Van snelschaken en racefietsen tot zweefvliegen We leuk om even in zo'n kist te zitten' Basketballers te sterk voor koploper ZDH stelt teleur tegen Schellinkhout Oosterend over de knie F amilieberichten Sp°rt .TEXELSE j COURANT' oi t ,m u rn 1 f 1 ?n Voetbaluitslagen Voetbalprogramma Tessa DINSDAG 27 JANUARI 2004 Een kijkje in de cockpit van een zweefvliegtuig, een potje snel schaak, een tochtje op een race fiets, zwoegen op de roeimachine t of proberen een tennisbal zo hard mogelijk weg te slaan. Een over vloed aan activiteiten vrijdag en r zaterdag op de Sportmarkt waarop t een groot deel van sportend Texel present was. Met als grote publiekstrekker een demonstratie van topturnster Renske Endel. De markt in sporthal Ons Genoegen betekende de aftrap voor het jubileumjaar waarin de vijftigjarige Sportraad in 2004 met een reeks aan activiteiten aan de weg timmert. De gedachte dat dat teveel van het goede is voor een vijftigjarige, drukte voorzitter Albert Hoven in zijn openingstoespraak resoluut de kop 3 in. 'We zijn vijftig jaar jóng!', zei voor- i zitter Albert Hoven. Meer dan dertig clubs hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging om zich te presente ren. Bezoekers hoefden zich niet te vervelen. Elk half uur verzorgde een vereniging een demonstratie. Elke club had zich ingespannen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Van de basketballers van De Mareis, die met een snelle show hun precisie toonden, tot de rustig op de maat bewegende Dansgroep Oude Dan sen. Aandoenlijk was het partijtje voetbal waarmee de jongste jeugd van Texel'94 de harten van de toe schouwers veroverde. De wijze waarop de kleintjes de bal lieten rondgaan geeft vertrouwen dat het met de toekomst van de voetbal vereniging uit Den Burg wel goed zit. Indrukwekkend was een demonstra tie door Gymvereniging Texel, die werd bijgestaan door een overkantse turnploeg, waarbij de jongens en meiden salto's en andere hals brekende toeren uithaalden. Speaker Albert Hoven had na afloop wel een advies aan de vele toeschouwers. 'Ga dit niet thuis uitproberen Jeugd Niet alleen jeugd in de ring, er schar relden ook veel kinderen tussen de kramen door Menigeen nam de ge legenheid te baat een of meerdere sporten uit te proberen. Zo verdron gen ze zich bijvoorbeeld rond de ta fels van schaakclub En Passent, waar Jaap Dros en de zijnen menig potje snelschaak speelden en het ene na het andere stuk verschoven Bijna tot wanhoop van clublid Dick van Barneveld. 'Jaap heeft me net drie keer achter elkaar ingemaakt.' Hij vatte zijn verlies sportief op 'Deze markt is een heel goed initiatief. We hebben veel belangstelling en het heeft ons al twee nieuwe jeugdleden opgeleverd en mogelijk twee ande- Schaker Jaap Dros, tijdens een potje snelschaak met Duco van der Kuijl. Veel belangstelling voor de demonstratie op balk door topturnster Renske Endel. ren. En we zijn door de middelbare school gevraagd om les te geven.' Veel belangstelling ook voor de stand van de modelbouwclub, waarin on der andere schaalmodellen van vlieg tuigen. Op ware grootte was het motorzweefvliegtuig PH1073 die de mannen van Zweefvliegclub Texel naar binnen hadden gesleept Jong en oud verdrong zich rond de (bijna) complete tweezitter, alleen de vleu gels ontbraken. Een leskist waarbij belangstellenden werden uitgeno digd plaats te nemen in de cockpit Zoals de 15-jarige Hendrik Vingerhoet uit Den Burg, die zich de werking liet uitleggen door instructeur René Hovestad. 'Ik heb nog nooit gevlogen en ik vind het leuk er even in te zitten.' Hoewel het zweefvliegen een hele kunst is, pikt de jeugd het volgens standhouder Hans Smallenbroek snel op. 'Sneller dan wat ouderen, die moeten het meer van hun doorzettingsvermogen heb ben.' Voor de jeugd hoeft zweef vliegen geen dure sport te zijn. Texelaars die nog op school zitten of studeren hoeven geen contributie te halen. Snelheidsmeter In de sporthal waren maar weinig plaatsen onbenut. Zelfs de berg ruimte stond bol van de activiteiten. De jeu de boulesclub uit Den Burg had er op kunstgras een complete baan aangelegd. Menigeen greep de kans aan om een balletje te werpen. Aan de andere kant van de berging de stand van Wielervereniging Texel. Op de fiets de 11 -jarige Lizzy van der Steeg, die de pedalen enthousiast in het rond trapte. Al fietsend keek ze naar een videoscherm, waarop simulatiebeelden van een voorbij gaand landschap. Het scherm was aangesloten op een computer, die weer in verbinding stond met de rol onder haar achterwiel. Zodra de weg op het scherm omhoog ging, nam de weerstand toe en voelde het dus ook aan alsof ze de berg opreed. De an derhalve kilometer legde ze af in vier minuten en twee seconden. Een leef tijdgenootje stond al weer te trappe len om daarna op de fiets te stappen. Ook een echte publiekstrekker waren de roeimachmes van FITT. Onder toe zicht van Joop Steenvoort en Freerk Broekstra waren het ook vooral hier jongeren die zich uitsloofden. Ze leg den een tocht af van twee kilometer, waarover de 11 -jarige Albert Pool een minuut of 13 verwachtte te doen. Als beloning kreeg hij een heus (jubileummarkt)certificaat. Even ver derop, in de stand van Deuce, sloeg tennisser Antoine Kersten de bal met grote kracht over de snelheidsmeter. De teller bleef staan op 180 kilome ter per uur, waarmee hij alle anderen ruimschoots de baas was 'Hier komt niemand meer aan', aldus een zeer besliste Hans de Porto, die de score bijhield. Het is slechts een greep uit het aan bod van de vele verenigingen, die duidelijk maken dat sport volop leeft, op het eiland. Niet alleen onder jon geren. maar ook onder vijftigplussers. Vijftig jaar geleden was dat wel an ders. 'Een plakboek en een anekdote was wat er restte. De vijftigjarige was gewoon te oud om te sporten', ver telde Albert Hoven in zijn toespraak. 'Maatschappelijke ontwikkelingen hebben het mogelijk gemaakt om sport en spel meer ruimte te geven in het dagelijks leven. Ook ouderen hebben die ruimte ontdekt en inge vuld. Het is vandaag de dag geen uitzondering dat een sportcarrière begint op 50-jarige leeftijd.' Hij wees er op dat ook gehandicapten volop aan sport kunnen gaan doen. Met Arco de Graaf als boegbeeld, maar ook het judo voor gehandicapten is een goed voorbeeld. Volgens Ho ven mag Texel er trots op zijn dat elk schoolkind onder professionele lei ding ervaart wat sporten en bewegen is. Voor leerlingen met bewegings stoornissen en/of belemmeringen die wat extra aandacht nodig hebben is er zelfs motorisch remedial teaching. Een werkgroep, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de ge meente, sport, het onderwijs, welzijn en ouderen probeert de sport een nog breder fundament te geven. Er wordt wel eens gemopperd op de gemeente, maar op het gebied van sport laat deze zich niet onbetuigd In de afgelopen vijftig jaar heeft Texel de beschikking gekregen over een indrukwekkende hoeveelheid sport accommodaties, zoals de sporthal en voetbal- en andere sportvelden. Re cent zijn daar de schietsporthal en de kunststof atletiekbaan bijgekomen Hoven noemde het een 'verrijking voor de Texelse sportwereld', maar hij memoreerde ook dat door de atletiekbaan de druk op sport complex Den Burg Zuid is toegeno men. 'Toenemend gebruik levert knelpunten op. De aanleg van een kunstgrasveld kan de druk en knel punten voor een groot deel wegne men en verhoogt bovendien de kwa liteit van het complex. De ruimte voor zo'n veld is er, nu de politieke moed en durf nog.' Een boodschap die werd opgepikt door wethouder Nel Eelman. 'Als het sportcomplex te klein is, dan moeten we met elkaar om tafel Zoals luisteraars van haar gewend zijn, had ze werk gemaakt van haar toespraak. Ze verhaalde over haar speurtocht door oude edities van de Texelse Courant, waarin het sport verleden is opgetekend. Over de op richting van verenigingen en de bouw van sportaccommodaties. De laatste aanwinst, de atletiekbaan, noemde ze een voorziening die ook van eco nomisch belang is. 'Het heeft een meerwaarde voor het toerisme.' Ho ven schaarde sport om die reden zelfs in de rij van Texelproducten. De wethouder complimenteerde de jubilerende sportraad, die ze om schreef als de brug tussen de sport verenigingen en de gemeente. 'Er zit een enorme stabiliteit in deze orga nisatie, ik kom er al jarenlang de zelfde vrijwilligers in tegen.' Eelman en Hoven wezen op het belang van de vrijwilligers voor de sport. 'Een uurtje sportbeleving vergt vele uren vrijwilligerswerk We kunnen veel wil len, maar zonder vrijwilligers gebeurt er niets.' Ook bedrijven en instanties kregen een pluim. 'Sponsoring is onontbeerlijk.' De opening van de sportmarkt werd luister bijgezet door leerlingen van de Kompasschool, die grote affiches van Texelse sporters uit het verleden door de ring sjouwden, en scholiere Suzanne van Heerwaarden, die het jubileumaffiche heeft ontworpen. De winnaars van de deurprijzen en de uitslag van de Sportmarkt prijsvraag zijn te lezen op de website www.texelsecourant.nl. Tekst en foto's Gerard Timmerman De 15-jarige Hendrik Vingerhoet laat zich in de cockpit van een zweefvliegtuig bijpraten door instructeur René Hovestad. Het herenteam van basketbalver eniging De Mareis heeft zondag voor een daverende verrassing gezorgd door koploper Wiringher- lant uit Wieringerwerf met een ne derlaag naar huis te sturen. In de Burgemeester de Koninghal werd het 53-43 voor de thuisploeg. De reservebanken gaven vooraf een merkwaardig beeld te zien. Wiringherlant had slechts vijf spelers mee naar Texel genomen, waardoor geen wisselspelers voorhanden wa ren. De Mareis had zelfs drie verse krachten zitten, klaar om in te vallen. De thuisploeg werd ditmaal gecoacht door Jaap de Wijk. In het eerste kwart speelden beide teams erg onzorgvuldig. Het Texelse leed veel balverlies, maar de tegen standers legden weinig precisie in hun spel en konden de kansen nau welijks benutten. Ook in het tweede kwart werd er niet veel gescoord, 'ndanks dat de passes beter aan- Kwamen, werden de kansen onvol- .kW 1 doende benut door de thuisploeg. Verdedigend liep het daarentegen stukken beter. De schutters uit Wie ringerwerf werden strak verdedigd en kwamen in deze periode daardoor tot weinig driepunters. En werd er eens geschoten, dan was de afgevallen bal steevast een prooi voor de lange ver dedigers van De Mareis. In de bucket was er voor de tegenstander geen eer te behalen en alleen door een paar fast breaks kon Wiringherlant tot scoren komen. Halverwege de wed strijd was de stand 18-17 in het voor deel van De Mareis. Het derde kwart deed vermoeden dat de wedstrijd zou eindigen met een minimum aan scores. Het beeld bleef ongewijzigd. Een verdedigend sterke, maar aanvallend matige thuisploeg kon de koploper voldoende bijblijven, ondanks een minder begin van deze periode, waarin De Mareis even met acht punten achter stond. In de vierde periode, die begon met een stand van 25-26 voor de bezoe kers, namen de Texelse heren al snel een voorsprong en even daarna moest een van de spelers van Wiringherlant met vijf persoonlijke fouten naar de kant, waardoor de ploeg met slechts vier spelers verder moesten tegen vijf ontketende Texelaars. Waar De Mareis kon blijven wisselen en de voorsprong gestadig uitbouwde, ging bij de tegenstander het licht langzaam uit. Al ruim voor tijd was duidelijk dat de Texelaars zich de overwinning niet meer zouden laten afpakken en met een score in de laat ste seconde werd de eindstand van 53-43 bereikt. Topschutter aan Texelse zijde was Nico Kikkert, die 29 punten maakte. Ook Chris Schlepers (7), Pieter Dogger (6), Ruud Verstraten (4), Eric Heijenk (4) en Perry Knijf (3) pikten hun puntjes mee. De Mareis heeft nu vier punten uit negen wedstrijden, maar staat nog steeds op de voor laatste plaats op de ranglijst. Wiringherlant bleef koploper. ZDH heeft zondag een teleurstel lend gelijkspel geboekt bij het laag geklasseercie Schellinkhout (2-2), dat afgelopen najaar nog niets had in te brengen tegen de Hoornders. Als excuus konden de gasten aan voeren dat ze hun snelle aanvoer der Michiel Dekker misten, die in de afgelopen vier wedstrijden tien keer had gescoord. Het gelijkspel was een aardige af spiegeling van de krachtsverhoudin gen, al kreeg de wedstrijd enkele malen een onverwachte wending. De eerste keer gebeurde dat na een kwartiertje, toen beide teams nog maar bar weinig hadden laten zien. Eén van de spelbepalende spelers van Schellinkhout mocht ongehin derd door het midden opstomen en schieten. Keeper Christiaan Stolk leek geen probleem te knjgen met het schot, maar in een poging redding te brengen schoot verdediger Erwm Kleinveld de bal in eigen doel. Ook in het vervolg speelde ZDH slap en onrustig, terwijl het onverwachte doelpunt Schellmkhout duidelijk goed had gedaan Toch werd het zomaar 1 -1door een mooi passje van Fedor van Elk op Mike de Bruijn, die zijn tegenstander afschudde en de bal vanuit een lastige hoek knap langs de keeper schoot. 'We begin nen gewoon weer opnieuw'moedig den de Hoornders elkaar daarna aan om er een schepje bovenop te doen. Schellinkhout bleef echter de beste ploeg en kreeg enkele fraaie moge lijkheden opnieuw een voorsprong te nemen. De ploeg faalde echter in de afwerking. In de tweede helft speelde ZDH een stuk feller, al werd de bal nog steeds te vaak zomaar ingeleverd. Na tien minuten leek het 1-2 te worden. Middenvelder Joop Rommets troefde aan de rechterkant zijn tegenstander af en passte op Ivar van Elk, die de bal van dichtbij in het doel tikte. De grensrechter van Schellmkhout hield zijn vlag omlaag, maar de warrig lei dende scheidsrechter besloot het doelpunt op eigen gezag af te keuren wegens buitenspel. Zuur voor de Hoornders, die nog stonden na te mokken toen Schellinkhout direct uit de hervatting een snelle tegenaanval opzette en scoorde (2-1). Het viel te prijzen dat ZDH weigerde zich gewonnen te geven. De ploeg bleef knokken voor een beter resul taat en werd daarvoor een kwartier voor het einde beloond, toen Erwin Kleinveld de bal uit een vrije trap van grote afstand in het overvolle straf schopgebied van Schellmkhout schoot en de alerte Mike de Bruijn van de chaos profiteerde door te sco ren. De spelers van de thuisploeg waren woedend, want twee van hun spelers bleven geblesseerd liggen, volgens hen vanwege opzettelijk ruw spel van ZDH. Eén speler bleek ook na een minuten durende blessure behandeling onvoldoende hersteld om verder te kunnen. In de slotfase zetten de gasten nog eenmaal alles op alles en ontstonden aardige mo gelijkheden om de wedstrijd toch nog winnend af te sluiten. Maar de treffer viel met, waardoor het 2-2 bleef. Ondanks het verlies van twee punten blijft ZDH in de race om een plaats in de middenmoot, net onder de sub top Zondag gaat de ploeg van trai ner Henk de Ruyter op bezoek bij concurrent Jisp, waartegen in Den Hoorn 2-2 tegen werd gespeeld. Zaterdag 24 januari fTexel'94 A1-Reiger Boys A1 1-1 DTS B1-Texel'94 B1 6-4 ■Texel'94 B2-VIOS W. B2 0-3 Den Helder B2-Oosterend B1 2-4 De Koog B1 -Con Zelo B1 afgelast "LSWC1-Texel'94 C1 2-4 Oosterend C1 -Texel'94 C2 1 -0 De Koog C1 -Geelzwart C1 0-5 Den Helder D1 -Texel'94 D1 2-3 Den Helder D2-Texel'94 D3 1-1 Den Helder D3-Oosterend D1 2-3 Texel'94 D4-BKC D2 2-2 ZDH E1-WGW E4 10-0 G-voetbal Texel'94-HIS 2 2-0 Meisjesvoetbal Wiron MA1 -Texel'94 MA1 3-3 O'end MB1-Jong Holland MB1 0-14 Texelse pupillencompetitie Texel'94 E4-Texel'94 E3 6-0 Texel'94 MD2-Texel'94 E1 1-7 De Koog E1-SVO E1 3-6 Texel'94 E5-Texel'94 E2 4-5 SVOF2-SVOF1 1-6 De Koog F1-Real Madrid 3-14 ZDH F1-SVC F1 0-0 Arsenal-Liverpool 1-6 Zondag 25 januari DTS-Texel'94 0-1 De Koog-Dirkshorn 1-4 Schellinkhout-ZDH 2-2 Knollendam-Oosterend 9-4 Meervogels'31 2-Texel'94 2 0-0 Texel'94 3-VZV 4 3-3 Oudesluis 3-Oosterend 2 afgelast Zaterdag 31 januari •jSRC B2-De Koog B1 JVC C3-Oosterend C1 "exel'94 C3-N.Niedorp C1 JWGW D2-Texel'94 D1 Texel'94 D2-Texel'94 D3 Texel'94 D5-JVC D4 Succes E1-De Koog E1 ZDH E1 -Den Helder E5 Meisjesvoetbal HSV MB1-Oosterend MB1 G-voetbal Waterloo-Texel'94 14.30 14.30 11.45 9.30 11.45 11.45 12.00 11.45 Texelse pupillencompetitie SVCF1-SVOF2 9.30 Barcelona-Arsenal 9.30 Real Madrid-ZDH F1 9.30 Liverpool-De Koog F1 9.30 Texel'94 E2-Texel'94 E4 10.30 Texel'94 E1 -Texel'94 E5 10.30 SVC E1-De Koog E1 10.30 SVO E1-Texel'94 MD2 10.30 Zondag 1 februari De Koog-Twisk 14.00 Jisp-ZDH 14.00 12.30 Zuidermeer-Oosterend 14.00 Den Helder 3-Texel'94 2 13.00 (restant 22 minuten van 10 30 gestaakte wedstrijd, stand 2-2) In een merkwaardige wedstrijd, met een uitslag die meer aan korf bal dan aan voetbal doet denken, heeft Oosterend zondag een ge voelige nederlaag geleden tegen concurrent Knollendam. In Oost- Knollendam werd het 9-4 voor de thuisploeg. Op eigen veld wist Oosterend afge lopen najaar nog met 6-2 te winnen, maar dat Knollendam een goed elf tal heeft, was al langer bekend. Voor aanvang stond de ploeg vierde, met drie punten minder dan Oosterend, dat bovendien een wedstrijd méér had gespeeld. In de eerste helft werd het inderdaad de spannende strijd die vooraf was verwacht. Beide ploe gen lieten aardig voetbal en een flinke dosis strijd zien. De gasten, die Eddy de Vries en Alexander Witte misten, kwamen na tien minuten op voor sprong, toen spits Ad Guldemond goed oplette bij een snelle inworp, de bal knap meenam en op zijn bekende wijze doeltreffend afrondde (0-1). Een hoopgevend begin, maar binnen twee minuten stond Oosterend dank zij een snelle aanval en een prachtig schot waartegen keeper Marco Drijver geen verweer had op achter stand (2-1). De gasten schrokken, maar besloten er nog wat steviger tegenaan te gaan en uit een voorzet van Pim Witte scoorde Ad Guldemond al snel met een mooie volley de gelijkmaker (2-2). Daarna ging het gelijk op en hadden beide ploegen kans een voorsprong te ne men. Knollendam slaagde uiteindelijk vijf minuten voor rust met een knal hard schot. Keeper Drijver raakte de bal nog met zijn vingertoppen, maar het was niet genoeg om redding te brengen (3-2). De beginfase na rust, waarin Jan- Jaap Hin was vervangen door junior Edwin Boon, verliep rampzalig voor Oosterend. Binnen dertig seconden werd het 4-2, toen een voorzet door iedereen behalve de spits werd ge mist. In de minuten die volgden, wer den de gasten volledig zoek- gespeeld Voor ze het goed en wel in de gaten hadden, stond het 6-2 en was er nog een half uur te spelen. Bang óm met een beschamend grote nederlaag naar huis te moeten, be sloten de Oosterenders op dat mo ment er toch nog even flink tegenaan te gaan. De score kreeg een dragelijker aanzien dankzij Pim Witte, die een vrije trap snel nam (6-3). Knollendam scoorde al snel de ze vende treffer, waarna Rinze Douma nog iets terugdeed (7-4), Maar verder liet de thuisploeg het niet komen. De druk op Oosterend werd weer opge voerd en in de slotfase vielen nog twee doelpunten (8-4 en 9-4). In plaats van kaarten Na een liefdevolle verzorging in Verpleeghuis Texel is overleden mijn broer, zwager en onze oom Jacob Jan Kalis 4-3-1911 t 24-1-2004 C.J. Kalis R. Kalis-Timmer Neven en nichten Jaap is overgebracht naar "de Vlinder". Hollewal 42 te Den Burg. Woensdag 28 januari is ervan 16.00 tot 17.00 uur gelegenheid tot condoleren in "de Vlinder". De crematieplechtigheid vindt plaats op donder dag 29 januari om 11.00 uur in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop kunt u de familie ontmoeten in de kof fiekamer van het crematorium. Correspondentie-adres: C.J. Kalis, Diek 18, 1797 AB Den Hoorn-Texel. We hadden nooit verwacht dat er zoveel mensen om ons heen zouden staan na het overlijden van JAN DE RIDDER Het is moeilijk uit te drukken wat dat voor ons heeft betekend In één woord hartverwarmend. Lieve mensen, heel hartelijk dank. Familie De Ridder Texel, januari 2004 Het plotselinge overlijden van onze moeder en oma CORRIE KUIP-BAKKER heeft ons compleet overvallen. Door de overweldigende belangstelling van u allen, weten we zeker dat wij het niet alleen zijn die haar missen. Wij willen u daarom heel hartelijk bedanken voor alle steun op welke manier dan ook. Anne-Marie Harry en de kleinkinderen Aad Carla Marian Henk ijoera, fce is er// £e is gejooren op 24 januari 2004 oip 00.12 uur, ^e vreegf 3650 gram en is 5-3 cm klein.' £lis, Bianca en £lisa Polderman De Wïttsfraaf 29, 1*792 SN Oudescliild, 0222 316 002 Dolgelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon Giel Robert Jan Giel 22 januari 2004. René Wind Marike Westerlaken Bloys van Treslongstraat 52/3 1056 XD Amsterdam 020-6837416.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3