Britse darters Oude scheepsmast geborgen op Razende Bol imponeren Oudeschild houdt bestaande rechten9 Entree vogeltuin blijft toegestaan TEXEL Wethouder: onnodig onrust gezaaid Groen 1rwarLrJ~exels in het harL, Rechter schorst aanschrijving TOERIST Filmmarathon TEXELSE^COU RANT SUPER DE BOER *Z2XSXEJ2S>^ Engelse darters na demo bestolen m Nieuw Leven Sportmarkt a IJsclub De Geul adverteren eigen opdruk Texelaartje Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 De mast en het drijflichaam worden op de kade in Oudeschild getakeld (Foto Ben Koning) per boottrailer op weg naar de voorlopige opslag. (Foto Murtjku Eutman) Zo'n honderdvijftig Texelaars ge noten vrijdagavond in Bosch en Zee van het optreden van de En gelse topdarters Colin Monk en Wayne Mardle. De Britse profs na men het tijdens een sportief en goed georganiseerd toernooi op tegen achttien geselecteerde Texelaars, die zich tijdens voor wedstrijden wisten de plaatsen. Een enkeling was via een loting bij de laatste achttien terechtgeko men, maar het merendeel van de deelnemers had in het voortraject moeten bewijzen goed genoeg te zijn om de toppers partij te kunnen bieden. Monk maakt deel uit van de BDO, de British Darts Organisation, die onder meer de Lake Side organiseert. Dit prestigieuze toernooi, dat vroeger de Embassy heette, werd al drie keer gewonnen door de Nederlandse top per Raymond van Barneveld. Mardle is als prof verbonden aan de PDC, de professional Darts Competition, een afscheiding van de BDO. Hoewel beide organisaties op gespannen voet met elkaar staan, zijn de contac ten tussen de spelers onderling heel collegiaal. Om beurten namen zij het op tegen de uitverkoren Texelaars. Tijdens die wedstrijdjes, volgens het speltype 501bleek dat de Engelsen zich bewust inhielden. Tot teleurstel ling van het publiek werd er slechts één enkele maal 180 gegooid, het hoogst haalbare puntenaantal in één beurt. 'Je kon duidelijk zien dat ze bewust niet voluit gooiden. Ze pro beerden juist om er een echte wed strijd van te maken, door bijvoorbeeld meer dubbels te gooien. Dat was ei genlijk ook een beetje de bedoeling, want deze avond was bedoeld als promotie voor de dartssport. Anders was het meer een demonstratie ge worden', vertelt Jan Duinker toe. Hij is bestuurslid van de Texelse Dart Organisatie (TDO), die door het orga niserende Bosch en Zee bij het eve nement was betrokken. De wedstrijden werden aan elkaar gepraat door master caller Russ Bray, die dat op onnavolgbare wijze deed. Bray is eveneens actief in het profes sionele circuit en regelmatig op tele visie te horen als hij de gegooide punten omroept bij grote dartevenementen. De prestaties van de Texelaars waren wisselend. Bianca van der Star werd dé verras sing van de avond. Zij slaagde erin Wayne Mardle te kloppen. Mardle stond op 40 punten, maar wilde uit- De oude houten scheepsmast die op de Razende Bol aan spoelde en zaterdag werd geborgen door de strandvonderij, zal waarschijnlijk worden overgedragen aan het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. De bedoeling is dat hij als his torische bezienswaardigheid een plaatsje krijgt op het terrein van de nieuwe jachthaven. Volgens de strandvonderijregels moet eigenlijk worden nagegaan wie de eigenaar is van de mast, zodat deze zijn bezit in ontvangst kan ne men na betaling van de ber- gingskosten, maar dat lijkt in dit ge val niet zinvol. De ouderdom van de mast wordt geschat op 150 jaar en dan is de kans dat een eigenaar of andere rechthebbende wordt gevon den minimaal. Helemaal uitgesloten is het niet en daarom zal de mast aan het museum worden overgedragen onder voorwaarde dat deze ter be schikking staat van de eigenaar als deze toch nog zou opduiken. Hulpstrandvonder Hans Eelman uit Oudeschild vond de mast op 18 ja nuari tijdens een van zijn regelmatige bezoeken aan de Razende Bol. Het 13,70 meter lange en 65 centimeter dikke brok hout moet zijn aange spoeld tijdens de noordwesterstorm die een week eerder woedde. Moge lijk is de mast als gevolg van diezelfde storm van zijn oorspronkelijke onbe kende plek uit de zeebodem los- gespoeld. Het ding moet vele jaren voor het grootste deel in de bodem hebben gezeten, wat duidelijk is te zien omdat dit gedeelte gaaf is, ter wijl het stuk dat uit de bodem stak grotendeels door paalworm is weg gevreten. De grenen mast is in elk geval afkomstig van een zeilschip. Er zaten enkele onderdelen aan, zoals de ring waarin een verlengstuk (steng) vastgeklemd heeft gezeten, alsmede twee uit ijzer en pokhout vervaardigde jufferblokken (een soort katrollen), een pokhouten schijf met een plukje touw en de sporen van een broek (de plaats van de dek- doorvoer). Deze details kunnen van dienst zijn bij naspeuringen naar ouderdom en herkomst. De mast kwam terecht aan noordkant van de Razende Bol, vlakbij de baai die zich daar de laatste tijd heeft ge vormd, en bleef uiteindelijk ruim hon derd meter van de waterlijn liggen. Over die afstand moest de enorme paal dus worden versleept om te worden geborgen. In gezelschap van Nico Tessel, Piet Pnns en Eric Ie Roux vertrok Eelman zaterdag om 10.00 uur met zijn vaartuig Manta naar de Razende Bol Het naar zee slepen van de drie ton zware mast zou ge beuren met een kevlar tros tussen Manta en mast, via een verankerd systeem van twee blokken met vier schijven dat de vereiste kracht kon opbouwen. Dat lukte met direct. De verankering, bestaande uit diep in de bodem geslagen palen en borden, werd omgetrokken. Een nieuwe po ging met inschakeling van een extra blok bracht het gevaarte in beweging. De mast was zwaarder dan water, zodat hij aan een reservetube (drijf lichaam) van de Manta moest worden gebonden om dnjvend naar Oude schild te kunnen worden gesleept. Dat verliep voorspoedig. Met hulp van de vloed was men binnen ander half uur aan de kade bij de asfalt- molen. De volgende ochtend werd de mast met de kraan van een vracht auto van het waterschap uit het wa ter op een boottrailer getakeld en daarmee naar het terrein van Eelman aan het Vliegwiel gebracht. gaan met tweemaal dubbel tien. Dat mislukte. Van der Star, die op 48 pun ten stond, reageerde koel door niet 'eenvoudig' uit te gaan met één keer zestien en dubbel zestien, maar koos er voor om na dubbel zestien een dubbel acht te gooien. Daar slaagde zij feilloos in. De Texelse favoriet Jelle Visser stelde teleur. Hij presteerde ver onder zijn kunnen en werd verslagen. Na de wedstrijden werd de Engelse toppers het hemd van het lijf ge vraagd tijdens een vragenuurtje voor het publiek. Colin Mad Monk, Wayne Hawaï 501 Mardle en The Voice Russ Bray, zoals de bijnamen ontspannen bij tijdens het vragenuurtje na afloop. van het drietal m het circuit luiden, zitten er (Foto TDO/René Koopman) Inwoners van Oudeschild behou den in het nieuwe (concept-)be- stemmingsplan hun bestaande rechten en hoeven geen extra kos ten te maken voor een bouwver gunning. Aldus reageert wethou der Nel Eelman op kritiek van de dorpscommissie. Die had er vol gens b en w goed aan gedaan eerst de gemeente om uitleg te vragen en dan naar de krant te stappen, in plaats van andersom. Om in de toekomst soortgelijke commotie bij andere bestemmingsplannen te voorkomen, zal de gemeente alle doorgevoerde veranderingen voor taan eerst bespreken tijdens een te beleggen bijeenkomst. Er ontstond tumult toen de dorps- commissie schreef zich bedonderd te voelen over wijziging die de ge meente in het concept-bestem mingsplan Oudeschild heeft doorge voerd. Oudeschilders die een stukje zouden willen bijbouwen, zouden volgens woordvoerder Hans Eelman een vrijstelling nodig hebben en extra leges moeten betalen. Raadslid Piet Standaart stelde in hetzelfde artikel dat het college de aanpassing met heeft besproken met de bewoners. Maar volgens wethouder Eelman zijn de doorgevoerde wijzigingen wel degelijk het gevolg van inspraak en het gevoerde (artikel 10Bro) overleg. 'Er wordt nu gezegd: die ambtenaren doen maar. Niet dus. Het hele plan is vastgesteld door het college van b en w, dat wel wordt ondersteund door ambtenaren.' Ze verbaast zich over de kritiek van Standaart. 'De wijzigin gen zijn aan de commissie Grondge bied voorgelegd, die er positief over heeft geadviseerd. Kennelijk weet de commissie zelf niet waarover ze ad vies uitbrengt.' Uitgangspunt van het nieuwe plan is volgens de wethouder dat de be staande rechten worden gerespec teerd. Dat betekent dat bewoners van bijvoorbeeld de De Ruyterstraat de benedenverdieping van hun woning (alleen hoofdgebouw) aan de achter zijde met drie meter mogen verlen gen, om er bijvoorbeeld een serre of garage aan te bouwen, met een maximumoppervlakte van 40 vier kante meter. Daarnaast mogen ze, zonder vergunning, in hun achtertuin nog eens 30 tot 40 vierkante meter bijbouwen. Voorwaarde is wel dat het gebouw laag blijft en dat de omvang van de totale bebouwing minder is dan 50 procent van het oppervlakte van het erf. Dit om te voorkomen dat achtererven volledig dichtslibben met bebouwing. Met dat laatste komt het Twee deelnemers, die tot de achttien geselecteerde darters behoorden, gaven na enig aandringen toe dat zij de tas hadden gestolen. Zij waren met de tas in een taxi naar huis ge stapt. 'We schaamden ons de ogen uit de kop', aldus woordvoerder Jan Duinker van de Texelse Dart Organi satie (TDO), het overkoepelend or gaan van dartclubs op Texel. 'Ik had de heren net vijf minuten daarvoor een aandenken gegeven van Texel en een bedankje toen ik hoorde dat ze bestolen waren.' Duinker vermoedt dat het een uit de hand gelopen grap betreft, onder invloed van alcohol. De twee Texelaars, veelvuldig actief in de dartcompetitie op het eiland, zijn per direct geschorst. Later deze week beslist het bestuur van de TDO hoe lang die schorsing blijft gehandhaafd. (Advertentie) college naar eigen zeggen tegemoet aan de wens van de Oudeschilders zelf. Andere mogelijkheid is dat ze het hoofdgebouw, over de totale hoogte, twee meter naar achteren mogen uit breiden. Daarbij moet het ontwerp echter wel voldoen aan de eisen in de nieuwe Welstandsnota. Eelman: 'Daarmee houden we grip op de si tuatie. Tijdens de hoorzitting in 't Skiltje is door zowel commissieleden als personen in het publiek ook uit drukkelijk gevraagd om het monu mentale aanzicht van de De Ruyterstraat te bewaren.' In een marathonvoorstelling van ne gen uur zijn op zondag 1 februari alle drie delen van de verfilming van 'The Lord of the Rings' achter elkaar te zien. Het programma begint om 12.00 uur met de vertoning van de eerste film en duurt tot 23.00 uur, als het derde deel is afgelopen. Tussen de drie films door verzorgt H en S Cateraars een pauzebuffet. De toe gang tot de marathon bedraagt €35,- inclusief films en maaltijd, exclusief overige consumpties Reserveren is gewenst. Dat kan bij Cinema Texel, tel. 312027 of per e-mail info® cinematexel.nl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11848 DINSDAG 27 JANUARI 2004 Eureka aan de Schorrenweg mag voor de vogeltuin in ieder geval nog tot begin maart entree heffen en waarschijnlijk tot medio april. Dit nadat de rechter de aanschrij ving aan het bedrijf om de vogel tuin te ontmantelen heeft ge schorst tot zes weken na de beslissing op het bezwaarschrift dat door Eureka tegen het besluit is ingediend. Volgens de gemeente is de vogel- showtuin strijdig met het bestem mingsplan en kan deze geen onder deel van een tuincentrum zijn. De Ridder kreeg daarom een aanschrij ving, waarin stond dat het bedrijf op i straffe van een dwangsom van €150,- per dag de vogeltuin op 15 februari moet sluiten. Maar volgens de rechtbank heeft de gemeente on voldoende onderzocht welke 'ruimte lijke uitstraling' het gewijzigde ge bruik van het tuincentrum heeft op de bestaande situatie. Volgens de voorzieningenrechter is daarvoor on der meer van belang of de vogel- showtuin ten opzichte van het tuin centrum een zelfstandige functie heeft en of daarbij een eigen publiek wordt getrokken. Mede-eigenaresse Tamara Bakker- de Ridder is blij met de uitspraak van de rechter. 'We hebben gewonnen en zijn weer een stapje verder in het pro ces. Het geeft ons het gevoel dat de rechter achter ons staat. Nu moeten we met de gemeente gaan praten. Zo'n uitspraak geeft ons meer moed.' Het college van b en w reageert te leurgesteld op de uitspraak. 'Er is sprake van een wezensvreemde ac tiviteit in het buitengebied. Een ten toonstelling van zeldzame tropische vogels hoort thuis in een dierentuin, met in een tuincentrum. Het feit dat er entree wordt geheven is een extra aanwijzing dat er geen sprake is van gebruik als tuincentrum.' Over de heffing van entree gaf de advocaat van Eureka tijdens de zitting aan dat dit gebeurt om de investeringskosten terug te verdienen. De rechter stelt dat 'met gebleken is dat de gemeente zich rekenschap heeft gegeven van de hoogte van het entreegeld en ge durende welke periode het wordt geheven'. Naar het zich laat aanzien zal het bezwaarschrift van Eureka begin maart door de commissie Bezwaar schriften worden behandeld. Op ba sis van dit advies zal het college van b en w een besluit nemen. Al met al zal de schorsing van de aanschrijving waarschijnlijk tot medio april 2004 duren. De Engelse topdarters Colin Monk en Wayn Mardle zijn afgelopen vrij dag, nu hun succesvolle demon stratie in Bosch en Zee bestolen van hun spullen. Na afloop ont dekte de manager van Mardle dat er een tas met promotiemateriaal miste. Omdat omstanders hadden gezien wie de tas hadden meege nomen, kon onmiddellijk actie wor den ondernomen. Gezicht op de Razende Bol vanaf de trekkende Manta. Zichtbaar zijn de palen van de verankering en het drijflichaam. Lachsalvo's daverden zaterdag in vele toonaarden door dorpshuis 't Skiltje, waar Nieuw Leven de kome die Het Gekkenhuis van Frank Ziegler opvoerde. Pagina 2 Een kijkje in de cockpit van een zweefvliegtuig, een potje snelschaak, een tochtje op een racefiets, zwoe gen op de roeimachine of proberen een tennisbal zo hard mogelijk weg te slaan. Een overvloed aan activitei ten vrijdag en zaterdag op de Sport markt. Pagina 3 'Geen ijs, geen ijsclub', grijnst Henk De mast ondervond door het zand meer weerstand dan verwacht (Foto Hum E#mun) ^uYfer lS een aardige typering van IJsclub De Geul, de vereniging waarvan hij penningmeester is en die deze maand 75 jaar geleden werd opgericht. Pagina 7 Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1