Reünie FM 'Het was gewoon een prachtige tijd' Radiopiraten vieren reünie met marathonuitzending Texelse productenbeurs ook voor particulieren Geknip^O Receptenwedstrijd en boekje Topscore Harbers en Schraag Adventsavond Gladheid leidt tot blikschade TEXELSE JJ COURANT Voorlichting over pootaardappelen In het Amerikaanse American Paint Journal van december staat een ver haal over de Eagles Ranch bij De Waal. Eigenaars Danielle Kaczor en Henk Zoetelief vertellen over de wijze waarop zij 'paint horses' fokken. The outstanding quality of the grass on Texel is the result of special manage ment techniques. Once every four years, grasslands are rotated with potatoes or sugar beets After one season of these crops, the area is turned into pasture again.' In de kerkenkamer van de hervormde kerk in De Waal wordt maandag 22 december vanaf 20.00 uur een adventsavond gehouden. Strooiwagens van de gemeente die gistermorgen vroeg op pad gingen, konden niet voorkomen dat op ver schillende plaatsen op het eiland au to's hun grip op de ijzige weg verlo ren. Bij de redactie kwamen verschillende meldingen binnen over ongevallen. Op de kruising Hoornder- weg-Amaliaweg belandde een auto ondersteboven naast de weg. Bij de Akenbuurt gleed een autobusje in de sloot en langs de Pontweg bij Den Burg ramde een auto een lantaarn paal. Gisteravond kwam een melding binnen over een jongen die met een bromfiets ten val was gekomen en per ambulance naar het ziekenhuis is overgebracht. Bijzonderheden zijn nog met bekend. DINSDAG 19 DECEMBER 2003 Samen met de werkgroep Texels n Product organiseert de Stichting Duurzaam Texel voor de tweede maal een Texelse Producten JC Beurs. Deze vindt op dinsdag 17 )0 februari 2004 plaats op vakantie- X centrum De Krim. De beurs zal 's >c avonds worden opengesteld voor alle belangstellenden. Het eerste evenement, dat in februari werd M gehouden, was alleen nog toegan- 0 kelijk voor horecaondernemers. 10 -/ Nieuw is ook een receptenwedstrijd rond Texelse producten, die zoveel ils mogelijk in de receptuur moeten wor den verwerkt. Dat geldt in ieder ge it val voor de hoofdingrediënten. Deel- 9 name is niet alleen voorbehouden n- aan de horeca. Producenten, koks en iedereen die thuis wel eens in de keu- is ken staat, kan meedoen. Er zijn vier categorieën: voorgerecht, hoofdge recht, nagerecht en snacks en brood- les. Een |ury van vier Texelse topkoks - werkzaam bij Opduin, Rebecca, Rotisserie 't Kerckeplein en Het Vier span - zal de ingestuurde recepten beoordelen. Recepten kunnen - voor- tien van naam en adres - tot 1 fe- bruari worden ingeleverd bij de Stich- ting Duurzaam Texel (Warmoesstraat 50, 1791 CS Den Burg. mfo@duur- 8 taamtexel.nl). De winnaars worden op 17 februari op de beurs bekend gemaakt en ontvangen een prijs. De recepten worden eigendom van de stichting, die ze na afloop wil gebrui ken voor de uitgave van een (eenvou dig) receptenboekje. ledereen welkom De eerste Texelse Productenbeurs werd een groot succes genoemd. Er deden zo'n 20 producenten aan mee en ongeveer 350 mensen bezochten het evenement, die allemaal enthou siast reageerden. De enige klacht was dat de beurs alleen toegankelijk was voor horecaondernemers, terwijl ook veel andere Texelaars er graag een kijkje hadden genomen. Vandaar dat de organisatie heeft besloten dat 's avonds iedereen welkom is. De beurs wordt gehouden in Het Pavil joen en De Kiekendief. De werkgroep Texels Product, die de beurs samen met Duurzaam Texel organiseert, bestaat uit vertegenwoordigers van de WLTO, Stichting Stimulering Texels Product, Vereniging Texelse Producten Promotie, Konmkli|ke Horeca Nederland afdeling Texel en de Stichting Duurzaam Texel. De meeste producenten van Texelse producten hebben inmiddels een uit nodiging gehad om een kraam te bemannen. Wie geen bericht heeft gehad, maar toch graag wil mee doen, kan contact opnemen met de De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting houdt maandag in Hotel De Pelikaan een voorlichtingsavond over pootaardappelenteelt. Spreker is Cees Bus, voorheen werkzaam bij Stichting Duurzaam Texel. Ook on dernemers die géén lid zijn van de Vereniging voor Texelse Producten Promotie zijn welkom. Distributiesysteem In juni van dit jaar het is Texelse Producten-distributiesysteem van start gegaan. Inmiddels doen zo'n tien producenten mee met in totaal 78 producten. De distributie wordt verzorgd door horecagroothandel Hordifood, dat een aparte bestellijst met Texelse producten heeft ge maakt, waarvan volgens Duurzaam Texel 'redelijk wat horecabedrijven' gebruik maken. 'Het gebruik kan ech ter nog verder toenemen 'Duurzaam Texel roept producenten van Texelse producten op ook mee te doen of hun assortiment uit te breiden. Op ,1 maart komt Hordifood met een nieuwe, uitgebreidere bestellijst. 'Dit is dus hét moment om mee te gaan doen met dit distributiesysteem Door deelname wordt de omzet ver hoogd en wordt veel werk uit handen genomen. De producent hoeft met meer veel kleine bestellingen met fac turen te maken, maar heeft nog slechts één grote bestelling: van Hordifood.' het Onderzoekinstituut Plant en Om geving, voorheen het Proefstation voor de Akkerbouw en Groente Vollegronds. Hij gaat in op teelt aspecten en de nieuwste ontwikke lingen op het gebied van ziekte bestrijding in pootaardappelen. Hij bespreekt onder meer de nieuwe re geling voor aardappelmoeheid, even als het voorkomen van poederschurft en bacterieziekten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De scores waren deze week hoog bij Klaverjasclub Den Burg. Niet minder dan vijf koppels speelden meer dan 7000 punten bij elkaar. Rondewinnaars Chris Schraag en Rosa Harbers spanden de kroon en wisten de bijna magische grens van 8000 punten te slechten. Fenny en Rob Caspers nemen de leiding over in het algemeen klassement. Chris Schraag en Rosa Harbers wa ren uitstekend op dreef Na een rus tige start haalde het duo in het tweede spel geweldig uit met ruim 2600 punten. Dankzij nóg twee bovengemiddelde spelletjes stopte de teller uiteindelijk pas bij 8192 pun ten. Het is de op èén-na-hoogste score van dit seizoen. Dankzij deze uitschieter stijgen de dames in het algemeen klassement van de der tiende naar de elfde plaats en nemen zij de leiding in de nog verse tweede periode. Marja en Martien Bakelaar behaalden 7481 punten. Normaal gesproken is zo'n score wel voldoende voor de rondewinst, maar nu moesten zij ge noegen nemen met de tweede plaats. In het klassement stijgen ze van de zestiende naar de vijftiende plaats. Wil en Peter van Heerwaarden lieten zich wegens vakantie door fa milieleden vervangen. Dat lukte ge zien de derde plaats met 7272 pun ten uitstekend. Winst in het algemeen klassement leverde het met op Zij blijven twaalfde. Fenny en Rob Caspers profiteerden van een ongelukkige avond van de directe concurrentie. Zelf pakten ze de vierde plaats met 7113 punten. Dankzij dit resultaat stijgen zij naar de eerste plaats en nemen ze meteen een riante voorsprong. Jelle Wiersma speelde wegens afwezigheid van Sjaak Sipsma met levensgezellin Bea Wiersma. Het werd een succesvolle samenwerking, want hun score van 7022 punten was goed voor de vijfde plaats in de ronde. In het klassement klommen ze van de tiende naar de negende positie. Het rondegemiddelde was met 6375 punten nagenoeg even hoog als vo rige week. Er werden 37 marsen ge speeld. In het klassement hebben Rob en Fenny Caspers een voor sprong van ruim 2000 punten op Bart Weijdt en Willem Koomen. Gerda en Freek Veeger hadden zo'n avond dat letterlijk alles tegen zat en moeten nu genoegen nemen met een derde plaats. De één verzorgde z'n eerste uitzendingen vanuit een strand huisje in een loods op het bedrijventerrein in Den Burg, de an der deed dat vanaf de zolder van een schuurtje aan het Buurtje in Oudeschild. De locaties waren strikt geheim, want radiopiraterij was verboden en wie door de politie werd betrapt, kon zonder pardon al z'n apparatuur en platen inleveren. In ia- ter jaren, toen half Texel inmiddels naar hun programma's luis terde, groeide de bravoure bij de makers en werden automobi listen op een bord langs de weg uitgenodigd drie keer te toeteren wanneer ze langs de studio reden. Uit nostalgische overwegingen én om de gezelligheid van toen te laten herle ven, bundelen Radio Decibel en Radio Roulette hun krachten voor een gezamenlijke reünie, die vanavond begint en moet re sulteren in een tien dagen durende marathonuitzending. 'Het was gewoon een prachtige tijd.' Het is een eenvoudig zinnetje, dat meerdere malen klinkt Met enige weemoed denken de gewezen radio piraten terug aan hun avonturen, die voor de oudste reünisten alweer meer dan vijftien jaar achter hen liggen. Decibel zond uit van 1982 tot 1988, Roulette was in de ether van 1986 tot 1993. De piraten zaten nog op school of begonnen net met werken, maar hadden nog zeker geen gezin. 'Je kwam vrijdagmiddag thuis, trok wat anders aan en ging naar de studio. Daar zat je het hele weekend, tot zondagavond. En maandag begon de week weer. Het was gezellig, dat was de kracht. Niets hoefde en alles mocht.' Naast een plek om plaatjes te draaien en radio te maken, vormde de studio een soort huiskamer, waar onder het genot van een biertje de al ledaagse dingen werden besproken en gezelligheid troef was. En waar seksuele ervaring werd opgedaan. 'Het gebeurde wel dat |e met een meisje bij de studio kwam en er al ie mand anders binnen was. Stond je op de deur te meppen: hé, nou wil len wij. Kwam het antwoord, ik ben nog niet klaar. Harde kern Het is woensdagavond, ruim een week voor de start van de marathon uitzending. In de oude keet die de ko mende weken als studio dienst moet doen, zijn de leden van de harde kern van Decibel en Roulette bijeen geko men om de verslaggever uitleg te ge ven over hun plannen. De apparatuur moet nog worden aangesloten, de antieke zendmstallatie vertoont on heilspellende mankementen en de temperatuur in het onverwarmde pro visorische huiskamertje is nog lager dan die van het inderhaast aange voerde bier. Maar wanneer de eerste verhalen uit de oude doos worden opgediept, zit de stemming er al gauw in. Spraakmakend zijn vooral de live uitgezonden marathon programma's, waarbij de piraten steeds net even langer in de lucht probeerden te blijven dan de concur rentie. Dat viel niet mee, want de re cords werden steeds scherper. Een kerstuitzending van Roulette, waarbij dertig diskjockeys elkaar bij toerbeurt aflosten, duurde zelfs 720 uur. 'We zouden eigenlijk 600 uur in de lucht blijven, maar het liep wat uit de hand. Het mooie was dat iedereen mee leefde. Middenin de nacht kregen we soep en broodjes van iemand van het dorpshuisbestuur.' Respect geniet vooral Marco van Sambeek van Decibel, die eens in zijn eentje 48 uur lang achter elkaar achter de knoppen zat. Tegen het einde was ik het spuugzat en zat ik tussen de aankon digingen van de nummers gewoon te slapen. Eigenlijk hadden we het Guinnessbook of Records erbij moe ten halen, want zoiets was nooit eer der gedaan. Dat is niet gebeurd en dat vind ik nog steeds een beetje jammer.' Eerste uur De geschiedenis van de twee piraten vertoont veel overeenkomsten. Radio Decibel Texel 96.2 FM, zoals de vol ledige naam luidde, werd in 1982 opgericht. De mannen van het eerste uur waren Danny Westerlaken, die zich naar Veronica-DJ Jeroen van Inkel Danny van Inkel noemde, en Erwin Zoer (met het pseudoniem Erwin van StatenBeiden waren zes tien jaar oud. De eerste uitzendingen verzorgden ze met een kleine zender vanuit een strandhuisje, dat in een schuur op het bedrijventerrein van Den Burg stond. De schuur was ei gendom van CVI, het installatiebedrijf van Westerlakens vader. In de winter van 1983 op 1984 kwam Martin Trap (alias Mart van der Stad alias Trapattoni) erbij en werd de studio ingericht op de zolder van het ouder lijk huis van het huidige WD-raads- lid in Oosterend. Nadat het trio een nieuwe zender met meer vermogen had aangeschaft, wat de ontvangst ten goede kwam, groeide de naamsbekendheid en al snel ook het aantal DJ's. De broers Hans en Elis Polderman (Co Ad Hesiekwamen erbij, evenals Tom Keijzer Tommy CooperMarco van Sambeek (Sam van Beeken ande ren. Consequent zonden ze elke Promotiemateriaal voor Radio Roulette, getekend door Antoon Goes. week van vrijdagavond zes uur tot zondagavond tien uur uit. Dat ge beurde vanuit een grote caravan, die gestald stond in het Groothandels gebouw van Harry Wetenkamp. Wegens tijdgebrek besloten ze er na Een foto van een nog heel jonge Danny Westerlaken, in 1904 genomen in de studio van Radio Decibel. Lorendz Boom (links) en Danny Westerlaken, twee van de circa vijfentwintig oud-medewerkers van Roulette en Decibel die aan de reünie meewerken. (Foto Joop Rommelt,) zes jaar een punt achter te zetten, maar sommigen zit het plaatjes draaien en presenteren kennelijk zó in het bloed, dat ze het niet kunnen laten. DJ's van Decibel geven nog geregeld gastoptredens in discothe ken en bij feesten en partijen. En geen autocross op Texel is denkbaar zon der het commentaar van Martin Trap of Marco van Sambeek Stoute schoenen De ook in leeftijd een stuk jongere DJ's van Roulette begonnen toen de tijd van Decibel er alweer bijna opzat. 'We keken eigenlijk een beetje op te gen die jongens. Zij waren onze hel den, dat wilden wij ook. Toen we een jaar of dertien waren, trokken we de stoute schoenen aan.' Een groep schoolvrienden uit Oudeschild, be staand uit Jeroen Hemelrijk, Herman Blom, Lorendz Boom, Barry Zegel. Paul Esselman en Martijn Hegeman, ging in 1986 op zoek naar een ge schikte locatie. Ze lieten hun oog vallen op de schuur (loos) van opa Boom ('die voor enkelen ook onze echte opa was') aan het Buurtje. 'Schoorvoetend ging hij akkoord met het plan en we mochten een klein stukje op zolder gebruiken. We bouwden daar een voor ons in die tijd uiterst professionele studio, be staand uit twee pick-ups, een cassettedeck, een mengpaneeltje en een radio', blikt Lorendz Boom op de speciaal voorde reünie van Roulette en Decibel opgezette website (www.reume.nl) terug. 'We waren nog met in het blijde bezit van een CD- speler. Gelukkig zat er op de draaita fels een repeaf-functie, wat ons de mogelijkheid gaf 24 uur per dag mu ziek uit te zenden. We kennen alle maal het singeltje van Kim Wilde nog steeds uit ons hoofd.' De zendmstallatie was minder profes sioneel dan de rest van de apparatuur en 'bestond uit niet veel meer dan een printplaatje dat aan de coax er gens tussen vloer en plafond bun gelde. We gingen de buurt op om bij het huis aan het einde van de straat te kijken of we daar nog te ontvangen waren. Als je goed luisterde, kon het.' Toen was de slogan geboren: 'Rou lette 103 FM, voor het hele Buurtje!' Oud kippenhok Al snel werd het gezelschap Oude schilders uitgebreid met andere diskjockeys, vrienden die ze hadden leren kennen op de 'hogere school' in Den Burg. Om iedereen te kunnen huisvesten,- werd bij Niek Dros van Harkebuurt een oude caravan ge kocht. 'Voor nog geen honderd gul den, maar het was een rib uit ons lijf. Dat ding had gediend als kippenhok. We moesten 'm alleen nog wat schoonmaken, zei Niek. Nou dat was wat. De stront lag een meter dik op de vloer De 'nieuwe' studio vond een plaatsje op een terrein aan de Schilderweg, nabij de loods van Boks. Daarna ging het hard. De spullen werden steeds professioneler en de uitzendingen steeds beter, terwijl het bereik groeide. Op zeker moment waren de programma's op het hele eiland in stereo te beluisteren. 'Op een gege ven moment luisterde half Texel naar ons. Het gaf echt een kick als je in een winkel in Den Burg kwam en je jouw station hoorde.' Richtlijnen voor de te draaien muziek bestonden er niet bij Roulette. 'We draaiden wat we leuk vonden en dat kon van alles zijn. In het begin tenminste, want later kwa men er zó veel verzoekjes binnen, dat er niet veel meer te kiezen viel. We waren alleen nog bezig alle verzoek jes af te werken. Op de top kwamen er achtenvijftig verzoekjes per uur binnen.' Uit de lucht In 1991 werd rond de kerst een marathonuitzending verzorgd waar aan ook diverse DJ's van Decibel meewerkten. Het was een hoogte punt dat niet meer geëvenaard zou worden. In 1992 ging Roulette op aandringen van de gemeente uit de lucht. Het was een tijd waarin de pi raten in het middelpunt van de be langstelling stonden. Terwijl een enorme schare vaste fans geen kwaad woord wilde horen over 'hun' station, waren er ook behoorlijk wat radioluisteraars die klaagden over overlast, bijvoorbeeld omdat ze le gale stations die werden weggedrukt door piraten met meer konden horen. De overheid moest daar wel gehoor aan geven en dreigde hard op te tre den. Toch was de dreiging om uit de lucht te worden gehaald met nieuw. De jongens van Roulette waren al in 1986 zó bang voor controleurs, dat ze de studio bij opa Boom op zolder in de uitzending 't Keldertje noemden. Een verhaal op zich was een record poging van Decibel rond kerstmis die kennelijk ook door de politie met be langstelling werd gevolgd. Steeds sterker werd tijdens de uitzending het gerucht dat de zender uit de lucht zou worden gehaald. De spanning onder de diskjockeys steeg en werd Martin Trap op zeker moment te groot. Ter wijl zijn collega's naar het café waren om alvast een biertje op het nieuwe jaar te drinken, besloot Trapattoni alle platen en apparatuur die hij niet direct nodig had weg te brengen, zodat de politie bij een inval zo min mogelijk zou kunnen buitmaken. Toen de an deren terugkwamen, zat de deur op slot en leek de studio verlaten. Toen we een tijd op de deur hadden staan rossen, kwam Martin naar buiten. Lijkbleek. Hij dacht dat het politie was. Had hij al twee uur lang het zelfde singeltje gedraaid. Kant A, kant B, weer kant A. Hij mocht niet stop pen, want dan was de recordpoging mislukt...' Leeggeroofd Roulette keerde al snel terug in de ether, aanvankelijk onder de naam Concorde. Maar het werd niet meer zoals voorheen. Toen ook nog de nieuwe studio werd leeggeroofd - de oude was tijdens de verhuizing naar de voormalige weegbrug van Willem Bakker aan de Laagwaalderweg in tweeën gebroken - en in één klap alle apparatuur en CD's waren verdwe nen, zonk de moed de piraten in de schoenen. Nóg een keer opnieuw beginnen, daar hadden ze geen zin meer in. 'Een paar van ons hebben toen een tijdje wat bij Radio Texel gedaan. Maar daar zijn we snel mee gestopt. Bij ons moest niks en mocht alles. Daar moest teveel.' Wat restte waren tal van sterke ver halen, die bij elke verjaardag mooier werden. De laatste tijd werd de drang 'om nog eenmaal achter de micro foon te kruipen en de mooiste muziek te draaien' steeds sterker. De koppen werden bij elkaar gestoken, met als resultaat de afspraak samen, met zo'n vijfentwintig reünisten, 'een le gendarische kerstuitzending' te ma ken. Deze start vanavond om 20.00 uur, is te beluisteren via FM96.0 en eindigt zondagavond 28 januari. Al thans, dat is de afspraak. Terwijl de verslaggever even nadenkt of hij nog iets te vragen heeft, zegt Danny Westerlaken plotseling grijnzend: 'Ik heb 's zitten denken. Waarom zouden we zondagavond stoppen? Als we het nog twee dagen langer volhou den, is het alweer oudjaar. 1 januari valt op een donderdag, vrijdag moet geen probleem zijn. Dan pakken we het weekend daarna er ook nog even bij Of is dat te gek gedacht"...?' Joop Rommets

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 11