Trots zijn op uw eigen eiland E 9 l Oproep tot 'eilandbreed' verzet tegen streekplan j/e, onze (jemtentewert (/aan we er weer Doorl *3€>ei qemeentebes time wenst u fijne Uelstdaqen en een goed 2004! .TEXELSE JJ COURANT' Openingstijden oud en nieuw Storingsdienst gemeentewerken Henk Pennings tijdelijk secretaris Informatierubriek van de I gemeente Texel email@texel.nl www.texel.nl i -w n wmm Bijdrage voor minima De brandweer wenst u een veilige kerst! Texelse parkeerkaart Als de wegen glad zijn. Regels voor gebruik groene containers Wie-wat-waar 2004 Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Koopzondagen Vlaggen in top na geboorte prinsesje Wijzigingen afvaldienst Laat je niet verrassen! Bel de servicebalie! VRIJDAG 19 DECEMBER 2003 Tijdens de kerstdagen en op nieuwjaarsdag is het gemeen tehuis gesloten. Dat geldt ook voor vrijdag 2 januari 2004. Al leen voor de aangifte van een geboorte kunt u die dag van 11.00 tot 12.00 uur terecht bi] de balie Burgerzaken Welzijn Maandag 5 januari is er voor alle medewerkers eerst een geza menlijk nieuwjaarsontbijt. U kunt weer bij ons terecht vanaf 10.30 uur. (advertentie) (Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend De werf van gemeentewerken is eveneens op 25 en 26 december en op 1 januari gesloten. Vrijdag 2 januari is de eerste werkdag van het nieuwe jaar. Voor verstoppin gen en ander ongemak kunt u tij dens de feestdagen en buiten werktijd het nummer van de servicebalie bellen: 36 21 11 U wordt dan automatisch door geschakeld naar een medewerker met storingsdienst. Na het vertrek van Piet Zoon. die zoals bekend per 1 december 2003 burgemeester van Hattem is ge worden, fungeert Henk Pennings voorlopig als waarnemend ge meentesecretaris. De heer Pen nings is al bij de gemeente Texel werkzaam als hoofd van de sector Middelen. Door een verschuiving van taken kan hij beide functies combineren. Bedoeling is dat me dio 2004 een nieuwe secretaris, die tevens algemeen directeur is, wordt benoemd. Eiland I berichten Kenmerkend voor 2003 was de ongekend lange warme zomer. Ondanks de neergaande econo mie kon de belangrijkste bron van bestaan op Texel, het toe risme, daarvan profiteren. De concurrentie in deze branche is echter hevig en de consument heeft minder te besteden. Met z'n allen zullen we Texel dus moeten blijven promoten. De 'ei genheid' van ons eiland speelt hierin een belangrijke rol. Texel moet vooral zichzelf blijven en niet teveel gaan lijken op de rest van Nederland. Als inwoner heeft u hierin een belangrijke rol. Aan het eind van deze column meer hierover. Bij de gemeente Texel merken we uiteraard ook dat de bomen niet meer tot de hemel groeien. Toch vinden we het belangrijk te blijven investeren in kwaliteit. Afgelopen jaar uitte zich dat bijvoorbeeld in de realisatie van de centrale publieksbalie in het gemeentehuis. Sinds mei hebben vele bezoekers inmiddels geconstateerd dat dit systeem goed werkt. De balie medewerkers zijn steeds beter in staat om u direct van de beno digde informatie te voorzien. Het voor Texel ontworpen kwaliteits systeem heeft inmiddels de be langstelling getrokken van andere gemeenten en de rijksoverheid Een ander groot project was de nieuwe werf van gemeentewerken, die vandaag (19 december) offici eel is geopend. Onze medewer kers kunnen nu weer vele jaren vooruit met een uitstekende ac commodatie. die bovendien energiezuinig, milieuvriendelijk en onderhoudsarm is gebouwd De gemeente wil hiermee het goede voorbeeld geven voor andere nieuwbouw op het eiland. Het is de bedoeling dat deze voorbeeld functie ook terug te vinden is in het ontwerp voor het nieuwe gemeen tehuis. Zonder dat we meteen gou den deurknoppen aanbrengen ui teraard. Bestuurlijk was het geen eenvou dig jaar. De invoering van het dua listisch systeem was zowel voor raad als college wennen. Daar naast zorgden persoonlijke om standigheden van de wethouders ervoor, dat ik op zeker moment 2,5 portefeuille behartigde Gelukkig was Daan Schilling bereid in te val len, zodat Nel Eelman in alle rust kon revalideren. Een staaltje Texelse solidariteit, waarmee ik erg blij was. Inmiddels werpt 2004 zijn schaduw vooruit. Met name het 'Streefbeeld Noord-Holland-Noord' -het vroe gere streekplan- baart ons zorgen We hadden nooit voorzien dat de uitkomst zo zou uitpakken. U kunt er zeker van zijn, dat wij geen mo gelijkheid onbenut hebben gelaten om de provincie nog op andere gedachten te brengen. Zelf ben ik in november, kort voor de presen tatie van het plan, nog bij de ver antwoordelijke gedeputeerde Meijdam op bezoek geweest, maar helaas. Wat mij werkelijk verbaast is dat de open ruimte -dat is toch de gou den parel van Texel- door de pro vincie op sommige plaatsen is aan gewezen als 'zoekgebied' voor woningbouw. Daarentegen worden rond de dorpen zulke strakke 'con touren' gelegd, dat woningbouw en bedrijventerreinen ernstig wor den beperkt Texel wordt nu letter lijk op slot gezet, terwijl we de ko mende tien jaar nieuwe mogelijk heden nodig zullen hebben Naast nieuwe ontwikkelingen is behoud van het eigen cultuurgoed minstens zo belangrijk. Met luilak en Ouwe Sunderklaas bleek dat Het onlangs door de provincie gepresenteerde 'Streefbeeld Noord-Holland Noord' zal ern stige beperkingen hebben voor de ontwikkeling van Texel. Texel gaat op slot, concludeert burge meester Geldorp in haar column elders op deze pagina.-Om het tij nog te keren, doet het ge meentebestuur een beroep op inwoners en organisaties. In de tweede helft van januari wordt een hoorzitting gehouden waar bij iedereen kan inspreken. De gemeente zal alle reacties bun delen en hoopt zo een krachtig signaal richting 'Haarlem' te ge ven. Het 'streefbeeld' is de opvolger van het streekplan voor de Kop van Noord-Holland inclusief Texel. De provincie schetst hierin de ontwikkelingsmogelijkheden tot het jaar 2014. Tot schrik van raad en college staat het plan helemaal haaks op het beleid van de ge meente Dat is vorig jaar nog vast gelegd in de structuurvisie 'Texel 2020'. Dankzij de inspraak van vele organisaties heeft deze structuur visie een 'eilandbreed' draagvlak. In het streefbeeld geeft de provin cie onder meer in hoofdlijnen aan waar nog uitbreiding-vary woning bouw en bedrijvigheid is toege staan. Op de kaart wordt dit ge markeerd met rode en groene con touren De lijnen zijn echter uiterst strak rond de dorpen getrokken. Open gebieden in de polder Eierland en tussen Den Burg en De Koog zijn echter wél aangewezen als 'zoekgebied' voor woning bouw. De gemeente doet daarom een oproep aan particulieren, instellin gen en (branche)organisaties op Texel om massaal bezwaar te ma ken. Te denken valt aan organisa ties met economische of planolo gische raakvlakken (zoals toe risme, landschap of woningbouw), maar ook bijvoorbeeld aan dorps commissies en bezorgde inwo ners. 'Als dit plan doorgaat, leidt dat tot economische stagnatie, le dereen heeft er dus mee te maken', aldus verantwoordelijk wethouder Eelman. ii De bezwarenprocedure start op 13 januari 2004. U hoeft echter niet zelf schriftelijk bezwaar te maken bij de provincie. Tijdens de hoor zitting later in januari zal de ge meente zorgen voor de notulering en vervolgens de inspraakreacties naar de provincie sturen. De da tum van de openbare avond wordt nog via de media bekend gemaakt. Samenvattingen van het streef beeld zullen verkrijgbaar zijn bij de infobalie van het gemeentehuis en via de website www.texel.nl Texel op slot? Kom naar onze inspraakavond! V De bijdrageregeling 'meerjarige minima' is bedoeld voor perso nen die langdurig afhankelijk zijn van een minimum inkomen (bijstandsniveau) voor tenmin ste de afgelopen twee jaar of langer en geen uitzicht hebben op arbeidsinschakeling. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij de balie Sociale Zaken van het gemeentehuis. Meer informatie: zie de adver tentie elders in deze krant Ook voor het jaar 2004 geeft de gemeente weer een Texelse parkeerkaart uit. Ingezetenen van Texel kunnen met deze kaart be taald parkeren gedurende de aan gegeven maximum parkeerduur, zonder bij de automaat te hoeven betalen. Het kenteken van het voertuig mag niet op naam van een bedrijf staan. Een particuliere parkeervergunnmg voor 2004 kost o 52,78, een normale tariefstijging van 3% ten opzichte van 2003. De overige tarieven voor betaald par keren in de gemeente Texel wor den per 1 januari 2004 verdubbeld. U kunt een Texelse parkeerkaart aanvragen op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur bij de balie Grond gebied van het gemeentehuis. U Het kan en moet veilig: extra kerstversiering in bedrijven en openbare gebouwen tijdens de feestdagen. Versiering maakt feestelijk, maar het kan een extra risico inhouden als u brandbare materialen gebruikt. De brandweer heeft daarom brief met voorschriften ver stuurd naar 179 vergunning- plichtige bedrijven en instellin gen op Texel. De exploitanten van gebouwen zijn zelf op de eerste plaats verant woordelijk voor de veiligheid van hun gasten. Hiervoor moeten zij de nodige maatregelen treffen. De brandweer heeft de voornaamste voorschriften en maatregelen nog eens samengevat. Het gaat om vluchtwegen, blusmiddelen, ver lichting, open vuur, versiering en het maximum aantal toe te laten personen. De brief met voorschriften is na te lezen op de gemeentelijke website www.texel.nl in de rubriek Actueel Nieuwsflitsen. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met de heer Jan Oudman, medewerker brandweerzaken van de afdeling Vergunningen en Handhaving, tel. (0222) 36 21 57. Tot slot rekenen wij ook dit jaar weer op ieders medewerking om te zorgen voor gezellige, maar vooral veilige kerstdagen en jaar wisseling, voor u en uw publiek! dient een kopie deel II van het kentekenbewijs mee te nemen. U kunt de nieuwe parkeerkaart niet direct meekrijgen; de afhandeling zal nog een aantal werkdagen in beslag nemen. Het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT) verloopt goed. Toch komen onze medewerkers plastic zakken in de groene container tegen die er niet in thuishoren. Alleen afbreekbare plastic zakken met het kiem- plantlogo zijn toegestaan. Deze zakken zijn getest op snelle afbraak in de compostering en voldoen aan de eisen van de verwerkers De zak- composteerbaar Onlangs is de gemeentegids "Wie Wat Waar" voor het jaar 2004 ver schenen. De uitgave is op heel Texel verspreid. Wie echter geen gids heeft ontvangen, kan gratis één exemplaar afhalen bij de re ceptie van het gemeentehuis. Nieuwe meldingen of correcties kunt u doorgeven via telefoon 36 22 48. Deze wijzigingen kunnen direct worden opgenomen in de digitale versie, die is gelinkt aan onze website www.texel.nl ken zijn te koop in diverse super markten Ook mag u papieren zak ken in de GFT-container doen. Met de genoemde zakken kunt u bovendien voorkomen dat het groenafval in de container vast vriest De zakken wel droog en vorstvrij bewaren en pas laat aan de weg zetten. De wintertijd breekt aan, dus weer kans op gladde wegen. Sinds de overname van de we gen van het waterschap per 1 januari 1993 wordt de gladheid bestrijding op Texel uitgevoerd door Gemeentewerken en Rijks waterstaat. Hier een overzicht. De gemeente kan drie grote vrachtauto's met strooiers en sneeuwschuivers inzetten, met daarnaast voor de fietspaden een kleine vrachtauto met strooier en schuiver en een tractor met schuiver om kruisingen van sneeuwrillen te ontdoen. Rijkswa terstaat heeft een grote vrachtauto met strooier en schuiver en een terreinwagen ter beschikking. Bij het bestrijden van gladheid gaan de vier vrachtauto's op pad. Bij het sneeuwruimen zijn meer wagens nodig. Pas als de busroutes en verbindingswegen vrij zijn, is het de beurt aan meldingen van der den (politie en burgers). Bij hevige sneeuwval komen ook shovels en ander 'zwaar geschut' van aanne mers in actie. Schema 1Busroutes eerste boot 's mor gens. 2. Overige doorgaande wegen in dien nodig met kleine vracht auto. Na 7.30 uur: 1. Fietspaden, behorende bij de routes van de schoolkinderen. 2. De kruispunten in de dorpen. 3. Zo mogelijk de doorgaande we gen in de wijken. 4 Bij voldoende beschikbare man kracht wordt vervolgens materieel ingezet voor het zout-strooien en sneeuwruimen bij bejaarden en openbare gebouwen. Hierbij wordt ook personeel en materieel van aannemers ingezet. De reguliere gladheidbestrijding vindt plaats tussen 5.00 uur (voor de eerste boot) tot 23.00 uur (na de laatste boot). Desnoods kunnen de werkzaamheden 24 uur door gaan. Controle De dienstdoende wachter begint zijn controle 's morgens om 4 00 uur als de buitentemperatuur lager is dan +3° C. Hij rijdt een bepaalde route, o.a. langs 'beruchte' plek ken zoals Keesomlaan bij Kaczor, Pontweg bij Eiercoogh, Pontweg weggedeelte tussen Akenbuurt en de Rozendijk, de Waalderweg ter hoogte van de Ruijterplaats en de Hoornderweg bij de Oude Kamp. Als gladheid wordt geconstateerd dan roept hij de strooiploegen op. Wanneer het alleen om gladde plekken gaat, hoeft slechts één auto te rijden. Bij temperaturen la ger dan -6° C gebruiken we geen wegenzout omdat het dooieffect te gering is. We gaan dan over op het strooien van scherpzand, dat geen dooieffect geeft maar wel stroef maakt. Wel gestrooid, toch glad? Als we 's morgens om 5.00 uur beginnen met strooien is er weinig Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 36 21 21 Servicebalie: (0222) 36 11 11 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.nl deze Texelse tradities onder druk staan. Op 12/12 lijkt het feest na afloop belangrijker dan het speulen, terwijl dat toch de oor spronkelijke kern is. Vinden we onze eigen cultuur nog wel de moeite waard? Laat ik daarom eens de vraag stel len: wat vindt u eigenlijk waarde vol in uw omgeving? Ik heb het gevoel dat de meeste Texelaars dezelfde waarden delen, maar over de normen verschillende opvattin gen hebben. Bijvoorbeeld zullen we het er samen over eens zijn dat verkeersveiligheid een belangrijke waarde is, maar toch scheuren sommigen met 120 km per uur over de Postweg. Ik wens u daarom toe dat we het ook over de normen eens worden Juist op een afgebakend gebied als Texel kun je hieraan een lokale invulling geven. Texelaars mogen best trots zijn op hun eigen eiland Het is hier fantastisch om te wo nen en te werken. Dat weet u waar schijnlijk wel, maar u mag dat ook uitstralen! Trots zijn op Texel. Wat mij betreft is dat het motto voor 2004. Prettige feestdagen en een goed begin! Joke Geldorp-Pantekoek, burgemeester. Het college heeft zondag 21 en zondag 28 december aan gewezen als koopzondag. Op heel Texel mogen de winkels dan van 12.00 tot 18.00 uur open zijn. De geboorte van kroonprinses Catharina-Amalia is bij de ge meente Texel niet ongemerkt voor bij gegaan Maandag 8 december, daags na de bekendmaking, wap perden vlag en wimpel op open bare gebouwen, zoals het ge meentehuis en scholen Daarnaast werden gedurende een kwartier de kerkklokken feestelijk geluid. Niet alleen van de gemeentelijke torens, ook de klokluiders van andere kerkgebouwen verleenden mede werking. In de hal van het gemeen tehuis werd een geboorteregister geopend, wat voorzag in de be hoefte van enkele tientallen Texelaars en gasten. Het register rouleert nog langs de verzorgings huizen en gaat daarna naar het Koninklijk Huis. verkeer. Het zout blijft dan op zijn plaats liggen of stroomt met het dooivocht 'naar de zijkant van de weg. Hierdoor kunnen toch gladde plekken ontstaan. Bij voldoende verkeer na het strooien, verdeelt het zout zich gelijkmatiger over het wegdek waar het zijn werk kan doen TIP: moet u 's morgens ruiten krabben of u ziet anderen dat doen, rijd dan voorzichtig! De inzameling van grofvuil komt in de korte week voor kerst te ver vallen. Alle inzamelroutes van donderdag 25 december (10 kerst dag) worden dinsdag 23 decem ber verreden. De routes van vrij dag 26 december (2° kerstdag) gaan naar woensdag 24 decem ber. Er zullen deze dagen extra vuilniswagens rijden. Zet uw con tainers daarom op tijd bij de weg! De vuilinzameling van 1 januari (nieuwjaarsdag) gaat naar woens dag 31 december. Het bedrijfs afval is vrijdag 2 januari aan de beurt. Bedrijfscontainers die op afroep worden geleegd, moet u woensdag 31 januari voor 16.00 uur aanmelden bij de servicebalie (36 21 11). Houd voldoende afstand. Laatje niet verrassen! Met deze slogan richt de vuurwerkcampagne 2003 zowel op de afstekers van vuurwerk als op de omstanders. De voornaamste regels: Vuurwerk mag u alleen kopen bij erkende winkels in Nederland; Alleen personen van 16 jaar of ouder mogen zelf vuurwerk kopen; Kopen mag alleen op de laatste drie dagen van het jaar. maandag 29, dinsdag 30 en woensdag 31 december 2003; Afsteken mag alleen vanaf 10.00 uur 's ochtends op 31 december tot 02.00 uur 's nachts op 1 januari, Stunten en dingen vernielen met vuurwerk is verboden. Jongeren riske ren een boete (kan oplopen tot 100 euro) of een werkstraf via het pro ject Halt. Schade moet altijd worden vergoed. En nog tien tips: 1. Bewaar vuurwerk op een droge, koele plek 2. Stop vuurwerk niet in je zak maar in een losse tas 3. Lees de gebruiksaanwijzing en doe wat er staat. 4. Steek de lont van een vuurwerk aan met een sigaret. 5. Lontjes vrijmaken en altijd een voor een afschieten 6. Steek geen vuurwerk uit de hand af en richt niet op anderen. 7 Verzwaar de fles voor vuurpijlen met zand of water 8. HOUD AFSTAND: zes meter is veilig. 9. Steek weigeraars of oud vuurwerk nooit opnieuw aan. 10. Brandwond? Water, de rest komt later. Tot slot: ruim alle vuurwerkresten op. Begin het nieuwe jaar met schone lei! Aanmelden van grofvuil? Defecte lantaarnpaal? Klacht over de gemeente? Speeltoestel kapot? Gevaarlijke verkeerssituatie? De servicebalie helpt u graag! Bel 36 21 11 op werkdagen van 8.30 uur tot 16.30 uur.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 13