Groen Twarts jexeh 'm het harL, College akkoord met vier huizen op middenterrein Oost Duik- en Demonteergroep brengt gevonden explosieven tot ontploffing Vier deuken in scheepshuid Molengat loopt averij op in Amsterdams dok Flinke afname bezoekers voor MJM in Oudeschild Brand verwoest huisje skatepark - - lepziekte Eten in cinema Geul Slufter toe aan verlegging Onder de pomp Flora ziet bezoek in 2003 stijgen Snelheidscontrole Schaftkeet gestolen Sirenetest texelse'^courxnt LenR OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11843 VRIJDAG 9 JANUARI 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Medewerkers van de Duik- en demonteerploeg spitten de explo sieven op. Het resultaat is een flinke verzameling bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog. De explosieven worden dicht opeen begraven in een kuil, waarna Met een ontploffing wordt het oorlogstuig vernietigd, plastische springstof wordt aangebracht. De Duik- en Demonteergroep van de Koninklijke Marine heeft dinsdag op de Hors een flinke hoeveelheid ex- j plosieven onschadelijk gemaakt. Het betrof met ontplofte projectielen uit de Tweede Wereldoorlog, die bij de storm van zondag 21 december aan de oppervlakte zijn gekomen. Het gebeurt wel vaker dat op die wijze oorlogstuig zichtbaar wordt. Vaak wordt het gevonden door Paul Dek ker, die ook dit keer het verroeste explosieve materiaal aantrof. Hij ver zamelde het spul en begroef het bij een strandpaal, om vervolgens de politie hiervan in kennis te stellen. Nadere bestudering door technici van de Koninklijke Marine leerde dat het onder meer een Hollandse bom betrof, die inclusief de staart een lengte had van circa een meter en een gewicht van 25 kilogram. Verder drie 88 mm pantsergranaten van Duitse makelij, met een lengte van ruim 40 centimeter en twee kleinere granaten. Ook werden nog wat scherven aangetroffen. In de meeste gevallen was sprake van een explo sieve lading en betrof het dus ge vaarlijk spul. Voor het onschadelijk Losse nummers 0.90 maken werden de explosieven met zorg opgestapeld in een diep gat, in gesmeerd met plastische springstof en met een doffe knal tot ontploffing gebracht. (Foto 's Cor van Heerwaorden) Het college wil de bestrijding van de lepziekte op Texel met kracht voort zetten in samenwerking met de pro vincie. Doel is de ziekte voor 2006 on der controle te hebben. Met ingang van dat jaar moeten de eigenaren de zieke bomen zelf opruimen of het la ten doen voor eigen rekening. Pagina 5 Een bezoek aan Cinema Texel krijgt komende dinsdag een bijzonder tintje. Voor. in de pauze en na afloop van de film Love Acually krijgen de film- gangers een uitgebreide maaltijd voor geschoteld, die is bereid door de H&S Cateraars Piet Huisman en Edwin Schotanus. Het is een nieuw initiatief van bioscoopondernemer Frits Nieuwenhuizen en de cateraars, dat wat betreft beiden op gezette tijden een vervolg zal krijgen. Pagina 7 Teso's Molengat heeft bij de dok beurt in Amsterdam schade opge lopen. Die ontstond begin deze week toen de zijsteunen waarop het schip leunde te hoog waren ten opzichte van de blokken onder de kiel, waardoor aan de onderzijde vier flinke deuken zijn ontstaan. Directeur Rob Wortel verwacht dat de schade binnen de voorgeno men onderhoudsperiode van drie weken kan worden gerepareerd. De Molengat ondergaat een reguliere dokbeurt, die eens in de twee tot drie jaar plaatsvindt. Ditmaal zouden de afdichtingen voor het voortstuwings systeem worden vernieuwd. Bij het ingaan van het dok werd de normale procedure gevolgd, maar toen het schip droog kwam te staan, bleek dat een fout was gemaakt bij het plaat sen van de blokken onder het schip. Normaal gesproken rust het gewicht op blokken die onder de kielbalk zijn geplaatst en zorgen de zijsteunen ervoor dat het schip met omvalt Maar toen het water onder het schip was weggelopen bleek dat het schip op de zijsteunen rustte. Nadat dit was ontdekt, is het schip snel weer drij vende gemaakt en afgemeerd. Daarop zijn de onderhoudswerkers opnieuw aan het rekenen geslagen en is, met behulp van tekeningen, een nieuw dokplan gemaakt. Gister ochtend ging de Molengat opnieuw het dok in en is de onderkant door een duiker geïnspecteerd. In de loop van de dag is het schip drooggezet, waarna de schade kon worden vast gesteld. Die bleek minder omvangrijk dan aanvankelijk gedacht. Op vier plekken is de scheepshuid plaatse lijk vijf centimeter ingedeukt, waarbij erop moet worden gerekend dat ook het materiaal erachter kan zijn ont wricht.' Nog onduidelijk is of de fout is ontstaan door verkeerd rekenwerk of dat er bij het plaatsen meetfouten zijn gemaakt. Het is niet voor het eerst dat er in het dok iets mis gaat met de Molengat. In maart 1995 schoot het 3000 ton wegende gevaarte tijdens een dok beurt in Harlingen door onbekende oorzaak van z'n blokken, die als dominostenen waren omgevallen. Het schip liep daarbij schade op aan de scheepshuid. Ook de Marsdiep liep ooit flinke schade op tijdens een dokbeurt in Rotterdam, waar het schip kantelde. De geul van de Slufter moet op korte termijn weer in zuidelijke richting worden verplaatst. Rijks waterstaat onderzoekt wanneer dat het beste kan gebeuren. De sluftergeul, die in het voorjaar van 1998 voor het laatst werd verlegd, is opnieuw dicht tegen de voet van de noordelijke duinenrij aan geko men. Die duinenrij moet intact blijven, om dat zij als bescherming dient voor de achterliggende zeewerende dijk met de trap. 'Bij de laatste storm van 21 december is er al twintig meter van de duinen afgeslagen', aldus Kees Smit van Rijkswaterstaat. 'Eerder is de geul op één dag acht meter in noordelijke richting opgeschoven. We bekijken of we de geul dit voor jaar nog of later kunnen verleggen.' Wrakdelen van een houten schip bij de noordelijke duinenrij zijn door de oprukkende geui inmiddels weer zichtbaar geworden Schade aan de Molengat; dat wordt dokken %y'%. 'ét*?-.- - '.-••>1 De brandweer had het vuur snel onder controle. (Foto Jeroen van Hattuml Voor de nieuwe geul moet volgens Smit een flinke sloot worden gegra ven in zuidelijke richting. Eb en vloed zorgen daarna voor het ontstaan van een nieuwe geul. De oude wordt afgedamd. Het is gemiddeld één keer in de vijf jaar nodig om de slufter te verleggen. De politie heeft in de Dorpsstraat in De Koog woensdag tussen 16.45 en 17.35 uur gecontroleerd op snelheid. Daarbij zijn drie bekeuringen uitge schreven voor het overschrijden van de maximumsnelheid. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 85 km per uur, in plaats van de toegestane 50 km per uur. Onbekenden zijn er vandoor gegaan met een mobiele schafkeet, die ge parkeerd stond op een parkeerplaats aan de Bernhardlaan. Het betreft een gele keet, met een mobiele trap met houten treden en een gegalvaniseerd frame. De keet wordt sinds woens dag vermist. Uit de sirenetest die afgelopen maan dag om 12.00 uur werd gehouden, blijkt dat met name de sirene in Den Burg niet goed was te horen. Van overige delen van het eiland kwamen bij de gemeente geen klachten bin nen. De sirenetest wordt elke eerste maandag van de maand herhaald. Voor storingsmeldingen en klachten kan men contact opnemen met de brandweer, tel. 362 166, e-mail djongeneel@texel.nl. Een kort uitslaande brand heeft dinsdagmiddag forse schade ver oorzaakt aan het gebouwtje op het skatepark in Den Burg. Het nage noeg leegstaande pand vloog rond half twee in brand. De politie ver moedt dat het vuur is aangestoken. Het vuur ontstond volgens een politiewoordvoerder links van de in gang van het pand. Toen de brand weer arriveerde sloegen de vlammen al uit het gebouw. De brandweer had het vuur snel geblust. Volgens bevel voerder Jan Oudman is de schade aanzienlijk, omdat het plafond is in gebrand. Het is inmiddels dichtge timmerd om te voorkomen dat men sen er nog naar binnen gaan. De gemeente, eigenaar, en de Wel- zijnsstichting, gebruiker, hadden woensdag overleg over het pand. Volgens een woordvoerster van de gemeente wordt overwogen wat het beste is: sloop of toch nog herbouw. 'Het is in ieder geval nu met meer ver antwoord om erin te zijn. En we moe ten ook kijken uit welk potje we de kosten voor sloop of bouw kunnen halen,' De Welzijnsstichting heeft in 2002 het dak voor een paar duizend euro laten opknappen. Het Oranjefonds gaf daar toen €1875,- subsidie voor en het Jongerenwerk trommelde ouders en jongeren op om mee te helpen met de werkzaamheden. Het gebouw was een tijdje het onderkomen van de voormalige beheerder van het skatepark De laatste tijd werd niet veel gebruik meer gemaakt van het gebouwtje. Het was openbaar toe gankelijk. Jongerenwerkster Carla Schrama vindt het zonde dat het is uitgebrand. Bart Heijnen van de Welzijnsstichting ligt er niet echt wakker van. 'Het was de laatste tijd al verrabbezakt. Ik kan het wel begrijpen als de gemeente het wil platgooien.' Volgens Schrama moet er wel rekening mee worden gehouden dat de stroomvoorziening voor de lampen rond het skatepark via een stoppenkast in het gebouw tje verloopt. 'Als het plat gaat, zou er toch wel een stoppenkast moeten te rugkomen.' Het Jongerenwerk en de skaters zijn nog bezig met het inza melen van geld voor de verlichting. De skaters moeten dat zelf betalen. Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft het aantal bezoe kers in 2003 zien teruglopen naar 62.180. Dat is ongeveer tiendui zend minder dan in 2002. De an dere musea op het eiland toonden over het algemeen een lichte da ling in het aantal bezoekers. Schip breuk- en juttersmuseum Flora in De Koog zat als enige in de lift. Directeur Jan Kuiper van het Texels Museum hoopt dat de teruggang bij het Maritiem en Jutters Museum (MJM) een tijdelijke dip is. Het komt onder meer doordat het MJM in 2002 extra bezoekers trok vanwege het VOC-jaar Volgens Kuiper is ook de toenemende concurrentie van Flora voelbaar. Daar steeg het aantal be zoekers vorig jaar naar 16.600 ten opzichte van 12.600 in 2002. Kuiper verwacht dat de maquette van de Rede van Texel, waarvan nu twee van de drie delen in Oudeschild staan, dit jaar voor extra bezoekers in het MJM gaat zorgen. 'De ma quette wordt op 2 april officieel geo pend. Er wordt nu aan gewerkt om er licht en geluid omheen te verzorgen, zodat je bijvoorbeeld het geroep van zeelui kunt horen. Ook komt er een projectie bij en we willen het er naar geteerd touw laten ruiken, zodat het belevingsaspect wordt versterkt.' De gemeente verhoogde in 2001 de subsidie aan het MJM, zodat het zou kunnen groeien naar 100.000 bezoe kers per jaar. Volgens Kuipers heeft het tegenvallende aantal bezoekers daarop geen consequenties. 'De af spraken die we destijds hebben ge maakt, worden uitgevoerd. De ma- Bewoners van Oost volgen met be zorgdheid de plannen van Pieter Jan Kooger uit De Waal en Danny Westerlaken uit Den Burg voor de bouw van vier woningen en zes recreatiewoningen op en bij het nu nog lege middenterrein van de woonkern. Ze zijn bang dat het open karakter van deze karakteris tieke omgeving wordt aangetast, maar b en w vinden het plan alles zins verantwoord en spreken van een verbetering van de bestaande situatie. Kooger (40) en Westerlaken (37) ver wachten dat ook de bewoners inge nomen zullen zijn met de plannen als ze eenmaal kennis hebben genomen van het definitieve ontwerp. Pieter Jan Kooger: 'Zowel de woningen als de recreatiehuizen zullen sterk lijken op de huizen die al in Oost staan: witte muren, groene houten top gevels en ramen met spijltjes'. Ook de situering van de huizen zal aan sluiten bij de 'verstrooide' bebouwing van de omgeving. 'Dus niet stijf op een rij'. De nieuwbouw vervangt de be staande en in slechte staat verke rende woningen, zomerwoning en recreatieappartementen Oost 48-62 van de erven van de familie G.P. Plaatsman. Er is daardoor nauwelijks sprake van uitbreiding van de woon kern, maar wel van een aanzienlijke kwaliteitsverbetering. Alternatief De initiatiefnemers hadden aanvan kelijk een ander plan. Er zouden vier vrijstaande woningen komen op de plek van de huidige woningen en de recreatieappartementen en de zomerwoning zouden worden ver plaatst naar het (agrarische) midden terrein aan de andere kant van de weg. Een recreatiepark van acht een heden op dit terrein zou het karakter van dorp en omgeving echter te zeer aantasten en de twee ondernemers kregen in het raadhuis dan ook te horen dat hieraan niet zou worden meegewerkt. De gemeente liet het niet bij een afwijzing, maar kwam met een alternatief waarbij de locaties werden gewisseld, de vier woningen op het middenterrein en de zes recreatiewoningen op de bestaande plaats. Zo blijft meer dan de helft van het middenterrein open. Kooger en Westerlaken gingen akkoord en zul len binnenkort een definitief plan in- Het nu nog maagdelijke middenterrein in Oost. Op de achtergrond de bestaande wonin gen en appartementen van de familie Plaatsman. foto Harry on Graaf) dienen. Dat zullen ze niet alleen voor leggen aan het college maar ook aan de bewoners van Oost. Die worden uitgenodigd op een nader te bepalen avond naar dorpshuis De Bijenkorf te komen voor het bekijken van de te keningen en het stellen van vragen. Regie B en w willen nadrukkelijk greep hou den op de ontwikkeling van het plan. 'De woningen moeten op verant woorde wijze ingepast worden in de omgeving. De opzet van Oost is ka rakteristiek en hieraan dient geen af breuk te worden gedaan' Deze waakzaamheid zal ook gelden voor de recreatiewoningen aan de andere kant van de weg. In elk geval zal het totale bouwplan worden getoetst aan de zojuist ontworpen speciale welstandscriteria voor Oost. De bestaande recreatieapparte menten en de zomerwoning bevatten totaal 25 slaapplaatsen. Daar mogen vijf slaapplaatsen (één recreatie woning) bijkomen omdat het plan grotendeels voldoet aan voorwaar den op het gebied van kleinschalig heid, kwaliteitsverbetering, seizoen verbreding e.d. en bovendien past binnen de uitgangspunten van de nieuwe recreatienota. Procedure Omdat de vier woningen worden ge bouwd op terrein dat nu een agrari sche bestemming heeft, is een 'zware' artikel 19-procedure nodig nadat de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit heeft geno- Lees verder pagina 5 quette is er voor een deel van betaald, het sanitair is verbeterd en buiten worden er de huisjes van ge bouwd. Die worden dit jaar in gebruik genomen.' Jan Uitgeest van Flora is tevreden met de stijging van vierduizend be zoekers. Het museum staat qua bezoekersaantallen in 2003 op een derde plaats achter EcoMare (296.300 bezoekers) en het MJM. 'En we hebben er nog nooit één cent subsidie voor ontvangen. We zijn pas vier jaar geleden begonnen en dit hebben we allemaal met eigen mid delen bereikt.' Uitgeest zag het aan tal groepen dat Flora bezocht vorig jaar stijgen naar 166. 'Drie jaar gele den werden we door 15 scholen be zocht, twee jaar geleden door 31 scholen en afgelopen jaar door 51 scholen. De leraren missen denk ik toch iets in Oudeschild waardoor ze hierheen komen.' Flora gaat dit jaar volgens Uitgeest verder met de uit breiding van de collectie. Kort geleden kreeg het museum een bran card van een Search-and-Rescue helikopter. Ook de verzameling naamborden van Uitgeest breidt zich uit. EcoMare had met 296.300 bezoekers één procent minder gasten in huis dan in 2002. De Oudheidkamer in Den Burg telde 6675 bezoekers, ter wijl de teller in 2002 rond de zeven duizend bleef steken. Volgens Kuiper is de lichte daling te wijten aan het warme weer in de zomer. 'Bij EcoMare zag je dat de aantallen in juli en augustus vier procent achterliepen op het jaar daarvoor. In het najaar hebben toch nog een inhaalslag ge maakt en dat zag je in die periode ook bij het Maritiem en Juttersmuseum.' Het Luchtvaartmuseum bij het vlieg veld trok vorig jaar 13.500 bezoekers. Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal kreeg rond de 10.000 men sen over de vloer. Daar wordt ko mend jaar veel aandacht besteed aan de bollenteelt en er komen weer an dere wagens te staan. Het Luchtvaartmuseum krijgt dit jaar een maquette van de Mok in huis Bij EcoMare wordt uitgekeken naar de opening van het nieuwe bezoekers centrum van het nationaal park komt. Volgens Uitgeest is het belangnjk dat de musea rekening blijven houden met de prijzen 'Er moeten aanvaard bare pnjzen worden gehanteerd. Je merkt het aan scholen, daar hoor je steeds vaker dat ze minder te beste den hebben en ze kunnen het geld maar één keer uitgeven.' (Advertentie) (jtw im lui kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1