TEXEL Groen TwarG-Jexels 'm het harG Rechter legt gemeente vuur na aan de schenen MJM moeten besteding subsidie beter aangeven Waterballet Dorpsstraat door lek in hoofdleiding Groeneplaats wordt drie weken lang schaatsbaan Bouw jeugdherberg inzet geding TB zeer kritisch over jaarverslag Wethouder Hin buiten functie Drankrijder gepakt Streekplan ter visie Gebouw skatepark wordt gesloopt Woningen Oost Kinderboek m Hema Bank De Vries en Van de Wiel neemt waterleiding over Drie verdachten bij nieuwe test adverteren eigen opdruk Texelaartje OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11845 VRIJDAG 16 JANUARI 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het kan alle kanten op. Die ver wachting hebben zowel de bezwaarmakers tegen de nieuwe herberg van Stayokay aan de Haffelderweg als de gemeente over het oordeel van de Alkmaarse rechtbank over deze kwestie. Rechtbankpresident mevrouw Zijp vroeg de vertegenwoordigers van de gemeente het hemd van het lijf. 'Ik zat met het zweet op mijn rug', bekende een ambtenaar na afloop. De uitspraak is komende dinsdag. Vooral de planologische gedachte achter de voorgenomen bouw van het nieuwe hostel met 240 slaap plaatsen had de belangstelling van mevrouw Zijp. Ze wilde bijvoorbeeld weten waarom het beoogde perceel in het concept bestemmingsplan Den Burg, dat in 2000 werd vastgesteld, is aangewezen voor maatschappe lijke doeleinden en met bestemming horeca en groepsverblijven kreeg. Doordat de gemeente die bestem ming er nu wél op wil leggen, kon ze zich niet aan de indruk onttrekken dat het college een ad hoc-beleid voert en wel erg kort door de bocht rea geert op signalen van ondernemers. De gemeente vertelde dat een con flict over grond in Den Burg West er de reden van was dat er drie jaar na de vaststelling van het concept be stemmingsplan Den Burg nog niets is gehoord van het definitieve bestem mingsplan. Ook informeerde de rech ter of Texel beleid heeft waarin de bouw van grootschalige recreatieve voorzieningen is geregeld. Bezwaar makers wezen er op dat de bouw van een hotel bi| Den Burg haaks staat op het beleid om grootschalige recrea tie te concentreren rond De Koog en De Cocksdorp. Ook vroeg ze zich af waarom alleen Stayokay voor de grond in aanmerking komt, wat ver band houdt met de ruil Eijercoogh- Haffelderweg. Verder eiste mevrouw Zijp opheldering over het in haar ogen lage aantal parkeerplaatsen. De norm voor hotels is dat er per twee gasten eén parkeerplaats hoort te zijn. Voor de maximaal 240 gasten van Stayokay zijn er maar 40 gepland, veel te weinig in de ogen van buurt bewoners. De gemeente wees er op dat aan de Emmalaan een grote, doorgaans matig bezette parkeer plaats ligt. De tegenpartij voerde aan dat die op hoogtijdagen vol staat en dat, als vlakbij het gemeentehuis ver rijst. de parkeerdruk alleen maar gro ter zal worden. Buurtbewoners en andere belang hebbenden, die tegen de komst van de herberg zijn, verzochten de recht bank de voorgenomen omzetting van de bestemming en de bouwvergun ning door middel van een voorlopige voorziening ongedaan te maken. Of ze dat zal doen, wordt volgende week bekend. Stayokay staat te popelen om aan de slag te gaan en heeft de eerste voorbereidende werkzaamhe den inmiddels getroffen. Het Maritiem en Jutters Museum moet beter inzicht geven in de wijze waarop zij in 2002 en 2003 subsidie van de gemeente heeft besteed. Volgens Texels Belang doet de stichting Texels Museum dat onvoldoende in haar jaarver slag en jaarrekening over 2002, waardoor het volgens de kies vereniging moeilijk is de juistheid ervan vast te stellen. Roelie Bakker verwoordde de kritiek van Texels Belang (TB) woensdag avond tijdens de vergadering van de raadscommissie Welzijn. Volgens TB moet er actie worden ondernomen als er geen rapportage kan worden Overlegd over de bestede gelden. Burgemeester Joke Geldorp be loofde binnen twee maanden ant woorden te geven. Bakker bracht in herinnering dat de raad in 2001 een flinke subsidie van een paar honderdduizend euro toe zegde aan het Maritiem en Jutters Museum (MJM) in Oudeschild. Het museum krijgt sinds 2002 een budgetsubsidie van €181.512,-. Ook kreeg het een incidentele subsidie van eveneens €181.512,-. Het MJM verwachtte daarmee de sprong naar honderdduizend bezoekers per jaar te kunnen maken. Volgens TB is van zowel de budget subsidie als de incidentele subsidie in het jaarverslag over 2002 geen uit werking opgenomen. Daarnaast is de incidentele subsidie volgens TB inge zet voor activiteiten die juist betaald In verband met omstandigheden in de familie heeft wethouder Annie Hin- Hin haar functie tijdelijk neergelegd. De met haar portefeuille samenhan gende werkzaamheden worden over de andere leden van het college ver deeld. Nadere informatie daarover volgt nog. De politie heeft woensdagavond een 45-jarige man uit De Cocksdorp aan gehouden die met teveel drank op achter het stuur zat. Dat gebeurde tegen half twaalf in de Kikkertstraat. Op het bureau in Den Burg bleek dat de man een alcoholpercentage van 305 ug/l in zijn adem had, terwijl maximaal 220 ug/l is toegestaan De man, die twee jaar geleden ook al werd opgepakt voor rijden onder in vloed, kreeg een proces-verbaal. 2XSHMN x. ,w.-~ nes» Een medewerker van De Vries en Van der Wiel overlegt, terwijl op de achtergrond het water uit de waterleiding m de Dorpsstraat stroomt. (Foto Jeroen van Hatlumi Een klein deel van de Dorpsstraat in De Koog is woensdagmiddag onder water gelopen, nadat een shovel het afsluitputje van de hoofdwaterleiding had geraakt. Dat gebeurde bij het ontgraven van de oude fundering. Van ongeveer twee uur 's middags tot ongeveer half tien 's avonds spoot het water vlak voorbij de kruising Dorpsstraat/Epelaan uit de leiding. Door meteen een dam over de breedte van de straat op te werpen, wisten medewerkers van aannemer Daalder uit Alkmaar te voorkomen dat een groter deel van de openge broken Dorpsstraat tussen de Epelaan en de komgrens onder wa ter zou lopen. Door de dam liep het water richting de kruising en het plantsoen voor Sonnenhof, waar grote plassen ontstonden, omdat de afvoerputjes het water niet konden verwerken. Aannemer De Vries en Van de Wiel en monteurs van waterleiding maatschappij PWN verhielpen de schade. Doordat de leiding pas tegen half tien 's avonds dicht was. moes ten de monteurs overnachten op het eiland. Volgens een woordvoerster van PWN zijn ongeveer 75 tot 100 huishoudens aangesloten op de ge raakte leiding. Zij kampten woensdag met een verlaagde druk of hadden geen water. Daalder is bezig met de reconstructie van de Dorpsstraat. Daarvoor was eerder deze week het asfalt weggehaald, waardoor het straatoppervlak momenteel voorna melijk uit zand bestaat. zouden worden met een deel van de budgetsubsidie. Dan gaat het om verbetering van de publieksvoor zieningen, meer promotie, verbete ring van educatie aan scholen en toe risten, verruiming van de openings tijden in het seizoen, uitbreiding van de collectie en onderhoud van een aantrekkelijke website. De incidentele subsidie was bedoeld voor andere activiteiten als de bouw van de huis jes uit 1900, het inrichten van een aparte VOC-tentoonstelling voor kin deren, het opzetten van een exposi tie over beurtvaart op de tweede ver dieping van het graanpakhuis, het verbouwen van de visserij tentoonstelling en het inrichten van een VOC-zaal. Lees verder pagina 5 Het ontwerp Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord ligt van dins dag 20 januari tot en met maandag 16 februari op diverse plaatsen ter inzage voor belangstellenden. Het plan werd op 11 november van het vorig jaar door Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland vastgesteld en geldt van 2005 tot 2014 als de opvolger van het huidige streek plan. Het Ontwikkelingsbeeld vormt voor het provinciebestuur de basis voor het beoordelen van (gemeentelijke) ruimtelijke plannen, zoals bestem mingsplannen. Op Texel heeft het plan al voor opschudding gezorgd, omdat het de bouw van huizen en aanleg van bedrijfsterreinen sterk beknot. Het ontwerp kan op Texel worden bekeken in het gemeentehuis en de bibliotheek. Volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening kan iedereen gedurende de termijn dat het ter in zage ligt schriftelijk bedenkingen in dienen op één of meer onderdelen. Deze moeten worden ingediend bij Provinciale Staten van Noord-Hol land, ter attentie van mevrouw J. Kluit, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Het plan is, inclusief kaart materiaal en CD-ROM, tegen kost prijs (€20,-, exclusief verzendkosten) te bestellen bij het servicepunt van de provincie, tel. 023 -514 4300. Hier is ook gratis een schriftelijke samenvat ting verkrijgbaar. Het ontwerp staat ook op de website van de provincie, www.noord-holland/ontwikkelings- beeldnhn.nl Het college heeft besloten het ge bouwtje in het Skatepark in Den Burg zo spoedig mogelijk te slo pen. Directe aanleiding is de brand op 6 januari waardoor grote schade ontstond. Slopen betekent een zorg minder want het gebouw is al jaren doelwit van vernieling en bron van overlast. De Welzijnsstichting die over het be heer gaat, heeft dan ook water en elektriciteit afgesloten. Na de brand bleek dat er toch weer elektriciteit was, illegaal aangebracht door de gebruikers. Vorig jaar oktober stond het al dan niet handhaven van het gebouw al ter discussie. Op voorstel van de Welzijnsstichting besloot het college het toen in stand te houden onder diverse voorwaarden. Het ge bouw wordt gebruikt als ontmoe tingsplaats van jongeren, maar vaak heeft dit met het skaten ruets van doen. Het college ziet liever dat de jongeren gebruik maken van Time Out bij d'Ouwe ULO waar bovendien een speciale functionaris is voor de begeleidmg.Voor het functioneren van het skatepark is het gebouwtje van geen enkel belang. Als het des ondanks toch hersteld zou worden, zal het spoedig opnieuw doelwit van vernielingen worden, zo wordt ge vreesd. Als deze schade met kan worden verhaald op de gebruikers draait de eigenaar (de gemeente) er voorop. Het slopen van de restanten zal enkele duizenden euro's kosten. Gehoopt wordt dat dit bedrag ge claimd kan worden bij de brand verzekering. Provinciale Staten biedt mensen die (tijdig) hun bedenkingen hebben in gebracht en andere belangstellenden de mogelijkheid tot een 'gedachte wisseling'. Belangstellenden moeten zich hiervoor schriftelijk opgeven. Deze gedachtewisselingen worden naar verwachting komend voorjaar gehouden. De vaststelling van het Ontwikkelingsbeeld door Provinciale Staten moet komend najaar plaats vinden. 'Mogen er woningen worden ge bouwd op het open middenterrein in Oost?', is de vraag die deze week wordt gesteld op de website van de Texelse Courant (www.texelse- courant.nl). Twintig bij twintig meter groot wordt de ijsbaan die de Rabobank voor de viering van haar honderd jarig bestaan begin februari laat aanleggen op de Groeneplaats. De baan is drie weken lang elke dag geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Vrij schaatsen, schaatsochtenden voor schoolkinderen, disco- schaatsen, een ijshoekhockey- competitie en een workshop voor kinderen zijn enkele van de activi teiten die erop gaan plaatsvinden. De baan komt vanaf de bult tot aan de bomen tegenover het raadhuis te liggen. Verhuurbedrijf 't Hekeitje uit Alkmaar legt de ondergrond en brengt de voorzieningen aan om ijs op de baan te maken. Vrijwilligers van de Texelse ijsclubs, die door de Rabobank zijn benaderd, zorgen daarna verder voor de staat van het ijs. Er komt een laag van ongeveer zeven tot acht centimeter dik op de baan te liggen 'Het duurt ongeveer 36 uur om zo'n laag te krijgen', aldus Rabobank-directeur Leo Timmers. 't Hekeitje begint dinsdag 10 februari met het opbouwen van de baan. Die is geopend van zaterdag 14 februari tot en met zaterdag 7 maart. De baan wordt voorzien van twee tenten waar mensen de schaatsen kunnen aantrekken en een houten chalet van de Weikoop waar even tueel schaatsen kunnen worden ge huurd en waar kaartjes worden ver kocht. Volwassen betalen één euro om op de baan te komen, kinderen een halve euro. 'Dat doen we om het een beetje te kunnen sturen als het druk wordt', zegt Timmers. 'De op brengst wordt aan een goed doel ge schonken.' Timmers schat dat er zo'n honderdvijftig tot tweehonderd men sen op de baan kunnen staan. Leerlingen van de basisscholen mo gen allemaal een keer gratis schaat sen. De bank zorgt voor het vervoer tussen de school en de baan. Groot handel Texgro voorziet ze van warme chocolademelk. Voor schaatsers die tijdens het schaatsen iets willen eten of drinken wordt een tapijt naar het terras van de Lindeboom gelegd, zodat zij met schaatsen en al klunend naar het terras kunnen. De baan is geschikt voor ijshockeyschaatsen en kunstschaatsen. Twee bomen op de Groeneplaats worden opgenomen in de baan. Er komt een boarding van acht bij één meter omheen. Tussen de bomen wordt een grote sneeuw pop neergezet. Rondom de baan worden lichtjes opgehangen om de sfeer te verhogen. De ijsbaan wordt op 14 februari geo pend met een soort mini-uitvoering van Holiday on Ice. Twee kunstschaatsters verzorgen in de ochtend een show. Op zaterdag 28 februari, de dag dat de bank honderd jaar bestaat, wordt een workshop schaatsen aan kinderen gegeven. De Jongerenraad van de Rabobank or ganiseert de ijshoekhockey- competitie. Daarvoor zijn inteken lijsten opgehangen bij de OSG. Jongeren van 12 tot 18 jaar kunnen zich in groepjes van drie opgeven voor dit toernooi. Op de zaterdagen wordt er van 17 00 tot 22.00 uur discoschaatsen gehouden De ijsbaan is één van de diverse ac tiviteiten die de Rabobank houdt voor haar jubileum. Op dinsdag 9 februan wordt huis-aan-huis een uitgave be zorgd waarin Pip Barnard de ge schiedenis van de bank beschrijft. In Tusse de Banke wordt op 28 februari een tentoonstelling geopend over de Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,90 Ik ben Willem! heet het nieuwe kinder boek van Hermine Landvreugd, dat sinds kort in de winkel ligt. Het is het tweede boek van de oud-Texelse over Willem, een jongetje van ge scheiden ouders, dat door de week bij zijn moeder woont en in het week end bij zijn vader. Pagina 2 'Twee gedreven mensen uit Hema- land, die gewend zijn aan competitie en vol ambitie naar Texel komen.' Al dus typeren Rob en Chantal Zwetsloot uit Alkmaar zichzelf. Per 1 februari nemen ze de Hema in de Weverstraat over van Peter Bakker. Pagina 5 B en w kunnen zich vinden in het plan voor de bouw van een nieuwe ABN AMRO-bank met twee boven woningen aan de Parkstraat. Pagina 5 Aannemer De Vries en Van de Wiel uit Oudeschild verricht voortaan de werkzaamheden voor PWN op het eiland. Dat hebben de aannemer en de waterleidingmaatschappij gisteren met elkaar afgesproken. De Vnes en Van de Wiel neemt de werkzaamheden over van Dnjver Bouw. dat sinds januari 2003 storingsdiensten draaide voor PWN. De waterleidingmaatschappij droeg de werkzaamheden destijds over, omdat het pompstation aan de Westerweg onbemand werd. 'De Vries en Van de Wiel had ons een gunstiger voorstel gedaan', ver klaarde een woordvoerster van PWN de overstap. De aannemer uit Oudeschild verricht in eerste instantie alle werkzaamhe den als er wat aan de hand is met een leiding. Indien nodig komen mon teurs van PWN naar het eiland. Een deel van de materialen komt in Oude schild te liggen, een deel blijft bij het pompstation. Volgens woordvoerder Eduard Dijker verandert er voor De Vries en Van de Wiel weinig door de overname. Een werknemer van Drijver gaat over naar De Vnes en Van de Wiel. Het tweede TBC-onderzoek dat maandag op basisschool De Akker in Oosterend werd gehouden, heeft drie twijfelgevallen opgeleverd. Twee leer krachten en een hulpouder reageer den op de mantoux-test. De GGD laat volgende week foto's van hen maken om ze verder te onderzoeken. Volgens directeur Freek ten Klooster van De Akker blijven zij gewoon voor de klas staan. Twee van de twijfel gevallen waren bij het onderzoek in oktober vorig jaar niet verdacht De derde vertoonde toen een klein vlekje. De kinderen reageerden niet op de test. Dat gold ook voor oud leerlingen van groep acht van De Akker en docenten van De Fontein in Den Burg. Voor hen is het TBC-on derzoek afgesloten. (Advertentie) Compete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 Drie weken lang komt een ijsbaan van twintig bij twintig meter op de Groeneplaats te liggen. (Tokonmg Andre van den Bergl

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1