iDuizend tekeningen voorde Dokter Wagemaker Ingenieurs Scheldewerf in overuren voor Teso 7 .TEXELSE COURANT1 ,0 Randstad afvaltoernooi Nieuwe bal gooit goed Periodetitel voor Veegers Succes voor zwemmers Nieuwe schuur mag alsnog Celstraf voor bedreiging ex-vriendin (j Qslacigd Richter wint opnieuw van Dros Rint de Vries, projectleider namens Teso, Dirk Nederveen, die werkzaam is op het Bureau voor Scheepsbouw en Maarten Siegers, hoofd ran de afdeling Engineering van Schelde (vlnr.) bestuderen op de werf m Vlissingen een plantekening van de nieuwe veerboot. In Vlissingen, bij de Koninklijke Scheldewerf, noemen ze het de Teso-verdieping. Een complete etage van een kantoor van Schelde Marinebouw werkt met man en macht om de laatste hand te leggen aan het ontwerp van de Dokter Wagemaker, het nieuwe vlaggenschip van Teso dat in 2005 in de vaart moet komen en waarvan de bouw in Roemenië volgende week, met de kiellegging, officieel van start gaat. Hectische tijden voor zo'n dertig medewerkers van afde ling Engineering, die de veerboot in ruim duizend bouw tekeningen tot in detail voorbereiden. Wie voor het eerst de enorme werf in Vlissingen bezoekt, raakt temidden van de loodsen, kantoren, gebouwen en schepen snel het spoor bijster. Aan de enorme kade een gloednieuw catamaranachtig vaartuig SWATH) dat voor voetgangers en fietsers de verbinding tussen Vlissingen en Breskens zal gaan onderhouden. Op de romp prijkt de naam Prinses Maxima, een zusterschip wordt ver noemd naar de Nederlandse kroon prins. Verderop een luxueus jacht, wellicht eigendom van een Arabische oliesjeik Maar scheepsbouwactivi- teiten vallen buiten met waar te ne men. De casco's van schepen wor den al jaren gebouwd in landen waar 4e lonen laag zijn, zoals in Roeme- Jse. In Vlissingen vindt de scheeps touw vooral binnenskamers plaats. Staalplaten Een rondgang door de immense kantoortuin van de Koninklijke Schelde Groep leert dat de bouw van de Dokter Wagemaker een gecompli ceerd karwei is. Tientallen technische tekenaars die achter specialistische computers het schip tot in detail in elkaar zetten. Verderop doen inko pers voor de vele onderdelen hun werk en worden andere voorbereidin gen getroffen. Schermen tonen delen van het schip, al dan niet driedi mensionaal in beeld. De ingenieurs hebben het schip verdeeld in 112 secties, waarbij voor elke sectie een stuk of zeven verschillende tekenin gen worden gemaakt. Er zit druk op de ketel. De eerste tekeningen zijn inmiddels opgeleverd, zodat de staal platen in Roemenië op maat kunnen worden gesneden en de bouw vol gende week van start kan gaan. Waar het snijden vroeger een tijdrovend karwei was, waarvoor meerdere mensen en werkgangen nodig waren, is het nu een grotendeels geautoma tiseerd proces. De computers waar mee de tekeningen worden gemaakt, staan in verbinding met die van de snijmachines op de werf in Galatz. Veel details Een team van drie mensen van Teso, met aan het hoofd projectleider Rint de Vries, werkt voor een periode van twee jaar fulltime aan het project. Assistent-projectleider Erik Le Roux keurt de bouwtekeningen, terwijl Maarten Foliant de ontwerpen voor het elektrische gedeelte beoordeelt. Ze worden ondersteund door Dirk Nederveen, die werkzaam is bij Bu reau voor Scheepsbouw te Bloe- mendaal, dat het ontwerp en bestek van het nieuwe schip heeft gemaakt. De Vries: 'Dirk weet dus als geen ander hoe het schip in elkaar zit. Gis teren hebben we zo'n tachtig teke ningen bekeken. Het is een behoor lijke klus, want er zitten veel details in zo'n schip die serieuze aandacht nodig hebben.' Niet alleen Teso oor deelt kritisch, ook het classificatie bureau Lloyds kijkt over de schou ders van de tekenaars mee. Zij letten bijvoorbeeld op de sterkte van de constructie en het materiaal en an dere aspecten die voor Lloyds van belang zijn. Ook hun op- en aanmer kingen worden in de tekeningen ver werkt. De Vries: 'Soms krijgen we dezelfde tekeningen wel vier tot vijf keer onder ogen.' Op tafel ligt het veel scheepswerven in minder of meerdere mate met elkaar samen. Teso heeft voor de bouw van het schip een contract gesloten met de groep Damen Gorkum. dat de leiding over het project heeft. De voorberei ding gebeurt bij de Schelde in Vlissingen. Damen is weer verbonden aan dochteronderneming Damen Shipyards Galatz in Roemenië. 'The best of three worldsvertelt Ton van Oorschot, die als projectmanager verantwoordelijk is voor de bouw en graag met engelse termen mag rondstrooien. 'Deze driehoek houdt zich de laatste tijd veel bezig met wat zij noemen de bouw van grotere en bijzondere schepen waarvan slechts één exemplaar wordt gebouwd, zo als de Dokter Wagemaker. Schelde Marinebouw is goed in de enginee ring (werkvoorbereiding, red.) en be geleiding van de bouw, terwijl het verwerken van staal in Nederland praktisch niet meer haalbaar is en daarom in het buitenland gebeurt. Steeds vaker doen we dat binnen de Damengroep, omdat we dan meer controle hebben. Want hoe meer je het bouwproces uitbesteedt, hoe in- oewikkelder het wnrdt nm het een te Dat betekent dat veel tot in detail wordt uitgewerkt.' Gelijktijdig met het maken van de tekeningen, wordt de planning gemaakt. 'Je krijgt te maken met vragen als: hoe gaan we dat schip bouwen, hoe verloopt het tech nisch tekenproces en welke materi alen en onderdelen moeten waar en wanneer worden ingekocht? Hier voor moeten alle tekeningen worden bestudeerd, zodat de benodigde bouten, moeren en ander materiaal in één keer kunnen worden besteld. Hier zijn ook een man of acht mee bezig.' Drukke tijden ook voor de af deling logistiek, want er moeten veel spullen naar de werf in Roemenië worden getransporteerd. De elektromotoren voor de voortstuwing komen bijvoorbeeld uit Spanje, de dieselmotoren uit de Verenigde Staten en andere zaken worden in Vlissingen gebouwd of worden van elders aangevoerd. Ver der moet worden vastgesteld waar en hoe het staal wordt verwerkt, hoe het schip moet worden in- en afgebouwd en in bedrijf gesteld. Allemaal zaken die een zorgvuldige planning vergen. Deze individuele schema's moeten wpftr nn elkaar wnrdpn afnpRtpmri bediening systeem Hetzelfde bedrijf bouwt ook het dieselelektrische ge deelte, dat de energie opwekt voor de roerpropellers.Ook de leverancier die de inrichting van de salons, de keuken en het buffet en de betim mering verzorgt is een grote speler. 'Want de aankleding van het schip is wel het visitekaartje voor de passa giers.' Van Oorschot, die tot de opdracht nog nooit op Texel was geweest: 'Speciaal aan dit schip is voor ons dat het twee kanten op kan varen. Dus tweemaal bak- en stuurboord en twee voor- en/of achterkanten, daar hebben we echt aan moeten wennen. Ik ben zelf een paar keer op de Schulpengat geweest. Toen ik de machinekamer in ging, nam ik me voor goed te onthouden wat voor- en achter was. Maar steeds had ik het verkeerd. Bijzonder is ook dat Teso veel dubbele systemen heeft. Dubbelwandig, extra motoren en noem maar op. Want. wat er ook ge beurt, het schip moet blijven varen. Dat is voor ons een uitdaging Verder houden we rekening met de korte \/aartiirl In hot hactplz ctaot oIloc tnt veel scheepswerven in minder of meerdere mate met elkaar samen. Teso heeft voor de bouw van het schip een contract gesloten met de groep Damen Gorkum, dat de leiding over het project heeft. De voorberei ding gebeurt bij de Schelde in Vlissingen. Damen is weer verbonden aan dochteronderneming Damen Shipyards Galatz in Roemenië. 'The best of three worlds', vertelt Ton van Oorschot, die als projectmanager verantwoordelijk is voor de bouw en graag met engelse termen mag rondstrooien. 'Deze driehoek houdt zich de laatste tijd veel bezig met wat zij noemen de bouw van grotere en bijzondere schepen waarvan slechts één exemplaar wordt gebouwd, zo als de Dokter Wagemaker. Schelde Marinebouw is goed in de enginee ring (werkvoorbereiding, red.) en be geleiding van de bouw, terwijl het verwerken van staal in Nederland praktisch niet meer haalbaar is en daarom in het buitenland gebeurt. Steeds vaker doen we dat binnen de Damengroep, omdat we dan meer controle hebben. Want hoe meer je het bouwproces uitbesteedt, hoe in gewikkelder het wordt om het aan te sturen.' De bouw gebeurt voor 80 procent in Galatz, waarna het casco van het schip eind 2004 naar Vlissingen wordt gesleept, om daar te worden afgebouwd. Dit omvat o.a. het betimmeren van de salon, in be drijf stellen en beproeven van het schip Uitgangspunt voor de bouw is het Dat betekent dat veel tot in detail wordt uitgewerkt.' Gelijktijdig met het maken van de tekeningen, wordt de planning gemaakt. 'Je krijgt te maken met vragen als: hoe gaan we dat schip bouwen, hoe verloopt het tech nisch tekenproces en welke materi alen en onderdelen moeten waar en wanneer worden ingekocht? Hier voor moeten alle tekeningen worden bestudeerd, zodat de benodigde bouten, moeren en ander materiaal in één keer kunnen worden besteld. Hier zijn ook een man of acht mee bezig.' Drukke tijden ook voor de af deling logistiek, want er moeten veel spullen naar de werf in Roemenie worden getransporteerd. De elektromotoren voor de voortstuwing komen bijvoorbeeld uit Spanje, de dieselmotoren uit de Verenigde Staten en andere zaken worden in Vlissingen gebouwd of worden van elders aangevoerd. Ver der moet worden vastgesteld waar en hoe het staal wordt verwerkt, hoe het schip moet worden in- en afgebouwd en in bedrijf gesteld. Allemaal zaken die een zorgvuldige planning vergen. Deze individuele schema's moeten weer op elkaar worden afgestemd. We moeten daarbij ook rekening hou den met andere partijen. Bijvoorbeeld leveranciers, want ook zij moeten zich aan het tijdsschema kunnen houden. Er zijn onderdelen die je zo van de plank kunt pakken Er zijn ook goederen die speciaal voor dit project ontwikkeld en gemaakt moeten wor den. Bakker Sliedrecht is een heel afhankelijk van de technische en de financiële mogelijkheden. Om die te bespreken zit het bouwteam (be staande uit vertegenwoordigers van werf en Teso) elke veertien dagen met elkaar om de tafel. Daarin wordt de voortgang van het project besproken en een lijst met actiepunten afge werkt, waarbij - afhankelijk van de ontwikkelingen - al dan niet nieuwe zaken aan de orde komen. Aanwezig daarbij is Maarten Siegers, hoofd van de afdeling Engineering van Schelde. Eens in de maand is er bouwdirectie- overleg. waarin de planning en even tueel meerwerk wordt besproken, onder meer door Teso-directeur Rob Wortel. Woensdag kwam onder meer het evacuatiesysteem aan de orde. Wortel: 'Wij hebben, op grond van onze kennis en ervaring, bepaalde ideeën, net zoals de werf die op grond van hün inzichten heeft. Bij dit soort vraagstukken moeten we er met elkaar zien uit te komen. Dit kan weer leiden tot meer- of minderwerk en daar hangt weer een bepaald prijskaartje aan.' Driehoek Achter Schelde Marinebouw, onder deel van de Royal Schelde Company, gaat een enorme organisatie schuil. Het bedrijf is een dochteronder neming van de Damengroep uit Gorkum, die de Scheldewerf een paar jaar geleden heeft overgeno men. Binnen de Damengroep werken bestek, waarin Teso twee jaar voor bereiding heeft gestoken Van Oor schot: 'Dat is voor scheepsbouwers als wij zo'n beetje de bijbel. Het is zaak om datgene wat is vastgelegd in tekst in tekeningen om te zetten. belangrijke leverancier. Dit bedrijf verzorgt bijvoorbeeld de gehele elek trische installatie. Overal in het schip zitten spullen die elektrisch worden aangestuurd of signalen afgeven, bij voorbeeld voor het alarmering en bediening systeem Hetzelfde bedrijf bouwt ook het dieselelektrische ge deelte, dat de energie opwekt voor de roerpropellers.' Ook de leverancier die de inrichting van de salons, de keuken en het buffet en de betim mering verzorgt is een grote speler. 'Want de aankleding van het schip is wel het visitekaartje voor de passa giers.' Van Oorschot, die tot de opdracht nog nooit op Texel was geweest: 'Speciaal aan dit schip is voor ons dat het twee kanten op kan varen. Dus tweemaal bak- en stuurboord en twee voor- en/of achterkanten, daar hebben we echt aan moeten wennen. Ik ben zelf een paar keer op de Schulpengat geweest. Toen ik de machinekamer in ging, nam ik me voor goed te onthouden wat voor- en achter was. Maar steeds had ik het verkeerd. Bijzonder is ook dat Teso veel dubbele systemen heeft. Dubbelwandig, extra motoren en noem maar op. Want, wat er ook ge beurt, het schip moet blijven varen. Dat is voor ons een uitdaging Verder houden we rekening met de korte vaartijd In het bestek staat alles tot op de seconde beschreven. Het ge reedmaken voor vertrek, het omscha kelen, het varen, het afmeren en dat er elk half uur in korte tijd enorm veel mensen en auto's die het schip op en af moeten. Verder eist Teso, naar onze maatstaven, veel aandacht voor zaken als duurzaamheid en vandalismebestendigheid, waarvoor wij ook alle begrip hebben.' Vrachtwagenchauffeur Hans van Maldegem vat het bondig samen: 'We willen een bedrijfszekere over tocht. Dat betekent: op de boot rij den, veilig naar de overkant en weer verder.' Belangstellend kijkt de Texelaar naar het statige trappenhuis van de in 1875 opgerichte werf in Vlissingen In de trap gegraveerd de namen van de honderden schepen die de werf heeft gemaakt. De Dok ter Wagemaker zal in 2005 als num mer 396 in de nj worden opgenomen. Tekst en foto's Gerard Timmerman Eén van de vele technisch tekenaars van Schelde Marines werkt achter decomputer aan een tweedimensionale bouwtekening van de Dokter Wagemaker. De volleyballers van de Eiland competitie spelen de komende we ken een toernooi, het Randstad Afvaltoernooi. Hierin wordt gespeeld met een handicap, gebaseerd op de rangordelijst van 2 december 2003. Het nummer dat achter het team staat, is de begmstand op het score- bord (de handicap). De rangordelijst wordt voor de tweede en derde avond van het toernooi opnieuw aan gemaakt Programma dinsdag 16 december Veld 1, dames en heren 18.30 B&B (7)-Zeilm (8) Tatenh. 1 19.00 Tatenh. 1 (7)-Super(9) NIOZ 1 19.30 NIOZ 1 (3)-Agrifirm (12) Super 20 00 Paal 28 (4)-TESO (T1) Agrifirm 20.30 Kobeko (6)-CVI (10) Paal 28 21 00 Autocentr (5)-Balcken (8)Kobeko 2130 Sportsh. 2 (O)-Ecot (15) Balcken 22.00 Maarco (1)-OSG (13)Sportshop 2 22 30 Cocky (2)-Tevoko j. (14) Maarco Veld 2, gemengd 18.30 L&R (4)-NIOZ 3 (12) Swier 19 00 Swier (7)-Lindeboom (8) L&R 19.30 AH (3)-Zandbank (11)Lindeboom 20 00 Wessels (6)-Rab (10) Zandbank 20.30 De Wit (5)-Bocksberg (9) Rab 21.00 NIOZ 2 (0)-w.2 De Wit 21.30 W.3-W.4 NIOZ 2 22 00 Beverdam (1)-w.6 w.4 22.30 Rabobank (2)-w.8 Beverdam Veld 3, dames 18.30 Eierl. H (4)-Oostra (11) Beverd. 2 19.00 Beverd. 2 (3)-Otto's (12) Oostra 19.30 Natuurw. (6)-Smash (9) Otto's 20 00 Klif 12 (2)-Smash K (13) Smash 20.30 Krim (5)-Salon M. (10) Smash K. 21 00 lepe de Boer (0)-w.2 Salon M. 21.30 w.3-w 4 lepe de Boer 22.00 Durper Drup (1)-w.6 w.3 22.30 w.7-w.8 Durper Drup Natalia Daalder gooide dinsdag in de bowlingcompetitie voor bedrijven- teams met haar nieuwe bal mooie games van 150, 156 en 164. Samen met Dennis Hin, die een serie van 568 neerzette, behaalde zij twee punten voor het team van Appartementen- verhuur Land- en Zeezicht. Tegen stander Primera Mets behaalde drie punten. In het team van Vliegveld restaurant Texel bracht Trijn Stiggelbout het record van hoogste game op 221 pmval en dat van hoog ste serie op 767 (met games van 171 221, 180 en 195). Bij de jeugd gooide Annemiek Groot- jen van Taxi Grootjen twee games boven de 140 pms. Samen met broer Henk behaalde zij vier punten tegen het team van Horeca Groothandel Kossen. Het team van Bowling de Koogel staat nu samen met het team van Horeca Groothandel Kossen met 24 punten op een gedeelde eerste plaats. Uitslagen: TC A Automatisering-Arch Bur Honlngh 4-1, Skilled-Hordifood 1-4. Verhuurbedr. H. Bruinmg-Tegelbedri|f Huijsman 4-1Vliegveld- Wedstrijdleiding Walter en Willem. Uitslagen 9 december Tatenhove 1-CVI 3-0; Super de Boer-Twaalf Balcken 2-1Ecotiem-TES01 -2; OSG-Agnfirm 1-2; Swier groente fruit-Bouwcenter Rab 2- 1Kevermuseum De Bocksberg-De Lindeboom 2-1NBC Eelman Partners 1 -B&B van der Vis en Den Boer 1 -2, Westerlaken-Zeilmakeni Texel 3-0; Smash'68-Remco Oostra de schilder 2-1 Otto's Tweewielershop-Salon Martme/De Oor zaak 1-2, De Rival-NBC Eelman Partners 2 3-0; Wessels Ontwerpt'-Zandbank 3-0; Bruintje Beer-Smash'68 Piet Kooger 2-1; Haarstudio- Durper Drup 3-0, Klif 12-Timmer's Bakkeri| 0- 3; Sportshop Texel 1 -Slagerij lepe de Boer 1 - 2; Jozefschool-Slagerij Beverdam 2 1-2, Natuurwmkel-De Krim 2-1 algemene plan, waarop het schip van alle kanten is te zien. Inzichten De rode krabbels op de tekening worden besproken met mensen van de werf, waarna al dan met wordt besloten tot een aanpassing Dit is rest Texel-Pannekoekhuus Binnenburgh 5-0; Kraanverhuur Kager-Loonbedrijf Plaatsman 1- 4; Pnmera Mets-App.verh. Land en Zeezicht 3- 2. Jeugd: Park So What-Team 6 2-2; Taxi Grootjen-Horeca Groothandel Kossen 4-0. Bowling de Koogel-De Oorzaak 3-1 Klaverjassers Gerda en Freek Veeger hebben de eerste prijs van dit seizoen binnen. Zij pakten de periodetitel in de door Bart Weijdt en Willem Koomen gewonnen ne gende speelronde van Klaverjas- club Den Burg. Het duo Veeger had geen gemakke lijke avond Hun eindscore kwam met eens in de buurt van die van de rondewinnaars Bart Weijdt en Willem Koomen, die ook deze week weer flink wat punten wisten te behalen. De start was vrij kalm, maar daarna volgden drie hoge spellen, waardoor de eindscore uitkwam op 7272 pun ten. Winst in het algemeen klasse ment leverde het (nog) niet op, maar de Veegers zijn nu binnen handbe reik. John Vlaming en Erik Jan Geus handhaafden hun reeks 'niet onder de 7000 spelen'. Nu stopte de teller bij 7065 punten, opnieuw goed voor een plaatsje winst in het klassement. Zij staan nu vijfde. Arend Dijker en Piet Moree pakten met 6835 punten de derde plaats. Zij zijn met een con stant seizoen bezig, maar het wil maar niet lukken de 7000-grens te slechten. Om in de top van het klassement mee te spelen, moet dat echt af en toe eens gebeuren. Zij handhaven zich op de achtste plaats. Chris Schraag en Rosa Harbers pak ten de vierde plaats met 6791 pun ten. Zij speelden drie goede spellen, maar hadden de pech de ronde winnaars tegen te komen. Als het in dat spel wat meer meegezeten had, Zwemmers Wouter Dogger, Simone de Wit, Debbie Bakker en Sverre Eschweiler deden afgelo pen weekend mee aan het sprintgala in Zaandam. Hier wer den alle nummers op de 50 meter gezwommen en de 100 meter wisselslag. De deelnemers moch ten op drie afstanden uitkomen. Wouter Dogger behaalde een tweede plaats bij de 50 meter rugcrawl, die hij in een tijd van 30.04 seconden wist af te leggen. Ook op de 50 meter vrije slag werd hij tweede, in een tijd van 25.68 De 50 meter vlinderslag legde hij af in een tijd van 30.49., goed voor een dertiende plaats. Simone de Wit behaalde een tweede plaats op de 50 meter wisselslag, in een persoonlijk record van 29.35. Met een tijd van 33.02 behaalde zij een vierde plaats op de 50 meter vlinderslag bij de dames senioren En ondanks dat zij was een score van meer dan 7000 binnen bereik geweest. Nu blijven zij dertiende in het klassement Gerard en Theo Witte behaalden de vijfde plaats met 6698 punten; zij boekten wel een plaatsje winst in het klasse ment en staan nu vierde. Het ronde gemiddelde was met 6373 punten aan de hoge kant, er werden 37 mar sen gespeeld. In het algemeen klassement leiden Gerda en Freek Veeger. Zij hebben een kleine voorsprong op Fenny en Rob Caspers en Bart Weijdt/Willem Koomen Eindstand eerste periode. 1 Gerda Freek Veeger 58 565, 2. Fenny Rob Caspers 57.193; 3. Bart WeijdtAMIIem Koomen 56.749; 4 John Vlaming/Erik Jan Geus 55.613; 5. Arend Dijker/Piet Moree 55.555. tijd verspeelde door bij de start weg te glijden, behaalde zij ook een vierde plaats bij de 50 meter rugcrawl (35.29) Debbie Bakker kwam uit bij de meisjes junioren en behaalde een zeventiende plaats op de 50 meter vlinderslag (48.72). Zij zwom de 50 m rugcrawl in een persoonlijk record van 43.82 en belandde hiermee op de vijftiende plaats. De 50 meter vrije slag legde zij af in het persoonlijk re- Thomas Richter heeft in de strijd om het kampioenschap van schaakclub En Passant Jaap Dros voor de tweede maal verslagen. Richter staat nu bovenaan. Dick van Barneveld won van Nanning Kikkert en neemt de derde plaats in. Piet Bakelaar had het moeilijk met Taeke van Lingen, maar pakte uiteindelijk toch de volle winst en staat vierde. Jaap Dros is al decennialang titel houder. Het is lang geleden dat hij niet al met de kerst fier aan kop stond Dit jaar lijkt echter alles anders. Thomas Richter is uitstekend op dreef en maakt het Dros méér dan moeilijk. In hun tweede onderlinge wedstrijd ging het lang gelijk op, al beschikte Richter al snel over een comfortabele stelling. In het midden spel toverde hij een prachtige zet op het bord. Dros had zijn antwoord klaar in de vorm van een ijzersterke torenzet De stelling die toen ont stond. was zeer ingewikkeld. Dros verwisselde vervolgens twee zetten en dat kostte hem de partij. Dankzij zijn overwinning heeft Rich ter nu een kleine voorsprong op Dros. Maar hij zal waken voor onder schatting, want Jaap Dros afschrijven is een hachelijke zaak. Hij is nog steeds titelhouder en zal het Richter cord van 38.76. Sverre Eschweiler behaalde een vierde plaats op de 50 meter vlinderslag voor minioren 5 en 6, Hij deed dit in een persoonlijk re cord van 36.91 seconen. De 100 m wisselslag zwom hij in een persoon lijk record van 1.23.22 minuten, goed voor een derde plaats De 50 m vrije slag legde hij af in een tijd van 33.96 en behaalde daarmee een vijfde plaats. het komend half jaar nog heel moei lijk maken, verwachten de kenners. Hoe dan ook, de strijd om de titel van het seizoen 2003-2004 krijgt onge twijfeld een vervolg dat de moeite waard is. Achter Richter en Dros strij den Dick van Barneveld en Piet Bakelaar om de derde plaats. Kanshebbers voor een hoge positie zijn ook nog Rinus Vittali en Taeke van Lingen, die respectievelijk vijfde en zesde staan Dirk Rijneker, Willem Otten, Frans Eijgenraam en Paul Eelman completeren de top tien. Aan de competitie doen achttien spelers mee. Aan de reeks schaakpuzzels die de afgelopen maanden werden gepubli ceerd, komt in deze krant een einde De één-na-laatste was kennelijk moeilijk, want het aantal inzendingen was schaars. De goede oplossing bestond uit het opspelen van de witte h-pion naar h6. Als zwart deze pion pakt met de pion op g7, loopt de f- pion door en promoveert tot een dame. Slaat zwart niet, dan pakt wit met zijn h-pion de zwarte pion op g7 en volgt op de volgende zet eveneens promotie In de laatste opgave slaagt wit er ondanks zijn materiële achter stand in zwart in twee zetten mat te zetten. Hoe doet hij dat? Oplossingen moeten woensdag 17 december vóór 12.30 uur binnen zijn op de redactie VRIJDAG 12 DECEMBER 2003 Jan Jacob Rab uit Oudeschild mag binnenkort doorgaan met de bouw van een opslagschuur aan de Hallerweg. Het college werkt al thans mee aan de artikel 19-proce- dure die daarvoor nodig is. De uit de jaren dertig daterende schuur (oorspronkelijk eigendom van de door Rab overgenomen Texelse Olie Combinatie) valt onder het over gangsrecht. Op grond daarvan had Rab vergunning voor gedeeltelijke nieuwbouw. Twee muren zouden blij ven staan, maar bij de sloop gingen ook deze tegen de grond. Bij één van de muren was dat onvermijdelijk, omdat het gesloopte dak de muur overeind hield, maar de voorgevel werd bewust neergehaald. Daardoor was sprake van totale nieuwbouw. Aangezien dat volgens het bestem mingsplan niet mag, legde de ge meente de bouw stil en zag het er naar uit dat er helemaal niets meer tot stand zou komen. Rab betuigde zijn spijt over de gang van zaken, maar verzocht het college toch te mogen doorbouwen. Hij wees er onder meer op dat het voor het eindresultaat mets uitmaakt of de schuur gedeeltelijk in stand wordt gehouden dan wel totaal wordt vernieuwd. Het college bleek ontvankelijk voor deze visie en con cludeerde tevens dat het overgangs recht waaronder de schuur valt bij de totstandkoming van het bestem mingsplan met succes aangevochten had kunnen worden. Het werd daarom praktisch gevonden alsnog mee te werken aan totale nieuwbouw volgens artikel 19. Rab moet wel een nieuwe aanvraag indienen. De rechtbank in Alkmaar heeft een inwoner van Lunteren dinsdag ver oordeeld tot een celstraf van 289 dagen, waarvan zestig voorwaar delijk. De man is schuldig bevon den aan bedreiging van zijn ex- vriendin uit De Cocksdorp en aan de mishandeling van een NS-con- ducteur. De man belde op 25 september vo rig jaar zijn ex-vriendin op met de mededeling dat hij 'bij haar voor de deur zou staan met twintig Oekraïners' en dat hij haar zou ver moorden. evenals haar ouders. Na dat hij haar telefonisch had gemeld dat ze achter het raam thuishoorde, hing hij op. De ex-vriendin deed aan gifte van bedreiging. Bij zijn arresta tie verzette de Luntenaar zich hevig en sloeg hij een agent een tand door de lip. Het voorarrest van de man werd begin dit jaar door de rechtbank geschorst, op voorwaarde dat hij zich goed zou gedragen tot de rechts zaak. Dat deed hij met, want op 3 april sloeg hij een conducteur in de trein. Hierna werd hij opnieuw opgepakt en vastgezet. Uit onderzoek is gebleken dat de man een persoonlijkheids stoornis heeft. Het feit dat behande lingen in het verleden keer op keer mislukten, deed vermoeden dat een verplichte behandeling geen soelaas zou bieden. De rechtbank kon niet anders dan de man een gevangenis straf op te leggen. De 289 dagen zijn overeenkomstig de tijd dat hij in voor arrest heeft doorgebracht. Inmiddels is de Luntenaar weer op vrije voeten. Oud-Texelaar Wouter van Atteveldt behaalde in Edinburgh zijn Master of Science in Informaties. van de Texelse Courant, Warmoes straat 45 in Den Burg. E-mailen mag ook: redactie@texelsecourant.nl. Onder de goede inzenders van de afgelopen maanden wordt een schaakklok verloot. De winnaar wordt bekend gemaakt in de laatste krant voor kerstmis, op woensdag 24 de cember.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7