 1990 tot juli 1994 was hij met zijn gezin uitgezonden naar Curagao en van juli 1999 tot juli 2001 verbleef hij in Amerika, waar hij onder meer voor de NAVO werkte. Severs vertrekt naar de Inspecteur Generaal der Krijgsmacht, waar hij stafofficier wordt. De nieuwe com mandant las na de overdracht een mail voor die de bemanning van de naar Liberia vertrokken Hr. Ms. Rot terdam speciaal aan Severs had ge stuurd. Aan boord bevinden 59 man schappen van de kazerne. De bemanning prees de oud-comma dant voor zijn inzet om het Amfibisi Ondersteuningsbataljon een ondi deel te laten zijn van het transpoi schip. 'Door uw inspanningen kun met recht spreken dat we een eet heid zijn geworden en dat is te me ken.' De Rotterdam is onderdeel v: de VN-vredesoperatie UNMIL in tl West-Afrikaanse land. De nieuwe commandant toonde zit ervan bewust dat de kazerne in ei nationaal park ligt. Hij beloofde ee evenwicht te vinden tussen het ui voeren van de militaire taken en h rekening houden met de omgevini 'De kazerne is gelegen in een van d mooiste gebieden van het eiland f ik vind het belangrijk om een goed buur te zijn en te blijven.' Sas van Rijswijk ontvangt de roergangerspeddel en daarmee het commando van Sjaak Severs. Foto Jeroon van Ha*-' Marcel Verhagen heeft zaterdag in 't Skiltje het 'Oudeschild Open Darttoernooi' gewonnen. Verha gen draait al heel wat jaartjes mee in het dartcircuit maar won tot za terdag nog geen officieel toernooi. In de finale versloeg hij Mark Prins met 4-0. Bij de dames verdedigde Patricia Knol haar titel met succs. Zij won al haar partijen en stond niet één leg af aan haar tegenstanders. In de finale versloeg ze Michelle Seegers met 3-0. Het was de tweede maal dat dit darttoernooi werd gehouden. In to taal speelden precies honderd deel nemers mee, verdeeld over de vier categorieën jeugd 9 tot en met 11 jaar, jeugd 12 tot en met 15 jaar, da mes vanaf 14 jaar en heren vanaf 14 jaar. De jongste jeugd gooide 's middags 301 -enkel uit. Hier bleek Bonita Witte met 4-0 de sterkste. Vorig jaar werd Witte tweede bij de dames, dit jaar deed ze vanwege het late tijdstip mee aan het jeugdtoernooi. Tweede wen Ruben Legierse, derde Lars Veldhui De oudere jeugd gooide 501 -dubbi uit, hetzelfde als de volwassene» Hier gooit Lesley Koning al het gehé seizoen ijzersterk. Tegenstande Pieter Zandee kreeg in de finale ne wel kansen, maar kon deze niet be nutten. Koning won met 3-0. Derdi werd Matthijs Legierse. De derde plaats bij de heren was voo Ed de Vries, die in de finale won va' Jelle Visser. Bij de dames werd Elrrt Spitsbaard derde door Marisfc Wesdorp te verslaan. Scheidend commandant Sjaak Severs van de Mok. 'Deelname aan het nationaal park leidt tot meer wederzijds begrip. (Foto Jeroan van Hattum)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6