Nieuwsgierige aard komt horecaman goed 'Als klant tevreden naar huis gaat, is het goed' Texelaars werk van pas Spelregels uitgaan ook buiten op gevel TEXELSE V-P^TTD A NTT y$>JJ COURANT*. EN HUN Vermiste Silvio weer op weg terug 1 Geen garageboxen in de Noordwester Eilanden willen vergaderen via beeldschermen 'Laat raad ook rondes langs dorpen maken Precies op tijd stapt hij café De Twaalf Balcken binnen. Met hese stem bestelt hij twee koffie. 'Het was een beetje laat gisteravond. We hadden een kerstbierenproe- verij en dat was zo gezellig dat het een beetje uit de hand liep', veront schuldigt hij zich voor zijn schorre stem en ietwat kleine oogjes. San- der Moens werkt inmiddels ruim acht jaar in de Balcken en is hore caman in hart en nieren. 'Ik zou niet weten wat ik anders zou moeten doen.' En anders zou willen doen, want de klant tevreden naar huis laten gaan, is zijn ultieme doel tij dens zijn werk. Saai vindt hij zijn werk nooit. 'Je maakt hier van al les mee.' Een openhartig gesprek over zandgebakjes, kokkerellen, lustobjecten en nazitten. De 33-jarige geboren en getogen Texelaar is een bekend gezicht in De Twaalf Balcken. Hoewel hi| ook dagdiensten draait, is Moens vooral in de avonduren werk zaam in het eetcafé. 'De sluitdienst vind ik het leukst. Die begint om zes uur en eindigt om twee uur of drie uur, wanneer we dicht gaan. Eerst in de keuken, wat behoorlijk inspannend is, en daarna gezellig een biertje tappen en een beetje kletsen met de klanten.' Contact met mensen is een van de onderdelen van zijn werk die hem het meest aanspreken. Zijn nieuwsgie rige aard vereenvoudigt het barwerk behoorlijk. 'Ik heb altijd wel een praatje. Als er vreemden aan de bar zitten, vraag je waar ze vandaan ko men en wat voor werk ze doen. Met Texelaars heb je weer een heel ander contact. Vooral als ze hier regelma tig komen, weet je natuurlijk het no dige van iemand.' Dat een barkeeper van alles ziet gebeuren op een uitgaansavond, wordt door Moens grinnikend bevestigd. 'Je ziet inder daad van alles. Ik heb menig relatie hier zien opbloeien, maar ook zien afbreken. Soms zie je van tevoren al dat er iets leuks gaat gebeuren tus sen twee mensen En af en toe stuur je dat nog wel eens een beetje. Dan zie je ze samen weggaan.' Niet met alle klanten is het contact even leuk. 'Bij sommigen denk je Jezus, daar is ie weer, maar ook dat hoort erbij. Ook voor die mensen heb je een vriende lijk praatje. Je werkt bij een dienst verlenend bedrijf dus daar moet je rekening mee houden. Anderzijds kan het contact met klanten juist ook intens zijn. 'Sommige dingen die klanten overkomen raken je persoon lijk, maar daar moet je mee kunnen omgaan. Het doet je wel wat, maar tegelijkertijd is het ook je werk. En vaak kun je er toch niks aan doen.' Moens kan zijn werk makkelijk losla ten. 'Dat geldt ook voor alles wat je hoort en ziet. Als ik de deur achter me dichttrek, ben ik alles kwijt. In ons vak geldt toch het bekende horen, zien en zwijgen.' Zandgebakjes Zijn horecaloopbaan startte toen hij als banier van veertien door Frits Langeveld in De Koog werd 'geron seld' voor een baantje als afwasser. 'Ik liep in die tijd vaak met een groepje vrienden een rondje over de braderie en dan gingen we stiekem roken. Kennelijk zag hij wel wat in me voor de horeca.' Daarna volgden verschil lende baantjes in horecabedrijven. Na de middelbare school volgde Moens een opleiding tot restaurant kok in Amsterdam. Dat liep mis toen hij geen stageadres op Texel kon vin den 'Ik wilde per se naar Texel, toen dat niet lukte ben ik gestopt en heb ik een baan gezocht.' Zijn verbon denheid met Texel is groot. Zelfs zo groot, dat hij slechts zelden het eiland verlaat. 'Als ik tien keer per jaar naar de overkant ga. is het veel. Waarom zou ik ook. Ik heb hier toch alles?' Tien jaar lang werkte Moens in het Stoombootkoffiehuis. Toen moest hij door een beleidswijziging van de nieuwe eigenaar op zoek naar een andere baan. 'Het was toen hartje winter, dus wat moet je dan op Texel Ik solliciteerde bij De Lindeboom en werd aangenomen. Vlak voor ik zou beginnen, belde Co Vermuë of ik niet in de Balcken wilde werken. Omdat me dat veel leuker leek, heb ik De Lindeboom toen maar afgezegd.' Terugkijkend op zijn vroege jeugd lag een carrière in de horeca voor de hand. 'Volgens mijn moeder was ik al op m'n tweede zandgebakjes aan het maken in de zandbak Toen zat het er al in, denk ik.' De overgang naar het eetcafé in de Weverstraat bleek groot. Vooral het fenomeen open keuken betekende een omschake ling. 'Even een sausje proeven met je vinger, dat kon natuurlijk niet meer en ik voelde me in het begin echt op de vingers gekeken. Dat was behoorlijk wennen Nu stoort Moens zich niet meer aan commentaar van klanten op zijn kookwijze. 'Ach, ze mogen best een opmerking maken, dat vind ik niet erg.' Zijn eerste avond was met recht een vuurdoop. 'We hadden toen drieënnegentig eters. Dat is be hoorlijk wat. Een gemiddelde avond in het weekend zitten we op tachtig. Het voordeel van een open keuken is wel, dat je meteen hoort of het lek ker is of niet.' Nazitten Hoewel hij zelf niet vaak naar de kroeg gaat, zakt Moens vrij regelma tig door. Meestal na het werk ver maakt het Balcken-personeel zich uitstekend tijdens het nazitten, een bekend fenomeen in de horeca. 'Een uurtje nazitten is niks. dus dan neem jenogeenbiertjeenzitje wat te klet sen. Dan is het zo laat. Vroeger was het erger hoor, dan gingen we soms naar huis als de winkels al bijna weer open gingen. Dan was Nel (vaste schoonmaakster van het eetcafé, red.) al aan het schoonmaken, als wij nog aan de bar zaten. Tegenwoordig maak ik het niet meer zo bont. Nu blijf ik af en toe nog eens hangen, maar een paar jaar geleden was dat bijna vaste prik.' Het feit dat hij nu vader van een zoontje van twee is, bracht daar verandering in. 'Je bent bewus ter met je werk bezig. Ik voel me meer verantwoordelijk en bovendien is het geen pretje als Joost 's morgens vroeg met zijn plasluier op m'n ge zicht gaat zitten na een avondje door zakken. Dan bedenk je je nog wel eens!' Hoewel leeftijd en achtergrond nogal uiteenlopen, vormen de werk nemers van de Balcken een hecht, goed ingewerkt team. 'Ik kan het met iedereen goed vinden en heb geen voorkeur om met bepaalde collega's te werken. Wel is het zo dat met de een de samenwerking wat vloeiender verloopt dan met de ander, maar dat hoort er bij. Als het maar gezellig is.' Koken Het bereiden van de maaltijden vormt een belangrijk onderdeel van zijn werk. En dat neemt hij behoorlijk se rieus. Moens is een van de vijf koks. Regelmatig is er een koksoverleg en wordt er gebrainstormd over nieuwe gerechten en ideeën Want hoewel de vaste kaart in het eetcafé niet regel matig verandert, bieden de dag soepen en thema-avonden wel mo gelijkheden voor 'culinaire uitspat tingen'. 'Eigen initiatief wordt hier zeer gewaardeerd. Ik bedenk bijvoor beeld dagsoepen en dan moet ik het verder zelf regelen. Ook voor de thema-avonden die we in het verle den hadden kon ik m'n ei goed kwijt. Dan zochten we bijvoorbeeld op internet en in kookboeken naar leuke gerechten die bij zo'n avond passen en dan gingen we gezamenlijk aan de gang. Hartstikke leuk.' Moens hoopt dan ook vurig dat de speciale avon den weer opnieuw geïntroduceerd zullen worden. Zijn kookkunsten ver toont hij ook thuis. In zijn woning in Den Burg, die de Texelaar sinds twee jaar met echtgenote Marrit bewoont, is een grote landelijke keuken ge plaatst. 'Ik vind het erg leuk om me ook thuis in de keuken uit te sloven. Ook thuis vind ik het prachtig om Zeker in de decembermaand gaat Sander Moens fluitend naar zijn werk om te kokkerellen en de tap te bedienen. Zijn verdwijning hield Texel begin van dit jaar in de ban. De 31-jarige oud- Texelaar Silvio Roest, zoon van Ben en Afke Roest uit Den Burg, werd ver mist. Op vrijdag 4 oktober 2002 ver liet hij zijn woning in het Belgische Veerle, zijn echtgenote en dochtertje van 16 maanden achterlatend. Een week later ontving zijn vrouw een afscheidsbriefje. Eind vorig jaar werd zijn vermissing uitgezonden door het televisieprogramma Vermist. Silvio reageerde per e-mail dat hij het goed maakte, maar er nog met aan toe was om terug te keren naar zijn familie. Op vrijdag 14 februari 2003, Valentijns dag. volgde onverwacht de hereni ging met zijn ouders. Die zouden nogmaals een oproep doen in Ver mist, maar troffen in de studio tot hun grote verrassing Silvio aan. 'Dat was het mooiste Gadeau dat je op Valentijnsdag kunt krijgen', vertelt moeder Afke nu) 'Silvio is eerst terug gekeerd naar Spanje waar hij tijdelijk werkte en op 8 maart hebben wij hem in Barcelona opgehaald en is hij mee naar Texel gekomen.' Vervolgens accepteerde Silvio, die volgens zijn moeder helemaal de weg kwijt was, een baantje op de schapenboerderij van Martin Kikkert op Westergeest om te helpen tijdens de lammerentijd. 'Dat heeft hem enorm goed gedaan. Daarna heeft hij in de zomer bij Paal 28 gewerkt, bij Ivonne Boom, die kent hij al vanaf de kleuterschool en Ivonne kon hem goed gebruiken.' Inmiddels woont en werkt Silvio in Drenthe op een vakantiepark. Hoewel de relatie met zijn echtgenote niet meer goed komt, is de scheiding nog niet rond 'Dat moet allemaal nog geregeld worden, maar die relatie is niet meer te redden', vertelt Afke. Wel heeft Silvio weer contact met zijn dochtertje Michelle. 'Dat meisje is een maand bij haar moeder en dan komt ze twee weken naar Texel waar Silvio hier bij ons thuis voor haar zorgt. Dat vindt hij geweldig.' Een definitieve bezoekregeling moet er nog komen. Volgens zijn moeder gaat het een stuk beter met Silvio. 'Natuur lijk lijdt hij onder de situatie met zijn dochter, maar hij heeft weer zelfver trouwen. Ziet de toekomst weer zon nig tegemoet. Als alle problemen zijn opgelost en de scheiding rond is, kan hij weer een nieuw leven opbouwen.' Hoewel zij met op de oorzaak van Silvio's problemen wil ingaan, zijn die terug te leiden naar privé-problemen. 'In september 2001 zijn er dingen gebeurd die hij met aankon en ont stonden problemen waar zijn relatie niet tegen bestand was.' Ook voor de ouders was het een turbulent jaar. 'Eigenlijk hebben wij het allemaal nog met verwerkt. Daar zijn we nog niet aan toegekomen, omdat we eerst Silvio en Michelle hebben opgevan gen. Ik trek er nog een jaar voor uit, voordat het allemaal weer rustig is.' Terugkijkend vindt zij alle steun van Texelaars hartverwarmend. 'Achteraf hoor je hoe mensen met ie hebben meegeleefd. Dat voor ons wild vreemde mensen op stille plekken hebben gezocht toen bekend werd dat Silvio zich misschien op Texel schuilhield. Dat is echt ongelofelijk. Dat heeft ons enorm goed gedaan.' Bewoners van de Noordwester in Den Burg die dichtbij hun huis een opslagruimte willen, moeten hun spullen vooralsnog elders opber gen. Een verzoek van Peter Dral om op een terrein aan de Vaargeul garageboxen te mogen bouwen, is tot twee keer toe door het college afgewezen. De bouw van garageboxen op het bewuste veldje ligt gevoelig. In het verleden zijn er al eens plannen voor geweest, wat destijds op verzet stuitte uit de buurt, die het speelter- remtje wilde behouden De gemeente besloot toen de bestemming garage boxen te veranderen in die van speel terrein. Toen eerder dit jaar bekend werd dat Dral zijn oog op het terrein had laten vallen, zetten bezorgde buurtbewoners een handtekeningen actie op touw. Maar volgens Dral zijn de beweegre denen van de bezwaarmakers twijfel achtig. 'Van het beoogde gebruik als speelterrein is tot dusver geen sprake geweest.' Hij schrijft dat de barbe cuetafel die er op kosten van de ge meente is geplaatst tijdens een bar becue zelfs is verplaatst naar een aangrenzend speelveld. 'Het terrein is nog nooit als barbecue- of recreatie- veld gebruikt.' Dral zegt zelfs door buurtbewoners die protest hebben aangetekend, te zijn benaderd voor een garagebox 'Er bestaat onder buurtbewoners een groot gebrek aan garage- of opslagruimte in de nabij heid van hun woningen, omdat hun woningen niet voldoende zijn uitge rust met een opslagfaciliteit. Door de afwijzing van het plan worden deze problemen niet opgelost.' Desondanks werkt de gemeente niet mee aan de plannen en wijst er op dat bewoners op het eigen erf bijgebou wen mogen neerzetten van maximaal veertig vierkante meter grootte. Bestuurders en ambtenaren van de vijf Waddeneilanden gaan volgend jaar mogelijk via beeldschermen met elkaar vergaderen. Het Over legorgaan Waddeneilanden (OOW) onderzoekt de mogelijkheid om vi deo-conferencing in te voeren. Daarmee moet het mogelijk worden dat bestuurders en ambtenaren niet meer van de eilanden af hoeven te gaan om elkaar te treffen op een cen traal punt voor overleg. Met een vi deo-conferentie kunnen zij op ver schillende plaatsen vergaderen en elkaar toch zien. Volgens burgemeester Joke Geldorp kan dat flinke tijdwinst opleveren. 'Als je nu naar Leeuwarden gaat voor overleg met de andere eilanden, moet je de boot van acht uur nemen en heb je de boot van half drie terug. Dan ben je een dagdeel kwijt voor een overleg van anderhalf tot twee uur Met video-conferencing kun je streven naar meer efficiency en je kunt rustig vergaderen in een aparte ruimte.' Het OOW onderzoekt op welke manier video-conferencing kan worden ingevoerd en hoe de kosten individueel over de eilanden moeten worden verdeeld DINSDAG 30 DECEMBER 2003 voor meerdere mensen te koken.' Hoewel hij enkele jaren terug nog wel met de gedachte speelde om een eigen horecabedrijf te beginnen, heeft Moens die inmiddels laten va ren. 'Ideeën genoeg, maar ik denk met dat het er van zal komen Er komt tegenwoordig zoveel bij kijken om een bedrijf te runnen. Al die regels en scholing. Ik heb alleen LTS en verder doe ik alles met m'n handen. Nu trek ik de deur achter me dicht en ben ik vrij. Dan heb je thuis ook nog de so res.' Toch moet hij nu ook als werk nemer weer in de studieboeken. 'In februari moet ik examen doen voor sociale hygiëne, dat moet iedereen nu hebben. We gaan met z'n drieën op.' Lustobject Het is publiek geheim dat barkeepers en diskjockeys zich doorgaans mo gen verheugen in een warme vrouwe lijke belangstelling. Dat de man ach ter de bar nogal eens wordt gezien als lustobiect. Hoe groot is de verleiding achter de bar? Na een schaterlach over de term lustobject antwoordt hij serieus: 'Je moet af en toe stevig in je schoenen staan. Aandacht geven is leuk, maar krijgen ook. Natuurlijk vind ik het leuk als er een groepje mooie meiden aan de bar naar me zit te kijken. Soms is het wel heel erg gezellig en een beetje flirten hoort bij je werk. Maar daar moet het bij blij ven. Je moet er ook met van uit gaan dat er iets gebeurt. Het is een spelle tje wat je doet.' Tijdens zijn werk is Moens zelden chagrijnig 'Ik vind dat je dat met kunt maken in dit werk. Daar moet je je dan maar overheen zetten, want die klanten hebben recht op een vrolijke bediening. Dat is met altijd leuk voor Marrit, want thuis ben ik wél altijd mezelf. Thuis is thuis. Daar moet ik mijn stemmingen de vrije loop kunnen laten. Ook als ik chagrijnig ben. Dat levert natuurlijk wel eens gemopper op. Op je werk ben je de vrolijke jongen en hier zit je te chagrijnen zegt ze dan. Maar ja, net als iedereen heb ik dat ook wel eens. Een belangrijke uitlaatklep voor Moens vormt het surfen. Sinds vele jaren is hij een fervent surfer die re gelmatig te vinden is op het strandje bij Dijkmanshuizen. 'Dat vind ik heer lijk. Lekker alleen, op jezelf. Daar heb ik echt behoefte aan zo nu en dan.' Voorlopig ziet Moens zijn toekomst voor zich in De Twaalf Balcken. 'Maar ik zie me met op m'n drieénzestigste nog achter de bar staan. Wat ik dan ga doen, zie ik wel weer Als je wilt werken, kun je werken. Zo is het toch?' Tekst en foto Louise van der Sluis De gemeenteraad zou in navolging van burgemeester en wethouders ook rondes langs de dorpen moe ten maken. Dat stelt burgemeester Joke Geldorp. Volgens haar is dat een mogelijkheid voor de raad om de binding met de bevolking te ver stevigen. Volgens Geldorp past zo'n dorpen ronde ook goed binnen het dualisme. Tot nu toe maakt, voor zover bekend, alleen Texels Belang ronden langs de dorpen De burgemeester erkent dat de politiek na de invoering van het dualisme vorig jaar weinig meer heeft gedaan aan ontwikkeling daarvan. 'Nadat de raad op 14 maart 2002 was geïnstalleerd, zijn er verordeningen voor het dualisme aangenomen, maar daarna is het lange tijd stil ge weest.' Sinds kort bespreken raads- en collegeleden weer op welke ma nier zij op Texel invulling moeten ge ven aan het dualisme. Praten over het dualisme werd nieuw leven ingeblazen nadat college en raad afgelopen jaar meermalen met elkaar in botsing waren gekomen. De bom barstte nadat fractievoorzitter Piet Standaart van Texels Belang openlijk zijn kritiek had gespuid over het optreden van de burgemeester en het college. Raadsleden en college besloten daarop weer te gaan werken aan het dualisme dat collectief als de boosdoener werd aangewezen. Er werd onder meer geopperd een Texelse variant aan te brengen. Vol gens Geldorp wordt daar nog aan gewerkt. 'Maar we hoeven geen in gewikkelde bureaucratische dingen op te zetten, want de lijnen zijn kort op Texel. Ze weten je uitstekend te vinden, ledereen in de raad en het college wordt aangesproken door inwoners De Texelse variant moet onder meer de afstand tussen raad en college verkleinen. Volgens Geldorp, voorzitter van de gemeenteraad, zou de raad er ook eens over moeten nadenken of zij door wil gaan met het houden van diverse commissievergaderingen voorafgaand aan een raads vergadering. 'Hier zijn de commissie vergaderingen nog volgens de oude vergaderstructuur gekoppeld aan de drie sectoren op het gemeentehuis. Maar er zijn ook gemeenten waar ze alle commissies hebben afgeschaft en vervangen door één voor-raads- vergadermg.' Geldorp ziet al wel een toename van onderlinge discussies tussen de raadsleden. Dat was ook een van de doelstellingen van het dualisme. Binnen konden bezoekers van horecagelegenheden ze al enige tijd zien hangen. Binnenkort zijn posters waarop 'spelregels' voor het uitgaan op Texel staan ook buiten te lezen. De afdeling Texel van Koninklijke Horeca Nederland en de gemeente hebben daarvoor gezamenlijk nieuwe posters in hard plastic laten maken. Burgemeester Joke Geidorp en voor zitter Rein Stam van Horeca Texel schroefden vorige week het eerste exemplaar tegen de gevel van disco theek Question Plaza in Den Burg. De gemeente en Horeca Texel hebben 201 bordjes laten maken, die de ko mende weken worden uitgedeeld aan horecagelegenheden en andere be drijven waar regelmatig jongeren ko men. Bedoeling is dat ze ook buiten duidelijk in het zicht hangen Van wege het hard plastic moeten de bordies weer- en vandaalbestendig zijn. De bordjes vermelden dat drugs, agressie en geweld, glas en alcohol op straat, hinderlijk gedrag, overlast voor anderen, racisme en discrimina tie en ongewenste intimiteiten niet worden getolereerd. Volgens Stam is de tekst specifiek op het Texels uitgaansleven toegespitst, 'De pos ter is van een landelijke campagne en daarop staat ook dat wapens niet zijn toegestaan, maar dat vonden we te agressief worden voor Texel. In plaats daarvan hebben opgenomen dat glas en alcohol op straat niet zijn toege staan.' De beschreven regels zijn vastgesteld voor Horeca Texel, de gemeente en de politie. Mensen die in overtreding zijn, kunnen volgens burgemeester Geldorp in eerste in stantie rekenen op een transactie, waarbij een geldboete moet worden betaald Mensen die meermalen in de fout gaan, kunnen een dagvaarding krijgen, waardoor ze zich tegenover de rechter moeten verantwoorden. Stappers wordt er ook op gewezen dat ze kunnen worden geweerd als ze zich misdragen. Horecagelegen heden hebben de mogelijkheid om lastige klanten een lokaalverbod op te leggen en de gemeente kan daar een straat- of dorpsverbod van één maand aan toevoegen. De burge meester en de officier van justitie kunnen die termijn verlengen als ie mand voor erg veel overlast zorgt. Tot nu toe heeft de Question twee keer een lokaalverbod opgelegd en in De Koog kreeg één persoon een straat verbod Afgelopen zomer hoefden de machtsmiddelen niet te worden inge zet. Volgens Geldorp werkt het al pre ventief dat de mogelijkheid bestaat Horeca-ondernemer Paul van Dijk (De Toekomst, SamSam en de Me tro), die aanwezig was bij vast schroeven van het eerste bordje, stelde dat het uitgaan in De Koog afgelopen zomer goed was verlopen. 'Het ging lekker en we hebben geen incidenten gehad.' De gemeente en de horeca hebben beiden de helft van de kosten van de nieuwe bordjes betaald. Volgens Geldorp kan daarmee op een betere manier een bijdrage worden geleverd aan het beheersbaar houden van het uitgaansleven De burgemeester en Stam lieten weten dat de samenwer king tussen de gemeente en Horeca Texel steeds meer de goede kant uit gaat. onder meer vanwege het jaar lijkse zomeroverleg in De Koog. Stam: 'We reageren nu mét elkaar ergens op en in plaats van dat we óp elkaar reageren.' Geldorp maakte bekend dat in het voorjaar een bijeen komst in Question Plaza wordt ge houden om met Texelse jeugd over drank te praten. Dat gebeurt in navol ging van de lessen die de burge meester. jongerenwerkster Carla Schrama en Jan van der Meer van de politie afgelopen najaar gaven aan leerlingen van de OSG. De gemeente gebruikt daarvoor geld dat eerder werd besteed aan campagnes om in de zomer alcoholvoorlichting aan toeristen te geven. Burgemeester Joke Geldorp en Rein Stam van Horeca Nederland schroefden vorige week het eerste 'Er zijn regels...'-bordje tegen de gevel bij Question Plaza. (Foto Jeroen ven Heitumj

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 13