Uiil^j" JjJ Topturnster trekpleister op jubileumsportmarkt r G eslaagd Film teso Duurzaam Texel start project Milieubarometer E Agenda E .TEXELSE COURANT' Excursies Dressuurwedstrijd Bowling Vrouwen van Nu Leerhuis over boek 'Ester' Innovatiefonds voor bedrijven Gespreksavonden over het Evangelie Hun gevaarlijkste opdracht ooit Actief bij IVN Themamiddag over mantelzorg Landbouwers vergaderen Vrouwenbond FNV Gourmetavond Wad en Duin Historica zoekt schilderijen Informatiepunt geheugenstoornis Hoogwater te Oudeschild \000 m kampeer- en ruitersportartikelen Uit actief in de winter! Gespreksgroep psychiatrie Mountainbike Gemeente steunt kunstbrochure VRIJDAG 16 JANUARI 2004 Zondag 18 januari: In de Slufter gaat om 11.00 uur de excursie 'Door het zout van de zee' van Staatsbosbeheer van Start. Opgave en inlichtingen bij EcoMare. tel. 317741. 'oensdag 21 januari: In de Geul gaat om 14.00 uur de ixcursie 'Sporen van mens en :ee' van Staatsbosbeheer van tart. Opgave en inlichtingen bij coMare, tel. 317741. In manege Akenburg wordt zondag de uitgestelde dressuurwedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. De wedstrijd begint om 10.30 uur met de deelnemers uit groep 4 Publiek is welkom, de toegang is gratis. Leden van Bowling Vereniging Texel strijden dit weekend om het Texels kampioenschap. Na voorrondes op zaterdag en zondagmiddag worden later op de zondag de finales ge speeld. Er wordt dit toernooi zonder handicap gespeeld. Opgeven kan via het mededelingenbord in de bowling. Bergbeklimmer Piet Huisman vertelt 'maandag 19 januari bij een bijeen komst van de afdeling De Cocksdorp- Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu over zijn avonturen. De avond wordt gehouden in het Eierlandsche Huis en begint om 20.00 uur. Ds. J.D. Wuister vertelt maandag 19 januari voor het Leerhuis over het boek Ester. Het is gebouwd op de .structuur van een wereld waarin God onzichtbaar is en alles zich schijnt te ontwikkelen langs de wegen van menselijke leiding, van menselijke causaliteit, doorspekt met toeval. Toch blijkt in deze structuur de zich verborgen houdende God alles te bepalen. Spreker is emeritus-predi kant van de hervormde kerk en leer ling van professor F. Weinreb. De bij eenkomst wordt gehouden in de Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg en begint om 20.00 uur. leder een is welkom. Om ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf te stimuleren producten en bednjfsprocessen te vernieuwen, heb ben de Rabobanken uit de kop van Noord-Holland, Kop en Munt en de provincie Noord-Holland het STEP- innovatiefonds opgericht. Onderne mers kunnen van dit fonds maximaal €50.000,- krijgen als achtergestelde lening, garantstelling of deelname aan hun Innovatieve projecten. Informatie over het STEP-fonds is te verkrijgen bij alle banken, accountants- en administratiekantoren en via website www.kopenmunt.nl. 'Wat is echt belangrijk?', 'Jezus' kijk op het leven' en 'is er meer tussen hemel en aarde?' zijn enkele vraag stukken die aan de orde komen tij dens de cursus 'De Mens die het le ven inhoud geeft', georganiseerd door dominee G.J. Sipkema van de Texelse baptistengemeente. De cur sus gaat uit van de constatering dat de moderne mens hard werkt om zijn bestaan zo plezierig mogelijk te laten verlopen en alle informatie te verwer ken die dagelijks op hem afkomt, maar dat hij tevens het gevaar loopt te worden 'geleefd' en te weinig toe komt aan nadenken over de kwaliteit van het leven. In dertien gespreks avonden zullen in een klein gezel schap de basisprincipes van het Evangelie worden uitgelegd. Elke avond begint met het bekijken van een fragment uit de 'Jezus-film'. Daarbij leren de deelnemers uit de lessen van Lucas hoe actueel de woorden van Jezus nog steeds zijn, wat hij voor de mens heeft gedaan en wat hij in 2004 nog kan betekenen. De eerste avond is een introductie bijeenkomst op dinsdag 20 januari in gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg, daarna volgen drie 'snuffelavonden', waarbij iedereen vrijblijvend kennis kan ma ken. De eerste avond begint om 18.30 uur met een (gratis) gezamen lijke warme maaltijd. Wie met wil mee-eten, is vanaf 20.00 uur welkom voor de bijeenkomst. De cursus wordt vervolgens iedere dinsdag vanaf 20.00 uur gegeven. Deelname is gratis. Meer informatie is verkrijg baar bij ds. Sipkema, tel. 323019. Topturnster Renske Endel verzorgt zaterdag 24 januari een demon stratie op het eiland. Ze doet dat tijdens de sportmarkt die in sport hal Ons Genoegen wordt gehou den. Voor deze markt hebben zich dertig sportverenigingen aange meld. De markt wordt vrijdag om 19.00 uur officieel geopend, zater dag is het publiek vanaf 14.00 uur welkom. Turnend Texel kijkt uit naar de de monstratie van Endel. Jarenlang be hoorde ze tot de nationale en inter nationale top. Hoogtepunten in haar loopbaan waren de zilveren medail les tijdens het Europees- en wereld kampioenschap op het onderdeel brug. In 2002 werd ze met de Neder landse damesturnploeg tot Sport ploeg van het |aar uitgeroepen. Ze nam onlangs afscheid van de wed strijdsport, maar traint nog vier keer in de week en geeft regelmatig de monstraties. Hiervoor heeft ze een gecombineerde balk- en vrije oefe ning op muziek ingestudeerd, die ze ook op Texel zal laten zien. Na afloop deelt ze foto's uit en mogen fans met haar op de foto. 'Haar elegantie en lenigheid zal menig toeschouwer in extase brengen', belooft Gert Pansier van de organiserende Sportraad, die dit jaar het vijftig jaar bestaan her denkt. De contacten met Endel zijn gelegd door Sportservice Texel. Met medewerking van Gym vereniging Texel (GVT) heeft de Sportraad ook sterke nationale In Cinema Texel draait de komen de tijd 'SWAT', een spannende actiefilm over het Los Angeles Department SWAT-team, dat on der leiding van 'commander' Dan Harrelson (een rol van Samuel L. Jackson) een uiterst gevaarlijke drugsbaron begeleidt bij zijn over dracht aan de FBI. Wanneer de schurk het magische geldbedrag van 100 miljoen dollar uitlooft voor de persoon die hem uit handen weet te houden van de politie, krij gen de leden van het SWAT-team een groep gevaarlijke, onvoorspel bare en zwaar bewapende geld wolven achter zich aan. Wat een routineklus leek, zou wel eens hun gevaarlijkste opdracht ooit kunnen worden. Geprolongeerd is 'Scary Movie lil', met Charlie Sheen, Demse Richards en Anna Farris. De film draait om een nieuwslezeres bij een tv-station die onderzoek doet naar mysterieuze graancirkels. Daarbij ontdekt ze het angstaan jagende geheim achter de dood van haar beste vriend en wordt haar verteld dat ze is uitverkoren om de Amerikaanse president te helpen in zijn strijd tegen buiten aardse wezens Eveneens nog te zien in de Texelse bioscoop is 'De jacht op de tsarenkroon', het ver volg op 'Pietje Bell', de gelijkna- mige ondeugende maar goud eerlijke straatjongen over wie ook dit tweede deel gaat. Het is een ouderwetse familiefilm, geschikt voor het hele gezin, met in de hoofdrollen Quinten Schram. Rick Engelkes, Angela Groothuizen, Arjan Ederveen en tal van andere prominenten. 'The return of the king', het derde deel in de serie van de heroïsche queeste 'Lord of the rings', is ge baseerd op de bejubelde trilogie van J.R.R Tolkien. Miljoenen lief hebbers hebben naar de film uit gekeken, want daarmee komt een eind aan 'de reis' en wordt duide lijk 'hoe je met genoeg moed, toe wijding en vastberadenheid de wereld kunt veranderen'. 'Op zoek naar Nemo' is de nieuwste - Ne derlands gesproken - Disney-film en gaat over de clownvis Marlin, die samen met zijn enige zoon Nemo een veilig leventje in het Great Barrier Reef bij Australië leidt. Wanneer Nemo onverwachts in het aquarium van een tandarts belandt, is het aan Marlin om hem te redden. Wie zich wil laten ver rassen door een film die officieel nog met uit is, kan maandag te recht bij een 'sneak preview' jeugdturners weten te strikken. Sa men met het Texelse turntalent Marlon Marei laten ze een spectacu laire rekoefenmg zien en een demon stratie paardvoltige. Ook GVT zelf verzorgt een demonstratie. Een aan tal leden van de vereniging springt over de Pegasus (voorheen paard- springen). De demonstraties maken deel uit van een turnblok van een half uur. Na de ludieke opening van de sport markt op vrijdagavond zijn er demon straties door basketbalvereniging De Mareis, Dansgroep Oude Dansen, Model Racing Texel, de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) en Hondensportvereniging DOS. De sportmarkt duurt tot 22.00 uur. Zater dag zijn er, naast turnen, demonstra ties linedance, gymnastiek voor ouderen, voetbal, judo door mindervaliden, modelracing en stijl dansen. Verder is er een demonstra tie van Sportschool Texel. De sport markt duurt zaterdag tot 20.00 uur. De IVN afdeling Texel houdt maandag 19 januari een actieve avond voor leden. In de OSG worden vanaf 20.00 uur uilenballen uitgeplozen. Opgeven kan bij Peter Ampt, tel. 314259. In wljksteunpunt Centrum, Bernhard- plein 76 in Den Helder, wordt dinsdag 27 januari van 13.30 tot 15.30 uur een themabijeenkomst gehouden voor mantelzorgers (mensen die de zorg voor een naaste op zich nemen). Deze Mantelzorg Salon staat in het teken van de praktische ondersteu ning van vrijwilligers door Humamtas. Wie aan de bijeenkomst wil deelne men, dient zich van tevoren op te geven. Dat kan bij de Gezondheids- wi|zer, tel. 0223-650135. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting voor de Landbouw op Texel houdt maandag 19 januari haar jaar lijkse algemene ledenvergadering. In hotel De Pelikaan nabij De Koog wordt onder meer gesproken over de verslagen van de afgevaardigden van de veehouderij en akkerbouw, de werkwijze van voorheen proef- boerderij Van Bemmelenhoeve en het financieel overzicht. Piet Bolier van gemeentewerken geeft een toelich ting op de lepziektebestrijding en Jan Koolhof houdt 'een praatje bij een plaatje'. Bij de bestuursverkiezingen is Ron Hin Pzn. aftredend en niet herkiesbaar De kandidaat van het bestuur om hem op te volgen is Jacob Roeper Dzn van boerderij De Fenne. Namen van tegenkandidaten kunnen tot voor de vergadering wor den ingediend bij het bestuur. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Aan de faculteit der Sociaal-Culturele Wetenschappen van de Vrije Univer siteit te Amsterdam heeft Priscilla Trouerbach uit Den Hoorn de ver korte opleiding Beleid, Communica tie en Organisatie met succes afge rond. De Vrouwenbond FNV afdeling Texel houdt dinsdag 20 januari om 20.00 uur een ledenbijeenkomst in de nieuwe Buureton bij het nieuwe Sint Jan in Den Burg. De avond staat in het teken van een verrassing en wordt verzorgd door een eendags- bestuur. Menvereniging Tussen Wad en Duin verzorgt zaterdag 24 januari een gourmetavond voor haar leden Het feestje wordt gehouden in manege Akenburg en begint om 20.00 uur. Deelname kost €7,50 per persoon. Opgave en inlichtingen bij Karin Brans, tel. 06-22147383. Kunsthistorica Marina van Dongen en de Stichting Kunstkring Groenoord zijn op zoek naar werken van de kunstschilder Arend Jan van Driesten (1878-16969). Het vermoeden be staat dat een aantal van zijn schilde rijen in bezit is van Texelaars. Van Dongen doet op verzoek van de stichting onderzoek naar leven en werk van de schilder. Het is de be doeling dat het werk over ongeveer een jaar wordt geëxposeerd in stede lijk museum Lakenhal in Leiden. Men sen met schilderijen kunnen contact opnemen met Van Dongen (tel. 035- 6421921) of met de stichting (tel. 071-5126408). Mensen met vragen over geheugen stoornissen (bijvoorbeeld dementie) kunnen sinds kort terecht bij de geheugenpoliklimek van Verpleeg huis Den Koogh in Den Helder. Deze polikliniek houdt zich bezig met het stellen van een diagnose en het door verwijzen naar de gezondheidszorg. Het bijbehorend informatiepunt ver strekt informatie over geheugen problemen. In de geheugenpoll wordt samen gewerkt door Alzheimer Ne derland, het Regionaal Patiënten en Clienten Platform, het DOC-team, verpleeghuis Den Koogh en het Gemini Ziekenhuis. Hierdoor sluit de polikliniek aan bij de bestaande ge zondheidszorg en worden kennis en kunde op het gebied van de psychogeriatrie gebundeld. De geheugenpoll is op werkdagen tus sen 11.00 en 14.00 uur te bereiken via tel. 023-648100. Vrijdag 16 januari: Aan de Haffelderweg 18 in Den Burg is van 20.00 tot 21.00 uur een bijeen komst voor de week van het gebed. In Cinema Texel draaien Scary Movie III (aanvang 19.00 uur), Lord of the rings III (19.30 uur) en SWAT (21.00 uur). Zaterdag 17 januari: Vogelwerkgroep Texel vertrekt met de boot van 8.00 uur voor de jaarlijkse ganzenexcursie in Friesland. Om 11.00 uur begint in schietsport- centrum Odysseus het Open Texels Kampioenschap Luchtdrukschieten. 's Avonds is er vanaf 20.00 uur feest ter gelegenheid van het 30-jarige bestaan van de schietvereniging. Om 13.15 uur begint in manege Akenburg de midwinterkeuring voor schapen. De jeugdraad van GVT houdt van 19.00 tot 22.00 uur kinderdisco in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. In Cinema Texel draaien Op zoek naar Nemo (aanvang 14.30 uur), Pietje Bell II (15.00 uur), Scary Movie III (19.00 uur). Lord of the rings III (19.30 uur) en SWAT (21.00 uur). Zondag 18 januari: In manege Akenburg begint om 10.30 uur een wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Om 11.00 uur begint in schietsport centrum Odysseus een lezing door Ton Verdoes van wapenhandel MUNTS. De onderwerpen variëren van oude zwartkruidwapens tot semi-automatische geweren. In Cinema Texel draaien Op zoek naar Nemo (aanvang 14.30 uur). Pietje Bell II (15.00 uur). Scary Movie III (19.00 uur), Lord of the rings III (19.30 uur) Ds. J.D. Wuister vertelt in de Verma ning aan de Kogerstraat in Den Burg voor het Leerhuis over het boek 'Es ter'. Aanvang 20.00 uur. In hotel De Pelikaan aan de Pelikaan- weg nabij De Koog wordt vanaf 20.00 uur de jaarvergadering van de Vere niging voor Bedrijfsvoorlichting voor de Landbouw op Texel gehouden. IVN houdt een actieve avond voor leden in de aula van de OSG. Aan vang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Lord of the Rings III (aanvang 19.30 uur) en een 'sneak preview' (20.30 uur). Dinsdag 20 januari: In het gebouw Eben Haezer van de baptistengemeente aan de Julia- nastraat in Den Burg begint om 20 00 uur een introductiebijeenkomst van een cursus over het Evangelie. Vanaf 18.30 uur wordt er gezamenlijk gege ten. Meer informatie bij ds. Sipkema, tel. 323019. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. In Cinema Texel draaien Lord of the Rings III (aanvang 19.30 uur) en SWAT (20.00 uur). In verband met de dokbeurt van de Molengat verzorgt TESO de ko mende weken geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden ver wacht Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222-369600 of e- mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. en SWAT (21.00 uur). Vr. 16 1.24 en 12.30 u. Za. 17 2.24 en 13.30 u. Maandag 19 januari: Zo. 18 3.40 en 15.30 u. In Hotel Den Burg begint om 20.00 Ma. 19 5.10 en 17.00 u. uur een informatieavond van de Di. 20 6.27 en 19.00 u. Stichting Duurzaam Texel voor toeris Wo. 21 7.50 en 20.16 u. tische bedrijven die een Milieu- Do. 22 8.45 en 21.05 u. barometer willen halen. Vr. 23 9.56 en 22.00 u. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu. Gast is bergbeklimmer Piet Huisman. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 18 januari op om 07.45 uur en gaat on der om 15.56 uur; 21 januari nieuwe maan. Stichting Duurzaam Texel gaat on dernemers helpen bij het behalen van een Milieubarometer. De Milieubarometer is een landelijk keurmerk, dat aangeeft dat een bedrijf uit de toeristische sector serieus rekening houdt met het milieu. Op maandag 19 januari wordt een informatieavond gehou den in Hotel Den Burg. Op Texel hebben zo'n negen bedrij ven al enkele jaren een Milieu barometer. Z.e hebben aangetoond dat ze hun kosten voor energie, wa ter en afval hebben teruggedrongen. Ook laten ze hun gasten weten dat ze bewust met het milieu omgaan. Se rieus, door bijvoorbeeld vermelding in hun folder, of op een speelsere ma nier door bijvoorbeeld een speurtocht voor kinderen. Volgens Duurzaam Texel leert de ervaring dat gasten de Milieubarometer 'zeer waarderen'. Ook toeristische ondernemers trek ken profijt. Ze maken graag gebruik van het imago van Texel als eiland van natuur, rust en ruimte. 'Als meer bedrijven op Texel een Milieu barometer hebben, wordt dit imago nog verder versterkt. Daarnaast wordt hiermee landelijke publiciteit gegenereerd, doordat Texel dan kop loper is wat betreft het aantal bedrij ven met een Milieubarometer', aldus Duurzaam Texel. In het project van de stichting worden bedrijven als hotels, restaurants, (mim-)campings. groepsaccommo- daties, conferentiecentra en bunga lowparken begeleid door een ervaren adviseur. Duurzaam Texel kan de bedrijven bij het behalen van de Milieubarometer én daarna bijstaan met informatie en adviezen. Ook kan de stichting een proefcontrole hou den bij de bedrijven, voordat ze echt worden gecontroleerd of ze aan alle criteria voldoen. Deelnemers die vóór 1 december van dit jaar een Milieu- barometer halen, krijgen een tege moetkoming in de kosten van €250,- van Duurzaam Texel. Hoeveel kosten een bedrijf moet maken, hangt af van de aard en grootte, maar in ieder ge- W. Kampeercentrum. nn aire ,'C? Adverteren op deze pagina? Bel 0222 36 26 00 val moet worden betaald voor het behalen van -de Milieubarometer én de begeleiding. 'Daar staat tegenover dat er aanzienlijke besparingen be haald kunnen worden in de kosten van energie, water en afvalverwenng', aldus Duurzaam Texel. De Milieubarometer heeft dne niveaus brons, zilver en goud. Het hoogste, goud, staat gelijk aan Milieukeur, een ander landelijk keurmerk voor vele producten. Voor elk niveau moet wor den voldaan aan enkele verplichte maatregelen, daarnaast is er een keur aan optionele maatregelen. De informatieavond op 19 januari is bedoeld voor alle toeristische bedrij ven die overwegen deel te nemen Potentiële deelnemers krijgen infor matie, maken kennis met de adviseur en krijgen ervaringen uit de praktijk van collega-ondernemers te horen. Zo zullen Gerard Bakker van groeps- accommodatie Jonkersbergen en André van der Vliet van vakantie centrum De Krim een kort verhaal houden over hun bevindingen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor ouders en familieleden van psy chiatrische patiënten wordt maande lijks een bijeenkomst gehouden bij GGZ Noordduyne in Den Helder. Tel kens op de vierde dinsdag van de maand komen betrokkenen bij elkaar om hun ervaringen te delen. De eerst volgende bijeenkomst wordt gehou den op dinsdag 27 januari, vanaf 20.00 uur in Noordduyne, Huisduiner- weg 5 Op deze avond wordt de film Familie vertoond. Voor aanmeldingen en meer informatie, tel. 023-681763. De Pettemerveldtoertocht voor mountainbikers, die zaterdag 17 ja nuari zou worden gehouden, gaat niet door. De organisatie heeft van de gemeente Zijpe geen toestemming gekregen voor de tocht, omdat de Rond Pasen verschijnt de brochure 'Kunst opTexel'. Het is een uitgave van de VW waarin een overzicht wordt gegeven van wat er op Texel aan kunst beschikbaar is. De kunstwerken worden per dorp be schreven en afgebeeld en met be hulp van plattegronden worden zowel toeristen als eigen inwoners gestimuleerd om de werken te gaan bekijken. Er wordt een jaar lijks aan te passen losbladige lijst met kunstenaars en galerieën en een overzichtskaart aan toege voegd. Kunstenaars en galerieën kunnen ook adverteren. Vermelding in de lijst en adverteren is alleen mogelijk als betrokkenen promotiebijdrage beta len. de eerder door de VW uitgegeven Kunstroute, die zodanig was verou derd dat hij niet meer is herdrukt. In de nieuwe opzet wordt met meer uit gegaan van een te volgen route maar kan de lezer zelf uitmaken op welke wijze hij de objecten wil bezoeken. De brochure zal 24 pagina's tellen met Nederlandse en Duitse tekst en zal voor €2,50 per stuk te koop zijn. Met de uitgave van de brochure is totaal €15.520,- gemoeid. B en w hebben dinsdag besloten de uitgave te steunen met €2.275,-. De VW neemt zelf een derde voor haar reke ning en de rest van het bedrag moet op tafel komen door de verkoop van de brochure en door advertenties. De gemeentelijke bijdrage komt uit het fonds Kunst en Cultuur. De ge meentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid heeft in deze positief geadviseerd en zal de uitgave ook metterdaad steunen in de vorm van het jaarlijks bijwerken van de losbladige lijst van kunstenaars en galerieën. Texel blijft hem uiteraard ook boeien, zijn favoriete plek in Ne derland - „maar dat hoefje de le zers van Trouw niet te vertellen". Hij trekt geregeld naar het wad deneiland. meestal met de fiets in de trein en het tentje op de ba gagedrager. Hij kampeert altijd in het zuiden van Texel, tien mi nuten van de pont vandaan. Waarom Texel? Omdat het zo dichtbij is. Terschelling is eigen lijk net zo mooi, je moet er al leen als gebruiker van het open baar vervoer zo'n eind voor rei- In een vraaggesprek met dagblad Trouw legt natuurschrijver Henk van der Halm uit waarom Texel tot zijn favoriete plaatsen behoort, aanvraag te laat zou zijn ingediend. Het evenement wordt georganiseerd door vijf Noordhollandse wielerclubs, waarondèr Taxi 312000 van Texel.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7