Bakker doet Hema over aan ondernemend stel Veenbaas en Vermeulen bouwen ABN AMRO Mudvolle opslag Waalder museum hetzelfde uitzicht r .TEXELSE j COURANT JMOU VOLGENS nol J VlEBBEN de EERDERE L [BEWONERS NOG ST6ED6 r~T^t—rV-rr"i yJtJU^.n^v «f JNOU VOLGENS MOi J VlEBBEN DE EERDERE L [BEWONERS NOG STBED6 HETZELFDE uitzichtr OF) EN DE 9CHRPEN V5TRRI1 LEKWERT FDROOG BüRRVU Hoge games bij bowling Schaatsbaan MJM Bastiaanse naar Gemeentewerken bedrijvig he id Spaanse chauffeur raakt dakgoot Wijsheden uit het oosten VRIJDAG 16 JANUARI 2004 van het Agrarisch en Wagenmuseum. De overvolle (Foto Jeroen van Helium) 'l'iuiMii'iiH^nTïïmWm^iMiUililllilimiini'irilijiiii iiiiuniiulUTrnTninmiiilHii ■veel losse onderdelen opgesteld in de loods. 'Die hebben we nodig als er wagens moeten worden gerepa- reerd. Het zijn onderdelen die met nmeer gemaakt worden.' a Probleem voor het museum is dat de ■grond van de beoogde nieuwe locatie naast de werkplaats van Kooger en De Ridder aan de Laagwaalder nog steeds in het bezit van Pieter Jan Kooger is. Pas als het eigendom is 1 van de gemeente kan de bouw be- 5 ginnen. Kooger is bereid mee te wer- - ken aan de komst van de opslag, de opslag is inmiddels een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De procedure voor de werkplaats moet nog worden doorlopen. De raad gaf in november het college het mandaat om die te starten. Volgens een woordvoerder van de gemeente was er van Kooger nog geen bouw- aanvraag binnen toen de artikel 19- procedure voor het museum werd gestart Volgens Kooger leverde hij in april 2003 zijn plannen in. Volgens Goeman kreeg het museum in de bouwvakantie van 2003 de bouwver- dat het Wagenmuseum op de be staande locatie de opslag mocht uit breiden. Het museum kampte toen al met ruimtegebrek. Dat riep weer stand op in het dorp, waarna alsnog de locatie aan de Laagwaalderweg uit de bus kwam. De raad ging ermee akkoord dat dat extra geld ging kos ten. Het museum had wel voldoende middelen om uitbreiding aan het Groeneweggetje te betalen, maar niet voor de nieuwbouw aan de Laag waalderweg. I In de eerste bowlingwedstrijd na de winterstop won koploper Klaver 4 van Flair. Daarmee blijft dit team voor lopig op een eerste plaats Hanneke Veldman was goed op dreef bij de Pins. Zij gooide een mooie game van 211, goed voor winst op T-Forts. WBZ blijft door met volle cijfers van Juttertjes te winnen stevig op de VERVOLG VAN PAGINA 1 historie. Diverse voorwerpen waar de bank in de loop der jaren mee werkte, worden tentoongesteld. Een van de pronkstukken is de eerste pin automaat die halverwege de jaren tachtig op het eiland verscheen. Het apparaat, dat tot vorig jaar nog als tijdelijke automaat dienst deed in Oudeschild, is ontdaan van zijn om- I hulsel, zodat mensen kunnen zien hoe hij van binnen werkt. Oud-mede werkers van de bank lopen rond als suppoosten om tekst en uitleg te geven. De expositie loopt tot en met zaterdag 13 maart. Op 28 februari houdt de Rabobank ook een reünie voor oud-medewerkers die een jaar of langer bij de bank werkten. Onge veer honderdvijftig mensen werden daarvoor aangeschreven Tot de oudste oud-medewerkers behoren onder anderen oud-directeur Graaf en mevrouw Saelmink. Voor mensen van 65 jaar en ouder worden van 21 februari tot 5 maart feestmiddagen in alle dorpen gehouden. De mensen die zich daarvoor aanmelden, krijgen een drankje, een stampotbuffet en entertainment aangeboden. De feest middagen beginnen om 16.00 uur en duren tot ongeveer 19.00 uur. In de buitendorpen vinden ze plaats in de dorpshuizen, in Den Burg in de kan tine van De Bolder. De Rabobank maakt later bekend op welke dagen welk dorp aan de beurt is. Voor de dorpscommissies is een bedrag van €30.000,- beschikbaar gesteld uit de Raboton De commissies mogen voor gemiddeld €5000,- een cadeau voor het eigen dorp uitzoeken. De plannen daarvoor moeten ze uiterlijk 7 februari hebben ingeleverd bij de Rabobank Timmers 'Zo'n beetje de halve bank is inmiddels betrokken bij de voorbereidingen op de festivitei ten. En we hebben ook van diverse kanten veel medewerking gekregen om de plannen uit te voeren.' derde plaats staan. In de avondleague was Rinse Dijt oppermachtig. Hij gooide games van 186, 204, 210 en 215 en brak het seizoenrecord met 815 in vier games. Toch wist zijn team, Speelkwartier, maar net te winnen van Schouwstra Transport, waar Clara Hemelrijk een mooie 194-game gooide. Koploper Visvogels was vrij, waardoor de con currentie kon inlopen. Badweg Spor tief kon won van Eduardo's en heeft nu nog maar één punt achterstand op de koploper. Mede dankzij het goede gooien van André Koops, die een game van 202 gooide en een serie van 736, won het op de derde plaats staande De Jutter van Automatiek PR De Jutter heeft nu nog twee punten achterstand op de koploper. Uitslagen: Ochtendleague Pins-Flair3-1. WBZ-Juttertjes 4-0: T-Forts-Klaver 4 1-3. Avondleague: VERVOLG VAN PAGINA 1 TB hekelt een uitspraak in het jaarver slag dat de subsidieverlening een veelbelovend proces in gang heeft gezet. 'Houden we ons aan de ge meentelijke besluitvorming van 2001 dan zou er sprake kunnen zijn van een negatief exploitatieresultaat van €63.063,-.' Texels grootste politieke partij is ook verbaasd over de verhou ding tussen het aantal bezoekers in 2002 en de entreegelden. Het mu seum trok in 2002 liefst 75.000 be zoekers (tegen 66.746 in 2001), maar zag de entree-inkomsten dalen van €199.319,- in 2001 naar €195.252,- in 2002. Bakker: 'Mogen we hieruit concluderen dat er sprake zou zijn van zo'n tienduizend niet betalende bezoekers?' Bakker sprak ook haar waardering uit voor de inzet die de medewerkers van het MJM hebben geleverd. Burgemeester Geldorp trok de kwes tie tijdens de vergadering naar zich toe, voordat directeur Jan Kuiper van de stichting Texels Museum het woord kreeg. Volgens Geldorp was het aan het college om de vragen van TB te beantwoorden, omdat de raad zich van haar controlerende kant toonde over uitgave van gemeente geld. Kuiper besloot het er daarna maar bij te laten. Hij liet wel weten dat de middelen zijn ingezet op de afge sproken punten. De visserij- tentoonstelling en de expositie over beurtvaart zijn volgens hem in een ander jaar gepland. Eduardo's-Badweg Sportief 2-3; Speelkwartier- Schouwstra Transport 3-2; De Koogel-TZN 1- 4, De Jutter-Automatiek PP 5-0; Sommelt|es- All Stars 1 -4; Van Beek Byoux-Heksenketel 5-0. Ingaand 19 januari wordt Frank Bastiaanse afdelingshoofd van Gemeentewerken. Als zodanig is hij opvolger van Jaap de Wijk die per 1 maart opstapt. Bastiaanse is nu nog hoofd van de gemeentelijke afdeling Cultuur en Educatie. Zijn opvolging daar is nog punt van discussie, wat samenhangt met plannen voor vereenvoudiging van het gemeente lijk management. 'Twee gedreven mensen uit Hema- land, die gewend zijn aan compe titie en vol ambitie naar Texel ko men.' Aldus typeren Rob en Chantal Zwetsloot uit Alkmaar zichzelf. Per 1 februari nemen ze de Hema in de Weverstraat over van Peter Bakker. Zo'n kwart eeuw geleden, toen in de winkels in Den Burg op een paar uit zonderingen na alleen nog aan de toonbank werd verkocht, trok Peter Bakker, tot dan exploitant van Electrohuis, de stoute schoenen aan. Het was zijn echtgenote Marijke die hem op het idee bracht om aan de overkant eens in zo'n modern waren huis van de Hema te gaan kijken. Daar verkochten ze zoveel verschil lende spullen tegen zulke scherpe prijzen. Dat was precies wat Texel nodig had. 'Maar ik wilde eerst hele maal met zo'n tent. Ik dacht: op de ene plek ruikt het naar eau de cologne en verderop naar worsten. Maar we zijn toch verschillende ves tigingen gaan bekijken en wat ik zag beviel me wel.' Op 13 juni 1979 ging de ondernemer met een bakkerskar door Den Burg, om de feestelijke opening van zijn zaak luister bij te zetten. Toen de Hollandse Eenheids prijs Maatschappij Amsterdam, op gericht in 1926, op Texel neerstreek, keken andere middenstanders daar best met argwaan naar. 'Want de Hema met die lage prijzen was voor een aantal kleine toonbankzaken best een concurrent. Er waren onder nemers die zich aangevallen voelden. Maar aan de andere kant was zo'n warenhuis ook een publiekstrekker. waar ook de andere winkeliers van profiteerden. Het pand van de buur man was in één keer een stuk meer waard.' Het bedrijf groeide en ontwikkelde zich. Het ooit goedkope imago maakte gaandeweg plaats voor een meer vertrouwd beeld. 'De tijd dat je het niet maken kon om in een Hema- overhemd rond te lopen is absoluut voorbij. Sterke punt is onze goede prijs- en kwaliteitsverhouding.' Zwetsloot: 'De helft van de Nederlan ders loopt nu in Hema-ondergoed.' Zoals ooit de Hema onder de prijzen van de gevestigde winkeliers dook, verschenen er in Den Burg prijs vechters die hun spullen nóg goed koper aanboden. Bakker: 'Ook wij zijn gevoelig voor concurrentie.' Naast zijn werk voor de Hema spande Bakker zich ook in voor Den Burg. Als voorzitter van de ondernemersvereniging, voor de folklore en hij zette zich in voor de dorpsgemeenschap. Als het op overnamekandidaten aan komt, houdt het moederconcern sterk de vinger aan de pols. Bakker: 'Ze moeten aan de criteria van de Hema voldoen.' Bij Rob (42) en Chantal Zwetsloot (29) weten ze bij het concern wat voor vlees ze in de kuip hebben. Beiden draaien al een lange tijd mee in de wereld van de Hema. Hij werkt al een iaar of twintig verspreid in verschillende Hema-win- kels aan het vasteland, het laatst in Alkmaar. Niet als zelfstandig onder nemer, maar als bedrijfsleider. 'Maar vanaf het begin heb ik al geroepen Peter Bakker van de Hema, met zijn opvolgers Rob en Chantal Zwetsloot. B en w kunnen zich vinden in het plan voor de bouw van een nieuwe ABN AMRO-bank met twee boven woningen aan de Parkstraat in Den Burg. De nieuwbouw neemt de plaats in van het huidige bankge bouw en het aangrenzende winkel pand nummer 20, waarin vroeger de Primafoon zat. Vorig jaar maart diende de bank al een aanvraag in maar die werd afge wezen omdat het ontwerp niet vol deed aan redelijke eisen van wel stand, dus er met goed genoeg uitzag. Het nieuwe plan kan wel door de beugel, al wijkt het op enkele punten af van de bestemmingsvoorschriften. De achtergevel komt op de per- ceelsgrens, wat betekent dat de achtergevelrooilijn met meer dan twee meter wordt overschreden. Ook overschrijden de goothoogte en de nokhoogte de voorgeschreven maxima maar dat is in dit geval te rechtvaardigen omdat het aangren zende pand van Zegel nog hoger is, omdat de geplande bovenwoningen ruimer kunnen worden en omdat het bouwontwerp is gemaakt in overleg met de welstandscommissie. Het college hecht veel waarde aan de woningen. Zonder deze zou aan het bouwplan zelfs niet zijn meegewerkt. In verband met de afwijkingen van de bestemmmgsregels moet een artikel 19-procedure worden gevoerd alvo rens de bouwvergunning kan worden afgegeven. Combinatie De ABN AMRO heeft de bouw ge gund aan aannemer Klaas Veenbaas uit Oudeschild Hij is voor dit project een combinatie aangegaan met col lega Elko Vermeulen uit Oosterend Volgens Veenbaas is het op deze manier mogelijk geweest om als laag ste in te schrijven en het werk op Texel te houden Naast Veenbaas hadden twee overkantse bedrijven offerte gedaan. Volgens de oorspron kelijke plannen had de bouw (die ze ven maanden duurt) al op 5 januari moeten beginnen, maar dat was niet mogelijk omdat de vergunnings procedure bij de gemeente veel meer tijd heeft gekost dan was geraamd. Het ziet er nu naar uit dat niet eerder kan worden begonnen dan half april. Voor de aannemer levert dat een pro bleem op omdat de fase van de bouw waarin gebruik wordt gemaakt van kranen en ander groot materieel pre cies samenvalt met het hoogseizoen met drukke markt- en folklore- activiteiten. Het lijkt onvermijdelijk dat de Parkstraat geruime tijd wordt ge blokkeerd Voorgevel van het door architectenbureau Eman van der Voort uit Amsterdam ontworpen bankgebouw met woningen. Centraal de hoofdingang met bnevenbus, getdluik, geld automaat en chipknip. De deur links geeft toegang tot de trap naar de bovenwoningen. Geheel links Eetcafé Parkstraat; rechts Rijwielhandel Zegel (Foto Getart Timmorman} dat ik een eigen bedrijf wil.' Zijn echt genote werkt zo'n tien jaar bij de Hema. 'Peter kennen we al twintig jaar. Toen er signalen kwamen dat hij de zaak wilde overdoen, hebben we die mogelijkheid direct aangegrepen.' Bakker 'Ik heb altijd gezegd dat ik er voor m'n zestigste mee wilde stop pen. Welnu, die leeftijd bereik ik van de zomer. Ik ken mensen die langer dan hun zestigste doorwerken en heb gezien dat dan het beste eraf is. Zelf mag ik me rijk rekenen met vier zoons, maar niet één wil het bedrijf overnemen. Ik vind dat prima. Een troonopvolger hoeft voor mij niet.' Helemaal stilzitten doet hij met 'Ik hou mijn beheersmaatschappij.' Plannen heeft het kersverse ondernemersduo te over. Allereerst de viering van het 25-jarig jubileum, dat in juli op het programma staat. Ander voornemen is een herindeling van de winkel, waarbij aansluiting wordt gezocht bij de allernieuwste normen van de Hema. De schappen en kassa's worden anders opgesteld, waarbij de paden zodanig worden verlegd, dat de pilaren niet meer in de weg staan. De overname heeft vol gens het tweetal geen gevolgen voor de 35 medewerkers van de Hema. Het pand blijft eigendom van Bakker, die het verhuurt aan de familie Zwetsloot. Politieagenten hadden gisteren tegen de avond een bijzondere klus. In de smalle Peperstraat in Oosterend had een vrachtwagencombinatie rond kort na 17.00 uur een dakgoot van een woning geraakt. De Spaanstalige chauffeur was kennelijk niet bekend op het eiland. Vrijwilligers van het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal moeten het nog steeds doen met een mud volle opslag aan het Groene- |F weggetje. Hoewel de bouwvergun ning binnen is voor een nieuwe ruimere opslag, kan het museum niet beginnen met nieuwbouw aan de Laagwaalderweg, omdat de grond nog steeds geen eigendom van de gemeente is. 'We zijn weer terug bij af', zegt een teleurge- stelde secretaris Riet Goeman. Het zou bijna een opdracht voor de Wampex kunnen zijn Probeer in tien J minuten zonder kleerscheuren achter in de opslagruimte van het Agrarisch en Wagenmuseum te komen Voor de J voornamelijk oudere vrijwilligers van het museum is het echter een serieus J probleem, waar ze al een paar jaar mee kampen. 'Er staan tig spullen opgesteld', vertelt Goeman, terwijl ze Lhet volle interieur van de twee schu ren toont. Behalve wagens zijn ook maar wacht zelf nog op duidelijkheid van de overheid over de uitbreiding smogelijkheden voor zijn bedrijf. 'Ik ben een groot voorstander van het Agrarisch en Wagenmuseum, anders had ik die grond ook met aangebo den voor de nieuwe opslag.' Kooger stelde de gemeente ruim twee jaar geleden voor om in de artikel 19-pro- cedure, die voor dé komst van opslag bij de provincie moest worden ge voerd, meteen zijn plannen voor uit breiding van de werkplaats te betrek ken. Zijn voorstel was dat de gemeente een stukje grond tussen zijn bedrijf en de beoogde locatie, eigendom van Thomas Stiehl, zou kopen en dat er later grond zou wor den geruild als de provincie toestem ming zou hebben verleend. 'Bedoe ling was dat alles in één plan naar de provincie zou worden gestuurd, maar dat is met gebeurd.' De gemeente stuurde de plannen van het museum en van Kooger afzonderlijk naar de provincie. Voor de bouwplannen van gunning van de gemeente. De aan koop van het stukje grond van Stiehl heeft nog niet plaatsgevonden. Vol gens Stiehl is hij daar anderhalf jaar geleden voor het laatst over bena derd door de gemeente. Maag Het Agrarisch en Wagenmuseum zit er ondertussen mee in de maag. Goeman: 'Een architect had al een ontwerp gemaakt en we hadden een offerte liggen van de aannemer, maar die was tot vorig jaar geldig, omdat de prijzen weer zijn veranderd.' Kooger wordt geen verwijten ge maakt. 'Hij komt op voor zijn zakelijk belang.' De stichting Agrarisch en Wagenmuseum heeft een brief aan de gemeente gestuurd om te vragen wat de stand van zaken is. Goeman vindt het jammer dat het de gemeenschap geld kost. Nadat een paar jaar geleden de locatie aan de Laagwaalderweg al eens ongeschikt was verklaard, besloot het college

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5