Gebruik van vrijkomende boerderijen ter discussie Cjroen '^warLrJexels in het Weinig ongerustheid over gif uit Andinet Meer dan honderd kerstbomen voor gemeente Particulier mag niet wonen op A-blok Inbraak in supermarkt Gif komt niet in voedselketen Feyenoord beloftes 5,5 miljoen km Strooizoutdepot in De Cocksdorp Onwel in Slufter Molengat uit de vaart Vissers weg kwijt door dikke mist TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Berging vertraagd door ruwe zee Auto in de sloot DINSDAG 6 JANUARI 2004 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11842 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.90 Het tweede elftal van Feyenoord, de zogenoemde beloftes, en de A1-ju nioren houden komend weekend een trainingsstage op Texel. Pagina 2 Vrachtwagenchauffeur Roel Kikkert (59) uit Den Burg kijkt met plezier te rug op de dertig jaar waarin hij voor de Verenigde Texelse Beurtdienst (VTB) op Zuid-Europa reed. Een tijd waarin hij 5.5 miljoen kilometer af legde. Schadevnj en met een mini mum aan bekeuringen. Pagina 5 Bewoners van De Cocksdorp en omgeving kunnen bij gladheid ge bruik maken van strooizout dat is opgeslagen in de zoutbak bij De Poolster. Dit laat de gemeente weten nadat vanuit de gemeenschap de vraag naar voren was gekomen of het mogelijk zou zijn om op een centrale plaats zout beschikbaar te stellen aan de bewoners. Hiermee kunnen ze zelf de gladheidsbestrijding ter hand ne men door zout strooien op paden en straten die met bereikbaar zijn voor strooiwagens. Op die manier kunnen mogelijke gevaarlijke situaties vroeg tijdig worden voorkomen of wegge nomen. Een oproep aan de wipperploeg van de KNRM om een vermiste wande laar in de Slufter te zoeken, bleek betrekking te hebben opeerrwande- laar die onwel was geworden. De ambulance slaagt er in de man op eigen kracht te':^reiken, waarna hij via het pad bij dit Muy naar een arts kon worden overgebracht. De Molengat is gisteren naar Ship- dock in Amsterdam vertrokken voor een dokbeurt van twee weken. De veerboot ondergaat daar regulier onderhoud en er wordt een nieuwe afdichting aangebracht bij het voort stuwingssysteem. De boot is in ieder geval tot 19 januari in Amsterdam. Teso houdt er rekening mee dat het werk mogelijk nog wat kan uitlopen. Tot vrijdag 30 januari zijn er geen extra afvaarten gepland. Reddingboot De Zalm uit De Koog heeft op oudjaarsavond in de dikke mist bij Den Helder een paar ver dwaalde vissers van het water ge haald De mannen lagen op het Kuitje ongeveer 500 meter uit de kant toen ze werden overvallen door de mist. Ze hadden daardoor geen idee meer waar ze waren. De Zalm voer met behulp van de radar op de veerboot naar de plek waar het vissersbootje zich moest bevinden. 'We hebben zelf geen radar op de Zalm, dus we hebben af en toe contact opgenomen met Teso', aldus een woordvoerder van de KNRM. De Zalm voer rond 18.30 uur uit. Tegen 20.00 uur werden de vissers gevonden. Zij hadden via een mobiele telefoon de Kustwacht gealarmeerd. (Advertentie) (jota fa btt kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. In hoeverre moet het particulieren worden toegestaan om vrijko mende agrarische bedrijven in ge bruik te nemen als woon boerderijen of ambachtelijke be drijven? Een vraag die steeds ac tueler wordt nu het aantal agra rische bedrijven sterk afneemt. Het college gaat hierover op korte ter mijn in overleg met de Stichting Agrarisch Texel (SAT). Recent ge val betreft boerderij Sint Jozef aan de Westerweg, dat eind oktober 2003 is aangekocht door Jos van de Gracht. Hij kreeg onlangs te horen dat hij er niet mag wonen. Texels Belang pleit voor ruimere mogelijkheden. Zolang een boerderij een agrarische (A) bestemming heeft, mag een par ticulier er officieel niet wonen. Deze regel in het bestemmingsplan wordt in vele boerderijen op Texel sinds jaar en dag met voeten getreden, zonder dat de gemeente er tegen optreedt. 'We lopen vaak achter de feiten aan', vertelt een woordvoerder. 'We heb ben de makelaars geïnformeerd dat wonen in een boerderij pas is toege staan, als er een woonbestemming op zit. Toch gebeurt het regelmatig dat als een agrariër ermee is gestopt, de boerderij aan een particulier wordt verkocht, die er vervolgens in gaat wonen. Als gemeente hebben we daar geen weet van. Als ze er al lang en breed in wonen, zet je ze er niet zomaar uit. We kijken dan per geval hoe we met zo'n situatie moeten omgaan. In één geval zijn we tot een uitzettingsprocedure over gegaan.' De gemeente ontdekt zulke situaties pas als de eigenaar een bouwvergun ning aanvraagt. Dat deed ook Jos van der Gracht. 'Ik heb de boerderij gekocht met zes hectare grond erom heen. Vijf bunder heb ik verhuurd aan de gebroeders Lap, de rest hou ik voor een paardje.' Toen hij een ver gunning vroeg voor een interne ver bouwing stootte hij zijn neus. Omdat hij als particulier niet in een boerderij met agrarische bestemming mag wonen, weigerde de gemeente hem de vergunning. Ook werd hem mede gedeeld dat hij er niet mag wonen. 'Dat zou alleen mogen als ik een agrarisch bedrijf ga voeren. Dan zou ik een bunder aardbeien of krokussen moeten gaan telen. Wat is dat voor onzin. Er zijn op Texel zoveel mensen die op een A-blok wonen, al decen nia, zelfs nog veel langer. Nu zijn in eens de regeltjes aangescherpt.' Gehandhaafd wordt er niet alleen bij woonboerderijen, menig Texelaar die zonder vrijstelling in een vakantiehuis woont, kreeg onlangs een brief van de gemeente waarin wordt aange kondigd dat het college actie gaat ondernemen. De enige mogelijkheid die Van der Gracht nu heeft, is dat hij bij de ge meente een aanvraag indient om de De kans dat het giftige arseen- pentoxide van de Andinet nog tot schadelijke gevolgen leidt in de Texelse kustwateren lijkt zeer klein. Volgens diverse deskundige wordt het gif, als het in het water komt, niet opgenomen in de voedselketen. De kans dat er als nog vaten of gif op het Texels strand kunnen aanspoelen, wordt ook nagenoeg uitgesloten. Volgens toxicoloog Jan Boon van het NIOZ wordt het houtverduurzamings- middel. als het in een vis of weekdier zou komen, gekoppeld aan natuur lijke lichaamsstoffen waardoor het goedje al in het dier zelf wordt ontgift. 'Alleen in de lever van vis of de harde skeletdelen van garnalen of kreeften kunnen zich wat hogere concentra ties voordoen. En er doet zich geen doorgifte in de voedselketen voor.' Algen zijn volgens Boon de voor naamste opnemers van het gif, maar in deze tijd van het jaar zijn die nau welijks te vinden in de Noordzee. Visserijvoorman Ben Daalder vindt dat het gevaar van de stof niet moet worden overtrokken. 'We bagataliseren het probleem niet, maar als dat spul in het water komt, is het met een paar minuten vervlo gen en kan het geen schade meer aanrichten.' Volgens Daalder is er geen vissoort bekend die arseen op neemt. Hij baseert zich daarvoor op uitspraken van Dolf Bodeke, voorma lig hoofd onderzoek zeevisserij van het Rijksinstituut voor Visserij-onder- zoek. Kottervissers kregen na het ongeluk van overheidswege het advies om voorlopig niet meer te vissen in de buurt van de plek waar de containers en de losse vaten overboord waren geslagen. Daalder: 'Dat advies is nog steeds van kracht en er wordt reke ning mee gehouden. De Rijksdienst voor Vee en Vlees controleert de vis die aan land wordt gebracht en reken maar dat dat consciëntieuze baasjes zijn. En mocht een kottervisser zo'n vat in zijn netten krijgen, dan zijn er ook duidelijke instructies. Het is be kend hoe ze eruit zien, ze moeten ze aan dek laten liggen en de Kustwacht bellen. Die komt het dan ophalen.' De Andinet verloor zo'n 22 kilometer uit de kust dne containers met 63.000 liter pentoxide en zo'n vijftig tot zes tig losse vaten met het spul. De visserijsector is er verbaasd over dat het gif los op dek kon staan. Daalder: 'We gaan binnenkort met betrokke nen praten. Dan krijgen ook organi saties als Greenpeace en stichting De Noordzee hun zin. Er moet een draai boek komen waarin staat dat zoiets met los aan dek mag staan als ze in storm langs de eilanden varen. Als de visserijsector dat zou doen, zou ze aan de hoogste boom worden opgeknoopt.' VW Het ongeluk met de Andinet heeft bij de VW niet tot verontruste telefoon tjes of afzeggingen geleid. 'Mensen zijn daar gelukkig toch nuchter in', aldus directeur Veronica Bos. Vol gens haar is het belangrijk ook niet teveel aandacht te besteden aan het ongeluk zolang de beeldvorming van het eiland niet in het geding is. Voor zitter Jur Schuiringa van de vereni ging van strandexploitanten relati veert eveneens. 'Op basis van mijn ervaring met stroming zou ik zeggen dat het spul meer richting Vlieland gaat. We hebben hoofdzakelijk een stroming van zuid naar noord. Het zal meer langs de eilanden gaan richting de Duitse bocht.' Olie- en chemicaliënbestrijdings- deskundige Wierd Koops van de Helderse vestiging van onderzoeks instituut TNO Helder is dezelfde me ning toegedaan. Hij verwacht dat de drie containers voor het grootste deel onbeschadigd zijn als ze worden ge borgen. Een deel van de losse vaten wordt volgens hem wel teruggevon den. 'Maar dat duurt langer en je hebt er hoogfrequente sonarapparatuur voor nodig. De vaten zijn zo'n vijftig centimeter hoog. Dat zijn kleine ob jecten op de zeebodem. Maar we moeten in Nederland ook niet room ser zijn dan de Paus. Voor de Belgische kust en in het Skagerak bij Denemarken liggen grote hoeveelhe den mosterdgas in zee en dat vinden we ook goed.' De kans dat losse va ten aanspoelen op het strand wordt uitgesloten. De arseenpentoxide. in de stalen vaten verpakt in plastic, is vier keer zo zwaar als water. Strand- exploitant Schuiringa verbaast zich erover dat het gif telkens in een adem met Texel wordt genoemd. 'Het ligt ten noordwesten van Texel, maar dat is ten westen van Vlieland en daar ligt het dichterbij.' Brayan Hoogerheide en Marielle Blauw verzamelden meer dan honderd kerstbomen voor de Inzamelingsactie van de gemeente. Met hun skelter waren ze na de kerstdagen elke dag op pad in de buurt van de Korfbaeck in Den Burg. Het resultaat is terug te vin den achter in de tuin bij de familie Blauw. Meer dan honderd kerstbo men haalden Marielle Blauw (9) en haar buurjongetje Brayan Hooger- heide (8) op in de Mars. De twee verzamelden ze voor de jaar lijkse inleveractie van de gemeente die woensdag wordt gehouden. Zo wel familie als buurt leefden vorige week mee met Marielle en Brayan. Op een schoolbord in huize Blauw werd nauwgezet de stand bijgehou den en van diverse kanten kregen de kinderen tips over plaatsen waar ze kerstbomen konden vinden. Gistermiddag stond de teller op 107. Dat was niet de eindstand, want Brayan en Marielle wisten toen nog een paar bomen te liggen. Vorig jaar waren de twee ook al flink op pad geweest voor de gemeente. Toen haalden ze 68 kerstbomen op en wonnen ze bij de verloting twee bioscoopbonnen. Het aantal van 107 leverde ze in ieder geval een zak drop en een gewonnen weddenschap op. Vader en moeder Blauw hadden met de kinderen gewed dat het hen niet zou lukken meer dan honderd bomen te vinden. Volgens Harry Blauw is het opvallend dat er veel bomen met kluit langs de straat werden gezet. 'En ze zien er goed uit. Het is een goed kerstbomenjaar geweest.' In één boom zat nog versienng Woensdag wacht de familie Blauw en Hoogerheide nog een leuk klusje; dan moeten alle bomen weer de deur uit. 'En dat moet allemaal door het schuurtje', zegt Blauw lachend. 'Ik denk dat ik bij het werk maar een vrachtwagentje moet regelen om ze weg te brengen.' A-bestemming om te zetten in een woon- (W-) bestemming. Die wordt echter niet automatisch verleend. Het college vraagt daarvoor advies aan de SAT, dat per geval bekijkt in hoe verre de omzetting een aanslag is voor de agrarische sector op Texel. Stolpen zijn vaak dermate oud, dat ze niet meer passen in een moderne bedrijfsvoering. Maar ook ruilver- kavelingsboerderijen kunnen voor een (startende) agrariër verouderd zijn Bijkomend probleem is vaak dat de boer de omliggende grond al heeft verkocht, wat ook afbreuk doet aan de agrarische waarde. Dat kan reden zijn voor de SAT de gemeente te ad viseren om er een woonbestemming op te leggen. 'Probleem is dat aan zo'n advies een kostenplaatje van en kele duizenden euro's hangt', vertelt Van der Gracht. Hij is van mening dat het begrip A-blok niet meer van toe passing is. 'Waar kan een gewoon bedrijf zich nog vestigen op Texel? Er is toch nergens industriegrond te koop? De gemeente moet van die boerderijen gewoon bedrijfsbestem- mingen maken. Ook de provincie speelt met de gedachte om klein schalige bedrijvigheid toe te staan in het buitengebied. In het zuiden van de provincie is die regeling al van kracht en in het voorjaar van 2004 willen ze dat beleid ook over deze kant invoeren.' De gedachte is ook de gemeente met vreemd. Een mede werkster van de gemeente: 'In het door de raad vastgestelde Natuur- en Landschapsbeleidsplan staat dat er ruimere mogelijkheden voor agrari sche bebouwing moeten komen. Denk maar aan ambachtelijke bedrij vigheid. Dat is dus beleid, maar is niet opgenomen in het eerder vastge stelde bestemmingsplan buiten gebied. Als gemeente is het nu wach ten op het beleid dat de provincie en het gewest gaan voeren.' Bedoeling is om, als er nu aanvragen komen, dit per geval te bekijken. Wat betreft Van de Gracht is het laat ste woord er nog niet over gezegd. 'Ik heb die boerderij niet gekocht om er niet in te gaan wonen. Ik wil er een keurig nette boerderij van maken, le dereen kan zien dat we zijn begonnen en we zijn nog lang niet klaar. Ik zorg ervoor dat het een plaatje wordt.' Agrotoerisme Texels Belang is er een voorstander van om in het nieuwe bestemmings plan ondernemers die een klein be drijf willen starten in vrijkomende boerderijen de ruimte te geven. 'Be- Lees verder pagina 5 De berging van de drie containers met 63.000 liter arseenpentoxide is uitgesteld tot op zijn vroegst don derdag. Volgens Rijkswaterstaat is de zee te ruw om de werkzaamhe den uit te voeren. De bergingswerkzaamheden worden uitgevoerd door Multraship Towage en Salvage uit Terneuzen. De Zeeuwse berger was zaterdagnacht klaar met het verankeren van een platform bij de plaats waar de con tainers liggen, maar moest terugke ren naar Den Helder vanwege een onverwacht opgestoken wind. De containers met de 630 vaten waarin het houtverduurzamingsmiddel zit, werden dinsdag gelokaliseerd door het bedrijf Geolab uit Den Helder. Toen werd, na onderzoek op de Andinet in Bremen, ook pas bekend dat er nog zo'n vijftig tot zestig losse vaten tijdens de storm overboord waren geslagen. Het is niet duidelijk of zich onder water nog lekkages hebben voorgedaan. Volgens toxicoloog Jan Boon van het NIOZ is het dan van onder meer de concen tratie en oplosbaarheid afhankelijk wat de gevolgen zijn voor de directe omgeving. 'Het voordeel is wel dat er veef Zeewater is en dat het snel stroomt, waardoor het spul snel ver dunt. Het ministerie van VROM heeft vastgesteld dat 25 microgram arseenverbinding per liter water de maximaal toegestane risicowaarde is. Van nature zit er gemiddeld 1 a 2 microgram arseenverbinding in een liter zeewater. Op de zogeheten Schaal van Koops waarmee milieuongelukken op zee worden geclassificeerd scoren de zestig losse vaten gezamenlijk een 4,2 op een schaal van maximaal 12. Volgens Wierd Koops van TNO bete kent dat dat de overheid maatrege len moet nemen. Een vat afzonderlijk scoort 2,2 op de schaal van 12. 'Dan is het afhankelijk van de kosten of je het wel of niet moet opruimen.' Het ongeluk zelf scoorde een 6,6 op de Schaal van Koops, waardoor het een vijfde plaats in het rijtje van ernstig ste ongelukken voorde Nederlandse kust. Volgens Koops kwam dat door het potentiële gevaar dat de contai ners leverden. Het houtverduur zamingsmiddel is in Nederland ver boden op de markt. Als gevolg van gladheid door opvriezend wegdek belandde een automobilist uit Den Burg op oude- jaarsochtend met zijn auto in de sloot langs de Nieuwlanderweg. De auto liep flinke schade op, de bestuurder kwam met de schrik vrij. Supermarkt Goënga in Den Hoorn werd tijdens de Oudejaarsnacht het doelwit van inbrekers. De daders kwamen binnen door het forceren van de achterdeur met een koevoet. Er werden vier kassalades ontvreemd met een geldbedrag van ongeveer tweeduizend euro Verder is een flinke voorraad sigaretten ontvreemd en zijn er telefoonkaarten gestolen. De inbraak is hoogstwaarschijnlijk voor 11.00 uur 's morgens gepleegd. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Ook een wo ning in De Koog kreeg in diezelfde nacht bezoek van het dievengilde. De buitendeur van het huis in de Kamer straat werd opengebroken en er werd een raam geforceerd. Hoewel de hele woning werd doorzocht, missen de bewoners, die afwezig waren, alleen twee sleutels. Jos van der Gracht, die onlangs boerderij Sint Jozef aan de Westerweg kocht, mag er van de gemeente niet In wonen. IFoto Gerard Tmmormên)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1