r Broers bezorgen samen 80 jaar Texelse Courant We gaan door tot we er bij neervallen m VOF Vogelmient sluit af met gift aan Tesselhuus li Discussie over herstel eeuwenoude grafsteen moetbs we toch weer .TEXELSE J CouRANT i! \v'%ar JIJ \nÖU RLLÊÊN DRRR SWT NOG EEh^BOOhll MRRt? DRT 16 ONZE KERSTBOOM s^p1 Boon ZRGERO "DENHtrtWÊG Qlb NOÜ DRN RUIMEN WE OlE INORNÜBRl a/ÊIOP.DRN 1 BRH DE SLQGP" '"w, >-.^J Plantertje dood, zagerij groot Geld voor noodlijdende Medische Post Oliebollen GVT Training Tevoko VRIJDAG 19 DECEMBER 2003 De vernielde grafsteen uit 1681 op het oude Koger kerkhof is voor herstel overgebracht naar Oudeschild. De Bentheimer zandsteen ligt Br nog. (Foto Gerard Timmerman) De monumentencommissie wil de grafzerk, een van de laatste nog tastbare herinneringen aan het kerkhof op het terrein van de Vogelmient in De Koog, op de monumentenlijst van de gemeente plaatsen. De VOF die het villapark heeft ontwikkeld, wil de eeuwen oude steen die eind jaren negentig in tweeën brak restaureren. Om de monumentale staat te accentueren komt er een pleintje omheen en mogelijk een gedenkplaat. Nu nog biedt het oude grafveld een haveloze aanblik, maar de bedoeling is het strookje groen in onberispelijke staat terug te brengen, met in het midden een pleintje, dat wordt afge scheiden door een haag of hek. Wan delaars kunnen gebruik maken van een pad dat naar het graf leidt. De steen dateert uit 1681 en markeert het graf van Hendrick Dircks, ooit kastelein van het Eierlandsche Huis, en diens echtgenote Magtelt van Voorthuysen. Over de inrichting van het pleintje verschillen de meningen. VOF De Vogelmient, die het park bin nenkort overdraagt aan de Vereniging van Eigenaren, wil het geheel netjes opleveren en tekende een vierkant pleintje, waarbij de grafzerk een stukje wordt verplaatst. Maar volgens Gelein Jansen doet dit laatste afbreuk aan de historische waarde Overigens is de steen vele tientallen jaren gele den ook al eens van z'n plek geweest. Een verontruste buurtbewoner had de steen toen bij z'n huis neergezet, maar zette hem op aandringen van dorpsgenoten weer terug. Dat de kwestie maandag pas aan de monumentencommissie is voorge legd, komt volgens een woordvoer der door het jarenlange gesteggel tussen gemeente, provincie en rijk over de steen Maar de communica tie tussen verschillende instanties verloopt nog niet vlekkeloos. Waar de VOF uitgaat van een vierkant pleintje. geeft de monumentencommissie de voorkeur aan een rond pleintje Ook de restauratie van de steen gaat niet naar ieders wens. Het onderste deel van de steen is inmiddels overge bracht naar aannemersbedrijf Tatenhove in Oudeschild, om het bo venste deel er in de werkplaats aan te 'lijmen'. Dit deel is in bewaring bij Frits Agter van de dorpscommissie, die het voorlopig nog even bij zich houdt. Het is volgens hem beter om beide brokstukken ter plekke met el kaar te versmelten. Dit moet gebeu ren bij een temperatuur van minimaal 17 graden Celsius (één etmaal ach ter elkaar), die pas in het latere voor jaar wordt bereikt. Geen discussie is er over de Bentheimer zandsteen bij het graf. Deze is afkomstig van de voormalige kapel uit de Westen. De steen is een restant van het graf van Wilhemi Theodrici, de laatste pastoor van de Westen, die halverwege de zestiende eeuw overleed. PUTTOON GOES© \Q-ll-2ao3> De Stichting Medische Post De Koog kan voortaan ieder jaar een financiële bijdrage Van de ge meente Texel tegemoet zien. Het college stelt de gemeenteraad voor om vanaf 2005 structureel een bedrag van €14.000,- toe te kennen als dekking van de huisvestings kosten van de Medische Post en de daar werkzame artsen. Daarmee komt een eind aan de dis cussie of de gemeente wel of niet zou moeten meebetalen aan de toeris tische artsenpost. In juni van dit jaar besloot de gemeenteraad al om de in financiële moeilijkheden verkerende Medische Post geldelijk te onder steunen. Er werd eenmalig een be drag van €13.575,- beschikbaar ge steld voor huurkosten en vaste lasten. Los daarvan werd €5.000,- uitgetrokken voor beveiliging. Ook volgend jaar krijgt de artsenpost een zelfde bedrag uitgekeerd. Voor 2005 is de bijdrage structureel in de begro ting opgenomen. B en w vinden de instandhouding van de huisartsen zorg aan toeristen in de zomer van groot belang voor het eiland en zijn daarom bereid de huisvestingskosten te subsidiëren Ook voor de nachtelijke bewaking wordt gezorgd. Die gaat de ge meente zelf inkopen, omdat zij ver wacht dat goedkoper te kunnen doen dan de €5.100,- die de stichting daar voor begroot. De bijdrage van de gemeente is van groot belang voor de organisatie, die hoopt dat daardoor ook instanties als Univé met geld over de brug komen. Op basis van de voorlopige resultaten heeft de Medi sche Post een tekort van ruim €8000.-. Wie op oudjaarsdag geen zin heeft zelf oliebollen te bakken, kan deze - als steeds de afgelopen jaren - be stellen via Gymnastiekvereniging Texel. De oliebollen worden 's nachts gebakken en 's morgens tussen 9.00 en 12.00 uur afgeleverd. Elf bollen kosten €5.-. De opbrengst komt ten goede aan de vereniging. Bestellen kan telefonisch bij Anneke Hoogen- bosch (tel. 312336) of Gerrit Ver hoeven (tel. 317767 of 06-53285592), of per e-mail: gerritbetsie@hetnet.nl. De jeugd van Tevoko traint met in gang van januari niet meer op don derdag maar op vrijdag. Dat gebeurt van 16.00 tot 17.30 uur in de Burge meester de Koninghal. De rest van het trainingsschema blijft ongewij zigd. 'Een prachtig villapark, dat is ge maakt door mensen die hun vak verstaan. Lovende woorden van aannemer Cees de Geus, één van de vijf participanten in het deze week opgeleverde Villapark De Vogelmient in De Koog. Op de plaats van de voormalige asiel- zoekersopvang verrezen in een paar jaar tijd zestig zeer luxe vakantiehuizen, waarvan een groot deel volgens De Geus inmiddels naar tevredenheid wordt verhuurd. 'Ik heb een asielzoekerscentrum ge kocht. Wat ik er mee aan moet, weet ik ook nog met.' Zo maakte Piet Schuijl eind 1997 de aankoop van De Vogelmient kenbaar aan zijn zaken vrienden. Schuijl, Ben en Jan-Jacob Rab, Pieter Thijssen en De Geus, de enige overkantse participant, stapten met hun plannen voor een luxe vakantiepark naar architect Louis Uriot, die aan het tekenen sloeg. Voorwaarde van het vijftal, verenigd in VOF De Vogelmient, was dat het zoveel mogelijk een Texels project moest worden, waar het eiland bo vendien trots op zou kunnen zijn. 'Want we hebben vakmensen ge noeg op het eiland', luidde de rede natie. Het resulteerde in de medewer king van onder meer IBS/Oele/ Schoo, firma Tatenhove, Verenigde Schilders. Piet Kooger en RAB. Grootste niet-Texelse deelnemer was bouwbedrijf De Geus uit Noord- Scharwoude, dat onder meer ook betrokken was bij de bouw van De Witteberg, Gebouwd werden royale, zwaar geï soleerde vakantiehuizen, uitgerust met een zeer luxe badkamer met stoomcabine en sauna, vloer verwarming, een luxe keuken, enzo voorts. Met royale kavels van 600 tot 700 vierkante meter. 'De kopers zijn zeer tevreden over hun huizen', cpn- stateerde De Geus. De oplevering werd donderdag gevierd in restaurant Sjans in De Koog, dat voor de mede werkers gratis een eenvoudige maar voedzame lunch had bereid. Dit'jo viale gebaar had alles te maken met de cheque die De Geus namensjde betrokken bouw- en aannemers bedrijven overhandigde aan Jan yan Andel. bestuurslid van het Tesselhuus. Goed voor €12.000.-, een bedrag waarmee een groep zieke kinderen een vakantieweek kan wor den aangeboden. Werklieden leggen de laatste hand aan de villa's op vakantiepark De Vogelmient dat deze week is opgeleverd. Aannemer Cees de Geus overhandigt een cheque van €12.000,- aan Jan van Andel van het TeSSelhUUS. (Foto Gerard Ttmm^mon) 'De één doet aan sport, ik ga lek ker de kranten bezorgen. Twee keer in de week een rondje door Den Burg. Gewoon heerlijk om te doen.' Peter van Heerwaarden uit Den Burg brengt al meer dan veer tig jaar de Texelse Courant rond, broer Henk doet dat bijna veertig jaar. Samen dus tachtig jaar. Met elkaar lopen ze de grootste wijk van Texel. Twee broers uit een gezin van veer tien kinderen. De één 61 jaar, de an der 77 jaar. Peter, de jongste, schudt aan tafel de ene na de andere anek dote uit zijn mouw en zet onderwijl de kamer in de rook. Broer Henk luistert liever en reageert pas als hem een vraag wordt gesteld. 'Ik bezorgde de krant vroeger na mijn werk als knecht op boerderij Akenbuurt. Ik begon daar om half zes 's morgens met koeien melken en kwam 's avonds om een uur of zes thuis. Dan haalde ik de kranten op, bracht ze rond en was dan om negen uur klaar, waarna ik kon gaan eten. Het waren hele da gen. maar het leverde me een leuk extraatje op. En dat is met een gezin met vier kinderen mooi meegeno men.' De kinderen zijn inmiddels al lang de deur uit en is hij ai een jaar of tien met pensioen. Maar de krant brengt hij nog steeds rond. 'Met ple zier hoor. Een tijdje terug ging het even wat minder en heb ik het bezor gen een tijdie moeten onderbreken, maar nu breng ik weer een stapeltje rond. Maar ik doe het rustig aan.' Peter: 'We gaan er mee door tot we er bij neervallen, bij wijze van spreken dan. Zolang het lichaam het toelaat, lopen we door.' Strenge winter Peter combineerde het bezorgen van de krant tientallen jaren met zijn werk in de groentewinkel van Jan van der Meer in Den Burg. 'Jan van Wijk, de vader van Henk en destijds directeur van Langeveld de Rooy, was met Van der Meer bevriend. Ik werkte daar met Rob van der Kooij. Het was in januari 1963 en de oude Schol- tanus, die toen de kranten bezorgde, was ziek geworden. Of wij die kran ten met wilden rondbrengen. We be gonnen gelijk in die strenge winter, het was roetkoud. Rob en ik hebben de kranten een jaartje met z'n tweeën gedaan. Toen hij in een supermarkt in De Koog ging werken, heeft Henk het bezorgen van hem overgenomen. Dat was in oktober 1964. Samen hebben we er dus wel tachtig jaar opzitten.' Tegenwoordig bezorgt hij de krant gestampt. In een paar jaartijd gingen we van 1000 naar 1300 kranten. Top jaar was 1969, toen ik er zelf bijna 800 had. Ik liep van het Schilderend tot de Akenbuurt, wel een uur of vier. Nu heb ik er nog een kleine 500, zo'n beetje het ouwe centrum van Den Burg. Ik doe er een uur of tweeëneen half over. Henk zit meer in en rond de Kogerstraat. Hij heeft nog een tijdje De Mars gedaan, maar dat is hem nu te ver weg. Sneeuw en regen vind ik niet erg, maar ijzel, dat is een armoe. Je glijdt alle kanten op.' Kwitanties Hoeveel kranten Peter van Heer waarden in totaal heeft rondgebracht, er toen nog amper, alles ging contant. Elke drie maanden incasseerden wij het abonneegeld. Dat was een tien tje of zo. Ik kwam eens bij een klant, een handelaar, die me twee briefjes gaf. We dachten alle twee van vijf gulden. Kom ik 's avonds thuis, zit ten er twee briefjes van duizend in m'n portemonnee. Die waren ook groen. Ze moesten wel van die man zijn. Toen ben ik teruggegaan en heb gevraagd of hij niet twee duizendjes miste. Ken best, zei de man. Hij pakte de briefjes aan en stopte ze tussen de andere duizendjes in zijn portemon nee. Maar geen stuiver voor mij hoor. Hoeft ook met. Het was de tijd dat je bij de mensen in huis kwam en een naast het werk in zijn plantenhandel aan de Beatnxlaan en zijn groente kwekerij. Groei Peter: 'In 1964 deden we samen dui zend kranten. Dat was toen héél Den Burg, zeg maar huis-aan-huis. Nieuwbouwwijken waren er nog met. Ik heb het dorp langzaam zien groeien. De 99, langs de Bernhard- laan en de 46 en de 48 kwamen er bij', doelt hij op de huizen aan de Golfslag en de Vloedlijn. 'Later ook de Krakeling. En ik heb gezien hoe de Thijsselaan werd gebouwd, de Bern- hardlaan en noem maar op. Er is in de zestiger jaren heel wat uit de grond is alleen bij benadering te zeggen. 'Reken maar uit. 41 jaar lang 100 ver schillende kranten per jaar en steeds een ronde van zeg maar 500 tot 600 kranten, dan kom je op.Ruim twee miljoen, vertelt de rekenmachine. Samen dus bijna het dubbele. 'Ik heb het altijd heerlijk gevonden. Gewoon een stukje lopen. Lekker even naar buiten, een beetje in beweging. Ik stap altijd stevig door en ben met zo'n prater onderweg. Want het moet nog een keer klaar ook. Vroeger was het contact met de abonnees groter. In de zestiger laren brachten we met alleen de kranten rond, we haalden bij de mensen ook de kwitanties op. Bank- en giro-overschrijvingen waren praatje maakte. Soms een bakkie. Best gezellig, maar erg tijdrovend. De één zag je aankomen en legde het geld klaar, maar bij anderen moest je soms meerdere keren langs. De ene keer hadden ze geen contant geld in huis, de andere keer was de vrouw er met En die ging meestal over de cen ten. Over één zo'n ronde had ik wel een maand werk. Toen de betalingen later via de bank gingen, hoefde het niet meer Drukkerij Van Heerwaarden begon in de tijd dat de Texelse Courant nog in de oude drukkerij aan de Parkstraat werd ge drukt. 'De krant kwam nog uit op za- Bezorgers Henk en Peter van Heerwaarden: 'In het topjaar 1969 brachten we samen 1300 kranten rond. terdag. Maar die dag moesten we in de groentezaak werken en konden we dus met bezorgen. Wij wilden daarom op vrijdagavond bezorgen, en daarvoor moest de krant eerder worden gedrukt. Het was altijd een hectische toestand. Er werd gedrukt en gevouwen, altijd onder tijdsdruk, zeker als de krant met de feestdagen uitkwam. Dan kon er wel eens flink worden gemopperd. Maar, feestda gen of niet, de oude Jan Kramer stond erop dat de krant uitkwam Sinds 1978 wordt de krant aan de overkant gedrukt, tegenwoordig in Harlmgen. Doorgaans brengt chauf feur Barend Albers ze met de boot van half drie naar Texel, zodat de bezorgers na drie uur aan de slag kunnen. Folders Andere verandering is de komst van folders. Peter: 'In 1969 had ik in een hele maand één folder. Nu heb ik er elke week gemiddeld acht. Die moe ten eerst worden gesorteerd. Dat doe ik een dag van tevoren. Als de krant dan 's middags komt, kan ik ze er snel tussen schuiven. Een enkele keer word ik wel eens gebeld door een abonnee die zijn krant niet heeft ge had. Dan blijkt het meestal in een wijk te zijn waar ik niet bezorg. Dan zeg ik tegen die mensen dat ze in de krant moeten kijken, omdat daar de lijst in staat met de bezorger die ze moeten hebben. Maar we hebben nog geen krant, zeggen ze dan Ze moeten die lijst natuurlijk uitknippen en bij de te lefoon hangen. Of die bezorgerskaart die we elk jaar rondbrengen goed bewaren.' Soms krijgt hij commen taar van een lezer. 'Dat er weer niks in de krant staat. Maar ze zitten er wel elke keer op te wachten. En als de krant eens een keer vertraagd is, dan kun je het in Keulen horen donderen. Dan hoor ik: Waar bleef je tochal die tiid? Tekst en foto Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5