'Ik beperk me niet tot het romantische kerstverhaal' Kerstpakket verruild voor aardigheidje bedrijf Fiscus ook op Texel voelbaar m Horeca verliest in zaak Zelfpluktuin 'TEXELS£7&URANT- Drukke dagen voor dominee Jaap Vlasblom Lantaarnpalen op Texel Parkeerterrein Nikadel wijzigt Nieuwsbrief van Duurzaam Texel Verkoop aardbeienijs omstreden Lantaarnpalen Tfyf LÉ Een 'gewone' dienst in Oosterend en een oecumenische dienst in Den Hoorn op 21 december, een kerstnachtdienst op 24 december in De Waal, een kerstviering op 25 december in De Koog, een oudejaarsviering op 31 december in De Koog, een nieuwjaarsviering op 4 januari in De Waal en tussendoor nog aanwezig zijn bij de kerstviering voor de senioren van Den Hoorn en de adventsavond in De Waal, Het zijn drukke dagen voor dominee Jaap Vlasblom, die er bovendien rekening mee moet houden dat hij wordt weggeroepen om een ernstig zieke of de nabestaanden van een pasgestorvene bij te staan. Veel tijd voor zichzelf en zijn gezin houdt hij niet over. Toch hoort niemand hem klagen: 'Kerstmis is een mooi moment om iets van het geloof door te geven.' Jaap Vlasblom viert dit jaar voor de zesde keer kerstmis op Texel. De 33- jarige inwoner van Den Hoorn werd in augustus 1998 predikant van de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn, die 550 leden telt. Hij ont popte zich in de afgelopen vijf jaar tot een sociaal bewogen dominee, die weliswaar gelooft in God, maar een hekel heeft aan dogma's Het is niet erg dat mensen twijfelen. Geloven is voor mij ook niet zeker weten. En ik probeer de gebeurtenissen uit de bij bel te vertalen naar wat er nu gebeurt Mensen laten nadenken over de maatschappij, waarin wel eens te veel langs elkaar heen wordt geleefd. Dat is mijn manier om bezig te zijn in de kerk. We zijn mens om te zorgen voor elkaar. Dat proberen we in onze gemeente ook. Dat gaat vast met al- ti|d goed. maar het is wel het streven.' Betrokken Dat Vlasblom zich daadwerkelijk be trokken voelt bij de samenleving bui ten de kerk, blijkt ook in de praktijk. Zo zit hij samen met een tiental dorpsgenoten in een werkgroep die probeert te schetsen hoe Den Hoorn er in 2020 uit zou moeten zien. Met Ouwe Sunderklaas behaalde hij vo rige week de eerste prijs met een - bijzonder originele - sketch waarin hij verzoening predikte. 'Ach ja, als de mensen niet meer naar de kerk ko men, dan kom ik wel naar hen', ver klaarde hij na afloop. Bovendien is Vlasblom de man achter de spreuk die - vergezeld door een afbeelding van het beeld de Denker Man Rodin - sinds ruim een jaar iedere vrijdag in de rubriek met de kerkdiensten in de Texelse Courant staat. 'Mijn oor spronkelijke bedoeling was je als kerk duidelijker te profileren en mensen even aan het denken te zetten over het geloof of het leven in het alge meen. Mensen aan het denken zet ten, beschouw ik als mijn taak. Als predikant lukt dat - hopelijk - op zon dag in de kerk. Maar een krant is een breder medium, waarmee je meer mensen aanspreekt. Nadat ik het met collega's had besproken, heb ik con tact gezocht met de redactie. Die vond het prima dat er wekeli|ks een denkertje zou verschijnen, zolang het maar geen reclame zou worden. Van daar dat er in de krant zelf geen di recte band met de kerk wordt ge legd Hoewel zijn collega's een enkele keer ook een bijdrage leveren, zijn de meeste spreuken van Vlasblom zelf. 'Ik ga er wel eens voor zitten, maar over het algemeen komen ze spon taan. Speciaal daarvoor heb ik een papieren onderlegger voor mijn bu reau gekocht, om ze direct op te schrijven. Ik mail ze ook wel naar col lega's, in de hoop dat ze nog wat scherper worden gesteld. Het zinne tje moet even iets oproepen, maar de strekking mag niet teveel voor de hand liggen, want dan wordt er zeker niet over nagedacht.' Ook in de spreuken komt de maatschappelijke betrokkenheid van Vlasblom duidelijk tot uiting en worden kerk en religie zeker met gespaard. Godsdienst be- wiist mensen niet altijd de beste dienst, was er één uit het afgelopen jaar, evenals Wie goedgelovig is, ge looft niet alles. 'Het is goed als men sen nadenken over de rol van de kerk. Ze moeten niet alles klakkeloos aannemen.' Druk man Rond kerstmis is Vlasblom een druk man en rijgen de diensten zich aan een De voorbereiding kost hem veel tijd. 'Het is een samenballing van pre ken. Uiteindelijk gaan ze allemaal over hetzelfde, maar je moet natuur lijk wel proberen steeds iets nieuws te zeggen.' Om ideeèn op te doen, leest hij meestal de bijbelteksten in hun oorspronkelijke taal: het Grieks voor het Nieuwe Testament en het Hebreeuws voor het Oude Testa ment. 'Dat behoedt je ook voor oor delen waarmee de vertaler aan de slag is gegaan. Bovendien zijn er la ter dingen bijgehaald die nu alge meen zijn en waarvan ik soms zelf overtuigd ben dat ze in de bijbel staan, maar die helemaal niet in het oorspronkelijke verhaal staan. Neem Jaap Vlasblom: 'Bij kerstmis hoort het zoeken naar het licht. bijvoorbeeld de ezel waarop Jozef en Maria reizen. Het is misschien wel aannemelijk dat ze zich zo voortbe wogen, maar zeker is dat niet. Dat geldt ook voor de herbergier die zegt dat er geen plaats voor hen is. Die komt ook niet voor in de bijbel. Het is goed te kijken wat de originele tekst ons zegt.' Vlasblom begint een week of twee voor de dienst met het schrijven van de preek. Losse ideeën noteert hij op papiertjes, daarna schrijft hij de hele preek eerst in het klad en daarna in het net uit. 'Ik ben wat dat betreft geen computermens Ik zou anders de neiging hebben teveel te blijven strepen. Bovendien ligt er een tekst. WOENSDAG 24 DECEMBER 2003 ook als er wat mis gaat met de com puter.' Nadat hij de preek nog een maal in zijn werkkamer heeft opge dragen, is hij er klaar voor. Angst dat het niet komt, heeft hij met. 'Mijn stu die vormt de basis, de ondergrond is altijd aanwezig. Bovendien moet ik bekennen dat ik iets gemakkelijker ben geworden. Vroeger streefde ik altijd naar de perfecte preek Dat doe ik nog, maar tegenwoordig ben ik ook tevreden als het gewoon een goede is.' Hoewel Vlasblom Pasen, wanneer de wederopstanding van Jezus wordt gevierd, als het belangrijkste christe lijke feest beschouwt, hecht hij veel waarde aan kerstmis. 'De kerstsfeer wordt wel eens overdreven, maar roept bij mij ook iets op. Ik kijk er naar uit, het brengt veel mensen op de been. Natuurlijk zou ik het liefst zien dat de kerk iedere zondag vol zit, maar het is toch mooi dat dat in ie der geval één per keer jaar het geval is. Het is een moment dat je iets van het gefoof mag doorgeven aan de mensen die er zijn. Maar ik beperk me met tot het romantische kerstverhaal en probeer de bezoekers te laten nadenken, net als op gewone zonda gen.' Een paar jaar geleden verloren Jaap Vlasblom en zijn vrouw Anneke hun pas geboren baby. Het is een gebeur tenis die diepe sporen heeft nagela ten en nog steeds pijn doet, Toch staat zijn eigen verdriet het vieren van kerstmis met in de weg, vindt hij. 'Dat komt misschien ook wel doordat kerstmis bij ons nooit zo'n familie gebeurtenis is geweest. Mijn vader was ook predikant. Hij verzorgde nog veel meer preken dan ik nu doe en was die dagen bijna niet thuis. Aan de andere kant hoort bij kerstmis ook het zoeken naar het licht. Een predikant die al wat getekend is door het leven, zal niet alleen maar een jubelende preek schrijven. En als je kijkt naar de wereld, dan ontdek je dat kerst voor velen helemaal met zo feestelijk is. Maar ik denk dat het wel goed is dat je de sprong naar de vreugde pro beert te maken. Bovendien, als je een mooi feest hebt gevierd, kun je er ook weer even tegen.' Het parkeerterrein naast de be oogde Lidl supermarkt in De Koog, waarvan de bouw binnenkort be gint, wordt opnieuw ingericht. Door het nieuwe plein breidt het aantal (betaalde) parkeerplaatsen uit en wijzigt de taxistandplaats iets. De verwachting is dat de parkeer plaats na het gereedkomen van de discountzaak intensief zal worden gebruikt. Tot de herinrichting is beslo ten na overleg met aangrenzende bedrijven, taxiondernemers en di verse afdelingen bij de gemeente. Het plan wordt voorbereid en uitge voerd onder directie van MO Projekt. Dit bedrijf ontwikkelt ook de super markt, met op de tweede verdieping twee kantoren en acht woningen. Om de bouw van het complex en de her inrichting op elkaar af te stemmen, geven b en w er de voorkeur aan dat dit onder een directie gebeurt. Bo vendien heeft de gemeente het der mate druk met andere plannen, dat deze herinrichting op korte termijn niet in de planning past. MO Projekt is van plan de bouw te gunnen aan bouwkundig aannemer Peyler BV en het civieltechnische werk aan Daal der Alkmaar BV. beide werk maatschappijen van Ooms. De totale kosten zijn nog met berekend. Deze maand is per e-mail de eerste digitale nieuwsbrief van de Stichting Duurzaam Texel verschenen, waar mee geïnteresseerden op de hoogte worden gehouden van de activiteiten van de stichting. De eerste brief be vat onder meer informatie over het project De Uitdaging, de workshop meervoudig ruimtegebruik en de ko mende Texelse productenbeurs. Wie zich op de nieuwsbrief wil abonneren, kan dit doen via website www.duur- zaamtexel.nl. De fiscale veranderingen rond de verstrekking van kerstpakketten zijn niet ongemerkt aan Texel voor bijgegaan. Een telefonische rond gang over het eiland leert dat veel werkgevers het kerstpakket heb ben verruild voor een aardigheidje voor hun werknemers. Want, zo stellen velen van hen, een blijk van waardering is belangrijk. Maar om dubbele kosten voor een feestelijk pakket onder de boom neer te tel len, gaat hen te ver. 'Het is sneu om niks te doen, maar in een tijd dat het allemaal minder wordt, kun je natuurlijk niet veel extra kosten gaan maken voor een kerst pakket', aldus ondernemer Kees- Jaap van der Kooi. Tot en met 2002 was het mogelijk om zonder heffing van loonbelasting en premies werknemersverzekeringen een kerstpakket te verstrekken aan werknemers. Met ingang van 1 ja nuari van dit jaar is deze faciliteit ech ter afgeschaft. Indien er een kerst pakket wordt verstrekt, moeten hierover loonbelasting en premies worden ingehouden en afgedragen. Dat betekent een behoorlijke lastenverzwaring voor de werkgever. Een rekenvoorbeeld: een kerstpakket ter waarde van €50,- zal tenminste €74,50 en maximaal €104,15 gaan kosten. Dat gaat veel ondernemers te ver. Diverse Texelse bedrijven die handelen in kerstpakketten merken de terugloop fors in het klanten bestand. Volgens Frans Hopman ju nior van groothandel Hordifood is de afzet van kerstpakketten 'niet te ver gelijken met andere jaren'. De vraag is meer dan de helft afgenomen. 'Bij ons begint het normaal gesproken in september. Dan gaan de folders de deur uit en maken we afspraken met klanten. Dat loopt door tot begin de cember. Daarna is het net wat voor aanvragen er binnenkomen Over de gehele linie merken we een terug loop. Veel bedrijven haken dit jaar af. Je merkt verder dat ondernemers deze wijziging aangrijpen om de van zelfsprekendheid van een kerst pakket aan de orde te stellen.' Hoe wel de klant de afgelopen jaren volgens Hopman al meer naar de prijs keek, is het bestede bedrag dit jaar met verder gezakt. 'Bedrijven die besluiten wel een kerstpakket te ver strekken, doen dat in de lijn van de afgelopen jaren Dat beeld wordt be vestigd door Kees Klaassen, eige naar van snoepwinkel Inde Soete Suykerbol. 'Ook bij ons is het de helft minder. Bedrijven doen het of wel, of met. Wij merken niet erg dat ze kie zen voor een kleinigheidje.' Mary Smidt-Witte, van de gelijknamige slijterij in Den Burg, merkt dat wel. Ook zij kampt met een forse terug loop in het aantal bestelde kerst pakketten, maar schrijft daarentegen meer orders voor kleinere geschen ken, zoals een flesje wijn of een kistje wijn. Een bedrijf dat volgens eigena res Hanneke van der Vis geen last heeft van de fiscale veranderingen is de Notenstolp. 'Ik merk het met. De vraag is bij ons niet minder gewor den.' Vooral de boeketjes met lekker nijen, koffie en thee zijn populair. Ouderwets Een van de bedrijven die dit jaar be sloten geen kerstpakket te verstrek ken is Rab uit Oudeschild. 'De doos in de oude vorm is weg. We hebben het personeel van tevoren laten we ten dat het kerstpakket dit jaar is af geschaft We doen er wel een aardig heidje voor in de plaats. Alle personeelsleden hebben een kerst stol gekregen', aldus directeur Paul Krugers. Hij stelt dat het bedrijfs beleid wellicht niet door de fiscus zou zijn beïnvloed als er minder mensen bij het concern zouden werken. 'Als je praat over vijftien man is het een heel ander verhaal. Bij ons gaat het keer zeshonderdvijftig, dan wordt het rekensommetje anders.' De onderne mer bekent dat de fiscale wijziging, die overigens volgend jaar weer wordt teruggedraaid, hét ultieme moment is om het kerstpakket af te schaffen. 'Als je het mij vraagt is die doos ouderwets en achterhaald De kerststol wordt erg gewaardeerd. Doe er een pakje roomboter en een Diverse bedrijven grijpen de fiscale veranderingen aan om de vanzelfsprekendheid van een kerstpakket binnen het bedrijf aan de orde te stellen. flesje wijn bij en klaar is Kees. Maar zo'n beslissing neem ik met alleen. Dat zullen we in het MT (managementteam red.) bespreken.' Dat het kerstpakket een blijk van waardering is voor de werknemers, bestrijdt Krugers. 'Als het echt om de waardering gaat, zijn er andere ma nieren. Dat schouderklopje moet tij dens het werk worden gegeven.' Die mening wordt gedeeld door werkneemster Gré Jongejan. Zij werkt op de afdeling administratie van transportbedrijf Bakker in Oude schild. 'Het boeit me helemaal niet', zegt zij stellig 'We krijgen meestal wel een pakket, maar met zo'n tradi tionele. Maar wat er in zit, maakt me met uit. Een cadeautje is een cadeau tje.' Zij ziet het als blijk van goede inzet, maar heeft er ook begrip voor als er dit jaar geen pakket zou wor den verstrekt. 'Als ze het nu niet doen. dan heb ik niet het gevoel dat ik niet gewaardeerd word. Die waar dering moet ergens anders liggen.' Flauw Ondernemer Kees-Jaap van der Kooi van Intertoys en Etos wordt naar ei gen zeggen 'een beetje flauw' van de fiscale maatregelen. 'Het wordt je op deze manier gewoon onmogelijk ge maakt om wat leuks voor je personeel te doen. We deden altijd wel een kerstpakket, maar nu doen we for meel niks. Maar ik vind het sneu voor het personeel om helemaal niks te doen, dus er zal toch nog wel een aardigheidje voor ze komen, denk ik.' In tegenstelling tot Van der Kooi vindt Klaassen de fiscale aftrekbaarheid geen reden om af te zien van een kerstpakket. 'Je personeel alleen belonen als het fiscaal aantrekkelijk is? Dat lijkt me toch met de juiste manierBlokkereigenaar Kasse Ze gel heeft zich niet laten leiden door de fiscus. 'Ik heb wel even overwogen om een kleiner pakket te doen, maar dat idee heb ik snel weer laten varen. Het is krom als je altijd een kerst pakket geeft en dat nu plotseling hal veert. De extra lasten die het nu geeft, neem ik dan maar op me.' Hij vindt het belangrijk zijn medewerkers juist op deze wijze te belonen voor hun inzet en energie De medewerkers van de firma Westerlaken moeten het dit jaar wel zonder kerstpakket stellen, zo laat eigenaar Dirk Westerlaken weten 'Maar dat heeft geen puur fiscale oorzaak. We zijn net drie dagen op personeelsreis geweest, dus het is het een of het ander. Of het personeel daar begrip voor heeft? Dat denk ik wel. Dat zal toch wel?' Topdagen Een bedrijf dat de afgelopen week een topweek beleefde, is Bakkerij Timmer in Oudeschild. Hier vliegen de kerststollen letterlijk als zoete broodjes de deur uit. Volgens eige naar Cees Timmer is de vraag naar de duurste kerstpakketten afgenomen. Het middensegment is ongeveer ge lijk gebleven. Een enorme omzet stijging boekt het bedrijf met de kerststollen. 'In percentages uitge drukt, is daarin een toename van honderden procenten. Veel bedrijven willen toch iets doen en kiezen daarom maar voor een stol.' Zelf heeft hij zijn beleid met gewijzigd. 'Ja hoor, mijn personeel heeft net als al tijd een kerstpakket gekregen. Die traditie zetten we gewoon voort.' Sommige organisaties kiezen voor een alternatief. Zoals de gemeente Texel. Die besloot geen pakketten te verschaffen, maar het beschikbare budget aan de pas opgerichte personeelsvereniging over te maken, ter compensatie. 'Anders hadden we zo enorm veel extra moeten uitgeven, dat dit de beste oplossing was. Een kleiner pakket zou zonde zijn van het geld. Nu kunnen daar andere leuke dingen van worden gedaan', aldus waarnemend gemeentesecretaris Henk Pennings. Creatief boekhouden Hoewel de fiscale regeling weinig openingen biedt, zijn er wel andere opties. Volgens meerdere onderne mers, die niet met hun naam in de krant willen, is het best mogelijk om de geschenken op andere manieren weg te schrijven, zodat de heffingen omzeild kunnen worden. Volgens Kees Klaassen biedt de wet echter wel degelijk mogelijkheden om legaal kerstcadeaus op andere wijze in de boekhouding te verwerken 'Je kunt een kerstpakket gerust als relatie geschenk boeken of als business-to- businesspakket Dan is er niks aan de hand. Het is een kwestie van je even verdiepen in de mogelijkheden.' Bo vendien denkt Klaassen niet dat de belastingdienst een klopjacht zal in stellen naar de boeking van kerst pakketten. 'Waarom zouden ze Vol gend jaar wordt deze regeling toch weer teruggedraaid. Dus wat is de zin van grootschalige controles.' Niet alle Texelse bedrijven zijn daarvan over tuigd. Een vakantiebedrijf in het noor den van Texel wil uit angst voor belastingcontrole alleen anoniem commentaar geven. 'We hebben de medewerkers dit jaar wel een kerst pakket gegeven, van ongeveer de zelfde prijsklasse als vorig jaar. Het is een gezellig familiepakket geworden met veel lekkernijen, door ons zelf samengesteld', aldus een woord voerster. Hoewel zij aangeeft dat de verstrekking van de kerstpakketten keurig wordt geboekt, zoals de wet dat voorschrijft, vreest het bedrijf echter de komst van een belasting inspecteur. 'We doen weliswaar niks illegaals, maar we zitten er niet op te wachten dat de inspecteur hier straks op de stoep staat1 Tekst en foto Louise van der Sluis Een bezwaar van Horeca Texel te gen het toestaan van detailhan delsactiviteiten in de Zelfpluktuin tussen Den Burg en Oudeschild, wordt niet gesteund door de com missie Bezwaarschriften. Op grond van de vrijstelling die de familie Boersen kreeg, mogen er in de kwekerij koffie, ijs, thee. limonade en andere zelf gemaakte producten wor den genuttigd. De horeca ergerde zich er vooral aan dat de familie Boer sen adverteerde met aardbeienijs dat door Willem Paref) Roeper was ge maakt. De aardbeien kwamen wel van het bedrijf, maar het ijs niet. In hoeverre is hier dus nog sprake van zelfgemaakte producten? Volgens Boersen is dat wel het geval en met dat uitgangspunt had hij de vnjstel- ling aangevraagd Hij is met de enige die in deze veronderstelling verkeert, want ook op andere Texelse bedrij ven in het buitengebied worden wa ren verkocht waarvoor wel de grond stoffen ter plaatse worden geprodu ceerd, maar waarbij het eigenlijke product elders wordt gemaakt. Maar de commissie benadrukt dat volgens de notitie Detailhandel in het buiten gebied, die de gemeente hierover uit bracht, uitsluitend producten die de boer helemaal zelf maakt in aanmer king komen voor verkoop aan huis. Boersen mag het door Roeper be reide aardbeienijs dus met in de zelf pluktuin verkopen. Maar die consta tering maakt zijn vrijstelling voor detailhandelsactiviteiten nog met onrechtmatig. Hij moet zich echter wel aan de regels houden. Reden voor de commissie om het bezwaar van de horeca ongegrond te verkla ren. Wel gaf de commissie aan dat de gemeente bij de verkoop aan huis moet toezien op een juiste naleving van de voorschriften. Cma Ot»r»«i Dmm A>*\ «,r*~,krl«*TCkk-niï- nf^jüswnii Paalspotters (OpWH in I rV-1 :.ri KOenn) VVC05 trouwhartig cn op^ernmd van Iuüm Tci*n ?et.54ï,?nbo#t f«n vrc4>j>-« on ümtaletijj-w httpt u langt d« fcharJuwnjd* var. hal Itfvan Bakov \i ivet tol rroW), toteurftatvig, angst, aismode invnoiatitfet. w««t «kanttor trouw vpn aard of oo»f daarvan bh.fc. W«t ««rtjlr m monsto .«rbondanhed wet toyaltei» ten top Kuitoni. ridsu!! •*-H 13 4? O 0 F Altijd al willen weten hoe diep een lantaarnpaal in de grond steekt? Of hoeveel branduren een door snee lichtmast op Texel heeft? Deze en andere prangende vragen worden beantwoord op de website lantaarnpalenoptexel. De site is bedoeld voor geïnteres seerden die hun kennis over de Texelse lantaarnpalen willen ver groten. De informatie is verzameld door Arjan Witte en Victor Zuydweg, die zichzelf omschrijven als lantaarnpalen-op-texel- connaisseurs. Hoewel bepaalde onderdelen enigszins informatief zijn, moet de website vooral met een grote korrel zout worden ge nomen. De makers hebben niet de intentie gehad een serieuze inter netpagina aan Texels lichtmasten te wijden Hoe kan het ook anders, met zo'n onderwerp. Niettemin biedt de site, die grafisch behoor lijk is opgeknapt, leuke onderde len die een glimlach op het gezicht doen verschijnen bij de bezoeker. Er is een onderverdeling gemaakt in functies, tragedies waarbij de lantaarnpaal een rol speelt, foto's van lantaarnpalen bij dag en nacht en de verschillende soorten licht masten. In de subrubriek Vragen over is informatie terug te vinden over stroomverbruik en hoogte. Wie mee wil gaan in de fantasie van de connaisseurs, is ongetwij feld geïnteresseerd in de Lantaarn paal Terrorist. Andere zogeheten Paalspotters kunnen commentaar geven in het gastenboek van deze ludieke site. Het adres: www.lantaarnpalenoptexel.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7