wmmm Hakenkruis op auto vuurwerkvoorlichter - m 'TEXELSE7^f0|JRANT. Raymond Ceulemans troef op biljartkampioenschap Dorpsstraat weer toegankelijk mm Kaartwinst voor Vlaming/Geus Esther Bakker wint kerstbokaal Bezwaren tegen werkwijze boer niet gehonoreerd Programma zaalvoetbal Bouwvergunning alsnog afgegeven Kwartfinales zaalvoetbal Nat parcours winterbosloop Randstad Eilandcompetitie 'Duurzaamheid doorvoeren in nieuw raadhuis' Zwemwedstrijden Playbackshow De Cocksdorp ZDH voetbalt op nieuwjaarsdag SV Oosterend Zesling DINSDAG 30 DECEMBER 2003 i/SSB De laadbak van de pick-up raakte zwartgeblakerd door de brandstichting, een flinke kostenpost voor Henk Veldhuizen. Inzet: het hakenkruis dat in de lak werd gekrast (foto Louise van Oer Sluis) Raymond Ceulemans, door ken ners 'de beste biljarter aller tijden' genoemd, luistert zondagmiddag 8 februari het openingsweekend op van het zestiende biljart kampioenschap, dat van 7 tot 15 februari in dorpshuis De Hof in De Koog wordt gehouden. De Belg verzorgt van 14.00 tot 17.00 uur de monstraties. In de driebandklasse neemt Ceulemans het op tegen Ab Jan Witte, samen met Mare Prins en Nico Tessel al jaren de top van het Texelse driebanden. De 64 jarige Ceulemans is inmiddels 35 keer wereldkampioen, 48 keer Europees kampioen en maakt in Bel gië met 61 nationale titels nog steeds de dienst uit. Naast het driebanden beheerst Ceulemans alle spel- soorten, waaronder het bandstoten, cadre en libre. Libre zal de legenda rische biljarter niet demonstreren, omdat het organisatiecomité vreest dat de Belg dan de hele zondag aan stoot blijft en met meer zal stoppen. Naast het driebanden is er aandacht vcor het cadre en het kunststoten, waarbij de stootbal de meest onvoor spelbare route zal kiezen om uitein- De auto van vuurwerkvoorlichter Henk Veldhuizen is op de parkeer plaats van de Bocksberg in brand gestoken. Op de rechterachterzijde hebben de daders een hakenkruis gekrast. Veldhuizen, lid van de Texelse vnjwillige brandweer, verzorgt al ruim vijf jaar vuurwerkvoorlichtmg op de Texelse scholen. Zijn rode pick up stond vol met dozen dummy vuurwerk, vuurwerk dat levensecht lijkt maar niet is gevuld met explo sieve materialen. Verder was de laad bak gevuld met posters, aansteek- lonten en uitdeelmateriaal. De daders hebben de achterklep opengebroken en de voorlichtingsmaterialen in brand gestoken. Eén doos dummy's werd meegenomen. In de lak van de auto werd een hakenkruis gekrast met een scherp voorwerp. Veld huizen, hevig ontdaan door dit van dalisme vermoedt dat het brandje is gesticht in het weekeinde na Ouwe Sunderklaas. Hij ontdekte de schade pas enkele dagen daarna, toen hij zijn auto nodig had. 'Gelukkig is de ach terbak volledig afgesloten, anders had de hele auto in brand kunnen vliegen en was er ontploffingsgevaar geweest', aldus Veldhuizen Hij'ver moedt dat schooljeugd wellicht heeft ontdekt in welke auto hij rijdt en ge dacht heeft dat er misschien vuur werk te halen viel. Saillant detail is dat twee jaar geleden ook al een haken kruis op zijn auto werd gekrast, even eens in de periode van de vuurwerk voorlichting. Volgens Veldhuizen staat nagenoeg vast dat er een ver band bestaat tussen beide acties. 'Toen was dat hakenkruis verkeerd getekend. De strepen wezen de ver keerde kant op Dat is nu exact het zelfde, maar het blijft een hakenkruis. Ik zou echt niet weten waarom ie mand het op mij heeft voorzien.' De schade wordt geschat op zo'n acht honderd euro. Naast de schade aan zijn auto. maakt Veldhuizen zich druk om de voorlichting. 'Ik moest nog drie scholen. Gelukkig had ik op zolder nog wat oude dummy's, maar we zullen nu nieuw materiaal moeten aanschaffen. Dat is een flinke kosten post voor de brandweer.' De gedu peerde voorlichter heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Die heeft de zaak in onderzoek. Buurtbewoners die de gemeente hebben verzocht om handhavend op te treden tegen het agrarische bedrijf van de firma C. J. Witte Zn. van boerderij De Nes bij Ooster end, hebben nul op het rekest kre gen. Volgens de bezwaarmakers overtrad het bedrijf de voorschriften in de milieuvergunning. Zou werd gesteld dat de schapenstal annex machine berging geen vloeistofdichte vloer bevat en dat de schapen op onver hard terrein worden gehouden. Maar de eis van een vloeistofdichte vloer geldt alleen voor ruimtes waar aan machines wordt gesleuteld. Verder is de eis dat schapen op verhard terrein moeten worden gehouden nergens op gebaseerd, zo stelt de commissie Bezwaarschriften, die de kwestie kreeg voorgelegd. Ander bezwaar is dat de kuilvoeropslag met op de ver eiste afstand van 25 meter van de woning van de bezwaarmaker ligt. Maar volgens de commissie wordt die vereiste afstand wél in acht geno men en is dus geen sprake van een overtreding. Verder stellen de bezwaarmakers dat het landbouw bedrijf plastic heeft begraven en dat dit niet zoals vereist wordt opgesla gen. Erisjnderdaad landbouwplastic begraven, maar aangezien dit voor direct gebruik van de kuilvoeropslag is bestemd, worden ook hier geen voorschriften overtreden. Vierde be zwaar betreft het verwijt dat de kuil voeropslag permanent is geopend en niet is afgedekt. Dit voorschrift geldt echter voor gras, snijmai's en voederproducten, maar niet voor knol- en wortelgewassen en fruit met een droge stofgehalte lager dan zes tig procent. Uit controles door het college is gebleken dat ook in dit geval geen sprake was van een over treding. Ander verwijt betrof de deu ren van de stal en machineberging, die permanent open zouden staan, wat tot overlast zou leiden. Volgens de milieuvergunning moeten deze deuren gesloten blijven. Volgens de commissie is er dit jaar geen overtre ding van die regel geconstateerd. Tenslotte zou de boer zich bij het mixen van de mest met aan de regels houden, een overtreding die ook met hard kon worden gemaakt. De com missie ziet daarom geen reden om handhavend op te treden, een advies dat door het college van b en w is opgevolgd. Toeristen kunnen weer onbelemmerd De Koog inrijden. Aannemingsbedrijf Daalder heeft voor de kerst de laat ste hand gelegd aan het eerste deel van de herinrichting van de Dorps straat. Volgens een woordvoerder van de gemeente kon er twee dagen met worden gewerkt vanwege vorst, maar was er voldoende ruimte om op tijd klaar te zijn. De gemeente had toegezegd dat er tijdens de feestda gen geen opengebroken straten zou den zijn. In het voorjaar hadden on dernemers en toeristen nog veel hin der van werkzaamheden aan de riolering in de Dorpsstraat In de week van 12 |anuari gaan de werkzaamhe den verder aan het gedeelte tussen de Epelaan en de komgrens. Het werk moet volgens planning half maart klaar zijn iFolo Jeroen van Hattum) •j..i delijk met de overige speelballen te caramboleren. Inmiddels zijn de meeste inschrijvin gen bij de organisatie binnengeko men. Het ziet ernaar uit dat het record van 2003 wordt verbroken en dat er dit keer méér dan 200 inschrijvingen zullen zijn voor de drie beoefende spelsoorten, libre, bandstoten en driebanden Op dit moment zijn er 118 deelnemers, die in verschillende spelsoorten goed zijn voor 197 in schrijvingen De organisatie heeft besloten de inschrijftermijn te verlen gen tot zaterdag 3 januari 2004. Tot die datum kunnen aanmeldingen worden gedaan bij Cees Bonne, Haffelderweg 1 in Den Burg, tel. 313636. en Frans Bik, mobiel 06- 52640694. Opvallend is het aantal van twintig bandstoters en de interesse van vrou welijke deelnemers in het komende toernooi. Door de deelname van zes speelsters van de Hoornder biljart vereniging toen er minimaal 12 da mes mee, zo'n 10 procent van de toernooideelnemers. Hun moyenne tot circa 1.20 in de spelsoort libre zal menig mannelijke deelnemer plan kenkoorts bezorgen. Het eerste weekend in het nieuwe jaar is een druk weekend voor de hoofdklassers. Verschillende teams komen 2 januari en 4 januari in actie. De meeste belangstelling gaat op vrijdag uit naar de wedstrijd Jelleboog 1 tegen Mantje 1 (19 05 uur) met alleen omdat dit de nummers 3 en 5 van de hoofdklasse betreft, maar de wedstrijd wordt gefloten door Ron Kauwen, in het dagelijks leven hoofd competitiezaken zaal voetbal west I. Zondag gaat de meeste belangstelling uit naar de wedstrijd Klif-Oosterend (15.10 uur), nummers 1 en 2 in de hoofdklasse. Wil Oosterend nog aanspraak kun nen maken op de titel, dan moet worden gewonnen. Bij een gelijkspel of nederlaag lijkt de rol voor Ooster end betreffende het kampioenschap uitgespeeld. Vrijdag 2 januari 17.30 De Krim e2-Jelleboog e1 De Krim 18.15 Mantje 2-Mantje 3 J van Beek 19.05 Jelleboog 1-Mantje 1 R. Kauwen 19.55 De Krim 2-Texel 1 W. Sangers 20.45 De Krim 1-Casino 1 H Kuipers 21.35 ZDH 1-Jelleboog 2 P Hoogendijk 22.25 Texel 2-Jelleboog 4 P. van Putten ZDT: Texel Zondag 4 januari 12.40 Jelleboog 2-Texel 1P Hoogendijk 13 30 De Krim 1-Mantje 3 B. Molanus 14.20 Jelleboogl -Casino 1 H. Kuipers 15.10 Klif 1-Oosterend 1 W. Sangers Oosterend De gemeente komt terug op een besluit om geen vergunning af te geven voor het verbouwen van een bungalow aan de Roggeslootweg. Eerder weigerde het college dat, omdat door vergroting van het huis de afstand tussen zomerhuis en perceelsgrens minder was dan vijf meter. Doordat eigenaar J.B. Mar kus uit Voorburg een aangren zende strook grond heeft aange kocht, vervalt die belemmering. Markus nam geen genoegen met de weigering van de bouwvergunning en tekende bezwaar aan. Geen eenvou dige materie voor de commissie Be zwaarschriften. Gesteld wordt dat de aankoop van de grond slechts leidt tot een juridische verandering en niet tot een feitelijke verandering. Deze wijze van vergroting van een bouw perceel is naar het oordeel van de commissie strijdig met de geest van het bestemmingsplan. Maar de aan passing strookt, zo vindt de commis sie, wel met de letter van de wet. Ook gelet op de rechtszekerheid van Markus, adviseerde de commissie het college het bezwaar gegrond te verklaren. B en w hebben dit advies opgevolgd. Het zaalvoetbal stond zondag in het teken van de kwartfinales om de Texelse zaalvoetbal beker (Bar spor tief cup). Jelleboog 1 en Mantje 2 plaatsten zich makkelijk ,door met ruim verschil te winnen van Texel 3 en RAB. Klif had meer moeite met Mant|e 3 maar wist uiteindelijk toch de volle winst binnen te halen. Ook ZDH leek in de reguliere tijd een plaats in de halve finale binnen bereik te hebben, maar in de allerlaatste seconde kwam de Krim 2 alsnog langzij (4-4) zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. ZDH benutte alle vijf penalty's, terwijl De Krim 2 op 4 bleef steken. De elfde ronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg is ge wonnen door John Vlaming en Erik Jan Geus. Na deze ronde, waarin de verschillen klein waren, blijven Fenny en Rob Caspers aan de lei ding. Na de hoge scores van vorige week namen de leden van de club duide lijk gas terug. Geen enkel koppel zag kans de 7000 puntengrens te door breken. John Vlaming en Erik Jan Geus wonnen met een score van 6948Door deze score moest het duo afscheid nemen van een unieke reeks, waarbij alle tot nu toe ge speelde partijen of beneden de 6000 of boven de 7000 eindigden. Dankzij deze rondewinst wonnen zij weer een plaatsje in het klassement. Zij staan nu vijfde. Willem Koomen en Bart Weijdt pakten de tweede plaats met 6932 punten. Het leverde in het alge meen klassement geen winst op. Zij blijven tweede. Arend Dijker en Piet Moree eindigden op de derde plaats met 6893 punten. Zij wonnen wel een plaatsje, zij staan nu zesde in het klassement. Chris Schraag en Rosa Harbers hebben de vorm na de uit zonderlijk hoge score van vorige week weten vast te houden. Nu was de score van 6804 punten goed voor de vierde plaats. Door dit resultaat stijgt het duo met alleen naar de top tien, maar wisten zij ook hun kop positie in de tweede periode te ver stevigen. Corry van der Slikke en Corrie Zijm spelen dit jaar een mooi constant seizoen. Met hun score van 6766 punten wisten zij de vijfde plaats te pakken en boeken zij twee plaatsen winst in het klassement. Zij staan nu elfde. Het rondegemiddelde was met 6353 punten goed, maar er werden slechts 24 marsen gespeeld. In het algemeen klassement blijven de verschillen klein. Fenny en Rob Caspers hebben 1800 punten voor sprong op de nummers twee, Willem Koomen en Bart Weijdt. Gerda en Freek Veeger bezetten de derde plaats. Het verschil tussen de num mer twee en de nummer acht in het algemeen klassement is minder dan 2000 punten, dus het blijft spannend. Chris Schraag en Rosa Harbers lei den in de tweede periode, voor Fenny en Rob Caspers. Theo Stoelinga en Rick Fokkema bezetten de derde plaats. Ook hier zijn de verschillen nog steeds klein. Esther bakker heeft met haar paard Nero K de kerstbokaal van 2003 gewonnen. Ze werd zowel eerste bij de dressuur in de klasse L2 met 172 punten, als bij het sprin gen in de klasse B. Ze reed een keurig foutloos parcours met hoge stijl punten voor de wijze van rij den. Ook deed ze mee met het spel en daar bracht ze het ook goed vanaf. In totaal behaalde zij 350 punten. Tweede werd Silve Schoorl met Alice met in totaal 342,5 pun ten en derde werd Mirjam Hin met Pino Power met 337,5 punten. Ook waren er nog twee vierde prijzen. Deze waren voor Priscilla Noorlander met Flame en voor Desiree Witte met Paraad die allebei 334,5 punten bin nen haalden. Voor degene die de hoogste dressuur punten over het hele weekend had behaald, stelde Annemarie van der Linde een dres- suurles beschikbaar. Ook deze werd gewonnen door Esther Bakker. De prijs voor het schoonste geheel ging naar Rianne Broekman. Er werd met alleen hard gestreden om de kerstbokaal Er werden ook shows en clinics gegeven en ook deden er ruiters maar aan één onderdeel mee. Deze zagen het meedoen meer als een oefening voor hun paard of om gewoon lekker een dressuurproef te rijden of een parcourtje te springen. De shows die gegeven werden, wer den goed bekeken door het enthou siaste publiek dat het hele weekend in en uit liep. Zo werd er onder andere een show gegeven door de men vereniging Wad en Duin. Maar er werd door de menners met alleen op de bok gezeten. Ook deden er menners mee onder het zadel. Toe schouwers zagen Robert Frido Boom met Jordy, Piet Beers met Maurits, Hans Boom met Pedro, en Jan Schaap met Victor, ook eens óp hun paarden zitten. Zij reden een B-dres- suur proef mee en Robert Frido Boom wist ook nog tweede te wor den met 161 punten. Heel spectacu lair was de Blacklight-show onder leiding van Marleen Bakker. Daar deden tien Amazones van de pony club aan mee en dat was zeker voor herhaling vatbaar. Lachwekkend was de clinic van Stoeterij Rozenburg. Onder leiding van Tessa van Daalen reden vijf stokpaarden een kuur op muziek. Knap en leuk gedaan waren de shows van Sneeuwwitje en de zeven dwergen onder leiding van Annemiek Bos. de show van stal Pandora en de show van Marloes v/d Vis en Hansje v/d Kooi. Prijzen die zijn blijven liggen zijn bin nen een week af te halen in de ma nege (maandag, dinsdag of donder dag-avond). Contact opnemen met Peter Dros tel. 310801 Deelnemers aan de dertigste edi tie van de Winterbosloop hadden het zondag niet gemakkelijk. De bospaden in de Dennen stonden vol met plassen, de omstandighe den waren verre van ideaal. Toch waren er 71 atleten naar Hotel Bos en Duin gekomen om zich in te schrijven. Bij de jeugdloop over 1250 meter was de familie Sangers favoriet. Youra Sangers won bij de meisjes in 6.04 minuten. Haar broer Nikay ging bij de jongens als eerste over de streep in 7.00. Marloes van Rongen was tweede. Zij werd gevolgd door Denise de Ridder in 8.04. Maurice Daalder uit Oosterend was tweede jongen. Erwm de Ridder uit de Waal eindigde als eerste bij de 2400 me ter, gevolgd door Richard Kooger. Net daarachter kwam het eerste en enige meisje Lisanne Vermeulen. Van de beginnersloopgroep, die in oktober bij Cees Timmer begon met trainen, waagden vier personen zich aan de 4375 meter. Jon van Dorsten, Simon Lap, José Huisman en Marrie Winkel wisten de afstand goed te volbren gen. Bij de jongens van 12 tot 17 jaar wist Evert Scheltmga uit Huisen alle Texelse atleten voor te blijven. Hij finishte in 16.54. Henk Tromp werd tweede en Jelle Lubach derde. Bij de dames was Hanneke Lemstra eerste, bij de dames veteranen Margreet Schouten uit Amsterdam. Bij de he ren won Diederik Scheltinga en bij de veteranen mannen Ruud Meeden- dorp. Veel deelnemers waagden zich aan de langste afstand (8750 meter). Winnaar Wim Opten uit Zuid Laren had nagenoeg geen tegenstand. Hij wist de twee ronden af te leggen in 30.30. German da Silva, oud-winnaar van de marathon van New York, werd tweede. Bij de veteranen was Jan Zijm duidelijk winnaar, hij kwam in 34.24 over de meet. Bij de dames ondervond Ingrid van Lubek geen concurrentie: zij finishte in 36.35, eer ste veteranen was Margot van der Ven. (Alle deelnemers ontvingen als aandenken een T-shirt en een zak oliebollen. Programma 6 januari 2004 Veld A 18.30 Super de Boer- OSGTevoko jeugd 19 15 Tevoko jeugd-Eco-tiem Super 20.00 Tatenhove 1 -Kobeko Eco-tiem 20.45 Sportshop-Autoc Tatenhove 1 21.30 Maarco B.-Paal 28 Sportshop 22.15 Cocky's Kap.-NIOZ 1 Maarco B. Veld B 18.30 12 Balcken-TESO NIOZ 3 19.15 NIOZ 3-Zandbank TESO 20.00 De Wit-Bouwcenter Zandbank 20.45 Lindeboom-Bocksberg Rab 21.30 Remco Oostra-NBC Lindeboom 22.15 Otto's tweewiel -BruintjeB. Oostra Veld C 18.30 Slagerij Boer-Slag. Bev 2 Timmer 19.15 Timmer's-Durper DrupSlag. Bev.2 20.00 Haarstudio-Sportshop Durper D. 20 45 Klif 12-Natuurwinkel Haarstudio 21.30 Eierl. H -Westerlaken Natuurw. 22.15 Krim-Jozefschool Eierland. Huis WedstrijdleidingCocky's Kapsalon Daan (320370) In het nieuwe gemeentehuis moe ten duurzame maatregelen geno men worden. Daar pleit burge meester Joke Geldorp. Volgens haar moet de overheid daarmee het goede voorbeeld geven om duurzaam te bouwen te stimule ren. 'Het uitgangspunt is dat we het raad huis sober en doelmatig bouwen, maar op basis van terugverdientijd moeten er wel duurzame ontwikkelin- De loting voor de halve finales op vrij dag 13/2 had het volgende resultaat: Jelleboog 1 - ZDH 1 Klif 1 - Mantje 2 Kwartfinale beker: Texel 3 - Jelleboog 1 B RAB 1 - Mantje 2 B Klif 1 - Mantje 3 B ZDH 1 - De Krim 2 B ZDH w.n.str Uitslagen 2-7 1-8 4-2 4-4"* (5-4) De Texelse zwemsters Simone de Wit, Lucie Burgman en Debbie Bak ker die zaterdag deelnamen aan het Oliebollentoernooi in Hoorn hebben hun persoonlijke records scherper gesteld De Wit kwam uit op de 100 meter vrijeslag. Deze legde ze af in 1.03.99, waarmee zij de derde plaats behaalde. Op de 100 meter schools lag zwom zij in een persoonlijk record i van 1.29.99 naar een vierde plaats, j De 50 meter vlinderslag legde zij af in 33.49, ook goed voor een vierde I plaats. Burgman kwam uit op de 100 i meter vrijeslag, die ze volbracht in i 1,25.00 Óp de 100 meter schoolslag zwom ze 1.46.69. De 100 meter wisselslag legde ze af in 1.37.38. Al deze tijden zijn persoonlijke records, I omdat zij deze voor het eerst zwom. i Bakker kwam uit op de 100 meter j vrijeslag. Ze zwom deze in een per soonlijk record van 1.24.37. De 50 meter vlinderslag legde zij af in 45.78. j De 100 meter wisselslag legde ze af in 1.45.01De meiden tegen wie Bak ker en Burgman het opnamen kwa men allen uit in de leeftijdscatogorie -I dames, waardoor Bakker en Burg- man met hoog eindigden. Zo'n 300 mensen bezochten de Playbackshow die zaterdag in het Eierlandsche Huis werd gehouden. De presentatie was in handen van Yvonne Boom, in de jury zaten Marco van Sambeek, Jeroen Plag en Wilma Laan. Er waren 19 optredens, waar van één live band. Uitslag: Kinderen 1 Direct (Michael Dijkman), 2. Frans Bauer (Willem Lakeman), 3 Kim Lyan (Juul en Doris v/d Steeg en Mandy van der Star Tieners: 1. Serpab (Inge v/d Bent, Naomie en Channah Tromp en Saskia v/d Velde). 2 Girls Allowed (Marloes van Beek, Saskia v/d Vis, Evelien Gieze en Iris Baas). 3 K3 (Marianne Langeveld, Marisja Lakeman en Rachella Snij der) Volwassenen 1 De Jantjes (Annemiek van Beek, Saskia v/d Beek. Marieke Bol). 2 Dolly Dots (Marieke, Colmda. Margreet, Yvet, Olga en Sandra) 3 Beanoe (Angelique Veldman en Evelien Westdorp) ZDH handhaaft de traditie om op nieuwjaarsdag te voetballen, met dit verschil dat er donderdag een klein toernooi wordt gespeeld. Deelne mers zijn de huidige selectie, een team van oud-ZDH'ers en een van oud-spelers die weliswaar nog jong zijn, maar bij de vereniging in Den Hoorn tussen wal en schip vielen. De wedstrijden duren elk een half uur. De spelers worden om 13.00 uur verwel komd met soep en koffie, het toer nooi start om 14.15 uur. Scheidsrech ters zijn Bouk Vredevoort en Rico Meertens. Bij slecht weer kan in ge val van twijfel de website (www.svzdh.nl) worden geraad pleegd. De receptie om 16.00 uur gaat in ieder geval door. SV Oosterend houdt zondag 4 januari de nieuwjaarsreceptie. Om 14.00 uur start een voetbalwedstrijd, waarin voor jong- en oud-Oosterend de strijd aanbinden. Aansluitend is de receptie in de kantine. gen plaatsvinden.' Wat voor soort maatregelen in aanmerking komen, moet nog worden bekeken. Eerder pleitte Geldorp er al wel voor om in navolging van de OSG ook in het nieuwe gemeentehuis een waterzijdig ingeregelde verwarming te installe ren. Door het water slimmer door de leidingen te laten lopen, kan jaarlijks ruim tien procent worden bespaard op de energierekening. In de recent geopende nieuwbouw van de buitendienst van gemeente werken zijn al diverse duurzame maatregelen genomen. Het hoofdge bouw wordt verwarmd met behulp van warmte-afgife van opgepompt grondwater, warmte die vrijkomt bij de luchtverversing wordt hergebruikt, er zijn zonnepanelen aangebracht en het hoofdgebouw is extra geïsoleerd. Provincie en rijk gaven ongeveer tachtigduizend euro subsidie voor de duurzame maatregelen. Het is nog niet bekend wanneer de meningspeiling over de locatie voor het nieuwe raadhuis wordt gehou den. Het parkeerterrein langs de Emmalaan en de tegenoverliggende ijsbaan zijn de twee plaatsen waar het kan komen. Is de winter volgens de kalender nog maar net begonnen, de eerste lammetjes zijn al geboren. Zoals in de stal van Henk van der Star van hoeve De Oorsprong in Eierland, waar 75 schapen rond deze tijd aflammen En hoe. Op tweede kerstdag schonk een ooi het leven aan liefst zes lammetjes. Eéntie was nog wat aan de kleine kant, maar op het oog zagen ze er alle maal gezond uit. Van der Star ver klaart de grote worp deels aan de invloed van het vruchtbare Finse landras. Dit soort is gekruist met het vleesras lie de France, met als resultaat de Flevolander. Van der Star kruiste dit dier met een Texelse ram, met als resultaat een zogeheten F2. 'Dit zijn heel vrucht bare ooien, die zijn voor een goede vleesproductie gedekt met beste Texelse rammen, van Cees en Dick Kikkert. Als je het goed bekijkt zijn deze lammetjes dus voor drie kwart Texelaars, met echt Kikkertbloed.' Van der Star sluit met uit dat het trucje dat hij eerder dit jaar gebruikt om de eisprong bij de ooien op te wekken (brons inductie), ook van invloed kan zijn op het aantal lammetjes. De vee houder heeft in deze drukke tijden een goede knecht aan de 12-jarige John van Leeuwen uit Eindhoven, die tijdens zijn vakantie op Texel mets liever doet dan helpen op de boerderij. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 10